unties igen sposiio Iden everbaar aaimachines ooiharken ooiscliadders chudders macliines 9DËLHARNIS. EREENIGING gITO'S FECTEN TWEEDE BLAD Interc. telef. 210 iken otheken ten t levensverzekering 'anger, Goedereede aaier, Bindertouw alle concurrentie. RSSER pad, Mlddelharnis. SIGAREN ervaardigd, vanaf 3 cl. like kwaliteit in diverse en pr lage prijzen, if f 1,60 per pond. 1bons diverse prijzen. f 7.500.000,— ÏARNIS (Mr. L. Tronw) e Bankvereeniging >7.000.000,— de afgifte van Bionen- in rnlm 80 plaatsen in i worden opgenomen. :n Woensdagochtend, in cn 3en Donderdag' g van Iedere maand. Dit blad verschijnt iederen ZATERDAGMORGEN. Prijs per kwartaal bij vooruitbetaling. f 0,75 Losse nummersf 0,07' ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1919 1e Jaargang. N°. 41 Advertentiën van I—B regelsf 0,90 Elke regel meerf 0,15 Bij contract aanzienlijk korting. Uitgegeven onder leiding van J. J. L. VAN ZUYLEN door de n.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Voorstraat A 16 Middelharnis. Telef. Interc. No. 20. Adres voor Redactie en Administratie: Bureau „Onze Eilanden" te Middelharnis. AGENTEN te: Brielle: Boekhandel L. Kluit. HellevoetsluisBoekhandel G. M. van der Maesen. Ooltgensplaat: fa. Breur Zonen. Oude Tonge: H. Simonse. Nieuioe Tonge: W. van de Ree. OuddorpC. de Mooij. Stad aan 't Haringvliet: J. C. Elvé. Dirksland: fa. Binkhorst Zaayer. MelissantH. Tieleman Cz.. Her kingen: A. Munters. Den Bommel: J.Woudstra. Oudenhoorn: A. Tuk. Zwartewaal: 1). Hoftijzer Tzn. Nieuw Helvoet: J. Nooteboom. RockanjcPI. Monster. Goedereede: Jac. v. d. Tol. Stellendam: N. J. van Dongen. Eiland Rozenburg: J. v. d. Vliet Cz., Zanddijk D 38. Middelharnis en SommelsdigkBureau „Onze Eilanden". Zuidland: C. ZevenbergenNz.. Spijkenisse: G. E. van Gent. Heenvlïet: "W. Hoepel Bz. Alle brievengaarders nemen advertentiën en abonnementen op dit blad aan. Het Bureau „ONZE EILANDEN" is telefonisch aangesloten onder No. 20. Men wordt verzocht ter voorkoming van vertraging hierop te letten. Distributie van Levensmiddelen. BROODKAART. De directeur van bet Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel, maakt bekend, dat de broodkaart van 't 106de tijd vak (groen gekleurde) geldig is van 13 Aug. tot en met 21 Aug. MIDDELHARNIS. De Burgemeester van Middelharnis maakt bekend, dat voor de week van 18 Aug. 1919, tot en met 23 Aug. 1919 zal worden beschikbaar gesteld op: Bon 67 3'/i ons Suiker. NIEUWE TONGE. In de week van 18 Aug. tot en met 23 Aug. a.s. is verkrijgbaar op: Bon 251 31/2 ons suiker. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Deze week wordt gedistribueerd op: Bon 250 3i/2 ons suiker. 17 van de kinderkaart 31/2 ons suiker. NIEUW-HELVOET. Voor de week is verkrijgbaar gesteld op: Bon 1 der Suikerkaart 3f/2 H.G. ZWARTEWAAL. Verkrijgbaar bij winkeliers: Van 11 tot 18 Aug. op bon 74 3t/2 ons Van 18 tot 25 Aug. op bon 75 3'/2 ons suiker. Plaatselijk Nieuws. MIDDELUARNIS- Meldden wij de vorige week een ongeval op het tennisveld over komen aan den Heer Notaris van Buuren, thans vernemen wij, dat ook deHeerA.A. Mijs van Sommelsdijk een bal tegen zijn been heeft gehad, hetgeen een ernstige bloed uitstorting ten gevolge had. De geleerden schijnen er echter nog over te verschillen, of het inderdaad van een bal kwam. Men spreekt ook van spierverrekking. In ieder geval zij aan alle ijverige beoefenaars van het edele spel voorzichtigheid aangeraden. De toestand van het laatste slachtoffer is redelijk wel. