ONZE EILANDEN TWEEDE BLAD ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 22 MAART 1919. 5 No. 20 22 Maart 1919. Officiëele Mededeelingen. Distributie van Levensmiddelen. BROODKAART. De directeur van het Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel, maakt bekend, dat de broodkaart van 't90ate tijd vak geldig is van 23 Maart tot en met 31 Maart. YETKAART. Bon No. 8, 3e tijdvak is geldig van 24 Maart tot en met 31 Maart. Behoudens ministerieels wijziging. MIDDELHARNIS. De Burgemeester van Middelharnis maakt bekend, dat voor de week van 24 Maart 1919, tot en met 29 Maart 1919 zal worden beschikbaar gesteld op: Bon 1 2'/i ons Suiker. „22 ons Zeep £i f 0,16. 3 Va 009 SaS° Aardappelmeel. „41 ons Kaas 20+ of andere soorten. 5 Vi ons Vermicelli of Macaroni, 2 ons Spek. Op Bon No. 13 der Peulvruchtenkaart: 2 ons Erwten. Op Bon No. 14 der Peulvruchtenkaart: 2 ons Boonen. SOMMELSDIJK. Gedurende het tijdvak 24 Maart t/m 29 Maart is verkrijgbaar op: Bon 236 2i/i ons Rijst. 237 1 stuk kali- of kleizeep. 238 1 ons kaas, 239 1/2 Pon(l suiker. 11 der kinderkaart '/j pond suiker. 18 peulvruchtenkaart2 pond bruine boonen of groene erwten. DIRKSLAND. De Burgemeester der ge meente Dirksland laat bekend maken dat in de week van 24 Maart—29 Maart zal ver krijgbaar gesteld worden op: Bon 202 2'/a ons spek. 203 2V2 suiker. 204 zeep. 12 kinderkaart 2i/a ons suiker. „13 zeep. B. en W. van Dirksland maken bekend dat 's Maandagsavond van 6 7 uur brand hout is te bekomen in het Karhok op den Straatdijk h 4 ct. per K.G. Aan klompenhandelaren en belang hebbenden wordt bekend gemaakt, dat de toeslagbons voor klompen geldig zijn tot en met 30 April a.s. Na dien datum worden geen bons meer als betaalmiddel aange nomen. MELISSANT. De Burgemeester van Melis sant maakt bekend dat in de loop der voigende week verkrijgbaar zal zijn: Bon 21 peulvruchtenkaart 3 ons groene erwten. 22 peulvruchtenkaart 2 ons bruine boonen. 224 1 ons sago. 225 1 ons kaas. 226 3 ons jam. 227 1/1 Pond suiker. 228 1 ons rij st. 229 'h ons vermicelli en macaroni. HERRINGEN. De volgende week is ver krijgbaar gesteld op: Bon 201 2'/2 ons suiker. 10 kinderkaart idem. 202 1 stuk kalizeep. 11 kinderkaart idem. 203 2V2 ons rijst. STELLENDAM. Voor de volgende week wordt verkrijgbaar gesteld op Bon 146 2V2 ons kaas. 147 2Va ons rijst. 148 en 15 der kinderkaart 2>/j ons suiker. 2 der kindermeelkaart 2m ons kinder meel en 2Vj ons tapiocameel. OUDE TONGE. Van de week alhier ver krijgbaar: Bon 50 2 ons kaas. 53 1 pond rijst. 54 Vi Pond suiker. 55 Va ona havermout of Va ons gort. OOLTGENSPLAAT. In de week van 24 Maart t/m 29 Maart 1919 is alhier ver krijgbaar op: Bon 125 1/2 Pond suiker. 126 1 pak kaarsen per gezin, 127 1 pak schemerlichten per gezin. 128 4 ons spek. 129 4 ons jam. 130 3 ons kaas. 131 2 pond erwten. 132 1 ons aardappelmeel. 133 V2 ons sa2°- STAD AAN 'T HARINGVLIET. Deze week wordt gedistribueerd op: Bon 180 een half pond suiker. 181 2 ons rijst. 182 2 ons kaas. f, 183 1 ons sago of pakmeel. 184 2 ons erwten. 185 1 pak kaarsen. 186 1 stuk kalizeep. 