Klavers ti Rotterdam are Verkooping de Klavers de Klavers (ASGEWAS :r en Grasgew ZATERDAG 5 JUNI 1920 EERSTE BLAD ir en Grasgewaï Fotograiie VERFT SP m OMSTREKEN IRNIS-SOMMELS1IJK kfiïtÖAG 3 JUNI 1920, s 7 uur (zomertijd), in hotel te Middelharnis, van: Ie en Lucerne s en Grasgewas Here Oostplaat te Middel de van Brienenpolder te 't Haringvliet, voor de 1 SLIS J.Aztt. en de Heeren bJL en W. BUIJS te Mid- en de Dames M. E. en J. GRAAFF te Sommelsdijk. Heer J. C. VERMEER harnis, van blder Oudeland Gem. Mid- om 2 maal te maaien aan van den Langeweg en eweg. En voor den Heei N DEN TOL te Stad aan 'liet van ilder Oude Stad voornoemd al te maaien. P. A.. VAN 8UUREN te 8 V rijwillige Y erkooping van OOLTGENSPLAAT eidag 3 Juni }a:°' ''?fs 7 uur (Zomertijd) te Ooit- in Hotel „Hobbel" ten van de heeren Joh. Hobbel, lossum, en a. Wagner en iv/ de Wed. K. L. Buth- r. Meerdere opgaven kun og geschieden ten kantore iris AKKERMAN. 2-2 re Vrijwill. Verkooping van S—1 OLTGENSPLAAT. L AKKERMAN te Oom- is voornemens op Vru ilag 1920, des avonds ten 7 uur (d)"te Ooltgensplaat in Hötel publiek te verkuoponhet ewas en naetting fade van het WeipoWcrsclie der Ooltgensplaat, zooals Ten verzoeke van Vrouwe 'jj KOOP te's-Gravenhagee.a. ERDAG 10 JUNI, 'smor- Uur (zomertijd) te STEL il in het Logement van enbare verkooping Prijs per kwartaal, Losse nummers Advertentiën v. 1—6 regels f 1,50 Elke regel meerf 0,25 Bij contract aanzienlijk korting. Dit blad verschijnt iederen Woens dag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven onder leiding van j. j. l. van zuylen door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 20, Voorstraat A 16 Middelharnis. 2e jaargang. - n°. 59. am, ten overstaan van No VN BEN BERG te Goedo^ ;RDAG 5 JUNI, 's avond: (zomertijd) te Ouddokp in cement van AKERSHOEK iblieke verkooping van le gemeenten Ouddorp ei ede, ten overstaan van No an DEN BERG te Goede MASSAVEILINGEN. Dc secretaris der Prov. Commissie van Zeeland schrijft ons het volgendeVoor elk, die zien wil, is de laatste jaren het over tuigend bewijs geleverd, dat het bijeenbren gen en gezamenlijk in publieke veiling ten verkoop presenteeren van groote hoeveel heden groenten en fruit, zoowel voor den producent als den reëelen handel, belang rijk voordeel geeft. Hiervan ten volle doordrongen, hebben de Zeeuwsche Veilingen het besluit geno men hun zacht fruit op een centrale plaats te doen veilen. In andere, zeer belangrijke fruitcentra, geschiedde dit reeds lang. En de ervaring, die men daar opdeed, is een spoorslag voor alle belanghebben den om hieraan krachtig mede te werken. Wij, Zeeuwen, blijken telkens genegen om terwille van onze individueele vrijheid, het „Eendracht maakt Macht" uit het oog te verliezen. De groote koopman of jamfabrikant kan zich niet rechtstreeks met den tuinder in verbinding stellen, wijl het voor hem de moeite niet loont om naar Zeeland te komen voor een paar duizend K.G. bessen als hij er honderdduizend noodig heeft. Thans wordt hij in de gelegenheid gesteld zijn behoefte te dekken. Ten vorigen jare is gebleken, dat par tijtjes van enkele duizenden K.G. heel wat lager werden verkocht dan groote kwan- tums. Daarom kan eerst ten volle worden partij getrokken van het veilingstelsel door het vormen van een groote centrale markt. Een vrij groot aantal tusschenpersouen gaat nog steeds den boer op en tracht dc kruis- en zwarte bessen uit dc hand te koo- pen. Door allerlei