i kt rikettei rdam. m ONZE EILANDEN TWEEDE BLAD I ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 6 DECEMBER 1919. ll Groote Kerk. Hr 1 - Sajetten. rs. ji alle prijzen. barets. Het No. 10. 6 Dec. 1919. Interc. telel 210 ken itheken en leYensverzekering Distributie van Levensmiddelen. BBOODKAABT. De directeur vau het Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel, maakt bekend, dat de broodkaart van 't 119de tijd vak (bruin-gekleurde) geldig is van 9 Dec. ■tot en met 17 Dec. Deze kaarten hebben een licbt-bruinen tondergrond. M1DDELHARNIS. A De Burgemeester van Middelharnis maakt Bekend, dat voor de week van 8 Dec. 1919, tot en met 13 Dec. 1919 zal worden beschikbaar gesteld op: Bon 10 Rijkssuikerkaart 21/» ons Suiker. MELISSANT. Maandag a.s. zal op de bon nen 6A en 6B der Minimum Rantsoenkaart 75 K.G. anthraciet verkrijgbaar zyn tegen NIEUWE TONGE. Voor de volgende week is verkrijgbaar gesteld: Bon 9 der Rijkssuikerkaart 2'/2 ons suiker. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Voor deze week wordt gedistrubueerd Op bon 9 der suikerkaart 2'/a ons suiker. Op bon 16 en 16 van de kolenkaart, samen 1 H.L. kolen. NIEUW-HELVOET. Voor de volgende week is verkrijgbaar gesteld op: Bon 10 der Rii kssuikerkaart 2ïfs ons suiker. H Op bet Levensmiddelenbureau zyn kaarsen verkrijgbaar 'a 60 ets. per pak. ZWARTEWAAL. Deze week is verkrijg baar op: t Bon 9 suikerkaart 2'/2 0118 witte suiker, Tot Bon 24 van de kolenkaart 37 '/a K.G. anthraciet. Nog verkrijgbaar zonder bon bruinkool en dennenblokken. anger, Goedereede ivoordigers ttfiHÉick lijk. VERSLAG van de vergadering van den Rand der gemeente Heenvliet op den 29 November 1919 voormiddags 10 uur. Voorzitter E. Wevels le Wethouder. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter doet mededeeling van het verlof van den Burgemeester gedurende drie weken. Na voorlezing der notulen van de vorige vergadering worden die onveranderd goed gekeuid. Is ingekomen een schryven van Heeren Gedeputeerde Staten houdende goedkeuring Jan het kohier Hoofdelyken omslag diénst- aar 1919. J Komen in behandeling adressen van L. Barendregt en A. Bevaart om verhooging -*an salaris, op voorstel van het Dagel. lestuur wordt besloten het desbetreffende pport van de Staatscommissie af te achten. Komt ter behandeling een adres van het lestuur der Vakschool Brielle en omstreken >m vermeerdering van subsidie. De heer Schols zou meer subsidie willen ven waarop de Voorzitter antwoordt, dat lij voor het geven van meer subsidie het ;ut Diet inziet. De heer Schols stelt daarna voor de be- iaande subsidie met f 10 te verhoogen welk lorstel door den heer Roodnat wordt ge rand. In stemming gebracht wordt dit voorstel iet 4 tegen 3 stemmen verworpen, tegen imden de heeren v/der Hoek, Kroes, van ies en Voorzitter. Voorts komt ter tafel een adres van het istuur van den Algemeenen Nederland hen Timmerraansbond houdende verzoek, de gemeente zal toetreden tot het werke- Jheidsverzekeringsbesluit waarvan de bijdragen op plm. 16 per jaar zullen worden gebracht. De Voorzitter zegt, dat in verband met het niet voorkomen van werkeloosheid alhier het Dagel. Bestuur voorstelt nog niet toe te treden. De H8er Van den Berg zegt, dat ieder spreekt van slapte in bet timmermansbedrijf in de toekomst. De Voorzitter blyft bij zyn reeds uitge sproken meening en zegt, dat binnenkort dan ook de andere vakmenscben zullen komen, wanneer aan het onderhavige ver zoek wordt voldaaD. Na eenige besprekingen stelt van den Berg voor de gevraagde sub sidie te verleenen, welk voorstel eveneens met 4 tegen 3 stemmen wordt verworpen tegen