f ONZE EILANDEN TWEEDE BLAD „IEVEN IEVEN hypothecair verband. Tolenaar's ingcn I lelef. 7911-9142. llsisik. rERHOEFF ibanden. iden ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 29 NOVEMBER 1919. No. 8 29 Nov. 1919. 97 »/o. 100 o/o. anco geplaatst, eekening. Distributie van Levensmiddelen. BBOODKAABT. De directeur van het Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel, maakt bekend, dat de broodkaart van't 118de tijd vak (oranje-gekleurde) geldig is van 30 Nov. tot en met 8 Dec. Deze kaarten hebben een licht-bruinen ondergrond. k M1DDELHARNIS. De Burgemeester van Middelharnis maakt 1 Ibekend, dat voor de week van 1 Dec. 1919, tot en met 6 Dec. 1919 zal worden g beschik baar gesteld op: Bon 9 Rijkssuikerkaart 2'/2 ons Suiker. NIEUWE TONGE. Voor de volgende week is verkrijgbaar gesteld: Bon S der Rijkssuikerkaart 2 V2 ons suiker. NIEUW-HELVOET. Voor de volgende week is verkrijgbaar gesteld op: Bon 9 der Rijkssuikerkaart 2*/2 ons suiker. ZWARTEWAAL. Deze week is verkrijg baar op: Bon S suikerkaart 2*/2 ons witte suiker. Tot Bon 24 van de kolenkaart37Va K.G. anthraciet. Plaatselijk Nieuws. mmelsdijk. iken, Coupons enz. Dbligatiën, in stukken MIDDELUARNIS. Op den Woensdagavond gehouden vergadering van den Kolenbond „Ons Belang" zijn de aftredende bestuurs leden G. Alblas, G. van Eek Az., J. Timmers, en de aftredende commissaris C. v. d, Vlugt lllen herkozen en hebben hunne herbenoe- .11 m: 30.- met coupons ver- PARTIJEN. iea leveren, hel» ik het depöl jheven, en betrek nu direct ui daardoor den prijs enorm aangebroken flesschen lerug. |n. Bij afname van 25 flesschen Ien 0,90 tot 1.C0 2.20 1,10 en 1,60 1,35 en 1,75 1,45 1,35 en 1,40 Hl 2,60 1,60 3 enz. 1,50 lol 2,60 2,50 lot 4,— 1 40 o/0. k verkrijgbaar. IDDELHARNIS. ypotheekbank. DM. 6% 1STAANDEEL a 100 na na 't jaar 1921. na VAN OUDGAAR- laat, alwaar tevens de 31EL bezoeke men: 228-Tel. 9568 in 30 wagens. jrraad leverbaar. ns en omnibussen, raad leverbaar. ing aangenomen. L.l. Dinsdagavond 7 uur vergaderden in het Vergaderlokaal een groep arbeiders met het doel een Christelijke Landarbeiders- vereeniging op te richten. De vergadering die betrekkelijk laat werd aangekondigd was nog al vrij druk bezocht. Als spreker trad op de heer J. Vroegindewejj Lz,, landbouwer alhier, welke in korte trek ken doel 6n werking van zulk een vereeni- ging uiteenzette. Hij spoorde alle landarbei ders aan,zich aan te sluiten bij een Christelijks vereeniging, die volgens zijn meeningde beste ls, daar wij thans een tyd doormaken, waar bij alles om eenheid roept. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door Jan Blok Mz. uit Sommelsdyk, dio er op wees dat er reeds een neutrale "arbeiöers-vereeniging bestaat, wars van alle godsdienst en politiek, die goed werkt, gezien de resultaten die reeds zijn bereikt, zoodat hy het absoluut overbodig achtte een vereeni ging met een Christelijk tintje op te richten, |terwijl hij allen aanspoorde zich bij die neu trale vereeniging aan te sluiten. Nadat de debater door den spreker was beantwoord, die opmerkte, dat die vereeni ging volgens zijn meening op socialisti- schen grondslag gebaseerd is, een Christe lijk arbeider zich daar niet by kan aanslui ten, en neutraal eenvoudig niet bestaat, werd, na nog enkele vragen en opmerkingen be antwoord te hebben, tot oprichting besloten. 