ONZE EILANDEN TWEEDE BLAD ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1919. 5 No. 43 30 Aug. 1919. Olfteiëele Mededeelingen. De BURGEMEESTER' van Nieuwe Tonge maakt bekend, dat door onderstaanden, 2oo spoedig mogelijk bun zakboekjes en veldzakboekjes ter Gemeentesecretarie moeten worden ingeleverd. 1. C. Holleman Jzq., 2. Jobs. van Heemst, 3. H. A. Verwey, 4. L. A. van Zielst Iz., o. A. J. Verolme, 6. Iz. v. d. Vliet. Nieuwe Tonge, Augustus 1919. De Burgemeester, J. OVERDORP. Distributie van Levensmiddelen. BROODKAART. De directeur van het Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel, maakt In-kond, dat de broodkaart van't 108de tijd vak (zwart gekleurde) geldig is van 31 Aug. tot en met 8 Sept. M1DDELHARNIS. De Burgemeester van Middelharnis maakt bekend, dat voor de week van 1 Sept. 1919, tot en met 6 Sept. 1919 zal worden beschikbaar gesteld op: Bon 69 3'/j ons Suiker. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Deze week wordt gedistribueerd op: Bon 252 3i/j ons suiker. 19 van de kinderkaart 8i/2 ons suiker. 7 en 8 der zomerrantsoenkaart 1 H L. eierkolen. NIEUW-HELVOET. Voor de volgende week is verkrijgbaar gesteld op: Bon 44 uit het bonboekje 3'/2 H.6 suiker. ZWARTEWAAL. Verkrijgbaar bij de winkeliers: Van 25 Aug. tot 1 Sept.'op bon 76 3t/2 ons suiker. Van 1 tot 8 Sept, op bon 77 3 '/2 ons suiker. Zomerrantsoen steenkolen. Losse bons niet geldig. ROCKANJE. De volgende week is te verkrijgen op: Bon 34 en 15 van de kinderkaart 3'/a ons suiker. Correspondentie. Wij ontvingen een ingezonden stuk van een Slager, dat w\j, daar ons de naam van den schrijver niet bekend is, niet kunnen plaatsen. Wanneer hij ons zijn naam op geeft, zullen wij het opnemen. Plaatselijk Nieuws. IIIDDELBiRNIS. Volgens de advertentie in dit nummer geplaatst, beginnen de lessen aan de Rijks Hoogere Burgerschool eerst Woensdag 3 September a.s. en hebben de herexamens plaats 2 September. Naar wij vernemen vindt dit zijn oorzaak in de viering vau de verjaardag van H. M. de Koningin, welke inplaats van Zondag 31 Augustus op Maandag 1 September zal plaats hebben. Heden, Zaterdag, herdenkt de heer D. Slager alhier zijn vijf en twintigjarig jubileum als voorganger bij deNederlandsche Israëlitische Gemeente. Onze vroegere dorpsgonoot, de heer KI. van der Valk, thans postconducteur op de lijn Hellevoetsluis-Rotterdam, hoopt 1 September a.s. den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaren bij de posterijen in dienst trad. Bij het verbouwen van de woning van den beer B. Polak is een ijzeren schoor steenplaat gevonden, voorstellende Jezus in de kribbe en de drie wijzen uit het Oo3ten. De slagerij met woonhuis en stalling van den heer P. Zoeteman, is door verkoop iu andere handen overgegaan. Maandag 1 September a.s. des avonds 7i/2 uur, hoopt bij gunstig weer de muziek- vereenlging „Sempre Crescendo" een concert in de tent te geven. De zoon van G. Onderdelinde had hot ongeluk van een wagen te vallen en zijn been te breken. P. B. uit deze gemeente, die Zondag een tocht op een motorfiets maakte, geraakte even buiten Nieuwe Tonge zijn stuur kwijt en kwam met volle vaart in een grintbak terecht, waarin hy omver sloeg, waarby hij ernstig aan zyn hoofd werd verwond. Dokter Van Gelder van Nieuwe Tonge, wiens hulp word ingeroepen, legde een verband aan, waarna hij per voertuig naar huis werd vervoerd, De heer A. Faasse die mede op den motor wasgezeten, kwamzonderongelukken vrij. Het zoontje van H. Zwerus viel al spelende in de kaai, en werd door toe geschoten hulp op het droge gebracht. De dorschmachine door