EERSTE BLAD Dit blad verschijnt iederen ZATERDAGMORGEN. Prijs per kwartaal bij vooruitbetaling. f 0,75 Losse nummersf 0,07s ZATERDAG 25 OCTOBER 1919 1e Jaargang. N°. 51 Advertentiën van 1—6 regelsf 0,90 Elke regel meerf 0,15 Bij contract aanzienlijk korting. Uitgegeven onder leiding van i. i. L. VAN ZUVLEN door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Voorstraat A (6 Middelharnis. Telef. interc. No. 20. Adres voor Redactie en Administratie: Bureau „Onze Eilanden" te Middelharnis. AGENTEN te: Brielle: Boekhandel L. Kluit. HellevoetsluisBoekhandel G. M. van der Maesen. Ooltgensplaat: fa. Breur Zonen. Oude Tonge: H. Simonse. Nieuwe Tonge: W. van de Ree. OuddorpC. de Mooi). Stad aan't Baring vliet: J.C.Elvé. Dirkeland: fa. Binkhorst Zaaijer. Melissant: H. Tieleman Cr... Herkingon: A. Montere. DenBommel: J.Woudstra. Oudenhoorn: A. Tuk. Zwarteuiaal: D. Hoftijzer Tzn. Nieirn Helvoet: J. Nooteboom. Rockanje: PI. Monster. Goedereede: Jac. v. d. Tol. Stellendam: N. J. van Dongen. Eiland Rozenburg: J. v. d. Vliet Cz., ZanddijkD 38. Middelharnis en Stmmelsdvjk: Bureau „Onze Eilanden". Zuidland: C. ZevenbergenNz.. Spijkenisse: G. E. van Gent. Heenvliet: 'W. Hoepel Bz. Alle brievengaarders nemen advertentiën en abonnementen op dit blad aan. ZIEKENHUIS VOOR FLAKKEE. (Ingezonden). Naar aanleiding van het hoofdartikel in Uw hlad van eenige weken geleden, waarin U tracht aan te toonen, dat een Ziekenhuis voor Flakkee om financieele redenen een onmogelijkheid is, heb ik my om inlichtingen gewend tot den heer Geneesheer-Directeur van het Ziekenhuis voor Schouwen en Duiveland te Noord- gouwe. Namens de vereeniging mocht ik van den heer Secretaris enkele inlichtingen ontvangen, waarvoor ik hem bij dezen mijn dank betuig. Ik wil zeer kort zijn en alleen de finan cieele zijde bespreken. Het verslag van het Ziekenhuis voor Schouwen en Duiveland over het jaar 1918, luidt als volgt: ONTVANGSTEN: Busje Ziekenhuis. f 58,77 Contributie van leden 1964,47s Van Gemeenten e.a. Besturen 720, Rente van kapitaal 555,71 Verpleeggelden 8696,66s Bijzondere part. bijdragen 400, Uitstoomen van goederen. 35, Diversen65,86 Totaal f 12496,48 Nadeelig slot over 1918 1572,42s f 14068,90s UITGAVEN Nadeelig slot 1917 '108,32 Traktementen Huishouding Brandstoffen 2951,70 4407,81 2584,21s FEUILLETON. JOHANNA VAN VRIJENBAN. Oorspronkelijke Roman door JAN VAN GELDER I (Nadruk verboden). Waschinrichling 573,35 Onderhoud huis en tuin 1189,75s Aank. en herstelling huisraad 315,54 Aankoop verband enz.972,71s Instrumentarium 152,69s Aanvulling Linnenkast. 268,55s Interc. Telefoon 59,95s Diversen484.29s Totaal f 14068,90s Ten opzichte van het nadeelig saldo wordt in het verslag gezegd: „Wat de financiën betreft, het tekort ,is gestegen van f 108,32 in 1917 tot ,f 1572,42V3 in 191S. Wanneer we zien, ,dat alleen de brandstoffen in 1918 een „uitgave vroegen van f 2584,21Va, dat is „ongeveer f 1350 meer dan in 1917, dan „moet het ons verbazen, dat bet tekort „niet nog veel grooter is geweest, gezien „nog de hoogere uitgaven voor salarissen, „huishouding, waschinrichting, linnen kast en vooral onderhoud huis en tuin „en verband. „Hooge post onderhoud huis en tuin „komt, doordat kachel en kelder voor „centrale verwarming weer geheel in „orde zijn gemaakt. „Post verband is veel hooger doordat „voordeelige aanbieding aanleiding gaf „voorraden in te slaan. Rekening