ONZE EILANDEN HIEVEN li nVEN ste hypothecair yerband VERKERKE, idbouwwerkfuigen jclappii T.BraiteteÉi ouden - en lverwerken iarlogsJac.z. 3IRKSLAND kER8, Idelharnis. TWEEDE BLAD ERBUIZEN. h ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 30 NOVEMBER 1918. No. 4 30 Nov. 1918. AN 98 o/o. N 100»/2 JIDDELHAHIVIS. VOOKHAAD LEVERBAAR neele Melotte- en Braban Keerploegen,gewone ploe- n alle soorten. Rosmolens, chmachines, Bietensnij- Stroosnijders voor band aardenkrachten. Aardap- irteerders, Wanmolens, - en Graan-Maaimachlnes. E Machines worden er garantie geleverd. VOOR HET ligd te *s HERTOGENBOSCH '.OPGERICHT IN 1838.) verzekeringen tegen matige nie op Huizen, schuren, in- leis enz. chtingen worden gaarne ver door den Agent VAN SCHOUWEN C*. te Sommelsdijk. beste adres voor alle ouds bekend by dijk B 292, Middelharnis. C8T1GD 8EDEBT 1840. 'ndanks de lage prezen wor- amkosten vergoed vanaf f 5,- >p naar verhouding, by f 10,- COMMUNAAL IELEPHOON 4 i en Coupons ling op effecten. ■Officiëele Mededeelingen. ferpasinstrunient. rage. Distributie van tevensmiddelen. De Burgemeester van Middelharnis maakt bakeod, dat voor de week van 2 December 1918 vanaf namiddag één uur tot en met 8 December 1918 zal worden beschikbaar Op Bon No. 17: 250 gr. Suiker. Op Bon No. 18: 50 gr. Havermout. Op Bon No. 19: 200 gr. Jam. Op Bon No. 20200 gr. Kaas 20+ of andere soorten. Op Bon No. 5 der Peulvruchtenkaart: 200 gram Erwten. Op Bon No. 6 der Peulvruchtenkaart: 150 gram Boonen. Middelharnis, 22 Nov. 1918. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. SOMMELSDIJK. Deze week is verkrijg baar op bon 169: 2 ons Jam, op bon 170: 2'li ons suiker, en op bon 15 der kinder- kaart: 2l/i ons suiker. DIRKSLAND. De Burgemeester van Dirks- land maakt bekend, dat in de week van 7 December zal worden beschikbaar ge steld. Op bon 145 Bruine boonen, 3 ons. Op bon 146 Gort 2 ons. Op bon 147 Havermout 1 ons. Op bon 148 Suiker 2'/a ons- Op bon 11 kinderkaart suiker 2'/a ons. In de week van 2-7 December a.s. telkens van 9-12 uur opgave ter verkrijging van militaire werkschoenen A f8 per paar. Alleen mansmaten zijn beschikbaar. STELLENDAM. Voor de volgende week ie verkrijgbaar gesteld: Op bon 98 2'/i ons kaas. 99 en 19 der kinderkaart 2'/i ons suiker. 1 ons havermout. ZUIDLAND. Van 2 Dec. tot en met 8 Dec. wordt door de distributie verstrekt: Op bon 11: 250 gram suiker. 12; 100 gram gort. 13: 100 gram kaas. 8 der boterkaart 250 gram boter voor de week van 2 Dec. tot 11 Dec. 1918. NIEUW HELVOET. Op bon No. 72: l'/i ons kaas. No. 8 der boterkaart 2'/j H.G p No. 22, 23, 24, 25, 26, 27,28, der Melkkaart 0,1 L. volle melk. ROCKANJE, Die gebruik wenscht te maken van het beschikbaarstellen van mili tair schoeisel voor werkschoenen geve zich op, onder opgave der maten op het distri butiebureau op 29 en 30 Nov. De prijs is acht gulden. Op bon 96 is verkrijgbaar 2 H.G. vleesch, „97 21/iH>G.suiker, 6 van de kinderkaart 2J/i H.G. suiker. Berichten Aangezien het de Directie van „Onze Eilanden" ernst is met haar streven naar een goed, leesbaar blad voor alle Zuid- Hollandscbe eilanden, zal zij wenken en wenschen omtrent den inhouden wat daar aan mocht ontbreken steeds