J I L I ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 23 JUNI 1920. verschillende soorten suikerbietenzaad, tot vergelijking opbrengst K.G. en suiker, ziekten bestrijding en invloed van de onder linge afstand op de opbrengst 38 Are 34 c.A. is beplant met aardappels, verschillende soorten tot vergelijking opbrengst K.G. en marktwaarde, invloed van het pootgoed (po ters of gesneden aardappels), ziekten bestrij ding en de resultaten van het aanaarden. Met 10 Are 30 c A. voederbieten op de pas gedichte greppels worden dit jaar geen geen proeven genomen, wegens het niet ont vangen van het uit Svalöf komende bestelde zaaizaad. Suikerbieten. No. 1 Dippe, zaaizaad ontsmet met 20 kopervitriool stand 36—38 c M. 2 Dippe zaaizaad niet ontsmet stand 36-50 c.M. 2 Dippe zaaizaad ontsmet met i/4 sublimaat stand 36 38 c.M. 4 Kuhn P.org. zaaizaad ontsmet met 20 kopervitriool stand 36 38 c M. 5 Kuhn P.org. zaaizaaid niet ontsmet stand 35 50 c.M. 6 Kuhn P.org. zaaizaad ontsmet met i/A sublimaat stand 36-38 c.M. 7 Kuhn Nab ontsmet met- 20 koper vitriool stand 36 38 c.M. 8 Kuhn Nab niet ontsmet stand 26-50 c.M. 9 Kuhn Nab ontsmet met subli maat stand 36-38 c M. 10 Klein Wanzleben ontsmet met 5 kopervitriool stand 3638 c.M. 11 Klein Wanzleben niet ontsmet stand 36—50 c.M. 12 Klein Wanzleben ontsmet met l sublimaat stand 36—38 c.M. 13 Strandes, zaaizaad ontsmet met 5 kopervitriool stand 36 SS c.M. 14 Strandes, zaaizaad niet ontsmet stand 36-50 c.M. 15 Strandes, zaaizaad ontsmet met 1 sublimaat stand 36 38 c.M 16 Dippe, zaaizaad ontmet met 5 ko pervitriool stand 36 50 c.M. 17 Dippe, zaaizaad niet ontsmet koper vitriool stand 36—38 c.M. 18 Dippe, zaaizaad ontsmet met i/4 sublimaat stand 36—50 c.M. 19 Kuhn P. orig. zaaizaad ontsmet met 1/4 sublimaat stand 36 50 cM. 20 KuhnP orig. niet ontsmet 36 38 c.M ,21 ontsmet met 5 ko pervitriool stand 36—50 c.M 22 Kuhn Nab ontsmet met subli maat stand 36-50 c.M. 23 Kuhn Nab niet ontsmet stand 36 - 38 c.M. 24 Kuhn Nah ontsmet met 5 koper vitriool stand 36—50 c M. 25 Klein Wanzleben zaaiz. ontsmet met V* sublimaat stand 36—50 c.M. 26 Klein Wanzleben niet ontsmet stand 36-38 c.M. 27 Klein Wanzleben ontsmet met 5 kopervitriool stand 36—50 c.M. 28 Strandes Wanzleben ontsmet met J/4 sublimaat stand 86-50 cM. 29 Strandes Wanzleben niet ontsmet 36-38 cM. 30 Strandes Wansleben ontsmet met 5 kopervitriool stand 36-50 c.M. Aardappels. 31 Eigenheimers F. M. v. L. niet aan- De stand van de Eigenheimers en Red Star, beide van de F. M. v. L. is goed, deze beloven een goed gewas. Preferent is goed, stukken zijn voor op de poters, stukken die bij door snijden afwijkingen vertoonden, zijn opmer kelijk minder ontwikkeld. Planten van stuk ken van holle aardappels, zijn vanaf de opkomst tweemaal zoo groot als planten van gewone stukken. Favoriet is heel slecht van opkomst, stukken van aardappels met ringvuur zijn bij de slechte opkomst niet verschillend van gezonde stukken. Effect is vrij goed ontwikkeld, stukken zijn voor op de poters. Eigenheimers van onbekende herkomst vormen het meest ontwikkelde gewas, met veel fijne spranten, er waren er by met het opkomen van negen spranten, 't verschil tus- schen deze, en de Eigenheimers der F. M. v L. is groot, in 't nadeel van eerst genoemde. Het ontsmetten van een deel van dit poot goed met I/in sublimaat tegen de Rhizoc- tonia ziekte heeft een merkbare nadeeligen invloed gehad op de daarvan gekomen plan ten, de opkomst was minstens vier dagen later, terwijl er meer achterbiy vers zijn. Bij verder doorgroeien blijven ze achter. DE UITVOERDERS. Dirksland, Juni 1920. Plaatselijk Nieuws. 