16 van de kinderkaart een half pond suiker, 1 stuk zeep en 1 pakje extra meel. Zonder bon 1 stuk zeep. NIEUW HELVOET. Op Dinsdag 25 Mrt. van 9—12 uur worden aan het distributie bureau bonnen verstrekt voor zeeppoeder. Ieder gezin heeft recht op 1 pakje. De directeur van het distributiebedrijf maakt bekend, dat de in omloop zijnde klompenbons slechts geldig zijn tot 30 April. Voor de volgende week: Bon 134—140 der melkkaart 0,1 L. volle melk. Op bon 21 der Suiker kaart 27j H.G. Op bon 8 der vetkaart 2'/2 H.G. ROCKANJE. Volgende week verkrijgbaar op: Bon 6 van het vleeschboekje is verkrijg baar 2 H.G. Amerikaansch spek. ZWARTEWAAL. De komende week is bij de verschillende winkeliers verkrijgbaar op Bon 41 2'/i ons suiker. 42 1 ons havermout. 43 1 ons sago. .44 2 pakken aardappelmeel. ZUIDLAND. Volgende week zal worden verstrekt op Bon 14 2'/2 ons Suiker. 15 1 ons Kaas. 16 1 ons zeep. 8 21/* ons boter. VERANTWOORDING. Toezegging ontvangen voor de actie tegen de R. T. M. van: Gemeentebestuur Scherpeniase f 10.— Gemeentebestuur Dinteloord 1 cent p. inw. Het Hoofdcomité van Actie, VAN ZUYLEN, Secretaris. Plaatselijk Nieuws. MIDDELHARNIS- Onze vroegere dorpsge noot de heer I. Mosselman is benoemd tot directeur van de Standaard Hypotheekbank te Rotterdam. Reeds van de oprichting af was de heer Mosselman werkzaam als boek houder aan deze Hypotheekbank. Uienveiling van 19 Maart. Groote uien van f 2,20 tot f 3,30 Kleine 2,80 5,20 Sjolotten 3,- 4,40 Uitvoering „Volkszang". Voor de vele aanvragers, wanneer de Volkszang een uilvoeriDg geeft, zij mede gedeeld, dat zij voornemens is dit te doen op Donderdag 3 April a.s. De in de Geref. Kerk alhier gehouden collecte ten bate voor de Christelijke School te Sommelsdijk, heeft opgebracht f45,08. Door het provinciaal bestuur van Zuid- Holland, is de levering van grint en puin voor den provincialenweg Middelharnis-Den Bommel bij aanbesteding gegund aan G. Beukelman van Hoenvliet, voor f 10.650. Te IJmuiden zijn binnen gekomen de hier thuis beboorende vischsloepen „Oranje Nassau", schipper D. Koster en „Albatros", schipper J. de Waard met een besomming elk van f3000. Het woonhuis staande aan het Vinger- liDg van de Erven L. Koster, werd afgemijnd door den h6er J. Zaaijer voor f 1800. Door den heerPl. Troost uit Sommels dijk, is onderhands aangekocht het woon huis met broodbakkerij staande aan de Schoolstraat, thansbewoond door H. Zwerus. De levering van de benoodigde grint voor den polder het Oudeland van Middel harnis is gegund aan sch. J. Dupré alhier voor f4.50 per M3. Tot bestuursleden van het Onderlinge ziekenfonds zijn herkozen de heeren J. Tim merman en L. Koudijzer en tot Commissaris de heer W. Jongejan. Door de An tire v. kiesvereeniging alhier zijn op de candidatenlijst voor lid van den gemeenteraad geplaatst de heeren: 1 C. Alblas; 2 J. C. Born; 3 J. Vroegin- deweij; 4 J. v. d. Slik; 5 C. Esselink; 6 L. Koote; 7 S. Zeedijk; 8 A. Krijgsman;9 C. C. Bruggeman; 10 J. Struik; 11 L Vroeg- indeweij; 12 J. P. Nieuwland; 13 P. Mans. Aan wien de schuld? In deze gemeente doet zich een groote behoefte aan brand stoffen voor. SOMMELSDIJK. Alhier zijn weer dieven aan bet werk. Deze week werd bij de slager A. v. d. M. alhier een rolstuk, 2 stukken rookvleesch en een stuk vleesch ontvreemd. De daders zijn nog onbekend. De in de Geref. Kerk te Middelharnis gehouden collecte voor de Chr. School alhier heeft f 45,08 opgebracht. Op de kiezerslijst dezer gemeente ko men 828 namen voor. De kohieren der Personeele belasting nos. 1 en lb, over het dienstjaar 1919, zijn invorderbaar verklaard en aan den ontvan ger ter invordering ter hand gesteld. Ieder daarop voorkomende belasting schuldige is verplicht zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Donderdag reed P. v. N. alhier met zyn motorrijwiel zoo onverschillig, zoodat een passeerende fietsrijder in het water terecht kwam, doordat v. N., die moest uithalen, dit niet deed. De fietsrijder tuimelde voor over op de grond, terwijl v. N. doorreed. Naar wij vernemen behoeft v. N. alleen do schadevergoeding te betalen. DIRKSLAND. 