26 arbeiders traden als lid toe. Als voorloopig bestour werden gekozen L. Koudyzer, Jac. v. d. Velde en J. de Leeuw Jz. Na nog eenige besprekingen van huishoudelyken aard werd de vergadering gesloten. Uitvoering voor de Oostenrjjksche kinderen. Wy kunnen de dames en hoeren, die dezen avond hebben op touw gezet, geluk- wenschen met hun schitterend succes. Een 250-tal menschen vulden de zaal gisteravond van hotel Meijer. Van alle plaat sen van het eiland waren ze gekomen, daartoe ia staat gesteld door een extra-tram. En weet U wat ook zoo mooi was? Behalve een beetje zaalhuur heeft de avond niets gekost, zoodat de „zuivere" opbrengst vrij wel gelijk stond met de bruto-ontvangst. De piano was gratis afgestaan door den ïeer Quispel te Rotterdam, gratis vervoerd loor de boot, de programma's hadden zelfs, jelyk Mevrouw Boschloo vertelde, hoewel ze gratis werden uitgereikt, f 87,- opge bracht. Zoo had iedereen meegewerkt om lezen avond te doen slagen. En - geslaagd is hij. De Dirkslandsche famermuziek Vereeniging zette weer haar be9te beentje voor, en dat lichaamsdeel wordt steeds beter. Er komt steeds meer pamenspel in bun stukken. We zyn een Werkelijk voortreffelijk strijkje rijk op ons [iland, dat de3 te meer gewaardeerd moet morden, waar het zich steeds belangeloos >t medewerking leent, als er een goed doel ïoet worden gesteund. Maar we bezitten nog veel méér op Plakkee. Bet ia heusch niet uit galanterie tegenover Ie dames of uit gevoeligheid voor familie- issen-relaties, als we zeggen, dat ze dezen eersten keer, dat we dit zangkoor |P de planken zagen en hoorden, genoten lebben. De heer Vletter heeft ze goed onder Je plak en de dames zingen met gevoel [Q met vuur. Geen wonder dat er gebisseerd jnoest worden. De Dorpskinder-dans werd pa langdurig applaus herhaald en het was flaatbHjkeiyk slechts zeer aoode, dat het publiek het koortje van de planken zag; verdwijnen. De heer Kleeuwens, een oude gewaardeerde bekende op Flakkee, droeg voor. Zijn schets i Kraoienniat" in dialekt, herinnert aan de Overbetuwsche novellen van Cremer. Het is goedmoedige dorpshumor, die ons hier wordt geboden en zeer goed wordt voorgedragen. Het gegeven is aardig gevon- Ook „Vóór het Diner" van mevrouw Simons—Mees was heel goed en deed het hem. Dat enkele dames verontwaardigd waren en zeiden dat er zulke vrouwen niet bestonden, is dat niet de beste lof én voor de schrijfster én voor den voordrager? Mevrouw Boschloo, die ook geopend had, sloot den avond met de heuglijke mededee- ling, dat er f251,35 schoon overbleef voor het goede dool. Zaterdag 1.1. is aan 't Zandpad alhier by de gasfabriek de nieuwe zaak in muziek instrumenten en manufacturen geopend van den heer J. Bedeaux. 'tls een flinke ruime winkel met een uitgebreide sortee ring van muziekinstrumenten van fluit en accarino tot orgel toe, terwijl men ook een goede keus kan doen in de ruime collectie muziekwerken, enz. Onze gemeente is alweer een moderne zaak rijker geworden, en voorzoover we weten is deze muziekwinkel de eerste op ons eiland. "We verwijzen ook naar achterstaande advertentie. SOMMELSDIJK- De militieplichtige lichting 1919, M. Korteweg, is wegens lichaams gebreken voor den militairen dienst afge