ONZE EILANDEN TWEEDE BLAD ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 17 JÜEI 1919. No. 28 17 Mei 1919. Offlciëele Mededeelingen. Verlichting motorrijtuigen, rijwielen, rij- en voertuigen. DE BURGEMEESTER van MIDDELHAR- NIS maakt bekend, dat de Minister van Waterstaat met ingang van I Juni 1919 heeft ingetrokken zijn beschikking waarby afwijking werd toegestaan van bepalingen van het Motor- en Rywielreglement betref fende het voorzien zijn van motorrijtuigen eD rijwielen, rij- en voertuigen, van lichtgeven de lantaarns. Middelharnis, 15 Mei 1919. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. bestemming overgebracht. Door den pachter van het vischwater in den Oudelandschen polder, genaamd de Vlieger, wordt erg geklaagd over de strooperü in dat vischwater, waardoor hij erg in zijn bestaan wordt benadeeld. Het moet bij nach ten voorkomen dat niet minder dan 10 tot 11 personen bezig zijn hun strooperij daar ongestoord voort te zetten. De prijs van het brood alhier is met ingang van heden verhoogd."Wittebrood kost 35 cent in plaats van 29 cent. Bruinbrood 14 in plaats van 10 cent. S01UMELSDIJK- Door het vallen van het paard had het zoontje van J. K. het onge luk daarbij zijn pols te breken. Woensdag 14 Mei jl. werd bij den heer S. van Leeuwen, gebouw „Harmonie" een openbare verkooping van meubilaire goede ren gehouden. De zaal was propvol bezet met verschillende meubelen, welke door verschillende inzenders ten verkoop werden Distributie van Levensmiddelen. BROODKAART. De directeur van het Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel, maakt bekend, dat de broodkaart van't 96ste tijd vak geldig is van 16 Mei tot en met 24 Mei. middelharnis. De Burgemeester van Middelharnis maakt bekend, dat voor de week van 19 Mei 1919, tot en met 24 Mei 1919 zal worden beschikbaar gesteld op: Bon 49 3'/i ons Suiker. 50 l'/j ons Rijst. 51 1 ons Kaas 20-f of andere soorten. 52 2 ons spek. SOMMELSDIJK. Gedurende het tijdvak 19 Mei t/m 24 Mei is verkrijgbaar op Bon 272 1 stuk kalizeep of 1 pakje zeep poeder. 273 2 ons spek. B> 274 31/2 ons suiker. 19 kinderkaart 3'/g ons suiker. MELISSANT. Volgende week is alhier verkrijgbaar op: Bon 261 3i/i ons suiker. 262 1 ons vermicelli. 263 2i/a ons Amerik. spek. 264 1 stuk huishoudzeep. 265 3 ous jam. De burgemeester van Melissant maakt bekend, dat Maandag 19 Mei a.s. des na middags tusschen 4 en 6 uur (Zomertijd) uitreiking zal plaats hebben der nieuwe broodkaarten en levensmiddelenbons. STELLENDAM. Voor de volgende week wordt verkrijgbaar gesteld op: Bon 116 en 11 der kinderkaart 1 stuk kalizeep. 167 5 ons Amerikaansch spek. 168 en 3 der kinderkaart 3'/i ons suiker. 2 der kindermeelkaart 5 ons kinder meel en 2'/j ons tapiocameel. STAD AAN 'T HARINGVLIET.Deze week wordt gedistribueerd op: Bon 233 3i/2 ons suiker. 234 1 ons rijst. 235 l'/i ons kaas. 4 van de kinderkaart 31/2 ons suiker. Zonder bon 2 ons Amerikaansch spek. helle voetsluis. De brandstoffen- commissie maakt bekend, dat op bon 1 der ZomerraDtsoeneeringskaart (voor gaslooze gezinnen) 1 h.l. cokes en h.l. eierkolen verkrijgbaar is. NIEUW HELVOET. Voor de volgende Op bon 13 der Suikerkaart 3'/a H.G. Op bon 2 der Nocmaalmargarine-kaart 21/2 H.G. - A.s. Woensdag - uitsluitend 's morgens worden de nieuwe broodkaarten op het distributiebureau uitgereikt. ZWARTEWAAL. De komende week is bij de verschillende winkeliers verkrijgbaar op Bon 61 S'/i ons suiker. ROCKANJE. Voor de komende week op: Bon 11 2 H.G. kalizeep, evenals op bon 12 der kinderkaart. 