de heeren Van den Hoek, Kroes, Van Hees en Voorzitter. Een verzoekschrift van Mej. Nooteboom, ODderwyzeres aan de Openbare lagere school alhier om dezelfde belooning voor het geven van handwerkonderwys als voor het Herha- lingsonderwys wordt toegekend. Wordt besloten met algemeene stemmen daaraan te voldoen en een verzoek aan de Kroon tot restitutie in te dienen. Voorts is ingekomen een verzoek van het Hoofd der School alhier om de los in de Fransche Taal buiten de gewone schooluren te vergoeden. Naar aanleiding van dit adres wordt be sloten met algemeene stemmen, dit verzoek schrift aan te houden tot de volgende ver gadering om alsnog te onderzoeken, of ver zoeker tot het geven van bedoelde lessen al dan niet verplicht i8. Een adres van het Hoofdbestuur van den Ned. Bond van Gemeente-Ambtenaren be treffende het bouwen van middenstands woningen wordt aangehouden tot de vol gende vergadering daar binnenkort nader overleg zal plaats hebben met de woning bouwvereniging Voorne, Putten en Rozen burg. Komt in behandeling een adres van den volontair ter secretarie W. van der Graaf, houdende verzoek hem te willen aanstellen tot Ambtenaar ter Secretarie. De Voorzitter merkt hierbij op, dat de werkzaamheden zeer zyn toegenomen en het Dagel. Bestuur voorstelt aan den volontair f 75 per jaar toe te kennen. De heer Schols informeert of dit de reden is om een ambtenaar ter Secretarie te be noemen daar zijn zwager, secretaris van Abbenbroek voor twee jaren nog kleer maker, sedert één maand secretaris, de secretarie-werkzaamheden in één uur per dag kan verrichten. Voorts deelt spreker mede, dat een secreta ris met een goeden kop inet uitzondering van bet bijwonen der vergaderingen volgens zijn zegsman alle secretarie werkzaam beden voor al de gemeenten van het eiland Voorne met gemak zou kunnen verrichten. De heer Roodnat merkt bierb'y" op, dat het groote onzin is en dat de persoon, die dat durft te zeggen in een gekkenhuis thuis behoort. De heer van den Berg merkt hierbij op, dat in de gemeente Zuidland met nagenoeg evenveel inwoners voor schrijflooneu ter Secretarie voor het jaar 1920 f500 is uit getrokken terwijl dit jaar f300 is toegekend. De heer van den Berg stelt voor minstens f250 voor schrijfloon uit te trekkeD. De Secretaris merkt op, dat van der Graaf een zeer accuraat en ijverig voloDtair is. Nadat de heer Roodnat nog heeft mede gedeeld, dat de werkzaamheden zoo ver bazend zyn toegenomen hetgeen van alge meene bekendheid kan worden geacht het zeer noodzakelijk is, dat de Secretaris hulp krygt. Waarop besloten wordt,dit adres aan te houden tot de aanstaande behandeling der Gemeente begrooting. De heer Schols merkt hierna nog op, dat hü tegen het voorstel tot betaling was van schrijfloonea, omdat hij er voor enkele jaren ook tegen was. Thans komt in behandeling een klacht van den Secretaris dezer gemeente tegen den Burgemeester daar hij tijdens het waar nemen van het Secretariaat den secretaris- vacature door den Burgemeester zooveel achterstallig werk is nagelaten terwijl de Burgemeester nog steeds voort gaat om zich van de Gemeentezaken nagenoeg niets aan te trekken. De Secretaris leest zyn klacht voor: M. H.! Naar aanleiding der door den Heer Bur- FEUILLETON. De electriciteit. i. We willen hiermede openen een aantal arli- 'telen over één der natuurkrachten, die wel de 'ootstc rol speelt in onze moderne samenleving, 'e zullen voornamelijk den nadruk (eggen op •t gebruik der electriciteit als licht-én krachi on, maar eerst iets vertellen dan hoedeelec- 'iciteit in beweging gebracht wordt, dus van e inrichting der electrische centrales