bekwaam pt Leest dit ni< GOEDEI C. DE IW001J Kz., ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1019. paard en tilburry ten ongeveer 2 uur,snelden een 34 tilburry's aan, allersmaakvolst met bloemen versierd, waaruit een vrouwelijke jury er een 8 tal voor de versiering bekroon de, nl. J. Beier, J. Mand en J. v. d. Polder. Jammer dat de dames niet miostens 20 prijzen ter beschikking hadden want er waren toch zooveel prachtige versieringen. Toen begon het kampen waarvan we later den uitslag hopen mede te deelen, evenals die van het daarop gevolgde prijsknippen, mastklimmen zakloopen, turfrapen enz. 's Avonds weer dezelfde groote belang stelling bij een even aantrekkelijke open luchtbioscoopvoorstelling en daarna in even vredelievende feeststemming als den vorigen avond gejubel van „Rockanje gaat nooit ver loren". Rockanjes vredefeest is alzoo uitstekend geslaagd. De feestcommissie met Burge meester Rambonnet hulde voor baar mooi werk. Wanneer zullen we het tramfeest vieren OOSTVOORNE. Tot onderwijzer aan de Chr. School te Tinte is benoemd de heer W. C. Valkenburg van hier. Dezen winter zullen aan school I weder herhalingslessen aan meisjes gegeven worden ook aan ben die niet alle 8 klassen door- loopen hebben. Aangifte voor 1 Oct. bij het Hoofd. LI. Zondagmiddag gaf „Volharding" van 6 8 in den gezelligen tuin van den Heer de Louter onder veel belangstelling een prachtig concert. Onder de uitstekende Directie van den heer L. de Bruin van Brielle maakt het gezelschap goede vorde ringen. Nog altyd leeft de tyd datDs. Roobol 26 jaar geleden hier het predikantsambt vervulde en den 30en September aanvaardde in aangename herinnering voort. Thans predikant te Enschede was bij het na bier achtereenvolgens te Lambertsschaag, Veen dam en" Langezwaag. Het pension-hotel met dependance „Ons Genoegen" kreeg tot eigenaar den heer C. Moerman; het prachtige park den heer PI. van Toledo en de kweekery den heer A. L. v. d. Linde. ROZENBURG- Aan den gemeente-veld- wachter Schilder is door den gemeenteraad een toeslag op zijn salaris verleend van f 100. Op telegrafisch verzoek van de politie te Roekan je is de arbeider K. van hier door de politie overgebracht naar die gemeente. Hy wordt beschuldigd iemand verwond te hebben. De eindrekening van het distributie bedrijf, loopende over de laatste 7 maanden bedraagt aan ontvangsten f 58.003,48, aan uitgaven f 59.218,73, zoodat er een nadeelig saldo is van f 1 215,26. De gemeentewerkman Ouwendyk ont ving tot 1 Jan. 1920 een toeslag van f 50, In verband met 't feit, dat nog enkele artikelen gedistribueerd zullen moeten wor den, is besloten den heer Van der Wildt met deze werkzaamheden te belasten tegen eene vergoeding van f 2,per week. Aan den voormaligen directeur van het distributiebedrijf is een gratificatie van f25 verleend, wegens na 1 Aug. verrichte be- langlooze diensten. zy, die den te houden landbouwcursus wenschen te volgen, moeten zich voor 20 Sept. a.s. aanmelden by den Secretaris der Afd Rozenburg van de Hollandsche My. van Landbouw, den heer N. Barendregt. Uit Rotterdam. XI Het wil met die twee „rooie" wethouders van ons niet boteren. Ze hebben al weer bedankt. Hoogere politiek, wjj hebben vijf wethouders en nu wilden de sociaal demo craten er een zesde by hebben. Dan hadden ze geregeld kans op de meerderheid in het college van B. en W. Want zy rekenden er op, dat de beer v. Aal'en als regel ook sociaal-democratisch zou stemmen en die nummero zes zou ook een S. D. A. P. er moeten zyn. Dan waren er vier stemmen voor de Democratie. Maar de Raad wou daar niet aan. Iu