De Hulp- of Voorschotbank Burgerhotel Viaduct. Prima jonge kippen Zaaitarwe 6 ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 25 OCTOBER 1919. 78.1 mM; voor Augustus 50;8 mM en voor September 62.6 mM. De leerplicbtcommissie vergadert Vrij dagavond 7 uur a.s. Ter verantwoording zyn opgeroepen 7 ouders. Burgemeester Mr. F. L. J. E.Rambonnet heeft eenige ingezetenen uitgenoodigd tot het bijwonen van een vergadering in de consistorie om 61/a uur ter bespreking van een gewichtig lands- en gemeentebelang. Naar wij vernemen is er in plaats van bet bouwen van een gemeenschappelijke openbare school door de gemeenten Oost- voorne en Rockanje nu sprake van het stichten van een Christelijke School in den Helhoek, dat is dus in de gemeente Rockanje. URIELLE- Zondagmiddag werd alhier een voetbalmatch gehouden op de Roode Wei onder Vierpolders tusschen S. D. O. van den Briel en P. F. C. van Geervliet, welke eindigde met gelijk spel 1—1. Ds. Gravendijk alhier heeft het beroep naar Hoogeveen aangenomen. In de laatst gehouden vergadering van het uitvoerend Comité voor bet te houden groot nationaal Concours voor Zang, Muziek, en Symphonie-Gezelschappen uit te schrijven door de Mannenzangvereeniging Crescendo alhier, is het reglement gereed gemaakt, zoodat de uitnoodigingen tot deel name zoo spoedig mogelijk zullen worden verzonden. In de Sint Catbarina kerk alhier is' men reeds druk bezig met het aanbrengen van stellingen voor het aanbrengen der kruisgewelven boven het kolossale schip der Kerk. ROZENBURG- Alhier is opgericht een Rede rijkerskamer „J. J. Cremer." Werkende en kunstlievende leden kunnen zich vöor 1 Nov. nog aanmelden. De oefeningen en repetities worden gehouden op Maandagavond in 't lokaal van de wed. Van Santen. Het veerhuis van den Brielschen Heuvel is door de stad Brielle gegund aan P. Qualm alhier, terwijl 't veerhuis van de Maassl. Heuvel gegund is aan A. Noordermeer. De vergunningen worden 1 Jan.'20 ingetrokken. Ook.is, naar men verneemt, het verplichte rijden van 't eene veer naar't andere, weer ingevoerd. ZWARTEWAAL De besturen der polders „Heenvliet en Zwartewaal" maken bekend, dat de eindschouw over het schoonmaken der wateringen en dijk- en wegslooten zal worden gehouden in den polder „Heenvliet" op Vrijdag 31 October en in den polder „Zwartewaal" op Zaterdag 1 November a.s. Naschouw wordt niet gehouden. Onze vroegere predikant der Ned. Herv. Gemeente, de Weleerwaarde Heer M. Ros bergen, thans te Terwerd (Fr.) ontving toe zegging van beroep naar Uitgeest. Tengevolge van het slechte weer was de jaarvergadering van htt Ziekenfonds van 11 duzer heel slecht bezocht. Door afwezig heid van den voorzitter opende de Heer Verschoor, secr. deze bijeenkomst. Hij las de notulen, die onveranderd werden vastge steld. De rekening over het afgeloopen jaar werd nagezien door de H.H.J. Goudswaard en Joh. van den Boogert. De inkomsten bedroegen 1800,65, de uitgaven/340,31 en het batig saldo f 1460,34. De H.H. Nieuwdorp, D. Stolk en A. van Dijk werden allen tot leden van het bestuur herkozen. Na eenige besprekingen, voornamelijk over vrijstelling van contributie voor eeai- gen tijd, werd deze bijeenkomst gesloten. Den 3en November zal Dr. H. W. van Rhijn voor leden van de Afd. „Zwartewaal" der Z.