ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 11 JANUARI 1919. 7 ten oproep deed, om de militairen teneinde desnoods met wapen, nburg en Zeeuwsch-Vlaanderen om zoodoende de oorlogsellende en? eft de revolutie, heeft Troelstra hij zich vergist heeft. Welke t zoo openlijk haar misslagen? Smit wenscht niet de socialisatie heepvaartbedrijf. Begrijpelijk, 't et bezit van uw klasse, en de zal dan door de arb. klasse be- 2n, die de artikelen duur moet u de revolutie in Duitschland. vertrouwt daar ons de leiding r Smit interrumpeertLiever dan iki.) Onze party zal de oude ;he staatvormen daar opheffen! staat vestigen. En zy zal over heer Van Staal hoopt en is lat de V.-D. partij tot het besefl dat zy hoort in de soc. vakbe- spliek spreekt hij den wensch uit, zich zullen aanmelden voor de iet partyblad Het Volk en dat zijn vermogen mag bijdragen in tot dekking der onkosten, oot de heer H. v. Beesten met van dank aan den spreker, aau uit en aan de aanwezigen deze eer 100 personen bezochte ver- IJOORIV. Ons Gemengd Koor 'en", directeur de heer M.E. Kat, ms op Zaterdag 18 Jan.as.een :e geven in dezaal van den heer Het programma vermeldt een nummers en een blijspel van r, getiteld: „Een knap Stel", vyftal personen zullen optreden. URi\. De uitreiking van boeken s volgt geregeld: Dinsdag half 't dorp en om drie uur voor enstra komt op een vyftal voor um (Fr.) e rekening en verantwoording miDgmeester van de werklieden- „Ons Streven" bleek, dat de kas le ziekteuitkeeringen met f424 gegaan. A. Troost,P.Poldervaart, en C. v. d. Bie Jz. werden her- estuursleden, P. Scheijgrond, G. n H. de Winter werden gekozen an de Commissie van toezicht, esloten geen vergadering meer houdeD. Secretaris en Penning- jgen een vast salaris iD plaats -atificatie. Er zal in 't vervolg t geheele jaar contributie betaalt )0r de wijkverpleging wordt f5 ats van den heer A. H. v. Soest, te, werd de heer C. Blom door enoemd als lid van de Comm. tot schoolverzuim. aw Feenstra, A. H. v. Soest, A. L, A. Troost en A. S. Moerman n als leden van de commissie kverpleging. 5. Als buitengewoon assistent ldwachter is ingegaan 1 Jan. 1.1. e heer P. Groeneveld gepen- >nt van politie. vater op het lage land is deze aan het verdwijnen dankzij de atermachine „Do Noordsluis"; i Zuidoostenwind. ende de maand December van oor de Regen waarnemer van bet feteor. Instituut alhier afgetapt n Nieuwjaarsnacht werd door tal van ruiten iDgegooid in de igere School en uit de bewaar- Irank van den heer Jac. Rietdyk van eenige ruiten een tiental lande flesschen port ontvreemd. morgengodsdienstoefening van nuari werden de herkozen kerke- de heeren C. Beier (diaken) en ird (ouderling) bevestigd. ezellige Cantinelokaal aan den yk werd by hoogste inschrijving n van den beer P. van Adrigem sbericht van 9 Jan. 1919 ie Groenten* en Fruitveiling. !,60 h f 14,- per 100 K.G.Knol- J it f 0,- per 100 stuks. Kool '0 h f 5,20; Kool (savoye) f 2,40 oemkool f3,60 k f 18,60; Boere- 1,50; alles per 100 stuks. Uien .60 per 50 K.G. Spruiten f6,30 Knolselderij f 0,60 a f4,10 per i f 0,60 k f 4,10 per bos: Prei .30 per 100 bos; Andijvie f 1,40 IT, 9 Januari. Dinsdag 1.1. was schooljeugd een recht prettige rschillende omstandigheden kon ester eerst dien dag uitvoering :yn voornemen om de leerlingen leid van zyn 25-jarig jubilé te 3S morgens waren allen, ook die haven, in de school op 't dorp n na den burgemeester een