de eerste plaats hebben de sociaal democraten niet het recht op zooveel zetels, want zy vormen de meerderheid niet. In de tweede plaats bad men weinig zin in den nieuwen candidaat, die gepresenteerd werd. Men had de heeren Hefikoop en de Zeeuw geaccepteerd, maar men wenschte niet den heer v. Stapelen. DeS. D. A. P. had er een kabinetakweatie van gemaakt. Nam men den zesden wethouder niet, dan gingen de andere twee weer weg. Waarschynlyk heeft de S. D. A. P. gemeend, dat dit drei gement wijze politiek was. Maar de neuzen waren geteld en de party verloor. Toen moesten Heijkoop en de Zeeuw in opdracht van de partij ook bedanken, wat jammer voor hen was. Want wethouder van Rotter dam is een aardige betrekking. Kunnen ze mij morgen direct voor krijgen Wat het nu worden zal' Ik boor van de achterwacht, dat men er over denkt de Heeren Heijkoop en de Zeeuw toch te her kiezen en dan af te wachten, of ze uog niet zullen aanblyven zonder dien zesden wethonder. Men kan niet weten, 'tls een mooi baantje. Met vliegdemonstratie's hebben we hier weinig succes gehad, over de eerste poging op 1 September heb ik reeds geschreven. Daarvan was de „brillancy" maar matig. Nachtvluchten gingen niet door en een „parachute-springer" schitterde door afwe zigheid. Daarna zouden er nieuwe demon- stratie's komen, maar die vielen heelemaal in het water. Vervolgens werd een Italiaan geannonceerd, die pok niet op het appèl verscheen. Er is natuurlijk pech by geweest. Toch zyn wij hier van meening, dat de medewerking van de Eltawaar de vliegers van daan moesten komen, maar zoo zoo is geweest. Men wilde in Amsterdam blykbaar bet monopolie houden. Enfin dat moeten ze dan maar zelf weten. De aardigheid is er trouwens al lang af. Vliegen is haast ouderwet8cb. Ik vind ze moeten er nu maar iets zakelyks van maken. De tyd vau grap pigheid is voorby, de menschen gaan kyken, om de herrie, maar niet om het vliegen. Trouwens de sjeu is er af. Als ik me nog herinner, dat ik voor het eerst Olieslager zag opstijgen. Ik zag hem opgaan boven Houtrust in Den Haag en ik weet nog zeer goed, dat ik tranen in de oogen had, toen ik de Vlaamsche „duivel" boven de duinen zag snorren. Dat is nauwelyks tien jaar ge leden en reeds is het vliegen gemeengoed. Een gebeurtenis 13 hier nog het bezoek van de R 34 geweest. Dat was nu nog weer eens een machtig en bijzonder gezicht, dat reuzenluchtscbip boven de stad. Vooral als het al zwenkend in het zonlicht schitterde, was de aanblik sprookjesachtig. Het ding dreef blykbaar heel hoog, zoodat het bijna stil scbeen te staan, maar dat bleek later wel anders, toen het zoo spoedig verdwenen was. Laat ik vandaag ook de gelegenheid nog eens waarnemen onvoorzichtige buitenmen- schen te waarschuwen tegen de meer leepere stadslui. Ik kan maar nooit benul krijgen van de stommelingen, die zich dooi een handige juffrouw hun centen laten afzetten. Je ziet die dingen dagelijks in de stad gebeuren. Zien die slachtoffers nu zelf ook niet, wat wy aanstonds in de gaten hebben? Verleden week loop ik in de Korte Hoog straat; zie een boer (ik zeg maar boer) in een café zitten met drie van die juffrouwen om bem heen. Hy lekker lachen, onwille keurig blyf ik even staan, vermaakt, door het gevalletje. Iemand komt van den anderen kant, een glazenmaker, lacht ook. Die boer ziet ons, wordt boos. Ik waarschuw hem: „Maak je niet dik man, morgen sta je in de krant". Maar de ezel in plaats van op te staan, blyft boos op me en houdt zich by de juf frouwen. Fiat, ieder zyn eigen pleizier. M.iar den volgenden dag stonden er weer een stuk ofzeven van