6 ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 13 DECEMBER 1919. mogen plaatsen, toegestaan. Aan het Hoofd der le 0. L. S. is tot halt Januari ziekenverlof verleend. Tot tijde- lfjk hoofd is aangesteld mej. A. S. Heure- kamp alhier. Ged. Staten hebben aan 't college van Prov. Staten voorgesteld voor electriflcatie van Voorne en Putten en Eozenburg een bijdrage toe te staan van f 250.000. B. en W. hebben voor deze gemeente een huurcouimissie ingesteld bestaande uit de heeren C. Kans, W. J. Oosterlee, W. den Boer, L. Gille en A. v. d. Lely. Voor een flinke bezette zaal trad in 't lokaal van Cbr. Bel. op den heer L. Attema van Amsterdam. Hij sprak over het Revo lutiegevaar. De zangvereeniging „Soli Deo Gloria" zong ter afwisseling eenige liederen. De Burgemeester maakt bekend, dat de ijk en herijk van maten en gewichten met ingang van 1 Jan. '20 niet meer koste loos zal geschieden en dat het justeerloon bij den herijk mede met ingang van 1 Jan. '20 zal worden verdubbeld. ZWARTEWAAL- Tot notabelen werden her kozen de heeren H. Lageweg en H. Vrij, tot kerkvoogden de heeren Jb. Hoftyzer en L Vrij. In de plaats van den Heer Bakker, die wegens hoogen leeftijd bedankte als voor zitter van het visschersweduwen en -weezen- fonds alhier, werd gekozen de heer B. Ver schoor Sr. Het O. M. eischte togen L. G., recidivist alhier, wegens diefstal, door middel van inklimming bij herhaling van twee gouden horloges, twee granaten spelden en andere sieraden, alles eigendom van den landbouwer Job. Mosterdijk I jaar gevangenisstraf. Het afscheid van Ds. Baar, die ruim 3»/a jaar hier als predikant werkzaam was, zal Zondag a.s. des middags om twee uur plaats hebben. De secretaris van het „Groene Kruis" had het. genoegen f 145,— te kunnen over zenden aan het hoofdcomitó van de Oosten- rijksche Noodlijdenden. Hartelijk dank aan de jonge dames, die weer en wind trotseer den, om deze, voor onze kleine gemeente niet onbelangrijke som, bijeen te krijgen. De goede Sint heeft ditmaal ook de kleuters van de Bewaarschool der Hofkes- stichting niet vergeten. Beladen met lekker nijen gingen de kleinen, stralend van geluk, huiswaarts. Het gemeentebestuur maakt bekend, dat de secretaris voor de ingezetenen iederen werkdag, behalve Zaterdag, te spreken zal zijn, dos voormiddags van 9 tot 12 uur. DEEiW'LIET? Wonder boven wonder ont- snapten een viertal leerlingen der H. B. S. die tengevolge van de tramstaking de school per as zoudon bezoeken aan een groot ge vaar. Even voorbij Zwartewaal aan den hoogen dijk naar Den Briel brak de buik riem van het paard en tuimelde de wagen naar beneden. Do inzittenden kwamen met den schrik vrij. Ds. Trouw alhier zal deel uitmaken van de redactie van het Protestantenblad voor de Classis Brielle. Mederedacteuren zullen zijn Ds. W. de Voogd van der Straten van Nieuwenhoorn en Ds. A. Priester van Nieuw-Helyoet. ARREi\BR'>EK- Beroepen tot predikant alhier Ds. Van den Nieuwenhuizon alhier. Ingezonden Stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mijnheer de Redacteur l In de laatste zitting van den Hellevoet- sluischen gemeenteraad is ook gesproken ovtr de samenvoeging van de gemeenten Hellevoetsluis en Nieuw-Helvoet. Dit denk beeld is niet nieuw, en we meenen