ONZE EILANDEN TWEEDE BLAD No. 47 27 Sept. 1919. Offlciëele Mededeelingen. BRANDSTOFFEN. Nogmaals wordt by deze bekend gemaakt, dat de brandstoffenbon gemerkt „Z" (de eerste bon rechts v. d. winterkaart), en de bons v. h. zomerseizoen, alleen maar geldig z(jn in September. Na 30 September worden daarop in geen geval meer steenkolen ver strekt. Distributie van Levensmiddelen. BROODEAART. De directeur van het Rijksbureau voor do Distributie van Graan en Meel, maakt bekend, dat de broodkaart van't lilde tijd vak (oranje gekleurde) geldig is van 28 Sept. lot en met 5 Oct. M1DDELHARNIS. De Burgemeester van Middelharnis maakt bekend, dat voor de week van 29 Sept. 1919, tot en met 4 Oct. 1919 zal worden beschikbaar gesteld op: Bon 73 3'/i ons Suiker. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Deze week wordt gedistribueerd op: Bon 256 31/j ons suiker. 23 van de kinderkaart 3i/2onssuiker. NIEUWE TONGE. De volgende week is verkrijgbaar op: Bon 266 3'/2 ons suiker. NIEUW-HELVOET. Voor de volgende week is verkrijgbaar gesteld op: Bon 48 uit het bonboekje 3l/2 H G suiker. ZWARTEWAAL. Verkrijgbaar by de winkeliers: Van 22 tot 29 Sept. op bon 80 3'/2 ons suiker. Van 29 tot 6 Oct. op bon 81 3'/2 ons suiker. Winterrantsoensteenkolen Op bon 11,12,13 en 14 37»/a K.G. eierkolen. Turf (de laatste) a f 2,25 per 100 K.G. Dennenbout f 8,60 per 100 K G. Bruinkool f 2,16 per 100 K.G. De Zomerbonnen vervallen 6 October. Plaatselijk Nieuws. MIDDELHARNIS- Het Burgerlijk Weeshuis werd bij gelegenheid van het 25-jarigambts- feest van den beer A. W. Nijgh door dezen goed bedacht. De in de Geref. Kerk gehouden collecte voor het provinciale weeshuis alhier heeft opgebracht f 206. Te IJmuiden zijn binnengekomen de vischsloepen „Albatros" scb. J. de Waard en „Oranje Nassau" sch. D. Koster met een besomming van f1140 en f1470. M"j. A. T. van den Tol uit deze gemeente slaagde te Haarlem voor de Hoofdakte. Zaterdagavond 7i/2 uur zal in de zaal van Mej. Meyer voor de arbeiders organisatie een bespreking worden gehouden door den heer Jonkman uit Rotterdam. De heer D. Slager isgekozen tot bestuurs lid van het Onderlinge Ziekenfonds alhier. De 2 woonhuizen va» de erven A. v. d. Put zijn afgemijnd koop 1 door het bestuur van steeDkolenbond voor f 1000, koop 2 door H. Dubbeld voor f350. De vorige week bebben wy een be richtje opgenomen over groenteboeren, die op de veiling snijboonen zouden gekocht hebben voor 2 cents en ze verkocht voor 16 en 18. Naar aanleiding daarvan kregen we be zoek van de heeren J. van der Sluys en J. C. Verhage, die zich in hun goeden naam aangetast achtten door dit bericht.Zy hebben ons nota's van de veiling getoond, waaruit bleek, dat door Van der Sluys voor snij boonen per K.G. is betaald, 4, 5, 6, 8 en 13 centen en op den 10 September 22 centen. Het bericht van 2 centen was dus onjuist. Wy vragen de speciale aandacht onzer lezers voor twee advertenties in dit nummer: 1°. die betreffende de nieuwe regeling van de veiling; 2°. die over de oprichtingsvergadering eener coöperatieve verbruik9vereeniging (Maandagavond half negen in hotel Meijer.) Met ingang van 29 Sept. zyn P. de Korte en C. Looij Mz. alhier benoemd tot agent van politie te Rotterdam. SOMMELSDIJK- Bij den heer G. BreurMz. brak een tak van een perenboom van een armlengte, niet minder wegende dan 9 pond, waaraan een 70-tal peren hingen. De timmermansknecht J. V. had het ongeluk by het vermaken van het dak der Ned. Herv. Kerk zich zoodanig te verwon den, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. ONZE EILANDE Tot commies by 's Rijks belastingen te Ossendrecht is benoemd onze dorpsge noot de heer Cbr. van Erkel. Op Zondag 5 October des morgens kwart voor tien hoopt voor de Vrijzinnig Hervormden op dit eiland op te treden, ds. A. van Herson van Dordrecht, in de zaal van den heer S. van Leeuwen alhier. DIR KSLAND- De Volksbibliotheek zal Zater dag 4 October baar lezers weer in de ge legenheid stellen zich van lectuur te voorzien. Landstormplichtigen, die in het bezit zyn van militaire goederen, moeten die in leveren in de Openhare School op 6 October a.s., v.m. 9 uur (wier Daam begint met A J). 6 October a,s. n.m. 2 uur (wier naam begint met J R) 7 O tober a.s. v.m. 9 uur (wier naam begint met S Z). Zy die nalatig blijven hieraan te voldoen zonder daarvoor geldige redenen te hebben, zullen door hun Commandant onder de wapenen worden geroepen. Zy die in aanmerking wenschen te komen voor gebleekt of ongebleekt katoen welke door de distributie beschikbaar wordt gesteld tegen den prijs van f 0,60 per 69 c.M. (oude el), kunnen zich ter secretarie aanmelden op Vrijdag 3 October a.s. des v.m. tusschen 9 en 12, des n.m. tusschen 2 en 4 uur. Een woonhuis van de Dames Warnaer, eerder bewoond door den heer M. Cohen, is bij verkoop ingezet door J. Kosten op f 3360 en afgemijnd door Abr Nieuwland op f 3790. De brandstoffencommissie Dirksland, Melissant en Herkingen maakt bekend: dat vanaf Donderdag 25 September a.s. op bon 3A en 3B der minimumrantsoen- kaart verkrijgbaar gesteld zullen worden 75 Kg. eierkolen of 75 Kg. nootjes of 2 H.L. gascokes; dat de maximumprijs is gesteld voor 75 Kg. eierkolen op f 2,80, voor 75 Kg. nootjes f 3,30 en voor 2 H.L. gascokes op f 4, af te halen by de handelaren of gasfabriek. By thuisbezorgingen 10 cent per eenheid of per H.L. booger. MELISSANT- Belanghebbenden worden er aan herinnerd dat de Hoofdelijke Omslag voor I Oct. a.s. moet zyn voldaan. Heul praatjes of klachten van het publiek. De heer D. S. rydt met zyn auto veel te hard voor het belang zyDer mede- menschen wat betreft heelearmen en beenen, door de gemeente. Door de duisternis misleid struikelde Dinsdagavond een ingezetene over puin, dat al eenige weken op den weg ligt beneden den Molendijk. Hierdoor kwam hij op banden en voeten in de zich daar bevindende slijk terecht. Waarom wordt hier gedurende den avond en nacht geen lantaarn gebrand? Gedurende de reparatie aan de Voorstraat brandden er 2 straatlan taarns. Dit werk is echter afgeloopen en de lichten gedoofd. Is dit nog voor het gevaar van bommengooiende vliegtuigen??? Het 15-jarige dochtertje van D. Sch. had de vorige week het ongeluk een puistje aan haar arm door te krabben, waardoor dit lichaamsdeel erg op zwol. De geneesheer constateerde bloedvergiftiging. Het woonhuis bewoond door mej. v. Dijkaarden Molendijk eigenaar den heer A. Vermaas te Middelharnis is onderhandscb verkocht, aan den heer Jn. Driesprong Jz. De 84-jarige wed. v. Oostenbrugge is Dinsdag te Rotterdam in een winkel der Firma Vroom Dreesman een portemonnaie ontrold inhoudende f40 it f50. Voor de oude vrouw een leelyke schadepost. UKREINGEN- De plaatsen tot berging van suikerbieten zyn van gemeentewege op de kade albier door paaltjes aangegeven. Op Maandag 13 October a.s. zal ter gemeente-secretarie van 6—7t/2 uur zitting worden gehouden tot aanviage om consent tot kosteloos schoolgaan. Tegelijk zal zitting worden gehouden tot aangifte voor