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer J. van den Hoek, thans agent van politie te Schiedam, is bevorderd tot Hoofdagent van politie. Bij Kon. besluit zijn voor hot dienstjaar 1919 1920 benoemd tot leeraren aan de R. H.B. S. alhier de heeren H. A. J. Pieterse te 's Gravenhage en de heer P. C. Kappeteijn; reeds tijdelijk leeraar aan die school. Donderdag werd hier opgericht een voetbalclub, die genoemd werdF(lakkeesche) H.(B. S.) V(oetbal) C(lub), als onderdeel van den Plakk. H.B.S.-Bond. Als Voorzitter-Ie captain, Secr.-2e captain en Penningm, wer den respectievelijk gekozen G. Jongejan, J. P. Lokker en M. Boomsma. De heeren Mijs en Koert waren zoo vrien delijk deze jonge vereeniging een terrein beschikbaar te stellen, waarvoor hun harte lijke dank toekomt. Mej. T. Dijkers, onderwijzeres aan de .esschool is geslaagd voor de akte Fransch L. O. Gisteren, Vrijdag 15 Augustus vierde onze oudste dorpsgenoote haar 92e geboorte- Het is de wed. Jac. Sala. Het oude vrouwtje, dat nog alleen woont en zich al tijd in de buitenlucht vertoonde, moet sinds een drietal weken het bed houden. Het be hoeft voor de ingezetene van Middelharnis zeker geen betoog, dat zij van een ieder af hankelijk is. Wij hopen, dat in deze dure tijden, die dag voor het oude vrouwtje niet onopgemerkt moge voorbijgaan. SOMMELSDIJK- Op Zondag 17 Augustus des vm. 9,45 ure, zal voor de Vrijz. Herv. optreden Ds. Kars van Scbarmer, in de zaal van den heer S. van Leeuwen, aan den Lan- geweg alhier. Verleden week had de huisvrouw van T. v. d. V. het ongeluk met een pan aard appelen, die ze wilde afgieten, te struikelen en een gedeelte van het kokende water over haar arm te krijgen. Spoedige geneeskundige behandeling was noodzakelijk. De slagerij van A. v. q. M. alhier is verkocht aan de heer H. Maan van Schiedam. Deze hoopt binnenkort een vleeschhouwerij en spekslagerij daarin te openen. De 15 jarige A. v. d. V. bad het onge luk van een fiets te vallen waardoor zij een bloedende wonde aan haar knie bekwam. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. Donderdag jl. maakten de kinderen der O. L. S. alhier, onder geleide van hun onderwijzers, een uitstapje naar Ouddorp. Dat ze genoten hadden kon men bij hun thuiskomst wel aan de gezichten zien. B\j de Donderdag jl. gehouden ver gadering tot oprichting eener Christelijke Arbeidersbond meldde zich, naar men ver neemt, één persoon aan. DIRKSLAND- Donderdagmorgen reed een reiziger per fiets langs het Korte Weegje en moest ook eens ondervinden hoe gevaar lijk het is los te rijden. Zyn hoed viel af en er naar grijpende sloeg het stuur om en hij viel pardoes in de sloot. Toen naar den dijk en het prachtige zomerweer kwam hem hier te hulp, eerst de bovenkleeren gedroogd, toen de onderkleeren, maar met zyn fiets kwam bij er niet zoo goedkoop af. Het voorwiel was geheel onbruikbaar geworden. Toen Donderdagavond de heer N. met vrouw en kind in een tilburry aan het Korte Weegje zaten, kwam de auto van den heer K. alhier aan. De bestuurder van het paard en ook de vrouw en het kind stapten uit het rijtuig om de auto te laten passeeren. Juist toen de beide voertuigen by elkaar waren sprong het paard in eens ter zyde en kwam met het rijtuig in de sloot terecht. Spoedig was alles op het droge. Van de tilbury waren de beide burrys stuk. personen en heeft boven verwachting veel geld opgebracht. Toen de vrouw van A. L. na haar koeien gemolken te hebben, weer huiswaarts keerde over de plank waar zij overgegaan was, brak deze en zakte zy in de sloot of eigenlyk in een modderpoel, waar zij met groote moeite uitgehaald werd. Verleden Zaterdag werd de familie Wolters verrast door de thuiskomst van hun zoon, die 8 jaar geleden naar Amerika was gegaan en tijdens den oorlog in Frankrijk aan 't front heeft gediend. Een ieder kan wel bedenken de blijdschap der ouder.'