32 Eigenheimers F. M. v. L wel aan- Red Star F. M. v. L. niet aangeaard. F. M. v. L. wel Preferent G. Veenhuizen niet aange aard. Preferent G. Veenhuizen wel aange aard poters en stukken. Favoriet Veerkamp niet aangeaard. wel poters met stukken. Eigenheimers Onbekende herkomst niet aangeaard. Ontsmet met 1 sublimaat Eigenheimers Onbekende herkomst wel aangeaard Ontsmet met V10 sublimaat. Effect. G. Veenhuuizen. Eigenheimers, als 39. niet ontsmet. Eigenheimers, als 40. niet ontsmet Eigenheimers F. M. v. L. niet -aan 45 Eigenheimers, E. M. v. L. wel aan 46 Red Star F. M. v L. niet aangeaard 47 wel 48 Preferent G. Veenhuizen niet aan 49 Preferent G. Veenhuizen wel aan 50 Favoriet Veerkamp niet aangeaard 51 wel Suikerbieten. Deze zijn allen 1 Mei gezaaid, de opkomst der verschillende soorten was vrij wel gelyk, alleen Kuhn merk P. origineel is later en minder vol opgekomen. Het met kopervitriool ontsmette zaaizaad was 0. g. drie dagen vroeger opgekomen als niet ontsmet zaaizaad, terwijl de jonge plan tjes gezonder en glanzender er bij stonden. Het met sublimaat behandelde zaaizaad was wel beter van opkomst als het niet behan delde, doch niet in die mate als het eerst genoemde. Invloed van een hooger °/0 der ontsmettende vloeistof, werd niet gezien. De stand is dooreen goed. Aardappels. Door de late ontvangst der pootaardappels zyn deze een paar weken later gezet als dit jaar normaal is, de van de F. M v. L. betrok ken Eigenheimers zelfs vier weken. MIDDELHARNIS. De Zaterdag door de „F. H. V. C." gespeelde wedstrijd tegen de Hongaren op Flakkee, is doorde H.B S-ers met 6—1 gewonnen. Zaterdagmorgen is by de winkelierster L Jongejan in de Visscherstraat, terwijl zij even afwezig was, een bedrag van f 6 uit den winkel ontvreemd. Van de(n) dader(s) is geen spoor ontdekt. Maandagavond is door de politie proces verbaal opgemaakt wegens openbare dron kenschap tegen een stoelenmatter uit het logement Mettler. Ouders of voogden, die hunne kinderen of pupillen op de Rijks Hoogere Burgerschool alhier wenschen te plaatsen, zij medegedeeld, dat de aangifte kan geschieden by den direc teur tot Donderdag 1 Juli. Het examen tot toelating hiertoe zal worden afgenomen op 15 en 16 Juli. Vanwegen het bestuur van het Water schap „De Dykring Flakkee" zal over dyken en ettingen der dijken schouw worden ge houden den len Juli a.s. des voorm. 9 uur. Vrijdagavond viel het zoontje van den heer H de Voogd by de Wilhelminabrugin de haven Door den brugwachter werd hem een stok toegestoken en kwam hy zoodoende weer op de kant. Zaterdagmorgen had de vrouw van C. v. d. Kooij, terwyi zij haar werkzaamheden op een trapje verrichtte welke, tegen de voordeur leunde, het ongeluk dat de deur open sprong, de trap onderuit gleed en zy achterover op de straat neer sloeg. Door de buren onmiddellijk bijgestaan zijnde, bracht zy het er betrekkelyk goed af, daar z(j alleen eeD bezeerd hoofd en eenige blauwe plekken op liep. Van de beugvisschery is te IJmuiden binnengekomen de vischsloep „Oranje-Nas- sau" MD 11, schipper D. Koster met f 2020 besomming. Het zoontje van B v. d. Berg kreeg dezer dagen onder het spelen zoodanige pijn, dat geneeskundige hulp moest worden ont boden, welke een breuk constateerde. De afzonderlijke jachten op Waterwild zullen dit