84 stuks kleeding gemaakt door de meisjes van de afdeeling Dirksland van de Volksbond zijn aan behoeftigen uit gedeeld. Naar men verneemt zal de afdeeling Dirksland van den Volksbond op Dinsdag 25 Maart een uitvoering geven in de zaal van J. Vermeulen. De heer Kleeuwensvan Middelharnis zal optreden als declamator, terwijl de D. K. V. voor de muziek zal zorgen. Dinsdag werden door de politie alhier een kruiwagen en een partijtje dakpannen in beslag genomen. Een en ander was by den metselaar A. G. gestolen. HERRINGEN- Het kohier no. 1 der Perso neele belasting is aan den Rijksontvanger te Middelharnis ter invordering ter hand gesteld. Ieder belastingplichtige is verplicht den aanslag op de bij de wet bepaalde tijd stippen te voldoen. Het aantal kiezers voor de a.s. Prov. Statenverkiezing bedraagt voor deze ge meente 202. De kiezerslijst 1919/1920 ligt. met de alphabstische lijsten van nieuwe en afge voerde kiezers ter gemeente-secretarie ter visie. De huisjes bewoond door C. v. R. en A. v. Helden zyn j.l. Vrijdag by publieke verkoop verkocht aan C. v. Rumpt voor f2300. De lijst van stemgerechtigden van de polders St. Elisabeth en Oud Herkingen, liggen bij den secretaris dier polders ter inzage. Door het Gemeentebestuur iB bekend gemaakt bij publicatie dat de vorderingen over het dienstjaar 1918 ten laste van Rijk, Provincie en Gemeente voor 30 Juni 1919 moeten zijn ingediend bij de betrokken lichamen, daar zij na dien tijd verjaard zijn. In deze gemeente komt weder een geval van diphteritis voor en wel in de woning van A. Looy alhier. MELISSANT- Op Donderdag 27 Maart a.s. zal tep gemeentehuize gelegenheid worden gegeven tot vaccinatie van hen die zich daartoe aanmelden. Tot leden van de schattingscommissie van de inkomstenbelasting zijn benoemd de heeren T. Kooman, L. van Beek, J. A. van Nieuwenhuijzen en P. Polder. Voor de, actie tegen de tram is door deze gemeente een subsidie verleend van 10 gulden. STELLENDAM- De garnalenvisschers heb ben de vorige week 4 dagen gevischt voor gemiddelde vangsten van 60 kilo per dag en per vaartuig. Bliek is 10.000 KG. aange bracht, wat niet veel is. Het kohier van de grondbelasting dienstjaar 1919, als ook het suppletoir kohier dezer belasting 1919 is aan den heer Ontvan ger ter invordering ter hand gesteld. De heer Andr. v. Oostenbrngge alhier, is als architect en opzichter aangesteld bij het bouwen van 6 woningen voor rekening van de gemeente Melissant. Aan deze gemeente is een buitenge wone subsidie van f 800 toegekend als bij drage in de kosten van het lager onderwys. Vergadering van den raad dor Gemeente Stellendam op Maandag 17 Maart 'snam. 3 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter de Bur gemeester. Nadat de Voorzitter de vergadering,op de gebruikelijke wijze heeft geopend, worden de notulen gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: Van Heeren Ged. Staten de goedkeuring op de begrooting voor 1919 en,op de reke ning van 1918. De