-H. vereeniging „het Groene Kruis" een voordracht houden overwat ieder vol wassene van de verpleging in huis moet weten met demonstraties en verklaring van de meest gebruikelijke ziekenverplegingsar- tikelen. ZUIDLAND- Zondagavond overleed alhier plotseling de Heer M. Nieuwdorp, Hoofd der Openbare School. Donderdagmiddag had de ter aardebestelliDg onder groote belangstel ling plaats. In het sterfhuis sprak de pre dikant der Ned. Herv. Gem. Ds. Peter, naar aanleiding van Psalm 90 woorden van troost tot de weduwe, zoon en bloedverwanten. Hierna vormde] zich de stoet, die zich onder klokgelui naar de begraafplaats begaf. De lijkkist was bedekt met een tweetal bloem stukken. Intusschen was op de begraafplaats een groote massa menschen samengestroomd om mede een laatste groet aan den geliefden hoofdonderwijzer te brengen. Onder het los barsten van een hagelbui Dam wederom Ds. Peter het woord. ZEerw. wees op de vriendelijkheid en beminnelijkheid die steeds het karakter van dezen man kenmerkten, op zijn hulpvaardig medewerken ook wat betrof spreker's geven van godsdienstonder wijs op de school. Hy getuigde er van hoe deze werken wel een mensch sieren kunnen, maar hoe ze toch eerst waarde voor de eeuwigheid hebben, als ze openbaar worden als werkelijke vruch ten van geloof, die rusten op het zoenoffer van Jezus Christus. Met een vermanend en waarschuwend woord tot alle omstanders, hun wijzende op de broosheid en vergan kelijkheid van het leven besloot ZEerw. zjjn rede. Hierna sprak Burgem. van Andel een woord van hulde en dank voor wat deze ijverige en vriendelijke ambtenaar in dienst der gemeente had verricht. De eenige zoon van den overledene de Heer J. Nieuwdorp uit Viaardingen bedankte mede uit naam zijner moeder de beide sprekers en alle be langstellenden voor de laatste eer aan zijn vader bewezen. Diep onder den indruk ver lieten hierop allen de begraafplaats, ook de schoolkinderen die in groote getale om het graf van hun geliefden meester hadden ge schaard gestaan en zooveel van hun onder wijzer hielden. Onder de aanwezigen op de begraafplaats werd ook nog opgemerkt Ds. van Lummel, Geref. predikant alhier. Zaterdagmorgen werd nog een krans gelegd op 't graf van wijlen den heer Nieuw dorp die door de schoolkinderen was ge geven. Zondag j.l. hebben de voetbal vereeni- gingen Z. V. V. van Zuidland en O. V. Y. van Oudenhoorn een wedstrijd gespeeld; de uitslag was dat de ver. Z. V. V. won met 2-0. Woensdag bij 't bieten rijden sloegen de paarden van den landbouwer v. d. B. op hol. Er waren gelukkig geen ongelukken te betreuren, hoewel de wagen stuk was. Verslag van de Algemeene Vergadering der „Centrale Veiling voor (Joeree en Oyerllakkeo." Maandag 20 October des namiddags half 4 hield bovengenoemde vereeniging een groote algemeene vergadering in Hotel Meijer te Middel- harnis. De zaal was geheel bezet met leden der Centrale Veiling, alhoewel de opkomst, gezien 't ledental, nu niet zoo schitterend genoemd kon worden. De belangrijke zaken, die besproken zijn, zooals daar waren 't al of niet van belang zijn van een veiling, 't ingekomen voorstel om een eigen veilinggebouw te stichten, waren toch wel van zooveel gewicht, zoowel voor den geheelen Flakkeeschen landbouw als voor de landbouwers zelf, dat 'n betere opkomst verwacht had mogen worden. Maar zooals 't in de vergadering ook eenige keeren gezegd werd, de boeren zien nog niet genoeg hun eigen belang in, ze zjjn hier nog niet rijp voor dergelijke moderne zaken, 't Is echter te hopen, dat die nog Diet-rjjpe boeren spoedig van gedachten zullen veranderen en enthousiaste voorstanders zullen worden van een flinke moderne veiling en een dito veilinggebouw, want dat zal ongetwijfeld in 't voordeel van hen allen zijn- Er zal echter nog wel eenigen tijd voor bijgaan vóór 't ideaal verwezenljjkt is: alles over de veiling en dat in een eigen gebouw. De Voorzitter, de Heer A. A. Mijs, opent de vergadering en heet allen van harte welkom en deelt mede, dat men den Heer VVelleman van Krabbendijke uitgenoodigd