>0 KBANK 'en )ank mmmmm 1546. ïnsplaat. enz. tarnis. RIKIINNE. Dit blad verschijnt iederen Woens dag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven onder leiding van J. J. L. VAN ZUYLEN door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. Ho. 20, Voorstraat A 16 Middelharnis. Tn a> 2E JAARGANG. - N°. 30. Amsterdamse!) schetsboek. Vereeniging van Dirksland, Melissant en Herkingen. Mosselman. en Trustkantoor rstrekt de Firma SS sdijk. ën, in stukken |t coupons ver- iiiinmiiniiiiiinniiniiiiiiiiiiiü .921,156. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiii gelegen aan het Marientjespad alhier. Aanstaande Zendagmiddag hoopt ons „Gecombineerd Elftal" tegen O. V. V. van Oostvoorne te spelen te Hellevoetsluis. Uitslag verkooping Villa en Bouwland van den heer D. de Haas alhier. Koop 1.: villa, ingezet door K. Vermaas alhier op f 12.100,— aangeloopen. Koop 2.: bouwland, ingezet door L. Hanse onder Sommelsdyk op f. 1295,— pergemet; aangeloopen. Koop 3.: bouwland, ingezet door L. Hanse onder Sommelsdijk op f. 1075,—per gemet; aangeloopen. Koop 2. en 3. gecombineerd afgeslagen en gemijnd door L. Hans9 onder Sommels dijk voor f 1121,— per gemet.J Verkooping woonhuizen alhier van de erven A. Boeserhet huis met smederij, bewoond door Wed. J. van Strien, door F. Nieuwland te Dirksland voor f 1000, het huis, bewoond door Wed. J.Sala, door Joh. Mosselman alhier voor f660. het huis, bewoond door J. Vijfhuize, door K. Kroos alhier voor f650.—. Alles by inzet. Door de afdeeling van den Christeiyken Gezellenbond in de bouwvakken alhier, is het bestuur als volgt samengesteld J. Prins, voorzitter; J. Vermaas, Secretaris; P.Snijder, Penningmeester; J. Buth, 2e SecretarisN. H. Beversluis, 2e Penningmeester; A. v. d. Sluis en B. Mackloet, beiden Commissaris. Com missie van contröle A. Koster, K. Westplate en J. Nieuwland Gz. Door de Rechtbank te Rotterdam is F. v. d. Weide veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf. De eisch was U/, jaar. Te IJmuiden is binnengekomen de vischsloep „Oranje Nassau", M. D. 11, sch. D. Koster met f400 besomming aan versche visch. Wegens het slechte weer is weinig gevischt. Door P. Peeman Dz. is onderhands aangekocht de schuur van P. Zoeteman, staande aan den Oostdyk alhier. De bouwknecht Slis onder deze ge meente, die Dinsdag uit zyn woning is gezet en met zyn boedel alhier aan de kaai is gebracht, werd voorloopig onder gebracht in de aschschuur by den havendyk alhier. In Zwitserland hebben wy jaren ge leden de Eucalyptus-menthol pastilles leeren kennen als een zeer uitnemend middel tegen besmetting by verkoudheid en keelaandoe ningen. De eucalyptus plant is in Parys in vele kamers aanwezig, omdat by met zyn sterken geur de lucht ontsmet. uilen de visschers gedwongen aan wal moeten blyven, wat voor een deel hunner armoede bsteekent. De heer A. de Vries, onderwyzer aan de O.L.S. alhier, komt voor op de voordracht voor onderwyzer aan de openb. school te Capelle a/d IJsel. GOEDEREEDE. Het 3 jarig zoontje van J. Flohil alhier, dat gelogeerd was by zyn oom op 't Goereesche Hoofd, viel tegen de kachel en kreeg een kan kokende koffie over het lyf, zoodat het ventje zich deerlyk brandde en geneeskundige hulp noodig was. De collecte voor den Geref. Zendings- bond heeft alhier opgebracht f 14,90s. Thomas van Veen heeft zyn woonhuis onderhands verkocht aan L. Komtebedde alhier. De benoemde Onderwyzer A. C. Kwaak uit Noordwelle heeft voor de benoeming aan de O. L. School bedankt. De heer J. van Heest alhier is voor nemens zyn ontslag aan te