mededeeling, dat voor het L. O. een buitengewone subsidie zal worden gegeven van f S00, De goedkeuring op het contract der ver huring van de gemeentetuinen. Een schrijven van de Gezondheidscom missie, waarbij de wijziging der bouwver ordening niet wordt goedgekeurd door deze commissie. Niettegenstaande zal deze wijzi ging toch ter goedkeuring worden gezonden aan Ged. Staten. Een schrijven van de Commissie van Actie tegen de R.T.M. daarbij verzoekende de subsidie om deze actie te kunnen voeren. Wordt besloten 1 cent per inwoner toe te staan. Een schrijven van den gemeenteraad van Nieuwe Niedorp, daarbij verzoekende adhae- siebetuiging op een door dien raad aan den Minister van O. K. en W. en de Tweede Kamer gezonden adres, waarbij verzocht wordt de klassificatie inzake onderwijzers- salarissen te doen vervallen. Wordt besloten adhaesie te betuigen. Een schrijven van K. Kievit, daarbij ver zoekende ontslag als doodgraver. Ontslag wordt verleend. De voorzitter deelt mede, dat F. van Es bereid is deze betrekking te aanvaarden. De heer J. van Seters stelt voor sollici tanten op te roepen. De nieuwe functionaris zal dan tevens ook de begraafplaats moeten schoonhouden en verrichten wat er meer te doen is. Er dient dan goed omschreven te worden, wat van den benoemde wordt verlangd. Na enkele besprekingen wordt besloten sollicitanten op te roepen. Een schrijven van heeren Ged. Staten, inhoudende verzoek het traktement van den gemeente-veldwachter meer in overeen stemming te brengen met de tijdsomstandig heden. Volgens deze missive zou dan dit traktementmoeten wordengebrachtop f 975. Heden is dit f 765. Op voorstel van de heeren v. Seters en Keijzer wordt besloten met 6 tegen 1 stem (Holleman) geen gevolg aan dit verzoek te geven. Een adres van de Afd. Stellendam en Omstreken van den Bond van Ned. Onder wijzers, inhoudende verzoek de f 100, vol- geDs het wetje Ketelaar aan het onder wijzend personeel te willen betalen. De meerderheid van B. en W. stelt voor af wijzend te beschikken. De heeren Keyzer en Holleman zyn hier tegen en meeneD, dat die f 100 zijn gegeven voor de onder wijzers en dat ze die dus ook zouden moeten hebben. Den heer Roon komt dit verzoek wat onverwacht. De heer v. Seters is er tegen. Op voorstel van den heer Keijzer wordt dit adreB aangehouden tot een vol gende vergadering. Een schrijven van Heeren Ged. Staten, daarbij aangevende, dat de traktementen van burgemeester, secretaris, gemeenteontvanger- en wethouders dienen herzien te worden en zoodanig geregeld, dat deze salarissen voor deze gemeente zouden worden gebracht respect, op f 1600, f 1450, f 700 en f 80. Wordt besloten genoemde traktementen niet te verhoogen. Wordt overgegaan tot het benoemen van leden voor de stembureau. Voor de Prov. Staten worden benoemd de Heeren Biemond, Kievit en Roon. Voor den gemeenteraad de Heeren Holleman, Keijzer en Van Seters. Worden vervolgens de leden van de Schat tingscommissie benoemd. De aftredende leden, de Heeren P. J. Mulder, P. Biemond, M. van Seters en P. D. Holleman worden herkozen. De voorzitter verzoekt verder machtiging tot het doen van enkele af-en overschrijvin gen, welke machtiging wordt verleend. Wordt vervolgens vastgesteld het kohier der hondenbelasting. By de rondvraag infor meert de heer Holleman, of er niets aan te doen zou zyn, om het stelen in de gemeente- tuinen tegen te gaan. Hy zou