het ont vangen van herhalingsonderwys. Zy die bun kinderen met den winter kosteloos school willen doen gaan zyn verplicht op genoem den datum daartoe aanviage te doen. Zy, die in het bezit zyn van een vuur wapen moeten daartoe schriftelijk een aan vrage ter Gemeente-secretarie indienen. Gedurende de maand September bestaat ter secretarie gelegenheid van 10—12 uur voor middags formulieren te laten invullen voor de invaliditeitswet. Met nadruk wordt er op gewezen dat de werknemers dus de arbeiders hun formulieren inleveren, hetzij al dan ni6t geteekend door de werkgeveis. STELLENDAM- De vorige week is per vaar tuig door de garnalenvisscher3 van 200 tot 300 kilo aan de pellerijen afgeleverd, tei wijl 10 manden naar het buitenland werden verzonden. Dinsdagavond viel het metselaars- knechtje A. Slager van de stelling van een in aanbouw zijnd huis. Hevig bloedend uit het hoofd werd de knaap huiswaarts gedragen. De heer P. Nederveld heeft het café Tramstation onderhands overgedaan aan H. v. Oostenbrugge alhier. Door den heer P. D. Holleman alhier is aanvraag gedaan tot het plaatsen in zijn VAN. ZATERDAG 27 S E 1 bakkerij van een motor, welke als drijfkracht zal dienen bij het kneeden, enz. GOEDEREEDE. Van H. Lodder Jz. lag gisteren een zijner beste paarden dood. Assu rantie dekt de schade. Schipper A. Roos had het ongeluk door den hevigen wind zyn fok te verspelen, Ds. De Gidts alhier heeft een beroep ontvangen bij de Ned. Herv. Gemeente te Bleskensgraaf en Hofwegen. Maandag werden hier reeds de eerste wilde ganzen gezien. Een vroege winter? Het hotel van den heer Kaashoek alhier „De Gouden Leeuw" is onderhands verkocht aan P. Nederveld te Stellendam. OUDDORP- Van de 20 sollicitanten voor Onderwijzeres aan de Openbare School zijn er 6 opgeroepen om proeflessen te geven. Het lijk van den verdronken zee visscher C. v. d. Klooster is te Burgsluis aangespoeld en is Donderdag alhier begraven. Mej. Visser, onderwijzeres aan de Chr. School alhier is benoemd aan de Chr. School te Ameide. Zaterdag werd hier Bouwland verhuurd voor den kolossalen prijs van f 165,— per gemet voor den tyd van 10 jaren. De collecte gehouden in de Ned. Herv. Kerk ten bate voor Weduwen en Weezen van predikanten heeft ruim f 50 opgebracht. Op de wekelyksche veemarkt werden aangevoerd 9 stuks hoornvee en 25 biggen, handel niet vlug. Op de gehouden veiling van Donderdag 24 Sept. werden geveild: Roode en Witte Kool van 10 tot 15 cent. Aardappelen f 6 tot f 7 de 100 Kilo. Pootuien f4. Sjalotten van f 7 tot f 7,80. Eieren f 13,90 tot f 14,60 per 100 stuks. Appels 9 tot 15 cent per kilo. Suikerboonen 15 cent per kilo. NIEUWE TONGE- Voor da vacante betrek king van onderwijzer met verplichte hoofd- acte heeft zich 1 sollicitant aangemeld. Door den Raad dezer gemeente is een wijziging gebracht in de Politieverordening, n.l. dat bet verboden is met beladen voer tuigen te rijden, over de Kerkring, Nieuw- 3traat en Voorstraat. Naar men uit goeden bron verneemt, is het huis, schuur en erf en landerijen van den heer G. Campfens alhier, onderhands verkocht aan L. Kievit L Mz. alhier. By de gehouden aanbesteding tot het uitdiepen en versteken van 150 M wate ring in den polder Battenoord, was de laag ste inschrijver C. Bakker Jz. OUDE TONGE- Aan de weekmarkt waren aangevoerd 15 stuks hoornvee. Verleden week Zaterdag is de heer M. Kanters van de eerste verdieping van een huis gevallen. Hy bezeerde zich zoo ernstig dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Het