gaarne in over weging nemen. Gelijk onze lezers zien, zijn wij met dit nummer reeds in de blijde noodzakelijkheid 6D mogelijkheid, den omvang uitte breiden Wij zoeken tegen hooge provisie nog ijverige agenten te Nieuwenboorn, Nieuw- Helvoet, Oostvoorne, Spijkenisse, Heenvliet en Geervliet. Plaatselijk Nieuws. MIDDELHARNIS Wy vragen ons af, of bet niet mogelijk zou zijn, in Sommelsdijk en Middelharnis wat meer zorg te besteden aan de zindelijkheid derstraten. Verbetering van de buitenwegen wordt mogelijk tegengehou den door de daaraan verbonden booge kos ten. Maar een paar man, gewapend met bezems, en zoo mogelijk voorzien van een brandspuit, zouden tocb al heel veel goed kuonen doen in onze straten. Wij hebben althans den indruk dat aan de gemeenterei niging totaal niets wordt gedaan. Met hit gevolg dat de openbare wegen in de gemeente ware modderpoelen ziio: uien komt thuis dikwerf tot de ontdekking dat tot in de nekharen de modder zit vastgekleefd. Op de veiling van 27 Nov. 1918 was de prijs van de kleine uien van fl,40-/8,40 per 100 K.G. Voor de Oogstcollecte werd in ds Ned. Herv. Kerk gecollecteerd f250. De collecte van bet suppletiefonds voor de Chr. school alhier, bracht in de Geref. keTk op f40,82. De controleerend Militair Verhoeve had door de duisternis misleid het ongeluk met zijn flets in de haven terecht te komen, hij wist zich zelf uit zijn gevaarlijke positie te redden. Donderdag werd in de Ned. Herv. kerk een extra gift groot f60 voor de armen gecollecteerd. Donderdag werd in de Israëlitische kerk f55 gecollecteerd voor de verdrukte Israëlieten in Galicie. SOMMELSDIJK- Onder het vee van den heer D. Joppe Iz. alhier is mond-en klauw zeer uitgebroken. Van den beer M. de Haas werd ver leden week een l'/ï-jarige stier uit nood ge slacht, waarvan het vleesch voor de con sumptie is goedgekeurd en aan de zieken is verstrekt. Vanaf 26 November 1918 tot en met April 1919 ligt ter Gemeente-secretarie alhier ter lezing een afschrift van het aan vullings-kohier Hoofdelijken Omslag, dienst jaar 1918. De Chr. School alhier is met de lessen aangevangen. De school is nog wel niet voltallig, maar dit is toch een bewijs, dat de Spaansche ziekte afneemt. De militair T. Hoogmoed alhier is in het St. Oda-gesticht te St. Oederode overleden. Het St. Nicolaasfeest zal de volgende week in de Bewaarschool weder gevierd worden. Voor dit doel werd verleden week een lijst tot geldelijke steun aangeboden langs de buizen der ingezetenen. Bij Kon. besluit is benoemd tot griffier bij het Kantongerecht te Sommelsdijk, mr. W. L. Bruist, advocaat en procureur te Almelo. DIRKSLAND. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer A. de Groot, thans te Waddings veen slaagde deze week voor de akte boek houden. DEKKINGEN, Wegens het heerschen van de Spaansche griep alhier is de school thans voorloopig gesloten. De suikerbieten campagne kan, wat den aanvoer der bieten betreft, als geëindigd beschouwd worden. Er liggen op de kaai nog veel bieten voor vervoer naar de fabriek gereed. Door J. C. Kalle alhier is tegen 1 Ja nuari a,s. eervol ontslag aangevraagd uit ziine betrekking van koster in de Ned. Herv. Kerk. STELLENDAM- Door de garnalenvisschers