DERDE BLAD. ONZE EILANDEN I ALLES BENUTTEN - SAME*- No. 29. 24 Mei 1919. Laad- en Tuinbouw. VERSLAGEN. Predikbeurten. -vivaJÏ EILANDEN Y Uit Rotterdam. VIII. Gelijk voor ik veertien dagen voorspelde, wordt de tramstaking een krachtproef voor beide partijen. De stakers beweren, dat ze het nog maanden kunnen volhouden. Laat dat bluf zijn, laat het een maand zijn, dan is liet nog een sterk stuk. Waar komt al dat geld vandaan? De tramdirectie heeft ook geen haast. Het inwilligen van de eischen der stakers komt haar op groot geldelijk verlies te staan. Natuurlijk kost het stil liggen der tram haar ook geld, maar zij zal redeneeren, dat het er weinig op aan komt, of je van den hond of van de kat gebeten wordt. Er komt bij, dat het publiek er zich weinig van aantrekt. Ik heb indertijd ook de groote Haagsche tramstaking van 1914 meegemaakt. Schijnbaar stond daar de directie veel sterker. Er was een macht maréchaussée's en sol daten op de been en uit Hamburg waren een paar honderd stakingbrekers gekomen, die in de remise aan de Laan van Meerder- voort logeerden, trouweljjk tegen aanslagen bewaakt door een eerewacht grenadiers. Maar de staking werd door het personeel glansrijk gewonnen. En dit waarschijnlijk alleen omdat het publiek op de hand van de stakers was. De macht van het publiek is heel groot. Die Hamburgers moesten gauw naai huis toe en de jongelui uit aanzienlijker kringen, die het eveneens geprobeerd hadden om als wagenbestuurder te fungeeren werden zoo gehoond, dat ze er ook maar uitscheidden. Tenslotte viel de directeur van de tram als eenigst slachtoffer. Maar thans in Rotterdam neemt het pu bliek de staking erg leuk op. Er rijdt geen tram, welnu men loopt. In het begin hadden de stakers het weer erg op hun hand, maar dat is ook voorbij: het weer is prachtig en het loopen verrukkelijk. Alleen zieken,zwak ken en ouden van dagen hebben een strop, terwijl rijtuigverhuurders en auto-onder nemingen goede zaken maken. Gelukkig voor het publiek, dat er weer fietsbanden te krijgen zijn, anders was de misère niet te overzien. De trambeambten houden zich zoo goed mogelijk; ze vergaderen, en als er niets te bespreken valt, korten ze zich den tijd met muziek en zang. Waarschijnlijk zal menigeen in later leven er nog op terugzien als „De gezellige staking". Er schijnt al bemiddeld of bijna bemiddeld te zijn. Een aanzienlijk „vertrouwd" ingezetene heeft zijn diensten aangeboden. Niets verder van gehoord. Daar na zijn er pogingen aangewend tot een com missie uit de burgerij. Ook verder niets van gehoord. En nu staan wij op het doode punt al drie weken lang. Waarschijnlijk is Rotterdam ook geen geschikte stad voor een tram staking. De menschen trammen er lang zooveel niet als elders, zijn trouwens ge dwongen om veel meer te loopen door de eigenaardige gesteldheid van de stad. De groote havens staan een goed ontwikkeld tramnet in den weg. Op den linker Maas oever wonen 80.000 menschen, die in nor male tijden kortaf weinig aan de tram hebben, aangewezen zjjn op de veerdiensten over de Maas. Maar ook in de binnenstad moeten de trams zulke rare kronkels maken dat je al een heel eind weg moet zijn, wil je er voordeel van hebben en daar komt het voor een gewoon mensch toch maar op aan. Inmiddels zijn de voorstellen van de com missie Vlug voor de salarissen der gemeente werklieden verschenen. Deze loonen zijn verdeeld in 5 klassen en loopen van f24 tot f33 per week. Waarschijnlijk zullen die loonen straks wel uitgekeerd worden. In den Haag en Amsterdam zijn ze al op die hoogte vastgesteld en