ONZE EILANDEN TWEEDE BLAD ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 25 OCTOBER 1919. 5 No. 51. 25 Oct. 1919. Offlciëele Mededeelingen. BEKENDMAKING. Schietoefeningen, Hollandsch Diep en Yoikerak. Op 28, 29 en 30 en zoonoodig ook op 31 Octo ber 1919, zullen schietoefeningen gehouden worden in N.W.lijke richting van af eene geschut- opstelling nabjj het fort in den Sabina-Henrica- polder. Onveilig is het gedeelte der Hellegaten en het Haringvliet, aan de Westzijde begrensd door het Vent jagersgaal je, en aan de Oostzijde door de lijn Sabinafort—Kruitmagazijn op Tien Ge meten, tot op een afstand van 0500 M. van de vurende batterij. Op de schietdagen zal op het fort Sabina, op Redoute III bij Ooltgensplaat en op Tien Ge meten een roode vlag waaien, die één uur voor den aanvang der oefening wordt voorgeheschen. Militaire vaartuigen zullen aangewezen zyn om dc onveilige gedeelten der vaarwaters aan te geven. Willemstad, 3 October 1919. De Majoor, Commandant van het lie Bat. 4e R.Vg.-Art., J. A. VAN BEEK. WAARSCHUWING! De Majoor, Commandant van het lie Bataljon 4e Regiment Vesting Artillerie te Willemstad maakt bekend dat Projectielen, Kogels. Kr. Banden, Bulzen, Scherven enz., afkomstig van de schiet oefeningen, Rijkseigendom zijn en bet dus strafbaar is deze voorwerpen zich toe te eigenen Voorls waarschuwt bjj ieder voor bet aanraken, vervoeren, ot medenemen van niet gesprongen projectielen, welke handelingen levensgevaar lijk zijn voor degenen die zulks doen, maar ook voor hen die zich in de nabijheid ophouden. Willemstad, 3 October 1919. De Majoor voornoemd, J. A. VAN BEEK. Distributie van Levensmiddelen. BROODKAART. De directeur van het Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel, maakt bekend, dat de broodkaart van 't 114de tijd vak (zwart gekleurde) geldig is van 25 Oct. tot en met 2 Nov. MIDDELHARNIS. De Burgemeester van Middelbarnis maakt bekend, dat voor de week van 27 Oct. 1919, tot en met 1 Nov. 1919 zal worden beschikbaar gesteld op: Bon 4 Rjjkssuikerkaart 2>/i ons Suiker. NIEUW-HEL VOET. Voor de volgende week is verkrijgbaar gesteld op: Bon 4 der Rykssuikerkaart 2ll2 ons suiker. ZWARTEWAAL. Deze week is verkrijg baar op: Bon 3 suikerkaart 2,/3 ons witte suiker. Tot bon 18 87'/a K.G eierkolen. Tegen de isolatie onzer eilanden. EEN ONDERHOUD MET CAPT. HINCHLIFFE. Ik heb Maandagavond Capt. Hinchliffe gesproken in Amsterdam. Men weet dat hij beloofd had nog even in Middelbarnis te zullen komen landen, als bij terug kwam uit Engeland. Door omstandig heden was daar niets van gekomen. Ik had dat Vrijdagavond gemerkt, toen ik van hem een telegram kreeg, verzonden uit Amsterdam. Op zijn kamer in het Amstelhotel hebben we een paar uur zitten praten. En bij het gesprokene was een en ander, dat van genoeg belang is, om er onzen lezers wat van mee te deelen. Ik vroeg hem allereerst over zijn terug reis naar Engeland na de demonstraties in Middelbarnis. De reis was zeer voor spoedig geweest. Om zeven uur vertrok ken, zijn ze gevlogen naar Calais, daar geland aan d'e kust, hebben er wat ge geten, zich wat warm geloopen, en om halt 12 zaten ze aan den lunch in Londen. „Dat was toch netjes nietwaar?" vroeg hij me en ik moest het toegeven. Capt. Hinchliffe was er voorts niet over uitgepraat, hoe prettig alles in Mid delbarnis was geweest. Hij had, zei hij, nergens aangenamer gevlogen dan hier. In de groole steden, waar hij gedemon streerd had, vond hij het veel minder prettig. Ik maakte nog eens excuus, dat we slechts éen kleine auto tot zijn be schikking hadden