Wintertarwe en Aardappelen ONZE EILANDEN DERDE BLAD. I ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 5 JULI 191 Openb. Vrijw. Verkooping VAN te teldo in polder het Oudeland te Ooltgensplaat aan den Boschweg, ten verzoeke van den heer Joh. van der Bol aldaar Op Yrydag don 11 Juli 1919 nam. 6 uur (nieuwe tyd) te Ooltgensplaat in hotel Moelker. Deurwaarder P.J. GROENENDIJK Verkoopingen. Op Yrydag 11 Juli 1919, des na middags 2 uur (zomertyd) in het Hotel Meyer te Middelharnis. Rogge van gecontroleerd zaaizaad door de Hollandsche My. van Landbouw en Erwten zaaigoed nieuw uit Friesland inge voerd, in den Yan Pallandtspolder to Middelharnis. Notitien gratis verkrijgbaar op de keet in den Van Pallandtspolder en ten kantore van Notaris van Buuren. Notaris YAN BUUREN. Op Woensdag 16 Juli 1919, des voormiadugs 91/2 uur (zomertijd) ten verzoeke en aan de bouwschuur van Mej. de Wed. M. Onderlinde aan den Oudelandschen dijk te Middelharnis: 2-1 5 paarden allen gedekt, 2 veulens, landbouwwerktuigen en gereedschappen, en wat meer te koop zal worden aangeboden. Notaris VAN BUUREN Openbare Verkooping ten overslaan van de Nolarissen L. A. VAN DIJ H. le's Graven hage |en H.B.E.BLAISSE te Schiedam iu het btationskoliiehuis „Zojiehzoiig" te Lei den. De veiling op Vrijdag 18 Juli en de gunning op Vrijdag 25 Juli 1019, telkens des vóórmiddags elf uur, van: 1- Dc in volle werking zijnde Steen fabriek „RIJNSTROOM" met di verse arbeiderswoningen,, kan toor, twee steenovens met over dekte kap, turlloodsen, twee liaaghulzen, groote scbuur met «tal en koetsbnis, macblneloods in verdere getimmerten, alles uaande en gelegen aau den Rijn onder le gemeente Valkenburg (Z.H.), te amen groot 1 H.A. CO A. 82 c.A. 2. Verschillende perceelen BOUVV- ïN WEILAND, geschikl voor tuin- gelegen onder de gemeenlo /alkenbarg, aan den weg van het faagsche Schouw naar Valken- »urg, le zamen groot 3 H.A. 28 A. 0 c.A. 3. De bonwmanswonlng „DE lOOCHKAMER" met stallingen, churen, hooibergen, erven, bepoting u beplanting eu verschillende per- eelon Welland, gelegen in den loordboflandschen en den Gast- lulspolder, onder de gemeente 'oorschoten en Zoelerwoude, to amen groot 29 II.A. 13 A. 9 c.A. ■L Lenige perceelen WEI-, HOOI- .N BOUWLAND, gelegen iu den laslbuispolder onder dc gemeente oeterwonde, te zamen groot 10 LA. 92 A. C6 c.A. Perceelen 2, 3 eu 4 zyu voor het rootste gedeelte bezet met steen- en anaarde. 5. Eenige perceelen WEI- EN (OOILAND, gelegen in den Boter- nlspolder onder dc gemeente Lei erdorp, le zamen groot 7 H.A.42c,A. G. De bonwmanswonlng WESTBURG", met stallingen, schu in, hooibergen, erven, bepoting en ^planting en verschillende perceelen ouw- en Welland, gelegen in den ullenwegschen Polder onder de jmeenle Hazerswonde, te zamen •oot 50 II.A., 4 A. 78 c.A. De steenfabriek onder 1 vermeld, is eigen gebruik. VerhuurdDe perceelen grond onder vermeld, te zamen voor f700.—per ar, gedeeltelijk tol 1919 engcdeelte- k tot 1920. De bouwmanswoning „De Hoochka- er" mei bybehooren voor f 3350,— ;r jaar, het land lot Kerstmis 1921 de woning tot 1 Mei 1922. Het wei- en bouwland onderZoeter- oude voor f 1G00.