r j lSSCHEN. Island SEBi eken ies ra ONZE EILANDEN TWEEDE BLAD X komwascli- en Sfcrijk- „YOORNE enPUT- Nieuw-Helvoet, be oede gelegenheid tot leien van opgemaak- :ng binnen 8 dagen, ugzending. SPOON Azn. EUW-HELVOET 1UNIVAL TELEPHQQN 4 ii Coupons op effecten. :A Sigaar. SIGAAR. 1 verzekering sifo n loedereede rikant van Betonwerken. aal adres voor a VOEDERBAKKEN, N in verschillende EN met en zonder bo- TUKKEN, HALZEN, AINEER-EINDSTUK- L enz. enz. voor het maken en :nr heiningen. jjrima PORTLAND CE- Incurreerende prijzen (Rrij sopgave. lRBANK Departement IS en SOMMELSDIJK tot Nnt van 't Algemeen. t gelden op tegen 3,6 °/j inbreng en terugbetaling aandeg, Dinsdag, Woens ag van 9—12, benevens in 67 uur, ten kantori- ier-Boebhouder. pz. te Middelharnis ONZE E11 No. 1. 9 Nov. 1918. Officiëele Mededeelingren. Distributie van Levensmiddelen. De Burgemeester van Middelharnis maakt bekend, dat voor de week van 11 November 1918 vanaf namiddag één uur tot en met 16 November 1918 zal worden beschikbaar Op Bon No. 1: 250 gr. Suiker. Op Bon No. 2: 50 gr. Gort. Op Bon No. 3: 50 gr. Aardappelmeel. Op Bon No. 4:100 gr. Kaas 20+ of andere soorten. Middelharnis, 9 Nov. 1918. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. SOMMELSDIJK. Deze week is verkrijg baar op bon 154: 2 ons gort, op bon 155: 2 ons kaas, op bon 156: half pond suiker, op bon 12; (kinderkaart) half pond suiker. DIRKSLAND. Maandag van 9 12 uur zal er gelegenheid gegeven worden tot het afhalen van Kaarsenbons voor lichtlooze gezinnen en veestallen. Voortaan zullen geen carbidbons voor rijwielen meer worden afgegeven. Op bon 135 en bon 7 der kinderkaart suiker. NIEUWE TONGE. Deze week is er bij H.H. Winkeliers verkrijgbaar op bon 122 zeep (zachte) en op bon 123 kaas 20 tot een hoeveelheid van li/a ons- Maandag a.s. is er op een bon der kolen- kaart 1 H.L. steenkolen verkrijgbaar. OUDE TONGE. Deze week is ahier ver krijgbaar op boD no. 5: '/i pond boter, op bon no. 40: '/2 ons koffie, op bon no. 10: kindermeel, op bon no. 63: '/a pond suiker, op bon no. G4: havermout, op bon no. 61: 2 ons kaas. DEN BOMMEL. Tusschen 11 ©n 16 No vember zal op bon 66 suiker en op bon 67 harde zeep worden verstrekt. Tevens zullen kaarsen worden uitgereikt, doch alleen aan lichtlooze gezinnen en aan land bouwers voor gebruik in de schuren. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Vanwege het levensmiddelenbedryf alhier zal deze weol: aan de ingezetenen verstrekt worden op bon 6S een half pond suiker; op bon 95 een half ons Macaroni of één ons sago of één ons pakmeel; op bon 60 twee ons jam op bon 61 een pond boonen of een pond erwten. ROCKANJE. Maandag verkrijgbaar: Op bon 84 l'/2 H.G. kaas. Op bon S5 2'/2ÏÏ.G. suiker. Op no. 13 van de kinderkaart 2'/2 H.G. suiker. Plaatselijk Nieuws. MIDDELHARNIS' De Spaanscbe griep die hier op onrustbarende wijze heerscht, heeft al enkele offers geeischt. Aan boord bij schipper J. Dupré zijn elf kinderen door de Spaanscbe griep aan getast, waarvan enkele nog al ernstig. Ook de Ambachtsschool is in verband met de heerscbende ziekte tijdelijk gesloten. De Rijks Hoogere Burgerschool alhier blijft wegens bet heerachen van de Spaansche griep gesloten tot 14 November a.s. SOMMELSDIJK' Het distributiebureau alhier zal voortaan voor het ontvaDgen van verzoe ken om nieuwe schoenen alleen des Dins dags, en voor bonnen reparatie alleen des Dinsdags en Donderdagsmorgens van 9—12 uur geopend zijn. Van 7 tot 12 Nov. wordt verkrijgbaar gesteld op bon 4a en 4b 80 Kg. stukkolen E f 2,22, voor houders van een vulkachel naar keuze 80 Kg. stukkolen of 75 Kg. anthraciet k f 2,42. Losse bons zijn niet