willen voor stellen er een bord te plaatsen met verboden toegang voor onbevoegden er op. De Voorzitter verwacht daarvan niet veel heil. De heer v. Seters wil er een poort plaat sen, die op slot kan worden gedaan. De Voorzitter zal een en ander overwegen. De heer Roon vraagt, wat gedaan zal worden ter verbetering van den Achterweg en het pad naar de tram. Omtrent dit laatste deelt de Voorzitter mee, dat het pad bij bestrating te hoog komt te liggen en dat dit dus bezwaarlijk zal gaan. Omtrent verbetering van den Achterweg zal de Voorzitter met de weihouders nog eens nagaan wat gedaan moet worden. De heer Keyzer vraagt, hoe het staat met het bouwen der woningen voor rekening der gemeente. De Voorzitter antwoordt, dat de opzichter naar Den Haag is geweest voor deze zaak, maar dat dit nog niet voor behandeling in den Raad in orde is. Hy denkt echter, dat hy de leden wel weer eens spoedig ter verga dering zal oproepen om een beslissing te Demen. Meerdere leden zyn van oordeel, dat deze zaak spoedig dient te worden ter hand genomen. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering gesloten. GOEDEREEDE. De metselaar H. Zoeteman had het ongeluk op Ouddorp van de stelling te vallen en zich ernstig te bezeeren. a. s. Woensdag 26 Maart en 2 April zal er gelegenheid zyn v. m. IV h uur in de Bewaarschool tot kostelooze inenting en herinenting. De Noordzeevisschers zyn slechts één dag uit geweest. Vangsten gering. Bovendien veel schade aan de netten. De garnalenvis schers hebben 4 dagen gevischt. Gemiddelde vaDgsten 5o lot 100 K.G. per dag. De pellery der firma Lokker en Co. ligt zoo goed als stil. üUDDORP- De christelijke zangvereeniging onder leiding van den heer M. Boelaars hoopt Donderdag 27 Maart een uitvoering te geven in het oude schoolgebouw. Dat dit een genotvolle avond zal worden laat zich begrijpen, daar door eenige leden der zangvereeniging solo-stukjes zuilen ge geven worden met begeleiding van het orgel, waarvoor de heer Dijkshoorn zich welwillend heeft aangeboden. Toegangskaarten zijn ver krijgbaar in den boekhandel van C. de MOOIJ. Door Notaris Van den Berg werd Zaterdag in café Akershoek bij inzet ver kocht een woonhuis met wagenhuis voor f 3520, een woonhuisje voor f 14-20 en een schuur voor afbraak voor f 350. Bij de Geref. Kerk is een jongeliugs- vereeniging opgericht. Bij de Ned. Herv. Kerk is beroepen Ds. Rappard van Lage Vuursche (Utrecht). Het woonhuis van. L. v. d. Bok is onderhands verkocht aan Krijn Meijer Az. Voor de vereeniging der Christelijke School is herbenoemd tot bestuurslid de heer K, Voogd Dz. NIEUWE TONGE- Ter Gem. Secr. zijn vóór of op 1 April a.s. blanco formulieren te verkrijgen, ter bekoming van Jachtakten, seizoen 1 Juli 1918 t/m 30 Juni 1919. Ds. P. Kruit Ned. Herv. Pred. alhier heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gem. Staphorst aangenomen. Dinsdagmiddag had A. v. H. het ongeluk met hel mestryden, een wagen mest over zijn voet te krijgen, zoodat geneeskundige hulp noodzakelijk was. De Woensdagmorgen gehouden ver- kooping van het houtgewas op de Algemeene Begraafplaats alhier, heeft opgebracht de som van f74,85. Op de Kiezerslijst voor deze gemeente, komen 462 kiezers voor. OUDE TONGE- Het bericht van den heer P. v. Schelven, 'dat hij geschorst was als schoonder van regeeringspeulvruchten is ODjuist. Het huis van den heer H. Maten staande aan