Botterdam komt dus feitelijk achteraan. Maar wanneer dit eenmaal gebeurd is, moet de tram wel volgen. De tram is wel particulier bedrijf, maar zooals ik reeds meldde heeft de Raad de loonen van die maatschappij in haar hand, doordat hij de tariefsverbooging moet goedkeuren. Het is niet onmog-ljjk, dat de commissie Vlug, door de tramstaking aangemaand, haar werk bespoedigd heeft. In ieder geval heerscht onder de gemeentewerklieden de meening dat de tramstaking ook voor hen in ieder geval goed is. Toch is die meening naïef, was tenminste naïef. Want als de staking op slag 'verloren was geweest, had het wel eens anders uit kunnen loopen. Nu heeft het er de sterke schijn van, dat de tramstaking een gunstigen invloed heeft op de loonregeling van de gemeentewerk lieden. Immers, ofschoon'deze nog niet aan genomen is, wordt reeds voorgesteld een voorschot als duurtebjjslag er op uit te keeren van f4 per week. Omgekeerd kan hit zeker geen kwaad voor de trammenschen, dat de voorstellen vlug publiek zijn. Zoo sluit het een aan fcet ander en grijpt alles onverbrekelijk in elkaar. De maatschappij ontwikkelt zich met schokken. Wanneer zal de rust in het maatschappelijk leven weer terugkeeren? DE DURF IS ER UIT! Nu het oorlogswee voorbij is, zit men weer in andere misère, juist doordat het vrede is geworden. Het is de moeite, die de wereld moet aanwenden om weer recht op haar pootjes te komen, wat de menschen nu zoo onaangenaam maakt. Dat komt er van, dat de wereld zoo lang op haar rug heeft gelegen! Het lag zoo gemakkelijk, de zaken liepen gesmeerd, verantwoordelijkheid en zorg had men niet, want de Regeering de veel gesmade, veel gevleide en veel bedotte Minister had de leiding. O, die Minister, wiens naam innig verbon den is aan maximumprijzen, productieprij zen, garantieprijzen, karnverbod, kaasverbod gecondenseerde-melkverbod, caseïne en poe derverbod, uitvoerverbod, consenten, melk- boter- en kaasdistributie, en een heele boel andere oorzaken van ergernis bij velen, ontevredenheid bij nog meerdere en onvol daanheid bij iedereen! Treub is de man, aan wien alles te wijten is! Treub?1 Ja, zeker TreubHad hjj indertijd (nadat ze Minister Bertling er uitgewipt hadden) aan Posthuma wat langer tijd van beraad gegeven, dan was alles heel anders geloopen. Nu zit Minister Van IJsselstein er voor om de heele kraam weer op te ruimen. En de menschen willen er wat anders voor in de plaats hebben. Tot 30 Apiil had Posthuma zijn opvol ger vastgelegd aan de melkproductieprjjzen, waarop de boter- en kaasprjjzen in naam maximumprijzen, maar inderdaad garantie prijzen waren gebaseerd. Minister Van IJsselstein houdt er niet van om een deel zijner bewegingsvrijheid te missen. Toch, de melkprijs, daar zat hij aan vast. Maar, toen 't in 't laatst van April met de boter niet goed liep en de producenten aan den „garantie"-prijs herin nerden, toen gaf de Minister eerst niet een erg gewillig oor. Gelukkig, dat er later tijdingen kwamen, die de hoop wettigden, dat het nog al mee zou vallen. April liep ten einde; Mei kwam in 't land. Met de garantieprijzen was 't gedaan. Wat moet de melk nu kosten? Hoeveel moeten we nu voor de boter vragen? Wfj moeten 14 centen hebben, hoort men hier. Onze marge moet 6'/2 cent zijn en wij willen niet boven 18 ets. verkoopen, klinkt het daar. Wij achten een boterprijs van f2.73 (aan de fabriek) billijk, verneemt men van een andere kant, en we kunnen u voorrekenen dat de boer dan niet meer dan 11 centen krijgt. En ieder, die iets zegt, geeft daarbij beel duidelijk te verstaan, dat het niet anders kan dan zooals hjj het voorstelt. Het is een eenvoudig rekensommetje. 