zoontje van den heer G. Kanters is verleden week Zaterdag van een wielslee gevallen en bekwam daar door wonden aaD het hoofd waardoor dadelijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Het huis van Wijlen L. Buth staande aan de Voorstraat alhier, heefr bij veiling opgebracht db somma van f8170 Tot leden der commissie in zake recla mes Hoofdelijke Omslag dieust 1919 zijn benoemd de heeren J. Prince en 0. v. d. Swaluw. Van heeren Gedeputeerde Staten is goedgekeurd terugontvangen het kohier van den Hoofdelyken Omslag dienst 1919. Door de Gemeenteraad is in zyne ver gadering van 25 dezer vastgesteld eene ver ordening regelende de wijze van uitbetaling der onderwijzers jaarwedden. Ter voorkoming van oproeping voor straf onder de wapenen, worden de nalatige militie- en landweerplichtigen er uitdrukke lijk op gewezen, hun zakboekje alsnog on middellijk ter Secretarie in te leveren. Het verzoek van H. J. ten Hove, bakker alnier, om ingevolge de Hinderwet eene bakkerij te mogen oprichten, is door Burg. en Weth. toegestaan. Ter algemeene kennis is gebracht dat landstormplichtigen hunne militaire goederen moeten inleveren ten Gemeente huize alhier des voorm. 9 uur en wel wier geslachtsnaam begint met de Tetter A—I op 20 Oct., J R op 21 Oct. en S Z op 22 Oct. Een stel ondergoed en een paar schoenen mag worden gehouden. De Gemeentebegrooting voor den dienst 1920 is aan den Gemeenteraad aangeboden. Tot leden der commissie tot nazien der Gemeentebegrooting dienst 1920 zijn be noemd de heeren H. Beyer, A. Funs en J. Prince. DEN BOMMEL- De collecte in de Ned. Herv. kerk ten bate van den heer Hack heeft 180 gulden opgebracht. Door den kerkeraad der Ned. Herv, TEMBER 1919. gemeente albier, is toezegging van beroep gadaan aan ds. Verschoor van Poortvliet. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Er is hier een vereeniging van Dorcas opgericht, waar van mejuffrouw W. J. Vesseur presidente zal zyn. Het huis van M. Arensman, dat de vorige week by de veiling was ingezet door A. Koppenaal alhier, ia Woensdag j.l. by afslag aangeloopen op f 2610, Hel jachtrecht op de Heerlijkheid Stad aan 't Haringvliet is gepacht door den heer J. Koert Mz. alhier. De bewoners van Stad aan 't Haring vliet worden er aan herinnerd, dat de Hoofdelyken omslag voor 21 October as. betaald moet zyn. De smederij van P. van Honte alhier is onderhands verkocht aan J. Nipiusvoor de som van f 8500. Onze dorpsgenoot G.Kardux is benoemd tot agent van politie te Rotterdam. HELLEVOETSLUIS- Koopvaardijschepen en visschersvaartuigen, die in de Brit9che of Fransche territoriale wateren mijnen zien en deze vernietigen, dan wel de aanwezig heid rapporteeren, kunnen hiervoor een belooning krijgen. De staat, waartoe het territoriaal gebied behoort, betaalt die belooning uit, ongeacht de nationaliteit van het rapporteerend vaartuig. De heer A. de Jong, schrijver bij 's Rijks Werf alhier, is geslaagd voor het examen kantoorbediende bij de Posteryen en Tele grafie en geplaatst te Rotterdam. Met ingang van 16 dezer is aan den commies der Post. en Tel. 3e klasse D. Wiesebron op zijn verzoek eervol ontslag als zoodanig verleend. De off. van adm. Ie klasse L. Hollaar wordt 1 Oct. a.s ter beschikking gesteld en b. Hr. Ms. Koningin Emma te Willemsoord vervangen door de off. van adm. Ie klasse J. Dolk. Door den Min. van Landbouw, H. en N., is de heer K. Dirkzwager, alhier, benoemd tot lid der schattingscommissie voor land bouwproducten voor het Vle