II Opper J. JANSEN )BER as. frafie PLAAT, bank en w ONZE EILANDEN DERDE BLAD. H. BUIJTINi EN VAN ZATEEDA Opgericht Revolvers, gummistokken, staai lijperij en Reparatie li ON ZE EILANDEN VAN ZATERDAS 11 OCTOBER 1919. i-NASSAU. It 101, Rotterdam, oonhuis", Tilburg. sties en geeft uit afbetaling l,io Voorts preraiên na de trekking, ^rdrecht. atis toegt Notaris. ^-RLE-NASSAU. OS Oz.f Yoor- Melissant Oude Tonge Oude Tonge Zuidzijde Ooltgensplaafc Ouddorp Goedereede -MIDDELHARNIS I bet Station), iedst adres voor pogen, ook naar bname bij elke .921,15% •arnls. No. 49. 11 Oct. 1919 VERSLAGEN. Verslag van de Geineeiiteraadsvorgaile- ring van Middelharnis op Donderdag 2 Oct. 1919 namiddag liall' drie. Aanwezig alle leden. De voorzitter, de Edelachtb. heer Bouman, opent de vergadering met gebed, de notulen worden voorgelezen en onveranderd goed gekeurd. Ingekomen o.a. een schry ven van den heer Arends, dat hp zjjn benoeming tot gemeente geneesheer aanneemt. Nu komen aan de orde de ingediende voor stellen van de vrijzinnig-democratische raads fractie. 1. De raad der gemeente Middelharnis 'vrage aan dien der gemeente Sommelsdijk om zich gezamenlijk tot Ged. Staten van Zuid-Holland te wenden met 't verzoek wijze en voorwaarden te ontwerpen om te geraken tot een vereeniging der beide gemeenten. 2. De raad der gemeente Middelharnis benoeme een commissie tot voorbereiding van de wyze, waarop de gemeente een openbare leeszaal en bibliotheek zal kunnen steunen. S. De raad der gemeente Middelharnis benoeme twee vertegenwoordigers om de oprichting voor té bereiden van 'n zieken huis, dat zal staan onder 't gezamenlijk be heer der gemeenten van 't eiland en verzoeke aan de overige gemeenteraden ook ieder twee vertegenwoordigers aan te wyzen om zoo 'n centrale commissie van voorbereiding te vormen. Alvorens den heeren gelegenheid te geven deze voorstellen toe te lichten, heeft de voorz. twee formeele opmerkingen. Het is nl. spreker opgevallen, dat deze voorstellen ingediend z(jn door de v.-d.-raadsfractio, de wet kent echter geen fracties, waarom spr. den heeren in overweging geeft in 't vervolg alleen de namen van de voorstellers als leden van den raad onder hun voorstel te willen plaat sen. Verder is art. 40 waarvan de heeren gebruik hebben gemaakt om deze vergade ring te doen houden, alleen in de wet op genomen met 'toog op onwillige burgemees ters, of burgemeesters, die hun plichten tegenover de gemeente verwaarloozen. Spr. gelooft niet, dat dit nu hier 't geval geweest is, redenen om zich over zyn beleid te be klagen, kunnen de heeren nog niet hebben, waarom hij dan ook gelooft, dat zij geheel te goeder trouw waren. Nu krijgt de heer Nipius als eerste onderteekenaar van de voorstellen 't woord om de zaak nader toe te lichten. Hij somt uitvoerig de voordeelen op, welke de vereeniging van Middelharnis en Sommelsdük zou hebben. B. en W heb ben een tactischer voorstel. Voorz. stelt voor, dat de raad van Middelharnis aan dien van Sommelsdijk zal vragen om 'n gezamenlijke vergadering te beleggen om alzoo te komen tot 'n vergelijk. Het aldus geamendeerde voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. De heer Dorsman zal 't2e voorstel toe lichten, maar wil gaarne eerst 't prae-advies -van B. en W. daarover vernemen. De voorz. zal dat echter doen na de toelichting van den heer Dorsman. Deze zag liever, dat lees zaal en bibliotheek een