ONZE EILANDEN TWEEDE BLAD BEKENDIH spelt, rogge en {Tgpjdoor en werden buiten het dorp aan den ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 28 JUNI 1919. in den daarvoor verboden tijd. De gehouden collecte voor den gewa- penden dienst heeft f29,— opgebracht - Deze week was de commissie tot onder zoek naar het bedrijf der R. T. M. op onze eilanden. Vrijdag waren de heeren in onze gemeente. Wy meenden een byzonder vrien delijken blik te lezen in het oog van den heer Kuiper, directeur der R. T. M. toen hy komende over de Voorstraat op onze deur „Onze Eilanden" las. No. 34 28 Juni 1919. Terwijl de landbouwer D. P. Dinsdag- De lijsten van Je hoevimorgen bozig was zi,D paar<i611t0spaD neD, sloegen zy op hol; zy renden het dorp i t ji J Westhavendyk tot staan gebracht; onge- (tie Cie .Landbouwers in qlukken kwamen daarbij niet voor. gensplaat aan het Rijk mi Door den slager P. Zoeteman is onder riem van TvmS bands aangekocht van den landbouwer J. ucu vo.il «J U.111 IOI Slis Dz. de bouwschuur voorheen van Gebr. visie gelogd. ;Pieterse aan den Oostdijk alhier. De BurO'emefsEpr van ca! 0nze vroegere dorpsgenoot B. van uv Duigeilieestei van g^Gelder BZ., is benoemd tot kapitein by de zal de plaats van de ter-v1 Gemeente"veel'dienst te Rotterdam>waarop -. hij als dekknecht in dienst was. bekend maken. Distributie van Levensmiddelen. BROODKAART. De directeur van bet Rijksbureau voor do Distributie van Graan en Meel, maakt bekend, dat de broodkaart van 't 101ste tijd vak geldig is van 30 Juni tot en met 8 Juli. M1DDELHARNIS. De Burgemeester van Middelharnis maakt bekend, dat voor de week van 30 Juni 1919, tot en met 5 Juli 1919 zal worden beschikbaar gesteld op: Bon 60 3'/i ons Suiker. STELLENDAM. Voor de volgende week wordt verkrijgbaar gesteld op Bon 178 en 9 der kinderkaart 3'Ji ons suiker. 4 der kindermeelkaart 6 ons kinder meel. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Deze week wordt gedistribueerd op: Bon 243 31/, ons suiker. 10 van de kinderkaart 31/2 ons suiker. Voor gaslooze gezinnen 1 HL. eierkolen. NIEUW HELVOET. Voor de volgende Op bon 7 der Suikerkaart 31/, H.G. ZWARTEWAAL. De komende week is by de verschillende winkeliers verkrijgbaar op B011 67 3'/» ons suiker. Zomerrantsoeu steenkolen, nl. Bon 1 40 K.G. nooljeskolen -f- 23 K.G. turf. 2 871/2 K.G. eierkolen. 3 SU/; B 4, 5,6,7,8 en 9 37 Va &.G. antbraciet, 10 40 K.G. steenkolen. Losse bons zijn ongeldig. Plaatselijk Nieuws. MIDDELHARNIS- Maandagavond kwamen op uiuioodigmg van den heer van Zuylen in hotel Meijer oenige personen bijeen met het doel te geraken tot het oprichten eener woningbouwvereeniging „Middelharnis". Na eenige besprekingen werd deze vereeniging opgericht eu besloten, dat zoo spoedig moge lijk zal worden overgegaan tot den bouw van een flink aantal woningen van drieërlei aard: werkmanswoningen, werkmanswonin gen voor groote gezinnen en ambtenaars- woningen. De statuten werden vastgesteld; de koninklijke goedkeuring zal met den meesten spoed hierop worden gevraagd. Tot bestuur werden benoemd de heeren: G. Alblas, voorzitter, H. A. van der Meer, secretaris en S. van dor Plaat, penningmees ter. De vereeniging bestaat uit 10 leden te weten (behalve het bestuur) de heeren: J. Bouman, C. Esselink, T. C. Nipius, J. Schuur man, A. C. Vrijdag, en J. J. L. van Zuylen en een nader uit te noodigen persoon uit den arbeidenden stand. Aan twee architecten is