ONZE EILANDEN AUPERL 11 Sept. 1920. TWEEDE BLAD ONZE EILANDEN VAN ZATE RD AG 11 SEPTEMBER 1920. luis- en Siaapkamt Kabinetten, In Memorlam. laam aanbevelendj Wij vernemen dat na een roemvol 1 lestaan is overleden J. AUPERl Set Predikbeiirtenblad voor ïoedereede en Overllakkee. Gelijk men weet, hebben wij het teestje van den aanvang af voor zeer wak gehouden. Wij voorspelden het :en leven van zes weken. Het heeft er acht gehaald. Het ruste in vrede. 'rpi llige Verkoop VAN IZE WILLY "EN rmalige DROGER aelen) aau den Dorpsv 'lsdyk, alsmede ons" ruwolie-mot SRDAG 16 SEPTEMI] INZET, on ill DAG 23 SEPTEMI] FSLAG, telkens 's avo het Hotel SPEE to S iotaris VAN BUURE: liciëele Mededeelingen. Braudstofiencommissie „Dirksland, Me ant en Herkingen" maakt bekend dat vanat Maandag 13 September a.s. bon 5a en 5b der Minimumrantsoenkaart Krijgbaar gesteld wordt75 K G. anthra- of 75 K.G. eierkolen of SO K G. stuk en of 2 H.L. gascokes, tegen den maxi- tuprjjs van f4.— voor anthraciet; f3,85 stukkolen of eierkolen; f2,02'/i voor IL. grove- of parelcokes en f 2,12 voor lopte cokes. rdagen 9 en 16 Sopten 'huisbezorgd 10 cent per eenheid of per Vrijwillige Verkoop le dagen 's avonds 7 te Achthuizen in *!OBS, (Tramstation) van den heer C. HU aar, bij Veiling en Af; van H.A. (8 G. 22 R. P. /=enWeila De Title onder den in de onmiddellijk r ZUIDZIJDE, kad C mei, Sectie A. nos. 8, in perceelen en ca ngen en notitien versi KKERMAN, hooger. dat belanghebbenden er bij deze nog- ils aan worden herinnerd, dat na30Sep- iber niet ingeleverde Zomerbons, zoomede Z S.o en b der Minimumrantsoenkaart eldig zullen zjjn. lirksland, 9 Sept. 1920, p. o. Brandstoffen Commissie Dirksland, Melissant Herkingen, L. v. d. Velde, Secretaris. dreehtseh ITHEEIBAI c tot een beperkt be iar anttraialOO ben A pari uiterlijk r verplichte uitlotiDg ;e 4 pCt. per jaar. dbriovon dezer Banl ot do beleggingsi'on pustspaarbauk. 9 is voor f 2.887.21 en geplaatst. :'ngen bjj Notaris Plaatselijk Nieuws. [1DDELHARNIS. De hoofdprijs der Oude Tongesche ver- j (een 3-jarig paard) viel ten deel aan an Zetten alhier, terwijl M. Pas de ge- ïige winner was van de 6e prjjs (een D/j- g paard). Nog zjjn door sommigen enkele zen geloot. „Olympia I" - „D.O.S. I". 2—2. Maandag speelde „Olympia" van hier match tegen „D.O S. I" uit Sommelsdijk. eindstand was 2—2. Scheidrechter J. ius. Dinsdagmiddag had de landbouwer N. Nieuwenhuizen uit Nieuwe Tonge, door een hond in de Nieuwstraat onder zijn or liep, het ongeluk omver te slaan, lat hij met een bloedende hoofdwond in usteloozen toestand opgenomen werd. iat h(j b(j P. S. was binnen gedragen :d de geneesheer ontboden, die een lichte ionschudding constateerde. Des avonds is per rytuig naar huis vervoerd. Van de beugvisscherij is te IJrnuiden jen gekomen de vischsloep „Oranje-Nas- MD 11, schipper D. Koster met 800 Ie Oude Tonge woi ntiën enabonneme miming, jllad aangenomen d Door de lotelingen der Nat. Militie, DEN TOL. tiling 1921, zijn de volgende nummers P. H. Deljs. 2 C. Krjjtenberg Jz. van Gelder. 4 T. van der Valk Pz. Locjj Mz. 6 C. v. d. Valk Rz. 7 M. pleur betrek, dus uit Dongen. 8 A. Th. Schipper. 9 L. Vroeg- lonu veringen, snran ;we« Jz 10 l. DrieSseLz. 11 J.Verwe(j. tegen vollen prys ten j Bouman. 13 P. Knöps. 14 J. Boomsma. over de kwal.teit tei yaQ Gelder A Bakelaar. 