voorspiegelingen wordt me nigeen het kind van de rekening. Zoo werden in 1914 te Middelburg, Zie- rikzee en andere plaatsen door verschil lende personen bessen verkocht tegen prij zen, die 10, 20, ja zelfs 30 cent per K G- lager waren dan de veilingsprijs van den- zelfden dag. Ondergeteekende is gaarne bereid zulks met bewijzen te staven. Men kan natuurlijk den commïssionnairs, die dit weten gedaan te krijgen, geen ongelijk geven. Maar de producent ontvangt zoodoende niet de wer kelijke marktwaarde voor zijn goed. Hij zal vooral druk door de H.H. worden be werkt. Niemand late zich nu in de val lok ken. Het genomen besluit om op een centraal punt le doen veilen geeft de meest moge lijke waarborgen, dat de prijs van den dag wordt verkregen, terwijls levens afdoende finantieelezekerheidstellingwordt verschaft wat in den particulieren handel doorgaans onbereikbaar is. Hier komt bij, dat niemand hiervan eenig geldelijk voordcel trekt dan de producent zelf, daar voor het bovenomschreven doel enkel een klein percentage moet worden afgedragen aan de veiling te Goes, die als middelpunt is gekozen, voor de administra tiekosten en de door haar overgenomen geldelijke risico. Ieder, die liever zijn bessen tegen devolle marktwaarde van de hand doet, dan ze tegen meer of minder lagen prijs le ver- koopen, geve zijn bessen op aan de ter plaatse zijner inwoning of in den omtrek gevestigde veiling. Desverkiezend gelaste hij, ze niet bene den zekeren minimumprijs te verkoopen. Nadere inlichtingen zullen per advertentie worden verstrekt. De secretaris der Prov. Veilings commissie in Zeeland P. TON JR. r. d. PLAAT l ASTRAAT MIDDELS ARNl nuten van het Station), kst en soliedst adres voo m vergrootingen, ook lurde fotografiër te bezichtigen zijn. atelier opname bij eik esteldheid, Sociale Kroniek. IV. Het is een gelukkig teeken des tyds, dat niet tegenstaande de omstandigheden drukkend zijn en uitsluitend op de eerste materieele levensvoorwaarden het oog doen vestigen, toch het streven Daar meerdere intellectueele ont wikkeling wordt voortgezet. De voortdurende oprichting van nieuwe Openbare Leeszalen en Bibliotheken is daarvan een bewijs. Bjj de oprichting der Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Dordrecht in 189S weliswaar niet de eerste in ons land, omdat Utrecht in 1892 is voorgegaan, maar wel die, welke den stoot aan de groote ontwikkeling van dit instituut heeft gegeven heeft de toen malige voorzitter uitgesproken hoezeer het Engelsche en Amerikaansche voorbeeld voor oogen heeft gestaan. Werd in 1872 de eerste Openbare Bibliotheek in Philadelphia ge sticht, volgden daarop Boston. Chicago en New-York aan het einde dev 19e eeuw kon New York een totaal van 408 0{ Bibliotheken met 1.755.000 boeken worden vastgesteld, terwijl de cijfers van andere plaatsen naar evenredigheid z(jn. In Engeland werd in 1850 een wetsvoorstel aangenomen, hetwelk gemeenten boven de 50U0 zielen toestond een Bibliotheekbelasting te heffen tot een maximum van 1 penny over olk pond sterling dat ieder inwoner in de gemeen telasten inbracht. Bleek 2/8 der aanwezigen op een vergadering van belastingbetalende burgers er voor dan bestond voor de betref fende gemeente het recht tot helling eener bibliotheekbelasting vast. Dank zij deze wet bestond en aan het einde der 19e eeuw 297 openbare bibliotheken in Engeland, waarvan 82 in Londen, terwijl Manchester beschikte over 250.000 boeken, Leeds over 183 