f 9Êt ERKOOPING et nieuw gebouwde 6 Paarden, Melkkoeien, ONZE EILANDEN DEKDE BLAD. VERSLAGEN. OPENBARE WILLIGE VERKOOPING Jerdagen 20 en 27 Maart (919, 3 des namiddags om een het Hotel Geluk te Oude bij veiling en in het Hotel ire aldaar bij afslag van w perceelen uitmuntend Bouw en Weiland n in den Heeren polder de gemeente Oude Tonge, Dotte van 36.70.16 H.A. 2-2 gemeten 275 roeden. In ilen en in combinatiën. Te irden 15 Mei aanstaande gestanddoeniog van loo- buurovereenkomsten. Rder bij billetten omschre- Notitie verkrijgbaar ten ■e van ondergeteekenden Notaris AKKERMAN. nsdag 2 April 1919 bij Inzet en nsdag 9 April 1919 bij Afslag, ;s des avonds 7 uur in het ftnt Waare te Oude Tonge. le Tonge aan den Zuider en dijk, in twee koopen en natie, ten verzoeke van den Frans van Peperstraten. Notaris VAN BÜC7REN. Openbare willige Verkooping sdagen 18 en 25 Maart 1919, Is des namiddags ten half ur in het Logement Mooijaart n Bommel, bij veiling en in gemen t van der Plaat aldaar, lag van de Hofstede Gedacht met diverse elen kostbaar Bouw- en iland, ter grootte van 29.56.19 H.A., le en gelegen in den polder Bommel onder de gemeente Bommel en polder Het and ouder de Gemeente msplaafc benevens ee Arbeiderswoningen en Oudelandschen dijk. perceelen en in combina- Te aanvaarden blootschoof jjaars wat de landerijenl)e- de gebouwen 1 Mei 1920, Berzoeke van den heer P. ■dijk te Den Bommel. Bree- jij billetten omschreven, e verkrijgbaar ten kantore en ondergeteekenden No- is AKKERMAN. ■Notaris WOENSDAG 2 APRIL 1919 ?ons 10 uur, ten huize van aer E. BIJL aan den Voorweg, >'ping van: zwarte Merrie 10 jaar, met 1 bruine witvoet Merrie, 1 vos-Merrie, 6 jaar, met 1 bruine witvoet Merrie, 5 1 bruine Meirie, met veulen; Merrie (jaarling). ide of nog moetende kalve- Schotten, 1 Kalfvaars, 4 leege an, waaronder volbloed en in- even in jongveeregister, 7 okkeliDgen, 2 Stierbokkelin- lenige Kalveren, irenwagens met toebehooren. se bouw- en melkgereed- schappen, enz. pen van en beneden f 10,- sten moeten contant betaald a, overigens betaaldag 1 Oct. mits bekende en soliede bor- ellende. ijzen van gegoedheid moeten fgegeven door een notaris en elling inhouden van bekende 3 personen. 2—2 ihtingen geven de verkooper taris L. P. VAN DEN BLINK elle. ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG [AART 1919. No. 21. 29 Maart 1919. VERVOLG PLAATSELIJK NIEUWS. NIEUW DELVOET- M. Klop, N. Spuibroek en G. Verpoorten hebben Zaterdag j.l. met gunstig gevolg toelatingsexamen voor de voorbereidingsklasse A der Rijks normaallessen te Brielle. Zaterdag 22 Mrt. werd door eenige vrijzinnige kiezers een openbare vergadering belegd, ten doel hebbende een vrijz. kieaver- eeniging op te richten, hetgeen ook geschiedde aanvankelijk met 12 leden. Tegen Zaterdag 29 Mrt. is weer een ver gadering dezer vereeniging genaamd „Nieuw Helvoet" aangekondigd, waarin een definitief bestuur zal gekozen worden en welke ver gadering tevens candidaten voor den raad zal stellen. Het voorloopig bestuur bestaat uitdehh. J. van den Ban, A. Stolk, J. den Bakker, I. Haasdyk en S. Koekendorp. De kiezerslijsten voor de 2e Kamer de Prov. St. en den Gemeenteraad, bevatten resp. 673, 665 en 625 namen, De verkiezing van den gemeenteraad is in deze gemeente bepaald op Vrij dag 16 Mei. No. 47 der Ned. Stct. van 20 Mrt. bevat de Kon. goedgekeurde statuten van het Gemengd Koor „O. n. A." Op Dinsdag 1 April, 's av. 7 uur zal in Café de Pijper een openbare vergadering gehouden worden tot oprichten eener Bur gerwacht. Burgemeester van Driel zal een inleiding houden. Fietsers opgepast I De heer D. d. P. van hier, werd Zaterdag te Rockanje onaan genaam verrast, toen hy vandaar wou ver trekken, zijn fiets verdwenen