— per jaar, tot erstmis 1919, Hel weiland onder Leiderdorp voor 500,— per jaar, tot Kerstmis 1919. De bouwmanswoning „YVeslburg" et bjjbehooren voor f 7250,per ar; het bouwland tot het ontbloolen r schoof iu 1920, bet weiland tot irstmis 1920 en de gebouwen tot 1 ;i 1921. De aanvaarding en betaling der koop- nningen moet plaats hebben: Voor de steenfabriek op 1 October 19 of eerder na overeenkomst; en or het overige op 2 Januari 1920. De lusten en lasten over 1919 komen or bel onder 2 tot en met 6 vermelde or rekening van de verkoopers. Nadere inlichtingen worden ver- ekt ten kantore van genoemden 'laris L. A. VAN DIJK, aan de Anna ulownastraal No. 32 te 's-Gravenbage, vaar teveos verkrijgbaar zjjn uitvoe- :e condities met kaart. No. 35. 5 Juli 1919. VERVOLG PLAATSELIJK NIEUWS. BIUKLLB. De kermis die Maandag hier een week lang gehouden zal worden, zal zeer zeker grouter zijn dan de Hellevootsche kermis. Er is nu al een schommelmolen, e6n draai molen en wat kraampjes. Als nu het weer nog wat mee werkt, kunnen velen zich zeer zeker weer vermaken. OoSTVOOltXE- Nu de veiling hier zoo uit stekend gaat mag er wel even aan herinnerd worden hoe bij de stichting er van alweer gebleken is dat als men een goed doel heeft mon zich door geen enkelen kleinzieligen tegenstand moet laten tegenhouden en dat alleen on vermoeide inspanning alle bezwaren te boven komt. De man, die aan de spits stond van die prachLige actie in deze we willen er hier evi-n op wyzen was de heer Lt. Trouw van Rockanje. Met genoegen kunnen wij melden, dat het Harmonica Coucert in den tuin van het „Wapen van Oostvoorne" 1.1. Zondagmiddag zich heeft mogen verheugen in groote belang stelling en uitstekend geslaagd is. Zoodat wij verwachten mogen, dat „Crescendo" nog wel eens door don heer Stans zal worden uitgenoodigd. „Oostvoorne Vooruit" heeft bewerkt dat het hulptelegraaf en telefoonkantoor op werkdagen open zal zijn van 8—1 uur en van 2-8 uur. De heer W. J. Kapteijn zal van nu af zijn Consul van den A.N. W.Bond. In de raadsvergadering van Oostvoorne 1.1. Vrijdag, waarin allo leden present waren, waren ingekomen: goedkeuring van Ged. Staten voor een geldleening van f8000,— van de verordening der onderwijzersjaarwed- de; van suppl. kohier H.0.1918; een koninkl. besluit: benoeming van den heer Kaptein tot gemeente-secretaris; een verzoek van Mej. N. van Hulst om ontslag tegen 1 Sept. als onderwijzeres nuttige handwerkeu aan de Openbare lagere school, wordt eervol ver- id; een verzoek van't fanfarecorps „Vol harding" om een lokaal deropenbare school op Dinsdagavond voor repetitie gedurende Juli en Augustus en een verzoek van den land- en tuinbouwieeraar, den boor A. van der Linde om gedurende de wintermaanden een schoollokaal met vuur en licht voor zijn onderwijs, beide verzoeken toegestaan; een verzoek van „Oostvoorne Vooruit" om een bijdrage voor Ooalvoorne's muziektent wordt om advies verwezen naar Burgem. en Wetb.; een verzoek van den heer Bolier hoofd der school te Tinte, met dank voor ziekteverlof oin een 4e leerkracht. Ingewil ligd als de raad van Rockanje er moe accoord gaat, een verzoek van veldwachter Smit om tegemoetkoming huishuur; wordt gebracht f8,— per week mits hij zich belast met bevolkingscontrole. Aangenomen een verordening op publieke vermakelijkheden met directe inwerkingtre ding. Aangenomen een nieuw reglement voor de raadsvergadering ingaande 1 Sept. Om tegemoetkoming in do distributiekos- ten over 1918 moet een geldleeniDg gedaan worden van f 13 000,(ruim), waartoe bij Boerenleenbank zal aangeklopt worden. Nog deelt de Voorz. mee, dat de heer Pikart aaugesteld als tijdelijk gom.