000 Edinburgh over 180.000. Al deze Amerikaan sche en Engelsche boakerijen hebben een courantenzaal, een studiezaal en een uitleen zaal. Zoover als Amerika en Engeland het in betrekkelijk korten tijd gebracht hebben, zijn w\j hier nog niet. Wat intusschen niet weg neemt, dat het instituut der openbare lees zalen en bibliotheken ook in ons land bijna dagelijks groeit. Het Jaarverslag over het tiende levensjaar der Centrale vereeniging van Openbare Leeszalen en Bibliotheken is er een bewijs van. Toen de vereeniging werd opgericht beschikten de daarby aangesloten 6 geopende en een tweetal in wording zijnde leeszalen over niet meer dan 25,000, terwijl zij nu bijkans over ƒ300,000 jaarlijks inko men beschikken, over ruim 4Q0Q0U boeken, over vakkundig en ervaren personeel en over een totaal van uitleeningen, dat tot l'/j millioen is gestegen. In dien tusschentjjdis gekomen de strijd om de subsidieering van Staatswege, die heeft geleid tot het voorstel van Minister Heemskerk, hetwelk de eerste subsidie op de begrooting bracht, die met een meerderheid van maar nauwelijks een stem werd aangenomen. Dit voorstel is een uitgangspunt geweest tot subsidieering op ruimer schaal, die thans aan alle Openbare leeszalen en bibliotheken wordt verleend, indien aan enkele eischen, die voornamelijk de onpartijdigheid der instellingen betreffen, wordt voldaan. In den tegenwoordigen tijd wel meer dan ooit tevoren is het noodig, dat aan de be hoefte naar intellectueele kennis en ontspan ning wordt voldaan. Het leven, drukkend als het is, doet deze behoefte steeds sterker gevoelen. FEUILLETON. DE DUBBELE VERVOLGING. Oorspronkelijke Roman door MAC UOSTRA. (Nadruk verboden). 23) Met dc oude machines ging van die boeveelheid 75 o/0 verloren, tegenwoordig nog slechts 100/0. En daaruit volgt dat het onmogelijk is oin een schip groot er snelheid te geven dan ongeveer 50 K.M. Wanneer dus de „Argonaut" 72 K.M. snelheid heeft gehad en de „Wreker" eveneens dan is het duidelijk dat Durasso en Yulan kennis dragen van een beweegkracht, die grooler snel heid kan geven, dan al onze bekende brand stollen." „De „Argonaut" liep electriscb." „Dat helpt mij niets, want eleclriciteil moet weer geleverd worden door middel van steen kool enz. en hel arbeidsvermogen kan niet wil lekeurig vergroot worden. „Maar Durasso kende geen brandstof van grooterkapaciteit. Hjj gebruikte accumulatoren." „Dan heeft hjj een metaal of een compositie ...tdekt, dat meer energie kan bewaren, dan ailes wat wij tot dusver kennen. Wij kennen dat niet en dus kunnen wij U geeo •.Argonaut" leveren. Vandaag of morgen komt er wel een ingenieur bjj ons, die eveneens wat nieuws ont dekt heeft, want alle ingenieurs zoeken er op De Internationale Arbeidsconferentie te Washington, met hoeveel scepticisme enkele harer resultaten zijn begroeit, blijkt toch meer en meer inderdaad een uitgangspunt te zjjn en te blijven voor een internationale regeling van het arbeidsrecht. Te Washington werd een internationale regeling getroffen betreffende de achturigen arbeidsdag en de 4Surige arbeidsweek; werden regelingen vastgesteld voor de werkloosheid; voor het verbod van arbeid van kinderen beneden de 14 jaarvoor nachtarbeid en arbeid in gevaar lijke bedrijven van vrouwen en jongelieden. De leden van den Volkenbond zijn verplicht de te Washington gesloten ontwerp-verdra- gen aanhangig te maken in hunne Parle menten en, zoo daartegen geen overwegende bezwaren