BUK BURGERS Sproeten, AANBESTEDING. AANBESTEDING Wordt gezocht JU 1JFE JZ Het Bestuur van den Flakkeeschen Boerenbond adviseert de landbou wers geen poter» te verkoopen dan alleen aan de Rotterdamsche Vereen!ging' van Groenten- en Fruitexporteurs. A. W. KEIJZER. M. Breur Zonen Manufacturen Galanterieën. ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 17 MEI 1919. is dat de vredesvoorwaarden van de voor standers van den grooten broederbond der volkeren onzen oostelyken broeder tot een knokig geraamte uitmergelen. Maar laat ons nu niet neerzitten in onze binnenkamer, doch integendeel wat frissche lucht gaan happen en althans voor zoolang dit mogelijk is vergeten, dat er nog zorgen zyn in wereld. In het korte tijdsverloop van een paar dagen de regenbuien, waarop alles blijk baar nog wachtte, verrichtten wonderen heeft Amsterdam zich in het lente feestkleed gestoken. De iepen laDgs de stedegrachten hebben zich gehaast om het frissche groene kleedje aan te trekken om de oude schon kige stammen en takken te verbergen. In parken en plantsoenen kleuren de perken met tulpen en violen, bloeit de wilde kers en strooit de magnolia met zijn tulpbloe- men al de eerste bloembladen over het grasveld. De oude stadsgrachtjes in de bin nenstad zien er in hun jeugdig frisch pakje van lichtgroen uit, alsof ze den last van veel eeuwen hebben afgeschud en nog eens als in de kinderjaren het jolige Meifeest willen medevieren. De Lente is gekomen in parken en langs stadsgrachten, zelfs heeft ze zich ontfermd over ons, kantoormenscben. Ons doodsche binnenpleintje, waarop we maanden lang het weinig opfrisschende uitzicht hadden, omdat we langs kale stammen en takken heen, steeds onze oogen bot keken op de steenen muren aan de overzijde, dit binnen pleintje is ineens geworden als een knus miniatuurboschje. Kastanje en iep en bruine beuk hebben met elkaar een wedloop ge houden, wie wel het eerste klaar zou zijn om de kale takken In groen en bruin te zetten en zoo een frisch getint scherm te zetten voor de muren aan de overzijde. Zelfs een paar perenboomen hebben hun best gedaan en nu strekken ze tot dicht voor onze ramen op de tweede verdieping hun kruinen vol witte bloesems. Als je dan onder je werk zoo eens even uitkijkt in die frischgroene lenteweelde met geurende bloe sems, dan bekruipt je een onbedwingbare lust om het venster uit te vliegen en te gaan rondtrekken door de vrije natuur Een belangrijk vonnis. x. Het internationale recht, waartoe wij thans genaderd zyn, is eerst in de laatste paar eeuwen tot stand gekomen. Het denkbeeld dat de volkeren der wereld tot één groote staat konden samen gesmeed worden een staat, samengesteld uit landen, te ver gelijken met onze provinciën, landen vol komen gelykrechtigd is der oudheid verre gebleven. Een wereldrijk werd voor het eerst voor eeuwen verwerkelijkt in Rome. Wel hadden de eeuwen daarvoor wereldrijken gekend, maar deze duurden te kort dan dat hun invloed blyvend kon zyn. Eerst in Rome leefde de toenmalig bekende wereld. Rome, dat jaar op jaar, eeuw op eeuw, had toegepast „het verdeel en heersch" had alle volkeren onderworpen, hun landen wareD Romeinsche wingewesten geworden, die door de om de 4 jaar wisselende stadhouders opnieuw wer den uitgezogen. Het Romeinsch ryk stort in een en op de puinhoopen ervan verheden zich Germa- nen-ryken. De Franken en Bourgondiërs in Gallie, de West-Gothen in