district der provincie Z. Holland. Donderdagavond half acht vergaderde de Raad in openbare zitting. Op het agenda stonden: 1 Notulen2. Ingekomen stukken3. Vast stelling der Gemeenterekening over 1918; 4. Benoeming voorzitter voor de Comm. van voorbereiding; 5. Directie distributiebedrijf Herstemming besluit niet goedk. distr. rekening; 7.Salarisverordening onderwijzers; 8. Reglement Armeninstellingen. Donderdag 25 September vergaderde in Hotel „De Nymph" te Brielle de Gewes telijke Commissie in het Landstormverband Monden der Maas. Het doel dezer commissie is propaganda te voeren voor aansluiting van dienstplichtige verlofgangers als buiteu- gewoon vrijwilliger by den Vrywilligen Landstorm. Waar deze nieuwe organisatie velen onbekend is, zal de Commissie trach ten in onderscheidene gemeenten op Voorne, Putten, Qoeree en Overflakkee lezingen te houden, waartoe verschillende sprekers zullen worden uitgenoodigd en welke lezin gen opgeluisterd zullen worden door de vertooniDg van een film tegen het bolsje wisme. NIEUW HELVOET- Daar er Zondagavond jl., tengevolge van het bar slechte weer, niet bizonder veel danslustigen waren opgeko men, om alzoo het bal-seizoen 1919/20 op feestelijke wijze in de zaal van den heer Scheygrond te openen, zal dit feestje nu Zondag a.s. nog eens gerepeteerd worden. Men deelde ons mee, dat hetzelfde gezelschap uit Rotterdam, dat Zondag zoo voldaan heeft, weer is uitgenoodigd. NIEUU'ENHOoRN. By genoegzame deel name zal van wege de Hollandsche Mij. van Landbouw een cursus worden gehouden voor paardenkennis. Zij, die hieraan wen schen deel te nemen, kunnen zich by M. C. van den Poel, dierenarts alhier, aanmelden. Donderdagmiddag werd hier een filiaal geopend der Algem. Arbeiders Coöperatie „Voorwaarts" te Rotterdam. Daar velen nog eenigszins vreemd tegen over een coöperatie staan, heeft het Bestuur besloten in een groote propaganda-feestver- gadering op Vrijdag 8 Oct. a.s. 's avonds 7.30 uur in de zaal van den heer Boutkan alles nader duidelijk uiteen te zetten. RüCKANJE. Zij, die de Openbare Lagere School achter den rug hebben, kunnen dezen winter herhalingsonderwys ontvangenjon gens van November tot Maart en meisjes van October tod April; de jongens vier avonden per week en de meisjes Woensdag en Zaterdagmiddag van 2 tot 4. Die van dat onderwys wenscht te genieten geve zich vóór 1 Oct. aan ter Secretarie. Van de 33 deelnemers van de ring- ryderij met versierde tilbury's werden er op den tweeden Vredesfeestdag 3 paartjes voor de versiering bekroondle prijs a. Jan Mand en dame (in 17e eeuwsch cosluum) f 5; le prijs b. Jac. Beier Jacz. f5,2eprijs f 2,50 aan Jn. v. d. Polder; voor het vol doend aantal steken van den ring, le prijs f 25 aan W. 'tMannetje; 2e prijs W. Wa- 5, geveld f 15, 3e prijs Jac. Beier Jz. f 10,4e prijs W. Roskam f 5. Versiering der fietsen voor fietsiyders om pry'zen; slechts één had versierd D.l. Harald Olie le prijs f 3,50. Bekroning voor het rijden le prijs f7,50, 2e prijs R. Kleiburg f5 en 3e pry's W. Wageveld f 3,60. Mooie eerepoorten waren er opgericht door Jb. Lageweg, J. v. d. Polder, P. van Lint en Jb. van der Velde. Een prachtige binnenilluminatio met vet- glaasjes was den le feestavond by den beer Brand (Magazyn „De Zon") verder een lampionillumiDatie by de heeren C. Moree en P. Zoetemeier. De heer L. Goudswaard hoopt a.s. 1 Oct. zyn werk als onderwijzer aan de Openbare Lagere School weer te hervatten. Op den 2en Vredesfeestdag hadden ook de leerlingen van