vond. Van den dader geen spoor. XIEUWEXHOORN- De heeren M. E. Kat, C. Schipper en A. Vijfvinkel zijn herbenoemd tot leden der Commissie tot wering van schoolverzuim. Als schatters bij 's Rijks inkomsten belasting zyn herkozen de hh. Joh v. d. Ban, G. Spoon en J. Swemle. Inplaats van den hoer L. EmmerzaeUs de heer P. Lugtenburg gekozen Tot leden van het Stembureau zijn benoemd de hh. C. v. d. Linde, D. Emmer zaal en H. Kap, In de jongste Raadszitting besloot de Raad f 25 Subsidie te verleenen tot verbe tering van het veer Brielle-Rozenburg. In de vergadering van belanghebben den is besloten, aan den Raad te verzoeken, voor den bouw der nieuwe openbare lagere school, alsnog een terrein te bestemmen, dat meer in het centrum der gemeente ligt, dan tot de plek, die daarvoor is aangekocht. BRIELLE. Dinsdag colporteerde alhier een persoon met zegels ad f 0,15 langs de huizen. Daar dit den inspecteur van politie verdacht voorkwam, arresteerde hy deze persoon en nam hem vooronderzoek mede naar Rotter dam. Intusschen bleek dat hy een goede vangst gedaan had. Deze persoon, H. V. genaamd, was zelf directeur van die ver eeniging en gebruikte deze gelden ten eigen bate. Proces-verbaal is tegen hem opgemaakt. Maandagavond hield de Chr. Hist. Kies- vereen. alhier een algemeene ledenvergade ring, en de navolgende heeren werden candidaat gesteld voor den gemeenteraad: 1. A. Mol; 2. H. Sjouwke; 3. A. A. L. Vroom; S. Pols Jz.;5.T.Rosmolen;6. H.N. Souge; 7. J. Lagerweg en 8. L. v. d. Ham. A.s. 8 April, zal de heer Mr. J.Limburg van den Haag 's avonds 8 uur in het Hotel „den Doelen" een rede houden over „De Politieke toestanden en de Vrijzinnig Demo craten". Veilingsberichi van 27 Maart 1919 der Brielsche Groenten- en Fruitveiling. Radijs f 4,40 tot f 4,50 per 100 bos. Prei f 1,60 tot f 3,10 per 100 bos. Spinazie f35,- tot f87,- per kin. Blauwe druiven fi,50 per Kg. Uien f 1,25 tot f 1,20 per 50 Kf RUZEXBURG. By A. Westdyk is 3 H.L. en by van Oudheusden 1 H.L. aardappelen gestolen. Beide partyen liggen op 't z.g.n. „Stort". Men vermoedt dat de dader(s) per roeiboot zyn geland. De A.R. party heeft op de candidaten lyst voor den gemeenteraad geplaatst de heeren: 1 J. Groenewegen, 2C.Kans, 3W. Quak, 4 P. van Dam, 5 J. v. d. Knaap, 6 T. Doorduin. De C. H. party plaatste op de lijst 1 M. v. Gaaien, 2 J. W. Visser, 3 P. v. Dyk, 4 B. Versteeg, 6 Jac. v. d. Meer, 6 W.Quak, 7 G. v. Seteis, 8 W. v. Oudheusden, 9 B. Huis man. De directeur van het distributiebedrijf maakt bekend dat iedere Woensdagen Zater dag gelegenheid wordt gegeven klompenbons te ontvangen. Dinsdag slaagde te Rotterdam voor de akte nuttige handwerken mej. C. E. Korpers- hoek alhier. De rekening over 1918 en de begrooting over '19 van den Krabbenpolder liggen voor belanghebbenden ter inzage by de secretaris vanaf 26 Maart tot en met 9 April. De heer A. Stehouwer, reeds vele jaren aadslid en wethouder van onze gemeente, heeft de hem, door de vrijzinnige kie3vereeni- ging aangeboden kandidatuur, niet aange nomen. Vele kiezers, die den heer Stehouwer kennen als een degelijk raadslid, iemand met een ruimen blik, vrijzinnig, doch boven de partijen staande, zullen dit betreuren. ROCKANJE. De heer Ik. Klok als no. 6 bestemd voor de candidatenlyst der Unie Liberalen voor de a.s. Gemeenteraadsver kiezing heeft na eerst die candidatuur aan genomen te hebben weder bedankt. Dinsdag 25 Maart des avonds 6 uur in het catechisatielokaal van Ds. H. J. Wit kop ving onder leiding van Mej. M. L. van Wyaarda de cursus in kraamvrouwen en zuigelingenverpleging aan met 58 leerlingen, Dokter D. T. Groenewoud installeerde met een vriendelijk woord de bekwame leerares. Maandag 31 Maart des namiddags van 4—7 uur zal in de