6 ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 3 MEI 1919. NIEUWENI1»0RN> Dinsdag heeft de Arr. Rechtbank te Rotterdam, G. de R. alhier veroordeeld tot l'/a jaar gevangenisstraf wegens heling en poging tot doodslag. Op Maandag 5 Mei zullen aan de le O. L. S. nieuwe leerlingen worden aan genomen. Voor de vacante betrekking van onder wijzeres aan de le O.L. S. hebben zich 17 sollicitanten aangemeld. ROCKANJE- Op verzoek van tal van ouders die met den nieuwen tijd geen vrede hebben zijn de schooluren op de openb. lagere school nu verzet van 10 tot 1 uur en 's middags van half 3 tot half 5. Heden Maandagmorgen, terwijl de koekoek voor het eerst hier riep lagerwal anderhalf voet sneeuw en vlogen de vlokken hem in 't gezicht bij ijzige koude zoodat die lenteroep anders door ons blij begroet als een jubeltoon, thans deed denken aan een schrille kreet van smart by den droevigen wintertooi van het landschap. Zes en veertig jaar geleden meldde men ons, men had het zoo goed onthouden omdat er een begrafenis toen in de familie was had de 28ste April ook het droevige sneeuwkleed om de leden. Van officieuse zijde vernamen wij, dat om ongestoord te kunnen wandelen in het gezellige bosch „De ronde Wei" alhier aan den voet van het fraaie schapengorsduin er by den eigenaar, den heer Corn. Trouw te Nieuwenhoorn een wandelkaart moet worden aangevraagd. Maandag en Dinsdag moesten de kin deren van de openbare lagere school weer naar huis gezonden wegens de snerpende koude daarby gebrek aan brandstof. Aan den Molendijk is de bouw van de Klompen fabriek aangevangen. Deze week arriveerden de eerste patiën ten van het Bad Walestein en zijn de baden begonnen. Den 12en Mei wordt de Veiling „Oost- voorne" te Oostvoorne geopend. OOSTVOORNE- In de raadsvergadering van 1.1. Donderdag werd de Heer W. J.Kaptein als burgemeester van Oostvoorne geïnstal leerd. Toen Z.E.A. door het raadslid, de Heer Pikart in de raadszaal was- geleid werd hij door den plaatsvervangend Burgemeester den heer v. d. Knaap aan de raadsleden voorgesteld, en na voorlezing van de benoe ming den nieuwen Burgervader den ambts keten ter hand gesteld met den wensch dat de nieuw benoemde mocht meewerken aan de verheffing van Oostvoorne. De Heer Kaptein uitte zyn dank in de eerste plaats aan H. M. voor de benoeming, in de tweede plaats den heer van der Knaap voor diens goede wenschen en zegt zyn best te zullen doen niet alleen in naam Burgemeester te zijn, maar ook in werke lijkheid, maar rekent hierbij dan ook op de medewerking van al de raadsleden. Hy dankt tenslotte den Heer v. d. Knaap voor het waarnemen zijner functie geduren de de vacature. Er was weinig belangstelling by deze voor een gemeente toch gewichtige plechtigheid. De vereeniging „Oostvoorne Vooruit!" heeft tot den Raad een verzoek gericht om het telefoon- en telegraafkantoor daar op dezelfde uren te openen als te Brielle, en een tweede verzoek om borden in de gemeen te te plaatsen, waarop is aangegeven de maximumsnelheid, waarmee auto's en mo torfietsen in den gemeentekom rijden mogen. BRIELLE- De kermis, die niet gehouden ia gedurende de mobilisatie, zal weer door gaan, en wel 7 Juli. Door de H. O. V. Libertatis Primitae zal elke maand een muziekuitvoering ge geven worden op de markt. Door verschillende winkeliers werd alhier een