m I tl •am. eek ond and and ONZE EILANDEN DERDE BLAD. VERSLAGEN. angen 03S" rikettenfabriek Hoesten verkoudheid. Winterdiesist Burgerhotel Viaduct. 4L. V door Mej. de i van Ooltgensplaat, jeveer 112 M1. diep), ten ver- arkvoogden en Gemeente te KKERMAN. tRE ÊRK00P1NG Notarissen P. e Middelharnis IT te's-Graven- 1 van de Erven 3eer R. O. M. 'ERSCHIE DE ing Donderdag Donderdag 13 's namiddags al Meijer" te 2 H.A. 18 A. R. Rynl. Maat) gors vóór den piddelharnis en c.A. (87 Gem. iaat) a Stad" te Stad 3-2 tingen tebeko- ?an Notaris P. e M.ddelharnis. ONZE EILANDEN VAN ZA TERDAG 25 OCTOBER 1919. No. 51. 25 Oct. 1919 Algemeene ledenvergadering van „Kunstgenot" Boven dit verslag staat „algemeene leden vergadering", maar de vergadering geleek daar niet in 't minst op, 't was veel meer een gezellig onderonsje in een groote kamer van 't Hotel Zaayer. Van de 334 leden, die „Kunstgenot" de laare mag noemen, was bü de opening der vergadering, 1 zegge één lid tegenwoordig, terwijl eenigen tijd later no. 2 kwam opdagen. Van de overigen geen spoor te ontdekken. De op de convocatie biljetten vermelde voorgestelde contributie verhooging scheen niemand te interesseeren van 'n ingekomen protest geen sprake. Nu moeten we toegeven, dat 't wel wat onge wone uur voor 'n vergadering velen zeer ongelegen is gekomen. Maar de schuld daarvan moeten we weer schuiven op rekening van de R. T. M., die door haar prachtige dienstregeling 't dikwijls onmo gelijk maakt op 'u mooi uur 'n bijeenkomst te beleggen. Zoo was dus door „Kunstgenot" Woens dag 16 October 's middags 4 uur 'n verga dering belegd in Hotel Zaayer te Middel harnis. De zaal was in gebruik door de veiling, zoodat men zich maar terug trok in een groote kamer en 't aan een kant maar goed was, dat de belangstelling der leden niet groot genoemd kon worden. De voorzitter, notaris P. A. van Buuren, opent de vergadering en heet 't eenige lid, dat pas aanwezig is, van harte welkom. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. De Secretaris-Penningmeester, notaris van den Berg, leest nu 't jaarverslag, waaraan we 't volgende ontleenen. 't Laatste jaar heeft „Kunstgenot" met zeer vele moeilijkheden te kampen gehad. Doordat de R.T.M. geen extra-trams meer ter beschikking kon stellen, werden de kunst-avonden onmogelijk, maar kwamen daarvoor de kunst-matinees in de plaats, 't waren wel zeer ongelegen uren, zoo 's middags om 4 uur beginnen en dan 7 uur weer eindigen, dus lang niet zoo gezellig, maar 'tging nu eenmaal niet anders. Maar de R.T.M. niet alleen maakte't het Bestuur zoo lastig, ook de griep-epidemie van ver leden jaar deed 'n voorgenomen feestvoor stelling niet doorgaan, met 't oog op de groote besmettingskans, wanneer een talrijk publiek bijeen was, werd 't uit medisch oogpunt niet raadzaam geacht de voorstelling te doen doorgaan. Op 4 Maart zou dan weer 'n uitvoering gegeven worden, maar plotse ling werd een der artisten ongesteld,'t zou dus uitgesteld moeten woiden, maar op 't laatste oogenblik kon nog beslag gelegd worden op 't gezelschap van Dirk Witte. 7 April werd verder nog een voorstelling gegeven door 't modern Klein Tooneel. „Kunstgenot" mag dus, ondanks alle moei lijkheden, toch met genoegen terugzien op 'tgeen door haar 't laatste jaar gegeven is. 