-veldwachter op gehouden hoeft lid van den Raad te zyn. Hierna vergadert men in comité. Na ope ning blijkt het verzoek van den heer Storm om vermindering H. O. 1918 afgewezen. Verder werd besloten door een deskundige een plan en kostenberekening te doen opma ken ter betere rioleering. R0ZBNBURG. De collecte voor den ge wapenden dienst heeft opgebracht f 40,836 tegen f 39,85 in 't jaar 1918. De Rechtbank te Rotterdam eischte tegen J. M. en B. M. alhier, wegens een voudige beleediging van een ambtenaar, resp. f 100 boete of 100 dagen hechtenis en f 50 boete of 50 dagen hechtenis. - Aan L. Mol Pz. is door Ged. Staten van Zuid Holland voor een jaar vrijstelling verleend van den militairen dienst. - Bij de alhier gehouden aanbesteding door de Polders Oud en Nieuw Rozenburg, Blankenburg, de Lange en Ruige plaat., voor het grint- en keislagrijden werd ingeschre ven als volgt: voor perceel I en II A.Noordermeer voor f 1,40 per MS, voor perc. II P. C. van Ezel voor f 1,45 per M3, voor perc. IW. v. Balen voor f 1,19 per M3, voor perc. IIW. v. Balen voor f 1,20 per M3 Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver. Met ingang van 1 Aug. is aan de Graskade benoemd tot onderwijzeres mej. P. J. Vaalburg te Delft. ZWARTEWAAl- Het mond- en klauwzeer is hier zoo goed als geweken. Er kwamen weinig gevallen metdoodelijken afloop voor. P. v. d. Hout h f 1,10 per M3.; J. van Vark f 1,— per M3.; A. Noordermeer h i 0,90 per M3.; W. van Balen A f 0,90 per M3. Bij loting is het werk gegund aan W. vau Balen. - De rechtbank te Rotterdam heeft ver oordeeld: C. de L. 27 jr. los werkman en E. E. de G. 47 jr. koopman, beiden te Den Haag, wegens diefstal door middel van in breking te R., ieder tot 6 mnd. gevangenis straf, voor den tweeden voorwaardelijk mot een proeftijd van 3 jr. en onder bijzondere voorwaarden. - In deze gemeente zijn ingeleverd 90 graan- en 83 aardappelformulleren voorde inventarisatie 1919. ROCKANJE- De regenwaarnemer van het Kon. Ned. Meteor. Instituut van De Bildt tapte te Rockanje gedurende Juni aan neerslag af 56.6 m.M. Behalve de geneeskrachtige zwavelhou dende modder in het meertje „De Waal" die op de Badinrichting „Walestein" gebruikt wordt ter genezing van rheumatiek enz. is er in den polder Strype in een peillooze poel het Merlevliet ook een soort modder, die dezelfde geneeskracht schijnt te bezitten als die uit het meertje „De Waal." Tenminste Dr. D. T. Groenewoud, arts te Rockanje, ge bruikte die al meermalen by zijn eigen pa- tienten die aan rheumatiek leden en steeds met uitstekend gevolg. Deze week begon zoo'n patient in zyn eigen huis weer zoo'n kuur met den Merlevlietschen modder." Kostte een twintig jaar geleden deelde men ons mede een voer hooi f26,—, thans betaalt men er voor f 160,—. - Onder de profetieën van Multatuli die gelukkig niet z(jn uitgekomen, behoort ook deze uit Ideeën, 4e deel, blz. 260: „By de eerste Kommotie in Europa worden wij inge- ïyfdl" Hiertegenover stellen wij een profetie op spiritualistisch gebied, die wel is uitgekomen. „Een twintig jaar geleden hielden eenige vrienden te Pont Evöque een séance en werd er gevraagd naar een oorlog die komen zou en op dat oogenblik velen bezig hield. „Zal Duitschland verslagen worden?" vroeg men„Jal" „Wie zal de generaal zyn, die dien zege- bevecht?" „Joffrel" spelde de tafel. Een der personen haalde een militair jaar boekje en ontdekte dat een nog onbekend officier dien naam droeg. Toen 20 jaar later" zegt Mevrouw A. Góbel Nierstras lu net „xwl i. Aliri] 1919, Joffre in dezen oorlog als chef benoemd werd van het leger vonden wij zyn naam terug, dien wy op een kaartje geschreven hadden en wy zeiden tot elkaar: „De groote dag breekt aan." En de overwinning door Joffre kwam. - Zooals