geldig. Op de alhier gehouden veemarkt wer den aangevoerd 200 stuks rundvee, 3 hitten, benevens eenige manden biggen. DIRKSLAND- Donderdag 14 November a.s. zal in deze gemeente voor het laatst in dit jaar zitting worden gehouden voor inning van rijksbelastingen. Door het vele gasverbruik, misschien ook al tengevolge van de weinige huisbrand, is door de Directeur van de Gasfabriek be- kenc' laten maken, dat de gastoevoer's mor gens 8—11 en 's middags van 1—4,30 uur is afgesloten en dat van 's avonds 9,30 tot 's morgens 4,30 uur met lichten diuk gas zal worden afgegeven. De regens der laatste dagen zyn voor den landbouwer alles bebpj^e welkom. Het land is zoo nat, dat ze er me geen vrachten af kunnen komen en om te zaaien is het nu heelemaal geen gelegenheid. Iedereen ie nu ten volle overtuigd van het nut van de watermachine, die hen tijdig van het over tollige water bevrijdt. Vfc/L ANDEN VAN ZATERDAG 9 NOYEIBIR 1911 In deze gemeente is ook het eerste slachtoffer van de Spaansche griep gevallen. MELISSANT- Dinsdag 12 November a.s. zal in deze gemeente voor het laatst in dit jaar zitting worden gehouden voor inning van rijksbelastingen. HERRINGEN- Door het gemeentebestuur alhier zyn de lesuren der schooltijden van de openbare lagere school met het oog op licht en brandstoffen gewijzigd, waardoor voornamelijk in de avonduren geen onder wijs wordt gegeven. De jongeheer E. Snyder, kweekeling alhier slaagde te Rotterdam voor 6e akte vrjje en ordeoefeningen der gymnastiek. Aan de afd. het Groene kruis alhier is van gemeentewege dit jaar een subsidie verleend van f 140, Op kracktigen steun ook van de ingezetenen voor deze nuttige instelling wordt krachtig aangedrongen. De Gemeentebegrooting dienst 1919 is door den Gemeenteraad vastgesteld en ter goedkeuring aan Ged. Staten ingezonden sluitende In Ontvang op f 25642,33 Uitgaaf op 25471,07'/a Batig saldo f 171,25'jj Wegens het aanstaand vertrek naar Dirksland van den heer L. v. d. Velde, zal binnenkort een vacature in den Gemeente raad ontstaan. Woensdag 13 November a.s. zal in deze gemeente voor het laatst in dit jaar zitting worden gehouden voor inning van rijks belastingen. STELLENDAM. De heer P. D. Holleman, voorzitter van den Bakkersbond Goereben Overilakkee, is gekozen als lid van 1 liet Hoofdbestuur der Ned. Bakkersvereenig ng. In het geheel werden hier door de visschers plm. 225 vaten wijn aangebracht, waarvan er Maandag 183 werden verkot ht. Ze brachten op de som van f 88,500. De garnalenvisschers zyn de vorige week 5 dagen uitgeweest. Enkelen, die op den wijn waren uit geweest, hebben slechts 2 dagen gevischt. Per dag en per vaartuig werd gemiddeld 90 Kg. aangebracht en ain de pelleryen afgeleverd. De heer Kamerman, onderwijzer aan Openbare Lagere School alhier, isingelylie betrekking benoemd aan een school in ae gemeente Emmen. De bemanning van de blazer SL 4C uitgevaren om wyn te visschen, is aan eet groot gevaar ontkomen. Een myn ontploft» n.l. op slechts enkele meters van het vaar tuig, zoodat andere in den omtrek zyndt visschers dachten, dat de 40 zou zyn uiteei geslagen. Gelukkig echter werden geen onge lukken veroorzaakt. In deze gemeente komen ook zeer vele ziekte gevallen voor, waaronder zeer ernstige. Op de scholen zijn talrijke ver zuimen, byna zonder uitzondering wegens ziekte. GOEDEREEDE' Onder de kinderen in deze gemeente heerschen in hevige mate de ma- In de jongste raadsvergadering is be sloten niet over te gaan tot het stichten eener electrische centrale. Vooreerst bly ven we dus in het donker. De vorige week werd door de garna lenvisschers per dag en per vaartuig van 100 tot 150 KG. garnalen