ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 24 NOVEMBER 1920. 3 doelman springt op, en oorverdoovend is het gejuich wanneer we zien, dat de bal in 't veld terugstuit. Als de hippen zijn de D. O. S 'era er b\j doch de bal werd ver naast getrapt Steeds wilder werd D. O. S. meer dringen ze naar voren, maar M. S. V. y.'s keeper is dezen middag schitterend, en houdt alle ballen. Ook de voorspeler Botermans is in actie. Als links-buiten geeft hy verschei den prachtige voorzetten voor het vijandelijk, doel, die echter door niemand worden benut. Als weer de bal wordt uitgetrapt door Volksmaars, wordt het leer opgevangen door Witvliet, die hem overschiet naar Botermans, en deze de bal onhoqdbaar door D. O. S. doel jaagt. 2—0. Nog zien we eenige door braken van D. O. S. voorhoede, doch van doelpunten is geen sprake. M. S. V. V. heeft zijn eer hersteld. Als na vyf minuten Slob het einde blaast, wint M. S V V. II met 2-0. Zeldzaam goed werd gespeeld door M. S. V. V. zoowel als door D. O. S. Het samenspel van aatstgenoemden was wel wat beter dan van JM. S. V. V. Ook de scheidsrechter was goed. M. J. N. DIRKSLAND. De directeur van het post en telegraafkantoor te Dirksland maakt be kend, dat met Ingang van 28 Nov a s. te Dirksland en te Herkingen op Zon- en feest dagen niet meer zal worden besteld. Na aan komst der post zal op deze kantoren gedu rende een kwartier gelegenheid worden ge geven tot het afhalen van die stukken, welke eventueel in een Zondagsbestelling zouden zyn opgenomen. Met ingang van 29 Nov. a.s.zal het kan toor te Dirksland van 12'/* tot 2 uur nam. voor den postdienst gesloten zyn. De directeur voornoemd, E. BOSCHLOO. De vorige week is de landbouwer C. Koert naar hy zegt aangerand en beroofd van een bankbiljet van ƒ1000 dat hy even te voren van een pachter had ontvangen. Onze vroegere dorpsgenoot de heer A H- Kooman is benoemd tot Ontvanger der Registratie te Yianen. Dinsdag 80 Nov. a s. zal alhier in de Geref. gemeente door da. A. Verhagen dank- uur voor den Oogst gehouden worden en wel des morgens, 's middags en 's avonds, en zal telkens collecte worden gehouden. Naar wy vernemen, zal de afdeeling van den Volksbond alhier, die bekend is wegens haar zeer gezellige bijeenkomsten, a.s. Donderdagavond in de Openb. School haar 6-jarig bestaan herdenken. Tevens zal de yverige voorzitster, Mevr. Boschloo, dan afscheid nemen wegens vertrek naar elders. Wü twyfelen niet of ook thans zal de Volks bond haar ouden roem handhaven. MELISSANT. De catechisatie in de Ned. Herv. Kerk zullen van af heden gehouden worden als volgt: Op Dinsdag n.m. 2 uur voor meisjes van 12-16 jaar, om 8 uur voor meisjes boven de 16 jaar Voor jongens Donderdagsavonds 6 uur, van 12-10 jaar, voor jongens boven de 16 jaar 'savonds? uur Tot Ouderling en Diaken In do Ned. Herv. Kerk zyn herbenoomd C. v, d Niouwen- dyk en Joh. Tieleman. Do Oogstcollecto In de Ned Ilorv. Kerk heeft opgebracht 666,76J. HERKINGEN. Het presentiegeld der raads leden is door Raad verhoogd met 20,- en en gebracht op ƒ50,— 'sjaars in totaal. A s. Zondagmiddag to 2 uur hoopt in do Ned. Herv. Kerk alhier op te treden ds. Hoogendyk van Stellendam. De collecte in do Ned. Herv. Kerk alhier onder de oogatpredikatio van ds.Bus te Ouddorp de vorige week Zondag-gehouden, heelt de niet' onbelangryke som van plm. ƒ126 opgebracht. STELLENDAM. Do oogstcollecte in de Geref. Kerk alhier heeft opgebracht 593,44. Het gemeenteraadslid M. Kejjzer is benbemd tot gemeente-ontvanger alhier, zoo dat h« voor de eemte functie