Rheumatiek bekwaam persoon Leest dit niet. GOEDEREN goed pension Hellevoetsluis. J. A. Dijkers Aanbesteding. Helder waschgoed Matige prijzen. TE ÜOOP Merrieveuiens Strandschelpen Fotografie S. v. d. PLAAT, ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1919. 7 estuur van het Zieken fonds, rerk heeft gedaan. Wü heb- iie door ons voorstel m den a gelegenheid willen stellen, ontplooien, niet baar willen Ir moet een band gelegd verschillende organisaties, Iien werken voor dit, doel. uur cgoisme voor destich iene Kruis, bet Nut, moeten jbracht en voorts kerkbe- rec en alle dergelijke stich- tot het einde van zijn rede. wat by van plan is, maar keren, dat hij straks over ati-revolutionairen zal" toe- IK BESCHULDIG, e ty'd komende. Gelijk voor iren er een nieuwe ty'd is :;r mannen als Bilderdyk, e Van Hogenaorpen, "uien heeft, genoemd, zoo komt il De ontevredenheid ook •ver de leiding is groot. Wy n van bet reveil zyn. Uit n ty'd zie ik, aldus spr een omen, beschenen door de nnig-democratie. n enthousiast, applaus was Heer Buurveld. gaven zich op du heeren der Waal. Sck geeft eenige wenken schillende besproken pun- h over bet algemeen wel /ereenigen. er Waal brengt den heer >or het gesprokene, maar ïkingen. nde daarin is, wat hy mee- mdersbenoeming. Hy zegt, ïem heeft verteld, dat er z\jn gespeculeerd op de a de heeren Vroegindewey u hebben afgesproken, dat ?r Struik voor eersten wet- mmen op den heer Zaay'er zouden stemmen op den ■inde zoodoende van den j af te komen, ld antwoordt hierop, dat Er is geen moment een het spel geweest by do pelfa afgesproken, hoewel Iblas dan Vroegindewey ie stemmen op Vroegin- radsfractie dat verlangde. Waal kan dit aannemen maar is niet overtuigd, id vraagt dan den heer iroui hy niet direkt met s gekomen by het bestuur at de zaak kunnen onder- er v. d. W., ik heb gezegd, te hoog achten,om een idacbt te schenken, d begrijpt dan niet, dat ch niet te hoog acht, om sn praatje aan te komen igadering. vergadering onder eenig Uiddelharnis en Som- "huis en Openbare n Bibliotheek. is een bestrijding van een i Schcldebode, die vnl.een or het particulier initiatief, van zeer 'mgrgpenden aard hel artikel ook aan de e Eilanden" aan te bieden, ivordt van „Uwe Redactie" n Schcldebode bedoeld en Eilanden". L.C.B. igeboden gelegenheid om □zetting te geven van de ïldig omtrent de drie he ioor de Vryz. Dem. raads- iugediend. maak ik gaarne gebruik. Dit betoog zal igiog zyn, het zal tevens uststelling strekken voor misverstaan. Ia een plei- jn zelve zal ik (hans Diet veronderstelleu, dat alle s van de meest uiteen- jewenschle en het nood- ezamenlyk de meest ge- die leiden tot het gemecn- laar rnyn hoop, duf Diet attÏDg zullen worden ge- mtwaakte belangstelling •zen in de bladen, opdat ningen de geschikte op- >mt. ÏENHÜIS. ik bovenaan, hetism.i. alleen, omdat ik de ver- boven alles, wat de beide kuDnen brengen, maar 'oor het geheele eiland, er toe by kan dragen 1 wakker te schudden, tot sneller tempo, dan il voldaaD. Neen, het is isatie van alle krachten, tot aan Ooltgensplaat. les in het geweer koml, Ziekenhuis verzekerd, en teel verschil lusschen oe. Naar aauleidiDg van i uw blad na bet hoofd- :r: „De taak der Over- redactie een Iuds legen irengl deze leer in ver- Ier Vrijz. Dem. die alle en willen dooden. Neen, bemoeiing niet grooter wy hebben een afkeer het distribulie-stelsel uit den oorlogstyd, dat den landbouwer, den handelsman byna tot staats- sambtenaar stempelde. Wy" willen en dalscheidt ons, Vrijz. Dem., van de Socialisten do vrye concurrentie