aangebracht, die tegen 26 cent per kilo werden verkocht. Gepelde garnalen scbynen de laatste dagen door de handelaren niet te kunnen worden verkocht. In het geheel werden hier ruim 500 vaten wijn aangebracht. De verkoopingbracht de som van f295,000 op. Door de zeevisschers werd van f600 tot f800 per vaartuig aan versche visch besomd. OUDDORP' Alhier doen zich ruim 50 geval len van Spaansche ziekte voor, doch gelukkig in lichten graad. De heer van Etjk alhier heeft zelf car- bidverlichting uitgevonden, iets wat voordee- lig te maken is en voordeelig in 't gebruik is. Als een zeldzaamheid kan gemeld wor den dat vorige week in de weervisscherij nog 2 zalmen, een van 12 en een van 14 halve kilo's werden gevangen, wat in dezen tyd weinig voorkomt. De heer A. de Kluiver, aannemer alhier, was laagste inschrijver voor de Rijkszeewer- ken Goedereede en Ouddorp in 3 perceelen. Ie perc. f 9890.-, 2e perc. f 2415.- en 3e perc. f 4216. Het is hier treurig gesteld met de ver lichting. De meesten zitten hier in het don ker daar er geen carbid, kaarsen of petroleum te krygen zyn. Er zyn nog mensehen die by een brandende kachel de boterhammen klaar zitten te maken 's morgens om 4 uur. Mocht hierin spoedig verandering komen. NIEUWE TONGE- Deze week is men be gonnen met varkens te slachten, hetwelk voor diegenen een groote uitkomst is, die zoo'n krulstaart zelf gemest hebben en nu 's middags vetpot kunnen hebben. Door Ds. Kvuyt, Ned. Hevv. Predikant alhier is bedankt voor de beroepen naar de Ned. Herv. Gem. Harderwijk, Barneveid en Blauw Kapel. Het dochtertje van H. van Balen Jr. had het ongeluk Dondermorgen in een diepe sloot met water te vallen, door toegeschoten hulp wist men haar spoedig op het droge te brengen. Een uit nood geslacht rund van M. Vreeswijk is voor de consumptie afgekeurd. OUDE TONGE- Ook hier heeft de Spaansche griep zijn intrede gedaan, hopende dat de,ze ziekte geen slachtoffers zal tellen. Aan de weekmarkt warea aangevoerd 17 stuks hoornvee en een groote party biggen. Nadat de korenmolen van den heer J. de Laat alhier eenigen tyd is vastgelegd geweest, is hy thans losgemaakt. Alhier is bekend gemaakt dat het licht gas door de week tot 's avonds S uur en 's Zaterdags tot 9 uur gestookt mag worden. Door den Gemeenteraad is de gemeente begrooting dienst 1919, vastgesteld in ontvangst op f 89.099,51 uitgaaf 94.793,83*ft Nadeelig saldo f 5.694,h2'/2 De melk is alhier verhoogd tot den prijs van 18 cent per liter. DEN BOMMEL' By den landbouwer W. J. Rosmolen is mond- en klauwzeer uitge broken. De hoeve is onder bewaking gesteld. Ds. J. Kat, predikant te Heukelom, heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Door surveilleerende militairen is hier een persoon aangehouden met een zak tarwe en eeD ander met een zak meel. Tarwe en meel zyn beide in beslag genomen. Dinsdagmorgen, bij het uitvaren der haven kwam do stoomboot op den Oost- berm terecht. De dienstop Rotteidam moest daardoor achterwege blijven. Het herhalingsonderwijs is begonnen aan school No. 1 met5 jongens en 7 meisjes en aan school No. 2 met 13 jongens. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Wegens ver bouwing aan de gasfabriek te Oude Tonge wordt alhier gedurende een veertien dagen geen gas verstrekt van 's morgens 8 tot 101/2 ure en des namiddags van 1 tot 5 ure. Te beginnen met Zondag a. s. zal de godsdienstoefening in de kerk der Ned. Herv. gemeente alhier in plaats van d®s morgeus te 9 ure om 91/2 ure een aanvang nemen. De tegen 15 November a. s. alhier benoemde dokter A. N. J. Hanedoes van Almkerk te Apeldoorn heeft die benoeming aangenomen. UELLEVOETSLUIS' Op initiatief van den off. mach. Velderman is een padvinder- vereeniging opgericht. Zaterdag j.l hield zy haar eerste verga dering waarop reeds 38 leden tqetradeD. Het bestuur werd als volgt samengesteld Dr. Wesselink voorz. Keunig penn. Vel- ilerman secr., terwijl de res. Ie luitenant Dr. Rombout als leider werd gekozen. 