Italië, de Oost- Gothen in SpaDje. Het wereldlijk Romein sche Ryk was verbrokkeld, maar een geeste- telijk rijk trad daarvoor in de plaats. De kerk van Rome was dé belichaamde één heidsgedachte van West en midden Europa. Dan volgt in de 17e eeuw het opkomen van de hervorming. En deze verbrak elke band, die tot dusver bestaan had tusschen de natie's. Aldus zien wy aan den drempel der 17e eeuw Europa verscheurd in gods dienstoorlogen, spoedig gevolg door de ex- pansietwisten. In het hoogtepunt van dien oorlogstijd efde in ons land Hugo de Groot. In zijn beroemd geworden boek „over het recht van oorlog en vrede" beeft hy voor bet eerst blijvend gevestigd de beginselen, waaraan men zich zelfs tydens oorlog te houden heeft. Dat een Hollander zoo'n boek schreef is geen wonder. De toestand hier te lande was een sterke prikkel hier voor. Onze rechtsgeleerden waren van oudsher doorkneed in wat wij If üïaL. P.S. H.H. Beursbezoekers, rui me bergplaats voor rijwielen, tijdens beuróbezoek. Zomer- I zelfs de donkerste, verdwijnen door I een pot SPRUTOL. I Bij alle goede Drogisten. Nameus de N. V. Houthandel v/h'F. W. VAN DER ELST Co. te SCHIEDAM zullen onderge- teekenden op Woensdag 21 Mei a.s. trachten AAN TE BESTEDEN: Het touwen van een hout- loods en het verrichten van eenige daarmede in verband staande werken Bestek met 2 teekeningen zijn vanaf 12 Mei a.s. verkrijgbaar ad f 3,— per stel ten kantore van den tweeden ondergeteekende, Korte Haven 23 te Schiedam. De Architecten: A. P. P. ROOVERS JZD. 2-2 P.SANDERS. Het Gemeentebestuur van MELISSANT zal op Donderdag 22 Mei a. s. des nam. 2 uur (zomertijd) in het Gemeentehuis trachten aan tc besteden in massa en partiëel Middelharnis. recht, een ongeschreven recht, dat even krachtig is als het geschrevene recht. Het ia ontstaan uit de rechtsovertuiging heer- schend in een aantal landen, dat de Regee ringen bepaalde regelen tegenover elkander in acht moeten nemen. Uit die gedragingen der Regeeringen zal dus dat gewoonterecht blijken. Bijv. een particulier mag geen schip van een bevriende natie „aan den ketting" laten leggen. Dit zyn twee bronnen van het interna tionale recht. Dat recht ia zooals wy zeiden wel gesproten uit het rechtsbewustzijn der volkeren, maar langs een omvang, n.l. uit dat van hen, die de belangen behaitigen, waarvoor het internationaal recht moet worden gevormd. Want de rechtsovertui gingen der natie's zyn thans nog niet geor ganiseerd. Als rechtsvormend orgaan treden thans nog de Regeeringen op en de volks vertegenwoordigingen nog slechtssporadisch alleen bij bepaalde soorten van tractaten mogen zy een woordje meespreken bij ons volgens art. 59 der G. U. „verdragen, die „wyziging van het grondgebied van den „Slaat inhouden, die aan het Ryk geldelijke .verplichtingen opleggen of die eenige .andere bepaling, wettelijke rechten „treffende, inhouden, worden door „koning niet bekrachtigd dan na door de „Staten Generaal te zyn goedgekeurd". Alleen dan wanneer het om het leven of dood van het volk gaat, zooals thans iD Duitschland, alleen dan is merkbaar de druk van het rechtsgeweten der natie, hoewel het een druk is, die vaak ontstaat zonder volledige kennis van zaken. Een organisatie, die die rechtsovertuigingen openbaar maakt missen wy tot dusver. Het doel moet zyn deze organisatie te verkrijgen, noodig is daarvoor het breken van het monopolie der Regeering, het opheffen van den sluier, die de Departementen van Buitenlandsche Zaken omhult. Dit alles ter orienteering van het gebied, waarop wy ons bevinden. De volgende malen gaan wy de onderdeelen in 't bijzonder na. Mr. W. J. C. A. NIJGH. ,,vi' vlijUenfoonstelling worden gehouden, waarop door iedereen een goed tehuis voor een Meisje van 5 maanden, tegen behoorlijke vergoeding. Liefst Middelharnis of omgeving. Brieven onder letter W. aan de Flakkeesche Boekhandel te Mid delharnis. 