ONZE EILANDEN TWEEDE BLAD ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 11 JANUARI 1919. 5 ho. 10 11 Jan. 1919. Correspondentie. Den heer C. H. raa O. te Ooltgengpluat. "Wij kunnen tot onzen spijt U geen uitleg ging! geven van dit, natuurlijk weer onduide lijke stuk. Er is evenwel toegezegd, dat binnenkort een nadere uiteenzetting per aanplakbiljet zal worden gepubliceerd. Daar wij zelf. als oudgediende, bij de zaak geïn teresseerd zijn vooreen paar honderd gulden, zijn wij diligent op dit punt, en zullen in ons blad zoodra mogelijk vermelden hoe een en ander in praktyk wordt gebracht. Wij voor ons meenen dat uw berekening juist is. Aan al onze lezers. Ondanks de grootste zorgvuldigheid bij de espeditie van ons blad, komen telkens klachten binnen over het n;et of te laat ontvangen van ons blad. Men wordt verzocht zich met deze klachten te wenden tot het postkantoor ter plaatse; onze administratie is intusschen steeds gaarne bereid, op verzoek gratis voor ver loren geraakte nummers nieuwe te zenden. Officiëele Mededeeliugen. KLEIZEEP. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel acht het gewenscht nogmaals de bijzondere aandacht van het publiek te ves tigen op de hoedanigheid der thans in dis tributie gebrachte kleizeep, die geenszins verward moet worden met de vetlooze zeep surrogaten, die gedurende eenigen tijd, in papier met ryksmerk verpakt, tegen 10 ets. en minder per stuk in den handel werd gebracht. De kleizeep, die op gemeentelijke bons beschikbaar wordt gesteld is niet vetloos, doch heeft een vetzuurgehalte van 20 pet. Deze zeep wordt onverpakt verkocht en elk stuk is voorzien van het woord „kleizeep" den naam van den fabrikant, met woon-of standplaats en het confrölemerk van het Rijkskantoor voor Zeep. De stukken kleizeep hebben veeleer het uiterlyk van toiletzeepen en deze kunnen moeilijk verwisseld worden wet het vetlooszeepsurrogaat, hetwelk voor-, zoover dit nog in den handel is, buiten distributie valt en dus niet op de bons moet worden geaccepteerd. De kleizeep ond'erscheid zich door het schuimen en in het algemeen door de eigenschappen van toiletzeep, terwijl het zeep-surrogaat uitsluitend uit klei e. d. bestaat en dus ook absoluut niet schuimt. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, VERSTEEG. Distributie van Levensmiddelen. BROODKAART. De directeur van het Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel, maakt bekend, dat de broodkaart van't 82ste tijd vak geldig is van 10 Januari tot en met 18 Januari. VET- EN BOTERKAART. Bon No. 13, 2e tijdvak is geldig van 14 Januari tot en met 22 Januari. Behoudens ministerieels wijziging. MIDDELHARNIS. De Burgemeester van Middelharnis maakt bekend, dat-voor de week van 13 Januari 1919, tot en met 18 Januari 1919 zal wor den beschikbaar gesteld: Op Bon No. 48: 250 gr. Suiker. Op Bon No. 49: 100 gr. Gort. Op Bon No. 50; 1 stukje Zeep. Op Bon No. 51150 gr. Kaas 20-f- of andere soorten. Op Bon No. 52: 300 gr. Jam. Op Bon No. 53: 50 gr. Vermicelli of Macaroni. Middelharnis, 10 Jan. 1919. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. SOMMELSDIJK. Verkrijgbaar op: Bon 195 3 ods Jam. 196 Va Pond Suiker. 1 kinüerkaart Va pond Suiker. 7 peulvruchtenk. x/a P0Qd boonen. „8 ty2 pond erwten. DIRKSLAND. De Burgemeester der ge meente Dirksland laat bekend maken dat in de week van 13—18 Januari zal ver krijgbaar gesteld worden op: Bon 169 2'/a ons suiker. 