bandhaven, want het egoïsme,waar van het bestaan nu eenmaal niet te loochenen valt, prikkell den mensch tot werken eu die arbeid maakt door zijn productie de welvaart van een volk uit. We willen slechts de ODt wikkeliDgsvoor- waarden voor allen zooveel mogelijk gelyk maken. Moeten nu ook die plannen van een ziekenhuis i leeszaal teruggebracht worden tot het terrein der vrije concurrentie? Immers neen, dil is een zaak voor allen, hier ligt een laak voor de over heid. Dit zal ik u thans aantoonen. „De schade, welke de gemeenschap in allerlei >rm door ziekte lydt, is zoo groot, dat ze nauwe lijks onder cijfers te brengen is." In Duitsch- land werd in 1909 aan kosten van ziekte-, inva- liditeits-, en ongevallenverzekering 720uiillioeu Mark besteed. Slechts het vierde deel der be volking was verzekerd. We mogeu dus dejaar- lijksche uitgaven door ziekte aan de gemeen schap opgelegd voor Duitschiand schatten op byna 3000 miljoen Mark. Doch nog andere kosten zyn van het voor komen van ziekte het gevolg. Die welke veroor zaakt zijn door het met ziekte gep'aard gaande arbeidsverlies, zyn in bovengenoemde getallen slechts ten deele begrepen. Hoe arbeidsverlies leiden kan tol mindere welvaart, moet ons, kinderen der 20ste eeuw, al heel duidelyk zijn, als we zien, hoe juist inede door de mindere productie, als gevolg der oorlogsjaren, de levens standaard zoo enorm is gestegen Wanneer b.v. een kind van tien jaar sterft, dan lydt ook uit een economisch oogpunt de maatschappy groot verlies. Immers alle kosten aan dat kind besteed, zyn verloren, want die hebben hun rente Diet kunnen opbrengen, daar dat kind is heengegaan, voordat het zeil voor de maatschappy heeft kunnen produceeren. Is er veel ziekte, is er veel sterfte van kinderen menschen in de bloei van hun leven, dan zal de wereldproductie dalen en de geheele mensch- heid moet daar onder lijden. De gevoelsfactoren wil ik ditmaal in mjjn betoog nog achterwege laten. Vandaar, dat wij raeenen, met dil alles voor oogen, dat „een goede ziekenverzorging is een volksbelang, dat op één liju staal met deugdelijk onderwijs, met goede verkeerswegen en ver keersmiddelen. met rechts en andere instel lingen, waaropdegeordende maatschappy steunt Wil dit du zeggen, dat wo alle particuliere hulp willen doodeu? Het tegendeel is waar. Het doet my genoegen, dat de secretaris van bet ziekenfouds, de lieer Van Eek op een openbare vergadering verklaarde, dat de ontstemming door ons voorstel aanvankclyk gewekl, door onze nadere toelichting is weggenomen. Ik wil thans verder gaan Ik wil hier hulde brengen aan die mannen, die reeds meerdere jaren nuttigen pio niersarbeid hebben verricht. Waar de redactie van uw blad zelf erkent, dat het kleiue zieken fonds een te zwakke organisatie is, is het duide lyk, dat andere hulptroepen moeten aanrukken. Nu zyn de verschillende belangen en organi- aaties op dit eiland veelal niet vry van ouder- linge concurrentie. Dat kan aan de gemeen schappelijke zaak veel kwaad doen. En daarom lijkt het rn-i. het best, dat er boveu alles, wat meewerken kan, ééu centrale organisatie is voor bet geheele eiland, waarin b.v. alle burgemeesters zoudeu zitting nemen met twee raadsleden uil ieder dorp naasl zich. Het behoeft geen betoog, dat het hoogst gowenscht is, dat die twee raads leden van verschillende kleur moeien zijn. Want die centrale commissie heeft vooral één ding noodig: autoriteit. Van die commissie moet een machtige propa ganda uitgaan om de Doodige geldmiddelen bijeen te brengen. Het penningske der weduwe moet naast het goud