heeft, die een inleiding zal houden over 't nut van veilingen. Inmiddels is de geachte spreker ook gearriveerd. Aan de orde is eerst 't voorlezen der notulen van de vorige vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd. Vervolgens beeft een stemming plaats voor 'n bestuurslid, wegens bedanken van den Heer C. KollF ACz. Uitgebracht zjjn 99 stemmen, waarvan 18 blanco. De Heer J. Vroeg indewejj heeft 40, de Heer W. Buth 34 stemmen, de overige stemmen zjjn verdeeld over enkele personen. Volgens 't reglement moet nu weer 'u nieuwe vrjje stemming plaats hebben. J. Vroeg- indewejj verkrjjgt nu 44, W. Buth 41 stemmen, terwjjl 15 van onwaarde zjjn. Bjj herstemming wordt de Heer J. Vroegindewejj gekozen met 54 stemmen tegen 42 op den Heer W.Bulh De gekozene neemt de benoeming in dank aan. Om de vergadering niet te lang op te houden door al die stemmingen, was de Heer Welleman na de eerste stemming inmiddels met zijn inleiding begonnen. Spreker zegt, dat 't hem veel genoegen doet in deze vergadering te mogen spreken, hjj zal een soort causerie houden over 'tnut van de veilingen, die immers, 't zal niet lang meer duren, de eenige vorm van verkoop zullen wor den. Er zjjn nog echter zeer vele tegenstanders van de veiling; dat komt, omdat de veilingen niet geboren zijn, maar als 't ware in de wereld zjjn geschopt door allerlei regeeringsmaatregelen, die noodzakeljjk tot 't oprichten van veilingen leidden. De Zeeuwsche veilingen, zegt spreker, zjjn eveneens zoo ontstaan; ze zjjn dus, om zoo te zeggen, producten van de omstandigheden. In leider brengt hulde aan de mannen, die, toen de crisismaatregelen ertoe noodzaakten, mee gewerkt hebben om een veiling op te richten, want vele voordeden heeft men er toch mee verkregen. Wat had men als eenling kuunen beginnen tegen de hoogere autoriteiten in den Haag, als een groot georganiseerd geheel stond men veel sterker. Spreker haalt hiervan eenige voorbeelden aan. 'tSpotten met de veilingenis dus wel wat te voorbarig, 't Is waar, een goede veiling behoort door de producenten zelf in 't leven geroepen te worden; een vrjje veiling moet 't dus zijn. Zoo zijn echter al onze vei lingen niet ontstaan, maar als crisisinstellingen hadden ze toch ook haar voordeel. Toen de oorlog de distributie in 't leven riep, heelt de regeering voor een geljjkmatige verdeeling van produkten twee wegen ingeslagen: eerstens den weg der organisatie, de veilingen dus, en ten tweede ook wel langs organisatorischen weg, echter buiten de kweekers om. Allen weten we, hoe 't met de groentendistributie gegaan is, terwijl spr. over die van aardappelen .liever zwijgt. Er is een veiling, die den naam draagt „Ons Belang", dus niet 't algemeen belang staat hier voorop, waar 't toch voornameljjk op aan komt. In den Haag heeft men een prachtig, mooi ingericht Tuinbouwhuis, volgens sommigen veel te luxieus. Spr. zegt, dat 't niet te mooi kan zjjn, we moeten toch iets hebben, waar we iemand kunneD ontvangen, zooals daar laatst was de Fransche delegatie, die een studiereis door Holland maakte. Dit Tuinbouwhuis is, volgens spr., 't admiraal schip; een eigen huis, dat moet zjjn de vlag, die de lading dekt. Zoo haalt inleider 't prachtige veilinggebouw te Krabbendjjke aan, waar men eigen kantoren heeft, spreekkamers, waar gecon fereerd kan worden met de handelaars, een electrisch mjjntoestel enz. Zoo vindt spr. 