men een 14 dagen geleden naar regen verlangde, zoo vurig wenscht iedereen hier nu weer droogte en warmte. De baro meter gaat vooruit! Raadselen der Beurs. Woensdagavond 27 Juli 1919. Gaf aanvankeiyk het bericht dat de vrede door de Duitschers geaccepteerd werd, geen aanleiding tot koersverbeteringen, waarop algemeen gerekend was, later drong het ge wicht vau het feit meer en meer door en trad ook algemeen een meer optimistische stemming in. Deze werd alleen Zaterdag eenigszins de kop ingedrukt toen ter beurze het bericht verspreid werd dat deDuitsche onderteekenaars niet vertrokken zouden zyn, waarop een algemeene reactie intrad, doch toen het bericht der onderteekening bekend was, was alle angst weder vergeten en gin gen de koersen met frisschen moed verder omhoog. Eenigszins mag die hausse wel verwon dering baren. Want nu de oorlog geëindigd is beginnen de moeiiykheden met het regelen der Snancieele gevolgen. En deze zyn niet gering. Overal is geld noodig, zoowel by de overwonnen als by de overwinnende partijen. En zooals van zelf spreekt zal Amerika de aangewezene zyn om hierin te voorzien. Maar Amerika zal voor hare voorschotten en leeningen onderpand willen hebben en zal niet tevreden zyn met papier. En waar moet al het goud van daan ko men. Gedurende den oorlog is alles verre kend met papier, papier en nog eens papier. En nu zit men met die groote papier hoop eigenlijk wel een beetje in den maag. Ge heel Europa is geld schuldig of zal wegens toekomstige leveranties schuldig worden aan Amerika. En dit verwacht betaling, en om deze betaling te voldoen zal steeds meer vraag naar dollars komen en het Europeesch geld zal in Amerika steeds minder waard worden. Men ziet het in ons eigen landje reeds zoo duidelijk. Kon men gedurende de laatste jaren dollars koopen voor f 2,— a f 2,25 thans moet men reeds f 2,67 betalen, waaruit volgt dat onze Hollandsche gulden reeds een disagio heeft. En dit zal voor- loopig steeds erger worden. Het probleem is zeer moeiiyk op te lossen en overal zoe ken de geleerden op flnantieel gebied naar een oplossing, welke echter alleen zal zijn te vinden in een blanco crediet verstrekken, peinzingen en zette in enkele afdeelingen een hausse in alsof de rijzing nog moet be ginnen. Vooral Cultuurwaarden trokken de aandacht. Naar uit Indië gemeld wordt voor suiker oogst 1920 reeds f 23 tevergeefs ge boden, terwijl voor oogst 1919 reeds hooger pryzen zijn betaald. De rijzing in de ver schillende aandeelen was dan ook niet on- belangryk. Alleen heden trad, na een opening, een reactie in op geruchten dat de maal- cyfers nogal zouden tegenvallen en de min dere opbrengst een tegenhanger zoude zyn voor de hooge pryzen. De verbeteringen bedragen nochtans voor Vorstenlanden 25 °/0, H.V.A. 35% beiden ex-15 dividend, Java Cultuur 24 °/0, Kalibagor 55 Bangali 80, en Krian 49 Van de koffie produceerende Myen waren vooral Ngredjo, die 30 °/0 (ex- 16 °/0 dividend) Pagottan die 40 en Pan- goongredjo die 50 hooger waren, het meest in trek. Van Petroleum aandeelen liepen konink- lyke aanvankeiyk verder op, om daarna het behaalde aaons weder grootendeels pr|js te geven. Opmerkelijk is hier het geringe aan tal Claims dat ter markt komt. Van de 170.000 claims die bestaan,is toch zeker nog geen deel aangeboden geweest, en zou dit een aanwyzing kunnen zpn, dat de aan deelen meerendeel in handen zijn, die zelf het claimrecht kunnen uitoefenen. Dordtsche en Moeara Enim volgden een geiyke beweging. Geconsolideerde aanvankeiyk