kunnen stellen. O, dat was juist aardig geweest. Over de toto's, die ik hem meebracht, was hij verrukt. Die waren voor zijn Ouders, die daarop altijd zoo gesteld waren. In hun huis in Londen hing ook het lint van de krans, die we hem hebben aangeboden. Al pratende namen we een kaart van de eilanden, en teekenden daarop een verbinding van de voornaamste plaatsen. Want daar was ik eigenlijk voor gekomen, om met hem te spreken over de moge lijkheid, onze eilanden uit hun isolatie te balen. Daarover hebben we toen een heele poos geboomd. En het resultaat? Voortaan zal het mogelijk zijn, op elk gewenscht oogenblik in Middelbarnis een vliegtuig te huren voor een bepaalden tocht. Met enkole uren zal een Avro voor vier personen bier zijn, die U bren gen zal, waar ge wezen wilt, al was het in Rusland. Natuurlijk kost dat geld. Op het Bureau „Onze Eilanden" zijn daarover alle mogelijke inlichtingen te bekomen, en wij zorgen voor alles. Ook reclame-vliegtochten met uitwerpen van strooibiljetten kunnen wij desgewenscht organiseeren. Dit is nog niet alles. Ons lievelings idee, een geregelde vliegdienst, een of twee maal per dag, komt ook door onze bespreking met den heer Hinchliffe steeds dichter aan zijn verwezenlijking. Meer kunnen wij op het oogenblik niet zeggen, maar zoodra we met de plannen klaar zijn, vertellen we meer. We zullen straks, als ons blad twee maal per week verschijnt, beter dan tot nu toe in staat zijn, onze lezers op de hoogte te houden van het laatste nieuws op dit gebied. Dit staat vast, wij zullen binnenkort de directie der R.T.M. eens toonen, wat het exploiteeren van een modern verkeersmiddel is. Plaatselijk Nieuws. M1DDELUARXIS- Door de rivierpolitie van Oud-Beyerland werd Donderdagmiddag naar hier overgebracht en voorden Burgemeester geleid gebra. G. van Pernis wegens diefstal van suikerbieten aan de haven. Ze zulleD Vrijdag o vergebrach tworden naar den officier van Justitie te Rotterdam. Door H. M. de Koningin is f20 ge schonken aan den werkman H. P. v. d. Velde uit deze gemeente ter tegemoetkoming in de kosten van een operatie van zfjn vrouw, die daarvoor in het ziekenhuis te Utrecht moet worden opgenomen. De in de Geref. Kerk alhier gehouden collecte ten bate van de vrije universiteit en theol. school te Kampen heeft opgebracht f68,12. Het nationaal Steuncomité zond aan verschillende instellingen in Nederland schoenen en dekens, ook het prov. Weeshuis alhier, mocht daarvan een party dekens en schoenen ontvangen. Naar we vernemen staat Mr. E. van Wely, kantonrechter te Sommelsdijk, op de alpha- betische voordracht voor de benoeming van kantonrechter in de vacature te Bergen op Zoom. Si'MMELSDIJK- A. H. had het ongeluk met eon fists in een sloot te rijden. Met de schrik en een nat pak liep dit ongeval af. Vrijdag 31 October a.s. 's nam. 3 uur, zal in het Hotel Spee alhier een bespreking worden gehouden over een Ziekenhuis. Naar wij vernemen heeft onze voet- balvereeniging tegen de Kerstdagen een sei ie wedstrijd uitgeschreven om een zilveren medaille. Op de alhier gehouden openbare verkoo- ping van bouwland gelegen in den polder de Oostplaat te Middelhamis ten overstaan van notaris Mr. A. Mijs te Rotterdam is als volgt ingezet: Koop I door C. Coolbergen te Middelhamis op f1410 per gemet of f4216. Koop II door Jn. Jordaan Gz. te Middelbarnis op f1510 per gemet of f4379. Koop III door J. Vroeg- indewey Lz. te Middelhamis op f990 per ge met of f3079. Koop IV door Jn. v.d.MeideBz. te Middelhamis op f 945 per gemet of f 2835. Koop V door Jn. Vroegindeweij Lz te Middel