17 J. tORDEAUX 1,—; Lz. 0KK6I N PARTIJ lï - BARS AC. 1,60. i f 1.60. IWÏJN 1,60. per Litevtlescb f 2,70. ,80. Hz, in 3 soorten, 1,60 42 enz. ing van "Woensdag 8 September 1920. loemkool per stuk 5-24 cent. :ok snljboonen per kg. 10 27 cent. .lokprinsessen per 100 stuks 10—13 cent. .ampriDsessen per k.g. 16 cent. ndjjvie per 100 krop ƒ270—ƒ3,10 roten per bos 5—6 cent. linazie per krat 70 cent. uaslgelngcn station, «eni. aardapp. per 100 k.g, ƒ5,10. T.r*«let Drino A 1 nflvf Ttor Ir er vi ^07 t*t toegezonden. MIDDELHARf RKIEZEN Co. iLOEZIEËN t Eilandei ppels Prins Albert per k.g. 21—27 cent. Signe Tilles per k.g. 26 cent. eren Jutten p. kg. 38 cent. Conselair de la Cour p.k g. 27-31 ct. Dr. Lucius per k.g. 25-28 cent. Sinterklaas per k.g. 17 22 cent. Konings per k.g. 26 cent. Pons per k.g. 25 cent. bloenen per stuk 14-84 cent. erziken per stuk 8—16 cent. omkommers per stuk 5 cent. ilderie per bos 3 cent. ugurken per 30 stuk 33 cent. wpsla per krop 2'/j cent. 1MMELSDIJK. Van T. v. d. D. moest rund uit nood worden (geslacht. Het sch werd voor de consumptie afgekeurd fcnder politietoezicht begraven. De militieplichtigen der lichting 1920 lodder en P. v. d. Veer, zullen 4 Oct. hun garnizoen worden ingelijfd. A s. Zondagmorgen 10 uur, hoopt in de zaal van den heer Van Leeuwen alhier, voor de Vryz. Herv. op te treden Ds. A. Priester, Herv. pred. te Nieuw-Helvoeb. DIRKSLAND. Deze week slaagde te Am sterdam voor de hoofdakte de heer J. Suyk, vroeger onderwijzer aan de Christelijke school alhier. De heer J. Krijger, eerder onderwijzer aan de Openbare school alhier slaagde Don derdag voor de hooidacte. MELISSANT. De Muziekvereeniging Tot Nut en Genoegen gaf Donderdagavond een welgeslaagd concert in de nieuw aangeschafte muziektent op het schoolplein, Met „Wil helmus" werd het geopend, waarna de heer C. A Bakker een woord sprak, waarover en tot wien weet ik niet, daar het schoolplein voor het publiek was afgesloten en de pers niet was geïntroduceerd In de pauze gaf de zangvereeniging nog eenigo nummers ten goede. Voor liefhebbers van kunstgenot was het een zeer aangename avond. Alles liep in de beste orde af. (De kruiwagen brigade is niet uitgerukt). Op het hulp post- en [Telegraafkantoor zijn in de maand Augustus verhandeld 65 telegrammen, 241 telefoon-gesprekken en 7 telefoon oproepberichten. HERKINGEN. Tot nachtwaker, lantaarn opsteker en schoolschoonmaker is benoemd M. van 't Hof alhier. In verband met eene wijziging der wet is tot plaatsvervangend Burgemeester bij ongesteldheid of afwezigheid aangewezen de heer J. den Boer en daarna de heer M. Lokker Met de verloskundige practljk alhier is voor 1 jaar door den Raad benoemd Dl". C van Gelder, plaatselijk geneesheer alhier, en zulks in verband met de ontslagname der vroedvrouw. STELLENDAM, Door de garnalenvisschers is de vorige week 5 dagen gevischt. Gemid deld werd per dag en per vaartuig 100KG. bij de pellerijen aangebracht. Bij de loting voor de Nat. Militie wer- den door de ingeschrevenen dezer gemeente de volgende nummers getrokken. 1. K. Roon. 2. J. Hameeteman, 8. St. v. Weezei, 4. N. v. d. Nieuwendijk, 5. A. van Oostenbrugge, 6. I. Human, 7, C. Kejjzer, 8, A. v. d. Vlugt, 9, C. Jansen, 10, L. de Jager. De laatste 4 nummers zijn vrij. GOEDEREEDE. Uitslag loting Nat. Mil.: No. 1 Pieter Meüssant. 2 Krijn de Ronde. 3 Johannis Grinwis. 4 Adrianus de Vries. 5 Cornells v. d. Houten. 6 Cornells Groe nendijk. 