die gevalletjes in die krant. „Gisteren is een man, die zich met een juffrouw had afgezonderd in een perceel op de Binnenrotte beroofd van f600". Bij de politie is aangifte gedaan, dat oe veekooper V. V., in een woning aan de X. Y. Z. straat, ontzet is gewoiden van (800 aan bankpapier en 1000 mark. De ezels/ En dat laat zich niet eens waar schuwen! i) Zouden je liefst uog een klap op je gezicht geven, omdat je jezelf „met hun zaken bemoeit." Heb ik die geschiedenis al eeDs verteld van de bloempot? Hy luidt als volgt: Een zakkenkoopmaD, die zich u.et een „dame" op haar appartementen had teruggetrokken, bemerkt tusscben waken en droomen, dat zy hem f300 bankpapier uit zyn overjas haalt en ze verbergt in een pot met geraniums, ze lichtte de plant met wortel en aarde eruit, legt de bankbriefjes onderiD, en doet de plant er weer bovenop. De zakkenkoopraan wacht tot zyn buur dame weer ingeslapen is, sluipt dan zyn bed uit, kleedt zich aan, baalt stilletjes zyn geld uit de bloempot en neemt de vlucht, de straat op. Buiten gekomen telt hy zyn geld, en in plaats van f300 had hy ver over de duizend in zyn vingers!! 1) Bericht uit de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" van 17 Sept. Avondblad: „Een bewo ner van den Steiger alhier gaf gisteren aan de politie kennis, dat een buitenman was gelokt in een verdacht huis aldaar. Twee rechercheurs, die zich in de nabijheid opstelden, spraken den buitenman aan, toen hy het verdachte huis ver liet on gaven hem den raad zich te overtuigen, of hij niets'vermiste. De buitenman achtte zich beieed igd, vroeg aan de rechercheurs, waar ze zich mee bemoeiden en liep door. Een paar uur later kwam dezelfde buitenman op het politie bureau in de Groote Pauwensteeg vertellen, dat hij van f500 beroofd is. Ingezonden Stukken. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur. Vergun my s. v. p. nog een plaatsje voor het volgende. Wat ik verwacht bad, is ook geschied. De schryver over de duurte is op myn uit legging in Uw vorig blad terug gekomen waarin ik heb aangeboden om nader uitleg ging te doen betreffende het verschil der vleeschpryzen. Eerstens wil ik dan vermel den, dat vleesch een lastig product is, om zoo'n uitlegging door letteren te weergeven en beter zou zyn het pr&ctische er van mee te makon, waarom ik schryver inviteer om eens een overzicht te gaan nemen op de R'damsche markt. Daar zou ik den grootsten leek, door het vee te klassiflseereu direct op de hoogte kunnen helpen, waarom de vloeschprys zoo different is. Ook zou een handelaar in vet vee wel een voldoend advies kunnen verstrekken. Het zou mij niet moeilijk vallen aan den wensch van het publiek te voldoen om ook het vleesch voor fl,30 of minder te verkoopen. Myn winstmarge zou zelfs verbeteren, doch het zou van korten duur zijn, De prijs der in fe- rieure qualiteit tot die der goede varièart van 40 tot 60 cent per pond inkoop, doch verkoop minder. Om zulk vleesch te leveren moet ik een stier, magere os of duDnekoe slachten, doch ben er van overtuigd dat dit voor ruy van korten duur zou zyn. In vele streken w. o. in Zeeland wordt meer jong vee geslacht van l*/a tot 2 jarigen leef tijd, echter geen rijp vee. Het vleesch er van is ook smakelijk, doch van zeer gering gehalte en krimpt zeer bij het braden. Wanneer iemand vaD hier zich elders gaat vestigen, ondervindt hy het verschil maar al te dikwyls Ik mag onder myn cliönteD nog van deze rekenen, o.a. te Leiden, Den Haag en Zwolle, menschen die weten te appréciöeren wat een goed stuk vleesch is. Waarom doen zy dat, daar het vleesch in gemelde plaatsen