't Afgeloopen seizoen was 'n flink succes. De flnancieéle toestand is echter niet zoo rooskleurig, de kas is geheel ledig, al is er dan gelukkig geen tekort, en daarom zou 't zeer noodig zijn, dat de contributie ver hoogd werd, opdat „Kunstgenot" in 't ver volg haar leden steeds 't mooiste zal kunnen blijven geven en werkelijk volop kunstgenot verschaffen. In 't afgeloopen jaar zag „Kunstgenot" haar voorzitter, Dr. P. C. Cleyndert, ver trekken, wien van deze plaats nog'n woord van dank werd gebracht. In de opengevallen plaats werd benoemd Not. P. A. v. Buuren. De rekening van inkomsten en uitgaven werd door de 2 aanwezige leden nagezien en geheel in orde bevonden. Aan de orde kwam nu 't bestuursvoorstel om de contri butie van f 1 op f 1,50 te brengen. De groote uitgaven verbonden aan't geven van voorstellingen in deze dure tijden, maken zoo'n verhooging zeer noodzakelijk. Met 't oog op de kas werd 't wenschelyk geacht om de contributie dadelijk te brengen op f 2, maar men vreesde dan leden te zullen ver liezen, zoodat 't Bestuur 't raadzamer vond nu 'n kleinere verhooging voor te stellen. Aangezien van geen enkel lid 'n protest tegen dit Bestuursvoorstel was ingekomen, meende men daaruit te mogen besluiten, dat allen 't goed vonden en werd 't voorstel dus met „algemeene"stemmen aangenomen. In verband met deze contributieverhooging werd 't Reglement dienovereenkomstig met 't oog op introducties gewijzigd. Ongeregeld goed. Wij hebben voor ons liggen een interessan t papier met aaoteekeLingen over de vertrek uren der R.T.M. van het Station Sint- Pbilipsland: Ik ga U daaruit iets vertellen, waarde lezer, maar ik waarschuw U, dat mijn verhaal zeer eentonig zal zijn. Op 13 October dan bijvoorbeeld, was de eerste tram 15 minuten te laat, de derde 20 minuten te laaL de vierde 16 minuten te laat, de vijfde 39 minuten te laat, de zesde 48 minuten te laat. Op 14 October vertrok de derde tram 20 minuten te laat van Sint-Pbilipsland, de vierde 16, de vijfde 60, de zesde 103 minuten te laat. Op 15 October (ik heb u gezegd dat mijn verhaal eentonig zou zijn) waren alle trams te laat, respectievelijk 20, 15, 39,26,5 en 28 minuten. Op 16 October (lezer, lees door, word ziek van verveling om dit eentonig verbaal), op 16 October dan was de Rotterdamsche Tram 15, 46, 39, 16, 60 on 43 minuten te iaat. O deze verslechtende rjjtuig-verhuurdery, waarmee wy zitten. Myn statistiek loopt over 32 dagen. Eiken dag vertrekken er zes trams. Dat maakt in totaal 192 tram9. Al deze trams kwamen tezamen 2227 minuten te laat. Dat is 37 uren en 7 minuten, of gemiddeld per tram 12 minuten. Laten wy rekenen, om zeer laag te schat ten, dat elke tram 40 passagiers vervoerde, die gemiddeld per uur 50 cent verdienen. Dan hebben de 7680 passagiers, die op de dagen van mijn statistiek op deze eene lijn reisden, een schade gehad van byna 800 gulden. Dat is alzoo de schade, geleden op éen lijn. Maar de R.T.M. heeft negen lijnen, waar het minstens even beroerd toegaat als op de lyn naar Sint-Pbilipsland. 9 X f800.— is volgens Bartjes f7200.— Twee en zeventig honderd gulden in éen maand. Maar, ben ik niet veel te genadig in myn berekening? Reizen er gemiddeld niet méér dan 40 reizigers op een lyn? I8mijn tyd niet veel meer, ja soms honderd maal meer waard, dan 50 cent per uur? Twaalf maal f7200.— is zes en tachtig duizend vier honderd gulden por jaar; volgens een zeer schappelijke regeling ont steelt de Rotterdamsche Tramweg Maat schappij onzen eilanden zes en tachtigdui zend vier honderd gulden per jaar. Ik hoef U niet te zeggen, wat wy voor dit bedrag zouden kunnen doen voor onze eilanden. En ik herhaal, het bedrag zou, zuiver uit wekend, minstens drie, vier, misschien tien maal zoo hoog moeten zijn. Zes en tachtig duizend gulden is een rente ad 5"/o van een kapitaal van een mülioen zeven honderd en twintig duizend gulden. Als de tram tien jaar op tyd kwam, zouden we met het geld, dat ze ons dan niet ontstal, een behoorlijke verbinding kunnen inrichten.