zelfs, dat bet ook een punt uitmaakte van het compromis, dat tusschen enkele fracties van den raad van Hellevoetsluis is gemaakt. Het wil mjj voorkomen, dat er in Nieuw- Helvoet nog al bezwaren gemaakt zullen wordeD. Toch is het voorstel wel waard, nader overwogen te worden, het voor en tegon, duidelyk uiteen te zetten,en misschien wilt U, geachte heer Redacteur mij eenige plaatsruimte verleenen om met de discussie eeu aanvaug te maken. Byj voorbaat daarvoor mijn hartelijken dank. In bet laatste voorloopig verslag van de begrooting van Binnenlandscbe zaken lezen we: „Verschillende leden van de Kamer spre ken de wenschelykheid uit van samenvoe ging van kleine gemeenten. Zoowel de ligging als het kleine zielental van sommige dier gemeenten geven alle aanleiding om in die richting werkzaam te zyn." Bij de openbare behandeling van genoemde begrooting is door verschillende sprekers de zaak nader behandeld. De heeren Smeenk (a. r.) Fleskeus (r. k.) van der Waerden (8. d. a. p.) en van Berestoyn (v. d.) namen het allen voor die samenvoeging op. Ver- scoillende voordeelen werden genoemd en oik de Minister van Binnenlandscbe Zaken bleek een warm voorstander te zyn. Hii gaf toe, dat de toepassing van het denk beeld veel bezwaren ontmoet, maar hij deelde mede, dat hy Gedeputeerde Staten zou te kennen geven, dat hy een voorstan der is van samenvoeging. Naar de meeniDg van Z. E. zyn er dus veel bezwaren. Dit zal iedereen dadelijk moeten toegeven. Bij elk voorstel tot samen voeging zal men dus het voor en tegen goed onder de oogen moeten zien. En nu de samenvoeging van Hellevoetsluis en Nieuw-Helvoet. Wat zyn de voordeelen Wat de nadeelen We sparen uit het salaris van één burge meester en één secretaris. De traktementen van bet gemeentepersoneel zyn in den laat- sten tyd beduidend opgevoerd en al zyn deze in het algemeen nog niet op het peil waarop zy behooren te staan, toch drukken de algemeene uitgaven, die de kleine gemeen ten te doen hebben, zóózeer, dat de toestand onhoudbaar wordt. Ontegenzeggelijk zyn er bjj samenvoeging minder ambtenaren noodig dan de beide gemeenten le samen hebben. Nu staat daar dadelijk een bezwaar tegen over. Hellevoetsluis schijnt heel veel amb tenaren noodig te hebben. Behalve de secretaris zitten daar op de secretarie een hoofdambtenaar, twee ambtenaren en een bode. In Nieuw Helvoet daarentegen is men op dat gebied buitengewoon schrielbehalve de secretaris zyn daar twee jongens die niets verdienen en du sinds korten tijd een klerk die f 500 verdient. En toch is het verschil in zielental niet zoo heel groot meer. Datzelfde verschil zien we by de politie. Hellevoetsluis heeft een commissaris en naar we meenen vier agenten. Nieuw-Hel voet heeft geen commissaris en éeu agent. Iedereen zal moeten toegeven, dat de beide gemeeuleu verschillende belangen gemeen hebben. Denken we slechts aan de water leiding: Nieuw-Helvoet zou er grootbelang by hebben als ze in de exploitatie medezeg genschap had. We denken bieiby ook aan bet meer uitgebreid onderwijs. Op ditoogeu- blik moeten de kinderen uit Nieuw-Helvoet nog steeds daarvoor het volle schoolgeld betalen. By de nieuwe wet op het Lager Onderwijs komt dit echter te vervallen. In art. 69 wordt bepaald, dat het