eenige arbeiders en landbouwers aangekocht, werd hier deze week in 't werk gesteld. Het zoontje van de wed. Jongejan werd met een wagen over zyn voet gereden, waardoor dat lichaamsdeel ernstig werd gekwetst. Groentenveïling te Middelharnis. Zou het bestuur der veiling geen afdoende maat regelen kunnen nemen tegen de bende jongens die gewoonlyk 't veilingslokaal vullen en waardoor het publiek niet in staat is behoorlijk alles te zien en er tegen op ziet voor inkoopen plm. een uur in 't gedrang te staan? Men zou b v. aan allen boven de 18 jaar een toegangskaart kunnen verstrekken en late niemand beneden dien leeftijd binnen, of anders geregeld de politie er bij, die allen jongens den toegang ontzegd; het wordt hoog tyd dat men eens een einde maakt aan het optreden dier kwajongens, die niets met de veiling te maken hebben. Als sollicitant voor gemeente genees heer heeft zich een persoon aangemejd. SOMMELSDIJK- Vrijdagavond jl.ontstond er brand in een strooklamp van den heer A. van Es onder deze gemeente. Door den wind aangewakkerd sloegen de vlammen over naar een klamp tarwe, die ook een prooi der vlammen werd. Naar men ver neemt bedraagt de schade ongeveer f 3000. De biand is vermoedelijk ontstaan, door vonken uit een locomotief. Van J. S. is een koe geslacht, die aan tuberculose leed. Het vleesch werd voorde consumptie afgekeurd. DIRKSLAND- Onze vroegere dorpsgenoot Th. J. van Loo is benoemd tot ambtenaar ter Secretarie te Vianen. De veehandelaar M. Zoon kreeg op de markt te Rotterdam een klap van een paard tegen zyn buik, tengevolge waarvan hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Zyn toestand is vooruitgaande. Op Maandag 1 September v.m. 9 12 uur zullen in de openbare school voor per sonen met een inkomen van hoogstens f 1200, manssokken verkrijgbaar zyn f 1,40' per paar. Op Maandag 1 September a.s. moet de Hoofdelijke Omslag worden afbetaald. Onze vroegere dorpsgenoot de heer G. J. Binkhorst thans ODderwyzer te Strijen, slaagde Dinsdag, te Utrecht voor de hoofd- acte. De Raad der Gemeente heeft aan de heeren Binkhorsten Nagtegaal ongevraagd ontslag verleend als Hoofd en onderwyzer van het HerhalingsoDderwys. Jammer dat de verslaggever van de Maas en Scheldebode dit gedeelte van het Raadsverslag heeft weggelaten. Naar men verneemt heeft schipper van der Linde zijn beurtvaart overgedaan aan schipper W. Waale van Ooltgensplaat. Ten einde zijne dankbaarheid te toonen, dat Nederland buiten den oorlog is gebleven, zal omstreeks 31 Augustus (Kouinginne- verjaardag) eene buscollecte langs de huizen gehouden worden voor bijdragen aan een Nationaal Vredes-fonds, welk bedrag aan H.M. de Koningin zal worden ter hand gesteld, die het dan zal bestemmen ten bate van ons geheele vaderland. HetVredes Fonds wordt door zeer Yele hoogstaande manDen van allo richtingen aanbevolen. MELISSANT. Zaterdagmorgen had de land arbeider L. Wielard Dz. het ongeluk zyn portemonnaio te verliezen inhoudende f 31. Het geld was hoofdzakelijk van zijn kame raad, aan wien hij dit zou betalen, als werkloon. Na do gewenschte publiciteit er aan gegeven te hebben is nog niemand als eerlijke vinder op komen dagen. Voor W. dus een leelijke schadepost. Zy, die behooren tot de militie der landmacht, zeemacht en landweer welk met groot of klein verlof zyn, moeten zich allen persoonlijk op het gemeentehuis aan melden van 1 tot 15 Septmber v.m. 9 12 en n.m. van 2—4 uur. Alsdan moeten wor den overgelegd zakboekje, verlofpassen en alle papieren betrekking hebbende op den dienst. In deze gemeente doen zich weer eenige gevallen voor van