170 1 ons sago. 171 1 stuk kleizeep. Zy die van winkelier wenschen te veranderen, kunnen daarvan opgave doen op het distributiekantoor Woensdag van 9—12 uur. Deze verandering zal in werking treden op Maandag 3 Februari. MEHSSANT. De Burgemeester van Melis- "^sant maakt bekend dat in de loop der Volgende week verkrijgbaar zal zijn: op bon 5 peulvruchteok. 0.4 K.G. erwten. op bon 6 peulvruchtenkaart 0.2K.G. bruine boonen. 0 op bon 165 0.2 K.G. harde zeep. Voor zieken havermout, tot een ge wicht van 0,5 K.G. af te halen aan het distributiekantoor. Voor stalverlichting kan op het distri butiebureau een pak kaarsen worden afge baald. HERKINGEN. In de week van 6 t/m 11 Januari is verkrijgbaar op: Bon 160 2J/i ons Suiker. 19 kinderkaart 21/» ons Suiker. 161 2Va ons Rijst. 162 60 gram volvette Kaas. STELLENDAM. Voor de volgende week wordt verkrijgbaar gesteld op: Bon 119 2tyj ons Rijst. 120 en 5 der kinderkaart 2Vj ons suiker. 4 der kindermeelkaart 21/» ons kin dermeel of tapiocameel. NIEUWE TONGE. In de week van 8 t/m 14 Jan. 1919 is verkrijgbaar op: Bon 162 1 ods Kaas VV. 163 '/a K.G. Jam. OUDE TONGE. Van de week is alhier verkrijgbaar op: Bon '20 1 pond rijst. 21 1 ons Jam. 22 2 ons Kaas. 23 i/i poud Suiker. 11 K.G. Boonen. 2 1 K.G. Erwten. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Deze week wordt gedistribueerd Op bon 111 een half pond suiker. 112 een ons jam. 113 een ons rijst. 114 een ons gort. 115 l'/i ons kaas. 116 i/i ons sago of pakmeel. 117 2i/a ons erwten of boonen. 118 twee ons vleesch. 6 van de kinderkaart een hal pond suiker. NIEUW HELVOET. Verkrijgbaar: Op bon 64, 65, 66, 67, 68, 69 en 70 der Melkkaart 0,1 L. volle melk. Op bon 32 der Suikerkaart 2H.G. 12 der Boter kaart 21/» H.G. ROCKANJE Op bon 117, 2 5 H.G. suiker; ook op no. 2 der kinderkaart. Op bon 118, 2 H.G. kalizeep en 1 H.G. kleizeep, ook op no. 5 der kinderkaart. ZUIDLAND. Volgende week wordt ver strekt op: Bon 39 21/» ons suiker. 40 1 ons kaas. 41 21/» ons rijst. Op bon 13 der boterkaart 2l/j ons boter. Op bon 45 koffiekaart on3 koffie. Plaatselijk [Nieuws. MIDDELHARNIS. Dinsdag 14 JaD. a.s, zal voor de Timmerlieden gezellen van het Eiland een vergadering worden geboudeo, om te trachten een vereeniging van Tim merlieden gezellen op te richten. Zie advertentie voorkomende in dit blad. Veiling te Middelharnis. Kleine uien f 6,70— f 8,50 Grooteuieu voor geallieerden f 14,90— f 23,— Groote uien voor neutralen f40,80— f52,40 alles per 100 K.G. Tegen a.s. Dinsdag is een vergadering belegd voor de leden van het Onderling Begrafenisfonds om te komen tot wijziging van het reglement. Van het bestuur der A.-R. Kiesver- eeniging zijn aan de beurt van aftreden J. v. d. Waal, L. Vroegindeweij en A. Krijgs man. Door de opheffing van de Rijk Com missie Beta is de handel'in koepean vrij gekomen en worden dagelijks groote hoe veelheden verscheept. Langs de buizen der ingezetenen is door het alhier bestaande ziekenfonds een collecte gehouden tot dekking van het te kort in kas, wat was veroorzaakt door het groot aantal uitkeeringen aan de leden. De collecte bracht ruim f 449,— op. Door de gemeente wordt bij inschrijving verhuurd een perceel bouwgrond, gelegen aan den West-Havendyk alhier. Bevolking op 31 Dec. 1917 4317 zielen Vermeerderd door geboorte 110 Gevestigd 244 Totaal 354 Vermiuderd door overlijden 80 Vertrokken 256 Totaal 336 Bevolking op 31 Dec. 1918 4339 Als levenloos werden 8 aangegeven. Er werden 30 huwelijken gesloten. S011MELSD1JK. Bij den landbouwer P. Joppe alhier, is onder het vee het mond en klauwzeer uitgebroken. De heer J. Timmerman Mz. alhier, is tot zetter van 's Rijks Directe Belastingen benoemd. Dinsdagmorgen passeerde boven deze gemeente een vliegmachiue van Noordelijke naar Zuidelijke richting. Nationaliteit on bekend. 