vergadering gehouden, ter ver krijging van een wettelyke verordening op de 8-urige sluiting. Eveneens waren bewyzen van sympathie ingekomen van verschillende winkeliers, Uit. de stemming die gehouden werdl bleek dat 2/3 voor 8 urige sluiting gedurende het geheele jaar en */3 voor 9-urige 'sj zomers en 8-urige sluiting 's winters. Men zal du een lijst presenteeren die tegen 8-urige sluiting is om de wettelijke veror dering tegen te gaan. Vrijdagavond werd in de Plantage de nachtegaal gehoord, wel wat te vroeg in dit jaargetijde, daar er nu Zondag veel sneeuw en hagel viel. Een collecte voor het Geuzengesticht bracht op f58,70. Den heer W. Houtman, alhier zal heden Zaterdag den dag herdenken dat hij 25 jaar als kellner werkzaam is bij deD heer P. v. d. Reijden, in hotel „de Nymph" dat de jubilaris nog vele jaren als zoodanig werkzaam mag zijn en dat bet- hem dien dag niet aan bewyzen van belangstelling moge ontbreken. De verjaardag van onze Princes Juliana hier niet onopgemerkt voorbijgegaan. -kenist bespeelde van 5—6 uur het car .on, muziekvereeniging Libertatis rnmitiae gaf concert in de muziektent op de markt. Van gemeente en Rijkswege werd gevlagd. Veilingsboricht van 24 April 1919 der Brielsche Groenten- en Fruitveiling. Kropsla f 2,00 tot f 4,00 per 100 krop. Prei f2,40 tot f 3,10 per 100 bos. Spinazie f28,— tot f30,- per 100 K.G. Peen f 12,- per 100 bos. Uien f 2,10 per 50 Kg. Rbabarber f 7,20 tot 18,10. Witte Asperges f 0,56 per bos. Seldery f 8,20. - Naar wy vernemen heeft Mr. L. Trouw zyn kassierszaak per 1 Mei verkocht aan de Nationale Bankvereeniging. Weder eeD particuliere firma opgeslokt door het groot bankbedrijf. Woensdagavond, na afloop van de muziekuitvoering, is het rumoerig op straat geworden, en wel zoo, dat de ruiten inge worpen zijn by den Inspecteur van Politie. Een patrouille, die aanwezig was, heeft onder leiding yan den inspecteur de Voor straat afgezet, wat niet heel gemakkelijk ging daar er nog al wat patronen op ver schoten zijn. Tegen elf uur was het weer rustig op straat. ZWARTEWAAL-De opbrengst van de Emma- bloemcollecte bedroeg voor deze gemeente f 14,35. Hartelijk dank aan de jongedames, die zich met den verkoop belastten. -"Maandagmorgen werd op de Kade al hier het lijk gevonden van den 4S-jarigen C. Voogt, werkzaam aan de Steekvisscherij alhier. Waarschijnlijk was de man, tenge volge van oververmoeidheid, niet ver van zyn woning, neergezegen. De ongelukkige was vader van een talrijk gezin. - De Nutsbibliotheek zal gedurende de zomermaanden gesloten zijn. In verband met den zomertijd zyn de schooltijden veranderd. Voormiddags wordt onderwijs gegeven van 9 tot 12 en 's na middags van 2 tot 4. De melkprijs is verminderd van 20 cent op 16 cent per liter. Binnenkort verwacht men nog eene belangrijke daling. - Tot bestuurslid van de Coöperatieve Steenkolenvereeniging „de Volharding" werd in de plaats van den heer Mey burg gekozen de heer J. Goudswaard. De heer Nieuwdorp werd herbenoemd. UEENVLIET- De twee volgende Candida tenlysten voor leden van den gemeenteraad zyn ingediend: A. 1 G. van der Hoek, 2 A. vanderGie- sen, 3 L. Arenbout, 4 C. Oostdyk, 5 S. de Vries, 6 J. M. Korteweg, 7 P. Smit, 8 H. Kraak, 9 G. Kortleve. B. 1. A. F. Kroes, 2 E. Wevels, S H. van Hees, 4 A. Oostdyk, 5 F. Kraak, 6 S. J. Brouwer, 7 C. Kruik, 8 