toe- 1 te hebben toegezongen, werden op melk en speculaas. Qes iddags wachtte hen nog grooter pret. Mej. ora Nolles—Schramade van Rotterdam was ergekomen om een voorstelling te geven et de poppenkast en den middag verder vullen met hare vermakelijke goochel- inst. Op uitstekende wijze heeft zij zich m haar taak gekweten, Met de meeste aan- ic(it luisterden de kinderen naar de ge- üiüdenis van „de gelaarsde kat." Niet ge- jeg valt te roemen de wijze, waarop zy 3Z0 geschiedenis vertolkte. En het luid ge- icb," dat telkens opsteeg, bewees, hoe de ugdige toehoorders met het verhaal mee- lefden. Na deze voorstelling ontving elk en feestmuts en vlaggetje tot verhooging er feestvreugde. De zaal van den heer van oort, waar de voorstelling gegeven werd, verde by het heen en weer zwaaien van ie circa 140 vlaggetjes, een alleraardigsten anblik op. Nu begon het tweede godeelte: 0t goochelen. Met belangstelling en vol- oeuing werden de verschillende toeren ge- olgd en meer dan eens stond op de ver- jaasde gezichten te lezenHoe is dat moge- jk Waarlijk, mej. Nolles heeft er slag van e kleinen van 't begin tot het einde te oeien. Met volle gerustheid durven we haar an ook voor het organiseeren van kinder- eesten aanbevelen. We willen dit verslag eindigen met een voord van hartelyken dank aan den burge- neester, die moeite noch kosten spaarde, ito den kinderen dezen prettigen dag, die liet gauw vergeten zal worden, te bezorgen. ZWARTEWAAL-Mej. N.Stolk alhier slaagde te's-Gravenhage voor het examen costumière. Ds. W. D. M. Baar alhier bedankte voor het beroep (toez.) naar Renesse en Noordwelle. In de plaats van J. Sluimer, die bedankte als gemeentewerkman, werd benoemd A. van Dintel. Tot schatter by 's Rijks belastingen werd benoemd de heer P. de Kievit alhier. De Loteryvereeniging de Volharding die ruim 15 jaar bestond werd Dinsdag 1.1. wegens gebrek aan belangstelling ontbonden. De le Luitenant Hoevenaars van het depöt Zwartewaal werd deze week overge plaatst naar Brielle. Tot diaken der Ned. Herv. kerk werd benoemd de heer P. M. Meyburg tot ouder ling de heer P. de Kievit. is, en vooral hoe het is. Wanneer er immers iets goeds in Uwe nabijheid is, behoeft Uw geld niet naar andere, dikwerf onbekende oorden, om productief te worden gemaakt. Aan de Redactie hebben wy verzocht zooveel mogelijk aan de Naamlooze Vennootschap pen Coöperaties en dergelijke op de Eilanden te verzoeken hun jaarverslag in te zenden. Wy vertrouwen echter dat de meeste, ook al worden zy daar niet voor aangeschreven, uit eigen beweging dit zullen willen doen. Opdat wy met ons allen, de ondernemings geest op „onze eilanden" steeds hooger op voeren. Een nieuwe courant, een nieuwe tijd, een nieuwe geest. VRAGENBUS. Door gebrek aan tijd en ruimte (de Re dactie schryft ons per expresse, niet meer als zooveel regels, want de gaskraan staat op rantsoen) moeten alle aanvragen blijven liggen. Incouranto fondsen. (Iedereen kan fondsen voor deze rubriek opgeven, het is ons streven zooveel mogelijk koopers en verkoopers samen te brengen. Op het adres moet staan Redactie „Onze Eilanden" te Middelharnis, afdeeling „Incou rante Fondsen". By het totstand komen van een transactie berekenen wy '/4 over de nominale waarde.) Ge- Aange vraagd. boden. 20 van f 1000.—Aand. Nation. Voorsch. bk. (met 20 °/0 storting) f 100 per aandeel toe. f 1000.