beter, moes ten dit avans later weer prijsgeven op het bericht dat geen dividend wordt uitgekeerd. Het jaarverslag wordt verschillend beoor deeld doch de contra-mine vond er aanlei ding in om tot dekking over te gaan waardoor de koers zich weder kon herstellen. Orion hooger. Een zeer vaste, stemming valt te vermel den voor Rubber-aandeelen, waarby de ver beteringen varieeren van 3 tot 46 Het meest profiteerden Amsterdam, Kendeng, Lemboe, Ooat-Java en Rott. Tapanoeli. De vaste stemming voor scheepvaat-aan- deelen, waarvan wij reeds de vorige week melding maakten, hield ook deze week aan en nam de laatste dagen de verbetering groote omvang aan. Verschillende niet te controleeren geruchten deden de ronde, Het meest profiteerden Holl, Amer. Lijn, Holl. Stoomboot, Kon. Stoomboot, Noordzee en Oostzee. Ook voor Holl. Lloyd, gedurende maanden veronachtzaamd, bestond flinke vraag en uitgebreide handel. Het dividend van Paketvaart is wel eenigszins teleurstel lend, dat van Unie beantwoordt vrijwel aan de verwachtingen. Marine waarde in navolging van New- York hooger, waarby de gewone aandeelen het meest profiteerden. xu uo aictaeuug vau l'tuuuumauvtvuiou uio maanden achtereen het toonbeeld was van verlatenheid, ontwikkelde zich heden een handel die aan een goeden ouden tyd deed herinneren. Voor verschillende soorten bestond vraag misschien alleen op het feit dat deze af- deeling „nog niets gehad heeft" en thans aan de beurt zou zyn. Verbeteringen van 5 tot 40 °/o zijn te vermelden. Het meest waren gevraagd Amst. Deli, Deli Mij. Holl. Sumatra en Medan. Van Bankinstellingen bereikten Koloniale (ex-7 °/0 dividend) de 200 alzoo een ryzing van S3 deze week. Ook Indische Banken konden 17 opkomen. Van Industriëele aandeelen verloren Philips 35 terwijl ook de overige soorten meeren deel een fractie lager waren. Alleen Insulinde Olie 4 °/0 beter. Op de Ameribaansche afdeeling waren sporen in lustelooze houding en hoewel van geen grooten omvang is toch voor alle soorten een reactie te vermelden. Daarentegen be stond voor de Industrieële soorten een zeer vaste stemming en zijn hier verbeteringen te vermelden van 1 (een Cigars) tot 7 o/0 (Hide Leather). Staatsfondsen ongeanimeerd voor Russen. Voor Oostenrykers een fractie beter. (plaatsvervanger) het kan op zeggen. Nu iets over de verzekering zelve. Zoadra de arbeider verzekerd is, krijgt hij o.a. een rentekaart. Met deze rentekaart heeft de werkgever te maken, want daarop moeten depremiëo, weekpremiën, voor de verzekering in den vorm van zegels worden geplakt, telkens wanneer het loon uitbetaald wordt. Dit uitbetalen gebeurt gewoonlijk Zater dag; op dien dag moeten de premiezegels, op de rentekaart worden geplakt. Wordt het loon per maand of per drie maanden betaald, zooals by kantoorbedien den of dienstboden dan moet bij het uitbe talen van het loon over elke week een zegel worden betaald. De wet bepaalt, dat de werkgevsr of die in zyn plaats-treedt, aansprakelijk is voor de betaling; hy heeft er dus voor te zorgen dat de zegels op tyd geplakt worden. Aan de noodige strafbepalingen ontbreekt het natuurlijk in de wet niet; laat ons ech ter hopen, dat deze niet toegepast behoeven te worden. Een volgende maal iets meer over öever- zokering zelve, meer in het bizonder voor den arbeider. Land- en Tuinbouw. MINISTERIE VAN LANDBOUW, NIJVER HEID EN HANDEL. Raad van Arbeid. Invaliditeitswet. By de door B. en W. gehouden aan- en daar zien de Amerikaansche financiers besteding voor het rijden van grind werd