keurd. De suikerbietencampagne is hier zoo goed als geëindigd. Op de fairbank No. 1 zyn 7.755.000 K.G. bieten gewogen. Op de 26 Nov.jl. gehouden veiling van bouwland, in polder Oudeland te Sommels dyk, behoorende aan Mevr. Wed. Mr. J. de Clerq van Weel te Haarlem, is als volgt ingezet: Koop I door Jb. Snyder te Herkingen op f 1125 per gemet of f 5190. Koop II door A. v. Broek te Sommels dyk op f 1105 per gemet of f 3499. Koop III door P. Snyder te Middelharnis op f 1110 per gemet of f 430S. Koop IV door A.v. d. Broek te Sommels dyk op f 1110 per gemet of f 8768. Koop V door C. Snijder te Oude Tonge op f 1120 per gemet of f 3935. Koop VI door J. Snijder te Herkingen op f 1110 per gomet of f 3718. Op de alhier gehouden afslag van de onroerende goederen behoorende tot het faillissement J. C. de Gast alhier is Koop I ingezet op f 13500 niet gemijnd. Koop II ingezet op f 10050 niet gemijnd. Koop III ingezet op f 750, gemijnd op f 756 door K. Kievit te Sommelsdyk. Koop IV/ iugezet op f 1660, gemijnd op f 2270 voor C. Pille te Middelharnis. Koop V ingezet op f1150 per gemet niet gemijnd. Koop VI ingezet op f 4350 gemijnd op f 5400 door P. Mast te Sommelsdyk. Mej. ds. F. Rappold, Rem. predikante te Rotterdam, hoopt, indien de staking by de R.T.M. geen verhindering is, voor de Vrijz, Herv. op dit eiland op te treden Zon- nag 7 Dec. a s. des voorm. 9.45 uur in de zaal van den heer Van Leeuwen aan den Langeweg alhier. D1RUSLAND- Aan het Herhalingsonderwys wordt door 28 leerlingen allen jongens (leef tijd van 12 20 jaar) deelgenomen. Het huis bewoond door J. van Prooien op den Straatdijk is door dezen onderdhauds aangekocht van den heer M. C. de Graaff. Door mej N. Trouw, onderwijzeres aan de openbare school alhier is tegen 1 Februari eervol ontslag aangevraagd. Het huis bewoond door B. van Dongen dat de vorige week bij afslag was aange- loopen, is niet gegund maar onderdhands verkocht aan den heer H. A. van Es. Het huis vroeger bewoond door M. Bouwman op den Straatdyk is door den tegenwoordigen bewoner P. Zoon Kz onder hands aangekocht. MELISSANT. Conflict Burgemeester De Winter. Dinsdagavond hebben 3 van de 5 militairen de lyst van ontvangst geteekend, nu was het ontvangen bedrag ingevuld. De 2 anderen weigeren hardnekkig zoolang zij het restant niet hebben ontvangen. Zaterdag hebben zich twee ossen van den landbouwer C. K. in den stal opgehangen. Dinsdag kwam bet 12-jarig zoontje van P. van Dijk onder een wagen terecht welke omviel, ernstig verwond werd het ventje op een wielkar van A. v. d. K. thuis bezorgd. Op de weegbrug by het Tramstation alhier, werden 6500000 K.G. bieten gewo gen. Dit is voor de R.T.M. aan vracht f 7800. En toch laat men de landbouwers al jaren smeeken om vergrooting van de laadplaats. Op Dinsdag 2 Dec. a.s. zal schouw worden gedreven over de slooten enz. in den polder Oud-Melissant. De ambtenaar van den Burgelyken Stand beeft het deze week bijzonder druk ge had. Donderdagmiddag werden 4 huwelijken gesloten, en Vrijdagmorgen werden 2 paar tjes in ondertrouw opgenomen. Zy hebben zeker geen bezwaar in woriingnood, kolen- schaarachte of levensmiddelenduurte. HERKINGEN- De bietencampagne is alhier geëindigd. Ruim 6 millioen K-G. bieten wer den op de fairbank alhier gewogen. - In het huis plaatselijk