Consistoriekamer ter verkiezing van een notabel, de herstemming plaats hebben tusschen de H.H. D. T. Groe newoud en H. C. van den Ban. In de Raadsvergadering van hedenmor gen half elf 27 Maart zyn de salarissen van Burgemeester, Secretaris, Gemeente-Ontvan ger en Gemeente-geneesheer aanzienlijk verhoogd. ZUIDLAXD- Met het jong paard had S. Hoogenboom het ongeluk een zoodanigen klap te krijgen van het paard tegen zijn hoofd dat by by den land bouwer Stoof werd binnengedragen waar geneeskundige hulp direct is ingeroepen. Naar we vernemen is z'n toestand redelijk. Alhier is ook een burgerwacht opgericht met aanvankelijk 87 leden. Den heer C. v. d. Werf alhier is benoemd tot Agent van politie te Vlaardingen. Op de candidatenlyst voor leden van de gemeenteraad zyn door de Chr. historische kiesvereeniging geplaatst de volgende perso nen. 1 P. Arkenbout, 2 B. Oosthoek 3 H. J. Dijkers, 4 W. van Ry Mz. ZWARTEWAAL. Ds. Baar, Ned. Hervormd predikant alhier, heeft bedankt voor de beroepen naar Abbenbroek en Westzaan. De toezegging van beroep naar Oostwoud (N.-H) nam hij aan. Door het Provinciaal Bestuur van Zuid- Holland werd te Den Haag aanbesteed bet leveren en vervoeren van grint en puin voor den provincialen grintweg Middelhar- nis—Den Bommel. De laagste inschrijver wasfie heer G. Beukelman alhier voor f 10.650. Woensdag had hier een ongeluk plaats dat vry ernstige gevolgen had kunnen heb ben. Een rijtuig, komende van Nieuwhelvoet sloeg om bij den landbouwer Kroes, door dat de .bestuurder den draai te kort nam. Het rytuig werd zoodanig beschadigd, dat de reis niet vervolgd kon worden. De in zittende kwam met den schrik vrij, Het Yoorne'sTooneelgezelschap alhier opgericht door eenige dames en heeren uit Heenvliet, Geervliet en Zwartewaal, zal Woensdag 2 April a.s. eene uitvoering geven by den heer Korlleve te Nieuwesluis. Door het kantongerecht te Brielle werd W. H. veroordeeld tot fl boete of 1 dag hechtenis wegens niet opkomen ter stem ming voor de verkiezing van de 2e kamer der Staten Generaal. A. K. en J. H. werden beiden vrijgesproken. Het bestuur der onlangs opgerichte ontwikkelingsclub te Heenvliet bestaat uit de heeren Ds. Trouw voorzitter, T. Kraaijen- brink secretaris en H. van den Berg pen ningmeester. het algemeen belang. Dan zetten de jongedames Jans Snejjders de Yogel en Leni Cohen zich voor de piano en wierpen de blyde klanken van een vier handige Ouverture de zaal Id. Yerder bestond het program uit afwisse nd optreden van den heer Kleeuwens en de D. K. V. De lieer K. had behalve het mooie, reeds eerder door ons gehoorde stuk „De jonge Koning" van Couperus, een aantal lichte, vroofijke schetsjes van hemzelf en anderen gekozen. Hy had veel succes onder zijn gehoor. De vroolijkheid was soms zoo groot dat ze niet te bedaren was. Vooral zyn zang van het Klooster van Sint Arjaan werd toegejuicht. Trouwlust en liefde, die hoort men altijd graag bezingen. Het refrein werd al spoedig uit volle borst meegezongen. Het werk van de D. K. V. was niet minder verdienstelijk. Het is prachtig, dat zoo'n clubje zich niet opsluit binnenshuis, maar iets van zyn kunnen wil geven aau het publiek. Dirksland mag het bezit van dit strijkje, bestaand uit Leni Cohen, de beide heeren Cohen en den heer Boscbloo. zeer op prijs stellen. We hopen, dat we ze meer zullen booren ter verhooging van de stemming op uitvoeringen en feestelijkheden. De Volksbond te Dirksland mag, dit ia stellig ieders meening, terugzien op een welgeslaagden avond. MELISSANT. Donderdag jl. had de afd. Melissant van den Bond van Nederlandsche Dienstplichti gen een openbare vergadering belegd met als spreker dhr. Q. J. Selier van Rotterdam. De zaal van dhr. v. d. Werf was tjokvol wat