ook voor lagere prijs verkocht wordt dan hier. Het is voor een leek moeilijk om over vleesch te critiaeeren of het optima forma is of niet. Anders is het met varkenvleesch, waar niet zoo'n groot qualiteitsverscbil in is, doch dat is op andere plaatsen, vooral in de steden, dan ook duurder dan hier. Iedere slager in de stad zet voor zyn raam of in zyn adver- tie's „Uitsluitend le kwaliteit" al is het dan tiende. De schryver van „Woeker prijzen" voegt er bij dat de slager ook het publiek aan ziet. Dat dit gedaan wordt, wil ik niet ontkennen, doch de hoofdzaak is, wat voor soort van vleesch de slager aan zyn client kan kwiteeren. Iedere slager zal eerst liever een stuk halsvleesch afstaan voor 11,30, dan een rib- of harsstuk voor f 1,45 per pond. Het beste kan men aan ieder, doch het mindere aan enkelen ver koopen. Door de isolatie van onze dorpen valt het moeilijk elders onze inkoopen te gaan doen dan op de markt te Rotterdam, immers deze is de naast byzynde en wy kunnen niet naar die te Groningen of Leeuwarden. Wel kan schryver de marktberichten na gaan en zal dan tot de overtuiging komen, dat het verschil der pryzen zeer gering is. Ik hoop er in geslaagd te zyn den schrijver gerust te stellen en om niet zoo gauw den slager als afzetter te willen publiceeren. U, M. de R., dankend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik EEN SLAGER. RAPPORT. Vorige week werd door my, Heinricb, schryver van „Woekerprijzen"een monster melk, geleverd door den melkboer v. d. Baan te Sommelsdijk, aangeboden voor een schei kundig onderzoek om to weten door welke oorzaak deze melk steeds zoo blauw was. Hierop ontving ik heden antwoord van het Scheikundig laboratorium en bet rapport volgt hieronder: 1 Monster melk Vaste stof 10.67 °/o Vet 2.34 De samenstelling van de melk is abnor maal en wyst op vermenging met water. Een eenigsz ns juiste percentage dezer vermenging is alleen dan op te geven indien h6t gemiddelde van de samenstelling der melk van een bepaalde streek bekend is, of dat wettelijke bepalingen dienaangaande vigeeren. Indien de normen van Amsterdam zouden aangenomen worden zynde 11 vaste stof eu 2.85% vet zou een toevoeging van 6% water aangenomen kunnen worden. De Dir. van het laboratorium, van Hamel, Roos en Harmens. Uit bovenstaande blijkt alweer hoe noodig het is dat de Gemeente-besturen een verorde ning makeD zooals er in „Onze Eilanden" van 13 September voor melk werd aange geven en welke in vele gemeeuten reeds is ingevoerd. Ook bet in dat nummer voor komende ingezonden stuk TEQEN DE DTJURTE over coöperatieven inkoop ver dient alle attentie- Wij komen in ons volgend nummer terug op deze zaak. Red. Lezing van den Heer Buurveld. Zaterdagavond hield de heer Buurveld, voorzitter van de afdteling Middelharnis van den vryziunig-democratischen BoDd, een lezing over de drie onderwerpen, diedege- moederen onzer omgeving in den laatslen tyd zoozeer bezig houden, te weten, de ver eeniging van Middelharnis en Summelsdyk, de oprichting van een leeszaal en bibliotheek en de stichting van een ziekenhuis voor Flakkee. De zaal was, ondanks het prachtige zomerweder zeer goed bezet en met vuel aandacht werd van het begin tot het eind geluisterd naar de rede van den heer Buurveld. Hy begon met de wetboudHrsbenoeming. De vrijzinnig-democraten hadden reebt op een zetel in het college van B. en W. De anti revolutionairen, ook de redacteur van de M*as eu Scheldebode, hebben dat recht zelf verdedigd. De v d. hebben daarom aan de a.r. gevraagd voor de beslissende zitting van den gemeenteraad, of ze bereid waren tot