2 X 2 zegt de melkproducent, het is dus duidelijk, dat ik 14 ct. moet hebben. 2X2 4, zegt de houder van een melkinrichting; ergo, ik moet 6i/2Ct. marge hebben, want anders moet er geld bij. 2X2 4, zegt de zuivelproducent; ik moet dus f2.73 voor mijn boter hebben. Maar de Minister o, die Minister! zegt: het volk moet melk en boter en kaas hebben en als deze artikelen te duur wor den zou het volk ze niet kunnen krijgen, daarom zal ik, wanneer ik de prijzen te hoog acht, maatregelen toepassen, waardoor ze lager moeten worden. „Wat wjj vragen, is billijk en dus niet te hoog?" vragen de producenten. De Minister vindt het veel te hoog. „Maar hoeveel moet er dan af? Toe Ministertje, wees nu eens aardig en zeg ons met welke prijzen u genoegen kunt nemen O neenl De Minister zeg niets, want hij weet wel, dat, wanneer hij iets zei, men zich hieraan zou vastklampen. Dan zou het oude veroordeelde systeem van maximum prijzen, die inderdaad garantieprijzen zijn, gehandhaafd zijn. En juist van dat systeem moeten wij af. Er is zoo veel gescholden op de crisis maatregelen, er is zoo luid geschreeuwd om de vrijheid. En nu de vrijheid er is, nu durft men haar niet te aanvaarden uit vrees, dat het eigen risico der eigen verant woordelijkheid minder voordeelig zal blijken dan het loon, hetwelk de Regeering garan deerde. Het is treurig, maar we moeten hetcon- stateeren, dat het begrip van zaken doen gedurende de oorlogsjaren wijziging heeft ondergaan. De durf is er uit. Bovenstaand opstelletje lazen we in „De Zuivelcourant" van 8 Mei J.l. En ofschoon 't nu niet speciaal slaat op de toestanden op Onze Eilanden, vond ik 'ttoch wel zeer lezenswaard voorde bevolkingdaar. Missctóen valt er voor menigeen nog wel wat uit te leeren. Vlaardingen, Mei 1919. G. van der Molen, Landbouwonderwjjzer. Nog een uitknipsel. Een medewerker van het Deensch „Land bouw Weekblad" die zich teLonden bevindt, heeft te voren reeds de aandacht er op ge vestigd, dat in Engeland het verstrekken van grond aan de soldaten aldaar een eigen aardige beweging vormt. In het nummer van 10 April jl. deelt hij mede, dat ten groot grondbezitter in Schotland, Lord Aberdeen, n om 37000 AG 24 MEI 1919. heeft besloten onf37000 acres te'verkoopen, in totaal uitmakende drie vierde gedeelte van zijn bezit, Haddo Harise in Aberdeenshire en wat deze verkoop bijzonder interessant maakt is de mededeeling van zijn motief, hetwelk hem daartoe heeft geleid. Zoo berichtte genoemde Lord aanzijn pach ters, dat het sedert langen t jjd gebleken is, dat het tot dusver heerschend systeem van het verpachten van den grond al meer en meer wordt verlaten en er daarentegen een be weging is ontstaan om het daarheen te lei den, dat de personen, die den grond bewer ken, daarvan ook de bezitterszullen worden. Intusschen beklaagt hi, zich daarover niet en merkt dit verschijnsel aan als iets waar aan men niet kan ontkomen en bovendien is hij van oordeel, dat deze richting den landbouw tot voordeel zal strekken en juist daardoor tot zegen van het geheele land. In tegenstelling met deze vrijgevige op vatting is ons uit andere Deensche literatuur wel gebleken, dat in Denemarken andere groot-grondbezitters zijn, die juist in het groot-grondbezit eene gunstige omstandig heid zien, die het hare er toe bijdraagt, om den Deenscben landbouw tot verdere ont wikkeling te brengen. Desnietemin gaan ook in Denemarken steeds meer stemmen op, welke het grondbezit in 't klein bepleiten. Vergadering van den Raad