wel een bewy's was dat men hier te Melissant niet tevreden was met de getroffen maatregelen der Regeering inzake steun aan gedemobiliseerden. Na opening der vergadering was het woord aan dhr. Selier welke allereerst wijst op de actie van den Bond en op de verkregen resultaten. Tevens merkte spr. op, dat toen by eenigon tijd geleden te Dirksland sprak, het klachten regende over de nog steeds niet uitgevoerde steunregeling. Thans echter kan spr. constateeren dat de steunregeling naar behooren wordt uitgevoerd, en daarom de Burgemeester een woord van lof niet onthouden. In verband hiermede wees spr. op het werk van den Bond, namelijk, er steeds by regeering op aan te dringen, dat een eenigszins goede steunregeling voor de ge- demobiliaeerden tot stand kwam. Wel een verschil met de oudgedemobili- seerden die door de regeering enkel met een woord van daDk naar huis toe waren ge zonden, waarvoor echter niets gekocht kon worden. Spr. zette toen uiteen wat voor dezen door den Bond gedaan is, en behan delde de motie's ter Laan en Zadelhof, en constateerde dat ook de christelijke heeren braaf hadden meegedaan om die motie's te doen vallen. Nu was echter alleen aangenomen punt een der conclusie van de commissie van voorlichting op ons request. Zoodat dus de armsten van de oudgedemobiliseerden zullen geholpen worden. >Daarom dringt spr. er op aan, dat de afd. zal trachten van den Burge meester gedaan te krijgen dat ook hier een demobilisatie-commissie wordt benoemd, Daarna behandelde spr. nog verschillende wantoestanden in het leger: o.a. de genees kundige dienst en bewees dat het levens gevaarlijk is in dienst ziek te worden. Ver volgens behandelde spr. de verschillende eischen van den Bond en na een woord van opwekking eindigde hiermede de spr. on werd de vergadering gesloten. Feestavond van don Volksbond te Dirksland. Met groot genoegen hebben wy voldaan aan de vriendelijke uitnoodigingtot by woning van dezen feestavond. De zaal van den heer Vermeulen was stampvol. Want de afdeeling Dirksland van den Volksbond tegen drankmisbruik telt een honderdtal leden, die voor een groot deel waren opgekomen, en bovendien was er een aantal belangstellenden, de halve vrouwelijke H. B. S. uit Middelharnis enz. Het programma vermeldde voordrachten van den heer Kleeuwens en muziek van de Dirkslandsche Kamermuziek Vereeniging. De voorzitster mevrouw Boschloo opende de samenkomst meteen woord van welkom. Zij deelde mede dat de meisjes van den Bond in het afgeloopen jaar een tachtigtal kleedingstukken hadden vervaardigd en uit gedeeld aan hen, die daar behoefte aan hadden. Zy wekte op om door te gaan in deze goede richting. Voorts herdacht zij den overleden algemeenen secretaris, den heei W. C. van Haeften en zijn vele werk in Gemeenteraad van Goedereedo. Notaris van den Berg heeft 'n aardig ras zuiver hondje, 'n allerliefst beest. Maar tegenwoordig is hij nogal nijdig, want 'tis 'n jonge moeder, moet u weten. Die kleine puk moet u zien. Is nog zoo hselemaal niet wereldwijs. Ook nogmaar enkele dagen in de rumoerige wereld. Weet van bolsjewisme en Hongarije niets af. Loopt, of liever suk kelt bij voorkeur nog achteruit, 'tls ook zoo moeilijk, 't te onthouden, datje vóóruit dient te loopen als behoorlijke hond. Dit gedierte, waarde lezer, is even onder werp van gesprek geweest in den gemeente raad van Goedereede, op 24 Maart van het jaar onzes Heeren 1919, het jaar waarin de vlammen steeds verder giDgen, de wereld te lekken en te verteren. Het kohier van de hondenbelasting moest worden vastge steld en de vraag kwam ter sprake of bovengenoemde hond al drie maanden oud was en dus niet op de lijst moest. Het vaderland kan gerust wezen, laten de woe dende golven van