C. van Beek, 9 C. de Kievit. Als eene bijzonderheid kunnen we hierbij opmerken, dat No. 2 van lijst A tot de Anti-revolutionaire partij behoort. De overige leden zyn de vrijzinnige richting De bakkerij van den heer C. Swemle is overgegaan aan den heer Smit van Ab- benbroek. NIEUWESLUIS-OEEW LIET-Het jaarlijks Concours Hippique te Nieuwesluis—Heen- vliet; zal ditmaal plaats hebben op Zondag 6 Juli aanstaande. Reeds nu kan worden vermeld, dat de commissie verzekerd is van de medewerking van de meest vooraanstaande personen op het gebied van paardensport, en dat ver schillende kunstvoorwerpen door belang stellenden ter beschikking van de commissie zijn gesteld. Het programma zal een vijftal nummers bevatten, zijnde: le. Concours Eenspannen voor landbouw- tuigpaarden, 2e. Idem voor Luxe paarden, 3e. Concours tweespannen, 4e. Spring-concours; en 5e Jachtrit voor Jachtpaarden. Van diverse eersto klas stallen is reeds deelname op ruime schaal toegezegd, ter wijl aan het spring-concours en aan de jacht rit o.m. verschillende cavalerie-officieren zullen deelnemen. Nog zy vermeld dat de commissie er in geslaagd is het muziekkorps van de Konin klijke Scherpschutters te Rotterdam, be staande uit ruim 40 werkende leden te enga- geeren, zoodat het een schitterende dag be loofd te worden. ROZENBURG- De Burgemeester van Rozen burg maakt bekend, dat het Voljaars-Kohier der Personeele Belasting No. 1 over het belastingjaar 1919, invorderbaar is verklaard en aan den ontvanger ter invordering ter hand gesteld. Bij de Dinsdag door het Hoofdstem bureau gehouden loting werden de candi- datenlysten voor de a s. Gemeenteraadsver kiezing in deze volgorde geplaatst: 1A.R. lijst, 2 Liberale lyst, 3 Christ. Hist, lijst, 4 lijst van een groep kiezers. Door vele ingezetenen van ods eiland is een request aan H. M. de KoDingin ge- teekend, waarin verzocht wordt het tarief van het veer Rozenburg—Maassluis niette verhoogen. De Kroon heeft in hoogere instantie hier over te beslissen. Een paar ongenoode gasten hebben zich hedennacht door inbreking toegang ver schaft bij den landbouwer Boogerd. Ver schillende voorwerpen van waarde werden door hen medegenomen. Eer zij het eiland per veerboot konden verlaten zijn zeeven wel door de politie ingerekend. Juist een jaar geleden werd by den heer Boogerd eveneens ingebroken. 'OUDENHOORN. Aan 't op 29 Mei a.s. te Oudenhoorn te houden concours en festival zal door de volgende vereenigingen worden deelgenomen: 1. „Katendrechts Fanfare," Rotterdam, 3e afd. fanfare; 2. „Vriendenkring" Rotterdam, 3e afd. mannenkoor; 3. „Nieuw Leven", Nieuwenhoorn, 3e afd. gemengd koor; 4. „Zanglust", Nieuw-Beyerland; 5. „Oefening en Uitspanning", Rysoord. 6. „Looft den Heer", Rotterdam; 7. „Door OefeningHoo ger", Rotterdam8. „Zanglust", Vierpolders, 3e af. vrouwenkoor; 9. „Zingen is Leven", Pernis; 10. „Ido's Mannenkoor", H.I. Am bacht, 2e afd. mannenkoor; 11. „Aurore," Rotterdam, le afd. harmonie; 12. „Onder linge Zangstudie", Rotterdam, le afd. man nenkoor; 13. „Onderling Genot", Pernis, le afd. gemengd koor; 14. „Excelsior," Zwarte- waal; 15. „De Kleine Trompetter," Abben- broek, le afd. fanfare; 16. „Volharding," Oostvoorne; 17. „Advendo," Rotterdam, le afd. vrouwenkoor; 18. „Looft den Heer," Brielle; 19. „Inter Nos", Rotterdam; 20. „Harmonie", Slikkerveer, afd. uitmuntend