Iheekbank #t©w©ii gg en OrerflakKGG ERHOEFF banden. den rc. telef. 210 n teken 5es n ONZE EILANDEN TWEEDE BLAD fS C.DEMOOIJKz. erve I 91.921,15». ijn: Middelharnis. "c. VAN D iiiiniifiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiinimmimiiiiKiiimiiiimiiifi is. asterveilingen van uien, ortaan tegelijk worden ilingen iederen Dinsdag otel Zaaijer. fsprijs kunnen worden roleurs, die voor verdore larvoor extra kosten in HET BESTUUR. r iEL bezoekomen: 28-Tel. 9568 i 30 wagens. aad leverbaar. en omnibussen, ad leverbaar. sverzekering 3iS© n Goedereede No. 14. 20 Dec. 1919. BERICHT. Met het oog op de Kerstdagen zal ons blad alleen WOENSDAG verschijnen. Onzen agenten verzoeken wij de NIEUWJAARSADVERTENTIES zoo spoedig mogelijk in te zenden Offlciëele Mededeelingen. De bouwvereeniging „Middelharnis" te Middelharnis maakt bekend, dat ieder die in gelegenheid gesteld wil worden zich op te geven voor het huren van een huis van eventueel te bouwen woningen, zich schriftelijk kan aanmelden by den secretaris van genoemde vereeniging, den heer H. A. van der Meer, Voorstraat, Middelharnis. De bouwvereeniging „Middelharnis", De Secretaris, De Voorzitter, H. A. VAN DER MEER. C. ALBLAS. Uitreiking broodkaarten. De Burgemeester van Dirksland, brengt bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat de uitreiking van broodkaarten voor de a.s. periode zal plaats hebben in de Open bare Bewaarschool (in het Achterdorp) en wel a.s. Dinsdag, 23 December, voor de huisnos, van 1 tot en met 360 des voorm. van 9—12 uur en voor de huisnos. van 351 tot en met 544 des nam. van 2—4 uur. Belanghebbenden worden aangeraden hun broodkaarten op voornoemden dag te komen afhalen. Dirksland, den 16 December 1919. De Burgemeester van Dirksland, DE WINTER. EN VAN ZATERDAG 20 DECEMBER 1919. Distributie van Levensmiddelen. BROODKAART. De directeur van het Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel, maakt bekend, dat de broodkaart van 't 120e tijd vak (2wart-gokleurde) geldig is van 18 Dec. tot en met 26 Dec. Deze kaarten hebben een lichtbruinen ondergrond. MIDDELHARNIS. De Burgemeester van Middelharnis maakt bekend, dat voor de week van 22 Dec. 1919, tot en met 27 Dec. 1919 zal worden beschikbaar gesteld op: Bon 12 Rijkssuikerkaart 2'/j ons Suiker. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Voor deze week wordt gedistribueerd Op bon 11 der suikerkaart 2'/i ons suiker. Op bou 17 en IS van de kolen kaart, ieder 1 H.L. kolen. Op Woensdag a.s. zullen des namiddags van 1 tot b'/a uren op de secretarie nieuwe broodkaarten worden uitgereikt. NIEUWE TONGE. Voor de volgende weok is verkrijgbaar gesteld: Bon 11 der Rijkssuikerkaart 2'/2 ons suiker. NIEUW-HELVOET. Voor de volgende week is verkrijgbaar gesteld op: Bon 12 der Rijkssuikerkaart 2'/2on9 suiker, Maandag a.s. moeten de broodkaarten op de Gemeente-Secretarie afgehaald worden FEUILLETON. Da eenheden van spanning, stroomsterkteenz. IV. Alvorens een meer practische inrichting aan te geven voor electrische machines, willen we eerst een artikel wijden aan de eenheden, waarin de verschillende grootheden, waarmee we veel te doen hebben worden uitgedrukt. Eenheid van electriciteitslading. Wc denken ons twee kleine koperen bolletjes (9lel 1 c.m.) middellijn en laden die met dezelfde soort (zeg positieve) eleclriciteit. We brengen de koperen bolletjes intensief met elkaar in aanraking. Omdat cv geen verschil lusschen de koperen bolletjes bestaat en bovendien in het koper de electriciteit zich practisch ongehinderd kan verplaatsen is het onaannemelijk, dat