ontslag moet nemen. GOEDEREEUE Wegens don lagen watef- stand kunnen de schepen geladen met suiker bieten do haven niet uit. Alhier komt een geval van Typhus voor. Vanaf Zondag 28 dezer wordt des Zondags de post, die hier 1,20 uur aankomt, niet meer besteld en wordt dan Zondags middags 15 minuten gelegenheid gegeven de poststukken af te halen. OUDDORP. Vanwege het Departement van Waterstaat werd aanbesteed het onder houd van de Ryksworken Goedereede-Oud dorp in 3 perceelen. Ie perceel te Goedereede laagste inschryver A. v. d. Hoek te Heen- vliet voor f 18,685,— 2e en 3e perceel door S. Bezuljea alhier voor f2944,- en f8123,—. Van af Zondag 28 dezer wordt de post die hier 1,30 Uur aankomt op Zondag niet meer besteld. Er bestaat 15 minuten gelegen heid de poststukken waarop staat (Zondag bestellen) af te halen. Door de garnalenvisschers werden de afgeloopen week 200 kilo garnalen per vaar tuig gevangen en aan de pellerij afgeleverd. NIEUWE TONGE. Voor een te bouwen woonhuis van den heer T. H. Holleman alhier, waren de laagste inschrijvers, de heeren: Boeter te Middelharnis, metselwerk, Stapel te Middelharnis, timmerwerk, en J. Holleman Wz. alhier, schilderwerk. Tot predikant by de Ned. Herv. Kerk alhier is beroepen Ds. P. de Looze te Renkum. Op Donderdag 25 November as. zal een algemeene ledenvergadering in het café van den heer P. M. Schipper worden ge houden van de IJsclub „De Vlakte". Een algemeene vergadering van het „Groene Kruis" is belegd tegen Vrydag 26 November as. in het Weeshuis. Heeren bakkers, die tusschen 8 uur n.m. en 6 uur v.m. arbeid wenschen te verrichten in hun bedrijf, moeten ten spoedigste hier toe vergunning vragen bü den Heer Burge meester. De woonhuizen met erf van den Heer A. Mosselman te Sommelsdijk, bewoond door J. Wittekoek, en A. Verolme Jz. alhier, zijn onderhands verkocht aan J. Wittekoek alhier. Tot ouderling in de Ned. Herv. Kerk alhier, zjjn naar men verneemt, gekozen de Heeren Y. Braber en M. Vreeswyk. A.s. Zondag, des namiddags om 2 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. H. Japchen uit den Bommel; alsdan zal dankstond voor het gewas en collecte worden gehouden. VERSLAG van hot verhandelde in de openbare vergadering van don Raad der gemeente NIEUWE TONGE, op Zaterdag 20 November 1920. Tegenwoordig de Heeren J, Overdorp, Burgem., A. Dorst, Seer., A. C. Breesnee, G. van der Kroon, D. Breesnee, C. de Haas van Dorsser en M. Vreeswyk. Afwezig den Heer L. Nelisse Lz. met kennisgeving. Na opening der vergadering met gebed, worden de notulen der vorige vergadering gelezen, en onveranderd goedgekeurd. Worden eenige ingekomen stukken gelezen, waaronder ook een adres van den Heer C. de Haas van Dorsser, houdende verzoek om ontslag als lid van den Gemeenteraad, wegens zyn vertrek naar elders, welke stukken voor kennisgeving worden aangenomen. Daarna zegt de Voorzitter ook namens den Raad en de gemeente, den Heer de Haas van Dorsser dank voor al hetgeen hy in het belang der gemeente heeft gedaan, en ofschoon de zit ting als lid van den Gemeenteraad niet lang is geweest, toch mag roemen opeen prettige samenwerking met hem, en hoopt, dat het den Heer van Dorsser, en de zynen, in zyn nieuwe woonplaats goed zal mogen gaan. De Heer de Haas van Dorsser zegt daarna de Voorz. dank voor de woorden tot hem gesproken, zegt dat de tyd dat hy als Raads lid werkzaam was, kort is geweest en dat hy niet had kunnen vermoeden, dat de verga deringen zulk een verloop zouden hebben. Voor ik de eerste vergadering by woonde, dacht ik, ik zal