schoolgeld voor de kinderen uit andere gemeenteu niet meer mag bedragen dan voor kinderen uit de heffende gemeente. Voor vele ingezetenen uit de gemeente Nieuw-Helvoet zou de samenvoeging tenge volge hebben, dat voor hen de forensenbe lasting verviel. Of dit werkelyk een voordeel zou zijd, mag echter nog blyken. Het is immers mogelijk dat hun hoofdelyke omslag vermeerderd met de forensenbelasting nog minder zou bedragen dan in de gemeente die zou ontstaan door samenvoeging. Eu hierby komen we tegelijk aan het hoofd bezwaar dat voor velen in Nieuw-Helvoet den doorslag geeft. Het is algemeen bekend, dat Hellevoetsluis een zeer grooten schul denlast heeft, dat de gemeentefinanciën er verre van rooskleurig voorstaan en ten gevolge daarvan de belastingen er zeer hoog zijn. Nieuw-Helvoet daarentegen kan nog altijd gerekend worden tot de bloeiende gemeenten, die er ook financieel vrij goed voorstaat. Of dit tensloLte den doorslag moet geven, en of de voordeelen die onte genzeggelijk bestaatf en zelfs vry groot zijn opwegen tegen dit nadeel voor Nieuw-Helvoet dat zal misschien een voorstander van de samenvoeging uit Hellevoetsluis willen uit eenzetten. Nieuw-Helvoet, December 1919. T. Revue van de week. BINNENLAND. Terwijl de brave Sint, inmiddels weer Daar de zoelere Zuidelyke streek teruggekeerd, nog in 0E3 midden vertoefde, kwam die gruwzame, sensatietijding uit Amerikain terplanetaire storing was op komstbinnen enkele dagen zouden we vergast worden op orkanen, aardbevingen, stortvloeden, e. t. g. zulke berichten jagen steeds een zeker kwan tum meDSchen kippevel op Tlyf en doen kille sidderingen over vele ruggen gaan. Men herinnert zich nog den nacht, kort voor het uitbreken van de groote wereldcrisis, toen wy door destaart van een komeet gingen Toeu liep 't boven veler verwachting, goed af. Ditmaal was 'teen Amerikaansche pro fessor, die als ongeluksprofeet fungeerde. Misschien zullen er eenvoudige zielen in den lande worden aangetroffen, die reden vonden om dr. da Visser's wijsheid te loven, wijl deze minister van Onderwijs, K. en W. een hem als bolsjewiek geschetsten astronoom, ondanks alle geleerdheid en bekwaamheid van dr. Pannekoek, den bedoelden commu nist, niet aan de Kroon voordroeg voor het ambt van adj. directeur der Leidache Ster renwacht. Wie kan nagaan, welke onheilen zoo'n bolsjewiek, zei eene hoogbejaarde, maar trouw aandachtige lezeres van kran ten— met z'n „kijker" kan aanrichten in de orde en regelmaat, waarin do hemellichamen hun kriDgloop volbrengen 11 De vaderlandsche sterrenkundigen hebben den Amerikaanschen collega op z'n num mer gezet; het fantastische en „uit de lucht gegrepene" (hier in figuurlijken zin op te vatten) van zyne voorspelling doen uit komen. En de gerustheid keerde by de meesten terug, schoon dan het onstuimige weer van de jongste dagen sommigen er toe bracht om een nog ietwat angstigeD blik naar de lucht te doen slaan... En schoon eind November, begin December steeds uiteenspattende meteoren tot dicht boven de aardoppervlakte brengen, ditmaal werden aan de berichten over deze verschijn selen bespiegelingen vastgeknoopt, bewij zend, dat men de Amerikaansche profeten toch niet geheel vergeten was Aan de genoeglijkheid waarmede wij Sinterklaas vierden in 1919, heeft het ge beurde gelukkig weinig veranderd. En over 't algemeen, geloof ik, viel, ondanks de duurte en al het verdere van „tydsmisère", over de kooplust van Jan Publiek in deze voor onze nijveren zoo belangrijke periode van vroegwiDtertyd niet te klagen. Minister de Visser heeft met zyn memoriepost, tot sub- sidieering van de dramatische kuDst, gezege vierd. 