— Zuid Hollandsche Hyp. Bk. (met 10 o/0 stor ting) f 1000. Passage Maatschappij 40 Aand. Batavia Arak Mij. 90 Aand. Flakkeesche Stoombrik. Fabrofferte. f 3000.— Zeebad Scheveningen offerte. Aand. Kunstmatige Oesterteelt, f 1800— Hvg. Holland Bombay 5 Opr bew. Ned. Ind. Porti. Cement 1 Opr. bew. Moeara Enim 3 Opr. bew. Hollandsche Hyp. Bank 160 Bod. 140 Bod. f2400 Onze Financieele Zelfkant. Ingezonden Stukken. Een terugblik en oen blik in (le toekomst. 1918 behoort weer tot het verleden en wy willen op dit jaar terugblikken. Het afgeloopen jaar is er een geweest van veel emoties en in doorsnee voor den effecten bezitter niet zoo voorspoedig als de daaraan voorafgaande oorlogsjaren. Onze Indische Cultuurwaarden maakten een crisistijdperk door. Onze schepen konden niet varen. Onze industrie kreeg gebrek aan grondstoffen en kolen. Rusland staakte de betalingen. De Valuta's gingen met reuzenschreden naar omlaag met daamede gepaard gaande om vangrijke verliezen voor houders van Buiten- landsche waaiden. Ten overvloede bracht dat jaar ons op het randje van een revolutie. Maar tenslotte heeft het einde van dat jaar ons ook weer veel goeds gebracht. Het einde van den wereldoorlog opende weer schoone vooruitzichten voor de toekomst. 1919 mogen wy weer \eel hoopvoller tegenblikken dan een half jaar geleden mogelijk scheen. Als weleer kunnen wü vol goeden moed aan het opbouwen van wat in een viertal jaren is afgebroken. Veel is in nieuwe banen ge treden. De Inlandsche industrie en handel hebben getoond zich een plaats waardig te zijn. Het gescbagger in vele Buitenlandsche nonvaleurs heeft voor een groot gedeelte plaats gemaakt voor het steunen vanNeder- landsche nijverheid. Alvorens dit te besluiten, willen wy nog even van enkele fondsen de koersen van het afgeloopen jaar geven. Afto/o Nederland 79—90% 5% Indiö 90-101 4% Oostenrijk Jan./Julirente 26-51% 4% RuslaDd Hope 19-37 dividend Aand. Amsterd. Bank 177 204% 12% Nederl. Indische Hand. Bk. 162-231 12 °/0 Nedr. Handel Mij. 149 195% 12% Insulinde Olie 181 255% 20% Gewone Jurgens 207 302 25% Philips Gloeilampen 280—4U6 41% Gewone Stokvis 425 749 55% Gewone Steels 79—100 17°/0 Gewone Vorstenlanden 94 223 geen Handelsverg. Amsterdam 253 459 25% Compania's 190—260 30% Gewone Koninkl. Olie 328—64S 48% Amsterdam Rubber 122- 241 Seen Holland Amerika Lijn 345-44925% Nievelt Goudriaan 390 1325 50% Gewone Marine's 2636% geen Pref. Marine's 93 125% geen Deli Maatschappij 400—560 25% Gew. Atchison Topeka 79-98 6% Union Pacific 114 145 o/0 10% noenzaal behoeft geen moeilijkheden op te leveren. Van het aan de school verbonden personeel, concierge of amanuensis of hunne echt of huisgenooten zal er zich zeker één gaarne hiermede belasten en zor gen voor een frissche aangename zaal, waar in de buitenluidjes hun twaalfuurtje met tegen matige prijzen verkrijgbare dranken, nuttigen. Natuurlijk zouden ze des zomers in den tuin, of beter nog op een aan de noenzaal grenzend plat kunnen zitten. En wat is zulk een noenzaal niet met eenvoudige middelen gezellig te maken. Zet er wat bloemen, een piano, een lees tafel met goede tijdschriften en een goede courant in. Met eenige schroom zou ik voorstellen er een biljart voor de oudere jongens en een gezelschapsspel, als sjoelbak of ander, voor de jongeren in te plaatsen. Daar zullen de meisjes en jongens, als ze hun flets in de fietsenbergplaats gebracht hebben, of van de tram komen, even komen zitten, daar zullen ze zich