Spaansche Griep. De landbouwer J. Visbeen had in zijn tuin een struik aardappelen gedolven waar aan 7 gewone aardappelen hingen en één welke het kolossale gewicht van ll'/j ons had. Deze aardappel is 18 c.M. lang en 12 c.M. in middellijn dik. HERKliVGEN- Al ie miliciens en landweer dienstplichtigen moeten tusschen 1 en 15 Sept. a.s. hunne zakboekjes ter secretarie inleveren. Wanneer hier aan niet wordt voldaan zullen de nalatigen inwerkelyken dienst worden opgeroepen. De Kroon heeft de door Gedeputeerde Staten vastgestelde normen der jaarwedden van Burgemeesters, Secretarissen en Ont vangers in de Provincie Zuid-Holland goed gekeurd. Tegen a.s. Dinsdag is een gemeente raadsvergadering belegd waarin o. m.beée- diging der raadsleden en benoeming van beide wethouders zal plaats hebben. Op 9 Sept. a.s. zal de loting voor de lichting 1920 plaats hebben te Dirksland. Het aantal lotelingen bedraagt 11. STELLENDAM. De garnalen visschers heb ben de vorige week 5 dagen gevischt. Ge middeld werd per dag en per vaartuig 75 Kilo aangebracht. De verkiezing van den heer D.Breen tot dykgraaf van de Generale Dykagievan Stellendam is nietig verklaard. Er zal dus een nieuwe verkiezing moeten plaatshebben. Dinsdag waren een paar kleine jongens achter op oen auto geklommen. Toen buiten het dorp de chauffeur harder begon te rijden, sprongen de bengels er af. Een van hen bekwam daarby wonden aan gezicht handen en beenen. De Heer P. v. d. Broek, gemeente-secre taris alhier, is benoemd tot agent van den Raad van Arbeid te Brielle. GOEDEREEDE- Mej. Kr. Tanis, wed. van D. Troost, werd deze week dood op haar bed gevonden, ze was niet ziek geweest. De heer A. de Vries, volontair ter secretarie alhier, is benoemd tot agent van den Raad van Arbeid te Brielle. De oogst valt, naar men ons mede deelt, mee. Er wordt ongeveer 50 H.L. per H.A. gedorscbt. De arbeider G. O. alhier verloor Zater dag zyn portemonnaie met ongeveer f 15, het gebeurde weekloon. De gebroeders 't Mannetje alhier hebben een motor laten plaatsen in hun blazer, waarmee zij de zeevisschery uitoefenen. De beurtschipper van Gelder is voor nemens by genoegzame deelname Zondag morgen met de motorschuit een plezierreisje te maken naar het feesterrein te Hellevoet- sluis. UUDDORP. Bij de landbouwers Gebr. Kap- tyn is mond en klauwzeer uitgebroken. Door Heeren van buiten de gemeente worden pogingen gedaan tot oprichting van een stoomwasschery. Aan het strand by den vuurtoren West- hoofd is aangespoeld een EDgelsche zeesleep aak; oen afgebroken tros hangt er achter aan gemerkt A C. 1C78, de boeg is ingedrukt, is 40 meter lang en zit bijna in de duinen. Tot het bouwen van een nieuw post kantoor is door den gemeenteraad besloten. De dienstbode L. Visser kreeg Woens dag een gezwel op haar band; Dr. Greup constateerde bloedvergiftiging. Zaterdagavond werd hier weer een vergadering gehouden tot het stichten van een veiling waaraan hier in deze omgeving ook groote behoefte is; tot oprichting werd besloten en kreeg zy de haam Veilingvereeni- ging Ons Belang. Eens per week zal er veiling worden gehouden, de eerste zal plaats hebben op Donderdag 4 September. Het bestuur is als volgt: Jb. Breen le voorz., P. Tanis Secretaris, C. Breen Penningmeester, M. Witte Vice Voorzitter en A. Padmos 2e Secretaris. MEUWE TONGE- Vrijdagavond omstreeks 7 uur werd ons dorp opgeschrikt door het luiden van de torenklok. Er stonden eenige strooklampen en een larweklamp in brand, van den heer A. van Es e.a. aan den Lange- weg te Sommelsdyk. Blusschen was on mogelijk, daar er in den omtrek geen water was. Naar