ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 5 NOVEMBER 1919. SOMMELSDIJK- Van de 20 lotelingen,lich- ling 1920, moeten er 15 worden ingelijfd. Het verzoek van L. Wessels, koek- en banketbakker alhier, om in het perceel, kad. bekend in sectie E. no 2364 zyne koek- banket- en suikerbakkerij te mogen uitbrei den, is door B. en W. toegestaan. Dezer dagen werd in den tuin van A. Nelis IJz. nog een schaaltje rijpe fram bozen geplukt. DIRKSLAXD. In deze gemeente is een comité gevormd om Oostenrijksche kinderen te steunen of op te nemen. De salarisregeling voor onderwijzers over 1918 welke niet door Ged. Staten was goedgekeurd en waartegen door de betrok kenen beroep was aangeteekend bij' de Kroon, is thans door de Kroon vastgesteld met uit lating van de clausule „met inbegrip van de wet van 23 Febr. 1918", wat tengevolge heeft dat enkele onderwijzers nog een toe lage krijgen. De heer W.G.Lyesen onderwijzer aan de Chr. school alhier is als zoodanig benoemd te Sprang, welke benoeming hij ook heeft aangenomen. MELISSAXT- Op Donderdagavond te 6 uur zal vergadering zijn van de leden der arbeidersvereniging „Ons Aller Belang" in de zaal van den heer A. v. d. Werff. Bespreking loonregeling voor a.s. Winter. Oprichting Coöperatieve Verbruiksvereeni ging. Beroepen naar de Ned. Herv. Kerk alhier F. Rötb, cand. te Maarsen. Op het Gemeentehuis ligt een verzoek van den heer Jb. Nagtegaal tot vergrooting zijner broodbakkerij. Bezwaren hier tegen kunnen mondeling en schriftelijk worden ingediend op Woensdag 12 Nov. a.s, vm. 10 uur. Zondag a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk optreden, Ds. F. Hoederaaker uit Doesburg. Alsdan zal de Oogstcollecte gehouden wor- OUDDORP. Mej. G. Broen is te Dordrecht geslaagd voor het Examen Industrie- en Huishoudschool. Klaas Sandifort Az. had Maandagmid dag het ongeluk een klap van een paard te bekomen waardoor zijn knieschijf bijna werd verbrijzeld. A.s. Donderdag 6 Nov. zal in het oude Schoolgebouw de derde Ouderavond worden gehouden in het belang der Christelijke School. Als sprekers zullen optreden Ds. N. G. W. Rossen, Ds. J. Bus. De heer Mekaai zal het Geschiedenisonderwijs uit leggen. De Gezondheids-Commissie van Yoorne, Putten en Rozenburg heeft bepaald, dat deze gemeente in de kosten van onderzoek zal bijdragen 8'/2 cent per inwoner. Op het adres van de Vakschool te Brielle en omstreken steun verzoekende is door den Raad eenstemmig afwijzend be schikt. HEENVLIET. De lotelingen der lichting 1920, voorkomende in het lotingsregister onder volgno. 1 tot en met 8, zy'n bestemd om voor deze gemeente bij de militie te worden ingelijfd. Ingezonden Stukken. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Yoedselnood to Weenen. Hellevoetsluis, 3 Nov. 1919. Geachte Redactie! Door de kinderen der le O. L. School te Hellevoetsluis is tot op heden ruim f é7, bijeen gebracht, ten bate van de honger lijdende kinderen te Weenen. Dit geld zal worden afgedragen aan het Hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis, Prinsessegracht 27, Den Haag. Beleefd verzoek ik U deze regelen in uw blad op te nemen, opdat meerdere onderwijzers bij lezing worden opgewekt ons voorbeeld te volgen. Hoogachtend, G. GEBRAAD. Hoofd der le O. L.S. Gemeenteraadsvergadering van Helle voetsluis op Vrijdag 31 October 1919 's avonds te 7 uur. VOORZIT l'ER: Burgem. A. Lindeman. Aanwezig alle leden. 