niet veel plezier hebben, maar de toon die er geheerecht heeft, is goed geweest. Daarna zegt den Heer Dorst, den Heer de Haas van Dorsser dank, voor de prettige samenwerking met hem; ook den Heer Breesnee sluit zich bierby aan. De Voorz. zegt. dat de Verordening van de Keuringsdiensten, is ingezonden, aan de Gez. Coniin. ter verkryging harer goedkeu ring, doch dat een verzoek is ontvangen, van deze, om de verordening aan te houden, daar de Comm. de verordeningen van al de gemeeuten op Goeree en Overflakkee tegeiyk wil behandelen. Besloten wordt de verordening tot een volgende vergadering aan te houden. By de rondvraag, vraagt den Heer D. Bree snee, hoe het met do onteigening iugevolge de Landarbeider3wet zit. De Voorzitter zegt, dat het B. en W. genoegen doen dat deze vraag wordt gesteld, want daardoor komen wy in de gelegenheid mede te deelen, hoe onaangenaam deze zaak ons stemt. Het is 8'yj maand geleden dat de stukken omtrent de onteigening door Qed. Staten by den Minister zyn ingezonden en hoewel de Landarbeiders wet als uiterlyke termyn 2 maanden aangeeft, ben ik wezen infor- meeren, en werd my op het Ministerie van Landbouw medegedeeld, dat een ambtenaar de zaak vergeten had. In het begin van deze maand ontving ik een schry ven dat de stuk ken by den Raad van Staten waren, dus ook daar schynt men geen haast te maken. Volgende week ga ik naar den Haag, en B. en W. vragen ook machtiging van den Raad, ora tegen deze handelswijze, vooral in deze dagen van zoo groote woningnood zoo krachtig mogelijk to protesteoren, en die stappen te doen die kunnèn leiden tot be spoediging van deze zaak. 16 April werd door ons aan H.H. Ged. Staten een schry ven verzonden, om alsnog het bedrag van 4000 op ƒ4500 te brengen, met verzoek zulks door te zenden aan de Minister; hierop ont vingen wy ook tot heden geen antwoord. Niemand meer iets te vragen of voor te stellen hebbende, sluit de Voorz. in verband met de behandeling van eenige reclamesin zake Hoofdeiyken Omslag, de vergadering OUDE TONGE. De heer M. C. Heestermans had een schouwbrandje. Mot eenige emmers water ia het weldra gebluscht, hoewel het groote gevolgen had kunnen hebben. Met ingang van 28 dezer zal op Zon en feestdagen geen bestelling der post plaats hebben. Er bestaat echter van 1.30 nm. 1.45 nm. gelegenheid tot het afhalen van die stukken, welke in een eventueele Zondags- bestelling zouden zyn opgenomen. Met ingang van 29 dezer zal het post kantoor op werkdagen van 12.30 nm.—2 nm. uitsluitend voor den postdienst zyn gesloten, DEN BOMMEL. By de gereformeerde kerk zijn de heeren J. P. Verheul* en J. Buth herkozen, de eerste als ouderling, de tweede als diaken. In het tyd vak van 22 tot 28 dezer maand zijn de bons 59 en 60 der Rijkssui- kerkaart geldig. By het varken van den heer P. van Vliet en by het rundvee van den heer A. Mys is inond- en klauwzeer geconstateerd. 00LTGEN8PLAAT. Door den landbouwer P. van den Heuvel alhier zyn suikerbieten verbouwd met een gehalte van 20.7 procent. Dit is zeer zeker een zeldzaamheid te noemen. Naar men verneemt zullen alhier deze week weer Hongaarsche kinderen arriveeren, en by dezelfde pleegouders waar zy de vorige keer waren opgenomen. Door de mist arriveerde Donderdag de boot van Middelburg, welke om 1 uur 's mid dags hier moet zijn, pas om 1 uur 's nachts. Er bevonden zich een paar passagiers uit Ouddorp op, die gelukkig nog in een hotel alhier onderdak kregen. ZWARTEWAAL. PI ETER NIEUWDORP. 