't Was, weet men, dubbeltje op z'n kant! 't Stond in de Tweede Kamer op Woensdag 3 December jl. 41 tegen 41, toen voorzitter Pock de schaal deed overslaan ten gunste van de Rijkssubsidie. Kattao lieken en soc. democraten bleven verdeeld. De antirevolutionairen stemden „en bloc" tegen. Van de Chr. Historischen was slechts de jeugdige tachtiger mr. Lohman voor. Over het beginsel is dus beslist. Thans komt de uitwerkingWanneer de subsidie zelve op het tapijt komen, zal de oppositie zich, daarvan kan men verzekerd wezen, opnieuw doen gelden en tot de tanden gewapend. Zoowel den Minister als de commissie, welke Z.Exc. in deze van raad heeft te dienen, wacht hier een uitermate moeilijke en teere taak. Terwijl verrassingen nog niet uitge sloten bly'ven. Dat sta&t vast. De ontwerpen tot wijziging van Hooger en Middelbaar onderwijswetten zyn, kan men veilig zeggen, in veilige haven. Voor de juristen is alles „by het oude"gebleven, 's Ministers plan om aan het doctoraal examen den „effectus civilis" te verbinden, heeft evenzeer schipbreuk geleden als dr. de Visser's voornemen om voor degenen, die het doctoraat in de Rechtswetenschap willen verwerven, het schryven van een „boekje" dissertatie, verplicht te stellen, 't Was een man van zoo ry'pe en ry'ke ervaring als prof. Visser van IJzendoorn, die er op wees, hoe dat „boekje" volstrekt, niet altyd waarborg is voor wetenschappelijk onderlegd zijn. Voor do juristen blijft het promoveeren op StelliDgen dus mogelijk. En ook hiervoor ia wel degelijk meer studie eu voorbereiding noodig dan „de buitenwacht" over het algemeen vermoedt. Wat bij deze wijzigingen der onderwijs wetten vooral oon verblijdend verschijnsel mag heeten, 't is het streven naar vereen voudiging, Daar het besnoeien van de leer stof. Terecht, zal iedere onderwijsman toe geven, is het Pransch geschrapt van het toelatingsexamen voor de H.B. School. En een zeer goede verbetering is ook, dat het eindexamen H. B. S. voortaan zal worden afgenomen aan de school zelve, door de leeraren, onder toezicht van de „dwars kijkers" (gelijk prof. Visser ze noemde) ge naamd gecommitteerden. Op onderwijsgebied breekt zich al meer baan do richting, die het overbodige, den ballast wil wegwerpen meer dan tot nu toe rekening houden met de intellectueels draagkracht der leerlingen en met de eischen der praktijk, 't Heeft lang geduurd alvorens 't ja overkwam. Maar hier gelde dan het gemoedelijk be rustende: „Beter laat dan nooit." Tot dusver is het Begrootingswerk op het Haagscbe Binnenhof rustig afgedaan, ook met wezenlyk bekwamen spoed. Slechts de bespiegelingen over de onderwijswetten zullen du eu dan het uiterste van president Fock's geduld hebben gevergd.De Begrooting van Arbeid werd met zevenmijlslaarzen doorgesneld. En ieder kreeg hierby den sterken indruk, dat aan minister Aalberse's departement met