men verneemt bedraagt de schade plm. f3000. Oorzaak onbekend. Tot predikant by de Ned. Herv. Gem. alhier, is beroepen Ds. J. C. Leenmans, Ned. Herv. Pred. te Oosterwolde (Fr.) De vrouw van H. R. had met water scheppen het ongeluk in de Kerkgracht te vallen; zy wist zich spoedig op het droge te brengen en kwam met den schrik vrij. OUDE TONGE- Het buis van deu heer P. de Korte staande aan de Kaai alhieiyis onder hands verkocht aan den heer A. Kerpel. De loting voor de Militie lichting 1920 zal alhier plaats hebbm op Dinsdag 9 Sep tember a.s. Aan de ingezetenen, die daarvoor in aanmerking kwamen, is maisgries of bloem uitgereikt welk een geschenk van het Zuid- Afrikaansche volk is. Als een bizonderheid kan worden ge meld, dat de 84 jarige C. de V. alleen nog een wagen tarwe laadde. Van den heer D. W. heeft een der geiten zich opgehangen. Wat natuurlijk een groote schadepost is. DEN BOMMEL- Tot agent van den Raad van Arbeid te Brielle is voor deze gemeente en omstreken aangesteld de heer J. A. Barnat brievengaarder alhier. Zy die geen formulier hebben afgehaald, gelieven dit zoo spoedig mogelijk te doen. Invulling geschiedt kos teloos. Door den heer J. Vesseur, klerk ter secretarie alhier, is met gunstig gevolg het voorbereidend examen voor gemeente-admi nistratie afgelegd. In deze gemeente is de prys der melk verhoogd en gebracht op 20 cent per Liter. Ook deze gemeente is toegetreden tot de werkeloosheid-verzekering. Alle pogingen om hier weder een stoom bootverbinding op Rotterdam te krygen zyn mislukt. Thans is een adres verzonden om een betere postverbinding en een omnibus- dienst in het leven te roepen. IN MEMORIAM. Frans Johannis Knoop 15 Aug. 1834-27 Aug. 1919. Heden overleed hier de heer Frans Johannis Knoop, oud-wethouder en sedert vele jaren lid van den raad dezer gemeente, in den ouderdom van 85 jaar. By de laatste ver kiezing had hy wegens zyn hoogen leeftyd geen candidaiuur aanvaard. De overledene, die tot de Vrijzinnige partij behoorde, be kleedde verschillende functies, waarvan hij zich steeds met de grootste nauwgezetheid kweet. Hy ruste in vrede. STAD AAN T HARINGVLIET- Eindelyk zyn alhier de lang verbeide kousen gearriveerd, doch veel minder paren dau besteld waren. Naar evenredigheid van de bestelling zullen ze voor don bepaalden prys onder de be volking verdeeld worden. Naar men uit goeden bron verneemt is de hofstede bewoond door A. v. d. Tol Az., door dezen onderhands aangekocht van de eigenares Baronesse van Brienen. De burgemeester maakt bekend, dat de loting voor de militie, lichting 1920, voor deze gemeente zal plaats hebben op Maandag 8 September a.s. des namiddags te l'^uur op 't gemeentehuis te Middelharnis. Alhier is een schip turf aangekomen. Al spoedig was de schipper uitverkocht en velen moesten met leege zakken terug. Bin nen eenige dagen hoopt de schipper echter alweer hier te zijn met een lading. Tegen D. H. is procesverbaal opge maakt wegens overtreding der politiever ordening. HELLEVüETSLUIS- Bij Kon. Besluit van 12 dezer is, met ingang van 1 Sept., bevor derd tot eerste-teekenaar by 's Ryks werf alhier, do teekenaar le klasse by die werf P. C. Huisken. By Kon. Besluit van 19 dezer is den heer W. Schuil, vroeger adjunct-commissaris by het Loodswezen alhier, benoemd tot adjunct accountant by den dienst der directe belastingen te Rotterdam, 2e bureau. De heer D. Liuderink, onderwyzer van de openbare school voor M. U. L. O., is als zoodanig te Utrecht benoemd. Door hem is tegen 1 Dec. a.s. ontslag uit zyn betrekking alhier verzocht. Dit jaar zal delotiug van de Nationale