voorloopig nog tegen op. ingeschreven door; 0nze beurs liet zich deze week niet be- P C. v Exel a f 1,10 per M8.; 'invloeden door al deze zwartgallige over- In een vorig opstel is een en ander be handeld wat voor belang was voor den ar beider bieronder volgen eenige verplich tingen, welke de werkgever noodzakelijk moet weten. Wat verstaat de wet onder werkgever? Onder werkgever wordt verstaan ieder, in wiens dienst arbeid wordt verricht door een arbeider. Wordt de arbeid verricht in dienst van twee of meer personen, b.v. firma, dan is ieder van de leden van deze firma, per soonlijk aansprakelijk voor de verplichtingen by deze wet opgelegd. Ia de werkgeefster een onderlinge Maatschappij, Naamlooze Vennootschap, Coöperatie enz. dan zyn de leden van bet bestuur of Directie aanspra kelijk. De werkgever die uit den aard van de zaak meer belang stelt in zijn bedrijf, kan de verplichtingen van deze wet over dragen aan iemand in zyn dienst, b v. be drijfsleider, procuratiehouder of boekhouder. Deze personen moeten echter belast zijn met de leiding of opzicht of uitsluitend ad ministratief werk verrichten in zijn zaak. De bedoeling van deze wet is dus, dat geen lager personeel b.v. een der arbeiders, ondergeschikte bedienden enz. met de na koming van de verplichtingen worden belast. De overdracht van de verplichtingen van den werkgever aan zyn bedrijfsleider, boek houder enz. moet schriftelijk gebeuren. Beiden moeten een bewijs teekenen, waar een en ander op vermeld staat. De werkgever heeft natuurlijk altijd bet recht dit bewijs in te trekken, terwijl de DIRECTIE VAN DEN LANDBOUW. Stand der landbouwgewassen op 12 Juni 1919. Het hieronder volgend overzicht van den stand der landbouwgewassen op 12 Juni 1919 is, onder medewerking van de Rijks- landbouwleerareD, samengesteld naar ge gevens, verstrekt door de correspondenten van de Directie van den Landbouw en door het Koninklyk Nederlandsch Meteorologisch Instituut. In de maand Mei en het eerste tiental dagen van Juni bedroeg de neerslag gemid deld over het geheele land slechts de helft van de normale hoeveelheid in dit tijdvak en beperkte zich hoofdzakelijk tot 1—3,11 en 26 Mei en enkele dagen in Juni. Op 10 en 11 Mei kwamen op verscheidene plaatsen onweders voor. De temperatuur week, wat den ochtend en het dagelyksche minimum betreft, gemiddeld weinig af van normaal; daarentegen waren de dagelykscho maxima in de laatste drie weken van Mei ongeveer 30 C. er boven, 23 en 31 Mei en 7 en 250. Terwy'l lichte nachtvorsten veelvuldig voor kwamen, worden sterke alleen van 6, 18, 19 en 20 Mei belicht. Het aantal uren met zonneschijn te de Bilt bedroeg in Mei^ 300 Mei werd hiermede overschreden, daar tot dusver de grootste maandsom in 1909, met 279 uren, werd beieikt. In Mei waren voorts wiDden uit Oostelyke en noordoostelijke richting veel talrijker dan gewoonlijk. De weersomstandigheden zyn in bet alge meen niet gunstig geweeet voor den groei der gewassen; de meeste lyden door de droogte. De wintergewassen laten zich door- eengenomen minder aanzien dan tijdens de aamenstelling van het vorige oogstbericht. Geeft de stand der vroege voorjaarsgewassen hier en daar minder reden tot klagen, die der late voorjaarsgewassen is over het ge heel zeer onbevredigend. Fijne zaden en suikerbieten kiemden meestal slecht. Op de zwaardere kleigronden deed de harde korst, die zich na de zware regens van April onder invloed der daarop gevolgde droogte had gevormd, in dit opzicht veel kwaad. Vooral suikerbieten werden