buitengewonen ijver wordt gearbeid. Het lijstje van legislatief werk, door Z. Exc. in het Parlement Donderdag jl. genoemd, is wel zeer respectab'el van omvang en inhoud. Bjj de Hoofdstukken Oorlog en Marine zal 't in de Kameratmosfeer wat woeliger worden. Vrijdagmiddag jl. kwam in de ge moedelijke Sinterklaassternming do mede- deeliDg van mr. Troelstra, aan een paar collega's oververteld van een gesprek met den voorzitter: de kruisers komen weer op de Marinebegrootingl't Gaf een begrij pelijke stemming van sensatie. En de eerste indruk was, dat deze kameleontische tac tiek van den rijzigen Benjamin in den Raad der KrooD, minister Byleveld.hetdoodvonnis van dien zeer jeugdigen bewindsman beduidt. Inmiddels kwamen allerlei „on dits". De bedoeling zou niet zyn om de Java en Su matra geheel af te bouwen, maar ze te gebruiken als moederschepen voor onder zeeërs en vliegtuigen. En onder leiding van den oud-minister Naudin ten Cate kwam een groep maritiem doskundigen van de andere school op ernstigen toon protest aanteekenen tegen het schrappen der ere- dioten voor de kruisers. Wat in deze „de waarheid" is: 't zal spoedig moeten blijken. Evenals wij wel haast de oplossing zullen krijgen van de vraag, of de heer Byleveld al of niet een „blijvertje" zal wezen in den Ministerraad. Vrijdag jl. was de stemming ten opzichte der hechtheid van zyne ministerieele positie uitermate pessimistisch, maar 't kan ver- keeren. Doch wanneer wy, op z'n Ameri- kaanscb, zouden gaan wedden op de kansen" van dezen bewindsman, dan geloof ik zeker, zouden zyn „aandeelen" niet hoog blijken te staan I En minister Alting van Geusau is gekomen mot zijne hervormitigs- en bezuinigings plannen, die ons leger tot op 200.000 willen terugbrengen. Ook dit had iets van eeDe „surprise" maar de voorstanders van alge- beele moderniseering en democratiseering van onze weermacht, zullen noch dankbaar noch voldaan blyken. Minister te zijn, hoofd van een der defensie-departementen, is, in onze dagen, een baantje, waarbij men zich allereerst te pantseren heeft tegen gevoelens van teleurstelling bij nog zoo grooten en beduidenden zin tot tegemoetkomen van allerlei eischen, „desiderata", volgens eigeD opvatting. Mot België staan de zaken „naar wensch". 't Schynt zeker te wezen, dat de Oecono- miscbe regeling tot stand is gekomen naar genoegen van beide partyen. Wat de militaire waarborgen betreft, zou België op z'n stuk blijven staan. En afwachten wat de Volken bond is, die er dan eenmaal, met dit deel van het Belgische „verlanglijstje" zal gelie ven te doen. De door sommige alarmistisch aangelegden reeds in aantocht gedachte „dagen van 1830—31" zullen dus niet een kleine eeuw na dato herleven, gelukkig. Maar van een „warme verstandhouding" tusschen de beide naburige volken, die door loyale en hechte samenwerking op het „internatio naai concert" toch een zooveel sterker rol zouden kunnen vervullen, zal evenmin voorloopig 3prake zyn. Daar heeft het „dank bare België" 't dan ook niet naar gemaakt. En de heer van Groenendael houdt zyn mandaat nog steeds in banden. Heeftminister Ruys verzocht, de inlichtingen over het ge val, aan de Regeering versterkt, te willen herzien. Er zyn vormen van „taaiheid" in het zich vastklemmen