13 1 H.G. Havermout. Voor een z.g. venduhuis zou het voor de gemeente Middelharnis en Sommelsdijk zeer wenschelyk zijn. DIRKSLAND- Op Woensdag 21 Mei van 9—12 bestaat gelegenheid om broodkaarten af te halen voor de huisnummers 1 300 en op Dönderdag 22 Mei van 9 12 voor de rest. Na dien datum worden er geen meer verstrekt. Plaatselijk Nieuws. MIDDELHARNIS- De bijzondere collecte in de Geref. Kerk Zondag jl. gehouden ten bate van de Geref. Kerk te Moordrecht, bracht op f117. Te IJmuideD zijn binnengekomen de vischsloepen „OraDje Nassau", sch. D. Koster en „Albatros", sch. J. de Waard met een besomming van f1400 en f1300. Door de wed. J. Smit is onderhands aangekocht het woonhuis van de Erven A. y. d. Put aan het Visschersdijk alhier. Tot leeraar in het timmeren aan de Ambachtsschool alhier is benoemd de heer Hart van Alkmaar. De Scheveningsche vischsloepen die hier ruim een jaar in de kaai hebben ver toefd, zijn Woensdagmorgen weer naartoun van op 15 dezer: Lijst I (lib.) M. Kooman 123, C. Vis 7, D. de Graaff 2, J. G. B. Labeur 10, D. Gestel 2 stemmen. Samen 144 stemmen. Lijst II (a.r. en chr. arb. p.) C. Warnaer 199, A. Bestman 19, C. v. d. Poel 10, H. Kooman 16, A. v. d. Sluis 87, A. van Prooijen 1, J. Kaslander 2, L. de Boer O, J. Roodzant 2, C. v. d. Houten 0 stemmen. Samen 366 stemmen. Lijst III (s. d. a. p.) J. de Bonte 80, D. Poortvliet 4, J. Vreeswijk 1 stem. Samen 85 stemmen. Het aantal uitgebrachte stemmen bedraagt 665. Dus is de kiesdeeler S05/7. Alzoo zijn gekozen: M. Kooman. G. Vis, C. Warnaer, A. Bestman, C. v. d. Poel, A. v. d. Sluis eu J. de Bonte. Bij de openbare verkooping gehouden door Notaris van der Sluis, werd de schuur van Mej. Wed. A. van Es ingezet door H. S. Zoon op f 1835 en de twee nieuwe huizen aan de Boezemkade door H. M. Roodzand respectievelijk voor f 7510 en f 6520. MELISSANT- Door de melkboeren is de prijs der melk van 20 op 16 cent per liter gezet. Zaterdag kwam de landbouwer W. Buijs tot de ontdekking dat er 7 gemeten zetpo ters van hem verrot waren, door de vele re gens der voorlaatste week. De HecWb. van Vliet, onderwijzer aan de O. L. School alhier, is benoemd tot onder wijzer met verplichte hoofdacte te Vlaardin- Alle vorderingen van het Rijk, de Pro vincie of Gemeente over het boekjaar 1918, moeten vóór den laatsten Juni bij den daar voor bevoegden ambtenaar worden ingediend. Na dien datum worden alle vorderingen als verjaard beschouwd. - De rekeningen over 1918 en begrootin gen over 1919 der polders Roxenisse, Oud- Melissant en Gabriellina liggen vanaf 12 tot 25 Mei voor de stemgerechtigden der polders ter inzage op het Gemeentehuis. De lijst van de namen der inwoners welke in aanmerking komen voor inkwartie ring en onderhoud vau krijgsvolk is aange plakt en ligt gedurende 14 dagen van 14 tot en met 27 Mei voor een ieder ter inzage op het Gemeente-secretarie. Goede vangst. De heer J. Sieling ving in zijn weervisschery Dinsdag 2 volle karrevrachten ansjovisch. De visch werd door hem schoongemaakt en ingezouten. Wie is de schuldige?? Alhier wordt nog steeds 2*/2 ons suiker verstrekt per bon in plaats van 31/» ons. By den landbouwer L. van der Baan (raadslid) werd in den nacht van Maandag op Dinsdag door kwaadwilligen zijn tuin geruineerd. .De pootaardappelen en ander ge zaaide gronden werden omgehakt en uitge rooid. Van de boomen was de bloesem afge slagen. Men denkt dat een en ander in ver band staat met de loonactie. Verslag van de vergadering der Land- bouwvereoniging „Ons Belang", op 14 Mei in de zaal van den heer v. d. WerfF. De Voorzitter opent de vergadering. Aan wezig z|jn 38 leden. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd en keuring van N. I. V. De heer Jb. Tanis wordt hiervoor gekozen met 43 stemmen. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. IIERKHYGEN- Tegen a.s. Vrijdag 23 Mei des voormiddags te 9'/2 ure is eene open bare gemeenteraadsvergadering belegd. De kiezerslijst 1919/1920 is op den 15 Mei j.l. van kracht verklaard en blijft on gewijzigd tot den 15 Mei 1920 behoudens rechterlyke uitspraken. Op de Openbare Lagere school alhier zijn met ingang van 6 Mei j.l. 26 nieuwe leerlingen ingeschreven. STELLENDAM. De earnalenvisscbers heb ben de vorige week 6 dagen gevischt. Ge middeld werd per dag en per vaartuig 70 Kg. aangebracht. Tot tydeiyk helpster by het handwerk- onderwijs aan de O.L.S. alhier is benoemd Mej. P. van Dongen. In verband met de verhoogde melk prijzen is door de bakkers alhier besloten de broodprijzen vast te stellen als volgt: bruinbrood per 8 ons 14 cent, witbrood per 8 ons 35 cent, ingaande Vrydag 16 Mei. Door de visscheryvereeniging „Eens gezindheid" alhier is by den Minister van Waterstaat het verzoekschrift ingediend, de wrakken van de „Douglas" en van de „Groningen", zittende op de Maasvlakte, te willen doen opruimen, daar deze veel schade toebrengen aan de visschers. Aan belanghebbenden wordt mede dat in deze maand gelegenheid bestaat tot het bekomen van vischakten. GOEDEREEDE. Door de Noordzeevisschers is de vorige week van f 200 tot f 500 aan versche visch besomd. A. v. Huizen schipper op den blazer G.O. 14 verloor door een mijnenveger zyn geheele vischtuig. Ook de G.O. 7 overkwam iets dergelijks. Een groote schade voor de betrokkenen natuurlijk. METSELWERK J. v. Ree en K. v. Ree Jz. W. van der Welle SCHILDERWERK: G. van Nimwegen Jz. - .Door den burgemeester strandvonder l. Donkersloot Wz. en alhier is een gevischte balk verkocht voor de som van f 190. - Onder het vee van Gebrs. Heemes aan den Noordl. dyk C 229 doet zich een geval van Mond- en klauwzeer voor. OUDE TONGE- Verleden week ontstond door onbekende oorzaak bij den landbouwer D. v. E. een begin van brand. Door dadelijk optreden was de brand spoedig gebluscht. Verzekering dekt de schade. - Als bewijs dat ook een geit aan zyn woning kan hechten diene, dat toen den heer M. Heesternpans zyne geit in de weide bracht, ongeveer 1 uur gaans van hier, deze by zyn thuiskomst zich reeds al in haar oude stal bevond, en de terugweg dus nog vlugger had afgelegd als haar eigenaar. - Tot lid van het college van Zetters alhier, is in de plaats van wylen den heer M. Mys, benoemd de heer Job Prince. Aan den heer W. Ouwens, is vergun ning verleend voor den verkoop van sterken drank, in het perceel Kaai nr. 15. - Door den bakker A. Blaak is vergunning gevraagd ingevolge de Hinderwet tot het oprichten eener brookbakkery. By publicatie zyn door den Burge meester sollicitanten opgeroepen naar de betrekking van nachtwacht tegen 1 Juli a.s. jaarwedde f 400, met kans op by verdienste. Stukken inzenden