der Gemeen te Stellendam op Donderdag 15 Mei '19, des avonds 7 uur. Aanwezig 6 leden. Afwezig de heer E. Kievit Voorzitter de Burgemeester. De voorzitter opent de vergadering op de ge bruikelijke wijze, waarna deze voorstelt in ge heime zitting over te gaan. De heer Holleman verzoekt den voorzitter, de zaak, waarvoor men bijeen is, de gunning der 10 arbeiderswoningen in het openbaar te behandelen, daar het publiek zeer belangstellend is in deze. De voorzitter antwoordt, dat er niets tegen is dit punt in openbare vergadering te behandelen, doch dat in het belang der zaak, enkele dingen in geheime zitting dienen behandeld te worden. Daarna kan in openbare vergadering zoo breed voerig als men wil de zaak ter sprake komen. De heer van Seters is het met den heer Holle man eens, doch zegt, daar de wet den voorzitter het recht geeft de openbare vergadering te schorsen om over te gaan in geheime zitting, dat het wel niet zal baten zich er tegen te ver zetten. De vergadering gaat alsnu over in ge heime zitting. Na heropening worden door den Voorzitter gelezen de namen der inschrijvers, alsmede de inschrijvingen. Laagste inschrijver in massa is A. v. d. Doel te Sommelsdijk voor f 39000. Daar de ingewonnen inlichtingen om trent den inschrijver gunstig zijn, stelt de voor zitter voor den bouw aan v. d. Doel te gunnen. De heer Holleman krijgt het woord en zegt, dat in den tijd met de behandeling der onder wijzerssalarissen door onbekendheid met de zaak een fout is begaan, die de vorige vergadering is hersteld geworden en waarover veel stof is opgegaan. Nu, zegt hij, hebben we weer een zaak, die ons niet goed bekend was, die even eens veel stof zal opjagen. En deze zaak zal bovendien niet kunnen worden veranderd, zoo er een fout wordt gemaakt. Nu wij zien, hoe veel de huizen hier meer zullen kosten, dan te Melissant en te Dirksland en dat onder denzelf den inspecteur, den heer van Boven, dan moet ik zeggen, dat ik, hoewel ten zeerste overtuigd van de noodzakelijkheid om te bouwen, tegen deze gunning zal moeten stemmen. Het scheelt dan ook te veel. Er kon veel eenvoudiger ge bouwd worden en toch goed, zooals uit inge wonnen inlichtingen blijkt, f 3000 of t 4000 per woning scheelt zeer veel. De voorzitter is van meening, dat de huizen te Dirksland van minder gehalte zijn dan hier. Het zal de gemeente jaarlijks bij een huur van f 2,25 per week, slechts f 260 kosten en daar voor krijgen we uitstekende buizen naar de eischen des tijds ingericht. De behoefte is boven dien zeer groot. Hij kan van den spreker Diet begrijpen, waarom hij tegen de gunning is. Het volk zal dankbaar zijn voor f 2,25 een nette woning te kunnen krijgen en zooals gezegd is zal de gemeente niet zwaarder belast worden. In Ooltgensplaat koslen de buizen meer dan hier. De voorzitter dringt aan op gunning. De heer Hollenian zegt met den bouw te Oolt gensplaat niet op de hoogte te zijn. Bovendien is dit bouwen al een poos geleden. De voorzitter meent, dat de bouw van huizen op de lange baan zal worden geschoven en dat het de gemeente later duurder uit zal komen, als van de faciliteiten door de regeering gegeven, geen gebruik wordt gemaakt. Nu zal bet heele bouwplan misschien voor tijden te niet gedaan worden. De heer Holleman zegt: Ik wil geen jaren wachten met bouwen, maar ik wil eenvoudiger, goedkooper huizen zooals te Melissant en Dirks land. De heer van Seters: Wat ik meende te zeg gen, komt in hoofdzaak overeen met wat Hol leman heeft gezegd. Toch wou ik eveu vragen, of dat nu arbeiderswoningen zijn. Ze zjjn veel te mooi. De