1. De notulen der vergadering van 25 Sept. worden gelezen. Hierna merkt de heer BOERE op, dat hij door den heer Meijer, aangaande kousen en sokken verkeerd was iDgelicht. De heer KOOT trekt z\jn protest in, uit gesproken over het meestemmen van den heer Vermaes over den GemeenterekeciDg 1918. By onderzoek is hem gebleken, dat dit geoorloofd was. Spreker vraagt excuus, doch merkt nog op, dat er een zonderlinge leemte is in de wet, als twee afgetreden verantwoordelijke wethouders mogen mee stemmen en de twee nieuwe niet-v6rant- woordelijke wethouders buiten stemming moeten blijven. Daarna worden de notulen der vergadering van 2 Oct. gelezen, welke onveranderd worden vastgesteld. II. Ingekomen Stukken: li; Een missive van den minister van Aj-beid houdende toezegging, dat hy bereid ié Hellevoetsluis te steunen, doch dat er voorshands nog geen instellingen zyn. 2. Een adres van de afd.Z.-Holland van den Alg. Ned. Politie-bond om salarisver- hooging. Zal by de Begrooting worden behandeld. 8. Een verzoek van de VereeDiging voor Wijkverpleging om f 250,- subsidie voor tuberculose-bestryding. Eveneens aangehouden tot de Begrooting. 4. Een verzoek van de Ned. Schilders- gezellenbond om aansluiting bij Werkloos heidsbesluit 1917. De VOORZITTER zegt dat de Gemeente reeds toegetreden is. De heer JANSEN: Maar nog niet tot de nieuwe wet. Den VOORZITTER is hiervan niets be kend. Ook de heer JANSEN kan geen verdere inlichtingen verstrekken, maar zegt toe te zullen informeeren. (De heer JANSEN bedoelt hier waar- Werkloosheidsverzekeringsnoodwet 1919, vervat in Stbl. no. 621, die volgens het Kon. Besluit van den 31sten October jl. op 3 Nov. werking zal treden. Verslaggever.) 5. Vaststelling huurwaarde woningen der schoolhoofden. De gemeente-architect heeft ze getaxeerd voor de hoofden der lagere scholen op f300,— en voor het Mulo-hoofd op f 350,—. De heer KOOT stelt f 200,- en f 225,— voor. Het zyn wel flinke woningen, maar de stand laat veel te wenschen over. Spr. zou er niet willen wonen, 't Lijkt wel een hofjeI De heer HAAS is van hetzelfde oordeel. Wethouder SMIT is er tegen. Er moet gelet worden op wat ze waard zijn. Het voorstel-Koot in stemming gebracht wordt aangenomen met 10 stemmen. Tegen: wethouder Smit. III. Aanbieding Begrooting. De VOORZITTER biedt de Begrooting 1920 aan en stelt voor de h.h. Vermaes, Prins, Jansen en van Dorsser in de le sectie, de hh. Haas, Koot, Boere, Kerkho ven en Noordermeer in de 2e sectie te be noemen. Voor het armwezende hh. Koot en Haas. Voor de Waterleiding: de h.h. Noorder meer en Kerkhoven. Deze benoemingen worden goedgevonden en aangenomen. IV. Verschillende af- en overschrijvingen worden goedgevonden. V. Benoeming onderwijzeres aan de Mulo- school. De voordracht luidt: 1. Mej. J. T. Sauer, 2. Mej. M. C. van Faassen, 3. Mej. Jobses. De heer KOOT wil eerst het advies der C. v. V. uitbrengen. Zy heeft de aanbeve lingen onderzocht en gezien, dat de heer Werkema geen verschil in waardeering als onderwijs kent tusschen No. 1 en 2, doch dat Mej. Sauer No. 1 is geplaatst, omdat zij akte fransch bezit en Mej.Faassen niet. De C. v. V. adviseert daarom voor no. 1, te meer daar de heer Lenderink 1 Dec. vertrekt en de heer Ravesteyn solliciteert. De heer HAAS zegt dat deze voordracht het den Raad lastig maakt. Wy moeten rekening houden met recht en plicht. Het recht zegt ons te moeten stemmen voor Mej. Faassen. Haar is deze betrekking be loofd, als zij de akte haalde. Door ziekte kon zy evenwel niet voldoende studeeren. Spr. zou deze voordracht ongedaan willen maken, Mej. Faassen nog 1 jaar tydelyk houden en het volgende jaar willen be noemen. De heer PRINS zegt dat dit niet kan bij de nieuwe wet. Het jaar tijdelijk is al ver loopen, na de stemming wil spr. nog even het woord hebben. De heer JANSEN vraagt, wat we voor oogen moeten houden: de persoon of het onderwijs? Spr. vraagt of er onder die 18 sollicitanten geen heer was. Een onderwijzer zal in een hoogere klasse toch meer ge- wenscht zyn dan een onderwijzeres. De heer KOOT zegt, dat de C. v. V. ook de