3—3 f Reinigt Uw maag Als Uw maag van streek is, als U misselijk is, als U maag kramp, maagpijn, indigestie, hei zuur, een drukkend gevoel op de maag heeft, dan is dit een teeken dat Uw maag vuil is. Uw maag weigert dan het voedsel te verteren, dat U eet en moet geholpen worden. De Abdij tabletten kunnen Uw maag schoon maken door het onverteerde voedsel te ver teren. Heeft U last van Uw maag, neemt dan geregeld ln.n. na hoi iets kan worden ingezonden. Nadere inlichtingen volgen. De Secretaris der Afd. S. M. VAN DER VLUGT. SPAARBANK van het Departement MIDDELHARNIS en S0MMELSD1JK der Maatschappij tot Not van 't Algemeen. De bank neemt gelden op tegen 3,6 °/o rente 'Bjaar8. Gelegenheid tot inbreng en terugbetaling van gelden op Maandag, Dinsdag, Woens dag en Donderdag van 9—12, benevens Maandagavond van 67 uur, ten kantore van deu Thesaurier-Boekhouder. C. KOLFF A.Cz. te Middelharnis sterk legert. Perceel IV met minder gras legerde niet. In 1917 werd weer gehooid en kon voor 't maaien gezegd worden: Perceelen I en II goed; Perceel III iets beter; IV het beste; V het schraalste. Het nauwkeurig onderzoek der planten toonde in 1916 aan, dat de verspreiding der diverse soorten heel anders was, dan die welke men gezaaid had. Zoo vond men toen op perceel IV heel wat kropaar, terwyl dit in het oorspronkelijk daar gezaaide mengsel ontbrak. Om op grond van de bier opgedane erva ringen eenig mengsel te verkiezen boven een ander is niet wel mogelyk; dat over vloedig zaad de aanleg van goed grasland bevordert is niet gebleken. Want dan zou perceel II met de dubbele portie van perceel I 't toch zeker gewonnen hebben. Het andere proefveld te Ruinerwold gaf in zyn resultaten wel aanleiding tot een keuze uit de mengsels. Er waren een zestal geprobeerd. Het overzicht volgt hieronder. I Klaver witte 10 10 Beemdlangbloem 6 Veldbeemdgras 6 Vossenstaart Rood zwenkgras Timothee Ruw beemdgras_ Totaal II III IV V VI 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 2 2 2 2 2 10 4 2 2 2 4 10 2 2 2 2 2 2 2 2 10 10 Voorstraat A 12, Sommelsdijk heeft voor directe levering aan te bieden3—1 Stijfsel, Capucijners, Maïzena, Wit en Zwart Kanariezaad, Hennepzaad, Rijst, Mais en Voererwten. Vraagt Prijzen en Monsters. Aan hetzelfde adres te koop 40 40 40 40 40 40 1914 werd inzake den stand der perceelen genoteerd: perceel I goed, gemiddeld II prachtig, veel klavergroei III en VI ook wel goed IV en V de slechtste, vooral IV weinig klavergroei. In 1916 en 1917 toen gehooid werd, ging men de samenstelling van de zode na en vond, dat ook te dezen sedert het inzaaien heel wat veranderd was. Niettemin bleek uit de proefresultateD, dat met een gras en klaverzaadmengsel van De Secretaris, harnis tegen gaat, wie ook deroeerd. heeft behaald op het oogenblik, dat, regelen onder de oogen onzer lezers ko. Wy lezen bijvoorbeeld in: De Democraat. Afdoende wegen ver betering. Betere salarieering der gemeenteambtena ren en werklieden. Verbooging van de som, waarvoor geen be lasting wordt met flinke progressie daarnaast. Goede woniDgen voor gemeentearbeiders. Enzoovoorts. Het verkiezinr/smi nier der a.