! en familie. MELISSANT- Benoemd tot agent van den Raad van Arbeid te Brielle, de heer J. A. Kleijnenberg alhier. Beroepen naar de Ned. Herv. Kerk alhier, Ds. A. Griethuizen te Oud Vosmeer. Met het erwten plukken kreeg Th. Molenaar Cz. per ongeluk van zyn kameraad 7.00'n hak in zyn rechter voet, dat hij het werk moest neerleggen en per rijtuig thuis werd gebracht. Vanaf heden tot 8 Sept. zal ten huize van den agent den heer J. A. Kleynenberg alhier zitting worden gehouden voor afgif- ten voor verplichte verzekering tegen ouder dom en invaliditeit. Aanmeldingsformulieren zyn aldaar en ten postkantoore alhier ver krijgbaar. Verslag vergadering Arbeidersvereni ging „Ons aller Belang" te Jlelissant gebonden op 6 Augustus 1919 in de zaal van den heer A. v. d. Werff. De Voorzitter opent de vergadering en heet allen welkom en spreekt de wensch uit dat alles met de meest mogelijke orde zal geschieden. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd en STELLENDAM- De visschers hebben de vorige week 5 dagen gevischt. Gemiddeld werd per dag en per vaartuig 70 Kg. aan gebracht. De heer Jb. van Seters heeft ontslag genomen als lid van den Raad, tengevolge van ziekte. In zyn plaats komt de heer W. P. Voge laar. Hoe hoognoodig het is, dat de ge- meentowoningen er spoedig komen, moge hieruit blijken, dat een huisgezin woont in een varkenshok. De bazar die gehouden is op 5, 6 en 7 Aug. is bezocht geworden door plm. 1400 De Penningmeester doet verslag der kas over het 2e half boekjaar. Inkomst en batig saldo le half boekjaarf 33,72 Contributie 2e half boekjaar f 132,50 totaal f 166,22 Uitgaven drukwerk en schrijf- benoodigdhedenf 10,60 Uitgaven steun aan zieke ledenf 43,— totaal f 53,60 batig saldo f 112,62 Besloten wordt dit geld op de Rijkspost spaarbank te plaatsen. De secretaris Jdeelt mede, dat in het begin van het 2e half boekjaar de vereen. 157 leden telde. Wegens de opgerichte land bouwersknechts-vereeniging werden 11 leden geroyeerd. Aldus is het ledental op heden 146. Tot voorzitter werd herkozen P. v. Dijk. Tot secretaris werd gekozen in de plaats van Jb. Troost, Jn. Driesprong Jr. Tot 2e penningmeester gekozen in de plaats van Jb. Grootenboer, M. v. d. Mast Hz. Tot 2e secretaris in de plaats van Jn. Driesprong Jr. Jb. Troost. De voorz. sloot de vergadering en dankte allen voor de groote opkomst. De zaal was overvol, er waren 99 leden aanwezig. Het Kohier van ting No. 2 dienstjaar 1919, is aan den heer Ontvanger ter hand gesteld. GüEDEREEDE- Door den Heer C. J. Lodder alhier is een paard aangekocht voor den kolossalen prijs van f3500. De collecte gehouden in de Ned. Herv. Kerk ten bate voor noodlijdende kerken bracht slechts f5,65 op. OUDDORP- De Rijksveldwachter J. Been is bevorderd tot Rijksveldwachter Brig.-Titu- lair wegens trouwe diensten. De heer L. van Gilst, onderwijzer aan de Chr. School alhier is geslaagd voor het Examen Hoofdacte. De heer L. van Zuyen is by de her keuring afgekeurd voor de Nat. Militie. De laatst# dagen worden hier van de landerijen nog al aardappelen ontvreemd Verloden week is hier door luitenant Visser een afdeeling van den vrij willigen landstorm opgericht met aanvankelijk 10 leden. Zaterdagavond werd hier een verga dering belegd voor het oprichten van een veiling voor landbouwproducten. Maandag werd hier door verschillende personen een vergadering belegd voor het aankoopon van een dorschmachine, waartoe werd besloten. Wegens verhindering van Ds. de Bruin van Zeist, zal Ds. de Gids van Goedereede Ds. Bus alhier bevestigen. By den landbouwer