is de vorige week 4 dagen gevischt. Per dag en per vaartuig werd gemiddeld 60 KG. aan de pellerijen geleverd. Vrijdag werden hier 48 vaten gevischte portwijn als strandgoed verkocht. De op brengst was ruim f 16000. Voortdurend blijft in onze gemeente de Spaansche griep heerschen en eischtze slachtoffers. Het aantal zieken is zeer groot. Onder de kinderen heerscht bovendien de mazelen. Maandagavond is bij den alleenwonen den J. van Prooijen ingebroken. De dief, die zeer goed op de hoogte moet zijn geweest met de gewoonten van van Pr., alsmede van de woniDg, heeft meer dan f3000 mee genomen. De zaak is in onderzoek. In de Ned. Herv. Kerk alhier zijn her kozen de heer J. Human, als ouderling en heer C. van Driel tot diaken. Op het gerucht, dat er een schip zat, zijn vele visschers van hier uitgevaren met het doel assistentie te verleenen en goederen te bergen. Hetschip bleek te zijn de „Triumf' van Kristiania, bestemd naar Rotterdam dat op de Hinderribben was gestrand. De boot, door de drie sleepbooten „Blanken berg" „Pernis" en „Lauwerzee" vlot gebracht kon de reis onder eigen stoom vervolgen, zoodat de Stellendamscbe visschers onver richter zake naar huis konden terugkeeren. GOEDEREEDE- De vereeniging „Aurora" alhier kwam 15 November voor de eerste maal in dit seizoen bijeen, om te genieten van de vooidracbtkunst van den heer Jan van Riemsdijk te Kampen. Deze spreker was ook twee jaar geleden hier opgetreden en de toen zoo goed bevalleD kennismaking werd dezen keer op de meest aangename wijze vernieuwd. Vóór de pauze droeg de heer v. R. liedjes van verschillende dichters voor, daarvan vooral in den smaak vielen: „Moederliefde" van Speenhoff, en „Haar kleinkind" van D. Witte. Na de pauze bracht spreker verscheidene door hemzelf vervaardigde gedichtjes ten gehoore alle in Veluwsch dialect en meest betrekking hebbende op Veluwscb-platte landsche toestanden. Ook hiervoor werd hem een hartelijk applaus gebracht en wel voldaan giDg daarna de vergadering uiteen. (Niet van onze gewone correspondent.) De zeevisscher J. 'tMannetju, bevarende de blazerschuit G.O. 27 had het ongeluk in de vorige week en deze week zijn visch- tuigen te verliezen, een schade van ongeveer f2000. OUDDORP. De oogstcollecte in de Ger. Kerk heeft ruim f800 opgebracht. Alhier werd 486 roeden bouwland ver kocht voor de kolossale prijs van f3410. Met de gamalenvisscherij wordt hoe genaamd niets verdiend; de meeste visschers gaan op Bliek uit doch er wordt de laatste dagen niet veel verdiend. De voerman D. Hanson zou Dinsdag een groot vat wijn op zijn wagen Iaden met dat gevolg dat de wagen brak en het vat wijn aan stukken op de straat terecht kwam en geheel de inhoud verloren ging, waarbij een troep schoolkinderen aanwezig waren en op straat gingen liggen om bet lekkere vocht op te drinken wat eenheele drukte teweeg bracht. Op Dinsdag 3 December zal hier stem ming plaats hebben van 3 notabelen in de Ned. Herv. Kerk des nam. van 2 tot 6 ure, aftredende leden zijnJ. C. Lodder, Maarten Grinwis en Aren Knape. NIEUWE TONGE- Wegens het overlijden van den heer G. van Driel hoofd der school alhier is in deze betrekking voorzien door tijdelijke aanstelling van