heid fanfare; 21. „Onderlinge Zangstudie", Rotterdam, afd. uitmuntendheid gemengd koor. Ongeregeld goed. Wy hebben eenigen tyd geleden alsRedactie van ons blad het genoegen gehad, geverba liseerd te worden door den Inspecteur van Politie te Brielle. Na dien tyd zyn nu maan den verloopen en wy hebben er niet het allerminst van vernomen. Dat speet ons, want wy hadden niets liever gezien, dan dat eens door den rechter ware uitgemaakt, of de pers het recht, neen, sterker den plicht niet heeft, te waken over de rust en de' veiligheid van eerzame burgers. Reeds eenigen tyd geleden hebben wy ge ruchten gehoord over het heldhaftige optre den van dezen jongenheer die op een onzalig oogenblik in het politiecorps en op een nog onzaliger oogenblik in het rustige stadje Brielle is terechtgekomen. Er zou geschoten zyn met scherp door dezen meneer, die wij reeds eenmaal hebben aangeraden zich niet te gedragen als een kwajongen. Onze goed bedoelde raadgeving is blijkbaar door zijn zoo zeer Hoogwelgeborens in den wind ge slagen. Wij hadden toen niet de gelegenheid, ons te voorzien van juiste gegevens, en daar om hebben wy toen niets gepubliceerd. Toe vallig kregen wij van onzen correspondent daarover geen bericht. Wy ontvingen thans het hier volgende ingezonden stuk van den heer Veenenbos, dat wy, om er de bijzondere aandacht op te vestigen, op deze plaats afdrukken. Het doet ons genoegen, dat de heer V. zyn stuk met zyn vollen naam onderteekent. Het luidt aldus: Mijnheer de Redacteur Mag ik voor onderstaande een plaatsje in uw veelgelezen bladl Het kranige optreden van onzen Politie-Inspecteur. Het is mij en vele anderen geblekeD, dat het Brielsche publiek het optreden van zijn Politie-Inspecteur nog altijd niet op de juiste waarde weet te schatten. Onophoudelijk lazen we in allerlei bladen „afkammende" artikelen over het optreden van Brielle's Inspecteur. Maar heusch lezers, laat je door dergelijke artikelen niet beïnvloeden, weet toch het onvermoeide speureD, het plichtsgetrouwe achtervolgen van groot6 misdadigers in en om onze oude veste, beter waardeeren. Hadden we hier ooit een Inspecteur die beter op de „kleine steentjes" wist te passen (als ze van goud waren kon het onmogelijk beter), die juister de snelheid van voorbij- snorrende motorrijwielen wist te bepalen; die koetsier en voerlieden beter wist te over tuigen welk een strafbaar feit ze pleegden, wanneer ze hun paarden even onbeheerd lieten staan??? Neen, honderd maal Deen, daar moeten al z'n voorgangers het bij afleggen. Maar uw blad mijnheer de Redacteur, dat toch bekend staat als een der beste inge lichte uit deze streek wist ons niets te ver halen van het verschrikkelijk gebeuren op j.l. Vrijdagmiddag 25 April. Mogen wij, Brielsche ingezetenen, niet weten welk drama zich er toen in de plantage afspeelde en wordt het kranige optreden van onzen Inspecteur zoo onder de koren maat gezet. Wist uw verslaggever van de diefstal en roovery niets af? Schrik niet lezers, dit zyn slechts termen van onzen geachten Inspecteur. Een dame wandelde Vrijdagmiddag met eenige kinderen in de plantage, waar de kinderen eenige boterbloempjes, madeliefjes en wat speenkruid hadden geplukt, in totaal ten getale van 10 h 15 bloempjes. Onze Politie Inspecteur kwam de diefstal en roovery, zooals het door hem