't ook noudig, dal men hier evenééus 'n eigen gebouw sticht, dat zal de zuiverste consequentie zjjn van 't geen begonnen is. Spr. wil echter niet op de beslissing van de vergadering vooruit loopen, straks zullen de leden naar aanleiding van 't inge komen verzoek zelf uilmaken of er 'n veiling gebouw moet komen of niet, maar hjj raadt in hun eigen belang aan om 't voorstel ernstig in overweging te nemen en al verwerpt men 't nu, eens zal 't toch moeten komen, 't Zal niet te lang meer duren of den boeren zullen de oogen opengaan, 't zal aan hen zelf liggen of een veiling levensvatbaarheid heeft. De massa-verkoop, dus over een veiling, heeft zjjn groote voordeelen, de handelaars worden dan wel gedwongen op de veiling hun iukoopen te doen. De veiling biedt ook meerdere waar borgen voor de kwaliteit der produkten. Ver scheidenheid in verpakking benadeelt de goede waar, dit moet dan lijden door 't slechte. We moeten onze eigen controle uitoefenen en een eigen merk instellen. We zijn zoo lang van boven af tot veilen gedwongen, laten we nu zelf de handen uit de mouwen gaan steken. We moeten dan wel wat van onze vrijheid afslaan, maar dat is immers overal zoo. De coöperatieve kunst- mestinkoop legt ons ook verplichtingen op en toch brengt dat onze voordeelen. Zjjn we lid van een colip. suikerfabriek, dan worden we ook verplicht een zekere hoeveelheid aan die fabriek te leveren, maar niemand zal dat gauw als gemis aan vrijheid voelen. De enkeling valt in de armeD van een commissionair of exporteur en hangt dikwjjls van diens ongenade af, de organisatie echter zoekt zelf afzetgebieden op. daar, waar 't grootste voordeel te behalen valt, ze staat veel sterker. We kunnen dan ook hoogere prjjzen maken, die we ook moeten heb ben. want de arbeidsloonen zjjn omhoog gegaan, de arbeidsduur verkort en daar behoort de pro ducent degelijk rekening mede te houden. De wereldoorlog heelt veel ellende overal teweeggebracht, ons land ondervindt daar nu nog ten volle de droevige nawerking van. Overal wil men weer herstel aanbrengen, maar men vergeet nog te veel dat .eene, dat produceeren en nog eens produceeren de eenige redding kan brengen. Men heeft dan ook noodig kapitaal, goede arbeidskrachten, snelle, flinke verkeers wegen, die de produkten zoo spoedig mogeljjk vervoeren naar de wereldmarkt. Spr. haalt dan aan, dat Zeeland groote kans liep de snelle ver binding met Engeland over Vlissingen te ver liezen door de plannen om de My- Zeeland te doen verplaatsen. Alle middelen zijn aangewend om dat onheil te voorkomen en spr. kan met voldoening constateeren, dat de veilingorgani saties groot aandeel in 't succes hebben gehad. We moeten den kortsten weg zoeken van den producent naar den consument met uitschakeling van allen tusschenhandel, dat zal in 't voordeel zijn, zoowel van kooper als verkooper.'tZijn de tusschenhandelaars, die de hooge prijzen maken en 't publiek laten bloeden, en verzetten ze zich, dan mogen we gerust zeggen, je hebt 't er ook naar gemaakt. We willen wel coöp. inkoopen, maar dan moeten we ook coöp. verkoopen, dat is consequentie, al onze produkten moeten we ter veiling brengen om sterk te staan tegenover den handel. Een luid applaus beloonde deze uit eenzetting. De heer Overdorp treedt in debat en zegt wel voor veilen te zjjn als 't maar nuttig is voor den Flakkeeschen landbouw en daar twjjfelt hij juist aan. Een veiling zal hier geen levens vatbaarheid hebben en als 't in 't voordeel is der boeren, nu dan zullen die er wel een stichten. Spr. zegt, dat als er verleden jaar geen veiling was geweest, de uien minstens tweemaal zooveel zouden hebben opgebracht. (Mooi is dat, alsof er nog niet genoeg verdiend is met de uien.') De beer Overdorp wil niet te overhaast aan 't werk gaan, men moet kalmpjes afwachten. De heer M. de Haas heeft ook eenige bezwa ren. Hij vindt, dat de korst mogelijke weg van producent naar consument hierin bestaat, dat