na de aanraking de bolletjes verschil in lading zouden verloonen. We hangen nu de bolletjes aan draadjes op, zdó dat de afstand der middel punten 1 Meter bedraagt. De geladen bolletjes zullen elkaar afstooten dus zal de atsland tusschen de middelpunten grooter worden, dan de afstand lusschen de op- stuk gegooid. Een lamp lag midden in d kamer. Ten behoeve van zieken en zwakken zal alhier een hoeveelheid ryst worden ge distribueerd tegen een prijs van 58 cent per kilo. Tegen afgifte van een verklariDg van een geneesheer, welke op het distributie kantoor moet zyn gewaarmerkt, kan men de ryst bekomen. Dinsdag 23 December a.s. nam. 1 uur zal een Bestuursvergadering worden gehou den van de Dijkring Plakkee in het Hotel Spee alhier. DIRKSLAND- De heer M. Brooshooft alhier is benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Stellendam. MELISSANT- Op Maandag 22 December a.s. kunnen in de Openbare School van 1 tot 3 uur broodkaarten worden afgehaald. Aan ben die niet op tijd komen worden geen broodkaarten meer verstrekt. De landbouwersknecht H. Grootenboer geraakte zoodanig tusschen de paarden be kneld dat geneeskundige behandeling nood zakelijk was. A. v. d. I. bad de aardigheid een hond op te hitsen welke de 12 jarige D. K. onge nadig in zyn been beet. Het ventje moest Plaatselijk Nieuws. MIDDELHARNIS- Bij de ingezetenen alhier circuleert eene lijst door de Jongedochters- vereeniging „Ora et labora" met het doel gelden in te zamelen om de behoeftigen dezer gemeente van kleeding te voorzien. Mej. T. Dykers uit deze gemeente is benoemd tot onderwijzeres aan een openbare school te Vlaardingen. Met de woningbouw door de alhier bestaande Bouwvereeniging 6chynt reeds oen begin te zyn gemaakt, althans het ter rein daarvoor, gelegen achter de O.L.School, is reeds uitgezet. De uitbetaling der premie aan de ledeD van het Onderling Begrafenisfonds zal plaats hebben op het Kolenerf op a.s. Dinsdag en Woensdag. Het Bestuur zal voor ieder te spreken zyn. Al de kolen van den Kolenbond zijn verkocht. Dat er spoedig verandering kome, daar anders veel armoede zal geleden worden. Tengevolge van den lagen waterstand voor de buitenhaven kon de stoomboot Middelharnis" Maandag- en Dinsdagavond niet over den dorpel zoodat de passagiers van hier moesten loopen vanaf het Sas naar het dorp. Na ongeveer een uur vertraging kon de boot worden geschut. By de Woensdagavond gehouden stem ming vooreen Kerkvoogd werden uitgebracht 5 stemmen op den beer Dn. Slis en 5 op P. v. d. Sluis, zoodat P. v. d. Sluis bij loting is benoemd, welke die benoeming aanneemt. Daar hij Notabel is, is daarin eeüe vacature ontstaan. By de op 2en Kerstdag alhier te houden Voetbalwedstrijd zal gespeeld worden van 10 11,30 uur Middelharnis—Sommelsdyk tegen Nieuwenhoorn; 11,30—1 uur Rotter dam tegen Bellevoetsluis. Om 2 uur zal de eindwedetryd aan vangoD, waarin de winners zullen kampen. SOSIMKLSDIJK- De vrachtauto in dienst der Brikettenfabriek alhier, rijdt zoo zwaar over de straten, dat by J. P. alhier, waar by dagelijks ettelijke malen passeert, een beeldje van de klok is komen vallen. Ook een gloeikousje moest het ontgelden. ZoDdag bemerkte J. B. toen hy uit de kerk kwam dat een ruit by hem was HERRINGEN- A.s. Zaterdag na afloop van de verhuring van een tuintje, zal in de con sistorie der Ned. Herv. Kerk de Boekhouder der Diakonie te pl m. 3.30 uur zitting houden voor de laatste keer dit jaar voor inning van Land- en tuinpachten. - A.s. Dinsdagavond van 6-7 uur zal ter secretarie gelegenheid worden gegeven tot afhaling van