7 Joh. Cornells Padmos. OUDDORP. Uitslag loting Nat. Militie: No. 1 Daniël Mierop. 2 Harrend Witte. 3 Dir^ Meijer. 4 Teunis Berkenbach. 5 Evert Meijer. 6 Adrianus v. Loon. 7 Jan Grin wis. 8 Krijn Hoek. 9 Job Tanis 10 Adria nus Padmos. 11 Maarten Mastenbroek. 12 Dimmen Dirk Koek. 13 Pieter Westhoeve. De landbouwer W. Tanis had het ongeluk toen hij op zijn land langs de sloot aan het ploegen was, kopje onder in de sloot te vallen met de ploeg op zich. Na veel ge spartel wist hij met veel moeite op het droge te komen. Als een zeldzaamheid kan gemeld wor den dat in de Plantage de Dolfijn eenprui- meboom voor de 2e maal bloeide en ruim 100 vruchten draagt. De heer Jb. Slis van Rotterdam heeft van den landbouwer W. Koole alhier bouw grond gekocht om daar een villa op te bou wen. Door den Gemeenteraad is afwijzend beschikt het salaris van Burgemeester, Sec retaris en Ontvanger te verhoogen tot het door Ged. Staten vastgestelde bedrag. NIEUWE TONGE. Donderdag 16 Sept. a.s. 'sav. 6 uur hoopt in de Ned. Herv Kerk alhier op te treden de beroepen predikant Ds. Zandt uit Delft. Uitslag der te Dirksland gehouden loting voor de Militie: 1 J. Tijl, 2 D. N. C Prince, 3 P. Timmer, 4 J, Noteboom Hz 5 B. Holster, 6 J. van Rossum, 7 A. C. van der Vliet, S A. Kop penaal, 9 A. Drooger, 10 C. Kievit, li A. van Eek, 12 H. v. d. Ouden. Het Bestuur van de Gemengde Zang vereeniging „Ons Genoegen" bestaat thans uit de heeren- G, Th. Rotman Voorz., P. J. Kareis vice-voorz., D. v.NoordSecr A. Kop penaal 2e secr., S. Keijzer le Penningm G. J. Bath 2e penningm.. C. P. G. Holleman, C. Oostdijk en M. Felsbourg. Th. Magielsen 2 J. Koppenaal3 L. Melaard 4 Mar. Goumare. ÏIKLLEVOETSLUISDe off. macli. 3e kl. D. Houthuijzen en J. van der Wiele zijn met 16 dezer en de off. mach. 2e kl. C. de Vries is met 1 Oct, geplaatst a/b. Hr. Ms. Zeeland. - Voetbal. Uitslag van Zondag j.l. Hel- levoetsluis II—Brinio 2—1. Programma voor Zondag as: Hellevoetsluis I S I. O. D. III. Hellevoetsluis II-S. I. O. D. IV. De tooneelvereeniging Thalia" treedt op Maandag27 en Dinsdag28Sept.inCasinaop. ROCKANJE. Bij voldoende deelneming zal het herhalingsonderwijs aan meisjes alhier aanvangen den eersten Woensdag in de maand October en dat aan jongens den eersten Maandagavond in November. Die van het onderwijs wenscht gebruik te maken gelieve zich uiterlijk 1 October bij het hoofd van het herhaliDgsonderwijs den heer J. Laugendoen aan te melden. Wij twijfelen niet of zoowel meisjes als jongens, die de schooljaren achter den rug hebben zullen in groote getale van de ge legenheid gebruik maken om de op de lagere school verworven kennis langs dezen weg niet alleen te herhalen maar nog uit te breiden. VERSLAGEN. VERSLAG van liet verhandelde In de openbare vergadering van den Raad der gemeente Nieuwe Tonge. Tegenwoordig de Heeren J. O verdorp, B. S. A. Dorst, A. C. Breesnee, G. van der Kroon C. de Haas van Dorsser, L. Nelisse Lz. en M. Vreeswijk, afwezig den heer Dk. Breesnee. Na opening der vergadering met gebed, worden de notulen der vorige gelezen, en on veranderd goedgekeurd. Wordt gelezen een adres van Mej. A. H. de Baan, onderwijzeres aan de O. L. S. houdende verzoek om eervol ontslag uit deze betrek king. Besloten wordt aan Mej. A. H. de Baan eervol ontslag te verleenen met ingang van 5 September 1920. Wordt in behandeling genomen de rekening dezer gemeente over 1919 met