van een opvatting, die meer „kassian" en verwijzing naar eeu psychiater dan verguizing en verontwaardi ging verdienen. Of men i.e. met zulk een afwyking te doen heeft, schynt nog steeds twijfelachtig. De 3e December jl. traden Invaliditeits en Ouderdomsverzekenng in werking. Richtte minister Aalberse een telegram, de nagedach tenis van minister Talma huldigend, aan diens weduwe... By zoovelen is de naam van dien noesten werker in de kracht des leveDS aan overmatigen arbeid bezweken, reeds is bet vergeetboek geraakt. Het is eeu goed en nobel werk om de herinnering van de besten en de edelsteD, die geleefd en gewerkt hebben, wakker te houden. BUITENLAND. In ons vorig overzicht merkten wij omtrent den toestand in Italië op, dat daar onge twijfeld iets gaande was. Zeer moeilyk was dit wel niet om dat te voorspellen, omdat er in de provincie al eenige oulusten waren voorgekomen. Niettemin blijkt nu toch, dat de censuur zeer scherp optreedt en het mogelijke doet om geen of slechts weinige berichten uit het land to laten seinen. Deze week werd eerst bekend, dat er de eerste dagen van December een ernstig oproer te Mantua heeft plaats gehad, en als oorzaak werd opgeheven do mishandeling van een sociaal-democratischeafgevaardigdeteRome, na de opening van het Italiaanscho parle ment. Het oproer had een ernstig karakter. De opstandelingen waren zells tijdelijk mees ter van de stad en slechts na een gevecht met militairen slaagde men er in de orde te herstellen. Ook in andere plaatsen hebben incidenten plaats gevonden. Het gist in Italië. De socialisten hebben tengevolge van de demonstratie tegen de socialisten door nationalistische betoogors te Rome een 24-urige algemeene werk staking geproclameerd. Een onbevestigd be richt maakte melding van een algemeene staking in geheel Italië. De geallieerden zyn ongeduldig geworden. Zy verwijten Duitschland nog steeds dat het de onderhandelingen rekt, Duitschland be weert omgekeerd, en zijn tot daden over gegaan. Door den Oppersten".Baad werd de tekst samengesteld en aangenomen yan een nota geen ultimatum hoewel de Dotaveel van een ultimatum weg heeft, alleen dit verschil, dat geen bepaalden tyd is genoemd tot beantwoording waarin kort en bondig wordt geëisebt, dat Duitschland op zeker tijdstip het protocol zal teekenen. In de nota zelf wordt heel zwak aaDge geveu,dat met militaire maatregelen gedreigd wordt, iudien Duitschland er geen gevolg aan geeft. Enkele berichten meldden reeds, dat het vervoer op den Rijn wijst op eeu militaire actie der geallieerden. De nota is thans door Dutasta aan Baron von Leisner gezonden on zou op het oogen- btik ïeeds te Berlijn zijn aangekomen. Wy veronderstellen, dat Duitschland niet veel anders zal overblijven, dan te teekonen. ProtóSteeren zal niels helpen en Duitsch land is onmachtig iets te „doen". Iu de tokst der nota doen de geallieerden aan Duitschland twee concessies. In de ScapaFlow-kwestie eischen de geallieerden alleen 400.000ton marino-materiaalen anders niets. De tweede concessie is, dat indien eenmaal do vredestoestand is hersteld, de uitvoering van de voorwaarden van het protocol en de voorwaarde voor het van kracht worden van het verdrag zal gegaran deerd worden door de algemeene bepalingen