gevraagd, teekeningen van reeds gebouw de huizen als hier bedoeld, ter beoordeeling in te zenden, waarna de vereeaigiagopdracht zal geven tot het maken van een definitief plan. Over de plaats, waar de huizen zullen verryzen, zal nog worden beslist. Het verheugt ons zeer, dat het vrijwel vaststaat dat op deze wijze spoedig een eind zal komen aan den woningnood en aantal van misbruiken. Wy vernemen dat het weeshuis alhier een gedenkdag heeft gevierd. Tot onzen spijt moeten wij met deze korte mededeeling volstaan, waar ons blad geen uitnoodiging heeft ontvangen. Wij hadden, gelijk onze gewoonte ia, gaarne onze lezers een verslag gegeven van dit feest, maar het is ons on mogelijk. Met ingang van 1 Aug. a.s. zal alhier een bijkantoor van de Nationale Bankver- eeniging worden gevestigd. Als directeur is daarvan benoemd de heer J. Zaaijer en als procuratiehouder de heer A. Tiggelman. Door J. Vroegindewey is outslag l nomen als lid en bestuurslid van de vereeni ging geitenfokkerij alhier. In de laatste week zyn tegen ^per sonen proces-verbaal opgemaakt wegens het berijden met een rijwiel van den Westdijk Zondag geraakte het zoontje van A. B. in de Kaai, door toegeschoten hulp werd het kind op het droge gebracht. Aan de Rijks Universiteit te Utrecht is de Heer J. H. de Haas Dz. geslaagd voor het propaedeutisch examen in de geneos- kunde. SOMMELSDIJK- De collecte voor het fonds gewapenden dienst heeft opgebracht f20,24. Van de wed. R. is een rund uitnood geslacht. Het dier is voor de consumptie afgekeurd. De te houden tentoonstelling van paar den op 10 Juli a s. zal worden opgeluisterd door de muziekvereen. „Sempre Crescendo" Middelharnis—Sommelsdyk. Op de alhier gehouden veiling van woonhuizen, in eigendom toebehoorendo aan den heer P. Kastelein zijn ingezet: Koop I woonhuis aan den Ring door A. van den Broek voor f 1630. Koop II woonhuis aan den Ring doorP. Dorsman voor f 1510. Koop III woonhuis met schuur aan den Achterweg door S. Hartensveld voor f 1450. Koop IV woonhuis staande aan den Oost- dyk door Joh. van Nimwegen voor f 630. - De Afd. Sommelsdyk—Middelharnis van de Ned. Bond van Arb. in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf nam onder staande motie aan: MOTIE. De Afd. Sommelsdyk—Middelharnis van de Ned. Bond van Arb. in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf, in Openbaro Vergadering bijeen op Zaterdag 21 Juni te Sommelsdyk. Gehoord hebbende de bespreking, aan gaande het stilzwijgen der boeren op de loonregeling welke hun 30 Mei gezonden is. Protesteert ten sterkste tegen dat stil zwijgen, dat niet anders bedoeld kan zijn dan negeering van de organisatie van de landarbeiders, en Draagt het Hoofdbestuur op met al haar ten dienste staande middelen onze gestelde regeling doorgevoerd te krygon, en besluit deze motie op te zenden aan hoofdbestuur en aan de plaatselijke pers. J. BLOK, Voorz. K. VROEGINDEWEIJ, Secr. DIRKSLAND- Onze dorpsgenoot de heer B. J. Mooyaart komt voor op de voordracht voor onderwijzer te Heerewaarde. Zaterdagmorgen waren eenigetimmerlui bezig met het ophalen van een goot en gooiden een stuk daarvan naar beneden. Op hetzelfde oogenblik kwam de vrouw van Hameete uit den slagerswinkel van A. Luyen- dijk en kreeg dat stuk op hot hoofd. De vrouw zakte ineen en bleek een groote hoofdwond te hebben opgeloopen van 14 cM. leDgte. Dadelijk werd zy onder geneeskun dige behandeling gesteld. A. H. leerling