De tijd nadert Waar koop ik practische St.Nicolaas= Cadeaux? H.HOLLENKAMP4C2 2 ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 24 NOVEMBER 1920. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. U bèzig le houden met de vraag: Een bezoek aan onze magazijnen, een blik in onze étalages, geüen U 't antwoord. Een keurcollectie Dassen, Sjaals, Boorden, Overhem den, Handschoenen, Zak doeken, enz., enz. Hoogstraat327-337 ROTTERDAM aanwezig was, niettegenstaande de Centrale Landen, de zgn. vroegere vijanden niet eens vertegenwoordigd waren. Hoe het zij, het wicht heeft reeds de eerste schreden gezet en het is te hopen, dat zij door meerdere zal gevolgd wor den, die dan allengs bij het groeien van het wicht meerdere vastheid en vooral gelijkvor migheid zulfen gaan vertoonen. De staking der Fransche mijnwerkers, die oorspronkelijk op 15 November bepaald was, is tot 1 December uitgesteld, daar op hetlaat- steoogenbfife nieuwe'factoren in het spel waren gekomen, die een bespreking wettigden over de kwestie van het minimumloon, zoodat de kwes tie op het oogënblik weer in het stadium der -onderhandelingen is. Toch moeten die Fran- schen, die zich op het oogënblik over den gang der zaken reeds zoo verheugen om het gevaar van een staking der mijnwerkers reeds als af gewend beschouwen, maar eens naar het En- gelsche voorbeeld kijken, waar de staking ook meerdere malen iutgesteld is geworden en ten slotte ,toen men het gevaar reeds voorgoed be zworen waande, de staking massaal uitgebro ken "is. De gevolgen van de overwinning der Bolsje- wiki op Generaal Wrangel doen zich reeds ge- voeler. Sedert eenige dagen zijn de Oekrain- sche troepen op het geheele front bloot gesteld aan krachtige concentrische aanvallen, aldus bericht ons'net Oekralnisch Persbureau. Het gelukte hen voort te dringen tot de spoorbaan Schmarinka-Mohilef en langs den Djnester. De Roode troepen hebben Kamenete Podolsk be zet. De Ukrainiers trekken terug. Door de Polen is bevel gegeven de Ukrainsche troe pen aan de andere zijde van de Zervoes te ontwapenen, als zij over de grens komen. Ver der volgen dan de gebruikelijke verzekeringen, dat niettemin het moreel der Oekrainsche troe pen uitstekend is, doch dit weten wij. Gedu rende den wereldoorlog en ook daarna hebben wij reeds zoo vaak ciergelijke verzekeringen ontvangen, dat wij ntr wei langzamerhand we ten, wat zij waard zijn. In Engelsche regeefingskringen schijnt een ernstige strooming te bestaan, die er op uit is, de handelsbetrekkingen met de Sovjets te hervatten. Lloyd George, Robert Home en Bonar Law schijnen er voor te zijn, terwijl Winston Churchil de ziel van den tegenstand van elke toenadering tot de Bolsjewiki is. De definitieve opstelling van het Russische han delsverdrag zal heden in de Kabinetsraad wor den overwogen. Het herziene verdrag is ge baseerd op de grondbeginselen, aanvaard dóór de Engelsche en Russische regeering in de nota's van 20 Juni en 7 Juli. Het voorziet in de vrijlating van gevangenen, stopzetting van .bolsjewistische propaganda en vijandelijke ac tie, verkenning in principe van de particuliere schulden en practische regelingen voor het heropenen van den handel. Men ziet, dat dit er vrij aanlokkelijk uitziet en het zou niets te verwonderen zijn, als na het bekend worden van deze overeenkomst, ook in Frankrijk, waar tot dusverre een stemming van absolute on verzoenlijkheid heerschte tegenover de Sow- jets, men eveneens pogingen in het werk zou gaan stellen om met de Radenregeering eco nomische relaties aan te knoopen. Binnenlansch