overwegingen van den heer Haas heeft gehad. Doch zij vindt dat plicht hier moet voorgaan. De wethouders DE BOO en SMIT breken nog een lans voor No. 2. Daarna heeft de stemming plaats. Mej. Sauer krijgt 8 en Mej. Faassen 3 stemmen, zoodat de eerste is benoemd. De heer PRINS verkrijgt nu het woord. Spr. heeft een vriendelijk verzoek om in de toekomst alle persoonlijke kwesties achter wege te laten. Wanneer een akte noodigis, niet meer te adverteerenverdient aanbe veling, maar: is vereischt, en dan ook niet iemand zonder akte op de voordracht plaat sen, zooals nu is gebeurd. Het schoolhoofd en de schoolopziener hebben er beiden nu omheen gedraaid en den Raad voor een moeilijke keus gesteld. Vroeger is er ook nog eens een No. 5 benoemd. Dat was come- die, de Raad moet alleen by hooge uitzon dering van No. 1 afwijken. Daarna vindt na weinig discussie plaats: VI. Kleine wyziging reglement Water leiding. VII. Wijziging reglement Armbestuur. VIII. Wijziging reglement Gesticht voor Liefdadigheid. IX. Wijziging verordening winkelsluiting. X. Ret 3e schoolgeld kohier wordt vast gesteld op f 1472,59. XI. Reglement G. v. V. Dit is door de Commissie zelf ontworpen. De VOORZITTER brengt haar hulde voor de bizondere manier, waarop zij dit gedaan heeft. Een paar kleinigheden wenschte hij echter gewijzigd te zien. Dit geschiedt z. h. s. XII. Wijziging verordening H. O. Wethouder SMIT heeft het voorstel ge- tan a. om art. 22 te wijzigen en den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud vaD f 500 te brengen op f 700; b. bovendien om een kinderaftrek van f 50 per kind beneden 16 jaar toe te staan; c. art. 23 te schrappen. Namens de C. v. V. zegt de heer KOOT, dat deze geen advies hierover kan uitbren gen, omdat zy niet over volledig materiaal beschikt om de gevolgen, die de aanneming zal hebben, te kunnen overzien. Daarom adviseert zy voorshands: a. en c. aan to nemen, maar b. aldus te wijzigen: aftrek voor 1 kind f50,—, voor 2 f90, voor 3 f 120, voor 4 f 140,-, voor 5 f 150,— en voor elk kind boven de5 toten met 10 een aftrek van f 5,— dus voor 6 f 155,-, voor 7 f 160, voor 8 f 165,-, voor 9 f 170,— en voor 10 f 175, Wethouder SMIT gaat hiermee niet ac- coord. Door dit voorstel zullen groote en kleine gezinnen nog van bijna hetzelfde salaris moeten rondkomen. De heer KOOT wijst nogmaals op de niet te berekenen gevolgen en op de kritieke gemeente-flnancién. Het voorstel van B. en W. Smit) komt in stemming. Verworpen met 10 stemmen; voor alleen wethouder Smit. Het voorstel der C. v. V. wordt aangeno men met 10 stemmen. Tegen de heör Ver- aes. De VOORZITTER deelt nog mee: a. dat de wet op de keuring van levens middelen is aangenomen. b. eveneens de wet op vleeschwaren. c. dat, als antwoord op de vraag van den heer KOOT, inzake reductie brandstoffen, er 92 families een inkomen beneden f 1000 hebben. Do heer KOOT zegt, dat hij gaarne nog meer gegeven had. d. dat, de directeur van het Levensm.- bedrijf om een lokaal heeft gevraagd, dat verwarmd kan wordeD. B. en W. adviseeien het voorlokaal der Brandst.Commissie te huren voor f 6,— 's maands. Wordt goedgevonden. VIII. Rondvraag. De heer KOOT vraagt of er hier ook geen Commissie tegen de duurte in het leven kan worden geroepen. Na discussie wordt besloten, dat genoemde heer verdere informaties, aangaande werkwijze zal inwinneu. De heer JANSEN geeft den Raad in over weging een paar lantaarns te doen plaatsdn nabij het verspermagazyn bij de Tramhaven. De VOORZITTER deelt mee, dat dit geen gemeentegrond is, en dat de particuliere eigenaar daarvoor moet zorgen. De heer JANSEN: En wie is dat? Een stem op de tribune: De R.T.M.