gemeentezaak werd, toch willen de heeren echter niet 't particu lier initiatief onderdrukken, maar voor op richting van 'n goede leeszaal, waar't onder wijs als 'tware van hen, die de school reeds verlaten hebben, wordt voortgezet, is steun van gemeentewege noodzakelijk, waarbij 't particulier initiatief flink kan helpen, 't Zou jammer zpn, volgens spr. als de oprichting van de leeszaal te eenzijdig werd opgevat, de eenzijdig samengestelde commissie door den voorz. bijeengeroepen, geeft alle reden tot ongerustheid op dit punt. Er hadden ook kopstukken van 'fcNufc in opgenomen moeten worden, tevens vertegenwoordigers der Y.d. Spr. stelt echter op hoogen prijs, dat de voorz. 't bedoelde punt van 't v.d. program heeft overgenomen en beschouwt dit als een lof voor de v.d. De voorz. antwoordt dat de heer Dorsman wel een betoog voor 't voorstel heeft ge houden, maar eigenlijk geen toelichting. Voorz. komt op tegen 'tgeen door den heer Dorsman gezegd wordt over zijn persoon. Zijn belangstelling voor een Leeszaal is niet van zoo korten duur als de Heeren wel den ken. Reeds meer dan een jaar geleden, heeft, voordat er een v.d-partij was, om aan de oprichting van een Leeszaal te denken, de burgemeester pogingen daartoe in 'twerk gesteld en heeft hp ook een filiaal alhier gevestigd van de Dordtsche Bibliotheek. Spr. protesteert dus ten sterkste tegen 't door den heer Dorsman, en met hem de geheele v.d - fractie, gesprokene, als zou 't hem er om te doen geweest zijn de heeren nu eens voor te wezen. En hy daagt de heeren uit te ont kennen, dat spr. eerder met 'n leeszaal-idee rondliep vóór er ooit een v.d -fractie aan dacht. Geen der v.d. leden durft deze woor den te weerspreken. De Burg zegt dat er een commissie is, die goed voor alles zorgt. HU vindt het voorstel dus onnoodig en adviseert 'tniet aan te nemen, en verzoekt de voor stellers 't in te willen trekken. De heer Zaayer wenscht 't echter aan te houden. De voorz. vindt dat totaal overbodig, de heeren kunnen 'tweer indienen wanneer de tijd daartoe gekomen is. Hierop nemen de heeren hun voorstel terug. De heer Zaaijer licht op uitvoerige wyze 't voorstel voor 't Ziekenhuis toe Hy noemt de talrjjke voordeelen indien deze instelling tot stand komt en hij bepleit de noodzakelijk heid daarvan. Volgens spreker moeten alle Gemeentebesturen, de Gezondheidscommis sie, 't Groene Kruis, 't Ziekenfonds en de Wijkverpleging alle samenwerken tot vesti ging van 'n Ziekenhuis op 't eiland. De voorzitter antwoordt, dat 't Zieken fonds reeds bij alle burgemeesters en docto ren van 't eiland is geweest om medewerking te vragen voor zijn plannen en dat de mede werking overal toegezegd is. Hij acht 't voorstel van de heeren totaal overbodig, er is reeds een commissie bezig, waarin alle burgemeesters en doctoren, enz. zitting heb ben, zoodat met alle lichamen door den heer Zaaijer genoemd voldoende contact is ver De heer Dorsman is tegen 't particulier initiatief in deze zaak, het moet van de overheid uitgaan; hij zegt, dat de bestaande commissie niet opschiet, de overheid zou krachtiger alles kunnen aanpakken, waarop de voorzitter antwoordt, dat 't juist de onnoo- dige voorstellen van de V.-D. waren, die de zaak tegenhielden. De heer Vroegindeweij vraagt als lid van 't ziekenfondsbestuur het woord. De Com missie heeft 't geheele eiland reeds bewerkt, allen hebben hun steun toegezegd. De voor stellen der V.