voor 1 Juni a.s. Het kohier der personeele belasting no. 1 over het belastingjaar 1919 is invorder baar verklaard en aan den Ontvanger ter hand gesteld. OOLTGENSPLAAT. Uitslag van de op 13 Mei jl. door het gemeentebestuur gehou den aanbesteding van het bouwen van 18 woningen. TIMMERWERK: Complex A. Complex B. f13033 f14193 No. 1 van de agenda is bestelling van super- phosphaat, deze bestelling wordt door den Voorzitter voorgelicht, waarna velen der aan wezigen hun te verlangen hoeveelheden op gaven. No. 2. Werd besloten een adres te richten tot den Minister van Landbouw met onder- teekening der leden tot het verkrijgen van ontheffing van verplichte veilingen der land bouwproducten. No. S. Benoeming van een lid der Com- In een woning aan de Catharinastraat alhier doet zich weer een geval van rood vonk voor. De milicien W. de Vries by het Reg. Genie te Utrecht is voor den dienst afge keurd. Onder het vee in de Oostduinen komt veel mond en klauwzeer voor. Het is niet van ernstigen aard. Het kohier van den hoofdelyken om slag ligt ter gemeente-secretarie gedurende 5 maanden ter lezing. OUDDURP- Onze oudste inwoner Jb. Meyer is op ruim 93-jarigen leeftijd overleden. Beroepen by de Ned. Herv. Kerk alhier Ds. J. Bus van Enter (Overysel). Zaterdag 10 Mei was het 25-jaar ge leden dat hier J. van Zuy'en politie-agent hier is geweest. Zeldzaam. De drielingen Jannetje Hoek, Jan en Thomas Hoek zyn allen nog in leven en hebben hun 25-jarigen leeftijd bereikt. Op initiatief van de heeren Van Gemer- den en Luteyn alhier en Bergers te Goede reede, is een strijkje opgericht. Op'toogen- blik heeft dit nog het karakter van een „onderoD8je,"doch by genoegzame deelname zal het tot een vereeniging worden uitge breid. Negen leden zyn tot heden reeds toege treden. Dat deze eersteling op dit gebied op het eiland Goeree bloeien moge! NIEUWE TüNGE- Belanghebbenden worden in herinnering gebracht, dat alle vorderingen ten laste van het Ryk, de Provincie en de gemeente, over het diensYjaar 1918 voor of op den 30 Juni a.s. by de besturen en de ambtenaren, die het aangaat, moeten zyn ingediend. Alle op dien termy'n niet inge komen vorderingen worden voor verjaard en vernietigd gehouden. Op de Gemt. Secr, zyn vanaf 10 Mei formulieren te bekomen om in aanmerking te komen voor de door bét Ryk gestelde garantieprijzen van Tarwe, Rogge enz. enz. Deze formulieren moeten uiterlijk op 31 Mei a.s. ingevuld en onderteekend ter Gem. Secr. terug bezorgd worden. Door het Bestuur van den polder Duivenwaard onder deze gemeente zal op 19 Mei a.s. schouwing worden gehouden over het plaatsen van hekkeD, vleuken enz. Dezer dagen slaagde onzen vroegeren dorpsgenoot den Heer Johs. van Vliet te Amsterdam voor het examen bouwkundig opzichter teekenaar. Het Distributiebureau is gedurende den zomertijd geopend: op Maandag, Dinsdag, Vrydag en Zaterdag van des n.m. 3 tot 5 uur; zynde van des n.m. 2—4 uur (oude tijd). Op 21 Mei a.s. zal de stemming plaats hebben ter verkieziDg van leden van den gemeenteraad. Het stembureau houdt zitting in de benedenzaal van het „Weesbuis" van des v.m. 8 tot des n.m. 5 uur, zijnde van 'a v.m. 7 tot n.m. 4 uur (oude tijd). P. van Kempen SMIDSWERK: A. Risseeuw alhier Totaal f 1530 f 1541 f35081 f36224 DEN BOMMEL- De Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland hebben benoemd tot lid van de commissie van aanslag