aanwezig zijn, deze uit te voeren. Voor Nederland, dat een voorgaand jaar zjjn achturigen arbeidsdag aanvaardde, zijn de gevolgen gering, omdat Nederland met een •15-urige arbeidsweek reeds de internationale verplichting overschrijdt. Ook bet systeem van arbeidsbemiddeling en werkeloosverzeke ring, in de besluiten van Washington neer gelegd, wordt door het sedert enkele jaren bier te lande ingevoerde vrijwel geheel ge dekt. Te Washington werd overgegaan tot de organisatie van het Internationaal Arbeids bureau. Dit heeft ten taak de jaarlijksche conferenties voor te bereiden; gegevens en statistisch materaal te verzamelen;toezicht te houden op de uitvoering der verdragen. Merkwaardig is het wel, dat zoowel de Ver- eenigingen van "Werknemers als "Werkgevers 'iu de verschillende landen, die bij den Vol kenbond zijn aangesloten, als de landen onderling klachten kunnen indienen bjj het Internationale Arbeidsbureau, indien een der contracteerende Staten een tractaat niet of niet behoorlijk zou uitvoeren of toepassen. Die klacht wordt, indien het Intern. Bureau zulks noodzakelijk acht, ter kennis van den betrokken Staat gebracht; in zjjn antwoord niet afdoende of heeft het Intern. Arbeids bureau reeds dadelijk aanleiding daartoe aan wezig geacht, dan wordt een Commissie van onderzoek ingesteld. Voor deze Commissie van onderzoek geeft ieder der aangesloten Staten leden op, gekozen uit werknemers en werkgevers; het Intern. Arbeidsbureau be noemt uit deze leden de drie leden welke de Commissie zullen vormen Hooger beroep van de besluiten dezer Commissie is slechts op het Internationale Gerechtshof van den Volkenbond. Wanneer men deze bepaling ziet, die de sociale wetgeving der verschillende landen onverbreekbaar verbindt; zoodanig onver breekbaar, dat het zeker niet gewaagd is om van een internationaal arbeidsrecht te spre ken, dan vraagt men zich af, of niet van groote verandering te spreken valt, nu een dergelijke beperking van de souvereiniteit der Staten onderling zonder bezwaar wordt aanvaard en toegepast. In den loop van de maand Juni zal te Ge nua de tweede jaarlyksche conferentie bij eenkomen. Zy is terecht voor Nederland van bijzonder gewicht, omdat hier de arbeids voorwaarden van het zee- en havenpersoneel zullen worden besproken. Te "Washington toch is de 8-urige arbeidsdag niet van toe passing verklaard op het personeel van on dernemingen voor vervoer ter zee en op de binnenlandsche waterwegende regeling van dit vraagstuk is voor de conferentie te Genua aangehouden. Tevens zal daar dan de toepas sing van de verdragen betreffende de bestrij ding der werkloosheid betreffende den ver boden arbeid van kinderen beneden 14 jaar worden overwogen, terwijl tevens aan een internationale regeling aandacht zal worden geschonken, die de monstering der zeelieden in dier voege wyzigt, dat zij in alle havens van bij den Volkenbond aangesloten landen het recht zullen hebben aan land te gaan. Men herinnert zich uit de dagen van den oorlog, uit de vakvereenigingsbijeenkomsten, die eischen stelden voor het a s. sociale pro gramma, van boe groote beteekenis de be trokken organisaties dezen eisch achtten en met welk een hardnekkigheid zij daaraan hebben vastgehouden. Evenals zulks voor de conferentie te Was hington diende te geschieden, heeft thans de regeering nevens haar eigen gedelegeerden sioneering tot stand te brengen, is gevolgd de vrijwillige ouderdomsverzekering, die