de revolutie onze grenzen maar naderen, de hond van notaris van den Berg hoeft niet op het kohier, is nog maar negen dagen oud. Do opmerking, dat de moeder-bond nog al vroeg getrouwd was, hoorde dunkt ons, als van zeer intienien aard, meer in de geheime vergadering thuis, en dus gaan we die stilzwijgend voorbij. Aan de orde was allereerst (natuurlijk, het belangrijkste gaat vóór) het verzoek om subsidie die voor de tram-actie. Na een aanbeveling door den Voorzitter, die de actie zeer belangrijk noemde, en een opmerking van den heer Goekoop, die de klok had booren luien dat er toch niks aan te doen zou zijn, hetgeen de wethouder Breen uit lokte tot een kort en gloeiend protest, omdat we voor het groote doel alleen samen moes ten optrekken, ging de subsidie (1 cent per inwoner) er zonder stemming door. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zonden een ontwerp-regeling der salarissen voor burgemeester, secretaris, wethouders en gemeente-ontvanger. B. en W. vondeD, dat ze daarbij zelf te zeer betrokken waren om een voorstel te doen en vroegen derhalve het gevoelen van den raad. De heer Troost voelde zich machteloos: „Je mag iets zeggen, maar het helpt toch niet. Gedeputeerde Sta ten commandeeren toch maar." Aangeno men. Hetzelfde bezwaar van machteloosheid uitte de heer Goekoop by de bespreking van de salarisherziening der gemeente-veldwach ter. Gedeputeerde Staten gaven aan dat de politieagent van Goeree f 1100 moest hebben. De heer Goekoop nu voelde wel wat voor obstructie. We moesten dat nu eens niet doen. B. en W. hebben meer werk gekregen in den crisis-tijd, de politieagenten niet. Nee, zei de burgemeester, maar de levens omstandigheden zijn verhoogd. Daarom gaat het bij de vastselling der nieuwe jaarwedde. Ja, zei de heer Goekoop, maar de agent heeft ook nog een gratificatie van de polders. Maar enfin, we hebben toch niets te zeggen, als de Gedeputeerde Staten 't eenmaal zoo willen. En de agent lachte, toen hy thee ronddiende. De heer Jan Lodder, vuilnisman der ge meente zond een request om een nieuwe vuilniskar. Hij kon het op zyn speciaal ter rein door de gemeente geproduceerde niet meer met zyn handkar verwerken. Boven dien schijnen de zaken goed te gaan, althans hij denkt erover, een hit aan te schaffen. En nu vroeg bij de gemeente, hem daarachter een nieuwe kar te verschaffen. De commentaar, hierbij van diverse zijden geleverd, was niet vriendelijk. Lodder wil vrachtjes gaan ryden met zijn hit en onze kar, beweerde er een. Hy doet zijn plicht niet, zei de ander, 't Is een vieze boel in de gemeente. Dus werd de zaak aangehouden. Hoewel men er'op den duur wel niet aan zou kunnen ontkomen. Zoo gaat alles ook in deze gemeente met zyn fyd mee. Volgend jaar 'n automobiel. Kwalijk rieken doet 't zaakje toch al. Een mededeeling van de afdeeling Goede reede van de smedepatroons, dat ze voortaan by aanbesteding slechts partiéel zouden inschrijven, werd voor kennisgeving aange nomen. Het volgend punt werd een strop voor Dr. Kras. H. Lodder wilde de tuin van den geneesheer, gelegen tusschen diens huis en dat van Aleman bebouwen. Er was tegen stand van de zyde van B. en W. Maar te zwak, men wilde van de zyde van den raad dien tuin liever bebouwd zien. Het Bestuur van de bouwvereeniging Goe dereede vroeg of de gemeente, als de ver eeniging 5 of 6 arbeiderswoningen bouwde, in principe bereid was, overeenkomstig het schrijven van den Nationalen Woningraad, die zaak door een subsidie te steunen. Aan gezien in afzienbaren tyd van bouwen door particulieren geen sprake zou zyn, werd besloten, in principe een subsidie toe te zeggen. Het Jaarverslag van de CommiBsie tot Wering van Schoolverzuim was ter tafel maar werd ongelezen