broodkaarten. Na dat tijd stip worden geen kaarten meer over het nieuwe tijdvak verstrekt. Woensdag heeft de algemeene jaar- Hjksche straatschuring plaats gehad, waar door het dorp weder van de vele modder door de bietencampagne veroorzaakt, is ontdaan. GOEDEREEDE- De heer J. Aleman heeft de benoeming als diaken in de Ned. Herv. Kerk aangenomen, de heer W. Redert heeft als ouderling bedankt. OUDDORP- Onze dorpsgenoot L. van Zuyen is benoemd als onderwijzer aan de O. L. school te Stellendam. De zangvereeniging onder leiding van den boer v. d. Kemp gaf Donderdag met een volle zaal een goed geslaagde uitvoering. De smid M. C. Roozemond heeft zich een motor in zyn werkplaats aangeschaft. A.s. Woensdag zal er vergadering van den gemeenteraad plaats hebben. Met ingang van 1 Januari is tot telegram besteller aangesteld de heer A. v. Koppen. Voor den vrij willigen landstorm hebben zich bier 11 personen aangemeld. hangpunten. Men kau deze uitwijkingen weer opheffen door, zooals in de teekening katrolletjes aan te brengen, waarover draadjes loopen, aan welke gewichtjes hangen. Indien elk dezer ge wichtjes 300 gram moet bedragen, dan zegt men, dat elk der bolletjes geladen is met 1 Coulouib positieve electriciteit. (De naam Coulomb is gekozen ter eere van een bekend natuuron derzoeker uit bet begin der negentiende eeuw.) Waren de bolletjes in dezelfde omstandig heden negatief geladen geweest, dan zou men van èèn Coulomb negatieve electriciteit gespro- keu hebben. Eenheid van stroomsterkte. Dikwijls vergelijkt men de electrische stroom door een draad met een stroom water in een buis. De sterkte van een waterstroom beoordeelt men naar de hoeveelheid water, die per secunde door een doorsnede vau de buis vloeit. Op dezelfde manier beoordeelt men de sterkte eener elec trische stroom. Indien door een doorsnede van een geleider 1 coulomb eleclriciteit per secunde vloeit, dan zegt men, dat de stroomsterkte 1 Ampère bedraagt. (Ampère is de naam van een beroemd electriciteitsonderzoeker uit het begin der negentiende eeuw). Eenheid van arbeidslioeveelheid. Een der eenvoudigste vormen van arbeidsver- richting is het oplichten van een voorwerp. Elk voorwerp wordt aangetrokken door de aarde. Licht men dus een voorwerp op, dan overwint men de aantrekkingskracht van de aarde op bet voorwerp en verricht dus arbeid. Deze aan trekkingskracht wordt kleiner, naarmate men zich verder van de aarde verwijdert. Deze ver kleining is echter nog bijna onmerkbaar tot op de grootste hoogte, waarop een mensch kan komen. We zullen ze dus verwaarloozen. Het zal nu zonder meer duidelijk zijn, dat de arbeid (de moeite), welke men bjj het oplichten van een voorwerp moet verrichten grooter is, naar mate het voorwerp zwaarder is en de boogie, waarover men het voorwerp oplicht grooter is. VOORHANDEN BIJ OUDDORP. NIEUWE TONGE- Tot predikant by de Ned. Herv. Kerk alhier, is beroepen Ds. van Rappard te Lage Vuursche, welke a.s. Maan dagavond 6 uur voor deze gemeente hoopt op te treden. De Burgemeester dezer gemeente waar schuwt de ingezetenen die zaken wenscben te doen met de Firma E. van der,W?l&Co. te Nieuw Helvoet, eerst inlichtingtrMjy zijne Edel. Achtb. in te winnen. Door de bakkers in deze gemeente is besloten le Kerstdag en Nieuwjaarsdag niet te bakken. De Kerstvacantie aan de O.L. school alhier zal op Woensdag 24 Dec. a.s. een aanvang nemen, en eindigen Zaterdag 3 Jan. 1920. De huisvrouw van P. v. d. H. had Maandag het ongeluk te vallen en baar been te kneuzen, zoodat geneeskundige hulp nood zakelijk was, 0. H. had het ongeluk