vaak overgezaaid. De aardappelen die vóór de regens van April waren gepoot, leden in Zuidholland en Zee land daarvan nog al; veel poters zyn in den grond verrot, vooral op slecht gedrai neerd land waardoor de stand te hol gewor den is. Op het zand heeft vooral de haver veel te verduren. De kleine perceeltjes tarwe en gerst, die in verband met de tydsom- standigheden in sommige zandstreken meer en meer worden aangetroffen, maken geen gunstigen indruk. Op bet veelal te laat gescheurde grasland staan de gewassen menigmaal treurig en is een misgewas niet uitgesioten. Menig perceel is ook zeer onvoldoende bewerkt, hetgeen zich by het ongunstige weer dubbel wreekt. Is dus over het geheel de stand der gowassen op het gescheurde grasland veel minder dan op het oude bouwland, zoo moet toch eene uitzonderng worden gemaakt voor het kool zaad. Dit heeft zich in een aantal gevallen op gescheurd oud weiland tot een forsch gewas ontwikkeld. De schade door vretery van insecten is dit voorjaar in onderscheidene streken zeer groot. Het droge weer was echter uiterst gunstig voor onkruidbestryding. In het vroege voorjaar hebben sommige polders in Zuidholland nog al met boog water te kampen gehad, waarvan verschil lende gewassen den nadeeligen invloed heb ben ondervonden. Het weinigje regen, dat in Juni hier en daar gevallen is, oefende reeds een merk baar gunstigen invloed uit. In Limburg heeft het na het verzamelen der gegevens over de geheele provincie wat geregend. Komt er overal spoedig regen dan kan de toestand in verschillende opzichten belangryk ver beteren. Is dit niet bet geval, dan wordt op vele plaatsen voor een slechten oogst Wintertarwe. Van den gemiddelden stand, die vrij goed tot goed is, wijken de provin ciën afzonderlijk niet veel af. De beste stand is goed (Gtoningen, Friesland, Overijssel, Noordholland en Limburg), de minste vrij goed (Zeeland en Noordbrabant). Winterrogge. De winterrogge staat door- eengenomen nauwelijks vrij goed tot goed. Beneden eerstgenoemde stand blijft Noord brabant, met matig tot vrij goedde hoogste stand is goed en wordt aangetroffen in Drenthe en Noordholland. Over het geheel wordt eene matige stroo-opbrengst verwacht. In het noorden des lands staat een zeer gaaf gewas te velde; men acht daar eene behoor lijke korrelopbrengst nog geenszins uitgeslo ten. In oostelijk Noordbrabant heeft het ge was wel voldoende stroo. maar kleine aren. Wintergerst. De gemiddelde stand is vrij edzoo ook de stand in de twee voor naamste provinciën voor deze cultuur, Gro ningen en Zeeland. Goed is hy in Overijssel en Noordholland, matig tot vrij goed in Zuidholland; de overige provinciën wijken niet of minder af. Haver. Dit gewas, waarby veel regen zeer bevorderlijk is aan de ontwikkeling, staat matig tot vrij goed. Behalve Noordholland, met vrij goed tot goed, komen geen afwy- kingen van beteekenis voor. Van de aldaar veel verbouwdezwartePresidentshaver wordt in de veenkoloniën hoogstens eene matige opbrengst verwacht. De latere witte rassen, die daar ter wille van eene betere arbeids- verdeeling verbouwd worden, zouden met een spoedigen regen nog zeer gebaat zyn. In noordelijk Gelderland treedt hier en daar een onbekende ziekte in de haver op. Op het zand in Drente en Utrecht wordt over insectenschade geklaagd. Zomer gerst. Dooreen genomen staat de zomergerst ruim vrij goed. In de belangrijkste provinciën is de stand als volgt: Noord holland goedGroningen vrij goed tot goed; Friesland en Zeeland vrij goed: Gelderland, Zuidholland