Overzicht. Door een noodlottige aanrijding is het Haag- sche raadslid Mr. H. J. Nieboer overleden. De afgestorvene was lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland en in politieke krin gen een alleszins geachte persoonlijkheid. Hij neeft veel gedaan tot meerdere studie van de verschillende brandende economische vraag stukken. Blijkens een communique van de Neder- landsche Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel zullen de samenwerkende organisa* ties, t.w. de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, de Neutrale Bond van Spoorwegpersoneel en de Bond van Ambtenaren bij de Nederlandsche Spoorwegen alsnog trachten langs minnelijken weg het ontwerp-loonregeling van den Loonraad door te voeren en ten dien einde een gezamenlijk congres te Den Haag beleggen, waar ook ver tegenwoordigers der Directie en der Regee ring uitgenoodigd zullen worden. Mocht ook dit echter niet baten, dan zullen andere mid delen, in de eerste plaats zgn. lijdelijk verzet overwogen worden. Ook de onderwijzers zijn van plan zich ernstig te weren en zullen bin nenkort in den Haag een groote demonstratie beleggen, teneinde de regeering te bewegen de voorgestelde salarisregeling in hun voordeel te wijzigen en het principe van kindertoeslag te laten vallen. Zeil minderen I De Telegraaf schrijft: Vroeger was elk nieuw belastingbiljet niet meer dan een tikje op je schouder; tegenwoor dig is het een schot in je snuit. De pret gaat er af voor meneer Staat of juf frouw gemeente te werken. De politiek was vroeger een prachtig ding voor onze roode broeders, voor onze zwarte broeders, voor onze pimpelpaarse neven en achterneven waar wij, gij en ik, de schouders over ophaalden. Wij waren er te veel werkers; of wij waren er te veel intelleetueelen voor. Het was boerenbe drog voor het vulgus; het was een acrobaten- spel voor eerzuchtige kopjesduikelaars maar wij draaiden er het hoofd van af. Wij deden er niet aan mee. Trop merci! Zoolang je alleen maar af en toe op den schouder werd geklopt, kon dat zoo blijven. Het belastingbiljet gaf je soms zelfs de voldoe ning van werkgeversachtige gevoelens ten op zichte van het Jan-Klasen-spel der politiek. Wat kwebbelden die kerels voor hun driedui zend guldens. En wat sloofde zoo'n raadslid zich uit voor zijn riks presentiegeld, die hij van je had. Hoe kregen ze het bij mekaar? Hoe deden ze het er voor? Maar als je in je snuit geschoten wordt, gaat je stemming wel óm. Onze stemming is oin; of zij slaat straks omais een fok in een storm- hoos. Dan gaan de politieke wimpels mêe in de golven. En men zal schreeuwen om stuurlui en om één kompas om op te varen, 't Kompas van de beperking,van de uiterste zuinigheid.' Rood, zwart, brons, olijf partijkleurenspel, vol echte of gekunstelde antithesen is een prachtig vermaak op een effene zee, in tijden van welvaart. In tijden van nood en van storm, als wij tegemoet gaan, is zoo'n luxe ongeper mitteerd. Een nieuwe wimpel rijst. En alle wer kers van meer -dan-48-uur, en alle intelleetuee len, en drie kwart van de vrouwen, die op de penning zijn zullen daar vertrouwend naar opkijken. Wij zullen krijgen een zuinigheidspartij, een „krimp'-partij, die geen reactie mag willen, maar die de knip „geheid" op de portemonnaie draait. Het zal niet de partij van de groote be lastingbetalers zijn het wordt de nieuwe partij der kleine luyden, van de groote midden klasse hardwerkende en gezond-denkende staatsburgers en -burgeressen. De nieuwe partij zal opkomen, n& het ban kroet van de tegenwoordige. Dat bankroet is aanstaande. Rood