voor de Ryksinkomstenbelasting den heer J. Kar- dux alhier. STAD AAN 'T DARING VLIET- Ten gemeen tehuize alhier is een valsche gulden gede poneerd, het randschrift op het geldstuk ontbreekt. - Na vele jaren in alle werelddeelen te hebben vertoefd, is C. van Ree weer by zijne familie teruggekeerd. Landbouwers, die van de garantieprij zen gebruik wenschen te maken voor tarwe, rogge of koolzaad, kunnen ten gemeente huize een aanvraagformulier bekomen. De kiezerslijst 1919/1920 vastgesteld 22 Maait jl. blijft van kracht tot 15 Mei van het volgende jaar behoudens wijzigin gen bij schriftelijke beslissingen en ligt voor ieder ter inzage. Afschriften tegen betaling der kosten verkrijgbaar. UELLEVOETSLUIS- De officier van admi nistratie le kl. P. J. Dikkers wordt met 22 Mei geplaatst a/b Hr. Ms. Wachtschip, alhier, en is belast met den administratieven dienst a. b. van dien bodem. De off. van adm. le kl. L. Hollaar wordt met 16 Juni van hier overgeplaatst aan boord Hr. Ms. Koningin Emma, te Willemsoord. Zondagavond is de korporaal der ma riniers A. van Blitterswyk, by bet aan boord gaan van het in de Marinehaven liggende vaartuig Bou wdina, te water geraakt en, ondanks verschillende pogingen om den ongelukkige te redden, verdronken. Maandagmorgen is het lyk opgehaald. De verdronkene laat een weduwe met 2 kinderen na. De begrafenis heeft Woensdag met de militaire eer plaats gehad. De uitvoering van het mandoline-ge zelschap „Euterpe", directeur de beer P. de Bak, welke op Zaterdag 10 Mei in de zaal van den heer D. K. v. d. Berg werd gegeven, hebben wy niet bijgewoond en dientengevolge kunnen wjj geen gedetailleerd verslag geven. Wy vernamen, dat hoewel de zaal niet geheel gevuld was „Euterpe" zich over veler belangstelling mag verheugen. Het eerste nnmmer van het 12 tal: Le Regiment de la Marne van E. Matron viel zoo in den smaak, dat het herhaald werd. Ook de beide Amsterdamsche musici oogstten menig applaus. Dinsdag kwam hier het s.s. „Huberfels1 voorby op weg naar Rotterdam via Hoek van Holland. Deze week hebben de verschillende winkeliers een protest vergadering belegd om te protesteeren tegen de zonderlinge houding van den gemeenteraad in zake winkelsluiting (men zie het raadsverslag in ons vorig nummer). Meegedeeld zy datöOvaD de 63 winkeliers dus bijna 5/6 zich tegen vrije sluiting ver klaarden. Besloten werd omle Den Raad alsnog te verzoeken zyn jongste besluit in te trekken; 2e toch om 8.30 uur te sluiten en 3e de welwillende medewerking van het publiek in te roepen. De verkiezing voor den gemeenteraad zal Woensdag 21 Mei plaats hebben. NIEUW nELVOET- Onze plaatsgenoot, de heer T. Blind, thans werkzaam op het dis tributie-bureau te Oostvoorne is met ingang 1 Juni benoemd tot ambtenaar ter Secretarie te Warnsfeld by Zutphen. In verband daarmee heeft hy ontslag genomen als voorzitter van onsGemengdkoor „O.n.A." - Het ledental der burgerwacht is aan gegroeid tot 120. Op de in de gemeente circuleerende lijst ten doel hebbende gelden in te zamelen voor de b.w. is door de bewoners der wijken A en C voor f 222,60 geteekend. Volgende week komt Wijk B aan de beurt. - B. en W. maken bekend, dat land bouwers, die in aanmerkiDg wenschen te komen voor de door het Rijk gestelde ga rantieprijzen voor gewassen van den oogst 1919 ten gemeentehuize één of meer for mulieren kunnen indienen op 19, 20 en 21 Mei