den heer H. Pen te Sommelsdijk. OUDE T03IGE- De Spaansche Griep breidt zich ook in deze gemeente sterk uit. Er hebben al eenige sterfgevallen plaats gehad. Met de gasverlichting is het hier meer treurig. Den geheelen avond zit men zoo goed als in bet donker, hopende dat hierin spoedig verbetering mag komen. Van de week heeft ieder hier weer een buitenkansje gehad nl. 2 mud cokes op de brandstoffenkaart. OOLTGENSPLAAT. Met het oog op het voorkomen van vele gevallen van Spaan sche griep, zijn de Openbare-en Christelijke School voorloopig tot a.s. Maandag gesloten, In de stallen van twee landbouwers dezer gemeente doet zich mond- en klauw zeer voor. DEN BOMMEL* In vele gezinnen komt hier thans Spaansche griep voor. Tot heden schijnt de ziekte echter geen kwaadaardig verloop te hebben. Naar wü vernemen is bet mond- en klauwzeer in den stal van den landbouwer W. J. Rosmolen, waarvan wij vroeger mel ding maakten, thans geweken. Aan ingezetenen wordt bekend gemaakt dat bij verhuizing naar een andere gemeente, dan alleen een verhuisbiljet wordt afgegeven, indien de belanghebbenden een verklaring van den Directeur van het distributiekan toor overleggen, waaruit blijkt dat de plaat selijke bonboekjes en kaarten zijn ingeleverd. Ook komen personen, die zich hier vestigen, niet in aanmerking voor loveDsmiddelen- bons, indien zij geen bewijs overleggen van het gemeentebestuur dat zij hun verhuis biljet hebben ingediend. EeDige geïnterneerden, onder deze ge meente werkzaam, zullen, naar men ons meedeelt, spoedig naar hun vaderland ver trekken. Personen, die een slachtvergunning hebben bekomen, zullen onverwyld hunne vleeschkaarten op het distributiekantoor moeten inleveren. Voor ziekeu kan op vertoon van een bewijs van bun geneesheer, een doos nood verlichting worden verstrekt, indien er kaar sen worden uitgegeven. STAD AAS 'T HARINGVLIET- Bi! de Gare- formeerde kerk te Monnikendam is beroepen de heer C. Koppenaal, candidaat te Stad aan 't Haringvliet. Niettegenstaande de Spaansche griep zich hier uitbreidt, zijn Maandag jl. de beide scholen alhier weder geopend. De landbouwer G. K. alhier spande op de kaai zyn paarden van voorfden wagen, doch reed toen met het tweespan zoo kort langs den kant, dat een der paarden in de kaai viel, uiet moeite werd het dier even wel weder op het droge gebracht. Door den omroeper werd' bier in de gemeente bekend gemaakt, dat de Bommel- sche boot ophield te varen, dit is voor deze gemeente een groot ongerief. I1ELLEV0ETSLUIS- Benoemd in de com missie voor nieuwe arbeidsvoorwaarden en loonregeling voor het personeel van 'sRijks werven als leden de heeren D. W. v. Braam beek en A. P. v.d. Velde en als plaatsver vangend lid de heer H. Baay. Met ingang van 1 Dec. a.s. zijn tot offlcier-mach. Ie. klasse bevorderd de heeren A. O. v. d. Haagen, E. Maas, H.Schneider, W. A. Swart en J. Zeilstra. 27 Nov. Heden gepasseerd het s.s. „Kinbeim" met hout van Umea (Zweden) met bestemming voor Dordt. 