hamis op f1340 per gemet of f3689. Koop VI door Jn. Vroegindeweij Lz. te Middelhamis op f1350 per gemet of f8717. Koop VII door C. Snyder te Oude Tonge op f1200 per ge met of f3208. Koop VIII door P. Snijder te Middelhamis op f 1220 per gemet of f 3262. en bouwland gelegen in den polder de Westplaat te Sommelsdijk. Koop I door 0. v. Oorschot te Sommelsdijk op f1390 per gemet of f 10022. Koop II door C. Snijder te Oude Tongo op f 1290 per ge met of f9120. Koop III door I. Born te Sommelsdijk op f1320 per gemet of f9267. De afslag is bepaald op Donderdag 30 Oc tober 1919 nam. 2 uur. DIRKSLAND- Teneinde het werk van de winkeliers in suiker te vergemakkelijken en de uitbetaling van de suikerbons te bespoe digen is de heer J. A. Kleynenberg te Melissant voor do gemeenten Dirksland, Melissant en Herkingen aangesteld als agent van het Centraal Verrekenkantoor voor suikerbons. De suikerbons worden doorhem verzilverd en opplakbladen voor die bons zijn bij hem verkrijgbaar. De landerijen aan de Filipshoofdjesweg zy'n bij veiling op 15 Oct. ingezet als volgt le perceel 0.3169 H.A. door A. Ardon op f 1483,50. 2e perceel 0.3801 H.A. door F. Nieuw laud op f 1749,-. 3e perceel 0.5038 H.A. door Joh. Kosten op f 2170,-. 4e perceel 0,5502 H.A. door J. P. Nieuw- land op f 2417, 5e perceel 0.6104 H.A. door F. Nieuwland op f 2700,-. 6e perceel 0.2159 H.A. door P. Hameete op f 1062,-. 7e perceel 0.3477 H A1 door Mr. A. Zaayer op f 1790,-. Werden in het geheel afgemijnd door J. van Kempen op f 14014,-. Het Herhalingsonderwijs aan de open bare school zal aanvangen op Maandag 17 November a.s. en gegeven worden op Maan dag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag van 5-7 uur. MELISSAM- Het gemeentebestuur roept sollicitanten op voor de betrekking van klok kenist en klokluider op een jaarwedde van f60. Zij, die den leeftijd van 65 jaar hebben bereikt en zij die 70 jaren oud zijn en geen ouderdoms rente genieten en minvermogend zijn kunnen zich hiervoor op geven bij den tusschenpersoon J. A. Kleijnenberg. Gedurende den winterdienst wordt de laatste post niet besteld. Deze kan echter afgehaald worden binnen 15 minuten na aankomst. REKKINGEN' J'L Maandag hield Ds. Ver- hage uit Dirksland in de Gereformeerde Kerk alhier een bijeenkomst om te protesteeren tegen de invaliditeitsverzekering en besloot men een adres te zenden aan het Ministerie van Arbeid tot intrekking dier dwangverze kering. Naar men verneemt is het adres door velen geteekend. Als iets zeldzaams kan worden gemeld dat de drie gebroeders Eelderink de vorige week zijn benoemd als onderwijzer bjj het bijzonder onderwijs, n.l. W. Eelderink te Laren, K. Eelderink te Ridderkerk en M. J. Eelderink te Uithoorn. Deze week viel een paard van den land bouwer D. D. Kastelein dood voor den wagen. Niet alleen een schadepost voor dien land bouwer maar in dezen tyd van drukke land- bouwwerkzaamheden een groot ongerief. De volgendo week zal het Bestuur van de afd. „Het Groene Kruis" vergaderen om dan daarna een algemeene ledenvergadering te houden. Zij, die nog lid worden kunnen die vergadering alsdan ook bijwonen. STELLENDAM. Het herhalingsonderwijs waarvoor zich 14 leerlingen nl. 4 meisjes en 10 jongens hebben aangemeld, zal Woens dag 29 Oct. beginneD. De garnalenvisschers hebben de vorige week 5 dagen gevischt. Gemiddeld werd per dag en per vaartuig 70 kilo aan de pellerijen aangebracht. GOEDEREEDE- De oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk alhier bracht voor de Kerk f 33,23 en voor de armen f 16,681/2 op. A.s. Woensdag 29 