tegen zeer gemakkelijke voorwaarden deze catego rie in staat stelt om zich eveneens te ver zekeren. Door dit compromis heeft men het eigenaardig verschijnsel verkregen, dat zoo wel rechts als links zich in den strijd om de sociale verzekering de overwinning toe le; links omdat het den weg naar de Staatspensioneering geplaveid ziet; rechts, omdat men niet de gedwongen verzekering heeft gekregen. Naar de berekening van den Minister zouden ongeveer 300.000 personen in het genot van een rente krachtens de Ouderdomswet gesteld kunnen worden. De Sociale Verzekeringsgids geeft nu in een zijner laatste nummers de cijfers, die zoowel de verplichte Invaliditeits-en Ouder domsverzekering, de verzekering dus voor hen die in loondienst werkzaam zijn, als de vrijwillige ouderdomsverzekering voor de niet arbeiders betreffen. Deze tabel vermeldt: Stand der inschrijvingen op 1 April 1920. Verplichte Vrijwillige Invatidi- Onder- Raden v. Arbeid. Aant.inw. teitsverz. domsverz. Per 1000 Jonger Ouder inwoners dan dan Totaal 35 j. 35 j. het oogenblik na, maar daar hebt U niets aan". Daarmee moest ik roezelven tevreden stellen, Ik had gezond versland genoeg om in te zien, dat ik met dit geriugc resultaat weinig hoop had, om met succes tegen Vutan op te treden. Het scheen gemakkelijk om Roscofl'na le volgen, doch reeds na den eersten slap dwaalde ik in het duister. Ik trachtte mij af te vragen, hoe Vassili kennis had gekregen aan Durasso en be greep dat iemand met een bureau op den Bou levard de la Madeleine oneidig meer kans maakte om te welen, wut hij noodig had, dan ik die slechts kapitein op nouactief was. M(jn trots verbood my echter om de zaak op te geven en ik plaatste advertenties in de groote bladen, waarin de uitvinders opriep, die een nieuwen vorm van energie ontdekt hadden. Ik kreeg twee en vjjftig aanbiedingen, waaronder brieven van uitvinders van luchtschepen, arec- planes, perpetuum mobile, elixer, dat de onsterfe lijkheid waarborgde, inaur een enkel vertrouw baar was er niet onder. Toen besloot ik het maar le wagen, vroeg een pantserkruiser en zes torpedojagers en ging met deze flolille zee in. Myn plan was hetrekkelyk eenvoudig. Ik wilde de kruiserbehouden als basis eu mijzelf omgeven mei een cordon van kleioe schepen, zoodat hel aan de „Wreker niet mogelijk zou zyn. om iny te naderen. Misschien zou ik dan in een baai of zeeengte do gelegenheid krjjgen om het roof schip te vernietigen. Veel geloof in het welslagen van mijn zending had ik niet, daarvoor had ik te vaak gezien, met welken uitslag de „Wre ker" zich op zjjn vijanden trachtte te werpen. Kort voor myn vertrek ontrnnette ik Vassili RoscolT aan het station de Ia Porie Maillet. Wy slapten beide uit de centuurbaan en omdat wij in dezelfde buurt woonden, namen wij een ge- ineenskhappelyk rijtuig na het wisselen van eenige beleefdheidsformules, vroeg Roscoffmij hoever ik stond niet de affaire Yutau. Aangezien zijn houding tegen myn gevoelens indruischte, behandelde ik hem vormelijk. „Ben je al gereed?" vroeg hjj. „Dat weet ik niet". „Wanneer denk je te vertrekken?" „Dat weet ik ook niet". „Denk je te slagen?" „Dat kan ik niet zeggen". „Je bent niet erg mededeelzaam. Wy zijn toch geen vyanden geworden?" „In geen enkel opzicht. Maar ik weet niet, hoever je symphalie tot Alexander Yutan gaat" „Dus je meent, dat ik je plannen aan hem zou overbrieven". „Ik heb geen opinie. Wie niet voor mij is, is tegen mij!" Het was