van den rijke dankbaar worden geaccepteerd. Waar voor de R. II. B. S. reeds aauzienlyke sommen bijeengebracht moesten worden om de stichting mogelijk te makeu, ter wijl die inrichting toch slechts een beperkt deel der bevolking ten goede komt, beb ik alle hoop waar het nu een belang is, dal allen eonder M«soiiderinpgeldt,degil'ten ruimschoots kunnen, neen moeten toevloeien Overwegingen van naas tenliefde zullen hoogelyk gewaardeerd worden, maar indieD men zich de gevaren en onkosten iudenkt, die een transport naar een stad mee brengt, dan zal een zuiver egoïsme, gepaard met gezond versland, ook tot aanzienlijke giften reeds moeten leiden. In de tweede plaats moet die centrale com missie de band zyn, waarin de andere organisaties elkaar vindeD. Want niets, dat uuttig werk kan doen, mag worden voorbijgegaan: het Zieken fonds, het Groene Kruis, de Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst (de dokters), het Nut etc. Waarschijnlijk kon ieder dier vereeni- gingen of door dezen aangewezen commissies zich met een aparte taak belasten. Verder kan ik hierop niet ingaan, ik ben geen medicus en begeef my liever niet op glad ij's. Maar een centrale commissie met veel autori teit moet er zyn. In verband hiermee is het niet mogelyk, dat de Vryz. Dem. in den Raad van Middelharni9 nog een voorstel zullen indienen, waarby de andere raden op dit eiland uitgenoo- digd zuilen worden hefvoorbeeld van Middelhar- nis te volgen. Te meer, omdat de gemeetuen ook wel fiuautieel zullen moeten bijspringen. Alles moet nu aan het werk. Ook uit een ethisch oogpunt is het niet ougewenscht, dat wie mee werken kan, ook in de gelegenheid daartoe wordt gesteld. Alle kleinere gevoelens, als gekwetst eergevoel, etc. moeten we onderdrukken en onze gevoelens iu overeenstemming brengen inet de waarlyk grootsche oogenblikken, die we tbans op dit eilaud beleven. We moeten in de zieken- huiskwestie bezield zyn van slechts één gedachte, in twee woorden saam te vatten: Het moet. OPENBARE LEESZ AALen BIBLIOTHEEK. We leven tegenwoordig in een vluggen tjjd. De gebeurtenissen van gisteren zyn heden ver ouderd. Zoo gaat het ook nu in het kleine wereldje, dat we Middelharnis en Sommelsdyk noemen. Ook ten opzichte van de Leeszaal en Bibliotheek verschilt myu meening principieel met die van uw redactie. Wij meenen dat de overheid wel degelijk ook hier zijn plicht heeft, wij beschouwen deze inrichtingen als een school van voortgezet onderwijs. Lange jaren is het onderricht na deu leerplichtigen leeltyd verwaarloosd. Entoch.de ervaring leert, dat de welvaart van eeu volk niet ligt in zijn gunstige ligging enz. maar in de kracht van zijn geest, de degelijkheid van zyn karakter. De tegenwoordige minister van onder wijs, Dr. Do Visser, Clir. Hist, van beginsel, heeft eens ODgeveer gezegd: Het bibliotheekwezen is geen particuliere liefhebberij, maar een zaak voor het geheele volk, net als het ondérwys. De ma- terieele welvaart van een volk toch is afhankelijk in zijn ontwikkeling. Ik voor my voel mij nader aangetrokken tot het standpunt van dezen oud-predikant dan lot dat van uw redactie. In Engeland werd 14 Augus tus 1850 de Koniuklijke bekrachtiging gegeven aan een wet, die de gemeenten het recht gal een afzonderlijke belasting te hellen voor het oprichten en onderhouden van bibliotheken. Ja, nog erger, in sommige Staten van Noord-Ame- rika is het den gemeenten als plicht opgelegd zoodunige inrichtingen le openen en te onder houden. Dal wil nu niet zeggen, dat wij zoover gaan moeten. Maar wel kan men hier uit