alle daarbij behoorende bescheiden. De commissie in wier handen volgens liet besluit der vergadering van 21 Augustus j.l. die rekeningen bescheiden zijn gesteld geweest, om deze na te zien en te onderzoeken, raporteert bij monde van den Heef Nelisse die rekening te hebben onder zocht, en met de bescheiden vergeleken, dezelve in orde te hebben bevonden, en derhalve tot goedkeuring adviseert. Na onderzoek blijkt het, dat de cijfers der rekening overeenstemnie met de bewijsstukken, waarna de rekening wordt goedgekeurd en vastgesteld. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Den milicien Dingeman Buizer is uitstel van opkomst onder de wapenen verleend, met het oog op een ingediende aanvrage om vrjj stelling wegens broederdienst. De prijs van het bruinbrood (regee- ringsbrood) is hier als volgt-.800 gram 22i/2 cent1200 gram 34 cent1800 gram 46 cent. De milicien Chr. M. Polhujjs ia met groot verlof van zyn corps teruggekeerd. Op het telefoonkantoor alhier zjjn de vorige maand behandeld93 telegrammen, 248 gesprekken en 15 oproepberichten. De uitslag van de loting voor de Natio- De Voorz. zegt, dat dit in 1919 is verhoogd, en B. en W. dus nu een verhooging nog niet noodig achten, waarna de vergadering in ver band met de verdere behandeling van het kohier van den H.O. voor het dienstjaar 1920 in geheime zitting overgaat. P. M. de gewone ontvangsten op de gewone uitgaven op 36.804,714 34.374,864 Batig saldo2.429.85 de buitengewone ontv. op de buitengewone uitgaven op J 15.718,45 14.934,96 783,49 Batig saldo Komt aan de orde voorstel verhooging salarissen. B. en W. stellen voor met ingang van 1 Jan. 1920: de jaarwedde van den bode te brengen van 75,— op 100, de jaarwedde van den klokluider te brengen van 70,op J 90,en voor het luiden voor begrafenissen per keer 0,50 de jaarwedde van de schoolschoonhoudster te brengen van 175,op 200, de jaarwedde van den Ambt. van den Burgerlijken Stand te brengen van 1,25 op 150,hetwelk wordt goedgevonden. B. en W. stellen voor de duurtetoeslag van den nachtwaker te doen vervallen en het salaris vast te stellen op 375,en 25, voor vuur en licht. d. Kroon zegt, dat hij dit salaris veel te laag vindt, en als bijzaak beschouwd wordt, maar dat het als hoofdzaak zou moeten zijn, en de werkzaamheden overdag als bijzaak. De Voorz. betwijfelt, dat hij bij verhooging van jaarwedde op den dag niet zal werken. Vreeswijk zou wel eens willen weten, hoeveel het salaris is van karreman. De Voorz. zegt, dat dit 50,is, en dan nog de mest. Nelisse vraagt, of de Heer v. d. Kroon daar omtrent nog een voorstel heeft. v. d. Kroon stelt daarop voor, de jaarwedde zooals door B. en W. voorgesteld met J 100, te verhoogen, en dus te brengen op X 475, en 25,voor vuur en licht. De Haas v. Dorsser vindt liet beter 450,— en J 50, voor vuur en licht, waarmede het voorstel met 4 stemmen voor en 2 tegen (tegen stemden de Heeren Dorst en Breesnee) wordt aange nomen. Wordt aan den Raad overgelegd de begroo ting van Inkomsten en Uitgaven dezer meente voor het dienstjaar 1921. B, en W. stellen voor 2 nieuwe straatlan taarns te plaatsen één bij C. Verweij op den Westdijk en één bij J. v. d. Velde op de Noordl. dijk. De heer v. d. Kroon vraagt of ze van plan zijn om deze winter al de straat lantaarns te branden. De Voorz. zegt, dat hij dit nog niet weet, maar dat er uitbreiding aan de verlichting zal worden