werd ge- qualiflceerd op het spoor en maakte proces verbaal op, ten eerste wegens diefstal van de .hierboven bedoelde veldbloemen en ten tweede in strijd met de politie-verordening die mijnheer de Inspecteur niet goed schynt te kennen dat de dame zich eenige passeD op het gras bevond. Het procesverbaal wegens diefstal werd daar de dame tegen wis procesverbaal werd opgemaakt in Maassluis woonachtig is, door gezonden aan den Commissaris van politie aldaar, door wien zij Zondag j. 1. ia verhoor werd genomen. Is het niet ergerlijk inwoners van Brielle dat door onzen Politie Inspecteur, tegen niets kwaads vermoedende personen zoo actief wordt opgetreden, en zou het geen aanbeveling verdienen indien hoogere auto riteiten eens met het onbehoorlijk optreden van onzen Politie Inspecteur in kennis worden gesteld. Mijns inziens zou dat terecht zyn, daar toch vooral in dezen tyd van revolutie, het optreden van een Politie Inspecteur, geen aanleiding mag geven dat de inwoners zich tegen het gezag kanten het welk helaas door bet onbezonnen optreden van onzen Inspecteur geschiedt. Neen het optreden van onzen Politie Inspecteur is beneden alle critiek en ik hoop dan ook van ganscher harte in het belang van Brielle, dat op zyn onbehoorlyk en onrechtvaardig optreden zal worden gewezen. U dankend, mynheer de Redacteur voor de verleende plaatsruimte teeken ik Hoogachtend J. B. C. VEENENBOS. Met de zelfde post bereikte ons nog een stuk, dat ongeveer als volgt luidt: „Woensdagavond zou er muziek zyn op de markt. Alles vroolykheid natuurlijk, niets dan vroolykheid, ook onder onze soldaten. Een was er byzonder vroolyk, doch dat kon dat ventje (de Inspecteur van Politie Red.) zeker niet veleD, dus kwam direkt de gum mistok er aan te pas, en ging er een de kast in. Hadden nu onze soldaatjes hem maar direkt aangepakt, maar ze waren nog te fatsoenlijk; eruit moest hy, en jawel, eruit kwam hy. Doch toen ging men in optocht naar zijn huis (hy zorgde wel dat hy tusschen vier muren zat); ook onze burgemeester was bij hem. En jawel, de ruiten gingen eraan. Dat was het slot van zyn optreden. Wij leven anders in zoo'n rustig en vroolijk Brieltje, en nu, ziedaar, alles in de war door zoo'n (hier volgt een naam van een diersoort, voorvader volgens Darwin van den mensch, Red.); ja, een (volgt zelfde kwalificatie, Red.); je moet hem nu alle dag zien rijden, doch ook al met een agent bij zich; dus hy is bang; doch ruiten in, en daar komt hy, dat begrijp je, direkt alles in de weer. En wat doet meneer? Schieten, schieten I Dus alles nog meer in de war. Een soldatenpatrouille komt erbij, en toen was hy het ventje, dat begrijp je. Vreemde soldaten, die van niks afwisten, begonnen ook al te schieten, doch dit was gauw uit, daar hy niets over de soldaten had te vertellen. Enfin, hij leeft nog, jam mer genoeg. Dit is nu ons anders zoo rustig Brieltje Zoo gaat onze verontwaardigde en be droefde inzender nog door, over het bekeu ren van caféhouders, sigarenwinkeliers', menschen die hun fiets even laten staan, enzQovoorts. Hij vertelt nog, hoe ook de baron zijn hit eens onbeheerd heeft laten staan aan het station en toen bekeurd is door een Hinken burger. „Geef eens ant woord in de krant, hoofd der PolitieI" roept hy ten slotte. Het is niet noodig dunkt ohs, aan deze feiten nog veel toe te voegen. Wy kunnen slechts een tweeledigen raad geven aan de inwoners van het rustige Brieltje. Want dat er een eind aan moet komen, vóór deze waanzinnige onherstelbare onheilen sticht, staat vast als de oude Brielsche toreD. Nu dan, onze raad: le. Zendt ons geregeld mededeellng van al wat er door den heer A. A. van der Borch in dezen geest wordt misdreven. 