28 Nov. Hedenmorgen bood onze vesting een feestelyken aanblik. Van de verschil lende openbare gebouwen, ja ook van bur gerwoningen wapperde de driekleur Het personeel van 's Rijks.: Marine Werf had ook den geheelen dag vrij, betgeen niet weinig bijdroeg om de Zondagsstemming te verhoogen. Nov. De godsdienstoefening, geleid door Ds. Timmer werd opgeluisterd door het Mannenkoor „Wilhelmina" directeur de heer A. v. d. Linde. Het koor heeft ook weer heden zijn roemrijken naam in eere gehouden. Op uitmuntende wyze deed het de Gemeente eeh zevental stukkeD hooren, waarvan wij vooral het Wilhelmus,'t Gebed voor den slag en Nimmer Nacht bewon derden. Ook de twee Nummers, die de Heer d. Linde met zijn klankvolle tenorstem zong, verdienen een woord van lof. De zeesleepboot „Newa", die eenige maanden gerequireerd is geweest dooi de mariDeautoriteiten, is hiervan ontheven. Donderdagmorgen vertrok de stoom- lo.od8boot No. 4 naar Vlissingen ter hervat ting der loodsdienst aldaar. Dit is weer gunstig teeken dat men spoedig de zeescheep vaart denkt te heropenen. De Spaansche griep neemt beslist nog Diet af. De sluiting aer scholen oorspr, tot 25 Nov. is verlengt tot 2 Dec en naar wij heden van geneeskundige zijde vernemen is het waarschijnlijk, dat de siuitingstermijn weer verlengd wordt. Op de Marine werf ligt reeds eenigen tijd een grooten aak kolen te laden. Deze waren opgeslagen voor de Marine, doch worden thans vrijgegeven voor de distribu tie. Een tweede aak is Dinsdagavond hier gearriveerd om eenzelfde lading te krijgen. NIEUW HELVOET- Woensdag.den 4en Dec 3. 's nam. 1,30 uur ten Raadbuize zal de gelegenheid zijn opengesteld tot kostelooze inenting en herinteng. Het Gemengd koor O. n, A., goedge keurd by Kon. Besl. van 29 Oct. 1918, hoopt op Zaterdag 7 Dec. a.s. zijn najaarsuitvoering te geven bij den Heer L. Scheigrond, Straat weg, alhier. Blijkens bericht van den Kapt. ter zee, onder-comm. der Stelling van de Monden der Maas en het Haringvliet d.d. 19 Nov. 1918 maakt de Burgemeester het volgende bekend 1. Terreinen in gébruik genomen voor loop graven. Deze worden wederom ter beschikking gesteld vau belanghebbenden. Deze kunnen de verdedigingswerken onverwijld slechten, aangezien omtrent de vergoedingen, welke voor het slechten te betalen zijn, reeds gege vens verzameld zijn door het militaire lid der schadecommissies op YoornefLuit.-Kol. der Genie F. vaD Erp). 2. Terreinen in gebruik genomen voor bat terijen. Deze zullen eerst geheel ter beschikking komeD van belanghebbenden, wanneer de in de batterijen verwerkte materialen, die voor het rijk van waarde zijn, door militaire werkkrachten zullen zijn geborgen. Hierom trent zal aan belanghebbenden van de zijde van hot Stellinghoofdkwartier t.z.t.mededee- ling worden gedaan. 3. Terreinen in gebruik genomen poor ba rakkenmagazijnen, wachtgébouioen, e d. Deze komen eerst geheel ter beschikking van belanghebbenden, wanneer de gebouweD zullen zijn verwijderd. In de jongste raadsvergadering is tot onderwijzer aan de le Openbare school be noemd de heer Th. Hoogkamer. De voor dracht luidde: 1 Th. Hoogkamer, alhier: 2 T. Trommel van Melissant, 3 A. P. vaD Loo van Dirksland en P. O. Bakker van Haarlemmermeer. !8 Nov. Om een ons onbekende en onbegrijpelijke reden was er hedenmorgen in de Ned. Herv. kerk geen dankstond voor den naderenden vrede. NIEUWEXIIOORN. Met ingang van 28 Nov, is de heer L. Ran van