1 De vereeniging zal heeten: Hellevoetsluis n omstreken. Plannen bestaan tot oprichting van een iaby-afdeeling (kinderen beneden 12 jaar). De commandant alhier heeft het ver- Iyf alhier ontzegd aan L. de Visser. (S. D. P). Den Sleten October j.l. trad in do Ma- rifie-cantine op de heer Henri Wallig. Met veel succeB droeg hij zyn levensliedjes v< or, welke door het zeer talrijke publiek, ga-.ieu het langdurige applaus, zeer ge- w ardeerd werden. rooral het liedje „Holland blijf Holland" wird keurig voorgedragen. óver de begeleiding was niets dan goeds te peggen. De vier Duitsche schepen, die in de !e alhier gestatiouneerd waren zyn de Öezer wederom vertrokken. Vijjf andere stoomschepen uit Antwerpen zyn hiervoor in de plaats gekomen. NIEUW HELVOET. De school alhier is geslbten wegens de vele ziektegevallen zoo wel I onder de kinderen als onder het per- meel. Ol]DENHO:''P !'J- De in Augustus jl. bestelde radei braDcaiu thans door „'t Groene Kruis" ontvangen. Het is een mooi stuk werk. Alle eer aan do firma M. Oostwoud te Franeker. Het Herhalingsonderwijs is begonnnen met drje.jongens. Geen enkel meisje meldde zich aan:.-Wordt het niet hoog tijd dat ook dit onderin-ijs verplichtend gesteld wordt bij (Je- wet? 1 't Groene-Kruis-Bestuur hield wederom een vergadering over de kwestie „Wijkver pleging". Hoogstwaarschijnlijk zal Ouden hoorn binnen afzienbaren tyd eindelijk een deskundige en technisch onderlegde ver pleegster krygen. ROCKANJE. Op Maandag 11 2 notabelen gekozen worden, waartotTrrtn stembureau zal zitting hebben des namid dags van 4 tot 7 uur. De aftredende heeren l. Noorderilï en F. Toledo zijn herkies baar. Aangezifcet distributie bureau slechts */io van de acevraagde hoeveelheid carbid kreeg, moet|t herhalings-onderwys aan jongens, datJNovember zou aangevangen zijn tot de onfcgst van meer carbid worden uitgesteld, Mr. F. fler van Wissekerke, Burge meester van pckanje en Nieuwenhoorn werd als zooaig herbenoemd met ingang van 9 Novem' Onze doifeenoote, Mej. M. E. Bylaard verwierf 31 Ütfde acte van vrije- en orde- overlijden van den biblio thecaris der Vdsbibliotheek werd in diens plaats benoemt de heer l. van Dyk. De Aits kWalestein" al Ier modderbad-inrichting, de heer R. O. De Groot is benoemd tot gt eente-geneesheer te Buren. assen der openbare school zyn vol gaping van wege den kwaden hoest onder de scholieren. Ook zyn drie leerkrachten we ns ziekte absent. liotbeek, die ieeds 50 jaar iril met bet meeste succes it thans meer dan 600 Onze V olks van October tot werkzaam is, boeken. Den 1 Oct. I was het 40 jaar, dat de heer L. Goudswald als onderwijzer aan de openbare lagere ïiool hiei in functie trad en de heer Ik Siers als subj ontvanger Rijksbelasting. I I De afdeelinider liberal Unie hier stelde voor de a.3 verkiezing van 3 leden der Provinciale alsLndidateDMe aftredende leden, de heerenL. P. v. d.tBlink, Mr. L. Trouw en A. Rootiuizer. I Onze dorpsgaoote Mej L. Gimbergh. tydelyk onderwijzaes alhitnkomt als no. 3 op een voordracht l.er benofening van een onderwijzeres te V»r Pold s voor. BRIELLE. Ds. Ill Grave Hik alhier ont ving een beroep nkar de eref. gemeente te Willemstad. —Een militair in het gan men vanBrielle, de milicien van de Wel inge, is aan Spaansche griep overledei Zondag 10 Novemt doet Ds. J. W. van der Does zyn intrede >ij de