in het middag uurtje thuis voelen, zich aaneensluiten en elkaar beter leeren kennen en waardeeren. Daar ook zal door muziek en lectuur aan hun opvoeding, buiten feitenkennis, iets bij gebracht worden. En welke leerares of leeraar zal niet gaarne een oogenblik te midden dezer jeugdige troep vertoeven. Om hierop de aandacht van bouwmeester. Directeur en leeraren, leerlingen en ouders te vestigen is dit schrijven bedoeld. Wanneer de ontwerper het niet overwogen heeft, dan is het nu nog vroeg genoeg naar ik hoop om deze gelegenheid niet te laten voorbijgaan. En ten slotte meisjes en jongens hoewel jullie nog geen H. B. S. vereeniging vorm den, hiervoor kunnen jullie zelf ijveren. Ik weet zeker dat Briellenaar en buitenleerling samen iets kunnen bereiken. Beleefd dankend voor de gastvrijheid in Uw blad. Hoogachtend OUD H.B.S. FORENS, Balansopiuaken. Aan onze lezers. De tyd van balansopma- Tien is weer daar. Zooveel mogelyk zullen wy balansen en jaarverslagen van nat voor „onze eilanden" publiceeren. Ook en vooral die in onze onmiddellijke nabijheid. Immers het is zoo nuttig en noodig dat g»j weet wat in Uwe omgeving zooal Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mynheer! Zoudt U my een plaatsje willen afstaan in Uw weekblad voor het volgende stukje, De nieuwe H. B. S. ou de buitonleerlingen, Den Briel krijgt een nieuw H. B.S.-gobouw. Zeker een verbetering voor het ouderwijs, die boveudieD een verfraaiing van den Briei kan worden. Hoe mooi is het Diet, juist in dezen tyd, te kuDnen constateeren dat de gelegenheid tot het ontvangen van Middel baar onderwijs zooveel beter en gemakkelij ker is geworden. De jongelui van de eilanden Voorne en Putten, Hoeksche Waard en Goeree en Overflakkee moesten byv. 5 jaar geleden naar Schiedam en Rotterdam om de H. B. S. te gaan bezoeken. Binnenkort zal elk dezer eilanden een eigen middelbare school hebben. Dat beteekent dat de kansen voor jongelui zooveel beter en ruimer zijn geworden. En toch zyn die kansen voor allen lang niet gelijk. Men behoeft slechts des morgens tussehen S en 9 uur de toegangs wegen tot Brielle te bewandelen om te zien hoeveel jongelui, meisjes en jongens, met de tram of per fiets hun lessen moeten gaan nemen. Aan de eene kant: de meisjes en jongens, die in de onmiddellijke nabijheid van de school wonen en al hun tyd buiten de school uren tot hun vrije beschikking hebben. Aan gene zijde de buitenmeisjes en-jongens, die vroeger van huis moeten, later thuis komen, dus meer tyd voor schoolbezoek noodig hebben, terwijl bovendien de wijze waarop ze die school moeten bereiken lang niet voor aller gezondheid onschadelijk ia. Daarbij komt dat ze vier vau de zes schooldagen den geheelen dag te Brielle moeten door brengen. Slechts enkelen onder hen zijn in de gelegenheid bij een vriendin of vriend hun koffieuurtje door te brengen. Anderen zyn genoodzaakt in een café, melksalon of op z'n best gezamenlijk in kleine groepjes op 'n kamer hun noenmaal te gebruiken. Juist nu er étn nieuw gebouw tot stand zal komen is het zeer noodzakelijk bier even aandacht aan te wyden. Wordt er nu niet een schoone gelegenheid geboden voor de buitenmeisjes en -jongens iets te doen? Maarik vraag me af, zal van deze gelegenheid gebruik gemaakt worden (of zijn.) Heeft de bouwmeester, die het plan voor de R. H. B. S. maakt er om gedacht (of misschien wel om gedacht, maar ook de vrijheid gevonden) een