-r.| Krachtige aan) van wegen verbeten' Goed salaris voor a\ ambtenaren, en wer, lieden in gemeent) dienst. De gemeentelijke in korostenbelasting(Hfd Omslag) zij progressief met inachtneming van lagere inkomens, kin deraftrek en aftrek voor inwonende onvermo. gende familieleden. Verhuring v. wonin gen van gemeentewege gebouwd, zoo noodig beneden den normalen huurprijs, aan arme, groote gezinnen, onder voorwaarden door den Raad te stelleD, Wij hebben by het overschrijven dezer punten moeite gehad, ze niet aan den ver keerden kant van de lijn te plaatsen. Waarmee we maar zeggen wilden, dat we in elk geval binnenkort een heilstaat verwachten in Middelharnis. En over vier jaren zien we bet gebeuren, dat de anti revolutionaire en de vrijzinnig-democratische candidatenlysten worden verbonden, op welk moment ook „Onze Eilanden" mee gaat doen aan de politiek. OOLTGENSPLAAT. Lid van den Bond voor den Geld- en Effectenhandel in de Provincie. Commissionnairs in Effecten. Verkoopen pandbrieven van uitsluitend le Klasse Hypotheekbanken, als: Amliemsche Hypotheekbank. Insulaire Hypotheekbank. Utrechtsche Hypotheekbank. TTestlandsche Hypotheekbank. Eén uur per dag. (Vrif naar Worstelen en Overwinnen van Orison Swett Marden). Wat al wonderen zyn er verricht in „één uur per dag"l Eén uur per dag aan ydel genot ontrukt en nuttig besteed, zou ieder een met een gewonen aanleg in staat stel len zich meester te maken van een geheele uur oer dag zou van een en ander huisraad, op Woensdag 14 Mei 1919, nam. 5i/i ure (zomertijd), te 2 1 SOMMELSDIJK, v. h. gebouw „Harmonie" a. d. Langeweg. w.o. een orgel, secretaire, mah. kasten, tafels, stoelen, canapé, ledi kanten, kinderwagen, een wasch- machine, grammofoon met platen, 2 veoren bodden met toebehooren, 1 chiffonnière, enzoovoorts. Te bezichtigen vóór de verkooping namiddag tusschen 2 en 4 ure in de zaal van „Harmonie." Deurwaarder P. J. GROENENDIJK. mijnbeer Van Zandwijk zoo vriendelijk was my mee te nemen. Ik wou U dank zeggen voor Uw attentie, om ons dat wild te zenden en U vooral te verzoeken IJselo niet meer aan te doen. Hel moebt te veel van Uw kostbaren tjjd vorderen". „Ik beken schuld. Welnu laat ik U dan ver gezellen om met Uw papa eens te spreken over een gemeenschappelijke expeditie. Mijne bezig heden zullen spoedig verminderen. Ik hoop binnenkort vrij wat werk te kunnen overdragen aan Hendrik Labori, dien U zoo pas gezien hebt. Heuscli, ik heb plan U niet te verwaarloozen". Zij stondeD op. Het wagentje van den jonker stond nog altijd te wachten. De freule stapte jn. Van Zandwijk wackte nog even op Van Vloten. Deze kwam spoedig ora den hoek van het huis te voorschijn aan de band een zwart paard leidende. „Daar heb ik een van de beestjes", zei hij, „hoe vindt je hem"? „'t Ziet er goed uit. Maar er valt op 't gezicht lang niet alles van te zeggen. Je moet hem eerst eens een dag laten galoppeeren. Als hy dan nog niet dood Deervalt, bun "je staat op beo» maken. „Precies mjjn gevoelen". Van Zandwjjk nam Daast Johanna plaats en liet de zweep knallen. Van Vloten nam hel paard aan de hand mee, alsof hy het wilde laten draven en slingerde zich toen plotseling met één sproög in het zadel. De merrie ging op haar acBterpooten staan, doch