Ned. Herv. gemeente alhier. De Spaansche grienbegint weer erger te worden. Thans zynjr 2 gevallen met doodelyken afloop. t JACOB v. I BURG. Woensdagnacht is de loemist J. v. d. Burg aan de Spaansche grien verleden. Een ieder klein en groot, arm eirijk, sprak Donder dagmorgen over het glote verlies dat onze veste heeft getroffen,Toral de Vereeniging „Floralia", waarvan g overledene van de oprichting af bestuurad is geweest, verliest in hem een zeer vertfcnstelyk bestuurslid. Zyn assehe ruste in fade. ZWARTEWAAL. wordt meegedeeld, dl bibliotheek gedurenl alleen des Donderdag 3 tot 4 uur. Tengevolge v&a de veranderde dienst regeling der tram,/mede in verband met bezuiniging van vujr en licht, zal het hulp postkantoor der poteryen alhier in het ver volg geopend zijn:/s morgens van 7,30—9, 's middags van 12,®—3, 's avonds van 6 7 en 's Zondags vanfe—9. De voordracfal van Dr. van Rhijn van Dordrecht, die dooiongesteldheid verhinderd was de vorige wak voor onze afdeeling op te treden, zal a.s. linsdag 12 dezer gehouden worden in café Ide Zon". Spreker zal be handelen: Eerste/hulp bij plotselinge onge lukken ten plattllande met demonstraties, in herinnering wordt gebracht dat alleen leden der afdeelpg toegang zullen hebben. Nieuwe leden ifunnen zich aanmelden bij don Secretaris. Nog komel slechts drie gevallen van roodvonk voor. pén volwassene is door die ziekte aanget3Sf. Een kwaadaardig karakter heeft ze evenwel niet. Ook komen enkele gevallen van Sr-aansche griep voor, evenwel in zeer lichten; graad. Dr. Woerdeman, militair arts hier ter plaatse, zal zich dezen winter zeer aan de gemeente verplichten door het houden van een cursus: JEerste hulp bij ongelukken", voor zoowel! mannelijke als vrouwelijke inwoners boven 3S jaar. De lessen zullen iedefen f.oncjardag plaats hebben, te begin nen 14 November a.s. des avond3 7 uur in café „de Zon". Hoewel de leider bet onder wijs geheel belangeloos geven zal, zal ter bestrijding van kleine onkosten, iederen deelnemer bij het begin der cursus f 0,50 verschuldigd zyn. We twijfelen niet of een groot aantal personen zal zich voor deel neming bij den Heer Schoordijk opgeven. de voormalige Nuts- de wintermaanden zal geopend zyn van Onze flnancieele zelfkant. Wat wij ons voorstellen. Ttjien wii door de redactie van .,Onze Eilanden" werden aangezocht, hulp te ver- leenen aan d6 verzorging eener fiuancieele rubriek, werd het ons een oogenblik angstig te moede. Wat aan te bieden, waarover te schryveD, welke inlichtingen en voorlich tingen te verstrekken, zoo dat onze lezer niet kan zeggen „0 dat, heb ik al hierin gelezen en daarin gelezen". Voorwaar het is geen gemakkelijke taak, maar juist dat trekt ons aan, dezo taak op ons le nemen en naar onze beste krachten te vervullen. Ons blad staat ten dienste van „Handel, Nijverheid en Industrie", ook en vooral op „ODze eilanden". Dit hoog te houden, aan te moedigen en te versterken, zal een onzer eerste daden moeten zyn. Al wat op onze eilanden daarmede in verband staat, dient door ons onderzocht, en waar noodig ge steund en aangemoedigd. Vooral op indus trieel gebied, staan onze eilanden nog zoo in de kinderschoenen. Onze plicht, ons devies zal het zijn, waar noodig, mede te helpen tot deopbouw eenerbloeiendeiDdustrie ook op „Onze eilanden". Wat wy moer geven. Een vragenbus. Alles wat u niet weet of beter wil zien toegelicht, vrage U aan ons. Een briefje, adres „Redac- Onze Eilanden" afdeeling geldzaken, Middelharnis. In een onzer volgende num mers zullen wy dan zooveel mogelijk, trach ten een juist antwoord op Uw vragen te geven. Incourante fondsen. Wy stellen ons voor een rubriekje te