TWEEDE BLAD IEN. k. Firma I. de Winter tf Zonen, Oude Jonge. ing. Prijs per kwartaal. Losse nummers f I- f 0,07s Advertentiën v. 1—6 regels f 1,50 Elke regel meer. f 0,25 Bij contract aanzienlijk korting. ZATERDAG 20 MAART 1920 Oit blad verschijnt iederen Woens dag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven onder leiding van J. J. L. VAN ZUYLEN door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 20, Voorstraat A 16 Middelharnis. 2E JAARGANG. - N°. 38. em. en. oen. IJK. Distributie van Levensmiddelen. Advertentie-prijsvraag. Twee gulden vijftig cents. ONGEREGELD GOED. REVUE VAN DE WEEK. r te In II. i 25 f. d1922. |EN. iag en omende uur in I worden I verdere isten in I UUR. BROODKAART. De directeur van het Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel, maakt bekend, dat de broodkaart van *t 131e tijd vak (zwart gekleurde) geldig is van 26 Maart tot en met 3 Ap.il. Deze kaarten hebben een grijzen ondergrond. MIDDELHARNIS. De Burgemeester van Middelharnis maakt bekend, dat voor de week van 22 Maart 1920, tot en met 27 Maart 1920 zal worden beschikbaar gesteld op: Bon 25 Rijkssuikerkaart 2'/, ons Suiker. Ten Gemeentehuize van Middelharnis zijn verkrijgbaar regeeringskousen voor kinderen (No. 3, 4 en 5) voor fl,25, f 1,40 en f 1,65 per paar. Aanmelding zoo spoedig mogelijk. NIEUWE TONGE. Voor de volgende week is verkrijgbaar gesteld: Bon 25 der Rijkssuikerkaart 2'/2 ons suiker. Op Bon no. 9 de. kolenkaart 1 H.L. cokes. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Voor deze week wordt gedistribueerd Op bon 25 der suikerkaart 2'/i ons suiker. HELLEVOETSLUIS. De Brandstoöencom- missie maakt bekend, dat ieder, die met 1 April van handelaar wenscht te verande ren, daarvan vóór 16 Maart kennis moet geven. NIEUW-HELVOET. Voor de volgende week is verkrijgbaar gesteld op: Bon 25 der Rijkssuikerkaart 2'/a ons suiker. Ten einde onze adverteerders te helpen in het krijgen eener pakkende tekst voor hun advertenties in hun blad, hebben wij besloten, voortaan elke 14 dagen een ad vertentie-prijsvraag uit te schrijven. Om onze bedoeling duidelijk te maken, vragen wij deze week een pakkende, korte tekst voor een advertentie van de De inzenders zijn geheel vrij, hun in zending te geven in proza of- poëzie. Wij stellen de gelegenheid tot inzending open tot en met Zaterdag 27 Maart, onder motto .Advertentie-prijsvraag" aan ons Bureau. Wij zullen de inkomende brieven ter hand stellen aan de directie der genoemde firma met verzoek, ons de beste aan te wijzen. Deze ontvangt eert prijs van Ook niet-bekroonde inzendingen worden ons eigendom. Over 14 dagen geven wij weer zoo'n prijsvraag voor een andere, geregeld in ons blad adverteerende firma. De mededinging staat open voor al onze abonnees. Redactie Onze Eilanden. Van Hellevoetsluis I en D. O. S. is op heden Donderdag nog niets bekend. De dames Ran en Van Kralingen leg den met gunstig gevolg hun aanvullings examen af. van het Gemengd koor ons mee, dat haar uit- Het Bestuur V.I.O.L.A. deelt voering ten bate van de slachtoffers van den watersnood door ziekte van verschil lende leden eerst medio April kan doorgaan. Dansclub Jong Leven noodigde ons uit voor haar gezelligen avond op Zater dag 20 dezer in de Marine Cantine. Dans- leeraar de heer A. W. M. Reehorst. NIEUW HELVOET- Wij verwijzen onze lezers naar een advertentie van de dansclub Danslust, elders in ons blad. Deze club heeft voor 27 Maart de Holland- sche Kluchtspelera - directie Jean van Laar uitgenoodigd. Voor velen geen onbekenden. BRIELLE. De Rechtbank te Rotterdam eischte tegen H. de V. albier 6 maanden gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaren en teruggave van f 1087 aan de coöp. Verbruiksvereen. Ons Belang te Brielle. Hedenmiddag werd hier onder geleide van den inspecteur v. politie en den Rijks veldwachter van