zjj voelde aanstonds, dat zij roet haar ruiter geen kunsten behoefde uit te halen en ging in een bedaarden stap naast het rijtuigje loopen. De boeren op het land oogden hen na, tot zy in het bosch ver dwenen. Terwijl de wielen van de sjees over het grtnd knarsten, kwam er over Johanna een vreemde stemming. Haar tegenzjn tegen Van Vloten was geweken, zyne verontschuldigingen begon zy aarzelend te accepteeren. Het was dan ook onredelijk om te verwachten, dat hy het werk op den .Dollenkamp" zou laten liggen om een bezoek te gaan brengen aan een paai' menschen, die toevallig niets te doen hadden, Zij trachtte hem ongemerkt te bespieden, terwijl hy rustig te paard zat en van tyd tot tyd eenige woorden wisselde met haar buurman. Heel spoe dig had zij bemerkt, dat by onberispelijk paard reed. Soms had zy haar vader gadegeslagen, als hy een rytocht maakte, en zy moest toegeven dat Van Vloten zyn paard met veel meer gemak bestuurde. Het scheen haar, dat zyn forsche gestalte nog veel beter uitkwam in de rykleeding dan den vorigen maal, toen zij hem gezien had in wit flanellen kostuum. In sómmige opzichten hinderde haar dat. Het zou haar genoegen gedaan hebben, als zy met grond eene aanmerking had kunnen maken op zyn gedrag, zijn kleeding, zyn gestalte. Hij was haar te volmaakt, zy zocht naar een zwakheid en het ergerde haar, dat zy Vloten trok den hoed dieper in de oogen en Johanna slak haar parasol op. Onder den rooden gloed, die aan haar gelaat en haar paarse japon een eigenaardigen scbyn gaf, zag zij er werkelijk bekooorlyk uil. Toen Van Vloten een oogenblik op haar het oog liet vallen, werd hij er door getroffen en zijn blik bleef aan den haren haDgen. Hy zag haar op zyne gewone wjjze diep in de oogen, zoodat zy blozeDd een anderen kant uit keek. Hy begreep niet, welk een effect zyne schitterende oogen op eene vrouw moesten maken en langs zijn mond trok een vaag lachje, dal zyne verachting uitdrukte. Hij ducht, dat zy coquet moest wezen en dat verlaagde haar in zyne oogen. Toen zij den dwarsweg naar IJselo bereikt haddeD, hield Van Zandwijk het paard in en Van Vloten stapte af. .Ik heb weinig tyd", merkte de jonker op, „het is reeds het uur van koffiedrinken en ze zullen thuis wachten". „Geef je geen moeite, Van Zandwyk. Ik zal de freule wel thuis brengen. Tot a.s. Maandag. Je komt me zeker wel afhalen"?) „Ik zal om negen uur by je wezen. Dag freule, prettige wandeling". De sjees ging verder, en Johanna en Van Vloten vervolgden te voet hun weg. ,Myn papa zal wel eenigszins verrast 2ijn dat er geen kon ontdekken. Zjj hadden het boschU nog komt. We hadden de hoop opgegeven verlaten en volgden nu den straatweg. De zonU nog weer te zien." stond hoog in het Zuiden en het licht viel hun I „Ongemerkt gaat de .yd voorbij. Het is nu door de bladeren scherp in het gezicht. Van reeds drie weken geleden, sinds wjj dat zeil- y VERKOOPING. Op Dinsdag 13 Mei 1919 en ioonoodig volgenden dag telkens des voormiddags 10 uur (Zomertijd) in het Hotel VAN DEN DOEL te DIRKSLAND OM CONTANT GELD; Eene groote partij manufacturen, kinder-, meis jes en vrouwenschorten, benevens le kwaliteit groote wollen dekens. Genummerd te bezichtigen: Maandag, 12 Mei 1919 des nam. van 2 tot *8 uur (Zomertijd). Ten verzoeke van den Hear J. GOEMAAT te Lexmond. Notaris VAN BUUREN. OPENBARE VRIJWILLIGE VERKOOPING. Notaris AKKERMAN te Ooltgens- plaat is voornemens op Woensdag 