8 Jan. 1857 15 November 1920. Na eene ongesteldheid van slechts enkele dagen overleed de heer Pieter Nieuwdorp, hoofd der O. L. School alhier, een man, wiens heengaan èn voor de school èn voor de gemeente een groot verlies zal zyn. Het diepschokkend bericht van zyn overlyden ontroerde groot en klein. Men had hem lief, men bewonderde hem om zyn yver en toe wijding voor het onderwys. Hij was een bekwaam paedagoog, een man van degelyke kennis, die zyn oordeel steeds rijpeiyk over woog. Ieder ging by hem tenrade, niemand klopte vergeefs by hem aan. Aan hem, die de ziel was van iedere organisatie hier ter plaatse, is de totstandkoming van verschil lende vereenigingen te danken. Toen voor vele jaren de visschersplaats Zwartewaal getroffen werd door eenvreese- jyken ramp, waardoor vele vrouwen en kinderen broodeloos achterbleven, werd op zijn initiatief het Visschersweduwen- en Weezenfonds opgericht, dat onder zyn lei ding bloeide en waarvoor hy tot het laatste oogenblik groote liefde gevoelde. Het Ziekenfonds, het Groene Kruis, de Kerkvoogdy, nog vele jaren zullen ze onder vinden, wat zy aan hun voorzitter verliezen Ook als regent en secretaris penningmeester der Hofkesstichtingen „Zwartewaal" heeft hy zyne sporen verdiend en het is te be treuren, dat hy het niet mocht beleven, de vruchten van zyne voorbereidende maqtre gelen te zien Met groote liefde vervulde hy zijn taak aan de R. Normaallessen te Brielle alsleeraar in natuur- plant- en dierkunde, een vak, waarin hy doorkneed was eu dat hem lief was. Hy, die zich op velerlei terrein bewoog, heeft een arbeid verricht, zooals het byna niemand gegeven wordt. Moge zijn vriendelijke en krachtige per- sooniykheid in aangename herinnering blij ven en moge het voor zyne bedroefde weduwe en kinderen een troost zijn, dat met hem een man is heengegaan van oDgewone betee- kenis, een man, die zich de achting van de gansche gemeente verwierf. Zyne plaats zal moeilyk te vervullen zyn. Hy ruste in vrede I Ds. Zwiep consulent der Ned. Hervormde gemeente verzoekt ons mede te deelen, dat voorloopig cathechesaties zullen gehouden worden des Woensdag van I tot 2 aan meis jes, die niet meer school gaan en van 3 tot 4 aan jongens. Tot adsistente aan het hulppostkantoor alhier werd benoemd Mej. E. Vry. GEMEENTERAAD VAN ROCKANJE. Vergadering d.d. 17 Nov. 1920. Voorzitter Mr. Rambonnet. De notulen van de vorige vergadering wor den gelezen en goedgekeurd. Als tweede punt van de agenda wordt over gegaan tot dc benoeming van een gemeente ontvanger. Op de voordracht van B. en W. in zijn Alpli. volgorde geplaatst W. van de Polder Lzn. en A. Visser. Nadat de voorzitter de raad ernstig aanraadt toch vooral iemand te benoemen die voor de taak van gem.-ont- vanger door kennis en ervaring allenzins be kend is, worden de stembriefjes rondgedeeld. Als stemopnemers wijst de voorzitter aan de heeren Snoeij en Luijcndijk. Uit de zeven inge komen briefjes blijkt dat door L. Groeneveld en W. van de Polder ieder drie stemmen zijn verkregen; door A. Visser één stem. Niemand zoodoende de volstrekte meerder heid verkregen hebbende wordt een tweede vrije stemming gehouden waarvan de uitslag gelijk is aan de eerste stemming. Hierna wordt nogmaals gestemd tusschen van de Polder en Groeneveld. Uit deze derde stemming blijkt dat dc lieer L. Groeneveld vier stemmen heeft ontvangen tegen den heer Van de Polder drie, zoodat tot ontvanger dezer gemeente is be noemd L. Groeneveld, te Rockanje. In de bespreking komt de mogelijkheid om Rockanje met Brielle in geregelde verbinding te stellen door middel van een autodienst, voor vracht