men kan koopen en verkoopen waar en wanneer men wil en men niet behoeft te wachten, dat er veiling is. Hij acht voor den tuinbouw 'n veiling wel nuttig, echter niet voor stapelprodukten. Spr. eindigt met te zeggen, dat hij niet tegen 'n veiling is, doch alleen twijfelt aan de levens vatbaarheid ervan. De heer de Bonte zegt nog, dat de heeren Overdorp en de Haas voornamelijk op 't oog hebben de veilingen als crisisinslelliDgen. Dat zegt niets tegen 'n goede veiling. De heer Welleman merkt op, dat de heeren Overdorp en de Haas twee voorstanders zijn, maar van een zeer eigenaardige soort, 't Is merk waardig, dat die tegenstand steeds vandeuzelf- den kant komt, niet van de boeren, maar van de kooplieden, dat geeft spr. aanleiding om 't spreekwoord te gebruikenals de vos de passie preekt, boer pas op je ganzen". De exporteurs en commissionairs koopen in voor-verkoop, dus speculatief, alleen met 't doel zelf veel hoogere winsten te behalen. En dan maken die kooplui den boeren nog wijs, dat ze den veilingsprjjs geven of nog meer. 'tZou zeer naïef van hen zjjn niet te begrjjpen, dat de veiling in hun nadeel is en aan naïevcteit is nog nooit een koopman doodgegaan. En wat den kortsten weg van producent tot consument betreft, zooals de heer de Haas dat opvat, heeft spr. 't niet be doeld, maar dat weet de Haas zelf ook zeer goed. Spr. zegt, dat hij als landbouwer spreekt, dal hjj en de vergadering dus gemeeuschappeljjke belangen hebben, evenals de inkoop-coöperatie nu algemeen is, zoo zal ook aan de verkoop coöperatie langzaam aan behoefte komen. De Voorzitter zegt den heer Welleman hartelijk dank voor zjjn propaganda-rede en hoopt, dat hier de boeren spoedig hun werkelijk belang zullen inzien en zelf alles gaan veilen. Vervol gens leest de voorz. een ingekomen schrjjven van 31 leden voor om een eigen veilinggebouw te stichten. De beer J. Vroegindewejj krjjgt als eerste onderteekenaar 't woord om 't voorstel te verdedigen. Hjj begint met te zeggen, dat dit voorstel 't leven zag naar aanleiding van'n inge zonden stuk in de krant. Hjj bepleit 't nut van een eigen gebouw en meent, dat dit in Middel- harnis moet komen, waar dit 't centrum isvaD 'tgeheele eiland. Ouddorp is ons voorgegaan en wjj mogen niet achterblijven. Men zegt bier, dat zoo'n veilinggebouw wel mooi en goed zou zjjn, maar dat 't volk er nog niet rijp voor is. Daar om zou spr. desnoods liever met 't stichten willen wachten tot betere tijden daarvoor zijn aange broken. De heer Overdorp komt er tegen op, dal met 't kapitaal, dat door 't geheele eiland is bijeen gebracht, een gebouw zou worden opgericht voor Middelharnis, dat zou onbillijk zjjn tegenover de andere dorpen, laten de heeren 't maar doen van hun eigen geld. Van de bestuurstafel wordt door den heer v. Schouwen in 't midden gebracht, om 't bestuur de plannen voor 't stichten van een gebouw te laten uitwerken en een roorloopig crediet daar voor beschikbaar te stellen. Hij zegt ook, dat 't gebouw hier in Middelharnis moet komen, dat door zjjn centrale ligging de voorkeur heefl. De heer Vroegindewejj vindt, dat men alles gerust aan 't bestuur kan overlaten. De voorzitter wil echter eerst de uitspraak hooren van de vergadering, ol de meerderheid der leden voor een gebouw is, in dit geval zal 't bestuur gaarne plannen maken. Nagehouden stemming bljjkeu evenveel leden voor als tegen een veilinggebouw te zyn. De Voorz. zegt nu, dat 't bestuur hieruit zijn consequenties zou trekken en voorloopig een afwachtende houding zal aannemen in de hoop, dat spoedig't veilings idee meer gerijpt zal zjjn en als gevolg daarvan de noodzakelijkheid van een veilinggebouw zal