ANGA -Gal en Slijm f-Slapeloos*— hoest, Internationale Hypotheekbank Te koop. een motorfiets, -Ruwe huid-^ van „KONINGRIJK DER NEDERLANDEN" Noordhollandsch Landbouwcrediet W. BLOK-FREEN Garen, Band, Sajet en MODE-ABTIKELEW ONZE EILANDEN VAN 23 OCTOBER 1915. 3 yijding en het vernuft, het uitvoeren zijner ïgde der Commission y het Nationaal Comi- 9ding, in de Provincie idering heeft daarbij bede gericht, dat hij n in het bijzonder tot de Vereenigde Staten jlens van erkentelijk- die het zwaar gesla- nd gesteunde Belgiö q milddadige en edel over Zee. 3 Oct. 1915. De Burgemeester, JAN DE VOS. ir aangedaan, dankte hulde, en verzekerde, fit innigste aandenken it schoone Antwerpen n eerbied en de ach- Intwerpsche zijde de ardigden die hierheen beste krachten te hel- nood te lenigen, wor gend feit, dat me ter 1 bekend mag worden geenszins de beschei- verdienstelljkste stad- i kwetsen. Een groot de heer Bunge, heeft, Antwerpen aankwam, fceljjke woon te zijner erwljl de heer Bunge te Hoogboom betrok, rikanen vond hier een Ier in de Antwerpsche i hierboven woordelijk c is in 't Nederlandsch, Vlaamsche stad Ant- secretaris ten behoeve e Engelsche vertaling dit aanbod, tot vrien- n al de aanwezingen beantwoord met de het adres zeer wel j y gedurende het jaar ingewoond had, zich om zich met de taal wd te maken, e de vertegenwoordi- he volk ter harte ging, .amsche volk, als een jagen respect voor ons k zal weten te schat- aansch burger gaf hier n fraai voorbeeld. (N. R. C.) jis-bericht worden te sen van in den vreem- ontvangen, die den ko- r en de toekomst van door Servie ter hulp iet Servisch-Grieksche it Griekenland Servie r het door een andere en, en dus zeker, wan- jon het te lyf gaan. eneraal van het Vile :er verbiedt ter wille '.oopig aan particuliere i Duitschland het zen eren, spek, margarine, trtikelen en chocolade Dergelijke zendingen len wél aan geadres- in Servië. seint dd. 17 October der Duitschers in Ser- ben over het geheele oop. Na de met veel erde en door het geluk a overtocht over den oepen de als vesting iwac zonder strijd in een belangrijk kruis- verd hebben. De Ser- ad bijna zonder strijd, die ver voor de stad oorbereid waren, dat moeten hebben gehad, itegenstand te bieden, er omvattende bewe- -s zagen de S-.-rvische igen de sterke stel- jen zich op de even- ergatellingen tenZui- uidoosten vaD de stad volgende dagen ont- t moeilijke terrein he lers boden over het ge stand, waarbij zjj door jroote verliezen leden, was de strijd by den de vyand in verwoede ngen moest worden, igen stryd werd deze idelijk door een Bran- stormenderhad ver- a den tegenstand der dat zy, toen de onzen uen hadden, het daar- u niet opgaven, maar nstiger omstandighe- echts langzaam terug orden. Hier en daar ry zich in den strijd, ten vrouwen en kin epen. Het is daarom ider deze omstandig- gespaard kan blijven ran den oorlog. Over operaties boven ver spel geloopen. Dank reidselen en de opof- che troepen heeft de >nau byna zonder ver- De opinarsch in het rekkelijk snel gegaan, ing neemt, dat men le Servische verdedi- met slechte wegen, moral met ongunstfg Dat zal men ook in a bij de verdere krygs- 8 Romeinsche correspondent van de Ti- i seint dat Italiö's oorlogsverklaring aan sarye te Rome verbazing wekt. „Wan- r de oorlog wordt verklaard tegen Bul- je omdat het Servie aanvalt en in oor- verkeert met Italie's bondgenooten waar- - e correspondent wil hier blijkbaar gele zien: „Waarom dan ook niet oorlog Duitschland verklaart?" Hy zegt dat vraag (die hy niet noemt) op ieders lip- was, toen het bericht der oorlogsver- ring aan Bulgarije werd ontvangen. Hy wacht echter dat deze zet ertoe leiden een toestand, die steeds meer misnoe- begon te wekken, op te helderen. Imtrent het in den grond boren van het ,nsche stoomschip Amiral Hamelin ver- imt de Petit Parisian Het schip was op ictober uit Marceille vertrokken om naar oniki te stoomen. Het had 312 soldaten 360 paarden aan boord. Op 7 October moette het ten noorden van Kreta een itsche duikboot, die het stoomschip be