1. Staat van bevolking over 1918. Bevolking op 1 Januari 1918: 1742 M. 1780 Vr. Totaal 3522. Vermeerdering: door geboorte 51 M. o5 Vr. Totaal 106 door vestiging 05 M. 89 Vr. Totaal lo4 Samen 116 M. 144 Vr. Totaal 260 Vermindering: door sterfte 26 M. 25 Vr. To aa 51 door vertrek 64 M. 107 Vr. Totaal 171 Samen 90 M. 1»2 Vr. Totaal 222 Aldus eene vermeerdering van 26 M. en 12 Vr. of in totaal BS personen, zoodat de bevolking op 31 December 1918 telde 1768 M. en 1792 Vr. of in totaal 3560 personen. 28 huwelijken werden gesloten en 1 kind als levenloos aangegeven. Algemeeno Vergadering ScUuttevaor op 3 Januari te Sommelsdijk. Het was ons een feest, by deze vergadering tegenwoordig te zijn. Het schippersvolk is ons altijd sympathiek geweest. Het is also: op de gebruinde koppen iets ligt van de rust der breede Hollandsche watorvlakten en of toch ook de stormen daar niet over heen zijn gevaren zonder hun indruk na te laten. Ze praten hard, deze mannen, alsoi ze tegen den wind in moeten roepenze kunnen den rechten vergaderingtoon met te pakken krijgen. Daarom is 't zoo goed, dat ze een geroutineerd voorzitter gekozen hebben in onze burgemeester, die soms wei even do mannen liet uitbulderen tegen elkaar maar dan toch ook weer met vaste hand en stuggen hamerklop de stormen wist te bedaren. De Secretaris, de heer Hoek, liever zoudöü we zeggen, de man Hoek, de schipper Hoek, want er is al buitengewoon weinig heorachtigs in deze figuur van storm en golfslag, Hoek dan, hakkelt als hy de notulen voorleest van de vorige vergadering. Die woorden, door hem zelf neergesenreven, draaien voor zyn oogen. Die zyn met gewend aan lettergeknebel maar aan verre horizon nen. Maar als bij in het debat komt, is by in zijn kracht. Dan is het alsof een storm opsteekt. Geen uiterlijke welsprekendheid hooren we dan, maar de geestdrift draagt zijn woord. Hij is overtuigd tot in zyn ziel van de waarheid, hy verwaarloost het: Mijnheer de Voorzitter, richt zich regelrecht tot zh'n kameraden. Daar kwam de Rotter- damscbe Tram ter sprake. Eerst was al besloten, zonder discussie, dat de afdeelmg van Schuttevaer een afgevaardigde zou zen den naar de vergadering van a.s. Dinsdag te Rotterdam. Maar toen de voorstellen voor de algemeeDe vergadering der vereemging werden gevraagd, kwam Hoek los. Ja bij wou daar wel een woordje over zecgén. Met de Rotterdamsche Tramweg- maatschappij was 't niet anders dan een goddeloos en groot schandaal. Er is een boot m Stellendam, die is opgedoekt, de boot van den Bommelopgedoekt, vroeger hadden we in Middelharnis 2 of 3 vaarten per dag naar Rotterdamopgedoekt zijn ze. Er liggen massa's schepen te wachten op vracht, maar ze kunnen niet varen uit gebrek aan kolen. Maar de tram krijgt kolen genoeg en vermorst ze. Booten en schepen liggen stil en de tram doet ze oneerlijke concur rentie aan. En later verdedigt hij weer de tramboot. Hij beeft verleden jaar opdracht gekregen, eens te onderzoeken of die boot de naven te hard in en uitvaart tot last van daar liggende schepen. Welnu, hij is meermalen meegegaan, en deelt mee, dat het niet waar is. De boot vaart niet te snel, en het is moei lijk met den verschillenden waterstand binnen te komen en uit te varen, zonder iemand ooit last aan te doen. Maar dan komen de anderen tegen hem bp. De boot kan wèl langzamer varen dan hü doet. Je-bent alweer bang voor de tram, net als allemaal. En dat wordt taöm