gevoeld worden. De Voorz. wenschte bljjkbaar van zijn recht om bjj staking der stemmen de beslissing te geven geen gebruik te maken. Modern wereldverkeer. INGEZONDEN. In mijn dienstregeling van verkeersmid delen vind ik, dat er des avonds om 9,34 uur een tram behoort te vertrekken uit Gehucht a/d Noordweg, om 9.47 uur te Sint- Filipsland aan te komen. De vorige week Dinsdag moest ik met 2 dames dit reisje maken. We zouden dan juist op een mooie tjjd tuiskomen: het electries licht brandde nog en we waren op tjjd te bed. We gingen dan om ongeveer half 10 naar de halte. Het stationsgebouw, dat, naar ik meende, moest dienen om wachtende reizigers een behoorlik onderdak aan te bieden, was gesloten. Ook kon men niet in het bekende fraaie „blikke kot." We moesten dus buiten maar even wachten. Dat was niet zo heel erg, want, ofschoon er een koude wind woei, het regen de niet. In de verte hoorden we reeds de tramgefluit, geratel van wielen, geloei van vee, getier van mensen. We bleven daar heen en weer lopen tot even over 11 uur. Om half 12 kwamen we tuis. Onze illusies van mooie straatverlichting en op-tjjd-naar- bed-gaan waren vervlogen. Maandag 20 dezer moest ik 's morgens 6.06 aan de tram zijn. Ditmaal was hjj op tjjd, jh, zelfs iets te vroeg. Maar het stationsgebouw was nog niet open. Wach tende passagiers zochten op zij van het ge bouwtje beschutting tegen de gure ochtend wind. Een aangename gewaarwording voor zwakke mensen, moeders met zuigelingen enz.! Dinsdag (de beruchte dag) 21 dezer moest ik 's avonds 2 dames van de tram van 9.47 uur afhalen. Gemoedelik redeneerde ik bij mezelf: „De tram is elke Dinsdag zo laat; ik zal om kwart over 10 maar van huis gaan. Dan hoef ik niet zo lang te wachten." Ik ging dus op weg. Voor het gesloten stationnetje liepen al enkele heren te schil deren. Ik voegde mij bjj hen. Van een tram was nog zelfs in de verte niets te horen. Ik ging weer naar huis. Om 11 uur ging ik weer eens kijken. Niets te zien, niets te horen. Om 12 uur herhaalde ik m'n wande ling. Nög niets te bespeuren. Sommigen be gonnen aan een ongeluk te denken. Ik begon ook al wat ongerust te worden. Ik ging maar weer naar huis. Eindelik om half 1, hoorde ik wat. En ja, hoor, daar was de tram, bijna 3 uren te laat. Wat was er ge beurd? Och niets, er moest maar vee over geladen worden. Konklusie: bij de R.T.M. gaat het vee vöör de mensen. De R.T.M. schijnt zich uit te sloven om het de reizigers zo aangenaam mogelik te maken. Voorwaar, een fraai antwoord op de vele bemoeiingen van het aktieve „Comité van Actie". Hoogachtend uw dw. M. C. BLANKERT. Hoofd der School. DE NIEUWE POSTWET. Wjj laten hieronder eenige bepalingen volgen, van de wet tol regeling der brieven- posterjj, zooals die laatstelijk is gewijzigd bjj de wet van 14 Juli 1919. Naar gemeld is, treedt dit poattarief 1 November a s. in werking. Het port der brieven wordt bjj vooruit bepaling voor elke briefkaart 6 cents, voor elkpn brief van een gewicht van niet meer dan 20 gram 7% cent, boven 20 tot en met 100 gram 10 cent, boven 100 tot en met 200 gram 15 cent en boven 200 tot 1000 gram 20 cent voorts voor elk meerder gewicht van 1000 gram of gedeelte van 1000 gram 5 cent daarboven. Voor stadsbrieven wordt het port 6 coDt, voor drukwerk wordt het port tot en met 500 gram 1 '/i cent per 50 gram of gedeelte daarvan, boven 600 gram tot en met 1000 gram 20 cent en voorts voor elk meerder gewicht van 1000 gram of gedeelte daarvan 5 cent daarboven. Het port voor monsters bedraagt 2i/2 cent per 50 gram of gedeelte daarvan. Ongefrankeerde stukken worden belast met tweemaal het port, bjj vooruitbetaling verschuldigd. Ontoereikend