in de sloot te rijden, zoodat hy er met de schrik en een nat pak af kwam. OUDE TONGE- Onze dorpsgenoot de heer H. de Lint is geslaagd voor 't Examen als Commies ter Telegraphie enz. Het woonhuis van den heer Lambert staande aan de Molendijk alhier, is onder hands verkocht aan den heer E. de Winter. DEN RuMMEL- De collecte voor de Oosten- lijkscbe kinderen heeft in deze gemeente opgebracht de som van f683,09, terwijl voor 8 kinderen een tijdelijk tehuis is gevonden. Zaterdag a.s. zal gelegenheid geboden worden tot het betalen der kerkelijke zit plaatsen in de Ned. Herv. Kerk. STAD AAN T HARINGVLIET- Tot lid van den kerkeraad in de Ned. Herv. gemeente alhier, is als ouderling herkozen H. van der Gijze en tot diaken gekozen Adrs. Melaard Jobsz. Dinsdagavond j.l. trad in de zaal van G. Smit3 alhier als spreker op de controleur van den Raad van Arbeid voor Goeree en Overflakkee, ten einde de arbeidswet toe te lichten. Er was een talryk publiek opgeko men. Na de toelichting, welke van ty'J tot tyd in verschillende couranten werd mee gedeeld, werden weinig nieuwe gezichts punten geopend; alleen dit werd als vast staande meegedeeld, dat plakken onver mijdelijk is. Het telefoonkantoor alhier zal Da 1 Januari a.s. geopend zijn van 's morgens 9 tot 12, des namiddags van 2 tot S en ■a avonds van 6 tot 7-30 uur. HELLEVUETSLUIS- De adjunct-commies by 's Rijks Werf alhier H. W. Spoon, is met ingang van 16 Jan. a.s. geplaatst bij het departement van Marine te 's-Gravenhage. Met ingang van denzelfden datum is de adjunct-commies by het marine-etablisse ment te Amsterdam W. Hoogvliet geplaatst op 'sRyks werf alhier. In aansluiting op ons Raadsverslag deelen we nog mee, dat in de geheime vergadering, tot verleeDing van een extra- salaris aan de gemeente-ambtenaren, niet is besloten, maar dat deze zaak tot een volgende, waarschijnlijk binnen een week te houden spoedeischende vergadering is aangehouden. De vacantia op de beide openbare L. S. en de M.U.L.O. school begint Zaterdag 20 dezer en duurt tot Maandag 5 Jan. Voethal. Hellevoetsluis I gaat Zondag naar Overschie om daar te spelen tegen O. V. C. Hellevoetsluis neemt deel aan de te Middelharnis te houden seriewedstryden op 2en Kerstdag. Programma voor den Nutsavond op Maandag 22 Dec. Spreker: de heer Louis Landry van den Haag: Inleidende beschouwing met het oog op de a.s. huldiging van Multatuli's nagedach tenis. En kele opmerkingen over Multatuli's werk, zijn beteekenis en invloed, met aanhalingen Indien men nu een lichaam, dat 1 K.G. weegt over 1 M. oplicht, dan zegt men, dat men een arbeid van 1 kilogrammeter (K.G.M.) verricht heeft. Gemakkeljjk is in te zien, dat: 2 K.G. over 1M. een arbeid vordert van 2 KG.M. 10 i 10 In 3 „3 3 10 n - n 30 1/2 n 3 n. n - 1J/2 n Voor de zekerheid zullen we aangeven hoe in het laatste geval de redeneering loopt. Indien men twee gewichten, elk zwaar een halve kilo gram tegelijkertijd oplilt over een afslaud van 1 Meter, dan verricht men volgens het boven staande 1 K.G.M. arbeid. Omdat beide gewichten even zwaar zijn en zelfs geheel geljjk kuunen worden gekozen, vordert ieder de helft n.l. K.G.M. arbeid. Telt men nu een halve K G over een weg op, welke bestaat uit drie stukken, elk ter lengte van i M. dan moet men 3 XVa i»/2 K.G.M. arbeid verrichten. Deze arbeid vindt men terug in bet lichaam als arbeidsver mogen. Dat het lichaam door de plaats, die het t.o.v. den grond inneemt, arbeidsvermogen bezit, kan men controleeren door het lichaam los te laten. Het komt dan in beweging en zon door die beweging arbeid