en zwart en alle andere kleurpartijen zijn bezig het vertrouwen te ver spelen, en de kleurlooze partij met de negatieve leuze: naar beneden knibbelen, vereenvoudi gen en het blanco dienst-staatje kan voor enkele heilzame jaren de leiding krijgen. Het moet wel zoo komen. Rood zal verspelen, als het zijn gemeente- loonen niet meer uitbetalen kan; als de royali teit van den pof in een wereld van zakkende welvaart geen korte en geen lange middelen meer vindt; als de strop van de acht-uur den rooden kop van den arbeider blauw van adem nood begint te wringen. En zwart zal verspelen, als het financieele gemodder, in een steeds zakkenden poel van volkswelvaart, niet genoeg duiten meer baggert. Als de Rijksmiddelen te- rugloopen, als het kwik van een Thermometer, die uit een broeikas met kunstmatig opgevoer de temperatuur in de koude werkelijkheid wordt gehaald; als het werkelijke cadeautje voor den dag komt uit de papieren en socia- lerige mooiigheid: de verveelvuldigde staats- opvreter, de verveelvuldigde parasiet: de opge schroefde noodelooze ambtenaar of crypto- ambtenaar. De ambtenaren, die wel noodig zijn, vallen dat spreekt niet onder deze titulatuur. Hoe de nieuwe krimp-partij er zal uitzien, en welke menschen en brokstukken van andere partijen, haar zullen dragen en trekken, is nog niet te voorspellen, maar wél te voorspellen zijn... haar nieuwe leuzen. Dat er in „Defensie" een grove hak zal moe ten worden geslagen, staat voorop als een axioma. Maar er is een andere boom, die neêr moet. De belastingwetgeving en de arbeidswetge ving moeten voor een eenvoudig gebruik pï&t geprojecteerd worden, uit de 3e dimensie, waarin zij staan opgeslojd de kunst gewroch ten! Men kan hun sociale baten intact laten. Maar de rompslomp, waarop die sociale baten zijn opgeheschen, en de noodelooze papierrommel en ambtenarij, die daaronder krioelt, als pisse bedden onder een vochtig fundament die moeten: vort! Niemand ook de felste krimpiaan van de zuinigheidspartij niet zal de ouderdomsrente willen afschaffen, of neerdrukken. Niemand! Maar iedereen zal inzien, dat de onmogelijke zegelplakbeweging, en alle verkoop van zegels, alle kaartenbeweging, kaartencontröle, heel goed vervallen kan. Er is slechts een heele een voudige ouderdomsbelasting voor noodig, die van eiken ondernemer of elke onderneming geheven wordt, en die gebaseerd staat op drie coördinaten: het totaal loon, het totaal aantal werknemers, den gemiddelden werknemer leeftijd. Kortelings kwam zoo'n prachtproduct van onze jongste bureaucratie zijn parasitair ge- meenschapsbestaan hij kAn het niet helpen; maar de partijen .die hem gebakerd hebben; de partijen, die failliet moeten I verdedigen, met de snuggere opmerking, dat er bij de Raden van Arbeid nog maar één ambtenaar was op de 1000 arbeiders. Eén ambtenaar op de 1000 arbeiders; voor dèt beetje administratie! Als men bedenkt, dat aan één busdokter de totale gezond heidsbelangen van minstens het dubbele aantal arbeiders zijn toevertrouwd, dan is het toch wel een beetje erbarmelijk, dat voor die een zijdige geringe administratie-zorg over 1000 arbeiders 'n complete ambtenaar noodzakelijk is. Maar op 1000 burgers is behalve deze amb tenaar en zijn toren papi» nog noodig: be lastingambtenaar (die zijn geld opbrengt, en waarover wij dus willen zwijgen), zooveel justi- tie-ambtenaar, zooveel verkeers-crypto-amb- tenaar, zooveel beambte van dit en zooveel van gerten dienst. fn het ongelukkige Oostenrijk leeft op 41 menschen 1 ambtenaar, wat wil zeggen: naar de gemiddelde gezins-statistiek, dat