genummerd 112 by Jb. v. d. Velde komt besmettelijke ziekte „typhus" voor. Het vereischte kenteeken is aan de woning bevestigd. - Door het Algemeen Armbestuur wordt by inschrijving naar de beneficie een tuintje verhuurd. Inschrijvingsbiljetten tersectetarie in te leveren voor 5 Dec. a.s. (zie aanplak bord). STELLENDAM. De garnalenvisschera heb ben de vorige week van 3 tot 5 dagen ge- vischt. Er werd gemiddeld 75 K.G. per dag en per schuit aangebracht. - Door eenige dames is ook hier een com missie samengesteld, die zich belast met het inzamelen van gelden voor de noodlij dende Oostenrijksche kinderen. - De visscher Js. Slis had deze week het ongeluk in een fornuisketel kokende pekel te stappen, waarin de garnalen gekookt worden. Zyn been was zoo gebrand, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Tot ouderling en diaken in de Ned. Herv. Kerk zyn gekozen in plaats van de heeren K. A. van Wageningen en M. van de Ree de heeren Jb. Lokker en Jb. Kalle. GOEDEREEDE. Door het Damescomité alhier werd een collecte gehouden bij de ingezetenen, ten bate voor de Oostenrijksche kinderen en bracht f 627,04 op. Ook zullen er in deze gemeente 6 kinderen verzorgd worden. OUDDORP. De schilder P. R., werkzaam aan de Kustlichttoren aan bet Westhoofd alhier had het ongeluk van de 22e tree van de ladder te vallen en zich ernstig te be- De heer A. van Noord is alhier aange steld voor het verzilveren van Suikerbons. De stemming voor Notabelen in de Ned. Herv. Kerk, gelyk de vorige week is opgegeven, zal niet plaats hebben voor volgend jaar. "Yergaüermg van de leden van de Oud- dorpsche IJsclub op Donderdag 27 November 1919 in Café Akorshoek. De Voorzitter P. Kapteyn opent de ver gadering met een (hartelyk woord van wel kom over de goede opkomst van deleden. Daarna worden de notulen der vorige ver gadering door den Secretaris gelezen en goedgekeurd. Wordt in behandeling genomen de reke ning van den Penningmeester en wordt goedgekeurd met een batig saldo van f 18,04. De Voorzitter dankt den penningmeester voor zijn gedane diensten. Komt aan de orde verkiezing van 2 aftredende bestuurs leden de heeren D. Komtebedde en A. Knape. Wordt herkozen de heer D. Komtebedde en in de plaats van A. Knape wordt de heer T. Tanis gekozen. Niets meer te verhandelen sluit de Voorz. deze vergadering. NIEUWE TONGE-C. v. d.M. had het ongeluk met zyn werkzaamheden een wondje aan zijn hand te krijgen, waardoor bloedvergif tiging ontstond. De collecte ten bate van den nood in Oostenr. Hongarije gehouden beeft in totaal opgebracht, de som van f629,60. OOLTGËNSPLAAT- De beer J. L. Bol alhier is met ingang van December 1919 benoemd tot 2en ambtenaar ter secretarie der gemeente Lekkerkerk. Op de klompenfabriek „Intra Nos" had P. Hokke 't ongeluk, dat een zijner vingers door de cirkelzaag geheel werd afgesneden. DEN BOMMEL- Door H.H. Ged. Staten is het presentiegeld der raadsleden alhier vast gesteld op 70 gulden. De catechesatie aan de Ned. Herv. kerk alhier zijn heden aangevangen, Zy worden geleid door den consulent, Ds. van der Pol uit Ooltgensplaat. Tot vertegenwoordiger der Groene Kruis-afdeeling alhier in de commissie voor een ziekenhuis op Fiakkee is aangewezen de heer Dr. Preuuiger. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Onze vroe gere dorpsgenoot de heer G. Esselink is geslaagd voor bet eerste gedeelte Artsxamen aan de Universiteit te Groningen. De collecte voor de noodlijdende Oos tenrijksche kinderen heeft opgebracht op de openbare school alhier f 11.81 en op de bijzondere school f 9,68. Met 1 Januari a.s. gaat het telephoon- personeel dat thans in Gemeentedienst is, over in Rijksdienst. De oogstcollecte heeft in de kerk der Ned. Herv. gemeente alhier opgebracht de som van f 230,70. In deze gemeente zullen door tien verschillende personen tien Oostenrijksche kinderen eenigen tyd verzorgd worden. Op de fairbank alhier zijn ruim 9.000 000 kilo suikerbieten gewogen, de laatste peöen werden aangebracht door J. Joppe, nog eenige scheepsladingen moeten vervoerd worden. Het bestuur van de polders loozende door de Oude Stad maakt bekend, dat op 4 Dec, a.s. schouw zal gedreven worden over wateringen, toedrachten, slooten enz. HELLEVOETSLUIS- Hr. Ms. Gemma, onder bevel van den luit. ter zee le kl. Vink is 20 dezer van Aden naar Padang vertrokken, De heer D. de Boo is herkozen als bestuurslid der vakschool voor Brielle en Omstreken. Een gouden jubileum. Dinsdag 2 Dec. a.s.zal het 50 jaar geleden zijn datMej.Gleym aangesteld werd tot hoofd der Bewaarschool alhier. 50 jaar lang heeft zy zich met onver- moeiden ijver over de kleinen ontfermden wij gelooven dan ook niet, dat deze dag onopgemerkt voor haar zal voorbijgaan. De Secretaris van het Nut deelde ons mee, dat in de Decemberbijeenkomst Maandag 22 Dec. voor het Nut de heer Louis Landry uit Den Haag vanwege het Hoofdbestuur zal optreden. Vóór de pauze zal hy verschillende stuk ken van Multatuli ten gehoore brengen terwijl na de pauze nog iets van andere schrijvers zal worden voorgedragen, Te zijner tijd zullen wij het volledige program vermelden. Wij vestigen er evenwel nu reeds de aan dacht op, dat deze bijeenkomst voor een ieder toegankelijk is. Voetbal. Zondagmiddag 2 uur speelt Hullevoetsluis tegen S. V. V. van Schiedam, op het Glacis alhier, Hellevoetsluis II speelt Zondagmorgen 10 uur te Nieuwenhoorn tegen N.V.Y. van daar. NIEUWUELVOET- Wij vernemen, dat het Mannenkoor Wilhelmina, directeur de heer A. W. v. d. |Linde, voor Hemelvaartsdag 1920 een concours zal uitschry ven. De Bur gemeester heeft zyn toestemming hiervoor reeds verleend. De afd. Nieuw-Helvoet e.o. van den Bond van Ned. onderwijzers heeft besloten f 10,uit de afdeeliDgskas voor de nood lijdende Oostenrijksche kinderen beschikbaar te stellen. BRIELLE- Tot Dijkgraaf van Voorne is benoemd Mr. L. Trouw alhier. In het kiescollege alhier der Ned, Herv. Gemeente zyn gekozen de h.b. A. Gelder- maas, L. v. d. Ham, A. Prins, M. v. d. Reyden, H. Vermaas, A. de Visser, D. E. v. d. Waal met 172 stemmen en L. K. v. d. Ven met 171 stemmen. Voor de vacature (aftr. 1920) is gekozen1 de heer T. Dijkgraaf Azn. met 159 stem men. Deze gekozenen zyn allen candidaten van Evangelie en Belijdenis. De hoer A. Maatman, korp. der Mili taire Politie te Gorinchem is benoemd tot Agent van Politie alhier. Werd de vorige week aan de Maaskade te Rotterdam een vat siroop gestolen ter waarde van f150, het gelukte dan heden den inspecteur de daders op te sporen nl. schipper W. uit Rotterdam en den melkge- leider W. van Oostvoome. De inhoud was