jaar worden geopend op Donderdag 22 Juli a s. Deze jachten zullen echter alleen mogen gehouden worden op en langs het water, mitsgaders op moerassige gronden. Voetbal. Zaterdagavond a.s. zal „Olym- pia I" van hier te Dirksland een match spelen tegen „D. O. S." aldaar. Zaterdag jl. won „Volharding" een match van „D. V. O." uit Sommelsdyk met 10-0. Woensdag a.s. zal de Herv. Jongedoch- tersvereeniging „Tabitha" van hier onder leiding van ds. G Alers een uitstapje maken naar de Diergaarde te Rotterdam. Zondagavond a s. zal in de Ned. Herv. Kerk alhier de Doopsbediening plaats heb ben. De aangifte hiertoe moet geschieden Vrydagavond van 7 -7.30 aan de Consistorie kamer. HetSociöteits-gebouw „Holland-Zeeland" is ook gegund aan den hoogsten bieder den heer M. de Haas te Sommelsdyk voor ƒ3600 De collecte voor den Gewapenden Dienst in de Nederlanden heeft in deze gemeente opgebracht ruim 30 gulden. By G. H. Rooij alhier zyu deze week door zijn kat 15 kuikens afgemaakt. Door afwezigheid van den heer Nyiand kan de teekenles op Donderdagmorgen a s. niet doorgaan. Ingaande 1 Juli as. wordt het hulp- telegraaf- en telefoonkantoor te den Bommel op werkdagen opengesteld: van 8—11 uur, 12-1, 2-3 en 51/2-7Vi uur. SOMMELSDIJK. Van het erf der Steen- kolenbond „Helpt Elkander" is een H.L. steenkolen ontvreemd. De collecte voor den gewapenden dienst heeft alhier opgebracht de som van f20,13. Maandagavond geraakte het 5-jarig zoontje van den Heer D. Bljleveld, terwijl deze in de Proeftuin aan het werk was, by het spelen in een moddersloot aan de Lau- geweg. De kleine zou zeker zyn gestikt wanneer niet eenige aldaar aanwezige jon gens op het geschreeuw kwamen toeloopen en de jongen uit zijn benarde positie redde. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Arendje, d. v. A de Gans en A. Troost; Marinus, z. v. P. Blok en A. van Prooijen; Cornelis, z. v. T. Overweel en K Villerius; Jan, z. v F. Koote en M. Beket; Stijntje Jacoba, d v A. v. Eyken en H. Buurveld; Teuntje Dirkje, d. v. A. Hoeken M Sala. Ondertrouwd: A J. Baart j m. 23 j. en J. C. Struik j.d. 23 j.R. B Kranendonk j.m. 24 j. en J. Troost j.d 22 j Overleden: Jacobus Buscop, 84 j, wedn van Anna Koster. DIRKSLAND. Ds. A.Verhage heeft bedankt voor het voor de 2e maal op hem uitgebrachte beroep naar de Geref. Gemeente te Middelburg. Voor de twee vacante onderwyzersbe- trekkingen aan de openbare school alhier zyn de twee volgende voordrachten opge maakt. No. 1 M. H. Meijer, Dirksland, 2 C. de Bruin, Sommelsdyk, 3 Ph de Munck, Zierik- zee, en 1 C. de Bruin, Sommelsdyk, 2 Ph. de Munck, Zierikzee, 3 A. P. v. Loo Dirksland. Alhier worden sollicitanten opgeroepen naar de betrekking van helpster aan de hind- werkschool. Uit deze gemeente zal tot de H.js S. te Middelharnis worden toegelaten L. Cpen MELISSANT. Zaterdagavond a.s hojit de muziekvereeniging „Tot Nut en Genoden" haar tweede concert te geven op het'dein voor het gemeentehuis. HERRINGEN. Door het Gemeentebotuur alhier is vergunning verleend volgers de hinderwet aan de wed. D. de Bruyne'ilhier tot berging van petroleum in hare bergfaats. De jachten op waterwild zuljn dit jaar worden geopend op Donderdag 22 Jüi a.s. Aan P. C. de Korte ingeschrevé voor de militie lichting 1921 is een jaarïitstel verleend wegens kostwinnerschap. Het Gemeentebestuur zal bij ischrij- ving verkoopen een bascule met gevchten waarvoor inschryvingsbiljetten voor'ry dag 25 Juni a.s. ter secretarie