en hoe xy aan de verbruikers wordt toegevoerd, dus "u het kabelnet uiet loebehooren. Om met vrucht te kunnen praten moeten we m lezer ecnigszins vertrouwd maken met de "ïninologie der vakmenschen. Indien men een glazen slaaf wrijft met een stuk hars, dan bemerkt meD, dat ze het vermo- }n krijgt om kleine lichte lichaampjes b.v. •erpiiballetjes, welke aan een dun draadje zyn [gehangen, aan te trekken. Zoodra echter het 'erpitbaUetje in aanraking geweest is met de •zen staar wordt het door de staaf afgestoolen 'ee vlierpitballetje9, die beide in aanraking weesl zyn met de glazen staat, stooten elkaar Men zegt nu, dat beide balletjes electrisch 'raden zyn. Ook de glazen staaf is electrisch gemeester dezer Gemeente, in antwoord, op een door Heeren wethouders alhier tegen don Burgemeester Ingediende klacht aan Heeren Gedeputeerde Ötaten medegedeelde onwaarheden n.l. als zoude myDe werkzaam heden des tyds voor de Gemeente Abben broek verricht, zeer gering zyn geweest, en mede wegens de zeer unfaire en ondankbare houding die Z.Ed. bovendien meent te moe ten aannemen gevoel ik my tot myn leed wezen verplicht U wen Raad uit een te zetten op welke wyze het secretariaat door den Burgemeester tydens de Secretaris-vacature is waargenomen. Alvorens evenwel over bet vele achter stallige eecretarlewerk van Heenvliet te te beginnen, zal ik gaarne uiteen zetten waarom, en welke werkzaamheden ik voor Abbenbroek heb verricht. Bij mijn in functie treding als Secretaris dezer Gemeente op 8 Maart jl. deelde de Burgemeester my mede, dat er vele achter stallige werkzaamheden waren voor den Gemeenten Abbenbroek eu Heenvliet en vroeg my of ik deze werkzaamheden mede in orde wilde maken, er bij voegende dat ik zoodoende een mooie gelegenheid had, om my tegenover de Gemeente Abbenbroek verdienstelijk te maken, waardoor ik voorts eventueel veel kans zou hebben om den Burgemeester als secretaris der Gemeente Abbenbroek op te volgen. Bovendien hadden de dienstplichtigen die nè, 14 Nov. '18 huiswaarts gezonden waren in beide gemeenten nog geen cent steun ontvangen, en waren dientengevolge protest vergaderingen in deze Gemeente gehouden, waarvoor sprekers uit Rotterdam waren uitgenoodigd enz. enz. kortom er moest voor beide gemeente zéér véél veel werk worden verricht. Alhoewel het natuurlijk zeer onaangenaam is, gratis het achterstallige werk van een voorganger op te knappen stelde ik my toch beschikbaar, daar dit werk toch niet kon blijven liggen, doch niet wetende, dat het zoo'n janboel was. Dit laatste werd my evenwel met den dag duidelijker, doch vertrouwende op de medewerking van den Burgemeester om het achterstallige werk vaD beide gemeenten, mede in orde te brengen bleef ik mijn vryen tijd opofteren, en werkte iederen dag tot 's avonds laat soms tot middernacht, De beloofde medewerking van den Heer Burgemeester bleef evenwel uit,'. Z.Ed. trok zich van het achterstallige werk nagenoeg niets aan, waardoor het werken voor mij zeer onaangenaam werd, vooral als wordt Dagegaan dat de navolgende werkzaamheden door mij voor de Gemeente Abbenbroek werden verricht. a. Alle voorbereidende werkzaamheden der Gemeenteraad, en Prov.Statenverkiezing voor zoover die door my konden worden verricht, waaronder ook is te rekenen, het uitleggen der verschillende wetsbepalingen. b. Het ïd orde maken der getuigschriften voor broederdienst. cDe zeer ingewikkelde werkzaamheden wegens het ontbreken van de noodige ge gevens verbonden aan het bekomen van den steun voor na 14 November 1918 uit dienst1 jekomen dienstplichtigen, te weten, kleeding, geld, bijslag noodzakelijk