flink lokaal voor koffiedrink maal in z'n plan op te nemen? Er zou heusch geen oorspronkelijkheid van den ontwerper gevraagd worden; men be hoeft slechts de plannen van grootere ge bouwen uit den laatsten tyd op allerlei ge bied te bestudeeren om spoedig in te zien dat men aan deze moderne eisch voldaan heeft. Ik behoef slechts hetRotterdamsche raadhuis, het scheepvaarthuis te A'dam.de Handelshoogeschool te R'dam te noemen, waar voor een noenzaal voor ambtenaren, kantoorbedienden en docenten en studenten is gezorgd. Zoo'n zaaltje is in de nieuwe H.B.S.een noodzakelijk punt van het programma van den ontwerper. De exploitatie van het buffet in zulk een Wat wij willen. De meeste vrouwen hebben uitsluitend belangstelling voor haar kinderen, haar man en haar huishouden. Dat is een heel gelukkig verschijnsel, Soms wyden ze daarnaast ook nog haar aandacht aan het bedrijf, zooals onder den boerenstand of aan een zaak of zaakje, zooals veel middenstandsters. Talloos zyn ook de vrouwen die in de éérste plaats aan haar huishouding denken .en voor wie man en kinderen maar zoo wat een onderdeeltje daarvan vormen. Die vrouwen worden dan al heel licht huis sloofjes, vooral als er geldelijke zorgen bij komen. Dat noemen we dan niet meereen gelukkig verschijnsel! Want al is belangstelling in het huis houden uitstekend, niemand mag daarin, vooral in den tegen woordigen tijd uitsluitend haar levensdoel zoeken. Daarmee wil ik volstrekt niet zeggen dat huishoudelijke arbeid minderwaardig is. Integendeel. „Deze is voor de vrouwen die van dergelyken arbeid houden en zoo zijn de meesten aangelegd niet kleinzielig of geestdoodend. Want voor een huishoudelijk bestuur is veel praktische zin noodig, een voortdurende oplettendheid en zorgvuldigheid en veel nadenken. De voortdurende afwisseling der bezigheden maken deze niet geestdoodend. Het directe resultaat dat men van z'n ai beid ziet, en dat bovendien nog de wezens, die men liefheeft ten goede komt, werkt be vredigend en opwekkend. De huishoudelijke arbeid is voor verreweg de meeste vrouwen begeerlijker dan de tegenwoordige fabrieks- of landarbeid. Het is niet alleen sleur, con servatisme, traagheid, dat de vrouwen ge hecht zijn aan haar huishoudelijke werk, maar wel degelijk het feit dat ze dien arbeid graag verrichten." Welnu ons comité, dat staat aan de zijde van de gematigde richting in de vrouwen beweging, is het met die woorden (die overigens door eene sociaal democrate, mevrouw Mansholt-Andraeageschreven wer den) volmaakt eens, En als we u komen vertellen wat wy willen, dan is dat zeker Diet om tegen dergelijke gezonde begrippen in te gaan, die er meer dan iets anders toe zullen bijdragen dat dat heerlijke hoekje, de huiselijke haard, zoolang mogelyk in ons laDd overal bewaard blijft. Maar terwijl ge dat boekje warm en ge zellig houdt, moet ge ook eens nadenken over wat daar buiten geschiedt. Begint maar eens te bedenken dat er zoo tallooze vrou wen zijn, die door slechte woningtoestanden géén gezellig huiselijk leven kunnen maken. Dat er andere zijn, die tengevolge van maatschappelijke misstanden, van haar jeugd af slecht gevoed, zwakke moedertjes werden, niet in staat haar huishouden flink te be sturen. Die door heel onvoldoend onderwijs en het totaal ontbreken van eenige gele genheid tot algemeene ontwikkeling echt domme vrouwen gebleven zyn, niet in staat haar kinderen een verstandige opvoeding