de Schoolstraat alhier, is onderhands verkocht aan den heer P. Kievit. In de vergadering van de Lib. Kies vereeniging alhier, werden voor den Ge meenteraad candidaat gesteld de heeren: G. C. v. Schouwen, L. Slis, J. Prince, J. Hartog Azn.; O. Buskop, W. Ouwensen Joh. Osseweijer J.C.zn. Vanwege de S. D. A.P. werden gesteld de heeren: H. Beyer, Jac. v. d. Tol, P. v. Loon en Jan v. d. Berg. Het land in de Heerenpolder heeft bij veiling opgebracht gemiddeld bij Voornsch gemet ruim f 1000. De heer P. v. Schouwen Burgemeester en lid van den Gemeenteraad, stelt zich niet meer voor een candidatuur beschikbaar. Door de tellers voor de veetelling werden in totaal op de lijst gebracht, 460 paarden, 1183 runderen, 3 schapen en 379 varkens. Het aantal personen van wie vee werd geteld bedraagt 212. De stemming voor den Gemeenteraad is bepaald op Vrijdag 23 Mei a.s. By den smid J. de Lignie stond een handwagen van I. de Winter in de travaille waarop zich twee wielen en een patentas bevonden. Baldadigen hebben dat alles in de Kerkgracht gesmeteD. Alles is er uitge haald kunnen worden, behalve de as, een schadepost dus voor den smid of den eigenaar van den handwagen, en zooiets noemt men dan pleziermaken. OOLTGENSPLAAT- Zaterdag 15 Maart j.l. werd bij de politie door den landbouwer H. v. N. alhier aangifte gedaan, dat zyn ry wiel was ontvreemd. Zondagmorgen reeds mocht het den gemeente-veldwachter L. Jordaan en den veldwachter van Nieuwe Tonge geluk ken den dader op te sporen en werd door hen het rywiel te Herkingen in beslag geno men. Door het Gemeentebestuur werd op 20 dezer aanbesteed de leverantie van de schoolbehoeften voor 1919 in 4 perceelen. Ingeschreven werd door: P. de Lange te Deventer, perceel 1 voor f 262,—, perceel 2 voor f296,—(cartonnee- ring f 30,60). e D. A. Kroeseklaas te Apeldoorn, perceel 1 voor f 230,—, perceel 2 voor f 310,— (car- tonneering f 21,60) en beide perceelen teza men voor f 541,60. L. Vroegindeweij te Middelharnis: de 4 per ceelen gezamenlijk voor f 954, Perceel 1 en 2 zyn aan Kroeseklaas gegund. Perceel 3 en 4 zijn niet gegund. Op de Kiezersiyst dezer gemeente voor 1919—1920 komen de namen van 718 per, sonen voor. De gehouden veetelling heeft uitgewe zen, dat in deze gemeente aanwezig zyn; 456 paarden, 1153 runderen, 215 schapen, 509 varkens, STAD AAN 'T HARINGVLIET- Wegens ver trek naar elders van W. de Leeuw is tot manschap by het brandpiket van de brand weer alhier benoemd Adrs. van Nierop Pz. Dinsdagavond j.l. werd in de zaal van G. Smits alhier een politieke lezing gehou den door den heer Schlosser propagandist van de S. D. A. P. Het publiek was niet zeer talrijk. Het onderwerp van bespreking was de aanstaande verkiezing voor de Pro vinciale Staten. Er had geen debat plaats. nELLEVOETSLUIS- Luitenant ter zee le kl. A. ten Broecke Hoekstra is met 15 dezer eenol ontheven van de betrekking van adjudant van den minister van marine en is deze betrekking opgedragen aan luitenant ter zee le kl. F. Diepbuis. De reserve-le luitenant G. H. Bouscholte alhier, gedetacheerd geweest, is in het genot van onbepaald verlof gesteld. Kapt.-luitenant ter zee jbr. H. K. R. Rendorp is te Middelburg geplaatst om 1 April a.s. op te treden als chef der marinestaf aldaar, ter vervanging van luitenant ter zee le kl. F. IJ. Heeris, die eervol van die functie wordt ontheven.

Onze Eilanden | 1919 | | pagina 5