openen, waar men in vinden zal fondsen zonder officieels beursnoieering. Op deze wyze zullen wy trachten zooveel mogelyk, koopers en verkoopers tot elkaar te brengen. Laat onze lezers maar eens opletten, of zy geen fondsen gevraagd vinden, die zij wel willen opruimen, geen fondsen aangeboden, welke zy gaarne in hun bezit wenschon te hebben. Ten laatste een vraag aan elk lezer 1 Laat ieder steeds onomwonden zyn wenschen te kenDen geven. Vragen, wat hy gaarne in onze kolommen wenscht te vindeD. Wij van onzen onzen kant zullen alles in het werk stellen deze rubriek belangwekkend en ten dienste van allen te maken. De Klompenindustrie. Juist was ons artikel ter perse, waarmede wy onze nieuwste rubriek openen, toen ons een advertentie bereikte, iDhoudcnde de oprichting eener klomponfabriek op „Onze eilanden". Het kwam ons nuttig en noodig voor, deze industrie, de namen der oprichters der fabriek spreken voor zich zelf, zoodat een onderzoek naar de fabriek zelve, ons ten eene male overbodig voorkomt, aan een nader onderzoek te onderwerpen. Onze vakman, hierover scbryft ons het volgende: „Nu er in den tegenwoordige tijd een zeer groote behoefte aan klompen bestaat, den ben verschillende zakenmer.jchen er over hun bedryf in een klompenfabriek om te zetten, maar rijst daarby de vraag: Is de klompenindustrie een opkomende tak van nijverheid, of moet verwachtwor den, dat zoodra de tyden weer normaal zijn, dit bedryf niet winstgevend is en moet men vreezen voor overproductie? Deze be langrijke punten wil ik even onder de oogen zien. Wanneer wij nagaan, hoe de toestand voor den oorlog was, krygen wy een zuiver beeld. In de laatste jaren voor den oorlog werden er jaarlyksch uit Belgis meer dan vier millioen paren klompen ingevoerd, ter wijl de uitvoer uit ons land vrijwel nihil was. Dat wil dus zeggen, dat er in ons land een tekort aan klompen is, reeds in normale omstandigheden van ongeveer vier millioen paar por jaar. Doordat het klompenmaken in Belgiö bijna uitsluitend huisindustrie was, en dus vrouw en kinderen mede werkten, werd daarvoor niet het maakloon berekend, dat in ons land moet worden betaald, en was dit de oorzaak, dat de Belgische klom pen, hoewel voor eeu groot gedeelte minder waardig, goedkoop werden aangeboden. De oorlog heeft ook hier veel veranderd. Als vaststaand mag worden aangenomen, dat deze tijden voor altijd voorbij zijn. De rede nen? In de eerste plaats zijn juist uit de blompenmakersdistricten een groot aantal geïnterneerd en in ons land aan het werk gezet. Deze menscben zyn hier dus gewoon geraakt aan grootere loonen, dan ooit in BelgiC- betaald zyn. Vanzelf sprekend is het, dat zy nimmer meer met hun oude loonen genoegen zullen nemen. Ja zelfs, verneem ik uit de beste bronnen dat de loonen in Belgiö op het oogenblik reeds hooger zijn dan hier. Uit een en ander volgt dat Belgiö gezien bovendien de velen klompenmaker? helaas door den oorlog uitgevallen, nimm meer een groote concurrent voor de Ned landsche klompenindustrie zal wezen. Uit een en ander volgt, dat het gr tekort aan klompen hetwelk jaarlijks' ons land is, door eigen kracht groote1 zal moeten worden aangevuld. Daarb^ dat België en Nederland tot nu toé de eenige landen waren waar klor maakt en ingeburgerd waren, f ledergebrek, dat overal heersch ook het gebruik van klompeé landen over. Het gevolg daaV een groote vraag voor export./ een en ander meen ik met l mogen constateerenDe mac penindustrie, is in opkomst, ons land „een groote toekor Tot zoover onze vrywilli. Het deed ons genoegen, onz' welke wij stelden, nada richtiDg tot onsdoordror te vinden.

Onze Eilanden | 1918 | | pagina 5