Militie weer plaats hebben. Voor onze ge meente op Donderdag 11 Sept. van lo.45 uur ten stadbuize. Vanwege het Mandoline-concours op Zaterdag en de sportfeesten op Maandag zal de jeugd der beide opeubare lagere scholen op die dagen vrijaf hebben. NIEUW HELVtiET- Volgens de gemeente rekening 1918 beliepen de ontvangsten totaal f74,593,445, en de uitgaven f86,690,22. Zy sluit dus met een nadeelig saldo van t'12,096,77s. De lotiDg voor de Nat. Militie zal voor deze gemeente te Helle voetsluis plaats hebben op Donderdag 11 Sept. vm. 10 uur. De heer P. Schadee, vroeger alhier, thans onderwijzer te Rotterdam, slaagde Dinsdag jl. te Haarlem voor de hoofdacte. Het vermenigvuldigcyfer voor den H. O. dienst 1919 is bepaald op 1,5. Dit besluit is ter goedkeuring aan Ged. Staten opgezonden. Voor Vrijdagavond 29 Aug. half zeven is de oude Raad voor het laatst bijeenge roepen. Men zie het verslag in ons volgend nummer. Volgens de Wet moet de eerste ver gadering van den nieuwgekozen Raad plaats hebben op den eersten Dinsdag in Sept. De installatie zal dus Dinsdag 2 Sept. plaats hebben. NIELWEXUoORN- De loting voor de Nat. Mil. zal voor deze gemeente te Hellevoetsluis plaats hebben op Donderdag 11 Sept. vm. 11,30 uur. ROCKANJE- Wegens behoefte aan beper king van arbeid ten gevolge van een schryf- krampaandoening in den rechterarm heeft de heer L. Goudswaard ontslag aangevraagd als hoofd en onderwijzer van hot herbalings- onderwys. In een spoedeischende raadsvergade ring op Vrijdag 22 Aug. 's morgens 10 uur onder leiding van den le Wethouder Jn. Snoey bij afwezigheid van Burgemeester Rambonnet werd aan de orde gesteld het benoemen van een onderwyzer aan de school Tinte. Voor deze betrekking hadden zich aangemeld 45 sollicitanten. Daar uit had Rockanjes B. en. W. een voor dracht opgemaakt als volgtS. Koekendorp 1, van Nieuw Helvoet, J. van Toledo 2, van Rockanje, B. G. Palland 3, van Amsterdam, en J.. Hendriks 4, van Oudelande; devooï- Ongeregeld goed. Onze lezers herinneren zich wellicht uit een raadsverslag van Melissaut iu ons blad, dat in deze gemeente het salaris van den gemeenteveldwachter moest herzien en vol gens Gedeputeerde Staten op minstens f 950 moest gebracht worden. Gedeputeerden be richtten daar echter bij, dat dit traktement desnoods ook kon bereikt worden door bij baantjes. Het dagelijksch Bestuur en in navolging daarvan de gemeenteraad hebben er nu een alleraardigst kunstje op gevonden. Het is een inzicht, dat goud waard is in dezen duren en voor vele gemeenteraden zeer moeilijken tijd. Men heeft namelijk eenige gemeente ambtenaren, als daar zyn, de gemeentebode en aanplakker, en tevens de klokluider en klokkenist aan den dijk der armoede gezet, en den gemeenteveldwachter, dezen manus van alles, ook nog opgedragen als er kerk of brand is, de klok te luiden, en tevens belastingbiljetten rondbrenger en gemeente- lijmpotdrager gemaakt, Zoo komt de man met de traktementen, die aan de vroegere functionarissen werden uitbetaald, aan de benoodigde f 950 en klaar is Kees, tevreden zijn de Gedeputeerden. Het is inderdaad, deze bekentenis moet ons van het hart, geniaal gevonden. Over de kleinigheid, dat er twee menschen van een stuk brood werden beroofd, die steeds trouw, de een vyf en de ander meer dan twintig jaren hun plichten hebben vervuld, stappen wy heen. Maar een andere zyde van de kwestie willen wy op deze plaats toch even be spreken. Wij willen een verband leggen tusschen een dergelijke kortzichtige dubbel tjes-politiek, en de zeer vele klachten, die in al onze dorpen gehoord worden over de baldadigheid