goedgekeurd. Een viertal burgers der gemeente diende een verzoek in om dit jaar de kermis weer te doen doorgaan. B. en W. deden geen voorstel dienaangaande, maar lieten alles aan den raad over. De kermis is gedurende den oorlog niet doorgegaan, maar nog niet afgeschaft. De heer den Eerzamen wil geen kermis houden. De heer Koeteeuw ziet er ook geen nut in, maar wel groote ellende. De heer den Eerzamen doet het voorstel, de kermis definitief af te schaffen. Dat voorstel wordt zoo'n beetje in stemming gebracht en verworpen. Dus" zegt de burgemeester dan: „dit jaar gaat de kermis weer dooi." Wij zien de logica van deze gevolg trek king niet in. De kermis had toch ook dit jaar Dog uitgesteld kunnen worden. Hier was toch zeker gelegenheid geweest voor een principieel debat, en zeker voor een be hoorlijke stemming. Is nu alles in de wereld zoozeer rozengeur en manenschyn, dat er weer plaats is voor kermis-gejoel? Wy mee- nen zeker niet. Gelden alle redenen voor uitstel thans niet minstens even sterk als vorige jaren En was er juist nu geen prach tige gelegenheid om dit onding in ons samen leven voor goed te bannen, nu men eenmaal gedurende eenige jaren aan al die dwaasheid en eiger, ontwend is? Dit is onze groote grief ook tegen dezen imeenteraad. Men heeft misschien een ernstigen achtergrond kunnen zien achter ons luchtig begin van dit overzicht over dat hondje en de wereld ellende. Het is of er niets gaande is daar buiten. De raad ge voelt er geen sikkepit vaD, dat ze leiding moet geven in deze ontzettende tijden. Er moeten natuurlijk ook onbelangryke zaken worden afgedaan in zoo'n vergadering. Maar sommige dingen zijn van het hoogste belang 60 worden ook in een vloek en een zucht of met een grap en een snap afgedaan. Alles in de wereld is veranderd, en verandert nog steeds. Het Bolsjewisme groeit met den dag ook in ons land. De nood van ons volk stygt met den dag. Niet voornamelijk mate rieel, maar allereerst moreel, geestelijk. Waarheen zal de gemeente zich in de dagen die komen, wenden anders dan tot zyn „vroede vaderen"? Daar moest men niet het gevoel hebben te luisteren naar mannen, die er zitten om alle mogelijke andere rede nen, als daar zyn 'n aardig baantje, eigen belang enzoovoorts, maar ten bate van het algemeen. De kreet, de gil om uitredding, die opstygt uit de arme menschenwereld vindt geen weerklank in de raadszaal. Men kan er om lachen, maar is 't eigenlijk niet in-en in-droevig?Een burgerwacht instellen is prachtig en wy zyn er allerminst tegen. Maar in onze gemeenten op het platte land moest het niet noodig zyn. Als straks over enkele maanden, weken misschien ook in ons land het spook der revolutie weer zijn bizarren kop opsteekt, mijne heeren, edelachtbare heeren, ik smeek u, mij te __en, niet wat gy dan zult doen, maar wat gy nu gedaan hebtHebben de revolutie mannen dan wanhopig weinig ongelijk? Nu lust het ons weinig meer te vertellen, welke koffiepraatjes er cog verder gehouden zijn. Leden van stembureaus zyn herbe noemd, evenals die van schattingscommissie wering van schoolverzuim enz. Alles even onbelangrijk. Wat hèbt ge er aan of ik u hun namen noem? Een heele boom werd by de rondvraag opgezet over 'n heining, die de gemeente niet wou zetten omdat de bouwvereeniging het moest doen, en de omwonenden het ding toch weer zouden opstoken. En er moest er toch een komen „anders verzuipt er van daag of morgen iemand in de sloot." Toen werd de publieke vergadering ge sloten en begon de geheime. Laten we hopen dat daar in comité-generaal gesprokenis over die andere heining, die gezet moet worden tegen dat groote gevaar, dat vandaag of morgen ons volk zal „verzupen". Een hei ning, die de raden onzer gemeentes zullen hebben te