October zal hier in de Ned. Herv. Kerk verkiezing plaats hebben van 4 leden van het Kiescollege, waarvan 3 leden voor 4 jaar en 1 voor den tijd van S jaren zitting zullen hebben. De heer J. v. Heest Cz. alhier is be noemd tot Secretaris-Penningmeester voor de Generale Dijkage Stellendam. OUDDORP' D. Mierop heeft zijn woonhuis onderhands verkocht aan C. Boshoven. Onze dorpsgenoot D. Witte maakt deze week met de zeesleepboot Roode Zee een reisje van een half jaar naar Zuid-Amerika. Veiling sbf richt: Sjatotten f7,50 tot f9,80 per 100 kilo. Appelen en peren van 6 17 cent per kilo. Witte kool 16 en 16 cent per stuk. Mej. J. van der Aar van Rotterdam is benoemd tot onderwijzeres aan de Christe lijke School alhier. De zangvereeniging Halleluja, onder leiding van M. Boelaars, is deze week ont bonden. NIEUWE TONGE- Zij die 65 jaar en ouder zijn, en nog niet in het bezit zijn van een rente krachtens de Invaliditeitswet kunnen zich, in verband met hun eventueele aan spraken op een Ouderdomsrente, ingevolge de Ouderdomswet 1919, aanmelden bij den tusschenpersoon voor den Ouderdomswet, dhr. D. van Noord, alhier, welke daarvoor zitting boudt op Maandag 27 October en Dinsdag 28 October a.s. des avonds om 6 uur ten Gemeentehuize. Nevens de toegezonden oproepinsgkaart moeten worden medegebracht alle belasting papieren over het loopende of laatste dienst jaar. De zoontjes van J. P. de W. en P. W. hadden Donderdagmiddag het ongeluk, al spelende met hun wagentje in de Kerkgracht te geraken. Door toegeschoten hulp wist men ze spoedig op het droge te brengen, zoodat zij met den schrik en een nat pak vrij kwamen. OUDE TONGE. Als tusschenpersoon om behulpzaam te zijn bij het aanvragen van een rente ex. art. 28 der Ouderdomswet, is benoemd de heer D. Vervolg, alhier. Zij die aan het Herhalingsonderwijs wenscben deel te nemen, moeten voor Zater dag 1 November a.s. aangifte doen bij het Hoofd der School. Het woonhuis van den heer G. Mijs staande aan den Kerkring alhier, is onder hands verkocht aan den heer Johs. Kardux. Aan de weekmarkt waren aangevoerd 26 stuks hoornvee en 9 manden biggen. Het bouwland van de wed. G. van Loon, liggende in de polder „De Tille" is ingezet door den heer C. Snyder voor de som van f 16,464. OOLTGENSPLAAT. Woensdagmorgen ge raakte de landbouwersknecht de Vos onder een bietenwagen, waarbij hij een been brak. Nadat Dr. Hers hem de eerste hulp had verleend, kon hij per wagen naar huis worden vervoerd. De heer L. de Ruiter is uit ongeveer 140sollicitanten benoemd tot administrateur der Ger. Kerken te Rotterdam. B. en W. dezer gemeente brengen ter kennis dat de begrootiDgen van inkomsten en uitgaven over het dienstjaar 1920 voor een ieder ter secretarie ter leziDg ligt, en tegen betaling der kosten verkrijgbaar is. DEN BOMMEL. Ds. Verschoor van Poortvliet heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Tot kerkelijk ontvanger bij de Ned. Herv. Kerk alhier is benoemd de heer H. C. vaD Rossum, inplaats van wijlen den heer F. J. Knoop. Bij Kon. Besluit is aan deze gemeente een voorschot verleend uit 's Rykskas, ten behoeve der volkshuisvesting. STAD AAN 'T HARINGVLIET- Uitslag van de veiling van land in den polder „de Tille" gehouden op Woensdag j.l. door notaris van der Sluys te Dirksland in de zaal van G. Smits alhier: le koop, f 1420 per gemet, totaal f3162, P. Braber Az. alhier. 2e koop f 1450 per gemet, totaal f3702, A. Koppenaal, alhier. 3e koop, f 1460 per gemet, totaal f3957, G. van Rossum, alhier. 4e koop, f 1470 per gemet, totaal f3621, F. Driesprong, Middelhamis. 