leeren, dat het bibliotheekwezen ook elders als een Overheidszaak is gevoeld. Het beheer van leeszaal en bibliotheek kan dus uitgaan van de overheid, zoowel als van particulieren. Over het meest wenschely ke wordt door bevoegden op dit gebied verschillend ge dacht. Wijlen de heer Van Ryn, die de Rotter- damsche gemeentebibliotheek gemaakt heeft tol één van de schitterendste van ons land, was oen verwoed voorstander van gemeentelijke exploitatie. Een ander deskundige, Prof. Molen- graaff heeft op de ontoereikendheid, het betrek kelijk onvermogen van het particuliere onder nemen gewezen- En tot slot eeu uitlating van den grooten keunor Dr. Greve, die gepromoveerd is op een proefschrift, dat over het bibliotheek wezen handelde: Exploitatie door vereenigingen alleen is verkeerd. We inoeteu Diet vergelen, dul de particuliere instelling aan haar ondergeschikten nooit die vastheid van positie kau geven als eengemeeente- inslelling. Wordl hier de bibliotheek een parti culiere instelling,dan moeten we althans trachten het personeel ten naastenby op te nemen in het corps gemeente-ambtenaren. Dal wil nog niet zeggen, dat de gemeente de salarissen moet betalen, maar gewenscht zou het althans zijn, dat ze het risico voor ziekte, invaliditeit en ouderdom op zich Dam. Daartegen over zou in de Statuten weer een bepaling op genomen kunnen worden, dal bij ontbinding der particuliere vereeuigiug de bezittingen der bibliotheek aan de gemeente moeten vervallen. Hebben wij principieele bezwaren tegen eeu particuliere onderneming? Neen. Waarom dan ons voorstel om te komen tot een gemeentelijke instelling? Korten tyd voor de eerste raadszitting bereikten ons berichten, dat de beer Bouiuan tegen deu 3en September een commissie zou byeenroepen voor de tot stand koming vau een bibliotheek. Nu waren wy bevreesd, dat er gevaar bestond voor een Diet-neutrale inrichting eu daar een gemeente-iustelling niet anders dan neutraal kan zyn, achtten wy het in dit byzonder geval unze plicht jegens de kiezers, de plannen van den heer Bouman te „doorkruisen". En wy waren niet de eenigen, die vreesden. Wy vernamen dal enkele commissieleden omtrent het neutrale van het voornemen van den burgemeester eerst gerust gesteld wilden worden, alsvorens verdere medewerking loe le zeggen. Uit welke personen bestond die commissie- Bouman? Uit de beide Protestantschegeestelijken en de hoofden der onderwijsinrichtingen. Voor de samenstelling dier commissie heb ik geen lof kunnen vinden. In groote meerderheid was ze samengesteld uit politieke geestverwanten en ondergeschikte ambtenaren Let wel, het is niet myu bedoeling ook maar iets ten nadeele vaD die personen te zeggen; ik weet, dat daar mannen onder ge vonden wordeu met. groote onafhankelijkheid van karakter. Maar ik moet bet in den heer BoumaD tot myu grooten spijt lakeD, dat hy voor het doordrjjveu vau zyn denkbeelden meende te moeten speculeeren op de gevoelens van afhankelijkheid zijner ondergeschikten. Want van die verdenking kunnen we ons niet losmaken. En waar is het bovendien voor noodig dat die commissie bijna uitsluitend beslaat uit opvoeders der jeugd? Zeker, ook zij moeien vertegenwoordigd zijn, maar een eerste eisch by de oprichting van een instelling als deze is, dht ze het vertrouwen krjjgt vun geheel de bevolking. En dat kan alleen, indien in die commissie opgenomen zijn de toonaangevende mannen op alle gebied der samenleving. Het spijt me thans, dat ik over mezelf moet schrijven. Maar wat ik voel, moet mij uit het hart. Ik beD de eerste geweest, die in Middel