2e. zendt een deputatie aan den Minister van Justitie en vrjiag hem dringend onmid dellijk ontslag voor dezen mensch in Bolsje- wiki-gedaante De heer Veenenbos wil zich daar misschien wel voorspannen. Schrijft ook eens aan de Tucht-unie, die zoo'n verzoek stellig zal willen steunen. En nu verzoeken wy den Inspecteur in Hoogsteigen persoon onderdanig, nogmaals een klacht in te dienen „wegens beleedigiDg en laster." Het zal ons slechts aangenaam zyn. Laad- en Tuinbouw. Verslagen en Mededeelingen 1919. i. Zoo even bezorgde de post my No. 1 van de bekende Verslagen en Mededeelingen van de Directie van den Landbouw. Het bevat een beknopt Verslag der Landbouwproef- velden over 1913—1916. Gaan we den in houd na, dan treffen we zeker veel aan, dat ons aller belangstelling overwaard is. Zoo lezen we in de eerste Afdeeling: „Bouwland" over „Bemestingsproeven": 1. -Proefnemingen ter vergelijking van stalmest en hulpmest. 2. Bemestingsproef ter vergelykiDg van de waarde van verschillende stikstofhouden- de meststoffen; 3. Proefnemingen omtrent de rentabili teit eener kalibemesting op kleigrond; 4. Proefneming met kalkhoudende mest stoffen 5. Bemestingsproeven met gier op bouw land. 6. Proefnemingen met salpeterzuren am moniak. Dan volgen: Grondverbeteringsproeven, Proefnemingen met en op aardappelen enz. enz. In totaal niet minder dan 37 hoofdstukken. Dus wel de moeite waard en elk wat wils. Ik geloof, dat menig landbouwer en vee houder er heel wat in vinden zal, dat zijne belangstelling wekt en hem tot lezen prik kelt. Ik zie daar b.v. op blz. 84 het opstel over Proefnemingen om de waarde van suikerbie tenkoppen en -bladeren als bemesting te con troleeren. Da's nu geknipt voor een „belang stellend lezer" die my al meer dan eens vroeg over dit onderwerp eens iets in 't mid den te brengen. Hy was al maar van oor deel, dat ik de suikerbietenkoppen en -bla deren als voeder wel wat al te veel „ophe melde" en de „groote bemestingswaarde" er van vergat. Eerst wordt beschreven een proefneming in den tweeden Bathpolder, dan een te Colijn8plaat en daarna een te St. Maartens dijk. De proef resultaten zijn echter van dien aard, dat het niemand verwonderen zal in de conclusie betreffende de proef in den Bathpolder te lezen: „Uit een vergelijking der perceelen zou men kunnen afleiden, dat koppen en bla daren inderdaad eenigen invloed hebben uit geoefend op den oogst van groote knollen (er werden aardappelen verbouwd). Heel veel beteekent echter de gunstige werking niet, daar de meerdere waarde van perceel 2 (bemest met bladeren en koppen) slechts f27,86 bedraagt." En dat, terwyl niet min der dan 45520 K.G. was ondergeploegd. De uitkomsten voor Colijnsplaat gewagen van een meer waarde van den oogst bewerkt door koppen- en bladeren van f52,— per H.A. en ten aanzien van de proefuitkomsten te St. Maartensdijk vernemen we hoe „de uitwerking van eenige duizenden K.G. kop pen en bladeren op den aardappeloogsttegen over die