goedkeuring moet gevraagd en ver kregen worden, dat is zoo. Maar moet alles dan zijn, zooals de beer van Boven het wenscht? Wij zjjn leeken om van een teekening te lezen, wij zagen dus van de inrichting uiet veel. Maar zou dan du de heer van Boven te Stellendam afkeuren, wat hij op Melissant en te Dirksland afkeurt? Hij begrijpt niet, waarom de heer Hol leman als besti jjder optreedt, daar hij als wet houder er meer van kon weten. De spreker be handelt nog eens de onderdeden der huizen en zegt dat alles veel te duur en te kostbaar moet worden. In een vorige vergadering was gespro ken over het salaris van den opzichter. Dat moest nog vastgesteld worden. Dat is nu ge beurd en op 4 gebracht. Het is dus wel de gelijk vastgesteld, llij vreest, dat weiuig arbei ders deze woningen zullen betrekken. Hjj kan ook niet voor de gunning stemmen. De Voorzitter deelt mede, dat de heer van Boven het le bestek heeft afgekeurd. De heer van Seters zegt dat deze van de huizen te Me lissant ook heeft gezegd, dat inoet zus en zoo, maar het veel eenvoudiger bestek werd toch goedgekeurd. De voorzitter brengt in 't midden, dal de eerste woningen in Dirksland ook 3800 a 3900 gulden hebben gekost. Hij is bang, dat er van den bouw niets zal komen, of dat het lang zal duren. Maar willen de heeren anders probeeren, 't is hem goed. De heer Keijzer bespreekt mede de onder- deelen in den bouw en zegt dat in Melissant sommige maten grooter zijn dan hier. Verder vraagt hjj den voorzitter oi' niets in bestek en teekening is veranderd, of't een volgens de oude en 't ander volgens de nieuwe verordening is gemaakt. De voorzitter zegt van niet. De heer Kejjzer zegt reeds vroeger op den woningnood te hebben gewezen, doch dat de voorzitter meende, dat het zoo erg niet was. Nu een beroep doen op dien nood gaat volgens hem niet op. Ook hjj meent, dat Dirksland tot voorbeeld kan dienen, dat de maten grooter eu de materialen goedkooper konden zijn. De heer van Seters vreest een strop voor de gemeente, als hij nagaat voor wie die huizen bestemd zjjn en wat ze zullen opbrengen. Wordt nu door van Seters een voorstel ingediend niet te gunnen en den architect op te dragen een ander bestek maken. Wordt met 5 tegen 1 stem (Roon) aan genomen. De heer Holleman weDscht nog even het woord om den heer van Seters op te merken, dat hij als wethouder de teekening even heeft gezien, en ook leek is en dat het salaris van den architect was vastgesteld op 2V2 en niet op 4 De Heer Holleman vraagt nu den voorzitter naar de uitbetaling der vergoedingen aan gede- mobiliseerden. De voorzitter acht deze vraag hier niet op zijn plaats en zegt dat de zaak in voorbereiding is. De heer Holleman antwoordt den voorzitter in de meening te verkeeren, dat deze zaak bij den Raad thuis behoorde. De heer Roon zegt nu: Holleman sprak zoo even van een fout begaan. Dat is zoo, met die f 100 van Ketelaar voor de onderwijzers. Dat was zeker een fout. Hjj wil dit geld weer terugnemen, als het kan. De voorzitter: Maakt U er een voorstel van? Roon: Ja. De heer v. Seters ondersteunt het voorstel. De heer Holle man vraagt, of de voorsteller zijn veranderd standpunt eens wil toelichten. (Roon is nl. altijd voorstander van de uitbetaling geweest en stem de de vorige vergadering vóór het voorstel tot uitbetaling.) Roon zegt: Het geld komt niet op zjjn plaats. De voorziiter: bedoelt zeker, dat de ge meente niet verplicht was tot betaling. Dat is ook zoo. I Holleman: Als wij verplicht waren, hadden we niet behoeven te stemmen. De heer KejjzerDat is geen manier van zaken