vragen als Vei lingmeester van „Ons Belang" te Ouddorp. OUDDORP. Donderdagavond gaven de Gym nastiek vereenigingen Sparta en Hygiea van Middelharnis Sommelsdyk tezamen met de vereeniging E. M. M. van Ouddorp en met medewerking van een koor een goed geslaag de uitvoering. Zie het verslag a.s. Woensdag. Veilingbericht van Donderdag 19 Februari Uien f 3,— per 100 kilo; Eieren f8,— a f 8,50 por 100; Boonstaken van f 4,— tot f 6,50 per 60 K.G.; Appelen en peren 8 tot 15 cent per K.G.; Zeeppoeder f2,— tot f3,— per kist. NIEUWE TONGE- Het Kohier der Perso- neele belasting no. 5 dienstjaar 1919, is in vorderbaar verklaard, en aan den Ontvanger ter invordering ter hand gesteld. Naar men verneemt, zal het „Oude Mannen- en Vrouwenhuis" alhier worden vernieuwd. OUDE TONGE- Het huis van den heer Osseweyer staande aan de Hoofdstr. alhier is onderhands aangekocht door den heer v. d. Berg. Naar men verneemt is het huis en schuur van den heer T. v. P. staande aan den Zuiddyk alhier, onderhands verkocht aan den heer A. K. Wegens de staking te Rotterdam, zyn vele Oude Tongsche schippers naar Ant werpen vertrokken om daar vrachttezoeken. DEN BOMMEL- Door den gemeenteraad is tot geneesheer benoemd de heer Katte- winkel van Kampen. Naar wij vernemen zal deze zich binnen enkele dagen in de gemeen te vestigen. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer A. Lokker, ambtenaar ter secretarie te Coe- vorden, is benoemd tot adjunct commies ter secretarie te Rheden. STAD AAN 'T HARINGVLIET. By de Geref. Kerk te Puttershoek is beroepen Ds. J. Ves- seur alhier. D. Huizer, lichting 1920, is nader be stemd voor het 3e Regt. Huzaren, garni zoensplaats den Haag, in te lijven tusschen 1 5 October a.s. Van de in deze gemeente wonende kinderen zyn er slechts drie, die wegens niet vaccinatie, geen school bezoeken. De lijst van stemgerechtigde Ingelan den voor den polder Nieuwe Stad, ligt op de polderskamer alhier ter visie. F. Trommel alhier is aangesteld als agent, van politie te Rotterdam en L. van der Pyl alhier is met ingang van 1 April a.s. als zoodanig benoemd te's-Gravenhage. HELLEVOETSLUIS- De ofi. van gezondheid le klasse N. A. L. Krans wordt van hier naar Willemsoord overgeplaatst. Ranglijst en stand der tot op heden gespeelde wedstrijden van den voetbalbond „Voorne en Putten". „<5 "O <T> (TQ CfQ CD o 3 Voetbal. Zondagmiddag 2 uur speelt Hellevoetsluis I op het Ölact3 tegen Celer van Rotterdam. Het tweedo elftal is Zondag vry. NIEUW HELVOET. De Gebr. Proper te Moerdijk, die aannemers zyn van 149 wonin gen te Zwyndrecht, welke daar vanwege de woningbouwvereeniging „Zwyndrecht" en de afd. Zwyndrecht v.d.Chr. Nat. Werk mansbond zullen worden gebouwd, hebben het schilderwerk van deze woningen opge dragen aan onzen plaatsgenoot, den heer P. H. Verpoorten. Voetbal. Zondagmorgen 10 uur zal D. O. S. tegen N. V. V. spelen op het Glacis. NIEUWENUÜORN. Op Woensdag 25 Febr. vm. 11 uur bestaat ten gemeentehuize ge legenheid tot kostelooze inenting en herin enting. BRIELLE- Lyst van brieven en briefkaar ten terug ontvangen in de le helft der maand Februari, waarvan de afzenders onbekend zyn. Brieven Binnenland: L. G. Mulder, Jan van Riebechstr. 