kunnen verrichten. Eenheid van vermogen- Om te kunnen beoordeelen, wat men aan een machine heeft, moet men welen, hoeveel arbeid zij in een bepaalden tyd kan verrichten- Kan een machine b.v. elke secunde 75 K.G.M ver richten dan zegt men, dat haar vermogen 1 paardekracht (P.Kis. Kan dus ecu machine 7500 K G.M. in 10 secunden verrichten (d. w. z. de machine zou in 10 secunden een gewicht van 7500 K.G.M. 1 Meter, of 3750 K.G. 2 M... enz. hoog kuDnen heffen) dan zou deze machine 10 P.K. sterk zyn. Een machine, welke 1 K.G.M. arbeid per secunde kan verrichten, noemt men ook wel een machine met een vermogen van 10 Walt. (Watt is de uit de Minnebrieven en Ideeën. „De roeping van den mensch is mensch te zyn." Miskenning en misverstand. Levenswijsheid en wijsbegeerte. Multatuli als baanbreker voor de geeste lijke en oeconomiscbe bevrijding van ons volk. Droogstoppels en Kappelmannen Multatuli's atheïsme. „Geloofsbelijdenis". „Wat poözie, myn God!" „Het gebed van den onwetende". „Aanroeping van Fancy" Pauze. „Wijs my de plaats, waar ik gezaaid heb „De pastoor van St. Joris", episode uit den grooten oorlog, door Aug. Heijting. Wij vestigen er nogmaals de aandacht op, dat voor dezen avond, nadat de leden gezeten zijn, ook niet-leden toegang hebben. Wij verwachten veel van dezen avond. Schietoefeningen. Stelling Hellevoetsluis. Op 23 December en zooDOodig op 24 December a.s. zullen schietoefeningen ge houden worden van de kustbattery te Hel levoetsluis. Onveilig is bet gedeelte van bet Goereesche Zeegat begrensd aan de W.zyde door de lyn „haven Stellendam toren Rockanje" en aan de O.zyde door de lijn lichttoren Hellevoetsluis—haven Dirks land", en tot een afstand van 4500 M. vanaf de kustbattery, Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van de kustbattery een roode vlag waaien, die één uur voor den aanvang der oefening wordt voorgeheschen. Bovendien zal op den avond vóór en op de dagen dat gevuurd wordt, een waarschuwingsbord geplaatst worden op de markt le Hellevoetsluis. NIEUW HELVOET- De vacantie op de beide openbare lagete scholen begint Dinsdag avond a.s. en duurt tot Maandag 5 Jan. Het Kerstfeest der Ned. Herv. Zondag school zal op 2en Kerstdag 's avonds half zes in het kerkgebouw gevierd worden. Een kerstboom, fraai versierd, zal de noodige luister bijbrengen. Ds. Priester zal een kerst verhaal vertellen, evenzoo Mej. Risseeuw, terwyl Mej. Lambo verschillende liederen met orgelbegeleiding ten gehoore zal bren gen. Voetbal. D. O. S. speelt Zondagmiddag ïO uur op het Glacis tegen N. V. V. van Nieuwenhoorn. NIEUWENHOORN- Op de le O. L. S. begint de vacantie op Dinsdagavond a.s en duurt tot 5 Jan. 2en Kerstdag speelt N. V. V. mee in de te Middelharnis te houden seriewedstry den. DRIELLE- Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten waarvan de afz. onbekend zyn, terug ontvangen in de le helft der maand December: Brieven Binnenland. Van der Lee, Apeldoorn 2 stuks. J. Schooner- vilde, 's-Gravenhage. Ged. Staten hebben aan het college van Prov. Staten voorgesteld voor Electri- ficatie van Voorno en Putten en Rozenburg een bijdrage toe te staan van f 250.000, De R. T. M. is weer begonnen drie diensten te opeDen op Biielle en Oostvoorne. Voor het geuzengesticht is ontvangen f 143,92. Voor het vette varken f 402,54. Voor de aaidappelkelder f 218,26. naam van den. grooten verbeteraar der stoom machine 1000 Walt noemt (men een kilowatt. (K.W.) Een machine met een vermogen van 1 K.W. kan dus per secunde 100 K.G.M. arbeid verrichten. Een van 80 K.W. dus 8000 K.G.M. per seconde