cn personenvervoer. De voor zitter geeft bij dc aan de raadsleden toege zonden ontwerp-exploitatierekening de noo- dige toelichtingen. De toelichting komt hierop v.n. neer dat het personenvervoer toch hoofd zaak blijft, maar aangezien dit vervoer alleen moeilijk zou rendeeren is het noodzakelijk eveneens vracht te vervoeren zooals grint, kunstmest, groenten enz. Wel is waar worden dan de twee vrachtrijders, die toch ook in woners van de gemeente zijn, hun broodwin ning ontnomen, doch zooals men uit genoemde rekening kon lezen kan dit bezwaar worden opgegeven door hen eene betrekking aan de autodienst te geven of anderszijds laadruimte van de auto aan hen te verhuren waardoor paard en wagen niet noodig bleven en het vrachtrijdersbedrijf niet voor risico van de autodienst kwam. Verschillende heeren stellen vragen of ma ken eenige opmerkingen. W. van der Linde: 'k Juich het plan toe omdat daardoor de zoo hoog noodige verbete ring tot stand komt, en men niet meer vier uur |in de tram naar R'dam behoeft te zitten. j Oudwater: Niet alleen de vrachtrijders zou den nadeel lijden doch ook de menschen die grint rijden enz. De middenstand zal het tekort op het personenvervoer moeten betalen. Bovendien zijn de wegen niet geschikt ,men zakt onverbiddelijk weg zoodra men moet uitwijken. Luijendijk is ook bang voor de slechte wegen. L. A. van der Linde zegt dat men de bakens zou gaan verzetten als 't getij is ver- loopen; we zitten in 't moeras en we moeten er uit. De voorzitter weerlegt de bezwaren van de heeren Oudwater en Luijendijk. Wanneer de wegen slecht zijn is het winterin welk jaar getijde de vrachten kleiner zijn. Het voorstel van B. en W. om verdere maatregelen tot verkrijging van de autodienst te doen wordt met vier tegen drie stemmen aangenomen. (Tegen Rietdijk, Oudwater en Luijendijk). Komt in behandeling de rekening van het Burg. Armbestuur over 1919. Diverse op merkingen worden door B. en W. gemaakt o.a. over de betaalde grond- en personeele belas ting van Nederpelt; de post van 56,i31 meik voor de Weduwe Meuldijk; 20,voor dood kist van Jan Noordermeer; post voor voldane rekening van den dokter voor Korevaart en over het feit dat zonder dat de Gemeente daar in ook maar eenigszins werd erkend de be- grootingsposten met eene som van 1190,61 zijn overschreden. Aan genoemd bestuur zullen deze opmer kingen worden medegedeeld met bevel dat in geen geval zonder voorkennis van het ge meentebestuur de posten mogen worden over schreden. Luijendijk: De zaak van 't Armbestuur schijnt heelemaal niet goed te loopen. Zou het niet beter zijn dat de gemeente rechtstreeks de leiding nam. Er zitten minder geschikte personen in meergenoemd bestuur. De voor zitter (van 't armbestuur) heeft tenminste iets gedaan wat ten zeerste is af te keuren. Bij hem was werkzaam J. Nicolai Cz.n Deze zou vertrekken omdat het loon te gering was. Nicolai werd toen gedreigd dat indien hij voor dat loon niet bleef zijn moeder in de bedeeling schade zou lijden. Ook wordt nog gesproken over Korevaart die door zijn zoon is achter gelaten en nu aan armoede en ontbering is overgegeven, 't Armbestuur moest ingrijpen. Vervolgens wordt z. h. s. besloten tot den bouw van privaten voor het armenhuis over te gaan. Het voorstel van B. en W. om een bliksemafleider op de burg. woning te plaat sen wordt met 4 tegen 3 stemmen aange nomen, (tegen Rietdijk, Oudwater en Luijen dijk. De burg. leest een schrijven van G. S. voor, houdende in kennisstelling met het K. B., waarbij de huur voor de burg. woning