begeven weet Voorz. wel. Na eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Bij de rondvraag zegt den heer v. d. Kroon, dat het zijn aandacht heeft getroffen, dat het salaris van den dood- Fokveedag te Rotterdam. De zesde Centrale Fokveedag van den provincialen Bond van rundveefokvereeni- gingen in Zuid-Holland mocht zich j.l. Woens dag wederom in de belangstelling van tal rijke fokkers ook uit andere provinciën ver heugen. Eene kernverzameling van het al lerbeste fokvee dat onze provincie rjjk is, was op de Veemarkt samengebracht. Vol gens verklaring van talrjjke eerste klasse deskundigen was het gehalte nog nimmer zoo goed geweest. Voorne en Putten nam in verschillende hoofdklassen de leiding en had zooals trou wens jaarlijks op dit gebied buitengewoon succes te boeken. In de allereerste plaats verwierf de fok- vereeniging Aurore te Abbenbroek in klasse XVII. een stamboekstier met acht stam boekkoeien, den eereprijs, eene zeer hooge onderscheiding, aangezien dezen prijs werd bevochten in concurentie van de meest voor aanstaande fokvereenigingen in Zuid-Hoi- land. De ingezonden dieren waren bizonder uniform, en muntten uit in massa, breedte en platheid. Een zeer passende stier was er bij gevoegd, Een lid dezer bekende vereeniging, de heer A. Vijfwinkel Lzn. te Nieuwenhoorn, behaalde verder in klasse XXII, zes eigen- gefokte volbloeden, den voor het eerst dit jaar uitgeloofden wisselbeker met een pracht verzameling melkgevende, zware schotten, die zeel veel bekjjks hebben gehad. Verleden jaar verwierf hy met dezelfde diereu de gouden medaille op den fokveedag te Gori- chem. Eene buitengewone prestatie op dit terrein. In de Stierenklasse kreeg Aurore in klasse I, Volbloed Stamboekstieren geboren in 1917 of vroeger, den 3en prijs met Jonge Ceres, van de stierkweekerij „Meer leven" te Ab benbroek. In klasse II, volbloed stamboekstieren geboren in 1918, le prijs „Jonge Roland" van de stierhouderij L. H. Tijpe te Ouden hoorn en 3e prjjs „Kooistee's Doris" van den Heer Vijfwinkel voornoemd, in klasse V, kalfstieren le prjjs Jan van P. Scheygrond te Abbenbroek (Vader Jonge Ceres). In de diverse klassen vrouwelijk fokvee werden nog bevochten, 8 tweede, 2 derde prijzen en eene eervolle vermelding. Voor waar een succes, W3nt van de 26 door de vereeniging uitgezonden runderen bleef er slechts één buiten bekroning. De Heer W. Scheygrond Bzn. teVierpol- ders zond als lid der fokver. „Voorne" ook eene zeer goede collectie in waarmede hij eveneens veel succes had. In klasse XXII verwierf hij met Emma 9950 R geb 1911 met vier vrouwelijke afstammelingen een eereprijs. Zelden, ja nimmer zagen wij een moeder, die haar beste eigenschappen zoo vast en zoo zeker overbracht als dit edel dier. Wij wenschen dezen energieken fokker van harte geluk en. vertrouwen, dat hij zoo'n familie weet te waardeeren en niet zal verhandelen. In andere klassen verkreeg hij nog een le en een 2e prijs en een eervolle vermeldiDg. De heer N. Scheijgrond Azn. wiens be kende stal danig werd gehavend door mond en klauwzeer verwierf een 3e pry's in klasse melkgevende staraboekkoeien. De Heer H. Noordermeer Czn. te Heke lingen, lid van de fokv. Linea recha ver kreeg in klasse VIII „Drachtige droogstaande koeien" de le en de 2e prys. De eerste een Nico-dochtcr verkreeg het hoogst aantal pun ten voor exterieur n.m. 88.6, zoover ons md nog nimmer