houdende met deze toelich ting op het financieel verslag dan kan men aannemen dat het Ziekenhuis te Noordgouwe zichzelf heeft kunnen helpen met behulp van de ontvangen bijdragen van f 3100. Maar laten wij de zaak niet rooskleu riger voorstellen en niet gunstiger be rekenen dan deze is, want mochten wij tot oprichting van een Ziekenhuis komen voor ons Eiland dan zullen er ook wel jaren komen die tegen vallen. Laten wü dus aannemen de cijfers in „De oorlog is toch het heerlijkste, wat er is" verzekerde Van Vloten, ,het geval, zooats U daar vertelt, heb ik meegemaakt. Wij lagen met driehonderd Jicarilles-Apachen in een der canons van boven-Colorado en loerden op een bende ;oudzoekers, die eenige weken geleden ons kamp in brand hadden gesloken. Ze deden ook als en lieten kano's drijven met poppen, maar een Jicarillos laat zich niet vangen. Zij bemerkten heel gauw den list, begonnen te schieten en te schreeuwen, maar gingen niet te water. Ze wach ten tot de blankeD stroomaf kwamen en er z(jn er niet veel geweest, die het verteld hebben". Aldus onderhielden de heercn elkander en voor •eiden was het dinér een genoeglijk oogenblik. £ij scheidden omstreeks zeven uur, toen de gene- aal zich naar de kamers begat, die bij in de ?rederikstraat bewoonde. Alvorens heen te gaan, sprak hjj de hoop uit Van Vloten nog vaak te zullen ontmoeten en met veel ophef maakte hjj gewag van het prettige gesprek, dat zjj samen gevoerd hadden. Van Vloten wist na het vertrek van Stopman niet anders te doen dan in de leeszaal te gaan zitten, om daar de couranten te besludeeren. Hjj wachtte Tarkof, met wien hij naar de schouw burg zou gaan, om de Italiaansche opera-troep te hooren zingen. Gelukkig liet hij zich niet lang wachten, want het krantenlezen ging Van Vloten niet best af. Op den „Dollcnkamp" las h(j geen enkel nieuwsblad, zoodat hij nu bijna vijftien jaar geen Hollandsch dagblad had inge zien. De indruk, dien hij van het „Vaderland" kreeg, dat hij juist in handen had, was een zonderlinge. In den aanvang raakte hij er door in de war, maar omdat al de genoemde personen hem onbekend waren en bij volstrekt niet op de hoogte was van de politieke gebeurtenissen van den dag, ontging hem het schijnbaar belang rijke van de nieuwstijdingen en doorzag bij ze iii hun pure bespottelijkheid. Denzelfden indruk zou hij ontvangen hebben van een nieuwsnummer, dat honderd jaar ouder was geweest en hjj ver tolkte dit denkbeeld aan Tarkof. „Of je nu één krant leest of duizend, er staat in alle bladen precies hetzelfde. Je moet wel degel|jk allo menschen kennen en in alle opzich ten op de hoogte wezen, anders snap je er niets van. Ik zie nu aan den datum dat dit het nummer is van 29 November I8S6 maar als het gedateerd was 1786 of I6S6, dan zou het niets vreemd zijn." „Och, ik lees geen kranten", antwoordde Tarkof, die den ander niet begreep en in een zekere pose vergoeding zocht voor de houding, die hjj niet kon vinden. „Willen we opslap- het verslag genoemd. Dan komen wij tot een uitgave van f 14068,9OV2 Trekt men daar af de ont vangen verpleeggelden van 8696,66V2 dan komen wij tot een tekort op de Exploitatierekening van rondf 5100,— Het verslag spreekt niet van rente en aflossing van desticbtingskosten van het Ziekenhuis. Wanneer wij dan stellen dat de stichtings- kosten van een Ziekenhuis met inventa ris en alles wat daarbij behoort f80,000 bedragen (15000 