levensonderhoud, en de latere bekende uitkeerlngen van de na 1 April jl, huiswaarts gezonden dienst plichtigen. De staten voor de tweede 60 dagen ver goeding, alsmede de staten der by artikel 10 van de bekende steunregeling bedoelde uitkeering, wenschte de Burgemeester niet te onderteekenen, waarover by belangheb benden, m.i. terecht groote ontevredenheid is ontstaan, daar wegens volslagen onbe kendheid van den Burgemeester met de desbetreffende bepalingen nü een half jaar niet meer met juistheid kan worden na gegaan, wie werkeloos waren geweest. d. Het bestellen van al het materieel drukwerk, publicatien enz. Al dit benoodigde drukwerk werd door my steeds ook voor Abbenbroek besteld. De hieraan verbonden werkzaamheden zyn niet zoo gering, als waarschynlyk zal worden vermoed, daar eerst steeds moet worden onderzocht, welk drukwerk voorra dig is, terwyl als dan kan worden besteld naar gelang van de grootte der Gemeente enz. enz. De bekendmakingen voor zoover die ge- geladen en heeft door aanraking de electricitiet overgebracht op de vlierpitballetjes. Met de harsstaaf, waarmede de glazen staaf gewreven was, kunnen we dezelfde proeven doen. Ook deze trekt kleine lichaampjes b.v. vlierpitballetjes aan en stoot ze ilaurna af. Ook stooten twee vlierpitballeljes, die beide met de harsstaaf in aanraking zyn geweest, elkaar af. Ook de harsstaat en de vlierpitballetjes, die met haar in aanraking, ziju geweest,zijn electrisch geladen. Tusschen de lading van deglasslaafen wat daarmee in aanraking is geweest en die van de harsstaaf blykt een eigenaardig verschil te bestaan. Een vlierpitballelje dal in aanraking geweest is met de glazen staaf en een dat in aanraking geweest is met de harsstaaf, trekken n.l. elkaar aan. Men zou hieruit kunnen besluiten, dat er twee soorten electriciteit bestaan, die men voor het gemak glas- en harselectricileit zou kunnen doopen. Deze soorten zyn gewoonlijk bekend onder andere uaraen, die zeontleenen aan het volgende verschijnsel. Indien een vlievpitballelje dal gela den is met harselectricileit, in aanrakmggebracht wordt niet een balletje, dat geladen is met glas- electriciteit, dan blykt uit de verminderde aan trekking na de aanraking, dat de ladiug van beide verminderd is. In een bepaald geval zullen ze elkaar in het geheel niet meer aantrekken. Men zegt dan, dat beide ladingen even sterk waren en elkaar by de aanrakiDg vernietigd hebben. In andere gevallen kan de lading van het eene bolletje zóózeer overwegen, dat na aan drukt verkrijgbaar waren, werden dan meestal of in orde gemaakt of uitgelegd boe of ze moesten worden ingevuld, en waarom. De navolgende publicatisn werden door my geschreven of ingevuld te weten: No. 6, Steun aan gedemobiliseerden. No. 9. Verkiezing Gemeenteraad. No. 12. Ter inzage legging van candidaten voor den Gemeenteraad (centraal stembu reau). No. 15. Idem Hoofdstembureau. No. 16. Stemming Gemeenteraad. No. 17. Vrijstelling wegens Broederdienst. No. 20. Invordering kohier Pers. Belas ting no. 2. No. 23. Zitting Gezondheidscommissie. No. 34. Steun voor Gedemobiliseerden. No. 36. Voorhanden hebben van vuurwa penen. No. 40. Aanmelding verlofgangers inleve ring zakboekjes. De bekendmakingen no. 14. Zitting cen traal stembureau en 19. Ter visie legging. Kiezerslijst 1919—1920, werden door my ontworpen, doch door den volontair ter Secretarie overgeschreven. Onder de ontbre kende Nos. zyn begrepen Publicatien voor Raadsvergadering, doch van de meeste hier boven niet vermelde bekendmakingen had ik toch mijn werkzaam aandeel, door een en ander gereed te leggen en duidelijk te maken, zooals hierboven