toegekend zelfs niet in het Ned. Rundveestamboek, 't is een pracht verschijning van zeer edel bloed. De Hoeksche Waard was zeer slecht, Ijsel- monde zeer goed vertegenwoordigd. Flakkee schitterde door afwezigheid. naam zetten. Heeft een arbeider, die bijvoorbeeld Pieter yansen heet, in een bepaalde week niet ge werkt, omdat hij „werkloos" of „ziek" of in „staking" was, dan mag hij in het vakje van zijn rentekaart, waar anders een zegel ge plakt had moeten worden, „werkloos", „ziek" of „werkstaking" schrijven, doch moet hij daaronder de eerste letter van zijn voornaam en naam zetten, dus P. J., als bewijs dat zijn niededeelingen overeenkomstig de waar heid zijn. Een arbeidster, die een huishouding te ver zorgen heeft, en b.v. /annetje Pietersen heet, mag wanneer zij in een bepaalde week niet uit werken is kunnen gaan, in het vakje, op haar rentekaart schrijven „niet gewerkt", doch moet daaronder zelf de eerste letters van haar voornaam en naam zetten, dus J. P. Natuurlijk mogen de arbeiders in de weken, dat zij wegens ziekte, werkloosheid of werk staking niet gewerkt hebben, zelf een zegel plakken en dan in de klasse, die zij zelf wen schen. Het is voor hen van groot belang, wanneer zij zelf een zegel plakken, minstens van j 0.25. Hetzelfde geldt voor een vrouw, die een huishouding te verzorgen heeft. Wanneer de arbeiders op de aangegeven wijze mededeelen, dat zij in een bepaalde week „werkloos", „ziek" of door „werk staking" verhinderd zijn te werken, of wat de vrouwen, die een huishouding te verzorgen hebben, betreft, „niet gewerkt" hebben, be hoeven zij aan den Raad van Arbeid geen afzonderlijke brief te schrijven, waarom er voor hen niet geplakt werd. Echter moeten zij niet vergeten onder hun niededeelingen hun voorletters te plaatsen, daar anders met hun mededeelingen geen reke ning kan worden gehouden. aale Militie voor deze gemeente is1 A. graver nog niet is verhoogd. Gemengd Nieuws. RAAD VAN ARBEID TE BRIELLE. Het stellen van woorden ol teekens op rente- kaarten. Volgens de Invaliditeitswet is het stellen van woorden of teekens op de rentekaarten niet geoorloofd, tenzij het bij of krachtens deze wet voorgeschreven of toegelaten is. Bij Koninklijk Besluit van 30 Juli 1920 S. 627 wordt nu in bepaalde gevallen het stellen van woorden op de rentekaarten, waar door de reden van de niet betaling der premies blijkt, toegelaten. Volgens dit besluit mag een arbeider, die in een of meer weken door „ziek te", „werkloosheid" of „werkstaking" niet heeft kunnen werken en dus over die weken geen loon heeft ontvangen, dit op zijn rente kaart aanteekenen door in het vakje ,waar anders zijn werkgever een zegel had moeten plakken te schrijven „ziek", „werkloos" of „werkstaking". Dc vrouw, die een huishouding te verzor gen heeft en in een of meer weken niet uit werken is kunnen gaan, behoeft niet voor zichzelf te plakken, wanneer zij niet wil of kan, doch mag in de open vakjes van haar rentekaart schrijven „niet gewerkt". Het is echter niet voldoende deze woorden op de kaart te schrijven, de arbeider(ster) moet ze ook parafeeren, dat wil zeggen, onder iedere mededeeling, die hij of zij op de rente kaart schrijft, moet hij of zij eigenhandig de eerste letter van zijn (haar) voornaam en Het veer Numansdorp-Willemstad. Dit veer vormt de verbinding in den ver keersweg van Rotterdam over Willemstad— Bergen op Zoom naar