onderhandeling. Het antwoord kan spr. niet anders noemen dan eeo boon aan de v.d, raadsclub, die ze niet verdient. De heer Alblas antwoordde namens de raadsfractie dat ze besloten had, de heeren Vroegindewey en Alblas tot wethouder te benoemen, maar dat ze bereid waren, desgewenscht nog te onderhandelen, wanneer de v.d. dit wensch- ten nadat zedezebeslissinghadden vernomen. Wy meenen, dat de a.r. niet moesten opzien tegen strijd. Alleen door strijd komt er vooruitgang. Kritiek is noodzakelijk. Ook wij zouden niet graag alle zetels hebben io het college van B. en W. Spr. wil h'rreen woord van hulde brengen aan den heer Van der Waal, die in zijn blad de houding der a.r. raadsfractie heeft afgekeurd. De heer Zaaijer heeft in de eerste ver gadering van den nieuwen raad er over ge sproken en de a.r. fractie om inlichiingen gevraagd. De heeren hebben echter gedacht: spreken is zilver, zwijgen is goud. Men heeft beweerd, dat de redea was, dat de heer Zaayer eerste wethouder zou geworden zyn omdat hy ouder is dan de heer Vr. De wet kent echter geen eersten wethouder, en bovendien hebben wij ge vraagd, te onderhandelen. Wy zouden tot elke concessie bereid geweest zijn, zelfs hadden wy den heer Vr. alseen man willen stemmen, ofschoon velen onder ons hem niet zoo gaarne gezien zouden hebben als den heer Alblas, die niet zoo'n dry ver is Zoo is er eeu onrecht geschied, en wy zulleD dat blijven uitroepen, totdat het her steld zal zyn. Als straks over de vereeniging van de beide gemeenten bet dageiyksch be stuur naar den Haag zal worden geroepen, dan zullen wjj, die het initiatief genomen hebben, er niet bij zyn. Welnu, dan zullen wy ONGEVRAAGD naar den Haag gaan en onze stem laten hooren. Wy laten niet by ons, over on3 en zonder onsonderhandelen. Er zal nu een vergadering van den raad worden gehouden overeenkomstig het ver langen van de v.d. raadsfractie. Zoo zullen wy, al zyn wy minderheid de leiding hebben en behouden. Wij hebben ook de zaak van een openbare leeszaal in den raad gebracht. Want wy hadden geboord, dat er voor gewerkt werd', en wy waren er niet zeker van dat de leeszaal een neutrale zou zyn. Wy waren daar Diet gerust op, en daarom moest de raad iDgrypen. Spreker komt dan tot de vereeniging van Middelharnis en Sommelsdyk. Hij noemt de voordeelen daarvan op. De politie kan wor den uitgebreid, een inspecteur kaD worden benoemd, de brandweer zal beter wordeD georganiseerd, een mulo-school zou kunnen worden opgericht, en by het nieuwe wets ontwerp op de leeszalen zullen waarschyn lyk alleen die leeszalen worden gesubsidi eerd, die staan in gemeenten van meer dan 5000 inwoners. De twisten tusscben M en S. zouden ophouden. Spr. noemt biervan eenige voorbeelden. Spr. komt op tegen de taktiek van bet artikel in de M. en Swaarin het werd voorgesteld alsof Sommelsdyk by Middel harnis werd achtergesteld door het voorstel van de v.d. Het gaat ons niet om den vorm, maar om de zaak. Als de vereeuiging maar tot stand komt, willen wy den vorm van ons voorstel wel veranderen. De leeszaal. Spr. vertelt van hoe groot nut zoo'n inrichting is, o.a. door voorbeelden uit Engeland en Amerika. Al staat bet lager onderwys in Engeland ver boneden het onze, bet volk beheersebt de wereld. Dat komt doordat de a'gemeene omwikkeling veel hooger staat. Men heeft daar leeszalen, volksuniversiteiten, cursussen, volksbiblio theken. Een goede leeszaal paart dan ook bet nut aan bet genot. Ze moet zijn een bureau van informatie, een instituut van beschaving. Men moet er litteratuur vinden uit elk vak. De handwerksman moet er wat viDden, dat