derH.B.S. reed Vrydag met zyn fiets in de sloot aan het Polders- weegje. Met een nat pak en den schrik bracht hy het er af. By publicatie is bekend gemaakt, dat de brandspuiten No. 1 2 en 3 op Woensdag den 2 Juli e. k. nm. 8 uur aau den Ring zullen beproefd worden. MELLISSANT- Een wagen beladen met zwaren houten watertank van ruim 2 M3. inhoud liep achteruit van den hoogen zeedijk doordat het paard midden in den oprit weigerde. De wagen en paard tuimelde een paar maal om en om. De wagen was geheel aan stukken en brokken, de tank was den bodem uit en kwam in de sloot terecht. Het paard bekwam geen noemenswaardige let sels, terwijl persoonlijke ongelukken niet voorkwamen. Het primitief kohier van den Hoofde- lijken Omslag over het dienstjaar 1919, ligt gedurende 5 maanden, van 20 Juni tot 20 November 1919 op het gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing. De collecte voor den gewapenden dienst heeft hier f 6,80 opgebracht. Beproeving der brandspuit zal plaats hebben op Dinsdag 1 Juli a.s. des avonds 7 uur (Nieuwen tijd). Tot secretaris der polder Nieuw Kraaijer is benoemd J. A. Kleinenberg alhier en der polders Kraayenisse en DiederikL. v.d. Velde te Dirksland. De heer de Gr. uit Dirksland reed deze week met zijn auto in een doornen haag, met vereende krachten der toegeschotenen werd hij weder uit zyn benarden toestand op den dijk gezet, waar bleek dat niets van beteekenis aan de auto was gekomen. Het 7 jarig zoontje van D. G. had het ongeluk onder een rijdende wagen te geraken van C. S., het paard trapte op zyn linker arm welke hevig gekwetst werd. Het wiel van den wagen ging vast langs het hoofdje af nog over de pet van het knaapje. Hevig schreiende van pijn en schrik werd het ventje thuis gebracht. HERRINGEN. Verleden week Dinsdag ging van hier een motorboot met 102 personen, die een reisje maakten naar Goes om aldaar de landbouw tentoonstelling te bezichtigen. Vooral des avonds lokte dit velen naar de kade om de boot binnen te zien komen. Toen deze .bij den mond der kaai vast- voeren de passagiers per roeibooten aan wal moesten worden gezet, wekte dit nog al eens de lachlust der nieuwsgierigen op. De gehouden collecte voor den gewa penden dienst bracht in deze gemeente f4.095 op. Gedurende vyf maanden ligt ter Ge- meente-Secretare ter visie het goedgekeurde primitief kohier van den Hoofdelyken Om slag, dienst 1919. Loonsverhooging. Op alle terrein is te genwoordig de bacil vau loonsverhooging werkzaam, hetgeen wel blijkt uit een adres dat door de pompers der brandspuit den Raad zal worden gepresenteerd om het loon van het beproeven der brandspuit te bren gen van 15 op 50 cent. STELLENDAM- De garnalenvisschers heb ben de vorige week deels 5, deels 6 dagen gevischt. Gemiddeld werd per dag en per vaartuig 95 K.G. aangebracht. De Heer P. Roon heeft zijn benoeming tot lid van den gemeenteraad niet aange nomen. Donderdag stierven weer 2 koeien aan mond- en klauwzeer, n.l. één van L. Klink en één van A. Koese. Voor de benoeming van tijdelijk onder wijzer aan de O. L. school alhier hebben zich 7 sollicitanten aangemeld. De Heer C. van Buuren, onderwijzer met hoofdakte aan de O. L. S. alhier, heeft tegen 1 Juli a.s. ontslag gevraagd, daarhy het onderwijs gaat verlaten. Sommigen hier rooien al vroege aard-' appelen. Ze zijn goed van smaak doch het beschot is klein. Trouwens de vroege zijn reeds voor een goed deel