inplaats van op 600 op 800 werd bepaald. De Voorz. voegt hieraan toe, dat G. S. intusschen op deze regeling is teruggekomen omdat hij de burg.) weigerde de woning te betrekken, schorsing verg. tot 2 uur). Bij het nazien van de begrooting voor het burg. armbestuur wordt besloten de post „Gewone subsidie van de gemeente" van 3250 op 2600 te brengenhen de verplichting op te leggen dat dc ontvangst 500 als voor schot op de erfenis van Roskam uit de gewone middelen moet worden terugbetaald zoodat dit bedrag als eigendom van het bestuur in 1922 op rente zal kunnen worden gezet. Het overschot van het nadeeiige saldo 1919 door de vermindering vau de gemeentesubsidie) moet uit de gewone middelen in 1921 worden gevonden. De begrooting zal ter wijziging worden teruggezonden. De gemeentebegrooting wordt onder de oogen gezien. De verschillende posten komen achtereenvolgens in behandeling. Het voorstel van Snoeij om voor kosten van kiesverrichtingen 200 te begrooten wordt met 6 tegen één stem aangenomen (De Vries). Het voorstel Oudwater om de 150 voor de burgerwacht te schrappen wordt met vier tegen drie stemmen verworpen (tegen de weth. Snoeij en W. van der Linde). Het voorstel van Luijendijk om 500 voor klompen enz. aan schoolkinderen op de be grooting te brengen wordt met vier tegen drie stemmen verworpen (Tegen weth. Snoeij, en W. van der Linde). Het voorstel van B. en W. voor het nadee- lig saldo van het Distr. bedrijf niets te be grooten maar het bedrijf met ingang van 1 Dec. a.s. op te heffen wordt met 6 tegen een stem aangenomen (tegen Luijendijk) hét voorradige meel zal worden gedistribueerd). De heer W. v. d. Linde zou gaarne een post voor betaling van bestelbon voor telegrammen buiten den kosteloozen bestelkring willen hebben. Wc zijn allen inwoners van Rockanje; nu moet iemand die buiten den bestelkring wordt voor een ontvangen telegram extra bestelbon betalen dit is m.\. onbillijk; daarom wilde ik (door middel van bonnenstelsel b.v.) de menschen die daarvan de dupe zijn tege moet komen. Eerst zal worden geinformeerd hoeveel dit zal bedragen. Rondvraag: Luijendijk: Hoe geschiedde de bijdrage voor schoolfeestjes door de gemeente? Voorz.: De laatste maal werd het nadeelig verschil (in verband met gecirc. lijsten) door de gem. bijgepast. In verband met de kwestie met de school Tinte wat het feesten betreft zal met Oost- voorne worden gepraat om tot de regeling te komen dat Rockanje de bijz. school in de Tinte en Oostvoome de andere voor haar reke ning neemt. Op beide scholen gaan kinderen van beide gemeenten school zoodat dit voor elke gemeente dezelfde kosten zal brengen. Sluiting. AMSTERDAMSCH SCHETSBOEK. XXIX. Het nieuwe ontwerp tot verruiming van het gemeentelijke belastinggebied belooft weer wat extra millioenen te brengen in de steeds magere Amsterdamsche gemeentekas. Er is keus genoeg, zou men zoo zeggen. Welke van deze nieuwe bloedzuigertjes men ons, stads- menschen, het volgend jaar zal aanleggen, is natuurlijk nog onzeker. De particulier zonder vaste eigendommen komt er vermoedelijk het beste af. Voor hem geldt eigenlijk alleen de nieuwe belasting op verzekering tegen brandschade of een overeenkomstige heffing van niet verzekerde goederen. Wie vast goed bezit, loopt kans de betterment-tax op ge bouwde en ongebouwde eigendommen op zijn dak te krijgen. De gelukkige bezitter van bouwterreinen zal aangesproken kunnen wor den voor procent van de verkoopwaarde van die terreinen. Een bedrijvenbelasting, waar- onder ook winkels en kantoren vallen, zal geheven