verweten, den plaatsvervanger voor afvaardiging naar Rotterdam, hem die straks zoo uitvoer tegen de tram. Maar by geeft geen kamp. Zoo was het een vreugde, gelyk ik straks al schreef, rustig aan je perstafeltje te zitten luistei en. En als ze dan, in de algemeene vreugde over een flink batig saldo ïu de kas, een kleine f 150, nog sigaren en van Houten s Cacao gaan presenteeren, en daarby ook den verslaggever niet vergeten, dan zou je wel willen, dat er wat meer van dergelyke ver gaderingen werden gehouden. Behalve bet besluit, aan ,de Algemeene Vergadering te verzoeken den minister te vragen, om spoor- en tramwegen voor het vervoer van maasaal goed de tarieven gely k te stellen met die voor de beurtscbipperu, kwamen verschillende punten ter sprake van technischen aard, en die den verslag gever wel 'ns boven zijn petje gaan, over de plaats van 'n roode ton, over de brug by Spykenisse, over de haven van Stellendam en deszeifs jaagpad, waar je „stikt in ae Ten slotte werd aan het troetelkind van den heer Pen, het Schippersfonds.uitde kas nog f5.- geschonken. Om ongeveer lialf vijf sluiting. Zaterdag j). landde op bet land van den heer G. Joppe alhier een Engelsch vliegtuig, bemand met twee Engelsche om- ""Het' vliegtuig dat vrij stijl daalde, bleef met de glijwielen in de modder steken, met het gevolg dat het vliegtuig over den kop 81 De een, Luitenant G. Parker waarnemer vloog door den schok uit het vliegtuig, zoodat hij eenige oogenblikken bewusteloos bleef ^Spoedig kwam hij weer bij en verloste de andere, officier, luitenant T. Wallis, be stuurder, die onderstboven in het vliegtuig hing doordat hij met een lijfgordel vastge bonden zat. Juist was een brievenbesteller op de plaats van het ongeval aanwezig, die hun „Holland" toeriep. Dat de vliegers over Holland koersten hadden ze nooit gedacht. 55 KM. ten zuiden van Boulogue waren ze opgestegen 's morgens 9i/a uur. Zij waren Boulogne, Calais, Valen ciennes,Ryssel, Duinkerken, Nieuwpoort naar Ostende gevlogen, waar zij in den mist ver dwaalden en door den sterken bovenwind afdreven. Voor vier uren benzine hadden zy meegenomen en door gebrek daaraan moesten zy dalen. Doordat zy zich rondom water omringd zagen, en zy vreesden daarin te zullen vallen, daalden zy vry styl. Een weide ziende, besloten zij daarin te landen maar door de groote vaart kon zy baar doel niet bereiken, en landden op bovengenoemd land. Spoedig werd het vliegtuig, wier vleugels vol pleisters zaten, veroorzaak t door dek ogeis, door soldaten bewaakt. De vliegers begaven zich toen naar Som melsdijk en meldden zich aan op het Raad huis, waarna zy zich naar Dr. Knöps begaven om de bekomen letsels te laten behandelen. Intusschen was de bevoegde militaire auto riteit geraadpleegd, die mededeelde dat de heeren volledige vrijheid van beweging hadden. Het vliegtuig vervoerde geen ammu nitie. Daarna werd er gedineerd in Hotel Spee. Hun plan was geweest 's middags in Frankrijk te gaan voetballen.'s Avondskwam er een luitenant ter zee uit Helievoetsluis om de Engelsche bezoekers zoo noodig bijstand te verleenen. Een sergeant der marine en een paar matrozen kwamen het vliegtuig uit elkaar nemen, waarvaD de verschillende deelen voorloopig naar Helievoetsluis werden overgebracht. Zooals te begrijpen was waren er veel nieuwsgierigen op de been, vooral 's Zondags kwamen velen het vliegtuig bezichtigen. DfRKSLAND- Deze week werden by den manufacturer B. HaageDs een paar stukken manufacturen gestolen. Het is aan de politie gelukt v. S. en v. B. op te sporen. Uit de haven