te geven. Maar in de zoogenaamde gegoede kring ziet het er niet overal beter uit. Hoe vele jonge meisjes trouwen er daar nog, die niet veel anders leerden dan talen en muziek? Of die misschien ook studeerden, maar die van het voeren van een huishoudelijk be stier, van kinderverzorging en hygièn'e min der dan niets afweten? Dikwijls kunnen zulke vrouwtjes dau wel „koopen" wat haar ontbreekt. Uitstekende dienstmeisjes, een kinderverpleegster, een juffrouw, een gouver nante. Maar dat is toch niet precies wat de getrouwde vrouwen en over haar willen we ditmaal praten in onze maatschappij tot stand moeten brengen? In de eerste plaats zelf de dingen goed doen, die op den weg der getrouwde vrouwen liggen. Dat gaat echter maar niet zoo van zelf. Want kinderopvoeding eisclit tegenwoor dig heel wat meer kennis en voorbereiding dan vroeger. En als onze kinderen eenmaal naar school gaan, dan komen er weer allerlei vragen van opvoeding en onderwijs, die niet maar die de Staat en de gemeente op lossen. Daarom moet iedere vrouw die een goede vrouw en een goede moeder en een goede huishoudster zyn wil, ook belangstelling hebben ervoor hoe die Staat en die gemeente bestuurd worden. Of die zorgen voor goed vakonderricht en moedercursussen en op leiding van kraamverzorgsters en streng toe zicht op de levensmiddelen, zoodat we als huisvrouwen geen eetwaren koopen, die ver- valscht zyn, die schadelijke bestanddeelen bevatten, of die ons veel te duur geleverd worden by een slechte kwaliteit. Dat alles zyn dingen, die tegenwoordig niet alleen meer van de huisvrouwen af hangen, maar ooken nu moet ge niet schrikken van degenen die mogen stem men voor Tweede Kamer, Staten en gemeen teraden. En tot die kiezers zullen weldra ook alle vrouwen behooren. Daarom komen wy nu tot de vrouwen spreken. Om ze door wat we schrijven, door cur sussen en vergaderingen duidelijk te maken, dat zij ook als goede huisvrouw, als hartelijke moeders en verstandige echtgenooten zich nietaf moeten keeren van „diepolitiek",maar moeten begrijpen dat er heel veel in de poli tiek omgaat, waar ze onmiddellijk belang by hebben. Al was het maar de verhooging van den prijs van suiker en thee!! Maar liet gaat niet alleen om zulke kleine egoïste dingen. We willen ook heel graag de vrouwen leeren belangstellen in allerlei vraagstukken als moederscbapszorg, als verlenging van den leerplichtigen leeftijd, in het vakonder richt ook voor meisjes. En vooral ook in allerlei vraagstukken waar ze persoonlijk misschien geen belang by hebben, maar waar ze toch over moeten denken TERWILLE VAN ANDEREN. Op die manier wil onze commissie voor maatschappelijke opvoeding en voorlichting, probeeren een steentje by i te dragen tot het ODStaan van werkelijk gemeenschapsgevoel in alle kringen en stan den van de maatschappij. Van de verhoogde belangstelling van de vrouw in die zaken, waarover zy het beste kan oordeelen, zal het immers voor het grootste deel afhangen, of de te verkiezen mannen of vrouwen er voldoende aandacht aan zullen schenken en of de te nemen maatregelen in vruchtbare aarde zullen vallen. Alleen zóó kan in onze maatschappij wat meer kans op levensgeluk voor allen wor den voorbereid. W. Wynaendts Franoken-Dyserinck. Predikbeurten. Zondag 12 Januari 1919. NEDERLANDSCH HERVORMDE KERK. Middelharnis, vm. ouderling Vroegindewey en 'sav. ds. van As uit Dirksland. In beide dien sten collecte voor 