duidelijk te zien. dat myn bonding RoscotV onaangenaam stemde Waarschijnlijk had hjj er niet op gerekend, dal ik toch mijn doel zou bljjven vervolgen, en had hij gehoopt, dat gebrek aaii hulpmiddelen en inlichtingen my genoodzaakt zouden hebben om van mijn tocht af te zien. Nnhetbleek.dat ik niet geneigd was te veranderen, begon bjj pogingen in het werk te slellen om my over te üalun thuis te bljjven en een gedelegeerde van werknemerszijde, die door em reeks van technische adviseurs wor den bijgestaan. Men mag met belangstelling naar de resultaten van deze bespreking te Genua uitzien. Het loont de moeite om thans, nu de In validiteits- en de Ouderdomsverzekering on geveer een jaar iu werking zijn, eens na te gaan welke resultaten deze hebben opgele verd, wat dan betreft het aantal deelnemers. Geljjk men weet is krachtens de Invaliditeits wet een ieder verzekerd, die den leeftijd van 14 jaar heeft bereikt, niet in werkelijk mili tairen dienst is en in loondienst arbeid ver richt binnen het Rijk en tegen loon van niet meer dan 2000.per jaar. Tengevolge van het feit. dat b.v. bjj de Ongevallenwet, ook bij de Ziekte- en de Radenwet wordt gespro ken van een werkman of arbeider, die in een onderneming tegen loon werkzaam is, vallen onder de Invaliditeitswet een aanmerkelijk grooter aantal personen dan b.v. onder de onder de Ongevallenwet. Wegens de jongste cijfers voor de Rijksverzekeringsbank een ruim 700.000 arbeiders voor de Ongevallen wet aan, men hield er tevoren rekening mede, dat dit aantal voor de Invaliditeitswet min stens 1.700.000 zou zijn. Echter, buiten de Invaliditeitswet vallen, niettegenstaande haar ruime omschrijving, de zoogenaamde zelf standigen, de kleine winkeliers, de venters e.d., die wat economische omstandigheden aangaat, er zeker niet beter, neen waarschijn lijk slechter aan toe zijn dan de arbeiders. Ten einde het compromis met de Staatspen- Amsterdam 638.576 176.775 277 622 13.132 Alkmaar 139.140 25.795 186 30 1 890 Amersfoort 161.673 47.687 294 2.491 Apeldoorn 125.945 29.460 234 33 1.724 Arnhem 143.129 3S85o 272 47 3.072 Assen 154.265 40.808 304 83 1.724 Breda 119.400 33.978 285 6 1.700 Brielle 111.252 30.077 271 20 1.130 Delft 151.920 45.222 297 31 1.536 Deventer 121.159 36.008 39 2.090 Dordrecht 16S.312 48.694 2S9 60 1.995 Eindhoven 147.821 47.500 321 6 296 98.408 29.898 30-1 16 1.126 's-Gravenhage 362.940 108.687 299 7.378 Groningen 183.107 49 731 271 250 4.915 Haarlem 163.483 48.151 294 403 3.009 Heerenveen 131.814 35.406 269 1.893 Heerlen 130.746 23 649 181 5 1.071 Hengelo (0) 184.682 61.661 334 52 's-H ertogenbosch 155.547 45 847 295 3.149 Hoorn 100 911 28.300 280 71 3.320 Leeuwarden 124 S24 35.100 281 38 S.252 177 050 62.350 296 100 1.900 Maastricht 97.864 27.374 280 10 1.294 Middelburg 145.298 43.404 299 33 2.509 Nijmegen 151.062 40 450 266 21 1.301 Roosendaal 111.354 28.800 259 00 1.725 Rotterdam 205.801 157 669 303 218 4 651 127.759 83.290 260 85 2944 Ti el 105.539 24 955 236 167 1.118 Tilburg 144543 41.215 285 99 2.256 Utrecht 138.36S 38.591 60 2.090 Winschoten 184 881 49.650 268 45 2.826 Zaandam 129.087 37.231 289 30 1.991 Zeist 125.063 34 675 277 85 1.656 Zutphen 163 363 41.200 253 10 3.690 „Het is mij een raadsel, boe je het durft te wagen om na alles wat je weet toch voort te gaan met Yutan le vervolgen. Je zult eenvoudig het lot van je voorgangers deelen". „Uoscoff, ik ben officier en Ftanschedelman! antwoordde ik", het is