der jeugd en het slappe optreden der politie. W(j doen dat, mede omdat het ons al lang dwars heeft gezeten onze meening eens te zeggen over de uiting van den burge meester van Middelharnis tegen het raadslid den heer Esselink, die by de rondvraag eenigen tyd geleden een vraag stelde over de politie en de vele klachten daarover. De Burgemeester antwoordde toen, dat de po litie zijn zaak was en dat de raad daarmee niets te maken had, en dat hij dan ook niet van plan was, op deze wijze daarover en over zyn beleid inlichtingen te verschaffen. Het is zeer waarschijnlijk, dat de heer Bou- man formeel volkomen gelijk had, maar daarmee is de zaak niet uit. En als de raad dan niet dat recht heeft, dan moet de pers er maar weer voor dienen om de aandacht te vestigen op den onhoudbaren toestand. Wij weten niet, of er hier op Flakkee wel eens een anti-revolutionair blad gelezen wordt, anders konden wy verwijzen naar het hoofdartikel, waarmee de (anti-revolutio naire) Rotterdammer op deze zelfde zaak de aandacht vestigde. Terwijl op de Yeluwe een broeinest van Bolsjewisme schijnt te zitten, wordt dezer dagen zonder blikken of blozen in een advertentie voor de gemeente Nunspeet een veldwachter opgeroepen, tevens gemeente bode, stadsaanplakker, stadvuilnismannetje, of weet ik welke baantjes nog meer. Er is geen twijfel aan, of de oorzaak van heel veel tuchteloosheid, zoo schrijft de Rotter dammer ongeveer, zit in de funeste gewoonte, om aan de gemeentepolitieagenten allerlei bijbaantjes te geven, die met hun ambt niets uit te staan hebben, ze veel tijd kosten, en, voegen wij er bij, hun aanzien en gezag niet verhoogen. In Melissant schijnt de karreman werkelyk niet zonder vrees te z{jn, dat bin nenkort ook hij eervol aan den dijk gezet zal worden en dat de gemeenteveldwachter ook zijn taak zal overnemen. Denk u even in, in een groote stad, waar ge een politieagent zoudt zien, een biljet van een bioscoopuitvoering aanplakkend of des Zondags in het kerkportaal de klok luidend! Natuurlijk kunnen de agenten hun taak niet naar behooren verrichten. Ik heb me vaak genoeg afgevraagd, waar de politie toch zat, als ik een hand vol keien in myn gezicht kreeg, of als twee jongens elkaar halfdood sloegen of als een wielrijder gemolesteerd werd. Ik onwetende! Ik vermoedde dat de man thuis achter een bakje koffie zou zitten, terwyl hy juist bij u aan huis was met een aanslagbiljet van de Oorlogswinstbelasting, ik dacht, dat hij op zijn bed lag en ziet, hij haalde een pond suiker voor den burge meester, ik verwenschte den man om zijn weinige activiteit, en hy schrobde, bij ont stentenis van het daghitje, den stoep voor des burgemeesters huis! Kan er niet nog een puntje by uw pro gram, heeren anti-revolutionairen, vrijzinnig- democraten, liberalen, saciaaldemocraten, en Joost mag weten, welke aten en alen nog meer? dracht van B. en W. van Oostvoorne was J. Hendriks 1, A. J. De Hond 2, van IJzen- dy'ke, L. J. Zuyen 3, van Oudorp en B. G. Palland 4. De schoolopziener ging mot deze laatste voordracht accoord. De Raad van Rockanje benoemde den heer Palland, de Raad van Oostvoorne benoemde echter in de raadsvergadering ook van 1.1. Vrijdag daar: den heer Hendriks. Volgens eendoor Ged. St. ontworpen regeling in geval vau niet- overeenstemming bij een dergelijke benoeming tusschen de 2 Raden zou de meestvooraanstaande op de voordracht, waarmee de school opziener accoord gaat ge kozen zyn, in dit geval dus de heer Hendriks Waar iu de vorige Raadsvergadering de Raad van Rockanje zich bereid verklaarde

Onze Eilanden | 1919 | | pagina 5