2 weduwen alhier. Sommelsdjjk, vm. en om. de heer Schalekamp Godsdienstonderwijzer te Nieuwesluis. Dirksland, vm. ds. van As. Herkingen, vm. ds. Addink. Stellendam, vm. en nm. ds. Hoogendijk. Goedereede, vm. ds. de Gidts. Ouddorp, vm. leeskerk en nm. (Avondmaal) ds. de Gidts uit Goedereede. Nieuwe Tonge, vm. en nm. ds. Krujjt. Oude Tonge, vm. ds. van der Plassche. Den Bommel, nm. 2 uur ds. van der Plassche uit Oude Tonge. Collecte noodlijdende kerken en personen. Stad aan 't Haringvliet, vm. ds. Polhuyfl. Hellevoetsluis, vm. 9.30 en 's av. 6 uur ds. Timmer. Nieuw-Helvoei, vm. 9.30 uur ds. Priester. Nieuwenhoorn, vm. 9.30 uur ds. de Voogd van der Straaten. Oudenhoorn, vm. ds. Feenstra. Rockanje, vm. 9.30 uur (Doopsb.) ds. Witkop. Oostvoorne, vm. 9.30 uur ds. Poldervaart. Vierpolders, vm. 9.30 uur ds. van den Nieuwen- huizen. Zwartewaal, vm. 9.30 uur ds. Baar. Zuidland, vm. 9.30 en nm. 2 uur (Doopsbediening) ds. Peter. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 'sav. de heer Versteeg uit Ouddorp, In beide diensten collecte opleiding dienaren des Woords te Kampen. Stellendam, vm. en nm. leeskerk. Ooltgonsplaat, vm. (bevestiging Kerkeraadsleden) en nm. (Doopsbediening) ds. van yelzen uit Middelharnis. Ouddorp, vm. (Avondmaal) en nm. ds. Mol uit Zwartewaal. Stad aan 't Haringvliet, vm. en 's av. ds. Vesseur. Hellevoetsluis, vm. geen dienst en 's av. 5 uur Gemeensch. dienst ds. Verrij. Nieuw-Helvoet, vm. 9.30 uur Gemeensch. dienst ds. Verrij en 'sav. geen dienst. Zwartewaal, vm. 9.30 en nm. 2 uur leeskerk. Zuidland, vm. 9.30 en nm. 2.30 uur ds. v. Lummel. GEREFORMEERDE GEMEENTEN IN NEDERL. Dirksland, vm., nm. en 's av. ds. Verhage. OUD GEREFORMEERDE KERK. Stad aan 't Haringvliet, vm.,nm. en 'sav. leeskerk. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERK. Rockaoje, vm. 9.30 uur leeskerk. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, vm. ds. Rüssing. Flakkeesche brieven. Mar noê is 't er dan toch wat 'ebeurd, dat wel in de krante kan! 'n Zaeterdag- middeg, kwam er over ons eiland een vlieg- mesien heensnorreWat dee dat dieng raor 1 Aol mar leager in leager! Ze had de nassio- naele kleuren in top, eb an d'r staert bedoel 'k. Rooad, wit, blaauwMar kiek, die vlagge staet op z'n kop ILaop weg, gek heid! In toch is't waer:,blaauw, wit, rooad. Mar wacht 'es. Even dienkedat is toch ommers de Fransche vlagge! In wat doeé die vreemde scbarrelaers hier 1 Toen ze bie Sommerdiek gekomme wazze, dee het mesien al aarg raorl Ze vloog vlak bie den grond, dukelde plotselieng over d'r kop, in bleef toen roerlooas op d'r rik lageMar wat nog 'et gevaerlekste d'r van was, ean van de maanschen, die d'r in zatte, tumelde mit hooat nae ommeleage d'r uut! Ik zou 'et 'em niet graeg naegedae haowel Die grond kon wel 'es harder weze dan je hooat I Affein, aole gekheid op 'n stokje, 'et hooat van die man bleek niet. zochter te wezen dan de grond. Hie schoot tenminsten een taemelik aandje d'r mee in de moddere! Noe mot je wete, dat het mesien op een pas 'eploegd stik land was terecht gekomme. In dan die veule regen van de leste daegen d'r bie genome is die zoobtigheid van dien grond wel te verklaeren. Die d'r in zatte, bleke Iengelsche offecieren te wezeD, die deur de mist verdwaeld wazze. Al rap een pertietje „english speaking men" d'r bie, zoodat de IeDgelacbe hearen d'r eige d'r wel over verwonderd zalle hauwe, dat er in ons Nederland