Jb. Meyer staan enkele appelboomen weer in vollen bloei. Woensdagmiddag viel een 7-jarig meisje van een in de haven liggend schip in de volle haven met water, en werd gelukkig door kloekmoedigheid van 2 schippers van hier gered, anders had het meisje gewis verdronken. Vergadering van den Raad dor ge meente Ouddorp van den 26 Juni 1919. Allen tegenwoordig. Voorzitter de Burgemeester. De vergadering wordt door hem op de gewone wijze geopend. De notulen der vorige vergadering ge lezen, worden onveranderd goedgekeurd en geteekend. De Voorzitter deelt mede, dat de navolgende stukken zyn ingekomen. a. Missive van Heeren Ged. Staten dezer provincie dd. 11/19 Juli 11. B no. 3888 (3e Afd.) G. S. no. 249, waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden het primitief kohier van den Hoofdelyken Omslag dienst 1919. Alsvoren dd. 11/19 Juni 11. B no. 3602 e Afd.) G. S. no. 193, houdende goedkeu ring van het raadsbesluit dd. 27 Mei t. v. tot wijziging der begrooting 1919. Schrijven van den rijksveldwachter Been, waarin hij den Raad zyn dank betuigt voor de toegezegde verhooging zyner gratificatie. Bovengemelde stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Door Burgemeester en Wethouders wordt overgelegd een conceptbesluit tot wijziging der begrooting dienst 1919 't welk onver anderd wordt vastgesteld. Voorts is ingekomen een schrijven van den heer A. Dijkshoorn, 2e ambtenaar ter secretarie dezer gemeente, waarin hy den Raad verzoekt hem, wegens zijn benoeming tot ambtenaar ter secretarie te Hillegers- berg, wel eervol ontslag te verleenen als ambtenaar van den burgerlijken stand dezer Op voorstel van het dagelyksch bestuur wordt besloten het gevraagd ontslag op de meest eervolle wijze onder dankbetuiging te verleenen, met ingaog van 1 Juli e.k. Wegens vertrek naar elders verzoekt mej. J. Arends eervol ontslaguit hare betrekking als onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de le O. L. school dezer gemeente. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders luidt: het ontslag met ingang van 1 Augustus a.s. onder dankbetuiging te ver leenen. Met algemeene stemmen wordt dienover eenkomstig besloten. En zal hiervan mede- deeling geschieden aan de belanghebbenden. Niets meer te behandelen zynde sluit de Voorzitter de vergadering. NIEUWE TONGE- Alhier is een arbeiders vereniging opgericht met aanvankelijk 64 leden. Als bestuursleden zijn gekozen: Tot Voorzitter de heer W. Verseput, tot Secre taris de beer L. A. van Zielst Iz. tot penning meester de heer G. J. Zweerus, en tot Com missarissen van toezicht de heeren D. Melis sant en Jn. Koppenaal. Naar men uit goede bron verneemt, is tot Commies der Directe Belastingen voor deze gemeente benoemd de beer H. Kappers. J.l. week arriveerden alhier de door de winkeliers bestelde kousen, die voor een ieder verkrijgbaar zyn gesteld. Naar men verneemt, is door den Kerke- raad der Hervormde Gemt. dezer dagen weder een 2-tal opgemaakt, om weder tot beroepen van een predikant alhier over te Vrijdagmorgen j.l. sloeg een span paar den van den landbouwer J. van Es onder deze gemeente op hol. Doordat ze tegen een steenen schutting aanreden, kwamen ze tot stilstand, en kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Vrijdag jl. arriveerden hier enkele militairen, die in verband met de schipper- staking, met schipper de Vogel uit Oude Tonge, welk schip geladen was met aard appelen, meegingen. Ter gem.secr. liggen van 9—16 Aug. a.s. aanvullingslijsten, aanduidende de door de landbouwers te leveren granen enz., ter M. F. had het ongeluk, terwijl hy aan

Onze Eilanden | 1919 | | pagina 1