zes gezin nen van staatsburgers één gezin van-een-amb tenaar hebben te onderhouden. Het gaat bij ons aardig dien kant uit onder minister Aalberse. Een „krimp"partij zal ook hier Stop! en Terug 1 moeten gebieden. Hilversum, 18 Nov. '20. R. FEENSTRA. Nieuws. MIDDELHARNIS. Woensdagavond had in Hotel Mejjer alhier een opvoering plaats van de militaire klucht Kwatta-soldaten van Dirk Janse, door het gezelschap Solser en Hesse. Men kan van het genre houden of niet, niet te ontkennen valt, dat in zyn genre het stukje alleraardigst was, vol dwaze gezegden en situaties, en dat het uitstekend werd ge speeld. De schrijver zelf, in de hoofdrol van den oppasser Gtfs oogste het meeste succes, de rol was dan ook de dankbaarste. Het was den heelen avond door een uitbundige vroo- ïybheid in de zaal, en dat te weten bewer ken in Middeiharnis, is al een verdienste op zichzelf Onze lachspieren ïyden vaak aan te weinig oefening. Dezer dagen had C. de Man tjjdens zjjn werkzaamheden het ongeluk met een staart van een suiker-biet in zjjn oog te steken met dat gevolg dat hij zich onder geneeskundige hulp moest stellen en voor- loopig niet in staat is z(jn werk te verrichten. Op Donderdag 25 dezer des avonds 7 uur zal in de zaal van Mej. Meijer een leden vergadering van de Coöperatieve Kolenbond „Ons Belang" worden gehouden, waaro. m. de verkiezing van 3 bestuursleden en 1 commissaris zal plaats hebben wegens perio dieke aftreding van de h.h. J. Vroegindewey Lz., L. Yroegindeweij Wz., A. Struik enM. v. d. Slik Jz. Tevens zal eene commissie van 3 leden worden benoemd volgens art 82 der Statuten. Zondag 28 dezer hoopt in de Ned. Herv. Kerk op te treden dhr. H. Smit, godsdienst onderwijzer te Delft, terwy'I des voorm. extra-collecte zal gehouden worden. Maandagmiddag kwam A. A. C. But tot de minder aangename ontdekking dat in zyn hofland aan het Binnenpad bynaalzyn Spruitkool gestolen is. Voetbal. Zondag j.l. kreeg „M.S.V. V. II" alhier „D. O. S. I" uit Dirbsland op be zoek. Thans kon D. O. S. met een 2—0 nederlaag huiswaarts kceren. Deze week zal de alhier thuisbehooren- de vischsloep „Oranje Nassau" M. D. 11, schipper D. Koster weder zee kiezen na ruim een maand uit de vaart te zjjn geweest we gens schoon maken en reparatie. De in de kaal liggende zeeboot „Helena- veen" uit Rotterdam, welke alhier is geladen met eierkolen, was genoodzaakt een ge deelte harer lading in de schuit van schip per J. Polak over te laden daar zJJ niet vlot kon komen. In de buitenhaven zal de Helena- veen het weer overladen en de reis naar Noorwegen ondernemen. Onze dorpsgenoot C. Dubbeld zal als matroos op genoemde boot dienst nemen. Broodprysverlaging. De bakkers alhier hebben het witte brood met 2 cent per 8 ons afgeslagen en het bruine brood met l cent. In de Geref. kerk alhier is een gift van J 25 gecollecteerd voor de kerk en 10 als nagift voor de Oogst-collecte. Vrödagavond is alhier een Leeszaal op gericht en zijn als bestuursleden gekozen de heeren: K. Blokhuis, L C. Buurveld, A. L van Dorsser, Lt. Kattestaart, A Kerkhof, O. K. van Spronsen, A. W. F. van Yelzen, J. Vroegindeweij Lz., Joh. Wijnhof en J. J. L. van Zuylen. De j.l. week gekozen bestuursleden der Geref. School-vereeniging hebben allen hun benoeming aangenomen, terwijl ds. G. van Velzen als voorzitter zal fungeeren. Zaterdagavond hadden wy het genoe gen, het verbouwde en geheel gerestaureerde winkelpand aan het Zandpad, van den heer Campfens, ter gelegenheid van de opening, te bezichtigen De heer C. heeft alle eer van zijn werk, en wy kunnen zeggen, dat