— Ik heb gezegd. TERSLAG dor gemeenteraadsvergadering van Den Uriel op Woensdag 22 Octo ber 1919 des nnmiddags te half drie. Aanwezig waren alle leden. Ingekomen was een verzoek vaD den heer A. de Man, die f 1 per jaar moet betalen voor recht van uitgang over het bruggelje in de plantage, hij vraagt hiervan ontheffing, daar er nu meerdere woningen zullen komen, dit wordt toegestaan. Aan mej. Reesink zal op verzoek met 1 Januari a.s. eervol ontslag worden ver leend als onderwijzeres. Een verzoek van Volkshuisvesting om een bijdrage van J/3 in de kosten, inzake het dempen van de sloot op het terrein van de nieuwe woningen. Dit wordt in stemming genomen, daar er eenige zyn voor bijdrage der halve kosten, doch toch wordt het aan genomen voor 2/3 der kosten. Dan is er een verzoek van den Directeur der gasfabriek om zyn salaris te brengen van f 2000 op f 3000. De gascommissie adviseert dit toe te staan. Het amendement van den heer Zaayer om het te brengen op f 2500 wordt verworpen. Het lager schoolgeld kohier wordt voor het derde kwartaal vastgesteld op f 501,15. De termyn van de oubewoonbare wonin gen is verstreken. De Gezondheidscommissie stelt voor deze nog te verlengen, wat nog goedgevonden wordt daar er nog geen nieuwe huizen zyn, en de menschen volgens den Voorzitter beter in een slecht huis kunnen woneD, dan in geen huis. Goedgevonden wordt een verzoek van den heer Sjouwke om aan de Vereeniging van Volkshuisvesting te verzoeken, de menschon der oubewoonbare huizen vooraan op de ly'st te zetten. Nu komt ter sprake de verhooging der gasprys. Deze zal nu worden tot 10 M3 12 cent per M3, tot 15 M3 20 cent en tot 20 M3 25 cent en hooger 40 cent per M*. De Voorzitter deelt mede dat heden de verpachting heeft plaats gehad der veer huizen met de landerijen op Rozenburg. Het hoogste werd geboden voor het Brielsche Veer door P.O. Qualm f 2819,01, Maassluische Veer M. A. Noordermeer beiden te Rozenburg voor f 8548,66, in totaal dus f 6367,67, of f 3141,69 meer dan bij de vorige verpachting. De voorzitter zegt ten slotte dat de heer van der Walle 21 November een reis gaat maken naar Amerika, die 2 maanden zal duren, waarom erin de volgende vergadering een tijdelijke wethouder zal benoemd moeten worden. Hierna gaat de raad over in een besloten vergadering. VERSLAG over bet jaar 1918 van de Afdeeling „Zwartewanl" der Z. H. Vereeniging „Het Groene Kruis". Tot ons genoegen kunnen we meedeelen dat de vereeniging over het jaar 1918 tot groote tevredenheid heeft gewerkt. Het be stuur onderging geen verandering. Op 81 December van bet afgeloopen jaar was het samengesteld als volgt: de heeren P. Nieuw- dorp, voorzitter; P. M. Hoftyzer, secretaris; C. J. de Ruiter, penningmeester; H. Vry, magazijnmeester en J. I. van der Hoeven, algemeen plaatsvervanger. Het bestuur werd bijgestaan door den geneeskundige A. van Asseltalsadviseerend lid en T. Hoftyzer als bode. Het ledental bedroeg 140. Aan contributie werd een bedrag ontvangen van f 110,10; de hoogste jaar lij kache contributie per lid bedroeg f 2,50, de laagste f 0,50. Het albier gevestigde ziekenfonds droeg bovendien als lid der afdeeling voor ieder lid barer instel ling f 0,50 by. De rekening over het afgeloopen jaar werd in orde bevonden. De