Goes, Middelburg en Vlissingen, welke verkeersweg tevens de kortste is tusschen Zeeland en Zuid-Holland. Het is zoowel voor het toerisme, als voor het handelsverkeer zeer wenscheljjk, dat het genoemde veer in goeden staat is en gere geld wordt bediend. Nu heeft de Commissie voor dezen veer dienst een adres gericht aan den Minister van Waterstaat, waarin verzocht wordt om tusschen Willemstad en Numansdorp een goeden veerdienst in te stellen, zoodat per sonen, goederen, voertuigen, enz., vele kee- ren per dag in goede orde en tegen billijk tarief kunnen worden overgebracht. Het Dageljjksch Bestuur van den A. N. W. Bond, Toeristenbond voor Nederland, heeft bg den Minister aangedrongen op inwilliging van dat verzoek. Hoe het een Leidsche familie in Aken verging. Een Leidsche familie, die ecnigen tijd in Valkenburg in pension was, maakte een auto tochtje naar Aken, aldus meldt onze Leidsche correspondent. Daar werd op een wandeling door de stad de aandacht van moeder de vrouw in een winkeletalage getrokken door een drietal beeldjes vogels voorstellend van Turijnsch porcelein zooals 't hupsche Mad- chen haar vertelde. Zij zouden als een aan denken der reis kunnen prijken op een in "t oogloopende plaats in de salon, 'n Bedrag van 1220 Mk. waarvoor de koop eindelijk werd gesloten was omgezet in Hollandsch geld, nog geen bagatel, maar vrouwlief had het er voor over als men maar kon verzekeren dat zij er aan de grens geen last mee kon krijgen. De winkelhouder verzekerde het gezelschap dat deze beeldjes, zijnde luxe voorwerpen, vrijelijk mochten worden medegenomen. Hoog stens zou men er enkele Marken aan invoer recht voor moeten storten. Ook dat kon er nog wel af en met zorg droeg moeder de vrouw de zorgvuldig ingepakte voorwerpjes zelf. Aan de grens werd het pakje aan de douanen vertoond en door deze geopend en.blijk baar mooi gevonden. Er werd tusschen de mannen gedelebereerd, doch het gezelschap dat slecht Duitsch ver stond, wist niet wat er besloten werd, totdat de beeldjes in een ander vertrek verhuisden en vrouwlief als een smokkelaarster werd vast gehouden en gedirigeerd naar een gebouw wat zij ons beschreef "als een kantongerecht. De reis daarheen werd met denzelfden auto on dernomen. De vrouw alleen ging mee, de overigen van het gezelschap mochten aan de grens wachten. De man gaf zijn vrouw, om voor alle eventualiteiten gewapend te zijn wat doe je zonder geld? f240aan Hol landsch bankpapier mee. Zij werd voor een z.g. rechter gebracht, die uit een groote Duitsche pijp rookend, haar op barsche wijze ontving, haar beduidde eenige formaliteiten te teekencn en toen deze getee- kend waren, duidelijk maakte dat zij weer kon vertrekken als zij 3500 Mark betaalde. De vrouw haalde het Hollandsch geld te voorschijn, doch daarmede nam men geen ge noegen. Het moest Duitsch geld zijn. De chauffeur die als tolk fungeerde, reed naar een wisselkantoor en moest om 3500 Mark te krijgen er zelf nog iets bij doen. Hij had het Hollandsch gezelschap echter als betrouwbaar leeren kennen en schoot de vrouw het ont brekende dus gaarne voor. Nadat de vrouw het bedrag had gestort kon zij gaan. Ontdaan en zenuwachtig kwam ze platzak bij haar huisgenooten aan de grens terug. De hoop, nu de haar afgenomen voor werpen terug te krijgen werd ook niet ver wezenlijkt, deze werden op het douanenkan- li 5®

Onze Eilanden | 1920 | | pagina 5