is omschreven. Zooals uit bygaand schrijven van de Firma Samsom blijkt, is al het materieel voor Abbenbroek door my besteld, waarvoor tege lijk met Heenvliet bestelkaarten werden ingezonden. e. Het ontwerpen van zes en vijftig brie ven, welke voorkomen in het brievenboek der Gemeente Abbenbroek. Deze brieven waaronder er velen zyn, waar véél werk aan was, werden voor het grootste gedeelte bovendien ook nog door mij ingeboekt. Had zulks niet plaats door my, dan ge schiedde het overschrijven door den volon tair ter Secretarie. Even wil ik hierbij opmerken, dat door den Burgemeester als tydelyk secretaris over het tijdvak 1 Januari—S Maart 1919, voor Heenvliet 59 brieven werden geschreven, zoodat ik voor Abbenbroek nagenoeg even veel brieven schreef, als Z.Ed. over genoemd tijdvak van ruim twee maanden voor Heen vliet. Bovendien mocht ik den Burgemeester helpen met het opsporen van verschillende zoek geraakte stukken van Abbenbroek, hetgeen nu juist niet zoo zelden voorkwam. Deze op de secretarie ingeburgerde gewoonte veroorzaakte ook veel tijdverlies. Ook het telkens weer inlichtingen te moe ten verstrekken als de brieven voor Abben broek werden opengemaakt, werkte belem merend op den geregelden gang van zaken. Alboevrel het natuurlijk van my een uiterste welwillendheid was, om mijn vrije avonduren en werkkracht gebeel gratis te besteden in dienst der gemeente Abbenbroek, zooals uit het vorenstaande duidelijk blykt, al waren de secretarién van belde gemeenten ook in één lokaal ondergebracht. Steeds meer ging de Burgemeester dit werken van mij voor een andere gemeente als een ver plichting beschouwen. Toen n.l. de Burgemeester als secretaris der gemeente Abbenbroek had bedankt eu een opvolger was benoemd, werkte ik niet meer voor Abbenbroek en bestelde het be noodigde materieel enz. alleen voor Heenvliet, waarbij o.a. ook de verordeningen voor uit betaling van het onderwijzend personeel der O. L, School. Op 't laatst van September vroeg de Burge meester mij, of ik deze verordeningen had, waarop ik antwoordde: „Voor Abbenbroek niet, doch 'k heb ze wel voor Heenvliet besteld eu ontvangen." Hierop geraakte Z.Ed. geheel van streek, stampte op den vloer van nijd, en voegde my, in tegenwoordigheid van getuigeDtoe: „Bliksem, ik ben toch nog Secretaris van Abbenbroek". Hieruit blijkt m\j ontegenzeggelijk, dat de Burgemeester het werken van my voor de gemeente Abbenbroek als een verplich ting beschouwde. Toen mijn voorganger de heer de Lijster (thans Burgemeester van Hardinxveld) des tijds weigerde om langer voor de Gemeente Abbenbroek te werken, hield naar men mij heeft medegedeeld terstond de vreedzame omgang tusschen Burgemeester en Secretaris onderliDg op. Nu is het van mij verkeerd geweest, dat ik niet dadelyk by myn indiensttreding ge weigerd heb, om voor Abbenbroek te wer ken, doch als men geheel vreemd, in een nieuwe Gemeente komt en men stelt boven dien pry's op gezellige samenwerking, dan valt het niet mede, om dit te weigeren, dat weet vooral ieder, die de Burgemeester van Heenvliet kent. Reeds dadelijk bij myn eerste kennisma king, nog vóórdat ik tot Secretaris benoemd was, deelde de Burgemeester my mede, dat hij vroeger een Ambtenaar ter Secretarie van Heenvliet (de heer Roodnat) genood zaakt bad hem te gaan, daar deze hem niet beviel, dat hy voorts een wethouder (de heer Notaris Bel) had weggekeken enz. enz. Alhoewel ik natuurlijk nooit vrees heb gekoesterd voor deze dreigementen daaronze rechtspositie gelukkig behoorlijk is geregeld waren deze z.g. vriendelijke mededeelingeD, echter evenmin bemoedigend voor een toe komstige