49 Den Haag. Wy' vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie, waarin zeer goedkoops aanbiedingen gedaan wor den door de firma Weiman Co. Raadpleeg de genoemde prijzen in deze annonce als men sierstruiken voor den aan leg van tuinen enz. noodig heeft. HEENVLIET- Voor de districtsstierenkeu- ring te Heenvliet, op 26 Febr. a.s. zyn aan gegeven niet minder dan 62 stieren, voor die te Middelharnis op 27 Febr. slechts 5 exem plaren. OOSTVOORNE. Maandagmiddag, 16 dezer, werd onder zéér veel belangstelling het stoffelijk overschot van Jan Weyerse aan den schoot der aaide toevertrouwd. Eenige van zyn vrienden, die hy véél had door zyn goed karakter en prettig humeur, droegen hem grafwaarts, wat een aangrijpend schouw spel was— menige traan zag men dan ook wegpinken. Een aantal bloemstukken dek ten de kist, o.a. van zyn familie, zyn buren en zyn vrienden. Na een opbeurend woord van Ds. Poldervaart dankte de heer Stee houder namens zyn schoonouders voor de laatste eer aan den beminden doode bewezen. Hiermede eindigde de droevige plechtigheid. B. V. V. 6 3 3 0 11 3 9 1,50 H.V.V. II 5 3 1 1 10 6 7 1,40 O. V. V. 6 2 3 1 4 3 7 1,16 N. V. V. 5 1 1 8 4 8 8 0,60 D. O. S. 6 0 2 4 2 12 2 0,83 x. In de keuken lekt de kraan van de water leiding; wo hebben er een onvermoeid spui tende fontein al drie weken lang. Misschien zal de kraan over een maand niet meer lekken, misschien ook wel. Het hangt er geheel van af, wanneer de loodgieters het staken moe zullen zyn en weer eens wat willen gaan werken... Onze ruiten aan de straatzijde zijn dof en grauw. Als ik van de straat omhoog zie, moet ik telkens denken: lief huis, wat zie je er bedroefd uit; treur je er over, dat je na het doorleven van vyf oorlogsjaren nogzoo'n weing vredelievende stemming om je heen bemerkt? Maar als ik in de kamer sta en naar buiten wil kijken, dan zie ik dat onze ruiten aan de buitenzijde bedekt zyn met een laagje stof, een viezig beregendruppeld laagje opgewaaid straatvuil. Het laagje stof zit er al een paar dagen op; iederen dag wordt het dikker en minder doorzichtig. Misschien wordt de laag eenmaal zóó dik, dat we niet meer naar buiten kunnen zien. Dat hangt er van af, of de glazenwasschers lang of kort zullen staken. We moeten dit geduldig afwachten Ik ben althans niet van plan het voor beeld te volgen van my n vriend Mozes Heibel. Maar die geschiedenis heb ik u, geloof ik, nog niet verteld. Toen de glazenwasschers de vóórlaatste keer staakten, waren de ruiten by myu vriend Heibel in geen zeven weken gewas schen. Alleen de regen had eens geprobeerd het aangebakken Btof weg te spoelen, met het enkele gevolg, dat de ruiten er gingen uitzien of ze zwaar de pokken hadden gehad. Heibel vond dat 't zóó niet kon blyven. Vóór Sjabbes moesten en zouden de ruiten schoon; hy vertikte 't langer te wachten op 'n glazenwasscher. Zara, z'n vrouw was 't gloeiend met hem eens. En zoo legden op een Vrijdagmorgen Mozes Heibel en Zara Heibel de strykplank over de venster bank, nadat ze het raam tot groote hoogte hadden opgeschoven. Als men maar een wipplank heeft, kan men immers zelf glazen lappen, al woont men ook drie hoog in de Muiderstraet. In de kamer nam myn vriend Mozes schrijlings plaats op de strykplank. En spons en zeem tusschen de tanden geklemd, klau terde Zara over de vensterbank naar buiten om zich daar, ruiter te paard, op het andere einde van de strykplank te plaatsen. En Zara sponsde en Zara zeemde, en m'n vriend Mozes neuriede: liefste kom laat je toch wiegen, schommelen heen en weer... Zarasponsde, de stoflaag slonk, Zara zeemde, de ruiten gingen glimmen. Mozes neuriede met prettige gedachten aan zyn laatste valutawinstjes. Tot opeens de klank van de deurschel tot hem doordrong: éénmaal tweemaal, driemaal, dat was voor driehoog voor hem, voor Mozes Heibel. Kan 't zyn 'n klant? Kan 't zyn een telegramQoede hemel, 'n telegram misschien van David over 'n goeden mazzelEn opspringend van zyn strykplank rende m'n beste Heibel de kamer uit, een trap af, twee trappen af, drie trappen af... Langs den voorgevel smakte neer op de straatsteenen zyn vrouw Zara. Zy was eer beneden dan hy. Toen hij de straatdeur opende, vond hy geen telegram maarzyn eigen Zara. „Zara" schreeuwde hy', „ik dachtheb jy dan gebeld?"