mijn plicht om myn vaderland by te staan, waar het wordt aange vallen. Met spitsvondige redeneering kan ik mij niet inlaten. Gij zijt geen Franscbman dus be grijpt gij niets van het plichtgevoel, dat mij drijft. Het is injjn vaste overtuiging, dat Durasso zijn plicht jegens de natie verzaakt die hein voortgebracht heeft. „Pardon, Durasso is een Italiaan..." „Hij is in Parijs geboren en als zoodanig moest hy het zich tot een eer rekenen, zijn leven te wagen voor hel glorierijke land dat hem voedde en voortbracht „Dit gesprek zal ods niet verder brengen, zuchle Roscoff, lerwyl bij mismoedig het hoofd schudde. .Maar geeft mij althans kennis van den datum van liet vertrek, omdat ik je kan vergezellen en misschien redden, als het tot een treilen komt". Een oogenblik dacht ik na, mijn trots verzette zich tegen het idee. dat Roscoff het voor zeker hield, dat ik verliezen zoude. Er klonk echter iu myn woorden een timbre van echter vriend schap en dat stemde mij warm voor hem. Ik drukte hem de hand en zcide: I „Bepaald is er nog niets, maar ik denk binnen veertien dagen zee te kiezen". Voor ik vertrok I gaf ik Roscoff kennis van myn afreis en zoo- Totaal 6130.911 1723.038 281 2804 97.834 Aan dez6n staat ontbreken de gegevens van den Raad van Arbeid zetelende te Venlo, te Gouda en te Zwolle. Gaat men, in verband met de reeds gepubliceerde cijfers, tot een schatting over, dan mag men een totaal van 100.000 voor verplichte verzekering niet te hoog rekenen. Daaruit blijkt dan, dat de schatting betreffende de onder de Invalidi teitswet vallende reed3 met bijna 200.000 is overschreden, terwijl het aantal vrijwillig verzekerden niet meer dan ruim 100 000 zal Een merkwaardig verschijnsel bij dit laat ste is, dat de personen jonger dan 35 jaar een zeer gering aantal vormen, terwijl natuurlijk niet uit te maken valt in hoeverre de meer derheid der personen boven de 35 jaar valt onder degenen, die de 65 jaar reeds naderen of nog ver daarvan verwijderd zijn. H. Ch. G. J. v. d. M. doende kwam het, dat de „Argonaut" my op myn expeditie vergezelde. Dit feit was alleen aan mij bekend, want liet vaartuig hield zich schuil. Het was zoo klein, dat het zich gemakke lijk uit onze gezichtskring kon verwijderen, zon der mijn flottile uit het oog te verliezen. Eokcle malen meende ik bij donkeren nacht de twee seinlichten van den .Onderzeeër" in de verte le zien, doch de afstand was zoo groot en mijn waarneming berustte zoozeer op gissing, dat ik geen zekerheid kon krijgen Aangezien ik niet wist, waar ik de „Wreker" kon vinden, voer ik op goed geluk den Atlantischen Oceaan op, alwaar ik wist, dat de meeste schepen, die aan gewezen waren om het roofschip te vervolgen, zich hadden saamgetrokken op de hoogte van New-Foundland. Aldaar kruiste ik eenige weken heen en weer zonder eenig resultaat te bereiken. De „Wreker" liet zich natuurlijker wijze niet zien en het eenig- ste nut van den kruistocht was, dat officieren en manschappen gedurende dezen tijd duchtig geoefend werden. Op een morgen in Juni bereikte ons plotse ling door middel van een loodskot Lei-uil Sydney het hericht, dat de Engelsche mailstoomer „Fu turity" welke een waarde vaD vijftien millioen pond sterling aan goudstaven naar Amerika overbracht, door den zeeroover geplunderd was. Deze tijding gaf mij een gewaarwording alsof iik een klap in het aangezicht had ontvangen. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1920 | | pagina 1