en Noordbrabant matig tot vrij goedLimburg matig. Zomertarwe. De stand der zomertarwe komt gemiddeld iets boven vrij goed tot goed. Alleen Gelderland en Utrecht wyken daarvan, met resp. vrij slecht tot matigen matig, belangryk af. Boekweit. De boekweit staat in Noord brabant, Gelderland en Utrecht matig tot vrij goed. Kanariezaad. Voor kanariezaad wordt uit Friesland een goeden-, uit Groningen een vrij goeden tot goeden- en uit Zuidholland een vrij goeden stand bericht. Boonen. Waalsche-, wier-, paarden-en dui- venboonen staan over het geheel matig tot vrij goed. Het best is de stand in Limburg lör>écff FrieslancC lloordholland, Zuid- holland en Noordbrabant, met vrij goed en ten slotte Groningen, Drente, Overijssel 6D Utrecht, met matig. In verschillende provinciën doen de insecten (aardvlooien, enz.) nog al schade. Uit Zeeland wordt ge meld, dat de boonen bijna algemeen reeds in bloei staan, terwijl het gewas weinig is uitgeroeid. Erwten. De stand der erwten is gemiddeld vrij goed tot goed. De stand is het zwakst in Drenthe, Overijssel en Utrecht {matig tot vrij goed). NoordhollaDd, Zuidhollana en Limburg staan bovenaan met goed; Groningen komt overeen met het gemiddelde; een vrij goede stand hebben Friesland, Gelderland, Zeeland en Noordbrabant. Op het zand komt hier en daar vrij veel vretery van den blad- zandkever voor. Bruine boonen. De algemeene stand is ongeveer vrij goed, Overyssel, met. matig, en GroniageD, met matig tot vrij goed, vormen de eenige afwijkingen. Ffas. In Zeeland en GroniDgen staat het vlas matig, in Zuid-Holland iets beter. Vorder is in Friesland de stand matig tot vrij goed in Noordbrabant nog beneden matig. Het vlas blijft ten gevolge van de droogte te kort van stengel; op verschillende plaatsen in Zuidholland ziet men ook „kwade koppen". Koolzaad. By een gemiddelden stand van ruim vrij goed wordt een goede stand aan getroffen in Noordholland en Zuid-holland; vrij goed tot goed is hy in Groningen en Gelderland; vrij goed in Friesland, Zeeland en Limburg; matig tot vrij goed in Noord brabant en Limburg. Het koolzaad heeft tydens den bloei geprofiteerd van het zon-, nige weer. In Limburg moestin het voorjaar veel wegens slechten stand worden omge bouwd, terwijl in Zeeland dit gewas te lyden heeft gehad van den koolzaadglans- kever, snuitkevers en de koolzaadgalmug. Blauwmaanzaad. Ten aanzien van het blauwmaanzaad, waarvan de verbouw thans weinig beteekeut, wordt een goede stand gemeld uit Zuidholland, een matige uit Gro ningen en Zeeland. Karwij. Dit gewas slaat vrij goed in Zuid holland, matig tot vrij goed in Groningen en matig in Zeeland. Onder invloed der tijdsomstandigheden is de karwyteelt zeer iDgekrompen. Mosterdzaad. Hiervan, is de stand in Gro ningen matig tot vrij goed en in Zeeland matig. Ook de verbouw van dit gewa3 is sterk verminderd. Aardappelen. De stand der aardappelen is dooreengenomen ruim vrij goed. Het best staan zy iu de vier noordelijke provinciën Friesland goed, Groningen, Drenthe en Overijssel vrij goed tot goed. Met uitzonde ring van Zuidholland en Zeeland, waarvoor matig tot vrij goed wordt opgegeven, wijkt de stand in de overige provinciën weinig Ivan het gemiddelde af. In verschillende streken was de opkomst onregelmatig. Suikerbieten. De suikerbieten staan gemid- deld matig tot vrij goed. Ia Friesland, Noord - Het grasland verkeert over hët algemeen in een armelyken toestand. Ten gevolge van de droogte en de koude hebben de hooi-

Onze Eilanden | 1919 | | pagina 9