zooveul beoefenaars van de Ien gelsche spraekkunst zatte, in dat nog wel in zoo'n durpje! Om kort te gaen, de offe cieren wiere niet geïnterneerd in mochte mit d'r mesien weer vrie naelengeland vertrekke. Mar 'oe?l Besloten wier, het mesien, dat voor 't grooatste deal kepot was, uut mekaore- te nemen in zoo te verzenden. Et is anders een mooai dieng, zoo'n vlieg- me8ien 1 Je vliegt as een veugeltje in delocht, in zoo gaauw nog gaauwer dan een trein jae ('et is haest niet te gelaoven) zelfs nog gaauwer dan een trein van de R. T. M.! As 'et mesien teminsten niet over d'r kop gaet. Adïèu I de K. Burgerlijke Stand. MIDDELHARNIS. Geboren: Aagje, d. v. J. v. d. Meide en Maria Nelis; Julia Petronella Jacoba, d. v. Victor J. van Puyvelde en Petronella Maria Segers. Gehuwd: Huibrecht Trommel, 23 j. en Jansje Wielaard, 22 j. SOMMELSDiJK. Geboren: Johannïs, z. v. Anthony Roelmanen Arendje Vis; Klaas, z. v. Klaas L. Grootenboer en Jacoba Klein; JohanDis, z. v. Teunis van Heemst en Wilhelmina Nieuwland; Sara, d. v. Gerril van Delft en Neeltje Groenendijk; Cor nells Jan, z. v. Arend Appel en Ingetje van Driel; Cornelia, d. v. Aren Troost en Arendje Maria VerwejjWillem, z. v. Izak van Heemst en Jannetje van der Sloot. Ondertrouwd: Pantel Wielhouwcr, 31 j. (te Middelharnis) en Cornelia van der By, 24 j Jacob Hoogmoed, 38 j. en Bastiaua Blok, 47 j. MELISSANT. Overleden: Bastiaan, 1 innd. en Hendrik Bas- liaan, 1 j. zoons v. Jan Hendrik van Heukelin- geu en van Lijntje van de Ree; Wilhelmina Jannetje, 2 j. d. v. Jacobus Goedegebuur en Barendina Wiegel. STELLENDAM. Geboren: Leendert Maarten,z. v. M. v. Oosten- brugge en L. Koese; Andries, z. v. F.Koeseen M. Jansen; Maarten, z. v. M. v. d. Vlugt en M. M. P. v. Seters. Gehuwd: J. Roon, 27 j. en A. Grootenboer, 22 j.; L. de Geus. 26 j. en II. Hartman, 23 j. Overleden: Rozetta Roon, 76 j. ecblg. van K. KievitLeentje Maatje Adriana Hendrina Kievit, 3 j. d. v. I. Kievit en J. A. Verhoeve. NIEUWE TONGE. Geboren: Celia Johanna, d. v. C. Dekker en Joh. v. Schouwen. Overleden: Johannis Gerardus Knöps, 26 j. z. v. J. G. Knops (overl.) en N. Klein; Neeltje Klein, 62 j. wed. v. J. G. Knops; Teunis Bakker, 74 j. ecbtgen. v. A. v. d. StadKommertje Luijen- dijk, 36 j. eehtgen. v. A. v. Driel. DEN BOMMEL. Geboren: Cornelia Johanna, d. v. G. Winkels en A. van As; Barend, z. v. J. Mosselman en C. Keizer; Franciscus, z. v. H. Vervloet en M. W. Janse; Adrianus, z. v. P. Legierse en W. Hameeteman. Overleden: C. Jongeling, 33 j. man v.N.Lok ker; Antbonie Brjjs, 19 j. z. v. J. Brijs cn R. van Gurp; Tannetje Teuna, d. van B. Jongeling en J. L. II. Krijger; Jacoba Maria, 14 in, d. v. Th. Segers en M. C. Luyks; M. C. Vervloet,2j. d. v. P. Vervloet en M. Mulder; A. C. J. Segers, z. v. Th. Segers en M. C. Luyks; Arendje Jaco- mina Vermaas, 60 j. vr. v. J. den Braber. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Geboren: Laurens, z. v. Cornelis Leendert van Dyk en van Johanna van Zielst. HELLEVOETSLUIS. Geboren: M. J. Galjema—van Waardenberg, d. Ondertrouwd: J. P. v. Ileinengen,j.m.28j.en H. Meuldijk, j.d. 20 j; J. Groeneveld, j.m. 27 j. en L. Wolfert, j.d. 26 j. Overleden: C. Vink, weduwe van S. Bokma, eerder van J. D. Heyligers, 70 j. NIEUW-HELVOET. Geboren: Henderina, d. v. D. Konings en J. v. Putten; Anthonie, z. v. W. v. Veen en P. IWezemer; Jan, z. v. P. van der Wouden en O. P. Smit.

Onze Eilanden | 1919 | | pagina 7