Ü1 Algemeens wanhoopskreten. Wethouder DE BOO stelt voor, dat de vroeger ingestelde commissie, bestaande uit de h.h. Smit, Benthem en hy zelf met den directeur der Gasfabriek besprekingen zal openen, ten einde tot electrificatie der ge meente te komen. De stroom zal geleverd geworden door 's Ryks Werf. De directeur hiervan stemt met dit plan in. Het voorstel DE BOO wordt z. h. s. aan genomen. Hierna gaat de Raad om 10 uur, op ver zoek van wethouder SMIT, in comité. 1 November 1919. L. Gemeenteraadsvergadering te Nieuw- Helvoet op Vrijdag 31 Oct. 1919 's av. te 6 uur. Voorzitter, burgemeester F. W. van Driel. Aanwezig by opening te 6,05 uur, 5 leden om 6,45 uur ook de heer van Hartingsveldt. Afwezig de heer K. C. v. d. Ban. I. De notulen worden onveranderd goed gekeurd. II. Ingekomen stukken. 1. Een missive v. G. St. houdende goed keuring van eenige af en overschrijvingen. 2. Idem goedkeuring le Supp. Kohier H. O. 3. Idem, houdende mededeeling, dat over 1918 ruim f91 te veel uit 's Ryks kas ten behoeve van het L. O. is genoten. 4. De Begrooting 1920 der Gezondheids commissie, met mededeeling dat de bijdrage voor de Gemeente dit jaar 8i/j ct. perinw. zal bedragen. Goedgevonden. 5. Een verzoek der Alg. Timmerlieden Bond om toetreding tot het Werkloosheids besluit 1917. Die toetreding kost de gemeeDte voor de georganiseerde timmerlieden f 15 per jaar. De Voorzitter zegt dat bet vorige jaar het nut hiervan niet is ingezieD. De heer van Beesten is er voor. De meeste arbeiders zyn tegenwoordig georganiseerd. Bovendien, 't is maar f15. Wethouder van der Linde wenscht te infor meeren of ook andere arbeiders hier zyn georganiseerd. Wethouder Kramer is er voor als de ar beiders er voordeel van hebben. Niet als het geld gestort wordt in Rijks kas zonder resultaat. De Voorzitter zegt informatie toe. 6. Een verzoek der nutsteekenschool te H.sluis om verhooging van subsidie. Het voorstel van B. en W. om deze van f30 op f50 te brengen, wordt zonder dis cussie aangenomen. 7. Een verzoek der vakschool te Brielle om verhooging van subsidie. Het voorstel van B. en W., om deze van f60 op f90 te brengen wordt z.h.s. aange nomen. 8. Een schrijven van den Alg. Ned. Politie bond om salarisverhooging voorden agent. Er wordt gevraagd een aanvang f1600 met 5 éénjaarlijksche verhoogingen van f 100. Maximum aldus f 2100. De Voorzitter zegt, dat in het voor jaar het salaris van den agent pas is herzien en in overeenstemming met het voorstel van Ged. St. op f 1425 is gebracht. B. en W. adviseeren niet te wijzigen. De heer Van Beesten wyst op salaris- verhoogingen van Rijksambtenaren. „Een onnoozele postbode" krijgt f 1700,en de agent heeft toch een verantwoordelijke be trekking. Wethouder Kramer: Diender wil jij nooit worden. De werfmenscheu zyn met 1 Juli ver hoogd, maar ze hebben het nog niet. Nee, man, by 't Rijk moetje niet wezen. Als jij nog eens een ander baantje moet hebben, kom dan maar by de GemeenteDat is beter Toen de interessante discussie tot dit punt gevorderd was, constateerden wij tot onze schrik, dat het tegen zevenen liep en op dat uur hadden wy te Hellevoetsluis eveneens een Raadszitting by te wonen. Van daar dat we onzen lezers geen volledig verslag kunnen geven. Maar toch vinden we het aardig eens eeD stukje van den Nieuw- Helvoetschen Raad te plaatsen, dat we zelf hebben opgenomen. Waarom we dat andeis niet kunnen, vertellen we onzen lezers wel eens in een volgend nummer. 1 Nov. 1919. L. Burgerlijke Stand. MIDDELHARNIS Geboren: Jannetje, d. v. Pieter v. d. Valk en Trijntje Cornelia v. d. Kooij. Ondertrouwd: Maüheus Johannes Mol, 27 j. en Cornelia Verhage, 27 j.; Marinus Johannes van Driel, 27 j. en Hester Bul, 35 j.; Leendert Koudyzer, 39 j. en Pleuntje Don, 33 j. „MAASBANK" Hoofdkantoor Jericholaan 63, ROTIERDAIH.

Onze Eilanden | 1919 | | pagina 2