totaal dood ten gevolge van de droogte. De nu gevallen regen zal er nu niet meer gunstig op kunnen werken. Van de 12 ingeschrevenen voor de militielichting 1920 zijn 3 afgekeurd n.l. J. van Dam, J. Westdyk en J. Keyzer. GOËDEREEDE- Onze dorpsgenoot C. Troost is geslaagd voor 't examen Commies by de Dir. belastingen. OUDDURP. Door Mej. Arends is ontslag aangevraagd tegen 1 Juli als onderwyzeres in de handwerken aan de Openbare school. Door de garnalenvisschers werden de vorige week 130 Kg. garnalen per dag ge vangen. De collecte voor de Zending heeft in de Ned. Herv. kerk f81 opgebracht. Onze dorpsgenoot Jan Haraeeteman die ruim 19 jaar geleden naar Amerika was vertrokken is dezer dagen weer naar zyn vaderland gekomen om eenigen tyd alhier te vertoeven. In plaats van Zaterdag 28 Juni zal de beproeving van de brandspuit 6 Juli plaats hebben. Het kohier van den Hoofdelyken Om slag ligt gedurende vyf maanden voor een ieder op het secretarie ter inzago. NIEUWE TOXGE- De op Vrydag 20 Juni jl. gehouden verkooping van grasgewas in den polder Battenoord heeft in totaal opgebracht de som van f 283. Uitslag van de veiling van een woonhuis met erf en bouwland van den heer W. Ge- buis, heeft opgebracht als volgt: Perc. 1 H. Felsbourg voor f 1870 p. gom. 2 id. 1900 S A. van Eesteren 1890 11 i id. 1900 5 Johs. Koppenaal 1910 6 Johs.Huizer,Herkingen„ 19C0„ 7 Huis,schuur en erf voor 4200 De op 18 dezer alhier gehouden cellecte van den gewapenden dienstheeft opgebracht de som van f 10,39. Vrydag jl. had het zoontje van A. D. Lz, het ongeluk zyn voetje zoodanig te branden, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Door H.H. Ged. Stalen dezer provincie is aan P. J. Klapmuts alhier, voor één jaar vrijstelling verleend van den dienst by de militie, wegens kostwinnerschap. Uitslag van de verkooping van het Bouwland van den Heer C. Warnaer en cons. Het bouwland heeft by afslag opgebracht als volgt: Perc. 1, P. C. Tyl f3040 per gem. 2, G. Felsbourg 2532 3, P. Dekker 2417 4, A. Holleman 2950 6, J. Verolme 2697 6, idem 2690 7. id. 2680 8, P. C. Tyl 2940 9, A. v. d. Sluys 2751 10, id. „2861 11, J. Wittekoek 2870 12, J. van Alphen 1900 13, J. M. Breeman 1830 14, A. v. d. Sluys 1870 15, A. v Alphen 1686 16, C. v. Zielst 1770 17, id. 1870 18, Mr. Zaayer D'iand 1800 19, G. v. d. Kroon „-2012 20, A. Knops 1710 21, Mr. Zaayer D'iand 1780 22, C. van Zielst 1780 23, C. Pape 1830 24, I. Mosselman 1830 25, J. Wittekoek 1350 26, A. Knops 1630 27, Johs. Dekker 1660 28, Johs, Mosselman 1620 29, id. 1620 30, J. van Paaschen 1630 31, J. Buth Jzn. 1620 32, idem 1640 33, A. Knops 1660 34, A. Versepufc 1620 36, J. v. Paaschen 1410 36, idem 1073 37, id. 1063 38, C. Snyder O.-Tonge 1030 39, W. van Driel „1120 40, A. v. Eesteren 1240 41, L. Nelisse Azn. 1143 OUDE TONGE. J-l- Maandag is alhier een verdronken beest uitgehold en verkocht voor de prijs van 50 cent per pond. Deze week was door diegenen die geen gas hadden 1 mud eierkolen te bekomen DEN BOMMEL- Met de voorbereidende werk zaamheden voor den bouw der onlangs aan bestede woningen is reeds een begin gemaakt De noodige materialen worden aangevoerd STAD AAN 'T HARINGVLIET- De collecte van den gewapenden dienst heeft in deze gemeente f6,50 opgebracht. De gekozen raadsleden hebben allen hunne benoeming aangenomen. Daar er een landbouwcommissie zal optreden voor de gemeenten Stad aan 't Haringvliet, den Bommel en