aankoop grond, 160.000 bouw Ziekenhuis en f loOOü voor inven taris en instrumenten) en men stelt daar van de rente- en aflossing op 7 (rente 5 °/0, allossing 2 °/o) dan komt men tot een bedrag van f 5600. Het geheele tekort zal dus kunnen worden begroot op f 11000 per jaar. De vereeniging te Noordgouwe moet haar tekorten balen uit particuliere bijdra gen, maar geeft den raad niet dien grond slag te volgen, maar dadelijk een vastcren grondslag te nemen. Zooals ik al eens eerder heb betoogd, zou ik het Ziekenhuis niet in een onder onsje willen oprichten maar het willen laten stichten door al de gemeenten van Flakkee, die ieder bijdragen naar het aan tal harer inwoners. Zou dit zoo gaan, dan zou volgens mijne berekening een bijdrage moeten worden gedaan van f 0,30 per hoofd, per jaar. Stel dat f 0,50 per hoofd en per jaar bijgedragen zou moeten worden, dan ge loof ik dat daarvoor een Ziekenhuis niet te duur is gekocht en dat de stichting daarvan, daarom behoeft te mislukken. Hieronder volgt een staatje van het aantal patiënten, opgenomen en verpleegd in 1918: pen? Dan loopen wc de stad nog wat door". Van Vloten was blijde, dat hy op straat kwam. Zijn organisme was Diet op de temperatuur en de atmosfeer van een sociöteit berekend. Zjjn gelaat gloeide van de warmte binnenshuis en met verademing liet hij de vochtige winterlucht om zich heen spelen. „Hé, ik bekom hier wat", zei hij, terwijl zij schuin het Plein over gingen en de Lange Poten insloegen. „'t Is daar binnen kapitaal warm". „Ik vond van niet. 't Is luguber weer!" „Ja, maar je moet bedenken, dat ik hel niet gewend beu, bij ons buiten, doen wij aan de volle buitenlucht". „Jjj kon nog al opschieten met dien Stopman. Wjj vinden hem zoo bar vervelend 11 „Neen, toch niet. Ik heb heel aardig met hem zitten praten". Tarkof groette een paar dames, die in de Spuistraat passeerden. „Chic volk!" zei Van Vloten, „zijn dal fatsoen lijke menschen of is dat zoo maar wat?" „Baronesse van Wemeldinge met haar oudste dochter. Je kunt ze beiden trouwen, als je ze vraagt". „Neen, liever niet". Tarkof groette weer. Twee sierlijk gekleede figuurtjes schoven hen voorbij en lachten hen met een aanmoedigend gezicht tegen. „Dat is nu het „zoo maar wat", waar je zoo pas naar vroeg, 't Is jammer van de deerns. GEMEENTE AANTAL VERPLEEG- KLASSEN. PATIËNTEN. DAGEN. i 1 11 lil IV Zierikzee 28 716 3 1-1 14 Noordgouwe. 8 718 2 1 3 2 Zonnemaire •10 213 1 1 0 6 Kerkwerve 8 93 1 2 1 4 10 •193 4 6 Brouwershaven 4 48 3 •1 Ellenieet en Eikerzee 2 22 2 2 60 1 1 Haamstede 7 237 2 2 3 5 334 3 2 Serooskerke 2 21 1 1 Ouwerkerk 2 47 2 Nieuwerkerk 9 232 1 3 3 2 Oosterland 1 74 1 1 10 1 1 15 1 Vlaardingen 1 79 1 Rotterdam 1 2 1 •1 6 1 St.-Filipsland 1 58 1 Totaal 104 3178 5 13 38 48 Ileeren doctoren zullen wel hun mee ning willen kenbaar maken of er hier op 't Eiland ook zooveel operatieve hulp per jaar moet worden verleend. De Secretaris der vereeniging te Noord gouwe schreef dat: „Bij uitzondering „worden wel patiënten opgenomen die geen operatieve hulp, doch alleen her stelling behoeven." Bij het schrijven was ook gevoegd een circulaire die door de vereeniging in Augustus 1919 aan de Gemeentebesturen is gezonden waarin allereerst de onmis baarheid van het Ziekenhuis wordt aan getoond en besproken, maar waar ook vooral de aandacht op wordt gevestigd, is, op de tot standkoming van de Ziekte en Invaliditeitswet. Ook