-D. zijn voorbarig, ze hadden moeten afwachten, dat de Commissie haar werk had gedaan, dan was er nog tyd ge noeg om in te grepen. Hy begrijpt ook den heer De Haas niet, die ook als lid der Comm, de V.-D. uitstekend op de hoogte had kunnen houden mét den stand van zaken. We moe ten de zaak aan de Comm. overlaten, dan zal spoedig een vergadering bijeengeroepen worden, waar 'n deskundig spreker zal op treden. De heer De Haas protesteert tegen 't door den heer Vroegindeweij gesprokene, by klapt uit een bestuursvergadering, dat is niet be leefd. De heer Vroegindeweij vindt dat echter niet, de heer De Haas had de V.-D. moeten inlichten, dan was alles beter gegaan. De heer Zaaijer gaat uit van 't verkeerde standpunt, dat de Commissie uit den raad ook particulieren kan benoemen, hij is er voor dat de zaak uit zal gaan van de ge meente. De heer Alblas bepleit nogmaals 't parti culier initiatief dat veel sterker staat, ook met 'toog op flnancieelen steun.Als'tvoor stel der V.-D. in stemming wordt gebracht, wordt 't verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Bij de rondvraag vraagt de heer De Haas hoe 't staat met de lijkkoetsplannen, de voorz. zegt, dat deze nog in voorbereiding zijn; ook heeft deze heer 't nog over de slechte straatverlichting, waarop geantwoord wordt, dat na 1 Oct. deze veel beter is ge worden. Daar niemand meer 't woord verlangt, sluit de voorzitter de vergadering. Gemeenteraadsvergadering te Hellevoet- sluis, op Donderdag 2 Oct., 's av. 7 uur. Voorzitter: Burgemeester A. Lindeman. Aanwezig: alle leden. De VOORZITTER deelt mee, dat de notulen van de vergadering van 25 Sept. nog niet gereed zijn. I. Ingekomen stukken. Een schr{jven van den lieer Van Beek, dat hij zyn benoeming als directeur van het le- vensmiddelenbedrijf aanneemt. II. Vaststelling winst- en verliesrekening dei- Waterleiding. Zy is nagezien door de heeren Prins, Haas en Broere. Deze stellen bij monde van den heer PRINS voor, deze rekening goed te keu ren, maar eveneens wenschen zij, dat in dit bedrijf in de toekomst een hoogst noodige bezuiniging wordt ingevoerd. Daarvoor zagen zij gaarne een speciale vergadering hiervoor belegd. Dit wordt toegezegd. De heer KOOT deelt mee, dat de Comm. van Voorbereiding over deze rekening een rapport heeft samengesteld. Hij leest dit voor en hieruit blijkt, dat de C. v. V. een reeks van aanmerkingen en vragen op de rekening heeft. Ten slotte adviseert zy aan den Raad de rekening onder ernstig protest goed te keuren B. en W. evenzoo décharge te verleenen voor het door hen gevoerde beheer; en een dringend verzoek aan het tegenwoor dig College van B. en W. om met alle hen ten dienste staande middelen een richtig, en hoog zuinig beheer te bevorderen, onder voortdurend overleg met de Commissie van De heer DE BOO stelt voor, den directeur der Waterleiding, den heer Van den Bout, die bjj de vergadering aanwezig is, te hooren. De heer KOOT: Dat is ook het verzoek der C. v. V. Nadat de heer VAN DEN BOUT in de vergadering is gekomen, stelt de heer KOOT hem, aan de hand van het rapport der C. v. V. verschillende vragen, waarvan sommige naar het oordeel der C. v. V. bevredigend en andere onvoldoende worden beantwoord. De heer KOOT zegt dan ook, dat de C. v. V. haar voorstel in zake goedkeuring zie bo ven handhaaft. Dit voorstel wordt aangenomen. III. Vaststelling der Gemeenterekening. De wethouders blijven