ontvangsten bedroegen f 210,56s, de uitgaven f 78,47, het batig slot f 132,09s. Het magazijn bleef het afgeloopen jaar gevestigd in een kamer achter het ge meentehuis. Aan verplegingsartikelen werd besteed een bedrag van f 23,49, Daarvoor werd aangekocht een ligstoel en een wind- kussen. Van de verplegingsartikelen werd druk gebruik gemaakt. Eenmaal werd een woning ontsmet door den ontsmetter der afdeeling Oostvoorne Tinte. Verspreid werd de brochure Eerste hulp bij ougelukken. Den 12 November werd een voordracht gehouden door Dr. van Rhyn van Dordrecht overEerste hulp by ongelukken met demonstraties. Tot onze voldoening was het publiek in grooten getale opgekomen en 't genoot van zyn prettige en zoo juist den volkstoon treffende rede. Op 14 Novem ber begon Dr. Woerdeman, reservedffleier van Gezondheid voor 56 leerlingen een cur sus over „Eerste hulp by ongelukken en verbandleer. Het is het bestuur aangenaam te kunnen meedeelen, dat deze cursus, die door den leider geheel belangeloos gegeven werd, veel succes had. De heer Woerdeman heeft zich voor de afdeeling zeer verdienste lijk gemaakt. Hiervoor brengen we hem nog gaarne onze hulde en onzen dank. on 8357. 1-24 ntiën van 1—6 regiangen tdsciie jel meer 1de|en Bij contrac t A16 fólddeitiarnisOM lis. ;tc, ins e. Nieuwe Tonge: W ihoornA. Tuk. Zwar- D 38. Middelharnis en atiën en abonnement! Motoren, enz. i Messen. De voorraad is zeer beperkt. de beroemde ivvvverkzaamheden. GROOTE SOR- E g V TEERING URS ÏSU ERS METERS ENZ. ENZ. IR SPOEDIG ootschap puk. ,1 hij zoo gemakkelijk af men van Johanna, dwaze vent", redeneerde ion verveel mij dood hierin'® cniest haar ganschen dag dzakelijkheid den afstand teld, zouden wij ons diep 7 gevoelen en nu het niet den afstand tusschen ons en Neem bij beginnenden hoest en verkoudheid voor U zelf en Uwe kinderen Anga=bonbons. Deze helpen spoedig cn gij voor komt dan, dat de hoest en koude zich op de borst vastzetten. Doos 50 en 90 ct. Gebruik echter bij verouderden hoest, bronchitis, ouderdomshoest, borst- en luchtpijpaandocningen, slaapstorendenhoestprikkel,alsmede voor Uwe kinderen bij kinkhoest, slijmhoest en vastzittenden hoest, Anga=Siroop. Deze siroop zuivert de longen van slijmen, welke zich in de diepere luchtwegen hebben vastgezet, werkt zeerverzachtend.hoeststillend.slijm- oplossend enbespoedigtde genezing. Flacon f 1.50. Fabr. A. MIJNHARDT, ZEIST. B Bij Apoth. en Drogisten. kragen van hunne jassen op en omdat zjj geen paraplu by zich hadden, stapten zij vlugger door. Er waren in deze buurt weinig menschen op de been. Het geheel maakte, schoon reeds verlicht door de gaslantaarns een onaanzienlyken indruk. Er lag iets donkers tusschen de huizon, de schoonheid van het grootsche en geweldige in de bouworden werd neergedrukt door den nachtelyken hemel, die alles verkleinde, verwy- derde, en door den regen, die droop vau de lantarens, sieperde langs de hoornen, modderde in de straat, kroop laDgs het marmer en het baksteen en het geheel vervuilde, vergroeselde tot iets vulgairs, tot achlerbuurtenbouwsel. „Een krottenslad" smaalde Van Vloten. tegen een verandering van weersgcsteraueitr.