worden ingwacht. HERKINGEN. Overleden: Cornelia van den Booprdoud 76 jaar. GOEDEREEDE. Zaterdagmorgen omtreeks 11 uur reed P. Erkelens met een wgen, ge laden met hooi naar huis. Niets bemrkende van de tram die van Ouddorp kwaï, reed hij den overweg over, toen ploteling de paarden door de tram van den wageisverden gerukt. Een der paarden werd een rod met de tram meegesleept, terwyi het aqere nog naar den stal liep. De dieren stieren aan de bekomen wonden. Door een woüer, liep het met den voerman goed af. Eoter een groote schadepost. OUDDORP. De schietoefeningenvoor de Land weerkracht zullen alhier wordo gehou den in de maanden Juli, Aug. en Setember. Alhier werd 800 roeden hooi'er kocht voor 8,-. Als een zeldzaamheid kan geneld wor den dat hier in 2 X 24 uur gras weri gemaaid en als hooi in de schuur werd g&racht. In de afgeloopen week werdn door de garnalenvisschers 80 K.G. garnala per dag en per vaartuig gevangen en aaDde pellerij afgeleverd. NIEUWE TONGE. Het polderbstuur van Klinkerland, onder Nieuwe Tonge,Eerkingen en Melissant, zal op Maandag 28Juni 1920, 's avonds 6'/3 uur (0. t.) tracten aan te besteden a. het uitdiepen van 750 2. watering aan den j3t Pietersweg, in 4. «ere. en 115 M. watering bij de bouwwonng van den Heer J H. van Strien, in één prceel. b. Het tweemaal schoonmafcn van alle wateringen en toedrachten inden polder. Aanwijzing zal geschieden op Vrydag 25 Juni 's avonds 6'/i uur (0. t.)'e beginnen aan den St. Pietersweg. De op 18 dezer gehouden .ollecte voor den gewapenden dienst heeft ingebracht de som van f 11.19. Landweerplichtigen der Iilhtingl9l6b en 1916c moeten hun militair kleeding in leveren op 13 Juli 1920 te M Idelharnis in de Bewaarschool des v.m. t.). OUDE TONGE. Door den Gemeenteraad is besloten tot aankoop van grond voor de te bouwen Openbare Lagere School over te gaan. Aan de weekmarkt waren aangevoerd 10 stuks hoornvee. By den landbouwer P. v. M. is ue vorige week het mond- en klauwzeer uitge broken. Het Bestuur van de Dykring Flakkee zal op 1 Juli as. schouw drijven van alle werken, welke onder hare bevoegdheid be hooren. (Zie aanplakbord) Door de Raad dezer gemeente is beslo ten een geldleening aan te gaan groot f12000 met een annuïteit van 40 jaar tegen hoog stens 6 rente met het recht van vroeger De betaling van huur d;r zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk alhi r zal plaaats hebben op Donderdag 24 Juni a.s. van n.m. 2-5 en van 6 8 uur. Voor de vacante betrekking van „Deur wachter" in de Ned. Herv. Kejk alhier, heeft zich geen enkel sollicitant aangemeld. De Herjjk van Maten jen Gewichten zal in deze gemeente plaats hebben op tttJ00 junj a g Voor de schietoefeningen tot verhoo ging van 's lands weerkracht hebben zich 16 personen aangemeld. Van de ingeschrevenen der lichting 1921 zyn alhier 2 personen afgekeurd nl. J. v. d. T. en A. K. Verleden week is alhier een scheepje met manufacturen en klompen aangekomen. Ds. van der Plassche van alhier heeft een beroep naar Krimpen a/d Lek. HELLEVOETSLUIS. De leerlingen der V. O L. S. hoofd de heer C. Gebraad, zullen Vrijdag 2 Juli een schoolreisje maken naar Den Haag en Scheveningen. De terugreis gaat via R'dam. Tijdens het verlof van den Burgemees ter zal wethouder de Boo van 23 Juni tot 15 Juli als L. B. optreden. Voetbal. Hellevoetsluis III speelde Zon dagmorgen tegen een V. I. O L. A -combina tie, welke strijd door de laatste gewonnen werd met 2—1. DE