kunnen worden, als er minstens tien arbeiders werkzaam zijn, die een bepaald loon- minimum niet overschrijden. Hotels en pensions krijgen iets af te dragen naar gelang van het aantal hotel- en pensiongasten bij verblijf van tenminste een week. Een reclamebelasting echter niet te heffen van nieuwsbladen en tijd schriften, sluit de rij. Amsterdam houdt de eigen gemeentelijke inkomstenbelasting. Van opcentenheffing op de rijksinkomstenbelasting wil men nog steeds niet weten. Het Rijk komt zoo Iaat met zijn aanslagbiljetten, zegt men. Enfin, als dit de hoofdreden is, dan is 't te hopen, dat zoodra het Rijk den achterstand heeft ingehaald, de gemeente haar eigen belastingadministratie maar opdoekt, want ten koste van ettelijke tonnen gouds wordt dan toch door de eigen administratie hetzelfde werk verricht wat van rijkswege reeds gedaan wordt. Met een een voudige opcentenheffing op de rijksinkomsten- belasting kan men dan volstaan. Want als men nu al druk blijft praten over bezuinigen hier en bezuinigen daar, zonder dat men ook eens daadwerkelijk op uitgaven besnoeit, die volkomen overbodig zijn, dan maakt men zich tenslotte toch wel wat belachelijk. Van bezuinigen gesproken, "dezer dagen is, ongeveer tegelijk met de benoeming van een tweeden bezuinigings-controleur, bekend ge maakt, dat in het gemeentelijk papierver- bruik een matiging zal komen. Men zal niet grootscheeps meer allerlei geopperde denk beelden in druk laten verschijnen, om ze even later in totaal gewijzigden vorm opnieuw te laten drukken, zoodat jaar en dag een zetsel blijft staan, totdat eindelijk en ten leste uit het denkbeeld iets goeds is voortgekomen, of wel 't geheel van de baan is geraakt. De groote, dure couverten zullen zooveel mogelijk vervangen worden door sluitzegels, enz. Een stap in de goede richting dus. Maar intusschen is Maandag jl. het tram tarief opgevoerd tot 15 cent per rit en 25 cent per retour. Zoodat we nu het driedubbele betalen van vóór den oorlog. We zullen een paar weken er tegen mopperen, we zullen weer wat minder gebruik maken van ons publiek vervoermiddel. Maar op de drukke uren zullen we de wagens ondanks alles weer propvol zien. Het grootste percentage der Amsterdammers wil nu eenmaal naar en van het werk trammen en dat zal liet blijven doen, al wordt het tarief een gulden. Sedert kort is de wereld-belangstelling ge vestigd op een Amsterdamsch bankierskantoor. Deze bank is in de oorlogsjaren hier opgericht door een Duitscher en een Nederlander. Van den Duitscher schijnt het nu wel zeker, dat hij als oorlogsinvalide naar ons land is ge komen. Bekend met bankzaken, was hij eenigen tijd werkzaam op een bekende bank hier, tot dat hij de gelegenheid vond om voor eigen rekening zaken te doen. En die zaken vlotten prachtig, want de klanten waren o.a. de keizer en de ex-kroonprins. Tot hiertoe is de geschiedenis weinig belangwekkend. Maar nu zijn de Duitsche dagbladen gekomen met onthullingen over de zaken, die de Duitsche leider van het bankierskantoor deed. En die zaken omvatten het overbrengen van Duitsch- land naar hier van zeer groote vermogens- porties van vorstelijke personen en van tal van in Duitschland ten uitvoer yerboden arti kelen. Bedragen die in de millioenen loopen zouden aldus de grens zijn gepasseerd. En het bankierskantoor heeft zich zijn diensten goed laten betalen, zoodat de geinde provisie ook in de getallen met zes nulletjes loopen. Althans naar men zegt. Wie het weten kunnen, zullen den mond wel houden. K.

Onze Eilanden | 1920 | | pagina 3