behandelen. Deze vergadering is spoedeischend, het voorstel staat niet op de convocatiebiijet- ten, de raad is niet voltallig en het vorige voor stel is bij een voltallige vergadering aange nomen. De voorzitter zegt: De wet verbiedt de be handeling niet. Toch is 't vreemd, wat ge de eene vergadering aanneemt, de volgende ver gadering weer te niet te willen doen. Bovendien staat het niet op de convocaties en deze is een spoedeischende vergadering. Hij vraagt Roon, of deze* er mee accoord gaat het de volgende vergadering te behandelen, dan kan het op de convocatiebiljetten komen. De heer Roon gaat hiermee accoord. De vergadering wordt daarna gesloten. Verslag der Geitenkeuring le Nieuw- Helvoet op Zaterdag 17 Mei 1919. Voor de eerste maal had dit plaats en wel door de h.h. R. G. Anema, Rjjksveeteelt consulent te 's Gravenhage en H. Roest, land- en tuinbouwonderwjjzer te Hoogvliet, terwjjl de heer J, v. d. Ban welwillend zjjn erf ter beschikking heeft gesteld. Het bestuur had pr jjzen voor de verschil lende klassen vastgesteld. Dat wil er wel in, en een woord van hulde aan het bestuur is zeker op zjjn plaats. Vermelden we verder, dat hel een volgende keer aanbeveling ver dient om een touw te spannen, zoodat de keurmeesters geen last van het publiek kunnen ondervinden. In de eerste rubriek werd gekeurd de dochters van den bok Eduard, die helaas gestorven is. Hjj heeft hier anders goed werk verricht. Alle dieren hadden beste uiers, doch bijna alle een afwijkend kruis, n.l. te hangend, en sommige een te weeken rug. Gaarne hadden de keurmeesters ze wat meer ontwikkeld gezien.Over het algemeen worden de dieren veel te vroeg gepaard. Ze kunnen niet uitgroeien, als zjj voor den éénjarigen leeftjjd reeds moeder zjjn. Mochten de eigenaars nog eens besluiten, ze niet, voor dat ze 10 maanden zjjn voor de voortteling te gebruiken, dan zou dit de geitenfokkerjj ten goede komen. De prjjzen werden aldus toegekend, den le aan Anna van de Wed. J. Gottschall, 2e aan Teuna van de Wed. W. A. K. van Trierum, 3e aan Suze van H. Boot, terwjjl Aaltje van L. Waleboer een eervolle ver melding verwierf. De volgende rubriek was die voor de witte met horens. Aan Gerritje van J. den Ouden werd een eerste prjjs, eveneens aan N. Rosalina, en aan Nelly van L. den Ouden een tweede prjjs toegekend. In de derde en laatste groep waren die geiten ondergebracht, die in haar kleur af weken. Over het algemeen een beste klasse, soliede dieren met beste kruizen, diepe borsten enj goede uiers. De tepels kunnen ook te groot zjjn, zooals bjjv. bjj Jansvan I. de Kloe. De keuze om de prjjzen toe te kennen, was dan ook bizonder moeiljjk. Zjj werden toeg-kend aan Marie van J. den Ouden, Alida vau P. Geluk, Emma van de Wed J. Gott schall, en Pietje van J. van den Handel. Onderweg werd nog ingeschreven deon- aehoomde geit Jonanna van P. Boot, een uitstekend dier, wie, zoo zjj aanwezig was geweest, zeker geen prjjs ontgaan zou zjjn. Op Nieuw-Helvoet bestaat veel belang stelling voor de geitenfokkerjj. Jammer daarom, dat er tegenspoed met den bok is geweest, maar met zulke krachtige geiten en een goeden bok zullen de geitenhouder3 hun prachtige resultaten bereiken. N.B. Niet dan door de aant.eekeningen van den heer H. Roest, ons welwillend op onsjj verzoek toegezonden konden wjj dit vérslag schrjjven. l. VERSLAG der Geitenkeuring te Nieu- wenhoorn op Zaterdag 17 Mei j.l. Evenals te Nieuw-Helvoet, had hier deze keuring voor het eerst plaats, ook door dezelfde heeren, doch hier op het erf van den heer P. Spoon. Om niet in herhalingen te