- Zy beklommen de stoep, die naar de schouw burg voerde. Binnentredende kwam Van yioten vlugger in de stemming. Nadat zij hun jassen en stokken hadden afgegeven, betraden zij hun loge. Terwijl Tavkol zich meer op den achter grond hield, zag Van Vloten de zaal in. Met den hoed nog op bet hoofd en de handen in de zakken, staarde hy een oogenblik droomend de zaal in. Ja, het was hem nog wel zeer intiem bekend, de eenigszins weeü geur van parfumerien, waar mee de atmosfeer doortrokken was, bet quasi- weelde vertoon der roodfluweeleu kussens op stoelen en banken, het bruin geworden verguldsel veraroeg ireaitnosieersitjuur, netsuisue hem in de ooven cn zijn oogen deden pijn van de droge hitte, die in de zaal heerschte. „Ik gevoel me juist niet kip lekker", zei hy tegen zyn metgezel, „ik zal een glas champagne bestellen, misschien kwik ik dan op".Tarkofvond het idee ook niet kwaad en zij lieten den kelner twee glazen champagne brengen, welkezij spoedig ledigden. Het loome gevoel week toen eenigszins van Van Violen, maar bij voortduriug bleef hij hinder ondervinden van de hitte en de benauwde lucht. Hy begon te voorzien, dat zijn schouwburg visitie op een desillusie zou uitloopen en het berouwde hem al eenigszins dat hij den „Dollen- kamp" had verlaten. Hij kou zich zelfs eenoogen die tenor zingl?" vroeg ding op het tooneel met zei Van Vloten, die de oeger kende en nooit een was geweest .eigenaardig a. Het is altijd mooi. Je iaar gewoond :iei uiig zoo lang geweest? Is dat nu waar, dat alle Italianen zoo mooi zingen, dat ze zonder moeite operazanger kunnen worden?" „Ik weet het niet", spotlachte Van Violen, „ze zingen daar net als hier". „O neen, dat kan niet.Het Hollandsche klimaat is zeer slecht voor de stem en vandaar dat er nooit een groote Hollandsche zanger kan komen." Van Vloten heriunerde zich deze meening die langen lijd onder beschaafden gangbaar was en glimlachte vaag. Hij vond het de moeite niet waard, om tegen te spreken en zei dus zonder warmte „ik geloof niet, dat de Hollan ders slechter zingen dan de Italianen. Maar men betaalt hier slecht en dus ziet men op het beroep No- Stoomb.lfiii OieMtae enGoedeietde Dienst Middelharnis-Rotterdani v.v. 5.uur 7.— uur aanvangende 1 Oct. 1919. van MIDDELHARNIS: Maandag en Dinsdag. vm. 5.30 uur (na 15 Februari) Overige dagen van ROTTERDAM: vanaf 1 October tot 15 November Maandag en Dinsdag. nm. 2.15 uur Overige dagen3.15 uur vanaf 15 Nov. tot 1 Febr. 1920 Dagelijksnm. 2.15 uur vanaf 1 Februari 1920 tot nadere aankondiging Maandag en Dinsdag. nm. 2.15 uur Overige dagen. 3.15uur Goen dienst op Zondagen. Ie Kerstdag en Nieuwjaarsdag. DE DIRECTIE. HYPOTHEEKBAHK TE ZIERIKZEE. PANDBRIEVEN in omloop ruim Verkrijgbaar: a 100 °/0. te Dirksland, Middelharnis, Nieuwe- Tonge, Ooltgensplaat en Oude-Tonge bij de bekende Heeren Agenten en Correspondenten. De Directie: J. J. COCK. H.J. Kamers met en zonder ontbyt. Logies in verschillende prijzen. Wijnstraat 31 nabij Bears R'dam Aanbevelend, .j Ae Kieho waJé/inrvnatn- wij hebben vroeger de Trovatore ook een paar malen gezien? „Nu, wat zou dat? „Wel, ze spelen al die jar en nog met hetzelfde decoratief. Ik weet het secuur, want ik maakte er vroeger een beetje studie van, omdat ik zelf in de tooneelschrijverij wilde. Nu valtde blaam niet op de regie, maar op het publiek, dat geen duurder decoratie! betalen kan. En wie weet gebruiken ze dezelfde coulissen niet voor twintig verschillende stukken. „Maar dat is toch regel? „Ja, hier in dit voddige schouwburgje, maar niet in een flink theater, dat echte kunst zou willen geven. Ik heb een paar jaar in Parys dien boel eens bestudeerd, maar ik verzeker je, dat men daar anders te werk ging." Achter in de zaal op het balkon zaten twee dames, waarvan de jongste de beide heeren met haar binocle fixeerde. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1919 | | pagina 9