onze verwachting van dezen vooruitatrevenden en modernen zakenman niet werd teleurgesteld Het was in éen woord keurig, wat op het gebied van meubileering en stoflage werd tentoongesteld. Electrisch licht maakte de etalage tot een lust van het oog Onze beste wenschen vergezellen de heer Campfens op zyn nieuwe banen. OPENBARE LEESZAAL. Vrydagavond had in hotel Zaayer een goed bezochte ledenvergadering plaats van de De voorl. voorzitter, de heer Van Zuylen, brengt rapport uit van het werk der op de vorige vergadering benoemde commissie, die een schema zou ontwerpen voor een aan de eischen der wet voldoend bestuur en een begrooting van kosten zou maken van de inrichting van een filiaal der Dordtsche lees zaal en bibliotheek. De commissie heeft gemeend dat de gods dienstige en politieke richtingen in Middel- harnis en Sommelsdljk vrywel paralel loopen en dat we alleen hebben te letten op rechts en links. Zij stelt derhalve voor in het Bestuur deze beide richtingen geiyk te doen vertegenwoordigen, beide door 4 leden. Ver der moesten de verschillende maatschappe lijke standen vertegenwoordigd zjjn Zoodoende kwam de commissie na ryp beraad, tot het volgende achttal: LApenb. Onderwys: L C. Buurveld,Links. 2. Bijz Onderw.: A W. F. v. Velzen, Rechts 3. Arabachtspatróons: J- WynhofF, Rechts. 4. Eigenbouwers t J. Vroegindewey, Rechts. 5. Veldarbelders: L. Kattestaart, Links. 6. Werklieden(geen veldarbeiders) A. Kerk- hofT, Links. 7. Zakenlieden: A. L. van Dorsser, Links. 8 Alle 3ndere beroepen: C. K. van Spron sen, Rechts. Op nadrukkeiyk verzoek van een der recht- sche candidaten, die er zyn jawoord afhan- keiyk van stelde, zyn hieraan later nog te snorren. Het schot wordt gelost, onze twee onafhankelijke», de heeren Blokhuis en J. J. L. van Zuylen aan toegevoegd. Deze commissie stelt dus voor, deze tien heeren tot Bestuur te benoemen. Zy meent hiermee de harmonie te kunnen hersteilen. Alle heeren hebben zich bereid verklaard, een eventueele benoeming aan te nemen. In het huishoudeiyk reglement moeten zoodanige bepalingen worden gemaakt, dat by. periodiek aftreden, het evenwicht tus- schen de partyen gehandhaafd biyft, en dat ook de verschillende maatschappeiyke rich tingen vertegenwoordigd blyven. Na eenige opmerkingen, die van de be stuurstafel weerlegd worden, biykt men het er over eens te zyn, dat het gewenscht is, het bestuursvoorstel aan te nemen, en wordt het bestuur in den voorgestelden vorm by acclamatie aangenomen. De aanwezige bestuursleden nemen plaats achter de bestuurstafel. Aan de orde is thans het tweede punt: de begrooting van de inrichting van een filiaal. De VOORZITTER deelt mede, dat de commissie zich op het standpunt stelt, dat de inrichting niet zoo krap, maar zoo goed mogeiyk moet geschieden, zal de lees zaal aan zyn doel beantwoorden. Sj>r. legt aan de 'hand van een schets uit, hoe de commissie zich de inrichting gedacht heeft, en deelt mee, dat een bedrag van J 2000,— daarvoor noodig is, dat uit vry willige by dra gen van leden en niet-leden moet worden samengebracht. Er worden biljetten uitgedeeld, waarop de leden hun contributie en vry willige bydragen kunnen invullen. Deze worden de volgende week by den heer van Zuylen t.erug gewacht. Daarna zal met een lyst worden getracht, te komen tot het bedrag van ƒ2000. Er wordt nog gevraagd, of het Diet ge wenscht is, het werk aan de leeszaal aan te besteden. Men acht dat niet de moeite waard, maar de heer BAKKER zegt, het schilder en behangwerk te willen maken tegen be taling der grondstoffen, het werk zal hy gra tis