van Dirksland zijn in dit seizoen vertrokken 103 schepen geladen met suikerpeen te samen bevattende 17 millioen Kilo's. Daar de slagers de helft van bet vleesch uitgebeend voor hoogstens f 1,— per pond moeten verkoopen en de prijs van de rest vry is, moeten zy nu ter controle op een lijst vermelden aan wie zy vleesch voor f 1,— hebben verkocht, waarna dan hier en daar door de politie ter controle navraag zal geschieden. Slagers die buiten dit voorschrift omgaan, krijgen geen slacht- vergunning meer. Het publiek wordt er op attent ge maakt dat er geen distributiezaken behan deld worden ten huize van den Directeur van bet Levensmiddelenbedrjjf. MELISSANT- Deze week werd by den land bouwer Joh. Vogelaar ingebroken in de schuur. Deze week geraakte de hit gespannen voor een wagen aan den Dorpsweg te water. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. UERKINGEN- Tot boekhouder van het Diaconie Armbestuur der Ned. Herv. Kerk alhier is benoemd de Heer J. G. Noordijk alhier. De heer L. van der Velde heeft wegens vertrek naar de gemeente Dirksland op 3 dezer ontslag genomen als lid van den Ge meenteraad. In deze gemeente komen twee gevallen van besmettelijke ziekte diphteritis voor. De vereischte ken teekenen zyn aan de wo ningen bevestigd. Jl. Zaterdag kwam alhier zeer laag over ons dorp heen een vliegmachine van vreemde nationaliteit. Het was duidelijk te zien dat er iets haperde door haar schom melende bewegingen. Later bleek ze te Som- melsdyk een noodlanding te hebben gedaan. Jl. Dinsdagmorgen kwam alweer een vlieg machine over komende uit Noordelijke rich ting en koersende naar het Zuiden op zeer hooge afstand. Door den gemeenteraad zyn de huis huren der Gemeentewoningen verhoogd. De landbouw Commissie heeft alhier zitting gehouden voor het doen van aan vragen om zaaivergunningen voor den oogst 1919. Aan Mej, C. J. C. Worrell alhier is op haar verzoek met ingang van 1 Januari 1918 eene belooning toegekend van f50 's jaars voor bet geven van onderwijs in de nuttige handwerken der Openbare lagere school. De loop der bevolking over 1918 is geweest als volgt. Op 1 Jan. 1918 bedroeg deze 431 M 420 Vr. tot. 851 Geboren 9 10 19 gevestigd 13 23 36 Totaal 453 453 906 Overleden 7 6 13 Totaal 446 447 893 Vertrokken 26 34 60 Totaal 420 413 833 Ongeregeld Goad. Wij zaten deze week op een avond rustig in het hotel de Nyaph te Brielle, toen twee brave menscben, vermoeid en geheel ont daan, kwamen binnenvallen. De vermoeid heid was het gevolg van een lange fiets tocht van Numansdorp naar Brielle. Dat ze zoo ontdaan waren, kwam door iets, dat ze bier in den Briel overkomen waren. Ze reden rustig voort, plotseling stond voor hen een jong mannetje in uniform van politie-inspec- teur, en die bekeurde ze wegens het ryden zonder licht. Of de mannen al zeiden, dat ze in Rotterdam altijd zonder licht reden, gaf niet. Of ze al bezwoeren, dat ze vast wel licht opgestoken zouden hebben, als ze maar geweten hadden, dat het moest, even- miD. Wij wilden over bet optreden in het alge- rneen van dezen jeugdigen Baron van den Borch wel gaarne iets in bet openbaar zeggen ter leering van hem en tot stichting onzer menigvuldige lezers. Immers, het beeft ons bar geïnteresseerd toen wy vernamen, dat de heer van der Borch inspecteur van politie te Brielle zou worden. Wij vermoedden dat het dezelfde persoon was als een korporaaltje, dat we ons uit onzen diensttijd van het begin der mobilisatie herinnerden. Iemand, die toen de aandacht op zich vestigde door het schrijven van een onnoemelijk