zetten, willen ze niet dat een of andere arsol- of weet-ik-veel-raad hun dat werk uit de banden zal nemen. v. Z. HELLEY OETSLUIS. Gemeenteraadsvergadering op Woens dag 26 Maart 1919 nam. 4.10 uur. VOORZITTER Burgemeester ALindeman Aanvankelijk aanwezig 10 leden,doch later ook de heer van Dorsser. De heer BENTHEM heeft een aanmerking op de notulen der vorige vergadering. Daarin staat, dat hij gezegd zou hebben, dat er voor f 30.000 van de Duitsche schepen liggende op de Marine-werf zou zyn gestolen. Dit moet zijn, dat er door bemiddeling der Marinewerf voor f 4000 is aangehouden en dat naar zyn gissing voor f 30.000 per tram is vervoerd, zonder dat de politie er iets aan heeft gedaan. Dan, heeft de voorzitter hem in de vorige vergadering toegestemd, dat de politie toen— nu gaat het beter op één na onbetrouw baar was. Hiervan staat niets in de notulen. De VOORZITTER zegt, dat van beide op merkingen nota zal worden genomen. I. Ingekomen stukken: 1. Een schrijven van den beer G. Wer- kema, dat hij zijn benoemiDg als hoofd der Muloschool aanneemt. 2. Een dankbetuiging van het Ned. Onderw. Genootschap voor de nieuwe sala risregeling. 3. Een schrijven van de Ned. Timmer- liedenbond te Amsterdam om in de ge meentebestekken, den 8-urigen werkdag en de 45-urige week voor te schrijven. (Tijdens de bespreking van dit punt heerscht een hopeloos meeningsverschil en hamert de voorzitter herhaaldelijk). De heer BENTHEM wil aan de arbeiders verbieden langer dan 48 uur per week te werken aan het gemeentewerk. De heer BOERE dient een voorstel in, waarin bepaald is, dat geen arbeider langer dan 48 uur per week aan een gemeente werk mag arbeiden. Het wordt verworpen met 7 stemmen. De heer SMIT komt nu met een eenigzins ander voorstel; het is aan den arbeider bovendien verboden buiten zyn 48 uren aan het gemeentewerk bjj een anderen patroon te werken. Ook dit wordt verworpen en wel met 10 stemmen. Daar er geen overeenstemming te ver krijgen is, wordt er van afgezien. Een schrijven van de firma Beugers over de bezuinigingsapparaten aangebracht by de centrale verwarming in de scholen. De heer DE BOO merkt op, dat de Raad besloten had één toestel aan te brengen, doch dat er twee zyn geplaatst. Verder tracht hjj met cijfers aan te toonen (in 1917 18 is 26 ton en in dezen winter reeds 32 ton brandstof verbruikt), dat er geen 25 °/0 bezuiniging, zooais gezegd was, is verkregen. Hij stelt daarom voor de defecte toestellen niet te laten maken, maar weg te nemen. De heer BENTHEM zegt, dat ze niet goed gebruikt worden. Het is te veel <jiaar den zin van degene, die er mee om moet gaan. Bovendien is met de vorst het warmtever lies veel grooter geweest en is de tempera tuur hooger dan de vorigen 'winter. De VOORZITTER stelt voor, dat de hh. Benthem en de Boo gezamelijk de zaak zullen onderzoeken. Aldus goedgevonden. 5. Het besluit der geldleening is door Ged. Staten goedgekeurd, mits de aflossing binnen 8, inplaats van 10 jaar plaats heeft. 6. Door Ged. Staten is toegestaan, dat, behoudens besluit van den min. van financiën deze gemeente een bedrag, gelijk aan de totaalsom van den boofdelyken omslag, zynde f 83,800 uit de Oorlogswinst-belasting zal betrokken worden. 7. Een schrijven van Ged. Staten,houden de minimum-salarisregeling voor den bur gemeester (f 2400 tot f 2700), de wethouders (f 180 tot f 202,50), den secretaris (f 2200 tot f2500) en den ontvanger (f1250 tot f1400). Nadat de VOORZITTER als belangheb bende zich heeft verwijderd, worden eenige besprekingen gehouden. Besloten wordt deze regeling te aanvaar den, behalve voor den ontvanger, die thans f 1550 geniet en dit zal behouden. Een schrijven van den Comm. v.Politiet -•\\

Onze Eilanden | 1919 | | pagina 9