gefrankeerde stukken wor den belast met tweemaal het ontbrekende bedrag. Het port bedraagt tenminste 2i/j cent voor elke verzending onder een af zonderlijk adres. De aanteekening is verplicht bjj de ver zending van geld, bank- of muntpapier, edele metalen of kostbaarheden. Bjj ver moeden, dat voor den afzender in strjjd hiermede is gehandeld, geschiedt de aan teekening ambtshalve. Het stuk wordt dan belast met driemaal bet gewone recht, on verminderd meteventueelverschuldigdeport. Het gewone recht bjj aanteekem'eg be draagt 10 cent, verder 2Vj cent voor elke 100 gulden of gedeelten daarvan met een minimum van 121/2 cent. Voor de overmaking van geldelijke be dragen door postwissels of postbewjjzen mag het te bepalen recht niet gaan boven 5 cent voor elk bedrag van f 12,50. In gebruik bljjven of worden gesteld post zegels van Va. L lVa. 2'/a. 3, 4Va, 6, 7>/s, 10, 12% 15, 177a, 20, 22% 25, 30 en 50 cent, fl.f2.50 en f5.-. Postbladen, voorzien van een zegelafdruk van 5, 7'/a of 12'/2 cent; briefomslagen, voorzien van een zegel- afdruk van 7'/i of 12'/a cent; enkele en dubbele briefkaarten, elke kaart voorzien van een zegelafdruk van 5 cent; postbewjjsformulieren, voorzien van een zegelafdruk van 3 cent. Ondertrouwd; ANSEM WALING en BAALTJE FASE. Ooitgensplaat.) 23 0ct 1910 Oude-Tonge, huishouding. Terstond gevraagd op Oost Flakkee een nette hulp in de Huishouding, intern, wegens ziekte van de tegenwoordige Huishoudster. Brieven onder motto Huishoud ster aan het Bureau van dit Blad. Expeditie van Regeerings-aardappelen. Degene, die vermeent nog iets te vorderen te hebben van boven genoemde expeditie, uithoofde van de levering van aardappelen, ge durende het afgeloopen seizoen, gelieve daarvan vóór of op 10 November 1919, schriftelijk opgave te doen aan het kantoor 2 1 Haringvliet 91, Rotterdam. HET BESTUUR. opgericht door het DepartementMid- delharnis-Sommelsdjjk der Maatsch. tot Nut van 't Algemeen, verleent onder borgtocht voorschotten van f 25 tot f 500. Aanvragen moeten geschieden bjj den secretaris-penningmeester T. C. HIPIDS, KADE, HIDDELHARNIS. Tandarts 0.11. J. KROS van NIEUW-HELVOET is eiken Zaterdag van 1-5 nur te spreken in Hotel SPEE te Sommelsdifk. Kamers met en zonder ontbjjt Logies in verschillende prjjzen. Wijnstraat 31 nabij Beurs r'dam Aanbevelend, A. Kieboom-Wieringa. tegen de leg steeds voorradig. weder verkrijgbaar ochtendvoer (Hoenderbe&chait) het beste van alles, rijk aan dier lijk voedsel, bij 20—15 J. SCHUURMAN Pz. Eendracbtstraat - Middelharnis. SPAARBANK van het Departement middelharnis en sommelsdijk der Maatschappij tot Nnt van 't Algemeen. De bank neemt gelden op tegen 3,6 ®/0 rente 'sjaars. Gelegenheid tot inbreng en terugbetaling van gelden op Maandag, Dinsdag, Woens dag en Donderdag van 9—12, benevens Maandagavond van 67 nur, ten kantore van dea Thesaurier-Boekhouder. c. kolff a.Cz. te Middelharnis boerenleenbank middelharni8-sommelsdijk. De bank leent gelden aan leden tegen 4'/i 'sjaars. Zij neemt gelden op tegen 3'/s Vo 'sjaars, ook van niet-leden. Voor schotten kunnen dagelijks aangevraagd worden bij een der leden van het Bestuur. Gelegenheid tot inbrengen en terugbe taling ran geiden eiken Maandagavond en Vrijdagavond van 6—8 uur ten huize van den kassier 1). joppe €z., teSommelsdijk. {■.In één nacht»| genezen Thermo-fableiien uw verkoudheid, heeschheld en keelpijn. Zij zuiveren de mondholte, lossen bet slijm op en genezen uw hoest. In doozen van 50 en 90 ct. Bij Ajjoth. en Drogisten. TE KOOP door de Hojl. Mij. van Landbouw goedgekeurd met 92 punten bij l. Bosschiefer, Landbouwer DIBKSLAND.

Onze Eilanden | 1919 | | pagina 6