hem zyn vak beter leert. De vraag, of een leeszaal moet uitgaan van particulieren of van de gemeente wordt verschillend beantwoord. De Rotterdamsche bibliothecaris Vah Rijn, Piof Molengraaf!", Min De Visser, Dr. Greve, die allen zijn tegen exploitatie door particulieren. Spieker is met zoo sterk voor een ge meentelijke inrichting. Ma.u ingrijpen was noodzakelijk, waar tot de Commissie wel de heeren Bouman en Van der Waal, maar geen vooraanstaande vryziuDig-democraten waren uitgenoodigd. En wy hadden daar recht op, daar het idee van ons v.d. was uiteegaan. De heer Bouman wist vooruit, dat de besluiten dezer Commissie zouden uitvallen in zijn geest. Als spr. een dergelijke commissie had moeten uitnoodigen, zou de eerste, die hy bad uitgeooodigd, er zitting in te nemen, zyn geweest de voorzitter der v.d. In de tweede plaats bad de heer Van Zuylen Diet mogen worden gepasseerd, zoo wel als redacteur van ONZE EILANDEN, als ook als iemand die gestudeerd heeftin de Nederl&ndsche Letteren. Ia de derde plaats een kopstuk van het Nut. Het nut besteedt elk jaar f 1000 voor kleine lees zalen. Wij hadden daar stellig een f 500 van kunnen krygen, als wy het Nut niet negeerden. Deze week is plotseling de vereeniging voor een leeszaal als opgericht beschouwd. Men zie daarvoor het protest in ONZE EILANDEN van de vorige week. De heer Bouman heeft gemeend, door slimheid meester te blyveo van den toestand. Wat de Zondagssluiting van een leeszaal betreft, men moet de inrichtiDg beschouwen als een die de politie voor een deel het werk uit handen Deemt. Er heeft zich dan ook een Comité gevormd, dat zal trachten de zaak alsnog in betere banen te leiden. De heer Bouman heeft jarenlang gelegen heid gehad een leeszaal op te richten, maar dat nooit gedaan, en nu moet bet ineens vliegensvlug gebeuren. Wy zullen dat voor komen. Bovendien moet volgens de wet, iedere politieke party vertegenwoordigd worden in het bestuur van een openbare leeszaal De kwestie van het ziekenhuis wordt dan nog behandeld door spreker. Hy breDgt alle hulde aan het bestuur van het Ziekenfonds, dat uitnemend werk heeft gedaau. Wy heb ben die commissie door ons voorstel in den raad slechts in de gelegeuheid willeu stellen, meer kracht te ontplooien, niet baar willen dwarsboomen. Er moet een band gelegd worden tusscben verschillende organisaiits, die samen kunnen werken voor dit doel. Ieder moet uit puur egoisme voor desticb ting zyn. Het Groene Kruis, het Nut, moeten worden samengebracht en voorts kerkbe sturen, armbesturen en alle dergelijke stich tingen. Spreker komt tot het einde van zyn rede. Hij zegt nog niet wat hij van plan ia, maar dit kan hy verzekeren, dat hy straks over vier jaren de anti-revoiutionairen zal-toe schreeuwen zyn IK BESCHULDIG. Er is een nieuwe tyd komende. GeJyk voor een tachtigtal jaren er een nieuwe tyd is opgebloeid onder mannen als Bilderdyk, later Da Costa, de Vau Hogendorpeu, 'dien men het Reveil heeft, genoemd, zon komt ook nu een reveil De ontevredenheid ook in Middelharnis over de leiding is groot. Wjj zullen de mannen van bet reveil zyD. Uit de golven van den tyd zie ik, aldus spr een nieuwe stad opkomen, beschenen door de Zon van de vryzinnig-deraociatie. Een langdurig en enthousiast applaus was het loon van den Heer Buurveld. Voor het debat gaven zich op de heeren Van Eek en Van der Waal. De heer van Eek geeft eenige wenken betreffende de verschillende besproken pun ten, maar kan zich over bet algemeen wel met het gezegde vexeenigen. De heer vaD der Waal brengt deD heer Buurveld hulde voor bet gesprokene, maar heeft eenige