SERIEWEDSTRIJDEN. Uitslag van Zondag 20 Juni. P. F. C. Celer 2—2. Door loting wint Celer. D. Y. - V. Y. W. 0-3. B. V. V. Celer 2—8. By de stand 2—3 verlaat B. V. V. het veld, omdat zij dit derde punt niet erkent. Hellevoetsluis V. Y. W. 4—1. Door dezen laatsten kamp is beslist, dat Hallevoetsluis 1ste prijswinner is in de le. afd. en dat V. IJ. W. de 2de prys heeft. Van de week geen verdere détailleering, omdat E T. O. Z ons naar Oostvoorne riep. Het voornemen bestaat om Donderdag met de leerlingen der hoogste klasse der openbare M. U. L. O. school een excursie naar E. T. O. Z. te maken. Het toelatingsexamen voordeM.U L.O.- school is bepaald op Vrydag as. BRIELLE. Met ingang van 1 Augustus is benoemd tot concierge a/d Ryks H. B.S. alhier de heer J. Schoordijk te Zwartewaal. De heer W. Kampman alhier slaagde te Amsterdam voor het propad. examen. De bevolking voor deze gemeente be droeg op 1 Januari 1920 3831 personen. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten waarvan de afzenders onbekend zyn terug ontvangen in de le helft der maand Juni en die gepost zijn te Brielle. Brieven: C M. v. Hol, Middelburg. Briefkaarten: A. Bakker Rotterdam. De heer P. C. de Jonge is tot leeraar a/d Ryks H. B. S. alhier benoemd met ingang van 1 Sept. as. „In naam van Oranje." Voor het feest in 1922 is heden een be stuur samengesteld bestaande uit de heeren Mr. F J. D. C. Egter v. Wissekerke le Voorz.; Not. L. P. v. d. Blink 2e Voorz Joh. H. Been le Secret.; D. Moerman 2e Seer.; J. C. Kruyne le Penningm.; Mr. L. Trouw 2e Penningm.J. K Overbeeke leider v/d Plaatselyke feesteiykheden. Gemeenteraad te Brielle op Vrydag j. 1. ton half 3 ure. De notulen worden onveranderd goedge keurd. Mededeelingen. Een voorstel van de Politie om verhooging van tractement wordt door B. en W. afwy- zend beschikt. Een schrijven van den Min v. Waterstaat dat de haven van eigen belang is, en dat het Ryk niet in de kosten bijdraagt. Het tractement van den Heer J. A. Knape wordt verhoogd met f 100. Ook zal op voorstel van de gascommissie de gasprijs met 3 cent per M3 verhoogd worden. De heer M. Vink zal een oprit voor zijn werkplaats mogen maken voor f 1.60 per jaar. Benoemd wordentot lid der Gascommis sie in de plaats van den heer Zoetemeijer de Heer Sjouwke; tot comnyssaris van de Vereeniging voor Huisvesting in de plaats van den heer Lette de heer K. v.d. Knoop. Als keurmeester wordt herbenoemd de heer Knape en tot gemeenteontvanger in de plaats van den heer v d. Ninne die pen sioen krijgt, de heer J. Mol. Hierna zegt de Voorz. dat de Gemeente een belangry'k vlottende schuld heeft en er dus een voordeelige geldleening moet geslo ten worden op voorstel van Ged. Staten. Er moet 0. a. geleend worden, aldus de Voorz. f 25.000 voor de bruggen f 2O.0U0 voor repa ratie a/d kaaimuur o/h Maarland, f 38.000 voor distributie, f 100.000 voor de gasfabriek, en f 50 000 voor opgenomen gemeentegelden een totaal bedrag van ongeveer f 235.000. De heer Hoen brengt het diep treurige geval ter sprake van de vermoorde jongeling te Vierpolders, toen de Politie het lyk hier in 't ziekenhuis gebracht heeft en er nie mand in aanwezig was, zoodat de politie de deur met geweld moest doen openmaken alsmede op den volgenden avond toen er een verdronken meisje in gebracht moest worden. Ook toen was er niemand aanwezig, waarna de heer Hoen vraagt om de sleutel van 't ziekenhuis dan op 't politiebureau of elders te doen berusten. De Voorz. zegt dat dit ter kennis van het bestuur v/h ziekenhuis zal worden gebracht waarna de Raad in besloten vergadering overgaat. Gemengd Meuws. oe- an I 9n. Jf et Hk Wyziging van de woningwet. 