gezellige samenwerking en daarvan wist de Burgemeester handig partij te trek keD. De omgaDg van de zoon van den Burge meester met ondergeteekende was boven dien mede oorzaak dat ik met eerder tot het schryven voor deze regelen ben over- raking beide bolletjes een ladiDg van de zelfde soort electriciteit dragen en elkaar dus na aan raking afstootcu. In verband inet bet bovenstaande gaat men bij de voorstelling, die men zich van deze feilen vorinl. ook wel uit van de onderstelling, dat er slechts één soort electriciteit bestaal. Men kiest daarvoor de glaselectriciteit. Men onderstelt dan verder, dat alle lichamen hiermede lot een zeker bedrag geladen zyn. Men beboeft hiervan niets te merkeu, omdat alle lichamen geladen ziju, evenals men b.v. niels merkt van de aswente ling en andere bewegingen der aarde, zoolang men beschouwt lichamen, die deze bewegingen medemaken. Eerst wauneer men een licbuain een lading geeft welke afwykt van het gewone bedrag, dan bemerken we de hierboven genoemde electrische eigenschappen, evenals men de aswen teling der aarde kan ontdekken, wanneer men een bepaald licbaam in beweging brengt en dus de bestaande beweging van bet lichaam met de aarde mede verandert. Een lichaam, dat een teveel aan electriciteit heeft, noemt men positief geladen, een lichaam, dat een te kort heeft, noemt men negatief geladeu. Indien we naar een geladen licbaam, dat we voor het geraak positief geladen denken, lichaampjes, welke een ladiDg van dezelfde soort, in ons geval dus een positieve dragen, trachten te brengen, dan zal het ous moeite kosten om de afstootende krachten te overwinnen- Laten we het tweede lichaam los, nadat het in de naby heid van bet eerste gekomen is, dan zal het Vermeenende thans ook voldoende te heb ben aangetoond, waarom ik voor Abbenbroek heb gewerkt, zal ik nu uiteenzetten op welke wijze het secretariaat van Heenvliet door den Burgemeester werd waargenomen tydens de vacature van Juni '18 tot Sept. '18 alsmede (in groote trekken) hoe of de Burgemeester als zoodanig zyn taak opvat. Den dag voor dat ik alhier als secretaris in dieDSt trad, begon de misere al. De Heer van Gils, controleur van de Distriebutiebedrjjven in deze Provincie bracht n.l. een bezoek aan het Distributiebureau alhier, waarbij dezen controleur bleek, dat de Burgemeester zich met de contróle van het Levensmiddelen bedrijf zeker voor 't gemak ook maar niets had ingelaten enz. doch bieiovei later meer. Alvorens ik overga tot het inboeken der op 8 Maart j.l. (den dag van iny'n indienst- treden) ingekomen stukken, moest ik eerst beginnen met bet uitzoeken der nog niet ingeschreven brieven, welke (dat ter contróle voorkomen in het Register van Ingekomen stukken onder de nos 150 tot en met 172. Deze voor myn indiensttreding ingekomen .brieven, lagen in chaostische verwarring [door elkaar tusschen eenige stapels andere stukken. Nadat deze inschrijving had plaats gehad, kon ik beginnen aan het navolgende achterstallig werk. Beantwoording, missieven uitvoering land- arbeiderswet, Paardenvordering, Vergoeding Kostwinnerschap. Opmaken der statistiek van het Lager Onderwijs over 1918. Beantwoording missive Pandhuiswet. Opmaken stateDB. en C. Pensioenbijdrage onderwijzers O. L. school over 1918. Opgave betreffende Bewaar en kinderscho len (Negatief) Steun aan gedemobiliseerden (le lijst). Beantwoording missieve uitvoering Inva liditeitswet. Beantwoording request steunonderzoek. Beantwoording steuniDg Raadsverkiezing. Opmaken staatmodel A- PensioeDengroDd- slagen Personeel O. L. school dienstjaar 1918 ('t moest voor 31 Januari worden in- gezoDdeD). Beantwoording