harnis de oplichting van een Üpenb. Leeszaal en Bibl. opeulijk heb verdedigd, die gezorgd heb, dat dit punt kwam op het pogram der Vrijz. Dem. En nu ineeu ik, dat de heer Bouman moreele verplichtingen had om ook de medewerking van den voorzitter der Vrijz. Dem. in te roepen. Te meer, daar in zyn commissie juist de twee intel- lectueele krachten deranti-rev. vertegenwoordigd zyn. Het heeft op ons den indruk gemaakt, de wethoudersbenoeming heeft ons in dat wantrou wen gestijfd, dat van de tegenpartij alles in het werk gesteld zou worden oin ons uit te sluiten van de voorbereiding van datgene, waar toe mij het initiatief hebben genomen en waar aan we ons hart hadden verpand. Maar ik miste nog meer personen. Ook de heer Van Zuylen, die veel invloed ten goede kan oefenen door zijn biad, iemand, die tevens candi- daal in de letteren is, had niet uitgesloten mogen wordeu. Evenmin een der bestuursleden vau het Nut. Weet uieu wel, dat het hoofdbestuur van die maatschappy jaarlyks f 1000 uit moet trekken om de oprichting van bibliotheeken op het platteland mogelyk te makeu? Zoo kon Middelharnis misschien alreeds over f 500 op- richlingskapitaal beschikken. Het passeer en van den voorzitter van het Nut, den heer van As, lijkt my een groote fout. Eu waar is nu de ver tegenwoordiger van deu landbouw? Daar iedere bibliotheek zich allengs aanpast aau de behoeften van de omgeving, zal de litteratuur over land bouw percentsgewijze sterk vertegenwoordigd dienen te zyn. Het was zaak geweest deü boeren stand terstond te winnen. Maar dit alles is nog niet hel ergste. Wanneer al die werkzaamheden voorloopig waren geweest en definitieve besluiten eersi hadden genomen geworden na een datum, waarop ieder in de gelegenheid was geweest lid te worden, dan had uog alles terecht kunnen komen. Doch die voor- loopige werkzaamheid lag niet in hel voornemen vaii den heer Bouman. Op een vergadering van genoemde commissie wordt de vereeniging ge constitueerd en Koninklyke goedkeuring van de Statuten zal aangevraagd worden. Zoo maken daar tien menschen uit, hoe de toekomstige Opeub. Leesz. en Bibl. zal worden beheerd. Dit is niet de manier om een vereeuiging op slevigen grondslag te vestigen. Daar werd verder voorge steld om de leeszaal 's Zondags te sluiten. Van de aanneming of verwerping stelt de heer Bouman zijn verdere medewerking afhankelyk. Zoo drijft een burgemeester in die, door hem zelf samen gestelde vereeniging, zyn zin met geweld door. Als iedereen in de gelegenheid was geweest lid te worden eu als dan by meerderheid van stemmen was uitgemaakt, dat de leeszaal 's Zondags al of niet open zou zijn, dan had de minderheid zich loyaal aan de meerderheid moeien onderwerpen. Doch nu wordt ieder lid reeds bij voorbaat ge noodzaakt zich bij deze kwestie als een fait accompli neer te leggen. Het zij mij vergund in het voorbijgaan over die Zoudagssluiting mijn meening te zeggen. Boeken worden nergens 's Zondags uitgeleend, het gaat dus alleen over het al of niet gesloten ziju van de leeszaal. We mogeu dil vooral uiet vergelyken met hel sluiten der herbergen. Deze leeszaal moet het volk beier maken, opvoeden. Nu vraag ik speciaal aan gereformeerde ouders, die de macht over hun aankomende knapen en meisjes gaan verliezen: Waar ziet gij uw kinde ren liever, daar, waar in hun zedelyk leven wonden geslagen worden, die nimmer heelen, of daar, waar ze rustig achler een boek of tijdschrift op edele wyze hnn tijd passeereD. We kunnen de Zondagsrust toch niet ten top voeren. Heeft men ook Christus uiet verweten, dat