bedenkingen. Het meest treffende daarin is, wat by mee deelt over de wethoudersbenoemiDg. Hij zegt, dat een broeder hem heeft verteid, dal er door de v.d. zou zyn gespeculeerd op de antipathie tusschen de heeren Vroegmdewey en Struik. Men zou hebben afgesproken, dat de v.d. met de heer Struik voor eersten wet houder zouden stemmen op den heer Zaayer en dat dezelfden zouden stemmen op den heer Alblas, ten einde zoodoende van den heer Vroegindewey af te komen. De heer Buurveld antwoordt hierop, dat dit een leugen is. Er is geen moment een onzuiver motief in bet spel geweest by dn v.d. Ja, men had zelfs afgesproken, hoewel men ook liever Alblas dan Vroegindewey had, als een man te stemmen op Vroegin dewey, als de a.r. raadsfractie dat verlangde. De heer vaD der Waal kan dit aannemen voor kennisgeving, maar is niet overtuigd. De heer Buurveld vraagt dan den heer van der Waal, waarom hy niet direkt met deze beschuldiging is gekomen by het bestuur der v.d., dan had dat de zaak kunnen onder zoeken. Neen, zegt de heer v. d. W., ik heb gezegd, de a.r. moeten zich te hoog achten, om een dergelyke zaak aandacht, te schenken. De heer Buurveld begrypt dan niet, dat de beer v. d. W. zich niet te hoog acht, om met zoo'n onbewezen praatje aan te komen op een publieke veigadering. Hierna wordt de vergadering onder eenig rumoer gesloten. Vereeniging van Middelharnis en Som melsdijk, Ziekenhuis en Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Onderstaand artikel is een bestrijding van een beloog in de Maas- en Scheldebode, die vnl. een lans gebroken had voor het particulier initiatief. Daar deze voorstellen van zeer ingrijpenden aard zijn, ben ik zoo vry het artikel ook aan de Redactie vsn de „Onze Eilanden"aan te bieden. Waar dus gesproken wordt van „Uwe Redactie" is die van de Mans- en Scheldebode bedoeld en niet die van de „Onze Eilanden". L. C B. Inleiding. Van de door u aangeboden gelegenheid om in dit blad een uiteenzetting le geven van de denkbeelden, die ik huldig omtrent de drie be langrijke voorstellen, door de Vryz.Dem. raads fractie te Middelharnis ingediend, maak ik gaarne en met dankbaarheid gebruik. Dit betoog zal niet alleen een verdediging zijn, het zal tevens tot opheldering en geruststelling strekkeu voor velen, die ons hebben misverstaan. In een plei dooi voor de voorstellen zelve zal ik thans niet treden, omdat ik mag veronderstellen, dat alle toonaangevende leiders van de meest uiteen- loopende partijen het gewenschte en het nood zakelijke er van inzien. Thans moeten we gezamenlijk de meest ge schikte wegen vinden, die leiden tot het gemeen schappelijke doel. Vandaar myn hoop, dat niet alleen uw en mjjn opvatting zullen worden ge hoord, maar dat de ontwaakte belangstelling zich zal uiten in adviezen in de bladen, opdat in dien strijd der meeningen de geschikte op lossing te voorscbyn komt. HET ZIEKENHUIS. Dit onderwerp plaats ik bovenaan, betism-i. het belangrijkste. Niet alleen, omdat ik de ver zorging der zieken stel boven alles, wat de beide andere voorstellen ons kunnen brengen, maar het is ook een zaak voor het geheele eiland. Wanneer mijn artikel er toe by kan dragen alleen slapende geesten wakker te schudden, langzamen te dwingen tot sneller tempo, dan ben ik niet geheel en al voldaan. Neen, bet is mjjn doel tot een mobilisatie van alle krachten, te komen, van Ouddorp tot aan Ooltgensplaat. Slechts dan, wanneer alles in het geweer komt, is de stichting van een Ziekenhuis verzekerd. Er bestaat een fundamenteel verschil lusschen uw opvatting en de myne. Naar aauleidiDg van onze voorstellen