7 Mei 1919 in het Hötel MOELKER te Oolteensplaat by veiling en op tochtje gemaakt hebben, doch'dit werd mij eerst bewust, toen U er vanmiddag de aandacht op vestigde. Wanneer men het drnk heeft vergeet men allicht, dat er nog meerdere plichten in het leven te vervullen zyn". „Zegt U liever, dat U ons gezelschap niet de moeite waard vindt. U hebt zooveel meoschen in Uw leven gekend, dat het U weinig kan schelen, de kennismaking met ons te bevestigen en aan te houden". „Spijt U dat, freule"? Van Vloten vroeg dit ernstig. Zijne oogen zagen Johanna onderzoekend aan en deze blik bracht haar nogmaals in ver warring Weer kleurde zij en was genoodzaakt een anderen kant uit te zien. Ook de ander was onaangenaam getroffen, want hij legde ait weder uit als behaagzucht. Onverwacht klonken hejn dan ook de oprechte woorden in de ooren: „Zeker mijnheer, spyt mij dat. Ik vind U een interessant mensch, feitelyk de eeDigste in de heele streek, waarmee ik van gedachten kan wisselen. U stelt belang in mijne aspiratie's, of U doet zich zoo voor, wat voor my op hetzelfde neerkomt. U kunt mij van dienst zijn, Uw ge zichtskring is wyder dan de myne en ik geloof dat Uw kenDis zeer groot is. Uw levensbeschou wing is iets aparts, terwyl ik zelf hier geestelijk te gronde ga. My dunkt, dat men iemand niet royaler om zijne vriendschap vragen kan". Van Vloten zweeg. Zyn gelaat stond strak, want hij gevoelde plotseling, dat Johanna een ernsLig onderwerp ter sprake bracht, omdat zij van haar leven maken wilde, wat er van te Openbare Vrijw. Verkooping van en Op Woensdag 21 Nlel 1919 nam. 2 ure te Sommelsdijk aan den Oost- dijk voor het huis van den Heer I. ROETMAN aldaar: Molton, flanel, jaeger, linnen en ka toenen goederen, dames- en kinder onder- on bovenrokken, schorten, overhemden, blauwkeper kielen, jassen, broeken. 2-1 Gebreide goederen als: sokken^kou- sen, Iyfjes, broekjes, zakdoeken, hunddoekeu, vaatdoeken, kantstof, galon, elastiek, garen, band, mes sen, scharen, portemonnaios, lepels, vorken, alpaca-zilver, zeep, borstel werk, enzoovoorts. Deurwaarder GROENENDIJK. VERKOOPING Op Vrijdag 16 Mei 1919, 's avonds 71/, uur, zomertijd, te Dirksland, maken was. Van zyn kant was Van juist een natuur, ora dit noch geëxalti noch exentriek te vinden en hut naar wa& te schatten. Zy liepen een oogenblik zond. spreken naast elkaar voort. Van VIoteD streel met schijnbare oplettendheid rijn vingers dooi de manen van zyn paard. Toon bleef hij stilstaan en zeide: „Uwe redeneering i9 goed op slechts één enkele bedenking mi. U vraagt my' vriendschap. Doch het heeft my altyd toegeschenen, dt vriendschap tusschen man cn vrouw niet mogelyk is. Vrouwen begrijpen niet van vriendschap, z(j haten haar sexegenooten en kunnen den vriend slechts liefhebben. Johanna wilde hem in de rede vallen, maar hy vervolgde rustig: „Pardon, laaat my uitspreken. Ik weet het veel beter dan U. Tusschen ons ligt een verschil van byna twintig jaren en dit beteekent, dal U nauwelijks volwassen is en ik mij my'D jeugd bijna niet meer herinneren kan. Nu weet ik wel, wat U in bet midden wilt brengen. U js moderner dan ik. Mijne levensbeschouwing is conservatief, ver-ouderwetscht en de nieuwere gedachten, die zich baan breken, passen daarin niet. Daarom reken ik mij verplicht, U dat 1 zeggen, vooral nu ik bemerk, dat U iets X my verwacht." :merk, dat iets Wordt vorvoli

Onze Eilanden | 1919 | | pagina 2