behoeven te treden verwjjzen voor meer algemeene zaken naar het Nieuw Helvoetsche Verslag. Wjj voegen daar nog aan toe, dat alleen onge hoornde witte geiten in het register kunnen worden ingeschreven. Bonte dieren, die aan eischen van exterieur voldoen komen in een hulpregister. Er waren drie rubrieken, waarvoor door het bestuur prjjzen beschikbaar waren gesteld: le rubriek. Wit en ongehoornd. Vijf dieren werden aangeboden en alle ingeschreven. De prjjzen werden aldus toe gekend: le prjjs: Pietje van J. de Geus; 2e prjjs Marie van A. B.; en Lena vau J. Langendoen verwierp een eervolle vermel ding. 2e rubriek. Wit en gehoornd. Ook hier waren 5 dieren. De prjjzen vielen ten deel aan Marie van M. Schoon (le prijs); Marie van Jb. den Bakker (2e prjjs) en een eervolle vermelding aan Annetje van A. Sprujjt. 3e rubriek. Afwjjkend in kleur. Deze klasse stond in het algemeen hoog. Onder de aangebodene waren beste dieren. De taak der keurmeesters was hier als te N. Helvoet dan ook niet gemakkelijk. De prjjzen worden toegekend aan Anna van W. Poldervaart (le) en aan Cornelia van P. L. Klejjburg (2e prjjs). Een eervolle vermelding verwierven: Krijne van P. de Rave; Kee van L. de Pjjper en Maria van A. de Geus. N.B. Ook voor dit verslag hebben we dank baar gebruik van de ons door den heer H. Roest toegezonden aanteekeningen. L. Zondag 25 Mei 1919. NEDERLANDSCH HERVORMDE KERK. Middelharnis, vm. en 's av. (Doopsb.) ds. Alers. Sommelsdijk, nm. ds. van der Plassche uit Oude Tonge. Dirksland, vm. ds. van As. Melissant, nm. 3 uur ds. van As uit Dirksland Herkingen, vm. ds Addink. Stellendam, vm. 10.30 uur (Avondmaal) en 's 7 uur ds. Hoogendijk. Goedereede, vm. 10 uur ds. de Gidfs. Ouddorp, vm. leeskerk en nm. (Avondmaal) Hoogendijk uit Stellendam. Nieuwe Tonge, vm. leeskerk en nm. ds. Kru Oude Tonge, vm. ds. van der Plassche. Den Bommel, vm. 9.30 uur ds. Kruijt uit Nieuwe Tonge. Stad aan 't Haringvliet, vm. en nm. ds. Polhuijs. Hellevoetsluis, vm. 9.30 en 'sav. 6 uur ds. Timmer. Nieuw-Helvoet, vm. 9.30 uur ds. Priester. Nieuwenhoorn, vm 9.30 uur ds. de Voogd van der straaten. (Doopsbediening). Oudenhoorn, vm. ds. Feenstra. Rockanje, vm. 9.30 uur ds. Witkop. (Doopsb.) I Oostvoorne, vm. 10 uur ds. Poldervaart. Vierpolders, vm. 10 uur ds. van den Nieuv huizen. Zwartewaal, vm. 10 uur ds. Baar. Zuidland, vm. 10.15 uur ds. den Hartog uit I terdam. PROTESTANTENBOND. Sommelsdijk (Langeweg), vm. 9.30 uur ds.l I der Brugh uit Tiel. Brielle (Kerkstraat), vm. 10 uur ds. Macke Rem. pred. te Utrecht. GEREFORMEERDE KERK. I Middelharnis, vm. en 's av. ds. van VelzsM beide diensten Jubileum-collecte Provii Gereformeerd Weeshuis alhier). Stellendam, vm. en 's av. leeskerk. Ouddorp, vm. en nm. dhr. Versteeg. Stad aan 't Haringvliet, vm. en'sav.ds. V Hellevoetsluis, vm. 9.30 uur ds. Verrj geen dienst. u, Nieuw-Helvoet, vm. geen dienst en h<feJ ds. Verrij. r, Rockanje, vm. 9.30 uur leeskerk. ~rr( Zwartewaal, vm. 10 en 'sav. 6 uur d^er Zuidland, vm. 9.30 en 'sav. G uur ds. vaj GEREFORMEERDE GEMEENTEN IN Dirksland, vm. (Avondmaal) en 'sav. ds8'1 OUD GEREFORMEERDE KER?fl Stad aan 't Haringvliet, vm., nm. en 's av- DOOPSGEZINDE KERK. I Ouddorp, vm. ds. Róssing. sw Voor Hemelvaartsdag hebben) geen enkele gemeente opgaaf ontvani Correspondenten worden derhalve vev\ de Predikbeurten van 2en Pinkste te geven. - Vervolg Burgerlijke Sta ZWARTEWAAL. Gehuwd Jacobus Poldervaart 25 je Francina Vroombout 24 j. Willem M en Jacoba Koorn 26 j. ROZENBURG. Gehuwd: J. Qualm en A. v. Pelt J. C. Kuisten.

Onze Eilanden | 1919 | | pagina 9