Nieuwesluis op het politie bureau gebracht zekere v. S. die men als medeplichtige verdenkt inzake de diefstal met gevolg van de afbranding der hofstede v. Rodenburg aan den Zwartewaalschen dyk onder Zwartewaal. Gemeenteraad op Vrijdag 12 Maart, des namiddags ten half 3 ure. Uitgezonderd de heer v. d. Berg, wegens ziekte waren alle leden present. De Voorz. dankt de heer v. d. Knoop voor de dienst als tijdelijk wethouder, ge durende de afwezigheid van den heer v. d. Wallen. Ingekomen een verzoek van den heer A. M. de Graaf om zijn jaarlyksche gratifl. catie, wordt goedgekeurd. Een verzoek van de onlangs opgerichte vereeniging voor Kinderzorg om een jaar- Hjksche bijdrage, wat goedgevonden wordt op voorstel van B. en W. Goedgevonden wordt f 50 beschikbaar te stellen voor de Commissie inzake de ge meenteexploitatie van het ziekenhuis. Het werk aan de Roode Brug wordt gegund aan de laagste inschrijver. Tot schoonhouder van school no. 2 wordt aangesteld de beer Racké. Door de Commissie i3 samengesteld een nieuwe verordening H. O. welke de leden hebben ter inzage ontvangen, waarvoor de Voorz. de leden der Comm. dank brengt voor hun werk, waarmede B. en W. zich kunnen vereenigeD. In stemming gebracht wordt besloten het belastingjaar te stellen vanaf Mei. Met algemeene stemmen wordt de heer v. d. Ban tot Gemeentesecretaris benoemd. Tot omroeper wordt P. v. Adrigbem en tot klokkenist de heer J. de Klerk herbe noemd. Tot leden van het stembureau worden gekozen de heeren Mol en Sjouwke. Hierna niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorz. de vergadering. ZWARTEWAAL. Dinsdagnacht iade groote Boerenhofstede van R. geheel afgebrand het huis is gespaard gebleven, heel de vee stapel kwam in de vlammen om, dien dag was er gedorscht (erwten) welke na het uitbreken van den Brand in de grient ge vonden werden, de daders zijn ze op het spoor. ROZENBURG. Tot bestuursleden derA.R. Kiesvereeniging zijn gekozen de heeren: W. v. Vliet, Jb. Mol en C. Oosterlee. Voor de op te richten jburgerwacbt in onze gemeente bestaat veel animo. Ver scheidene personen .meldden zich reeds aan. Het mond- en klauwzeer onder het vee is van ernstigen aard. Zelfs onder var kens en konijnen vallen slachtoffers van deze ziekte. De rekening en begrooting van den Krabbenpolder is voor belanghebbenden ter visie gelegd tot 11 April a.s. ten huize van den Secretaris. Jaarverslag van de Afdeeling „Voorne en Putten" van het Neu. Roode Kruis, over het jaar 1919. Zooals te doen gebruikelijk is, geeft de Secretaris van welke vereeniging ook by h«t verscheiden van het oude en den aan vang van het nieuwe levensjaar een kort verslag van de meest vermeldenswaardige gebeurtenissen uit 't eigen leven der Ver eeniging. Tot deze taak ziet zich ook onder- geteekende zich geroepen. Veel heeft hij ditmaal niet te zeggen. Het ligt in denaard der zaak opgesloten. De drukke tijden van oorlog en mobilisatie zijn achter den rug. Zoo strak als de boog toen, vooral in de aren 1914 en 1915, gespannen was, zoo slap hangt hij nu. Daarmede is vaD zelf ook veel van het opgewekte actievolle en belang wekkende van het Vereenigingsleven ver loren gegaan. Nu geen telkens terugkee- rende geheimbrieven meer van het Hoofd bestuur, geen telegrammen van verontrus tenden inhoud, geen groote manoevres, waarby ook de transportcolonnes onzer Af deeling een niet kwaden indruk maakten, geen drukke vergaderingen met belangrijke Agenda, maar een rustig, uiterst kalm ver loop der dingen, dat het leven van het Bestuur meer op dat van een „rentenier", dan wel op het alle gedachten in beslag nemend leven van den actieven Bedrijfsleider van een groote onderneming doet gelijken. Edoch al is het leven van den rentenier rustig, hij zorgt ervoor, dat zijn papieren in orde zijn. Zoo was 't ook met onze Afdeeling. Wat gedaan moest worden, werd gedaan, steeds onder de leuze-.