Hy den Sabbath schond? Moet in onzen tijd de politie op Zondag vrygesteld worden van haar verplichtingen? Dat is voor ieders gevoel thans onmogelijk. Zoo moet men ook staan tegen over die leeszaal. Waar de politie dikwerf ingrijpt, als het te laat is, als het feit reeds isgeschied, moet deze leeszaal er vooral toe meewerken om die misstanden le voorkomen We willen ergaarnetoemeewerken.dat gedu rende de kerkuren de leeszaal gesloten zal zyn en wij achten bel niet ongewensebt dat op Zondagspeciaalruimschootsgodsdienstigelectuur in de leeszaal aanwezig zal zijn. Op een wyze, als de heer Bouman te werk ging, richt men geen bloeiende instelling op. Ik ben er byna van overtuigd volgens inlich tingen, waarover ik nu beschik dat hy groote moeite zal hebben subsidies los te maken voor een leeszaal, op een dergelijke wijze opgericht. Toen heb ik besloten, dat eoo niet verder gehandeld zou worden. Daarom heb ik opgericht een „Comité om te komen tot oprichting van een Openb. Leeszaal en Bibl." Voorloopig niet tegen den heer BoumaD. We zulleD eerst trachten met hem tot samenwerking te komen, tot samen smelting van zyn vereeniging met ons comité. Maar dat kunnen we alleen doen op dezen eisch, dat alle kwesties, die geschillen kunnen verwek ken, uitgesteld zullen worden tol een datum, waarop iedereen lid heeft kunnen worden en dus medegerechtigd zal zijn om mee lesprekeD, hoe ook zijn vereeniging is ingericht. Mocht du heer Bouman hier niet op ingaan, dan zou my dat ten zeerste spijten. Dan zou ik genoodzaakt wezen ook een Openb. Leesz. en Bibi. op te richten. En nu weet ik ai, dat wanneer één van de twee inrichtingen het moet opgeven, het niet die van hel Comité zal zijn. Een machtige organisatie, die we noodig hebben, staat reeds achter me. Van verdere hulp zal ik evenmin verstoken blijven, doch daar kan ik nu nog niet over spreken. Ik smeek nu den heer Bouman in hel belaog der zaak niet op den ingeslagen weg verder te gaan. Ik zal de eerste wezen, om ondanks alles wat gebeurd is, met hem op loyale wijze samen te werken. Tot zoover over de bibliotheek. Wat onze raadsfractie onder de veranderde omstandigheden zal doen, weet ik niet; wel weet ik, dat ze onbe vangen genoeg is, om alle veranderingen, inmid dels ontstaan onder de oogen te zien. YEREENIGING MIDDELH A RN IS - SOMMELSDIJK. Over de vereeniging M.—S zal ik kort zyp. Want over het doel zyn wy het eens. Het gaat nu alleen nog maar over de meest geschikte wijze, waarop de vereeniging kan plaats vinden Het heeft me erg gespelen, dat u naar aanlei- diug van den vorm van ons voorstel de eigen liefde der Sommelsdykers hebt wakker geroepen. Dit zou gerechtvaardigd geweest zijn. indien wij de inwoners dier gemeente hadden willen kwet sen. Doch dit is geenszins het geval geweest. Door nu verkeerde vermoedens op le wekken, kan schade gebracht worden aan een plaD, dat uwe redactie zelf toejuicht. Over den vorm van ons voorstel kan onderhan deld worden. Wanneer uit een tactisch oogpunt een andere formuleering beter is, dan zie ik er geen bezwaar in, die over te nemen, Het is onze fractie niet te doen om de letter der formuleering, maar om den geest die er uit spreekt Ons voorstel is ook te verklaren uit het feit, dat wy uit goede bron wisten, dut de heer Bouman in Sommelsdyk zelf de kwestie aan de orde zou stellen. In hoeverre bij op dit oogenblik aan zijn beloften kracht wil bijzetten, kunnen wij natuur lijk niet beoordeclen. Maar zooals ik reeds opmerkte, voor ons is de vorm byzaak. de daad hoofdzaak. Het zal nu weldra gewenscht zyn aan de bevol king der beide dorpen hel belang der vereeniging uiteen te zetten. Alle oud vooroordeel moet weg genomen worden. In verband met onze beide andere voorstellen wil ik nu by voorbaat al op merken, dat een nieuwe rykswet in voorbereiding is, om kleine leeszalen subsidie te geven, maar dac zullen ze waarschijnlijk gevestigd moeten zyn in gemeenten boven 5000 zielen. De vereeni ging M.