van dit verdrag alsmede door do methodes, die gewoonlijk door het volkerenrecht wor den erkend. Hot laatste beteekent ongeveer, dat iudien het verdrag van kracht is geworden, de Geallieerden afzien van militaire sanctionee- ring. Do Kamerzitting is in Frankrijk plechtig geopend. Temeer was deze uiting plechtig omdat voor het eerst |na zoovele jaren weer Elzas-Lotharingsche afgevaardigden de Ka mer betraden, de oude afgevaardigde voor Elzas-Lotbaringen Francois zijn rede hield en ook Cleinenceau besteeg hot spreesge- stoclte en hield onder veel geestdriftige toejuichingen een gevoelvolle rede. De socia listen die een verklaring wilden afleggen, konden door hot gejuich niet aan het woord komen en Thomas zag er dan ook vanaf te spreken. Naar uit Washington gemeld wordt is de myuwerkersstaking daar geëindigd. En ook in België, v.n.1. te Antwerpen wordt gestaakt, als gevolg van de 'aanhou ding van eenige socialistische afgevaardig den, die van defaitisme beschuldigd worden Dit is een kwestie die nog niet opgelost is doch het ia niet onmogelijk, dat Jamar, een der gearresteerden, zal worden vrijgesteld wegens zy n parlementaire onschendbaarheid Burgerlijke Stand. MIDDELHARNIS. Geboren: Adriana Pielertje, d. v. Cent Tiele- man en Jannelje Witvliet; Jacob,z.v.Johannis de Vos en Arenlje Neels; Jan, z. v. Qubrecht van der Valk en Annelje de Korte; Jilles,z. v. Jan Wielaart en Maaike Maria Vink. Ondertrouwd: Gerrit Breur, van Rotterdam, 36 j. en Lena Koster, 37 j.; Klaas Verolme, van Nieuwe ToDge, 28 j. en Basliana Bilt, 21 j. Johan Christiaan Nijland, 31 j.en Krina Johanna den Hollander, van 'sGravenbage, 25 j. Getrouwd: Laurens Ketting, van Rotterdam, 27 j. en Antje v. Groningen, 27 j.; Witte Bul, van Dirksland, 30 j. en VVoutrina Dubbeld, 25 j.; Comelis Hartog Roetman, van Sommelsdijk,22j. en Elizabeth Cornelia Verwers, 20 j.; Job Lang broek, 20 j. en Neeltje Albregts, 20 j. Overleden: Hesier Klein, 58 j. weduwe van Anthony Driece; levenloos kind van Krijn Ver- hage cn Angenietje van DelftSietje van Wezel, 19 m. d. v. Arnoldus v. Wezel en Jacoba v. d. Sluijs; Adriaantje van Dijk, 91 j. weduwe van Sijbrand Boon. SOMMELSDIJK. Getrouwd: HeDdrinus, Christiaan, Marinus Volkert, j m. 22 j. te 's-Gravenhage en Cornelia Troost, j.d. 23 j. Overleden: Johanna, Magdalena, Hoogzand, 71 j. echtgcnoote van Jacob Schol. HERRINGEN. Geboren: Maria Kaatje,d. v. Johannes Willem Bruggeman eu Leentje Kievit. STELLENDAM. Geboren: Human, z. v. Adr. v. Rossum en Jac. Tanis; Cornelis, z. v. J. L. Lokker en J.Schaaf; Pieternella Janueije, d. v. A. Brinkman eu L. Braber; Arnoldus Marinus, z. v. 11. v. d. Ree en Tr. v. Wezel; Arendje, d. v. Jobs.Melissant en Kr. Spuy. Ondertrouwd: Maarten Olivier, 32 j. wednr. le Oollgensplaal en Klaartje Meyer, 32 j Cor nelis van Wezel, 30 j. en Maalje Visser, 30 j. wed. Overleden: Pieternella, 17 j. d. v. L.VVande- maker en P. v. d. Hoek; Cornelis Lokker, 10 d. z. v. J. L. Lokker en J. Schaaf. OUDDORP gedurende de maand November. Geboren: Jan, z.