de beide Christelijke scholen, hoofden de heeren Pool en Krijne, een heerlijk schoolfeest. Op den landbouwwagen in den schit terenden optocht stond het rijmpje: Van den mobilisatietijd Is de landbouw nu bevrijd. Jamnier dat er geen wagen was, voor stellende de Geneeskrachtige Modderbad- inrichting „Bad Walesteyn". Daaraan heelt men niet gedacht. Op de nieuwe begraafplaats werd deze week de vierde teraarde besteld. Ons duin is op sommige plaatsen van wege de duindoornbessen, één en al Oranje, een verrukkelijk gezicht 1 BRIELLE- Op de internationale Honden tentoonstelling te 'a-Gravenhage behaalde de heer A. A. baron v. d. Borch tot Ver- wolde een le en 2e prijs met zijn Cocker Spanielbond. Op een tweetal ter beroeping voor predikant by de Geref. Gemeente te Hooge- veen komt voor Ds. Gravendyk. Aan onzen stadgenoot Marcus Postema werd Zaterdag onder een toespraak van den burgemeester de bronzen medaille uitgereikt, hem door H. M. de Koningin toegekend voor zyn redding op 2en Pink sterdag met eigen levensgevaar. Woensdagavond werd hier in de groote kerk een concert gegeven door de Chr. Gem. Zang vereen. „Excelsior," directeur de heer L. de Bruin. Voor het concert, dat een aanvang zou nemen om half 8, waren veel hoorders. Het was een fantastisch gezicht, deze mooie kerk van binnen, met de weinige lichten versierd te zien maar van buiten was 't een nog schooner gezicht. RitZENBUIlG. Als schatter in het schat tingdistrict IV is o.m. aangesteld de heer A. Stehouwer te Rozenburg. Het kohier van de Personeels Belasting, 2e kwartaal N°. 3 over't belastingjaar 1919 is invorderbaar verklaard en den ontvanger ter hand gesteld. ZWARTEWAAL. Aan het aanplakbord by 't gemeentehuis komt een oproeping voor voor sollicitanten als schoonmaakster der school. Inlichtingen verstrekt de gemeente secretaris. In verband met het eindigen van den zomertijd zullen de lessen in de O. L. School weer gehouden worden van 9 tot 12 en 's namiddags van li/2 tot 3i/2 uur. Woens dag en Zaterdag van 8t/2 tot llt/2. Er worden weer pogingen aangewend, eene dansclub op te richten in „De Zon", waarvan de leiding zal gegeven worden aan den Heer Philipse te Brielle. Gedurende de wintermaanden zal de voormalige Nutsbibliotheek weer voor het publiek geopend zyn des Dinsdags van 31/2 tot 41/1 ure. Mej. Voogd, onderwijzeres alhier werd benoemd te Hillegersberg. Zij nam deze betrekking niet aan. ABBENBROEK- By Koninklijk besluit van 17 dezer is goedgekeurd, dat aan den Heer J. W. Boers, burgemeester dezer gemeente op zijn verzoek met ingang van 1 October a.s. eervol ontslag is verleend als secretaris van Abbenbroek. Tot secretaris dezer gemeenteisbenoemd de Heer T. Kraayenbrink ontvanger alhier. Vliegdemonstraties op Flakkee. Uit onze strooibiljetten hebben onze lezers al vernomen, dat wy by voldoende deelname a.s. Vrydag en Zaterdag op Flakkee VLIEGDEMONSTRATIES zullen houden. Twee offieieren, die in den oorlog de noodige ervaring hebben opgedaan, zullen do beide dagen allo bekende toeren in de lucht vertoonen, als loopings, kurketrek- kers, feuille niorto, enzoovoorts. Bovendien zal het publiek in staat worden gesteld, vluchten mede te maken. Wij kunnen nog niet met zekerheid mee deden, waar de demonstraties zullen plaats hobben. Dit zal echter in den loop der volgen de week bekend worden. Wy zouden, voor wy Maandag de defini tieve beslissing nemen, gaarne weten of er voldoende belangstelling bestaat voor deze dingen-

Onze Eilanden | 1919 | | pagina 5