volgt in uw blad na het hoofd artikel een driestar over: „De tauk der Over heid". Daarin breekt uw redactie een lans tegen het staatssocialisme en brengt deze leer in ver band met het optreden der Vrijz. Dein. die alle particulier initiatief zouden willen dooden. Neen, onze partij wil de staatsbemoeiing niet grooter maken dau noodigis, ook wy hebben een afkeer van het distributie-stelsel uit den landbouwer, den handels; sambtenaar stempelde. Wy wi ons, Vrijz- Dein., van de So< concurrentie handhaven, wan van hel bestaan nu eenmaal u prikkelt den mensch tot we maakt door 2tjn productie d volk uit. We willeu slechts de waarden voor allen zooveel nn Moeten nu ook die plannei en leeszaal teruggebracht wc der vrjje concurrentie? Imu zaak voor allen, hier ligt ee heid. Dit zal ik u thans aar „De schade, welke de gen vorm door ziekte lydt, is zoo lijks onder cijfers te brend land werd in 19U'J aan kost. liditeits-, en ougevallettvem Mark besteed. Slechts het volking was verzekerd. We lyksche uitgaven door ziel schap opgelegd voor Duits bijna 3000 miljoen Mark. Doch nog andere kosteu komen van ziekte het gevol zaakt zijn door het met zie arbeidsverlies, zyn in bove slechts ten deele begrepen, leiden kan tot mindere v kinderen der 20ste eeuw, al als we zien, boe juist me productie, als gevolg der ooi standaard zoo enorm is ges Wanneer b.v. een kind dan ljjdt ook uit een ecoi maatschappij groot verlies, aan dat kind besteed, zyr hebben hun rente niet kuui dat kind is heengegaan, v de maatschappij heeft kun er veel ziekte, is er veel s en menschen in de bloei vi de wereldproductie dalen e heid moet daar onder lijdei wil ik ditmaal in mijn bet laten. Vandaar, dat wy meeuer oogen, dat „een goede ziel volksbelang, dat op één lijn onderwijs, met goede ver keersmiddelen, met rechts lingen, waarop de geordende Wil dit nu zeggen, dat. hulp willen dooden? Het t.j doet my genoegen, dat dj ziekenfonds, de heer Van 1 vergadering verklaarde, dat ons voorstel aanvankelijk nadere toelichting is wegg' verder gaan Ik wil bier h mannen, die reeds meerdej niersarbeid hebben verricl van uw blad zelf erkent, d fonds een te zwakke orgaiM lijk, dat andere hulptroepe Nu zyn de verschillende ■atïes op dit eiland veelal linge concurrentie. Dat k schappelijke zaak veel kw; lijkt het tu.i. het best, da meewerken kan, één centr het geheele eiland, waarin b zouden zitting nemen met ieder dorp naast zich. Het dat het hoogst gewenscht leden van verschillende kl' die centrale commissie h noodig: autoriteit. Van die commissie moe! ganda uitgaan om de noodig te brengen. Het pennings naast het goud van den r geaccepteerd. Waar voor aanzienlijke sommen bij worden om de stichting wijl die inrichting toch sl< der bevolkiug ten goede k waar het nu een belang uitzondering geldt,de giflei neen moeten toevloeien.Ot lenliefde zullen hoogelijk maar indien men zich de indenkt, die een transpor brengt, dau zal een zuiver gezond verstand, ook lot aa moeten leiden. Lu de tweede plaats ra missie de band zyn, waarin elkaar vinden. Want niet: doeu, mag worden voorb fonds, het Groene Kruis Bevordering der Geneest Nut etc. Waarschijolijk k gingen of door dezen aange met een aparte taak be hierop niet ingaan, ik ben a mij liever niet op glad ij: Maar een ceulrale comi teit moet er zyn. In verbi j^r-Tpn kantore der: Baokvereenigiog, Ka Briel, kan op 'K' effe ling worden geplaats tegen een flink sal ar; De Dii|* Mn. L. TR!; LAN Kil Otu HET BESTE ADR tl weer opnieuw geit zwart te laten Rouwgoederen binne Vraagt inlicblinge Agentschap

Onze Eilanden | 1919 | | pagina 6