buiten stemming. Deze rekening wordt met 6 stemmen vóór en 3 stemmen blanco (de C. v. V.) goedge keurd. IV. Jaarwedde Hoofdambtenaar ter Secre tarie. Herhaaldeiyk heeft B. en W. iemand als zoodanig benoemd, doch steeds werd bedankt, als gevolg van het te lage salaris. B. en W. adviseeren f2400,— plus f 100,— woningtoelage te verleenen. Zy hopen daarmee iemand te krygen. Zoo niet, dan verzoekt B.enW, machtiging daar desnoods nog boven te gaan. Daar de nood zakelijkheid wordt ingezien, dat een bekwaam ambtenaar noodig is, wordt dit goedgevonden. V. Antwoord Minister van B. Z. De VOORZITTER deelt mee, dat bjj juist antwoord heeft ontvangen op het schrijven aan den M. v. B. Z. inzake de achteruitgang van Hellevoetsluis. De Minister van Marine heeft te kennen gegeven, dat de zeegaten by Hellevoetsluis alleen kleine schepen kunnen doorlaten en dus Hellevoetsluis geen waarde meer heeft als hoofdmarinebasis, te meer daar in de toe komst het getal duikbooten zal worden uit- De rijkswerf, het mijnenmagazijn en het torpedo-atelier zullen gehandhaafd biy'ven. Ten slotte adviseert de Min. y. B. Z. aan de Ministers van Justitie, L. H. en N.Oorlog en Arbeid verzoeken te richten om de een of andere inrichting. De VOORZITTER zegt, dat dit reeds is geschied. VI. Rondvraag. De heer HAAS zegt geconfereerd te heb ben met den Commissaris van Politie over de Winkelsluiting en dat hij het middel om de grootste ontduiking tegen te gaan, meent gevonden te hebben. De VOORZITTER verzoekt hem de wijzi ging, goed geformuleerd, aan B. en W. te De heer KOOT vraagt: le. Opgave van de salarissen van gemeen teambtenaren en -werklieden. ïntiën van 1—6 regelsf 0,90 igel meerf 0,15 Bij contract aanzienlijk korting. it A 16 Middelharnis. Telef. Interc, No. 20. •nis. onse. Nieuwe TongeW. van de Ree. Ouddorp-. C. deMooij. Stad nhoorn: A. Tuk. ZwartewaalD. Hoftjjzer Tzn. Nieuw Helvoet: D38. Middelharnis en Sommelsdijk: Bureau „Onze Eilanden". mtiën en abonnementen op dit blad aan. elen, die in bet bijzon- ;ijn toegepast doch ook rijters op zichzelf aan idigheden onderhevig hier niet kunnen wor- !er levensbehoeften is, ipreken? Maar de inge- lissie zal deze vraag jer standpunt hebben a hebben na te gaan >k in verband met de enomen loonen en de voorwaarden. Dezecom- ien zij de beschikking ver gegevens die voor emakkelijk open staan, woord kunnen geven oeverre de verbetering jrhoogde duurte heelt D hoeverre een verdere oonen dient te volgen urte geheel het hoofd taatscommissie zal dit, ig worden, niet een zij- or den dusgenaamden 1 nagaan, maar beden- sis, als wij er thans een ige doormaken, in den gedrukt tusschen de jste elementen, de mid- est te lijden heelt, imissie heelt tot taak f en in hoeverre door elen of anderszins alge- ig kan worden tegen- arbij tweeërlei maatre- overzien; die, welke te bieden aan de alge- ilke het hoold hebben e bijzondere oorzaken e bijzondere kan men ke betrekking hebben ir meerder gewin, die ;d hebben, ik zou me het Loire-leger en ik had n van dat gespuis verlost." v. d. Bilt ernstig, „maar reu van een paar honderd een billardtafel te zoeken. »/o pandbrieven a verplichte uitloting van Te verkrijgen De Di zich overal doet gelden en die leidt tot ongemotiveerde prijsverhooging van arti kelen, waaraan algemeen behoelte blijkt. Hoewel het niet zoo gemakkelijk is, gezien de ingewikkeldheid van elk pro bleem en de samenstelling zijner