5e koop, f 1390 per gemet, totaal f 3739, J. Braber L Jz., alhier. 6e koop, f 1400 per gemet, totaal f3178, G. van Rossum, alhier. 7e koop, f 1280 per gemet, totaal f 4476, C. Snijder, Oude Tonge. 3e koop, f 1150 per gemet, totaal f3734, C. Snijder, Oude Tonge. 9e koop, f 1250 per gemet, totaal f 4354, C. Sny'der, Oude Tonge. 10e koop, f 1240 per gemet, totaal f 3900, C Sny'der, Oude Tonge. Bij den koopman J. K. alhier zyn eenige jonge varkens des nachts uit het hok gebroken en hebben zich daarna te goed gedaan aan gezouten paardenvleesch. De dieren kregen natuurlijk zeer grooten dorst en zyn naar een waterput in de spui gegaan en hoe het toegegaan is, weet niemand, aangezien het nacht was, maar '3 morgens vond men de dieren verdronken. J. K. heeft daardoor een schade van verscheiden honderden guldens. By den landbouwer J. K. is een paard voor den wagen doodgevallendit is het derde paard, dat genoemde landbouwer in den tijd van drie weken verloren heeft. Door L. B. werd een hond overreden, het dier was nog niet dood, maar kon toch niet meer herstellen. De landbouwer C. B. die daar tegenwoordig was, haalde zijn ge weer, schoot het dier dood en hielp hem zoo doende uit zyn lijden. Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat L. v. A. alhier in één schot drie ganzen doodde. HELLEVOETSLUIS. De officier machinist 3e klasse G. van Noortwyk is ter beschik king gesteld. De heer Hey'er heeft bedankt voor zyn benoeming als hoofdambtenaar ter secretarie alhier. Als zoodanig is nu benoemd de heer J. H. v. d. Goes te Geldermalsem. By één der slagers hier ter plaatse is door de politie beslag gelegd op een partij AmerikaaDsch spek, groot 90 K.G., dat voor Geldersch werd verkocht. Op last der justitie werd zij daarna in 't openbaar verkocht. Tegen den slager is procesverbaal opgemaakt. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd door de politie een zekeren J. R. van Oudenhoorn betrapt op het stelen van paling en fuiken, toebehoorende aan den beer van der Giesen alhier. Voetbal. Zondag jl. speelde Hellevoet- sluis I ten aanechouwe van een talrijk publiek tegen Neptunus van Rotterdam. Deze wedstrijd werd door eerstgenoemde club gewonnen met 3—0. Na afloop biervan speelde Hellevoet- sluis II tegen N.V. V. van Nieuwenhoom. De Helvoeters wonnen met 3—2. Met ingang van 16 Oct. is de kommies te water A. Doppegieter te Millingen alhier geplaatst. Het dameskoor „Euphonia", directeur de heer A. W. v. d. Linde alhier, zal Zater dag 25 Oct. zyn eerste concert geven in de zaal van den heer v. d. Berg, met wel willende medewerking van mej. Christien Greger, sopraan, de heer Edu Haak, cellist, beiden te Wageningen, en de heeren Van der Linde, tenor en Van der Maesen, pianist alhier. Het program vermeldt een 25 tal nummers, deels zang, deels muziek, terwijl voor een aangename afwisseling is zorg gedragen. Voor belangrijke diensten op het eerste Nat. Mand. Concours aan „Euterpe" be wezen, heeft deze vereeniging als stoffelijk bewys van dankbaarheid onzen Padvinders een mooie zilveren medaille aangeboden. Ter vervanging van den heer Klein is de heer M. Dijk alhier benoemd tot vaan drig by de afd. Padvinders Hellevoetsluis e.o. De heer J. H. Zoon, is alhier aangesteld tot consul der Rotterdamsche Voetbalbond. Diepten van eenige vaarwaters be oosten de zeegaten van Goeree en aan den Hoek van Holland. - Volgens mededeeling van den Rijkswaterstaat werden in de maand September 1919 de navolgende diepten ge vonden in de onderstaande vaarwaters: Dordsche Kil: 47 dM., by den Z.lyken ingang. Spui: 31 