aan J. Q. alhier voor f 60 verkocht die wegens heling is aangehouden. De daders zyn naar Rotterdam overge bracht. ROZENBURG- Door B. en W. is bepaald, dat by brand de belooning 35 c. per uur zal bedragen (van 's avonds 9 tot 's morgens 6 uur 45 c.) Bij oefening zal betaald worden 35 cent. De Centrale Woningbouwvereniging Voorne Putten-Rozenburg heeft herbesteed 't bouwen van 20huizenteRockanje.Laagste inschrijver was J. Noordelijk te Dordrecht voor f 105.800. Mej. A. Verhagen van Maassluis is be noemd als onderwijzeres aan de school aan de Graskade. Bij do gehouden stemming voor vier gemachtigden in het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk zijn herkozen de heeren G. Qualm, Kl. Kleijwegt Nz., Jac. v. d Meer en Jac. Lievaart Bz., die allen de herbenoeming zich hebben laten welgevallen. Dezen winter zullen hier een viertal lezingen gehoudeD worden. Als sprekers treden op: Dr. J. R. Callenbach, Ds. P. G. de Vey Mestdagh, Ds. S. J. J. James en Ds. J. P. van De vereeniging van Vrijzinnig Her' vormden besloot dezen winter elke maand eene lezing te doen houden. De collecte na de lezing van Ds. Baar bracht f 2,60 op. ABBENBROEK- Heden bad de verhuring plaats van de landerijen der Ned. Hervormde gemeente alhier, totaal lStyj bunder. De huurprijzen varieerden van f120 tot f166 per Va H.A. Waar moet dat heen? ZWARTEWAAL- De heer C. M. Kroes al- bier werd 25 dezer te Amsterdam tot arts bevorderd. De H.H. O. Vrij en Jb. Hoftyzer zullen dit jaar als Kerkvoogd, de Heeren H. Lage- weg en H. Vry als notabel aftreden. HEEN VLIET- Tot kerkvoogden werden benoemd de heeren S. Qualm en A. van Asselt, tot notabelen de heeren P. Hoepel Pz. en H. Rosmolen. De laatste verkiezing was noodig wegens het aftreden der heeren A. A. Roost, wegens vertrek, en J. Nieuw- land wegens benoeming tot kerkelijk-ont- vanger. Voor de noodlijdende bevolking van Oostenrijk. Men schrijft ons: Oostenrijk lijdt honger. Wij weten het uit hetgeen de bladen erover hebben gemeld, uit hetgeen ooggetuigen erover hebben mee gedeeld, en toch weten wij het nog maar voor een klein gedeelte. Voedsel-, kleeding-, brandstof-, woning nood... de ellende daarginds iszoovreese- lp, dat wij er ons nauwelijks een voor stelling van kunnen maken. Het volwassen geslacht van een heel volk teert weg, zyn opkomend geslacht is ten prooi aan al de ziekten, die bet kind in den groei als ge volg van ondervoeding bedreigen. [Gelukkig is de noodkreet, die uit het rampzalige land tot ons volk is gekomen, niet onverhoord gebleven, doch er is nog véél meer nood te lenigen, er moet nog veel meer gedaan worden, wil het tegenover de behoefte van beteekenis zyn. Teneinde zich persoonlijk van den toestand op de hoogte te stellen zyn tweeNederland- sche journalisten, dr. L. A. Rademaker, van het Vaderland, en de heer Van Riemsdijk, van de Nieuwe Courant, naar Weenen ge reisd, de heer Willy Mullens van de firma Alberts frères heeft hen als filmoperateur vergezeld. Zij zyn thans terug en Dinsdagavond hebben wij gelegenheid gehad, het een en ander van hun bevindingen te hooren en te zien. In de Twee Steden te Rotterdam en den Haag was daartoe een soirée georganiseerd, die door een zeer groot aantal belangstel lenden was bezocht. Mr H. C. Dresselhuys sprak een inleidend