's Gravenhage, 18 Juni. Uit het voor- loopig verslag der Tweede Kamer, in zake nadere wijziging van de Woningwet, biykt, dat vele leden, die met de regeering van oordeel waren, dat eene herziening van de Woningwet urgent is, de indiening van dit wetsontwerp zeer toejuichten. Zij spraken intusschen den wensch uit, dat de breedere herziening nog zou tot stand komen onder 3n minister van Arbeid, die biykbaar van het groote belang eener goede volkshuis vesting ernstig is overtuigd. Hetgeen omtrent de in de gemeenteiyke bouwverordeningen gestelde eischen wordt gezegd, gaf enkele leden aanleiding reeds nu te waarschuwen tegen het hier en daar aan den dag tredende streven van de eischen die aan den bouw en de inrichting van een goede arbeiderswoning behooren te worden gesteld, te verlagen. Verscheidene leden wezen er op, dat er dringend behoefte bestaat aan opneming in de wet van een omschrijving van verschil lende daarin voorkomende termen, als uit breidingsplan, geraamteplan. stratenplan, rooilijnbesluit, bouwverbod, enz Volgens de in artikel 1 vervatte bepaling zal voortaan geen bouwvergunning kunnen worden verleend, als het bouwplan afwykt van een uitbreidingsplan. Met het beginsel, dat aan dit voorschrift ten grondslag ligt, kon men zich volkomen vereenigen, doch men meende, dat de voorgestelde uitwerking van dat beginsel te ver gaat. Verscheidene leden, die er op wezen, dat zonder een behooriyk bouw- en woningtoe zicht een goede woningpolitiek onbestaan baar is, meenden de vraag te moeten atollen, of een meer gecentraliseerd toezicht niet meerdere waarborgen zou bieden voor een juiste en eenvormige toepassing der wette- iyke voorschriften dan het stelsel, dat door I de regeering in dit artikel wordt voorgesteld Met 450 inillioen op den loop. BOEDAPEST, 17 Juni. Naar de bladen melden heeft alhier het opzienbarend geval .jd plaats gehad, dat een gewezen ministersecre- o taris Morton Jellinek genaamd, zich uit de voeten gemaakt heeft met 450 millioen kro- \- nen, die hij voor beursspeculaties ontvangen R§ had van verscheidene klanten. Jellinek was een tydlang in staat om buitenlandsche valuta te verschaffen onder den koers, en benutte J het aldus gewonnen vertrouwen om zich opdrachten en bovengenoemde som te laten verstrekken, waarmede hy verdwenen is. Naar f men zegt is hy naar Roemenie vertrokken. Men schryft ons uit den Haag: De Minister van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen, dr. J. H. de Visser heeft door het houden van een rede den Centralen j Jeugdraad geïnstalleerd. Zyne Excellentie wees er de leden 0 m. )VA op welk een schoon maar moeiiyk en uitge breid werk zy voor zich hadden. De leeftyd van personen tusschen 12, 18, 14 en 17 jaren brengt bijzondere moeieiyk- heden en gevaren met zich mede. Een tweede I geboorte heeft als het ware op dien leeftyd I plaats, als het kind zich tot man of vrouw gaat ontwikkelen en een geheele verande ring, zoowel geestelijk als lichameiyk plaats I vindt. Maar evenals bij de eerste geboorte, is ook bij de tweede in den aanvang alles I onbestemd. Kenmerkend is daarby de onstand vastigheid door teleurstellingen, omdat eener- zyds vroegere voorstellingen en verwachtin- I gen, niet meer voldoen, terwijl anderzyds I weelderige