dM., by Oud-Boyerland. Berengat: 27 dM. Brielsche Maas: 34 dM., bij het Domein plaatje. Botlek: 32 dM. bij den Boschpolder. Noordgeul: 42 dM. Nieuwe Maas van Rotterdam tot aan de Noord: 61 dM. Noord: 34 dM. by benedenmond Rietbaan. Oude Maas: 27dM.bezuidenGrooteLindt en 30 dM. by het Berengat. De voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan de openbare school voor M. U. L. O. luidt: 1 Mej. J T. Sauer Nieuw- Helvoet, 2 Mej. M. C. van Faassen, alhier, 3 Mej. Jobsea, Nymegen. De Y. 3 te Hellevoetsluis. Een bekend motorgesnor verkondigde ons Woensdagmiddag, dat een vliegtuig zich bo ven onze veste bevond. Geen ongewoon ver schijnsel tegenwoordig. Buitengewoner ech ter was, dat het in onze Koopvaardyhaven neerstreek. Wat was het geval? De mechanicien één der twee inzittenden, korporaal-vliegenier Smit, de bestuurder, was de andere vertelde ons, dat z\j voor den mist gedaald waren, daar zij niets meer kon den zien. Het vliegtuig was de V. 8, een Marine watervliegtuig van Veere en zij maakte een gewone oefeningsvlucht. Het spreekt van zelf dat tientallen Hel voeters en niet-Helvoeters Woensdagmiddag het ranke toestelletje kwamen bezichtigen. Donderdagmorgen is het vertrokken. Het vertrek was bepaald op half negen. Geen won der dus, dat zich op dat uur een talrijk publiek langs de haven en op het havenhoofd had ge- iposteerd. Nadat de motor was aangezet voer het toestel met een bescheiden snelheid de haven uit, gevolgd door het recherche-vaartuig „Zee hond", dat bij mogelijk ongeval assistentie kon verleenen. Met steeds grooter vaart draaide het daarna op het Haringvliet eenige malen om de „Zee hond" heen, voer een paar keer rakelings langs het hoofd, om daarna tegen den wind in te starten en zich uit het water te verheffen. Tenslotte cirkelde het nog even over de stad om daarna naar Veere terug te keeren. Wy zyn den korporaal Smit en zjjn metge zel dankbaar voor de eenvoudige, doch inte ressante manoeuvres, die hy het Helvoetsche publiek bood. Verslag der Nuts-byeenkomst op Yry- dag 17 Oct. Gaf het Nut voorheen zyn avonden in één der zalen der marine-cantine, thans geschiedde dit voor 't eerst in de zaal Casino van den heer D. K. v. d. Berg. De heer Spoon rekende het zich tot een aangename taak, dezen eersten avond te openen en schetste in 't kort den toestand der afdeeling. Zy was er, gezien de algemeene achteruitgang van Hellevoetsluis nog genadig afgekomen, daar het ledental maar met 8 was verminderd (104—96). Gevoeliger was echter het verlies van den voorzitter, den heer Commys. Daarna kwam Mr. Kamp uit Den Haag aan de beurt, die in overleg met het Bestuur een vroolijk program had samengesteld, al toonde zich zoo hier en daar een meer ernstiger ondergrond. Zie hier het metsuccesafge werkte program 1 De rattenvanger van Hameln (naar de dramatische bewerking van Browning). 2 Behoort de man tot de huishouding? 8 De man, die my een dienst bewees. 4 Het gordijn van Van Ryn. 5 Hy probeerde het aan zijn vrouw te vertellen. 6 De schoolopziener en de rups. 7 (Als „finaal slot", na aanhoudend applaus) Moeilijkheden der Nederl. taal. Op buitengewoon verdienstelijke wijze kregen we dit zevental te hooren. Inhoud zoowel voordracht, toon zoowel als gebaar waren uitstekend en brachten dan ook by herhaling de lachspieren in beweging. Het was een prachtavond en gaarne roe pen wij den heer Kamp een tot weerziens toe. ROCKANJE- De regenwaarnemer van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut alhier tapte voor de maand Juli aan neerslag af

Onze Eilanden | 1919 | | pagina 5