woord, waarin hy, wijzende op de betrekke lijk gunstige omstandigheden, onder welke Nederland aan de gevolgen van den oorlog ia ontkomen, de oorzaken uiteenzette, die Oostenrijk in zijn tegenwoordigen toestand hebben gebracht. Daarna was het woord aan den heer Van Riemsdijk, die verschil lende bijzonderheden meedeelde over het geen hy gedurende zijn verblijf te WeeDen had gezien. Beter echter dan het gesproken woord gaf de film van den heer Mullens daarvan een beeld. Na een reisje door het schoone land van Tsjecho-Slowakije en Oos tenrijk bracht zij ons te Weenen, midden in de afgrijselijkste ellende, die daar wordt geleden. Wij zagen ;daar willekeurig langs de straat opgenomen kinderen, in lompen gehuld en met jammerlijk versleten schoenen en erger met ingevallen, door den honger weggevreten gezichtjes, zwart om- kringde oogen.Het waren er niet twee of drie, doch honderdtallen. En dit was nog het ergste niet. Het ergste waren de kinderen met misvormde voeten,tengevolge van een beenderzwakte, scheefgegroeide ruggen, kromgezwikte of geheel verlamde beeoen kinderen, die in tragischen optocht op kruk ken aan ons voorbij strompelden, die iD de vuilnis bakken naar voedsel zochten. Bij de foto's uit do hospitalen, waar de ergste dezer gevallen byeen zyn, werd het menig een in de zaal te machtig, de uitgeteerde en misvormde lichaampjes van zoovele onge lukkige kleintjes waren niet aan te zien zon der diepe ontroering. Een opgewekter beeld leverde het red dingswerk door het Amerikaansche steun comité ondernomen op. Dank zy dit werk, kan een groot aantal personen dagelijks geholpen worden, doch er blijven er nog zoovelen over welke het niet bereikt. Zooals men weet, is er hier te lande reeds een centraal Comité werkzaam om de Oos tenrijksche bevolking te helpen. Te Weenen heeft zich thans ook een Nederlandsch co mité gevormd onder voorzitterschap van onzen gezant, jhr. van Weede. Dr. Rademaker deelde in aansluiting bij de film mede, dat het de bedoeling is met medewerking van het laatstgenoemde co mité een Hollandsche keuken te Weenen te stichten. Volgens de meening van terzake kundigen is dat de meest doelmatige w\jze om te helpen. Het treinverkeer is vooral ook met het oog op het koude jaargetijde zoo slecht geregeld, dat het voor ziekelijke of zwakke kinderen niet mogelijk is de reis hierheen te maken. De gezonde kinderen zal men zooveel mogelijk hier te lande trachten onderdak te brengen. Een comité onder leiding van mevrouw P. Dijkgraaf, Nassau Zuylenstraat alhier en den heer W. Graadt van Roggen te Utrecht is daarvoor doende. Tot dit comité kan, wie een of meer Oos tenrijksche kinderen tot zich wil nemen, zich wenden. Voor andere hulp verwees dr. Rademaker naar jhr. van Weede; later deelde hij ons echter mede, dat het wellicht beter is om zich ook in verband hiermede, tot het Nederlandsche comité te wenden. Hij voegde aan zyn rede nog een opwekkend woord toe tot de Nederlandsche kapitalisten, om zich met geld te interesseeren in Oos tenrijksche ondernemingen en daardoor het land te helpen om zyn valuta te verbeteren. Na een pauze, gedurende welke verver- schingen werden verkocht voor het goede doel en een collecte werd gehouden, die een rijken oogst opleverde, hebben mevr. Duy-

Onze Eilanden | 1919 | | pagina 5