„Immer paraat!" Van zachte vermaningen van hooger hand „van Hoofd- of Kringbestuur", was dan ook geen sprake. Aan het in orde houden van het voorhanden materieel werd de aandacht gewijd, de beide secties ran de Transport- colonnes bleven steeds tot oefening gereed. Blijkens een schrijven van het hoofdbe stuur werd de bestendiging der getroffen maatregelen vooreventueele verpleging van zieken en gewonden in de noodziekeninricb ting Hotel „Kortleve" te Nieuwesluis (voor 40 onvervoerbare patiënten) en Hotel „Ons Genoegen" te Oostvoorne (voor 150 recon valescententen) niet langer noodzakelijk ge acht. Op 1 October 1919 werden de Transport colones, onder leiding van dokter van der Meulen, kapitein, geïnspecteerd door den HoogEdelgestr. Heer Generaal-Majoor I. van Deelt. De Transportcolones waren opgesteld met het benoodigd materiëel op de wallen te Brielle. De heer van Driel en ondergeteeken de waren tegenwoordig. De Heer van Deeft gaf zjjn bijzondere tevredenheid te kennen over de uitrusting en scheen over 't geheel niet onvoldaan door de antwoorden op de vragen, die hij stelde. Een woord van hulde mag zeker hier een plaats vinden voor den Leider der le sectie onzer Transportcolones de heer van der Meulen, arts te Brielle, die zich altijd voor debelangen onzer colonnes beeft geïnteresseerd. Jammer is 't daarom, dat we nu moeten mededeelen. dat de heer van der Meulen heeft gemeend zijn functie te moeten neerleggen wegens zijn benoeming tot secretaris van den Raad van Arbeid te Brielle. Hem wordt dank gebracht voor al zijn arbeid in de dienst onzer Afdeeling. Door vertrek van Mevr. v. d. Minne-Gips te Geervliet is er een vacature iD ons Bestuur. Tot besluut enkele cijfers. Bedrag van in komsten f 198.65, som der uitgaven f 189.825 in kas f 2228.60.— Jammer is 't te moeten zeggen, dat het getal leden dalende is. De belangstelling neemt ziender oogen af. Moge'taan het Be stuur gegeven worden middelen te beramen daarin verandering te brengen, opdat onze zoo nuttige Vereeniging moge groeien en bloeien. De Secretaris: Hellevoetsluis, G. VERRIJ. Maart, 1920. - De beer van Oosteroom te Sommelsdijk heeft zich eenigen tyd geleden het lot aan getrokken van het blinde kind van Van 't Hoff, en met hulp van particulieren en het Burgerlijk Armbestuur voldoende geldmid delen weten bijeen te krijgen, om het te plaatsen in een Christelijke Inrichting voor Blinden te Zeist. De vader, J. J. van 't Hoff, derft ook het genot van het gezicht. Hij heeft een tijd zijn brood verdiend met een orgel, maar nu dat stuk is, moet hy trachten wat te verdienen met een kistje met negotie. Er worden nu pogingen aangewend, hem te helpen om het orgel te gerepareerd te krijgen. Dat zal een honderd vyftig gulden kosten. Zouden wij voor dit doel niet allen gaarne een kleine bijdrage willen geven, en teekenen op de lyst, die dezer dagen rondgaat by de burgers van Middelharnis en Sommelsdijk BINNENLAND De Maartsche temperatuur is ook thans ongestadig, onbetrouwbaar, grillig. Het oude woord, dat „Maart roert zyn staart" blijft van kracht. De slachtoffers, de zeer vele, van wat wy vroeger influenza noemden, thans Spaansche griep heet en dat, onder welken naam de aandoening ook wordt be grepen, een gevaarlijke, ellendige bezoeking blijft, de driekwart herstelde grieppatienten dan, die zich te vroeg aan gure Maartsche buien blootstellen of zich verbeelden straf feloos in voorjaarsboven- en onderkleeding buiten te kunnen komen, ze moeten 't in menig geval met instorting bekoopen, de lijst der zwart omrande annonces in de bladen is in dezen tijd desjaars steeds groot. Onder hen, die in de jongste spanne tjjds naar het Verre Onbekende land togeo, be hoorde ook de oud Landvoogd van Iosulinde Rooseboom, die in later tijd zich weinig in het openbaar leven meer bewoog. Ook in