Men drukt het vermogen van electromotoren, dus machines, welke electrisch arbeidsvermogen in beweging omzetten, gewoonlyk in P.K. uit. Het vermogen van dynamo's dus machines, welke beweging omzetten in electrisch arbeids vermogen drukt men uit in K W. Eenheid van spanning. Stel men heeft een positief geladen lichaam en op zekeren afstand daarvan een negaliefgeladen dan weten we, dat arbeid moet verricht worden om positieve eleclriciteit te brengen van het negatieve naar het positieve lichaam. De grootte van den arbeid hangt af van het ladingsverschil en van den afstand tusschen beide lichamen, dus van de spankracht waarmee het positief geladen lichaam de posilieve electricileit naar het negatieve tracht te drijven. Wanneer de hoeveelheid positieve eleclriciteit die wij trachten over te brengen 1 Coulomb is, terwyl de arbeid, die blijkt te moeten verricht worden 0.1 K.G.M. is, dan zegt men, dat het spanningsverschil tusschen beide lichamen 1 Volt bedraagt. (Volt is een afkorting van „Volta", de naam van een beroemd natuurkundige uit het begin der negentiende eeuw.) Denk nu een oogenblik terug aan de gebrek kige stroomopwekking uit één onzer vorige arti kelen. Stel de beweging van den geleider C is zóó, dat er een spanningsverschil van 1 Volt tusschen B en A ontstaat, terwyl de stroom, die voortdurend van C over B en D naar A gaat 1 Ampère bedraagt. Door elke doorsnede van C vloeit nu elke secunde 1 Coulomb posi tieve electriciteit. Zoodra by B 1 Coulomb uit den draad C komt, schuift de Coulomb, die achter de eerste aan komt op de plaats, dio de eerste open laat; zoo komt een derde in de plaats van Da R.T.ffl. in de Tweede Kamer. Donderdagavond is de R.T.M. nogmaals ter sprake gekomen in de Tweede Kamer. De heer BRAUTIGAM (s.-d.) besprak de de tweede enz- De plaats van de laatste Cou lomb in de draad C aaa de zijde van A wordt na de verschuiving ingenomen dooreen Coulomb uit den draad A. Om de arbeid te berekenen die voor al deze verplaatsingen te zamen is verricht geworden, merken we op, dat de zelfde arbeid moet verricht worden, indien èèn en de zelfde Coulomb positieve electriciteit in 1 secunde ran A naar B verplaatst was. Uit de bepaling, die we van een volt gegeven hebben, volgt.dat deze arbeid 0.1 K G.M. bedraagt. Indien een machine 0,1 K.G.M in 1 secunde verrichten kan, dan heeft ze, zooals we gezien hebben een vermogen van 1 Watt. Uit het voorgaande volgt onmiddelljjk, dat indien het spanningsverschil tusschen de klem men der machine 100 Volt had bedragen, ter wyl de slroom 60 Ampère bedroeg, het vermogen 6000 Walt zou zijn geweest. Omgekeerd kan een machine een vermogen van 6000 Watt leveren, behalve op bovenstaande manier ook door te leveren 200 Volt en 30 Am père of 300 Volt en 20 Ampèreenz. Nieuwe arbeidseenlieid. Indien een vermogen van 1 K-W. een uur lang ter beschikking gesteld wordt, dan beeft men elke secunde van dat uur de beschikking gekregen over 100 K.G.M.arbeidsvermogen. Het uur heeft 3600 seconden dus in het geheel heeft men de beschikking gekregen over 3600 X19& 360,000 K.G.M. In verband met het boven staande geeft men deze hoeveelheid arbeidsver mogen den naam van kilowattuur (K.W.U,). In verband met verschillende soortgelijke ge vallen, die we reeds besproken hebben, is liet misschien onnoodig nog te vermelden, dat l K.W.U. ook kan worden geleverd door b.v. een vermogen van '/a K W. 2 uur of 10 K.W. ]/io uur ter beschikking te stellen. De arbeidseenbeid K.W.U. wordt in electrische zaken algemeen gebruikt. Wordt vervolgd)

Onze Eilanden | 1919 | | pagina 5