van 725 K.G. ammoniak-superfos- faat geheel in liet niet zinkt. Heusch 1 men moet geen koppen en bla deren onderploegen. Te meer niet, omdat ze zoo'n groote voederwaarde bezitten. Het doet my zeer veel genoegen dat het door my aangehaalde verslag daar aan 't slot ook nog even op wijst. Er staat dit van: „Versche koppen en bladeren hebben, vergeleken met voederbieten en gerstemeel een voederwaarde van f 14,90 per 1000 K.G. en vergeleken met ingekuilde pulp en goed hooi van f 13,25. Tegenover ingekuilde pulp, hooi en gerstemeel vertegenwoofdigen de ingekuilde bladeren en koppen vaneen H.A. een waarde van 136,69 of f7,50 per 1000 K.G." Een en ander volgens berekeningen voor komende in „Verslagen en Mededeelingen" no. 4 1916. Hoeveel zouden dan de koppen en blade ren wel niet waard geweest, zijn, als men ze vergeleek met pulp, hooi en gerstemeel in de latere perioden uit de oorlogsjaren? Ik herhaal, wat ik al zoo dikwylszeide: koppen en bladeren moeten niet op 'tland blijven. Dan zyn ze niemendal of heel wei nig waard. In den stal daarentegen doen ze heel veel nut en maken ze zich uitnemend betaald. Is „Een belangstellend lezer" over m'n antwoord tevreden? Ik hoop 't zeer. Intusschen wil ik tot besluit opmerken, dat de nu aangehaalde Verslagen en Mededeelingen door my nog wel eens een keer naar voren zullen wor den gehaald. Vlaardingen, 30 April 1919. G. van der Molen, Landbouwonderwyzer. Raadselen der Beurs. Woensdagavond 30 April 1919. Een beweging zboals zich in de laatste veertien dagen op onze beurs voordeed, en waarby voor verschillende afdeelingen ver beteringen zyn te vermelden, die aan het onwaarschijnlijke grenzen, hebben wy in jaren niet medegemaakt. En dat terwyl de politieke hemel zwaar bewolkt is. Steeds nader komt thans de vrede, maar alweer is er oneeDigheid tusschen de deelnemers aan de conferentie geweest, en wat eenigen tyd geleden ten sterkste werd tegengespro ken is thans een feit geworden. Italië wil zich niet schikken naar den wil der overige mogendheden en heeft de samenkomst ver laten, om overleg te plegen met zijne re geering en het volk. En deze breuk is alweer het gevolg van watmeninDuitschlandzoo afkeurde, nl. annexionisme. Het verschil zal natuurlijk wel worden bijgelegd en een uit weg worden gevonden om ieder tevreden te stellen. Ook de toestand in Duitschland baart zorg en hoewel de regeering thans nog eenigszins de overmacht houdt, wat ook het gevolg zal zyn van de aanwezigheid van zooveel vreemd soldatenvolk, die de Duitsche regee ring eventueel zouden steunen, het zal de vraag zyn of de regeering een uitweg zal vinden voor de financieele regeling van de oorlogsleeningen en de schadevergoedingen. Want wel heeft de tegenwoordige regeering verklaard de schulden te zullen erkennen maar dat is niet gelijk aan betalen. Ook de Russische kwestie is nog steeds urgent. Deze zal op de vredesconferentie geregeld moeten worden want opnieuw de wapens opnemen zou in strijd zijn met de beginselen van den volkerenbond. En waar Engeland en Frankrijk enorme financieele belangen hebben in Rusland zullen deze het er wel op aansturen dat er met Lenin (de1 tegenwoordige czaar van Rusland?) onder bandeld zal worden. Ook verontrustend is de toestand in Belgis, waar volgens Belgische opgaaf 800.000 werk.^ w

Onze Eilanden | 1919 | | pagina 6