figuurlijken zin treft men nu tel kens symptonen van Maartsch ongestadige „atmosfeer". In ons Lagerhuis was de stem ming gedurende de jongste dagen uitermate „bewogen", de gemoederen waren zeer ge prikkeld. By de regeling van werkzaam heden, toen op voorstel van den President, zoowel het ontwerp Wetboek van Strafvor dering als de nieuwe L. O. wet, de lex-De Visser, op de agenda werden geplaatst, bleek daarvan. De vrees, door den heer Otto ge uit, dat men aan de L. O. wet niet genoeg rustige aandacht zou wyden, lokte van Rechts de beschuldiging uit, dat Links de zaak op de lange baan wilde schuiven. Slechts nog twee weken scheiden ons vanPaschen. De Kamer is overladen met werk van allerlei aard. De kans, dat zij voor het Paaschreces nog zal kunnen beginnen aan de bespiege lingen over de L. O, wet is dus al uiterst gering. Zwoeler werd de Kameratmosfeer nog by de bespreking der vraag, wanneer Mr. Marchant zijn interpellatie over de sta king by het havenbedrijf zou houden. De regeering verklaarde aanvankelijk niet voor Vrijdag te kunnen antwoorden, dien 12den Maart door particuliere redenen verhinderd te zijn, de zitting bjj te wonen. Wat president Fock ertoe bracht om Mr. Marchant tamelijk knorrig en wrevelig te beduiden, dat als hy zyne interpellatie zoo gewichtig en zoo urgent achtte, de afgevaardige dan maar het algemeen belang boven het particuliere moest laten gaan; dus op 12 Maart wel ter zitting komen. Deze uitval, in stry'd met Mr. Foeks bekende hoffelijkheid en kiesch- heid, onbillijk bovendien tegenover een zoo volijverig lid als Mr. Marchant mag heeten, teekent wel zeer scherp de geprikkelde stem ming, waarop ik zooeven zinspeelde. De zaak is toeD, dank zjj minister Aalberse's „bon prince" zijn, bereidvaardige inschik kelijkheid, toch in der minne geregeld. De beer Marcbant hield op Donderdag 1.1. dezer zyn interpellatie. Overigeris is de Kamer telkens genood zaakt de behandeling van allerlei dingen, door haar aangevat, stop te zetten. De met groote felheid toegelichte interpellatie Kolt- hek over de gestie van het Bureau voor Vleesch en Vetten eindigde met het aan nemen van een voorstel Dresselhuys, strek kend om de zaak opnieuw te onderzoeken. De kwestie perkara van de „veevoeder- millioentjes" liep uit op aanneming van een voorstel-Lohman om de contracten, hierbij betrokken, naar een Bijzondere Commissie uit Kamer te verzenden, door den President aangewezen en waarvan Mr. van Sasse v. Ysselt leider zal zyn. Hierbij deed zich het zeer opmerkelijke voor, dat de bijna 83 jarige nestor, de man van Recht en paladijn van het Reglement van Orde, aanbeval 't met de letter van het Reglement niet al te nauw te nemen, komt men slechts tot een be vredigende oplossing. Mr. de Savornin Lohmanals „voortrekker"tegen formalisme: voor menigeen zal 't een spliksplinternieuw novum" zijn De interpellatie over de stakiDg bij het havenbedrijf eindigde op 12 Maart, in den vroeg avond (balf zeven ure) met de ver klaring des minister van Arbeid, dat Z.Exc. wanneer een der der partijen hem arbitrage vraagt, Mr. Aalberse dat verzoek dadelijk aan de andere party zou overbrengenalles in het werk zal stellen om daartoe te komen. Nog deelde de Minister mede, dat het wets ontwerp tot voorkoming van arbeidsgeschil len deze maand naar den Hoogen Raad van Arbeid gaat om advies. Voor verplichte arbitrage acht Z.Exc. den tijd nog niet aan gebroken. Met deze verklaringen der Regee ring, van een gewijzigde opvatting blyk gevend, had het debat voorhand kunnen eindigen. Maar de heer Wijnkoop wilde voortzet ting, vroeg hoofdelijke stemming. En daar er slechts enkele leden nog present waren, (de „spybelary" is steeds bloeiend helaas), moest de (te wachten) aanneming voor het voorstel tot sluiting der interpellatie tot 16 Maart worden verschoven.

Onze Eilanden | 1920 | | pagina 5