Hellevoetsiuis be noemd tot tijdelijk onderwijzer aan de 2de O. L. S. Ongeregeld Goed. DE DROOM 1. Tijd. Zeventiende eeuw. Plaats een trek schuit. Plaats genomen, ingestapt en van het wiegelen in slaap gevallen. Het was Dinsdag, een trieste najaarslocht. Langzaam,, zeer langzaam voelde ik, hoe we wegdein- den, het paard scheen het trieste van den dag mee te voelen, trok sjokkerig aan, eens klaps voelde ik een einde aan het beweeg komen. Het kon minuten, het kon uren hebben geduurd. Geraas, getier, geschom- mel zonder eind. De baas, ik zal hem maar kapitein noemen, komt aangeloopen en vraagt, waarom de passagiers zoo rumoerig zijn. Een, de belhamel, komt voor en vraagt, waarom de reis niet wordt voortgezet. Onze kap. kijkt verwonderd metopgesperde mond, dat gaat de reizigers toch niet aaD, zullen ze wel zien. Wanneer ze geen geduld heb ben, moeteD ze maar op eigeD gelegenheid een goed heenkomen zoeken, de paarden moeten eerst eten, hoor. Het ia toch zeker mooi genoeg, dat jullie mee mogen, schreeuwt hij eindelijk, wanneer zijn geduld opraakt, eerst voor m'n spulletjes zorgen. Jullie ko men altijd nog vroeg genoeg waar je wezen moet. Eindelijk, na uren wachten, voel ik me weer schommelen, dat schommelen altijd in m'n droom schijnt me wakker te schokken, geheel bezweet spring ik overeind. Plots staat me schril voor m'n geest het doel mijner reis, mijn moeder ernstig ziek, zal ik baar nog zien Hoeveel uren hebben we met stilliggen verspeeld Langzaam aan verdwijnt de nevel voor m'n geest en geluk kig ik bemerk het was maar een droom. Ik zat niet in een trekschuit, maar in een goed ingerichte wagen der R. T. M. en met verbazingwekkende snelheid stoomde ik m'n doel tegemoet. Uit mijn hart steeg een dank bede op, gelukkig ik was geen mensch uit de zeventiende eeuw, mijn geboorteuur sloeg in een eeuw van stoom en electriciteit, in een eeuw van vooruitgang. Zoo moedertje, hoe gaat 't Slecht meneer, slecht, 'k Ben niks lekker de laatste tijd." Zoo, ook al 'n tikkie van de Spaansche griep Ja, dat zegt de dokter ook." Maar zou je dan niet beter in bed kun nen blijven Och mineer, dan ga 'k dood. De dokter zeit ook, dat ik geen koffie mag drinken, maar as ik niet in m'n stoel kan zitten en m'n bakkie troost niet meer mag drinken, ga 'k vist dood. Begrijp U nou zoo iets, mineer. Waar haalt 'n mensch die griep toch vandaan. In geen zeven jaar ben ik de deur uitgeweest. En de ramen en deuren hou 'k altijd pot dicht. Nou zou je toch zeggen, dat 't 'n mensch dan niet bereiken kan. 't Is 'n wonder 1" OUDENHOORN' De beer H. Noordermeer werd als ouderling en de heer A. Veldhuizen als diaken herkozen in de Ned. Herv. kerk Binnen enkele dagen zal wederom de lijst voor 't kerstfeest worden gepresenteerd. Naar wij vernemen worden er voor bereidende plannen gemaakt om een vrede feest te vieren. Woensdag jl. zijn er eindelijk drie vaten carbid gearriveerdeen ware uitkomst voor tal van lichtlooze gezinneD. Ook hier verkeeren de wegen in ellen- digen toestand. Het ware te wenschen, dat polder en gemeente de handen ineen sloe gen om tenminste het eiDdje weg naar 't station te verharden. OM UIT TE KNIPPEN EN OP TE HANGEN!

Onze Eilanden | 1918 | | pagina 5