Ooltgensplaat heeft decommis8ie alhier ontslag genomen. In de nieuwe commissie zullen voor deze gemeente zitting nemen de heeren J. Joppe en L. Braber JLz. De zendingcollecte bracht in de Ned. Herv. Kerk ruim 22 gulden op. HELLEVOETSLUIS- De officier-machinist 3e kl. C. B. Eenhoorn is met ingang van 1 September geplaatst bij deaspirantenschool te Dordrecht. De officier-machinist 3e kl. J. van der Wiele, is met ingang van 28 dezer geplaats a. b. Hr. Ms. Schorpioen te Vlissingen. Zaterdagmorgen is Hr. Ma. Van Galen van haar ligplaats in het Voornsche Kanaal naar 'sRyks werf gebracht. By het op de Marinehaven komen had nog ernstig ongeluk plaats. De werfsjouwer A. Touw Gz. kreeg n.l. een staaldraad met zoodanig gevolg tegen zyn hoofd, dat hy met geheel bebloed gelaat in bewusteloozeu toestand terstond naar het Hospitaal moest worden vervoerd. Wij vernemen, dat de toestand zich eenigszins gunstig wijzigt, zoodat de patiönt naar het Hospitaal te Utrecht kan worden overgebracht. De ernstvuurwerkers bij 's Rijks werf alhier M. S. Schilperoort, J. B. v. Wolferen en J. A. Sauer worden met hun comman deur, den heer J. H. v. Kampen met ingang van 1 Aug. a.s. over geplaatst naar 's Ryks werf te Nieuwediep. Evenzoo met iDgang van 1 Sept. de ernst- vuurwerker J. de Geus. Zondag heeft H. V. V. I. de afscheids- match met het Marine-elftal gespeeld. De eindstand was 1:0, ten gunste van H. V. V. Ook H. V. V. II. heeft zich Zondag kranig gehouden. Dit elftal won het met 3:2 van 't Geervlietsche te Geervliet. Maandag werd het toelatingsexamen voor de openbare M. U. L. O. school gehouden. Van 47, die zich voor de le klasse hadden aangemeld slaagden er 41, terwijl ook de beide candidaten voor de 2e klasse werden toegelaten. Het kohier van den H. O. over 1919 ligt voor ieder ter visie ten Gemeentehuize. Het plan van ons Mandoline gezelschap „Euterpe", directeur de heer P. de Bok om op SO Aug. a.s. een concours te houden uitsluitend voor Mandoline-gezelschappen is zeer waarschijnlijk voor verwezenlijking vatbaar. De secretaris deelde ons Donderdag mee, dat hy op de.uitnoodiging in „De Prins" reeds 82 symphathie-betuigingen had ont vangen en dat hy Vrijdag dat is gisteren, 50 vereenigingen zou aanschrijven. De aanmeldingstermijn eindigt 15 Juli. Indien het doorgaat, zal het eigenlijke concours gehouden worden in den tuin vau „Casino", terwijl gerc-questreerd is om het daarachterliggend Wal-gedeelte beschikbaar te krijgen voor verder feestterrein. De alhier geinterneerde Duitsche oot- logsscheepjes zijn deze week in gedeelten van hier naar België vertrokken. Dit moet in verband staan met laten zinken der Duitsche vloot en tevens beweert „men" dat deze scheepjes deel uit zullen maken van een saam te stellen Belgische vloot. is Hr. Ms. Castor by open bare inschrijving verkocht. Er waren 4 bil jetten iegekomen. De hoogste inschrijver van het N. V. Holland te Hendrik Ido-Ambacht voor f 8310. Nog nooit hebben we een armzaliger Helvoetsche kermis meegemaakt, dan deze week. Een stoomcarousel, een draaimolen, een poffertjeskraam en een nog een paar kleine kraampjes maken het geheel uit. Veel zullen we niet van zeggen, alleen. ze is waardig om afgeschaft te worden. Vrydag maakten de leerliogen der le O.L. S., hoofd de heer G. Gebraan, een schoolreisje naar Den HaagenScheveningen. Volgende week komen we hier nog op terug. NIEUW HELVOET- Het distributie perso neel, uitgezonderd