—S. past dus geheel in de lijn van al onze plannen. meubilaire goederen aan den Zeedijk te Stad aan 't Haringvliet Mej A. M. Kamp. Not. van Buuren. WOENSDAG 24 SEPT. AFSLAG, tel kens des 's av. 7 uur (z.t.) bij G. Smits te Stad aan 't Haringvliet van een huis en Erf te Stad aan 't Haringvliet. Not. van Buuren. Veiling logement van Paasschen en WOENSDAG 1 OCT. afslag logement Schip per N. Tonge, telkens 3 uur van bouw land aan den Battenoordscbeo dijk. WOENSDAG 24SEPT. veiling logement Wed. Kanters en WOENSDAG 1 OCT. afslag logement Waare O. Tonge, telkens 7 uur, van Huis en Erf aan de Voorstraat te O. Tonge. In lichtingen Not. v. Ispelen, O. Tonge. DONDERDAG 25 SEPT. 10 uur (z.t.) te Oude Tonge Hofstede G. v. d. Meide vork. van 11 paarden en landbouwge reedschappen. Not, Akkerman, Predikbeurten. Naar aanleiding van dit alles zou ik nog meer kunnen zeggen. Maar er moet nu eeumaal een oogenblik komen, dat ik eindig. De voorstellen thans ingediend, zyn van zeer ingrijpenden aard We beleven in verhouding lot onze beperkte omgeviDg enorme gebeurtenissen. Machtig rollen ze aan en zyn niet meer te keeren. Het komende nageslacht zal over deze lyden spreken. Ik wil hopen, dat dan in later dagen niet gezegd zal kunnen wordenEr zijn mannen geweest die door onderlinge twist en ijverzucht het volk onthou den hebben, wat het noodig had. Neen, ik hoop van harte, dat dan gezegd, ja geschreven zal worden: Dat was een tyd, waarin vele mannen hebben geleefd, groot en hoog van karakter, die hun geschillen vergaten, één van doel, ééu van geest. Zy hebben gebouwen gewrocht, paleizen in onze omgeving, die tot verre geslachten getui genis zullen afleggen van hun noeste werkkracht, hun roerende eensgezindheid, hun verheffende gemeenschapszin. Tot in alle tijden zullen ze als voorbeeld worden geroemd. L. C. BUURVELD. Zondag 21 September 1919. NEDERLANDSCH HERVORMDE KERK. Middelharnis, vm. ds. Alers. Sommelsdijk, 's av. ds. Van As uit Dirksland. (Doopsbediening) Dirksland, vm. ds. Van As. Melissant, vm. 10.30 uur dhr. Van der Velde, Godsdienstonderwijzer te Ouddorp. Stellendam, vm. ds. Hoogendijk en 'sav. leeskerk. Goedereede, vm. ds. Bus uit Ouddorp. Ouddorp, vm. leeskerk en nm. ds. Bus. Nieuwe Tonge, vm. leeskerk en nm. ds. Van der Plasscbe uit Oude Tonge. (Doopsbediening). Oude Tonge, vm. en 's av. ds. Van der Plassche. Den Bommel, nm. 2 uur ds. Alers uit Middel harnis. Sfad aan 't Haringvliet, vm. ds. Polhuys. Hellevoetsluis, vm. 9.30 en 'sav. t> uur ds.Timmer. Nieuw-Helvoet, vm. 9.30 uur ds. Priester. Nipuwenhoorn, vm. 9.30 uur dhr. Oldeman, cand. tot den H. Dienst te Rotterdam. Rockanje, vm. 9.30 uur ds. Witkop. (Collecte tot dekking van het tekort der openlucht samenkomst). Oostvoorne, vm. 10 uur ds. Poldervaart. Vierpolders, vm. 10 uur ds. Van den Nieuwen- huizen. Zwartewaal, vm. 10 uur ds. Baar. PROTESTANTENBOND. Sommelsdijk (Langeweg), vm. 9.45 uur ds. Schol ten uit Zwolle. Brielfe (Kerkstraat), vm. 10 uur ds. Hoevers, Luth. pred. te Rotterdam. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 'sav. ds. Van Velzen. (In beide diensten extra-collecte Prov. Gereform. Weeshuis alhier). Melissant, vm. 10 en 's av. 6.30 uur ds. De Bruin. Stellendam, vm. en 'sav. leeskerk. Ouddorp, vm. en nm. dhr. Versteeg. Stad aan 't Haringvliet, vm. en 's av. ds. Vesseur. Hellevoetsluis, nm. 5 uur ds. Verrij. Nieuw-Helvoet, vm. 9.30 uur ds. Verrij. Rockanje, vm 9.30 uur leeskerk. Zwartewaal, vm. 10 en 'sav. 6 uur ds. Mol. GEREFORMEERDE GEMEENTEN IN NEDERL. Dirksland, vm. en 'sav. ds. Verhage. OUD GEREFORMEERDE KERK. Melissant, vm. 9, nm. 2 en 's av. 6 uur leeskerk. Stad aau 't Haringvliet, vm.,nm.en 'sav. leeskerk. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, vm. ds. Rössing. VERKOOP1NGEN in onze advertentiën nader omschreven. WOENSDAG 24 SEPT. 3 uur (zomertijd) Burgerlijke Statui. MIDDELHARNIS. Ondertrouwd: Adriaan van der Tak, 18 j. en Adriana Noordjjk, 17 j. Overleden: Pieternella Verkerke, 3 mnd., d. van Leeudert Verkerke en Pieternella Bogerman; Maria Schilperoord, 75 jwed van Jan Peeman. SOMMELSDIJK. Geboren: Jan, z. van Jan Schellevis eu Wil- lemtje Troost. HER KINGEN. Overleden: Adriaantje Kaslander, 82 jaar. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Geboren: Arie en Robbrecht, zoons vanMari- nus Arensman en Lientje van den Boogert. ZWARTEWAAL. OndertrouwdArie Noordermeer, 24 j. en Jacoba Cornelia Tol, (Nieuwenhoorn) 23 j. Ten kantore dor Nationale Baokverecnigiog, Kantoor Den Briel, kan op de effectenafdee- ling worden geplaatst een tegen een flink salaris. De Directie: MR. L. TROUW, Directeur. D. LANKHORST, Onder-Directeur. HUT BKSTE ADIOS om Uw weer opnieuw gekleurd of zwart fe laten VERVEN. Rouwgoedereu binuen eeu week. Vraagt inlichtingen bij hut Agentschap C. DE MOOIJ Kz., Ouddorp. of In ruil aangeboden, van verscbill' nd ras en leeftijd, tegen verminderde t rijzen. Bij W. WESTDORP - Oude Tonqe. t Heer zoekt bij zindelijke menschen in of om Brieven met prijsopgaaf onder no. 12 aan Bureau Onze Eilanden Betontabriek - middelharnis. Groote voorraad. Concnrreemde prijzen op aanvraag. Op Maandag 29 September 1919 des namiddags half twee, zal in het Hotel De Gouden Leeuw, te Goedereede worden AANBESTEED: Het bouwen van een Woonhuis voor den Heer H. Lod der te Goedereede. Bestek en teekening zijn na toezending van postwissel a f 2,50 vanaf Woensdag 17 September a.s. verkrijgbaar bij den architect M. KOERT te Leiden. Telef. 1055. Aanwijzing op Maandag 22 September n.m. half twee op het terrein te Goedereede. Stoomwasscherij VOORNE EN PUTTEN te NIEUW-HELVOET. M. SPOON Azn 32 NIEUW-HELVOET Pharmaceutisclie-GeDeesmiddelen Vraagt gratis prijscourant. G. J. GERRITSEN Zwartjanstraat 94a - ROTTERDAM. 0J.1 van NIEUW-HELVOET is eiken Zaterdag van 1-5 uur in spreken in Hotel SPEE te Sommelsdijk. Stoomb.Mii Ovetflakhee en Goedereede Dienst Middeiharnis-Rotterdam v.v. van MIDDELHARNIS: Maandag en Dinsdag 5'/2 uur Overige dagen 7,— uur van ROTTERDAM: Maandag en Dinsdag .2% uur Woensdag en Donderdag 4,—uur Vrijdag en Zaterdag 34/4 uur DE DIRECTIE. ,d< ie Belgische siamb. Voskleur, uitstekende afst. bij G. VAN ES, bij Nieuwe Tonge. Te Hellevoetsluis worden advertentiën en abonnementen op dit blad aangenomen door: G M. VAN DER N1AESEH. Ien pijnen van allerlei aard. Gebruik hiertegen Mijnhardi's Sanaperin-tabletten. Koker 60 ct., 3 kokers f 1.70. I Verkrijgb. bij alle goede Drogisten. AANGEBODEN: Aanvragen letter W. Bureau „Onze Eilanden", Middelbar: is. HOBBEMASTRAAT—MIDDELHARNIS (5 minuten van het Station Billijkst eu soliedst adres voor foto's en vergrootingen, ook naar nude portretten. in 't atelier opname bij e| •vpcr^ge.^te'.diioid.

Onze Eilanden | 1919 | | pagina 7