factoren, om ook aan deze bijzondere oorzaken het hoofd te bieden, als the man in the street maar al te gaarne gelooft, mag men aannemen, dat deze Staatscommissie erin zal slagen zoodanige voorstellen te doen, dat inderdaad daarvan resultaat te wachten is. Maar van veel grooter'" beteekenis zijn de algemeene oorzaken der duurte, rechtstreeks voortvloeiend uit de door den oorlog geschapen ver minderde productie, vernielde waren en arbeidskracht, vernielde of onbruikbaar gemaakte fabrieksruimte en. wat dies meer zij. Daartegenover zal ook deze commissie niet in staat zijn maatregelen te stellen, die, hoewel van ingenieusen aard, toch niet anders dan lapmiddelen zouden kunnen zijn tegen economische verschijnselen als geregeld de wereldge schiedenis ze ons toont. Professor Gide van de Parijsche uni versiteit, een overtuigd aanhanger van de coöperatieve beweging, heeft in een te Parijs gehouden conferentie de meening geuit, dat de bewering van sommige coöperatoren, als zou de coöperatieve beweging in staat kunnen zijn om aan de duurte het hoofd te bieden, op geheel verkeerden grondslag berust, flij heeft niet veel moeite gehad om met de cijfers in de hand aan te toonen, dat er sedert de tijden van Karei den Grooten een regelmatige vermindering van de gelds waarde merkbaar is, en een daarmede verband houdende vermeerdering van de waarde der arbeidskracht. In den tegen- woordigen tijd worden deze beide ver schillen zeer sterk aangetroffen, en de op een rooversprauw geen snelvuur, af te geven, ofschoon de omstandigheden zulks toen gebiedend noodzakelijk maakten. Als U er belang instelt, zal ik U de situatie uitleggen". De generaal wikkelde Van Vloten nu in een we beter uitgerust en goed gewapend, want we waren met verscheidene lui van beleren sland by elkaar, edellieden en kerels van kapitaal. Trochu wilde ons wel hij het leger hebben". „En waarom wilden jelui niet den, kwamen in hem boven en Van Vloten op 'ekt de Firma den schouder kloppend riep hij uit: „Mijnheer, U is een man naar mijn hart. Ik n«tnn4 heb al zoo dikwijls hetzelfde gedacht. Als ik in plaats van Trochu was geweest, zou ik de moffen Gevraagd voor BLOEM- en IJVERIGE en tegen ze wegen naar den graad der moeilijkheid. „Stel je voor", aldus riep Stopman met schitterende oogen, terwijl hij zjjn metgezel bediende van den Falerner die Vau Vloten bij hun diner had besteld, „een diepen kloof ge kruist door een anderen, en je begrijpt, dat je hem moet passeeren, want het bosch is te dicht om het te begaan en je kunt alleen voort per kano. En je heb de overtuiging, dat ze je kunnen opwachten en dan ben je weg, abso luut weg. Wat zou jij gedaan hebben?" Hij wachtte een oogenblik, niet om antwoord te hebben, maar om ten volle te genieten van de oplettende uitdrukking in Van Vlotens spre kende oogen. Toen ging hjj verder: „Ik heb gewacht tot den avond en toen de kano's laten drijven met stroopoppen erin. En ze waren er, mijaheer, zeven honderd Poenans begonnen le schieten en te huilen, dat het een aard had. Er zou van miin vjjftig bajonetten niets zijn overgebleven Maar toen zijn weer achteraan gegaan, tot het middel in carrèe door het water en het was compleet eene slachtiDg. Die arme kerels stonden daar bijna spiernaakt te schreeuwen in een groote hoop om onze kano's met siroopoppen. Eerst drie salvo's en toen snel vuur". (Wordi vervolgd.)

Onze Eilanden | 1919 | | pagina 9