fantasiëen, radicale denkbeelden en overprikkelende neigingen hoofd en hart 1 vullen. De persooniykheid treedt meer op den voorgrond; een vermanend woord van anderen wordt spoedig als een aanslag op eigen zelfstandigheid en vryheid beschouwd, hetgeen tot prikkelbaarheid aanleiding geeft, ,1 welke menigeen tot lichtzinnigheid of ver- keerde handelingen doen overgaan. Verschil lende sociale omstandigheden hebben groot nadeel aan de rijpere jeugd berokkend, om dat deze gaarne als goedkoopere werkkracht werd geéxploiteerd. Hierdoor werd de kans op maatschappelyke verheffing veelal prys gegeven voor een oogenblikkeiyk voordeel en geen vakopleiding begeerd. Ook het te kort aan goede woningen werkt het straatsslentereD, herberg- en bioscoop- >ek, behalve nog vele andere en erger dingen en daardoor het bederf der rypere jeugd in de hand. Dit geldt zoowel voor meisjes als voor jongens. Ook de oorlog is M hierop van invloed geweest. Gedachten ge- waarwordingen, verwacl 1 die vroeger onbekend v lisatie zyn vele jonge patuuriyke omgeving doende oDtwend aan hi jninaliteit en tuchteloo' 'barende «Ijze toegenor: 1 strafrechterlijke-minderJ v de beneden-achtienjarig, f!' Daarom is het van z f wille van het opkomen I ook terwille van hetalf regelen te nemen, om ding te geven. Een wo> komt toe aan die jeugt van godsdienstigen aan ste tientallen jaren h zegen voor onze jongeh De Minister betuigde zijn grooten dank voor zij heelt verricht, omda vasten grondslag heeft t kan worden gebouwd. De voorzitter van den mr. A. baron van Wijnt de rede van den Min dank aan de Koningin en zeide, dat in het Staatscommissie het op in dit College zitting tl Provinciale Staten 1 De vergadering, wel mermaandeu in de Eer zullen worden beginnff?" voormiddags 11 uur. I door de provinciale sti voor het dienstjaar 1! hoofdsom der grond bel as. de eigendommen en elk 23; die op de vermï inkomstenbelasting elk' Geineent In de gemeenteraad onderwerpen betreffent, het aantal vergunninl koop van sterken dra de Raadsleden J. J. k plaatselyke keuze. De de motie toe en wensc; 1 yordert, dat na 1 Janu vergunningen meer in I leent, met juitzonderin 1 duwen van overleden Spreker betoogde verdij lang der Gemeente wa bruik krachtig bestree Gemeenteraad de plaats Na eenige debat wo,- na 1 Jan. as. geen vt verleenen aangenomen i By de stemming ove inzake de plaatselyke 1 men, en hierover zal d gaderiDg beslist moeteifl Mr. Aratz De Griffier der Twee raad in buitengewone Arntzenius, die reeds steld was, is overleden De Tweede Kamer li een zwaar verlies, dofl één der beste werkkrac. verslagen welke Mr ArK" stelde, waren prachtig pittige styi. Ook vele* een grooten steun aan ca" Zijn verdiensten werde! steld. Op zijn zilverexj 8 Mei 1913, en in het toen de heer Arntzenius, werd by beide malen door de Regeering geh erkende zyne groote v' te benoemen tot Staat: nen dienst. Niet alleen in het daar buiten heeft Mr. gemaakt, door het schi* teriyke en st.aatkundig'{3 De ter aardebestelli* overschot van wyien J raad i. b d. had Zater® belangstelling plaats.—a Advertent Getrouwd: L. J. AUPEl EN ADR. VAN vl die, namens wederzijd: hun hartelijken dank be de betoonde belangst Middelharnis, Juni VERLOR tusschen Ouddorp-jstrau een PANAMOEÜ me eenige zij'sl Tegen belooning teruf I bureau van dit blad. Te koop gevra. I goeden staat verkeere Utrechtsche1 Brieven worden franc» onder letter J. J. aan van dit blad. j|

Onze Eilanden | 1920 | | pagina 2