hierop wilde ik Want ze zijn nog uit een nette familie. De papa, die dood is, was refendaris aau Marine. Je hebt hem nog wel gekend, wed ik. Hij heette Bokhoven een groote, zware vent, al een jaar of tieu dood Ja, ik heb hem heel goed gekend". De moeder is een paar jaar terug gestorven. De meisjes hebben het pensioen gehouden tot hare meerderjarigheid en toen is het misgegaan met ze. Geen familie, geen werkkring". „Hoe weet jij dat allemaal zoo precies?" vroeg Van Vloten spottend. De ander kleurde en beet op zijn knevel. Toen antwoordde hy lakoniek: „Ik heb al twee jaar ruzie met mjjn vrouw". Zij waren de Veenestraat doorgeloopeu en volg den de Hoogstraat. „Je moet eens opletten", zei Tarkof zachtjes, „ginds komt een oude kennis van je aan. Hij is al die jaren nog niet veranderd". „Wie?" vroeg Van Vloten nieuwsgierig. „Daar. Van Troostwijk I" Met langzame passen naderde de oude vijand van Van Vloten- Het was de zelfde lange magere gestalte van voor vijftien jaren her. Hel haar was misschien iets grijzer geworden, de plooien om de kaak dieper en het lichaam iets meer gebogen, maar overigens was hij niet veranderd. Hij zag Van Vloten aan en h|j herkende even eens. Het was, of er vlanuuen uit zjjn oogen schoten en of hij in een plotselinge beweging den wandelstok wilde ophelfen om te slaan maar hij scheen zich te bedwingen en ging rake lings langs hem heen. even de aandacht vestigen. Wanneer de invaliditeitswet eenmaal in werking zal zijn getreden, zal er nog meer behoefte bestaan aan een Ziekenhuis. Waar thans alle Ziekenhuizen over vol zijn, waar zullen dan de invalieden, die hulp noo- dig hebben, moeten blijven? Ook daarom is het zeer gewenscht dat hier op 't Eiland zoo spoedig mogelijk wordt overgegaan tot stichting van een Ziekenhuis naar de eischen des tijds, doch op bescheiden schaal ingericht, opdat het Rijk ook zijn patiënten van ons eiland daarin zal kun nen doen verplegen. VAN PAASSCHEN. „Hij is nog niet vergeten", murmelde Van Vloten. „Je zult hem misschien vaker ontmoeten, soms komt hij op de „Witte". Maar hij leeit erg afgezonderd. Ik heb hooren vertellen, dat hij nog altijd treurt om z|ju vrouw. Of het waar is, weet ik niet. Men zegt, dat hij haar gevolgd is naar Parys en op tal van manieren zijn best heeft gedaan haar terug te krijgen in Holland." Gedurende eeuige oogenblikkeu liet Van Vloten zijn gedachten gaan en peinsde hij over het eenzame leven van den man, wien fiij zooveel verdriet bezorgd had, en een diep medelijden beving hem. „Als ik het goed beschouw, heb ik hem toch veel kwaad gedaan. Wanneer men in zijn leven van alle daden de gevolgen van te voren kon bere kenen, zou er minder kwaad bedreven worden." „Je stelt je zelf in een te ongunstig daglicht Niet jij bent de oorzaak van 's mans ongeluk. Hy zelf is een tyran geweest voor zijn vrouw en heeft haar leven ginds in Indiü op een ver schrikkelijke manier verbitterd. Hij was boven matig jaloerseh, waar natuurlijk allyd aanleiding voor is in ons heerlijke Insulinde. Als jij zyn vrouw niet had meegenomen zou een ander het gedaan hebben". „Ik snap niet, dat hij my met rust gelaten heeft. Hij schijnt m|j juist een wraakzuchtig type". „Dat is hij. Maar je moet in 't oog vatten, dat jelui elkaar nooit ontmoet hebt. En dan is het lastig om een rekening te vereffenen". (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1919 | | pagina 1