a.s. Op Vrydag 16 Mei had de verkiezing voor den gemeenteraad plaats. Men zie ons volgend nummer voor den uitslag. NIEUWENDOORN- Ons gem. koor „Nieuw Leven", directeur de heer M. E. Kat, zal Zondag a.s. in het bezit komen van een vaandel. Met de tram van half elf komt het 's morgens van Rotterdam en zal dan tot 's middags bij wethouder Van den Ban wor den opgeborgen, vanwaar het door „Nieuw Leven" en de Muziekvereeniging zal worden afgehaald. Als geschenk der burgerij zal de uitryking .door den Burgemeester plaats hebben. ROCKANJE- De plaatsvervangende Burge meester de heer J. Snoeij, de Gemeente- Secretaris en Ontvanger de heer J. Byleveld en de Gemeente veldwachter de heer A. Visser van hier, door Burgemeester Egter van Wissekerke uitgenoodigd zyn installatie op 1.1. Donderdag te Brielle bij te wonen, gaven aan die uitnoodiging gehoor. Zondag 1.1. werd in het bosch van de villa „Oolaarsduin" door Corns. Kore- vaart Kzn. een jonge slang gevangeD, naar 't ons toescheen van niet vergiftigen aard. Tal van jaren geleden werd ons uit het zelfde bosch een ringslang vertoond. Het nu gevangen exemplaar leek ons een glad slang te zijn. BRIELLE- Dinsdagmiddag ongeveer 3 uur passeerde hier op een geringe hoogte van ongeveer 500 M. een enorm groot grys water vliegtuig wat in N W. richting weer verdween. Naar wy vermoeden is het een vliegtuig geweest uit Texel, en was de off.-waarnemer onze geachte stadgenoot, de heer P. Guillo- nard. Bedankt voor het beroep naar de Geref. Gemeente te Oudewater, door Ds. M. Graven- dyk alhier. Mr. A. J. de Pock te Sliedrecht is be noemd tot schoolopziener in het arrondis sement Brielle. De pry'zen vq,n het wittebrood zal alhier in den vervolge bedragen 35 c. per S00 gr. en voor bruinbrood 14 c. per 800 gram. VERSLAG van de installatie van den nieuwen burgemeester. Donderdagmiddag om half 2 vergaderde de raad dezer gemeente tot installatie van onzen nieuwen burgemeester. Vele genoodigde gasten hadden van hun oproep gebruik gemaakt, ook de tribuDe was goed bezet. De heer Mol opent de vergadering en verzoekt den secretaris de benoeming van den burgemeester voor te lezen, na binnen geleid te zjjn door den jongsten wethouder en het oudste lid van den raad, de heeren Hermans en Overbeeke. De heer Mol spreekt een woord tot den nieuwen burgemeester en hoopt, daar hij reeds vele jaren hier woont en dus van de zeden en gewoonten op de hoogte is, dat hij zal voorgaan en ons leiden tot meer dere bloei dezer gemeente en tot vreugde en heil der ingezetenen. Spreker hangt hem dan diep getroffen den ambtsketen om, waarna de heer Egter den heer Mol bedankt voor zyn vele werk dat hy gehad heeft gedurende zyn waarne mend burgemeesterschap, ook voor de dis tributie, en het plantsoen by den tram, waar hy dan ook veel eer van heeft. Ook richt spreker een woord tot de politie, die met beleid in 't openbaar op moet treden in deze tyden. "Groote kalmte zij haar geboden. Hierna brengt hy dank aan allen. De heer Overbeeke vraagt nog even het woord en ziet vele toekomsten tegemoet, die zyn voorganger de heer Lette ontwor pen heeft, en nu in zijn tyd afgewerkt kunnen worden zooals de waterleiding, en het voer Brielle-Rozenburg. Spreker wenscht den nieuwen Burgemeester geluk met zyn taak. De heer Egter bedankt deD heer Overbeeke en vraagt of nog iemand het woord wenscht.

Onze Eilanden | 1919 | | pagina 5