-v. Kommer Mastenbroek en Krienlje Vlietland; Jacob, z. v. Klaas Masten broek en Maartje Tanis; Johannes Kommer, z. v. Kommer v. d. Wende eu Elizabeth v. d. Wende; Pieter, z. v. Jan de Vogel en Pieternella Meijer; Willemtje Elizaheth, d. v. Leendert Pikaart en Johanna Mastenbroek; Jacomijnlje Arjaantje, d. v. Maarten Tauis en Jobje Tanis; Cornelia Baaltje, d. v. Klaas Taüis en Jozynlje Tanis; Koromerlje Neeltje, d. v. Klaas Meijer en Cornelia Masten broek; Lijntje, d. v. Abraham Voogd en Maria Albregts; Adrianus Anthonij, z. v. Jacob Cornelis Tanis en Jacomina van Noord; Evert Human, z. v. Jan van der Sluis eu vau Jobjo Bosland. Ondertrouwd: Matthijs vanSplunder,jm.23j. en Paulina Heerschap, jd. 23 j Jan Komle- bedde, jm. 23 j. en Grietje Mastenbroek, jd. 27 j.; GorisPyl Cz. jm.37 j. en Kaatje Sandifort. jd. 37 j. Gehuwd: AdrianusGrinwis, jm.48j.en Maartje Pij), jd. 48 j.; Klaas Tanis, jm. 38 j. en Lena Padmos, jd. 37 j.; Jan Komtehedde jm. 23j,eu Grietje Mastenbroek, jd.27 j.; Mallhjjs van Splun der, jm. 23 j. en Paulina Heerschap, jd. 23 j. Overleden: Jacob Both, 80 j. weduwnaar van Sylje Boon; Paulus Voogd, 76 j. weduwnaar van Kryntje Mierop. NIEUWE TONGE. Geboren: Leendert Cornelis, z. v. W. Kievit en C. Zweerus; Ar(j, z. v. A. J. Verolme en C. Holle- uian; Andries, z. v. I. J. v. d. Broek en II. Mossel man; Cornelis Bastiaan, z. v. P. Wesdorp cnJ. M. Haanenberg; Te.untjo en Cornelia, d. v. L. v. Dyk en A. Nelisse; Johanna Lynlje, d. v. II. Noteboom en II. W. Kool. Getrouwd: I. J. Pulleman. jm. 81 j. te Oude Tonge en S. J. v. Eesteren. jd. 30 j A. v. d. Groef, jm. 22 j. te Melissant en A. v. d.Tol.jd. 22 jJ. Vcrweij, jm. 24j. eu C.Korteweg, jd. 24j. Overleden: Sijke Jacoba van der Sluijs, 14 j. d. v. A. v. d. Sluys en A. M. Holleman. OUDE TONGE. Geboren; Adriana Jacoba, d. v. M. Dirkx en J. Stolk; Janneke Marina, d. v. A. Kievit en K. P. Everaers; Willemtje, d. v. A. Ilagcns en K. Tiggelman; Antonius Arnoldus. z. v. G. van Beuzenkom en C. J. Zuidaiu; Wilbelmina, d. v. E. van Loon cn K. Kievit; Jacoba, d. v. U. J. ten Have en J. C. Osscnweijer; Geertruida, d. v. A. Kamerling en J. Hugens; Pieternelia Sara, d. v. C. J. do Looze en K. SliDger. Gehuwd; L. llokke j.m. 23 j. en N. Les. j.d. 23 j. A. Waling j.m. 28 j. en B. Fase j.d. 23 j. G. van Es j.m. 30 j. en M. C. van Schelven 22 j. Overleden: J. Deurlo 89 j. wed. van J. Bazen. P. Stoop 62 j. wed. van A. van Es. P. Zweeres 35 j. echtg. van C. Bogerman. A. Knapo 7 m. d. v. L. Knape en A. Oostdjjk. C. P. Gebraad 6 m. z. v. I'. J. Gebraad en II. Buscop. J. A. v. Markensteyn 82 j. wedn. van L. v. d. Bos. C. van Peperstraten 11 m. z. v. F. v. Peperstraten eu C. Pieterse. W. L. A, Botermans 1 j. z. v. W. L. A. Botermans en M. A. Hurckx. A, Tim- uiers 83 j. weduwn. van J. Toetmau. A. Both 6 m. z. v. B. Both en P. de Visser. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Geboren: Francina, d. v. Jan Driesprong en Anneke Visé. HELLEVOETSLUIS 28 Nov.-11 Dec. BevallenA. Boutkau—Koole, d.; C.L. T. Speel man—Koenders, d J. v, d. Engel—Noordzy,z. Ondertrouwd: G. de Werker, wedr. 32 j. en E. Pieterse, gesch. 35 j. Getrouwd: II. C. Louwhoff, jm. 21 j. enT.K. Lingbeek, jd. 20 j.; F. L. Ardewijn, jm. 27 j. en P. Roos, jd. 24 j. Overleden: S. P. Snoek, echtgenoote van G. P. Wilders, 63 j. NIEUW-HELVOET van 1 tot 30 November. Geboren: Maria, d. v. M. I. D. Wildschulten M. van Dam; Culkarina, d. v. C. J. A. Scheea«

Onze Eilanden | 1919 | | pagina 6