... Zooals gezegd, ik volg het voorbeeld van m'n vriend Heibel niet. Ik wacht tot de glazenwasschersstaking voorbij is. Och je wacht hier eigenlijk altijd op het voorbijzijn van een staking. Stakingen gaan behooren tot die dingen in het leven, waarmee je zóó vertrouwd raakt, dat het je vreemd aandoet, als je ze eens mist. Je wacht even geduldig tot een staking voorbij is, als dat je wacht met oversteken van een straat, totdat een tram voorbij is. Wil je eigenwijs zyn en niet wachten tot een staking voorbij is, dan valt je vrouw van de strijkplank zoogoed als je onder de tram terecht komt als je niet wilt wachten tot die voorbij is. De staking in het transportbedrijf heeft nu weer eens 't aanzien van een zware staking. Daaraan zit meer vast dan een lekkende kraan of vuile ruiten. Wynkoop en zyn trawanten, die in Amsterdam heel knus stiekempjes bij verschillende commu nistische vrienden aan huis revolutionnaire eieren hebben zitten bebroeien, willen zelfs, deze reuzenstaking benutten om daarginds in den heilstaat Rusland de sovjetregeering steviger in het zadel te houden. Van Rusland is nu eenmaal de ware zegen te wachten. Wat is 't niet zalig voor Linke Louwtje en voor Tienus met het mes en voor rooie Sien, om, als 't zaakje goed gaat, ook eens lekker automobieltje te ryden en op zachte kussens te liggen en zich de schoenen laten poetsen door den baron, dien ze uit zyn villa gooiden, na hem de diamanten en paarlen van vrouw en dochters te hebben afgenomen. Of het met de transportstaking zoo'n vaart zal loopen, wordt betwijfeld. Van onrust was tenminste, terwjjl we dit schrijven, nog niet veel te merken. Het groote publiek aanvaard „het geval", zooals het in delaatste jaren zooveel dingen heeft aanvaard. Een revolutiegeest heerscht slechts by een min derheid. Als nu de meerderheid maar niet te veel soest, want dan brengt ze zichzelf in gevaar. Men kan „een ge val" licht tellen... en toch paraat zyn. K. (Ingezonden). Gevolg gevende aan my'n vorig schrijven in dit blad om op dit onderwerp nog eens terug te komen kan ik met genoegen reeds coDstateeven, dat de actie hierover in vollen gang is. De Gemeenteraden hebben als volks vertegenwoordigers der gemeentenaren reeds een zeer goed voorbeeld gegeven door overal met algemeene stemmen het voorstel tot combinatie van de baan te schuiven. Dit beteekeDt echter nog niet dat de combinatie van de baan is. Integendeel, dit zou kunnen lyden tot een zekere inzinking of gerust heid. Men dient nu de actie nog krachtiger door te zetten. Melissant gaat geducht in de weer. Herkingen is nog kalm, hoewel het by de bevolking een doorn in het oog is, dat de gemeente voor Dirksland wordt opgeëischt. Zoowel Melissant als Herkingen willen tot eiken prys geen Dirkslandsch etiquet dragen. Zelfstandig blijven dat is de leus van ons allen. Daarom met kracht blyven agiteeren en persoonlijk op audiëntie gaan daar heeft men meer aan dan op hoeken en kanten te protesteeren. Men moet den boom by den wortel hebben. Is die eenmaal onschadelijk gemaakt, dan valt de boom vanzelf. Van Melissant en van Herkingen reeds nu een Commissie van afgevaardigden for- meeren die naar Gedeputeerden ga&t om

Onze Eilanden | 1920 | | pagina 5