reclame 's Kievits kost winnersvergoeding. Het maken en toezenden van afschriften der verordeningen regelende de jaarwedde van de onderwijzers der O. L. school, Dis tricts en Arronlssementsschoolopziener. Opmaken van staat W. O. Rijksbijdrage onderwijzend Personeel over 1918. De staat W. O. over 1917. en andere ge gevens waren nergens te vindenterwyl de Burgemeester ook na herhaald verzoek geen inlichtingen verstrekken koD. Opmaken Alphabetiache lyst beheerders van paarden. (Moet in Februari van ieder jaar ter visie worden gelegd.) Het uitzoeken der overal verspreide Staats- en Proviociale bladen over 't vorige jaar (verschillende nos. zyn nog steeds zoek). gehoor geven aan de afstootende krachten en in tegenovergestelde richting bewegen. De snel heid die het tweede lichaam nu krygt, zou kunnen gebruikt worden om een machine te drijven, liet lichaampje is dus in staat arbeid te verrich ten en we zeggen daarom, dat het arbeidsver mogen bezit. Om het werktuig, dat uu door de snelheid van het lichaampje in beweging gebracht wordt, te bewegen hadden we een eenvoudigen weg kunnen kiezen. De arbeid, die wij verrich ten, toen we het tweede licbuain naar liet eerste toe brachten, hadden we ook dadelyk kunnen aanwenden om hel werktuig in beweging brengen. Indien we een ongeladeu lichaam naar hel geladen lichaam gebracht hadden, dan zou ous dat geen moeite gekost hebben. Na aanraking tusschen beide wordt het tweede licbaam afge- stooten en kan dus arbeid verrichten. Ret blykt dus, dat het geladen lichaam in staat is arbeids vermogen af te geven. Dit arbeidsvermogen heeft het gekregen gedurende het Iaden. Laden van een lichaam kost dan ook moeite. De vraag kan nu rijzen, waarom de lading van een lichaam niet Daar alle zijden uiteenspat aangezien toch de verschillendegedeelteD, waaruit de lading bestaat, elkaar afstooten. Het antwoord hierop luidt, dat in de omringende lucht de ver plaatsing van de electriciteit, wanneer ze zich niet op een stoffelijk lichaam bevindt en tegelijk mét dit lichaam wordt bewogen, zeer moeielyk is- Naarmate de electriciteit zich gemakkelijk of moeilyk in een stof verplaatst, verdeelt men de stollen in twee soorten. De soort, waarin zich de electriciteit gemakkelijk verplaatst, noemt uien geleiders: die waarin de electriciteit zich moeielyk verplaatst, noemt men uiel-geteiders of isolatoren. Geleiders zijn alle metalen. De besten onder hen zijn zilver en koper, daarna aluminium. Isolatoren zijn o.a. porcelein,papier, katoen, glas, hars enz. Verbindt men een positief geladen licbaam met een even slerk negatief geladen door middel van een koperdraad of een anderen geleider dan zullen in minder dan geen tijd beide lichameD geen ladiug meer vertoonen. Het arbeidsvermo gen, dal beide lichamen bezaten, is verdwenen. Nu neemt men aan en met deze aanname heeft men in de natuurkunde veel succes gehad, dat arbeidsvermogen nooit kan worden vernietigd. Wanneer het uit een bepaalden vorm is verdwe nen, dan is hel overgegaan in een auderen vorm- In ons geval ontstaan twee nieuwe vormeD. Het grootste gedeelte van het arbeidsvermogen gaat over in warmte in de verbiudingsdraad De tweede vorm is niet van belang voor ons doel. Dal ook warmte een soort van arbeidsvermo gen is blijkt wel bij de stoommachine. De warmte, welke ontstaat door verbrauding der koleu, zet het ketelwater in heete stoom om. Deze stoom zet zich uit, zoodra de zuiger van de machine in beweging komt en koelt daarby af De stoom verliest dus aan warmte, tegelykertyd, dit de zuiger aan bewegiDg wint. (Wordt vertiolqd\y

Onze Eilanden | 1919 | | pagina 5