aantal rapportjes op groote vellen modeipapier. Iemand, die een soldaat rapporteerde op vier vellen papier omdat hy tot hem gezegd had: möge korporaal" en de toon daarvan beleedigend was geweest. Iemand, die 'n enkel pak op zyn gezicht heeft gehad van zijn niet zeer onderdanige onderhebbenden. Dat ging toen nog in dien gemoedelijken ouden tijd. Maar dat gaat nu niet meer. In dienst zijn de toestanden anders dan in de burgermaatschappij. Want de rapportjes zijn nu vervangen door proces-verbalen. Er is byDageen vreemdeling die in dun Briel komt, of hij maakt kennis met deD inspecteur van politie. Rijden op de kleine steenljes en rijden zonder licht zijn de wetsovertredingen, waarover 80 of 90 °/0 van zijn bekeuringen handeleo. Want inderdaad, wetsovertredingen zyn het. En dat is het, wat steeds ieder met machteloosheid slaat tegen dergelijk minia- tuur-terrorisme. De wetgever heeft echter eenig verstand en oordeel verondersteld bij hem, die baar zou toepassen. Wanneer die twee nu totaal op de loop blyken te zyn, wordt bet geval wel zeer wanhopig. Want menscheD als de beer A. A. Baron van der Borch schaden ten eerste den naam van den Nederlandschen adel en ten tweede den naam van het politiekorps. Zij zyn een bedreiging en weerhouding van-den goeden geest van burgerschap en gemeenschapszin. Zy zijn in kiem mee de oorzaken van de revolutie geweest. Het is trouwens al te bespottelijk, dat wat in het dorp Rotterdam wel ban zonder onge lukken te veroorzaken, niet zou kunnen in de wereldstad Brielle. Overal wordt het ver bod om zonder licht te ryden iD deze tijden met clementie toegepast, gelyk trouwens thans de wetgever in elk opzicht clement moet zyn. Wij vernamen, dat de heer van der Borch in aanmerking kwam voor overplaatsing wegens zijn optreden. Dat bewijst, dat men ook in de kringen der autoriteiten wel in ziet, dat het zoo niet langer kanmaar het is niet de juiste remedie. Nu by in Brielle de boel verkankelemierd heeft, moet hy niet in de gelegenheid worden gesteld, dat elders ook nog eens te gaan doen. Maar de eiscb moet worden gesteld, dat by op- üoude met zyn kinderachtig optreden, dat zijn proces verbalen over onbenullige feitjes in de prullenmand verhuizendat hy optrede als een man en niet als een kwajongen, die een cent krijgt als hy een streek van zijn broertje aanbrengt. Zoodat de bevolking is verminderd met 11 M. 7 Vr. totaal 18 personen, bestond: Op 1 Jan. 1919 de bevolking uit 420 M. 413 Vr. totaal 833 zielen. Er werden 8 huwelijken gesloten en 1 kind levenloos aangegeven. Op de lyst bedoeld by art. 18 le lid der leerplichtwet komen 107 namen voor van leerplichtige kinderen op 1 Januari 1919. STELLENDAM. Bevolking op 31 Dec. '17. 954 m. 909 v. totaal 1863 Geboren in 1918 25 m. 23 v. Ingekomen in 27 m. 35 v. 52 m. 58 v. totaal 110 Overleden in 1918 14 m. 19 v. Vertrokken in 34 m. 31 v. 48 m. 60 v. totaal 98 Vermeerdering 4 m. 8 v. totaal 12 Bevolking op 31 Dec.'18 958 m. en 917 v. totaal 1875 inwoners. Levenloos aangegeven 3 n.l. 2 van bet mannelijk geslacht en 1 van het vrouwelijk geslacht. Er werden 21 huwelijken voltrokken. Aan het telegraafkantooralhier werden gedurende December behandeld 219 tele grammen, 292 gesprekken en 19 oproepbe richten. Totaal 530 handelingen. Ter secretarie zyn formulieren voor ZaaivergunniDgen te bekomen. De vorige week zijn de garnalenvisschers 2 en 3 dagen uitgevaren. Er werd per dag on per vaartuig slechts 35 KG. aangebracht. VaDgsten waren dus gering. Zaterdagmiddag van 2-4 uur zullen

Onze Eilanden | 1919 | | pagina 5