de directeur, de heer J. H. Feiten heeft tegen 1 Augustus a.s. eer vol .ontslag gekregeD. Laatstgenoemde blijft aan voor [de afwikkeling der loopende zaken. Zaterdag 21 Juni is in 't openbaar by Mej. de Wed. de Pyper door Notaris van den Blink op verzoek van den heer A. Vermaat geveild 0-98—80 HA. Weiland, voor f2610 per halve bunder, A. Konynendijk- 1-14-00 HA. Bouwland voor f2400 per halve bunder, E. Beyer. De oudste leerlingen der le. O. L. S, hoofd de heer C. B. Leering, zullen op Vrydag 4 Juli a.s. evenals vorige jaren, een school reisje maken, aok dit jaar naar Rotterdam. ROCKANJE- Dinsdagmiddig 1.1. tusschen een en twee terwijl de storm gierde over de vlakte ging onder het klagend „bim bam" een begrafenisstoet door het dorp, die bezon- der de aandacht trok, en vooral van de school jeugd. Geen wonder, want wat daar door jongelieden ter laatste rustplaats gedragen werd was het stoffelijk overschot van een lief mede scholiertje uit het tweede leerjaar, dat na een ongesteldheid van slechts één week daar op dien voor de ouders zoo droe- vigen Zaterdagmorgen van hun zijde werd gescheurd, na dien strijd van dood en leven in angstige spanning daardoor hen gevolgd. Overgeplant in de lente des levens in zon niger gaarde werd daar dien morgen dat reine zieltje. Eenige schoolkinderen voegden aan de geopende groeve ook de krans der mede-scholieren by de vele andere kransen op de kist. Eigenaardige samenloopop dat nieuwe gedeelte der begraafplaats was het eerste graf dat van een jongetje van 5 jaar, en nu het tweede er vlak naast van een meisje van 6 jaar. Het staat vast dat de benoemde Bur gemeester Mr. F. L. J. E. Rambonnet na gehuwd te zyn zich gaarne hier wil komen vestigen. Maar waar haalt de Raad nu zoo gauw een geschikte woning van daan? De villa „Santa Rosa" mot warenhuizen druivenkassen, veel plat glas, boogerd enz. alles gelegen in den polder „Oud Rockanje" eigenaar de heer H. Olie is verkocht aan den heer de "Vries van Rotterdam. Mejuffrouw Gimbergh tydelijk onder wijzeres aan de O. L. School alhier in plaats van Mej. D. de Knegt, die al langer dan een jaar ziekteverlof heeft, moet op voor schrift van Dr. Groenewoud rust hebben, wegens een aandoening van her kniegewricht tengevolge van een val by het fietsen, 't Lykt wel of het personeel ven die school er aan moet. Dat zijn er nu al drie, die geen onder wijs kunnen geven. 00STV00RNE- De caféhouder de heer L. Stans heeft iets bizonder interessants be dacht door a.s. Zondag in zyn gezelligen tuin omstreeks half drie een concert te doen geven door plm. 50 leden van de Harmonica- vereeniging „Crescendo". Wy twijfelen er niet aan of by eenigszins goed weër krijgt het „Wapen van Oostvoorne" een zeer druk bezoek. L.l. Zondagavond van half 7 tot half negen gaf ons fanfarecorps „Volharding" een zeer verdienstelijke uitvoering op het terrein rond het terrein rond het hotel „Buitenlust" ten aanhoore van een groot aantal belangstellenden. Volharding is zoo langzamerhand in ons dorpsleven een factor geworden tot het verschaffen van veel muzi kaal genot. LI. Donderdagmiddag kwam de nieuw benoemde Burgemeester met de gemeente kennismaken en werd door de raadsleden ten raadhuize ontvangen. De altyd actieve vereeniging „Oost- vooorne Vooruit" beeft van de R. T. M. gedaan weten te krygon, dat er des Zondags een sneltrein zal zijn vertrekkende 's morgens

Onze Eilanden | 1919 | | pagina 5