doen. (Applaus.) De VOORZITTER houdt zich aanbevolen voor meer zulke toezeggingen, dan hoeft er zeker niet aanbesteed te worden. Na een woord van dank aan de aftredende bestuursleden, de h.h. Kappeteln en Nyiand, wordt de vergadering gesloten. Het Bestuur heeft in zyn op deze samen komst gevolgde vergadering aangewezen tot voorzitter den heer J J. L. van Zuylen, tot vice-voorzitter het oudste lid in jaren, (thans dus de heer Blokhuis), tot secretaris den heer C. K. van Spronsen, 2en secretaris den heer W. K. F. van Velsen, tot penning meester den heer A. L. van Doraser. SOMMELSDIJK M. S. V. V. D, O. S. Zondagmiddag had op het M. S V. V.-terrein m wedstryd plaats tusschen M. S. V. V. II on D. O S. I van Dirksland Ditmaal was M. S. V. V weer de winnende ploeg en klopten D. O. S. met 2—0. Kwart voor drie werd onder leiding van den heer Slop, een aanvang gemaakt. Dirks land speelt voorloopig met een invaller. M S. V. V is voltallig. D. O S. wint de toss eu speelt met de zon in den rug. Dadeiyk na aftrap zetten de D.O S era sterk op, en de M. S V V.-bacfcs moesten direct stevig aanpakken. De rood-wit-blauwen hebben hun tegen standers spoedig in de gaten, en zetten vu riger aan Onze voorhoede pleegt eenige door braken doch stuiten op do nog al goede achterhoede van Dirksland. Het spel wordt steeds spannender. Van weerszijden wordt goed gewerkt, doch vele out-ballen worden gemaakt. Ook do onzen waren in den be ginne wat zenuwachtig, waarschyniyk door de laatstgeleden nederlaag tegen D. O' S. Maar spoedig geraakten ze beter op dreef. D. O S. voorhoede tracht op te dringen, doch de rechts-half Hartogs viel als een tygor op zyn tegenstander met den bal en wist het leer meermalen terug te werken. Langzamerhand bleek M. S. V.V. toch de sterkste. Voortdurend bracht de voorhoede de bal tot op D. O. S -doel, die door de backs nog al eens corner werd getrapt, doch die op niets uitliepen. Uit een doorbraak weet Vos te doelpunten, maar wordt terecht door den scheidsrechter ongeldig verklaard wegens buitenspel. Na eenigen t|jd werd weder cor ner gemaakt door Dirksland. De bal werd prachtig voor doel geschoten, een worsteling ontstond, Vos krygt de bal voor de voeten en onder uitbundig gejuich van het publiek lbidt M. S. V. V. met 1-0. Het spel wordt nu vuriger. Beide clubs waren vol vuur. Doch geen van beiden gelukten het voor de rust meer te doelpunten. Na de rust kregen we nog beter spel te zien. De roodwitblauwen spelen meer samen. M S V. V. is steeds aanvallend, maar D. 0.8. achterhoede taal verdedigend. Nu dringt D O. S weer naar voren, tot op M.S. V.V. doei, doch onze stevige backs zyn op hun post. Weer ziet Volkmaars de bal op zich 1 aankomen, maar niet meer in staat het leer met zijn voeten terug te werken, slaat hy met zyn vuist de bal In 't veld terug, welke een penalty veroorzaakte. Deze strafschop wordt door de Bruin genomen, doch schit- terend Is onze doelman Boomsma, die het schot prachtig weert. Maar deze strafschop 1 moest worden herhaald, daar de Bruin, belust op een tegenpuntje, niet had geluisterd naar *8 scheidsrechters fluit, en de bal zonder dit teeken er door wilde jagen. Nogmaals zien hetzelfde moment. M. S. V. V. keeper eentgszins In gebogen houding, streng naar de bal kykend, die hem straks dreigt voorby v. Het benoemd dat hy vo nemen. voor. Van Zondags d niet meer middags de poststu oroDoi van Watei houd van dorp in 3 laagste in vliet voor S. Bezuyei Van die hier 1 meer best< heid de p( bestellen) Door afgeloopen tuig ge van NIEUW vroonhuis

Onze Eilanden | 1920 | | pagina 2