oot. De beschieting, waarbij 40 kanon- oten werden afgevuurd, duurde meer dan i uur. Opmerkzaam gemaakt door de oten, naderden Engelsche en Fransche pedobooten. De duikboot had nog tijd,6 oten af te vuren. De Amiral Hamelin, de waterlinie getroffen, begon vol te pen. De soldaten en de bemanning wer- D door torpedobooten geredde soldaten rden naar Saloniki gebracht, de beman- ig naar Malta. By de beschieting werden soldaten gedood en 48 gewond. Zes man rden vermist. Vermoedelijk heeft het omschip getracht te ontvluchten en heeft irom de beschieting zoo lang geduurd. )nder de slachtoffers van den oorlog zijn oral diegenen te beklagen, die om strate- che redenen door de eigen legers of anders vrees voor de nadering des vyands, buis haard hebben verlaten en thans met het inige, dat zij hebben gered dikwijls k met letterlijk niets rondzwerven. Zoo bliceert de Daily Mail een brief van W. T. Mc. Carthy uit Moskou, waaraan het lgende is ontleend: ,Vrouwen en zelfs kinderen is door wree- soldaten geweld aangedaan en tallooze ideren hebben hun ouders verloren door od of ODgeluk. Nog pas dezen morgen tving de Britsche kolonie er kennis van t 1000 kleine kinderen tot 7 of 8 jaar ge- Dden zyn en thans worden binnenge- acht. Een Russische en een Britsche vereeni- g probeeren tweemaal daags een soep- roggebrooduitdeeling te houden. De En- l9che kolonie is klein en niet rjjk, en haar iddelen zijn beperkt. Maar wy onderhou- n een hospitaal van 150 bedden en voeden leren dag 3000 menschen. Duizenden zyn te voet nog naar hier onder- jg hun vroegere woonplaatsen zyn te mr en te zwaard vernield. Ik heb ei massa'a zien, die 300 K. M. zijn komen loopen. ieders met zuigelingen en kinderen van ieren leeftijd. Men stelle het zich eens voor len van hen waren voorheen vermogende ndbouwers. Thans zyn zy zonder een cent als rondzwervende straathonden speuren iond naar een kruimel broods. En de inter! Het is vreeselijk." Ook de Times had dezer dagen een brief t Rusland over het lot van de Russische uchtelingen. Het schrijven was van de md van een oorlogscorrespondent, Stanley 'ashburn, die zich by de Russische stryd- achten bevindt. Deze Engelschman heeft een auto een gedeelte van de streek tus- hen Moskou en het Russische gevechts- ont afgetuft. Hy ondervroeg de vluchte- ngen en kreeg altjjd te hooren, dat zy hun it met gelatenheid dragen, erkennen dat et onder de gegeven militaire omstandig- eden niet anders kon en dat de oorlog ioet worden voortgezet tot Duitschland olkomen verslagen is. Of deze gelatenheid van de Russische ;umperds bestand zal zijn tegen wat hun ezen winter te wachten staat? „Ik reisde" seinde hy d.d. 16 October it het Russische hoofdkwartier te velde in auto van Moskou; en met opzet tufte veel langs bywegen en achterpaden om boeren te kunnen ondervragen, en mij en denkbeeld te kunnen vormen of de oor- og den steun heeft van het volk zelf. Op e groote wegen kwam ik, zonder over- 'rijving meer dan 100.000 vluchtelingen ien velen hunner ondervroeg ik naar lun zienswijze omtrent den oorlog en zijn floop. In één stad waren 83.000 vluchte- ingen gekampeerd, uit 12 verschillende gou- 'ornementen in de oorlogszone afkomstig, lyna allen hadden voor de Duitsche invasie ïun woningen verlaten." En verder heet het: „De Russische regeering spant al haar :rachten in om den toestand van die vluch- elingen te verzachten. Overal langs de groo- e wegen worden gebouwen gezet, waar on- lerdak verleend wordt. Men schat het aan- al vluchtelingen op ongeveer 2.000 000, en iet valt te begrypen, hoe groote moeilyk- leden een dergelyk aantal moet insluiten. De taak van de regeering wordt echter in ïooge mate verlicht door de gedweeheid en iet geduld van de boeren, wier gedrag, naar mij herhaaldelijk is verzekerd, in deze uren van ellende en ontberiDg in alle opzichten uitstekend is." Hoogte 50. Een oorlogscorrespondent van de Vor- würts in het Westen vertelt. De groote myntrecbter, die de Engelschen den 25en September in onze linie hadden laten springen, was heroverd. Onmiddellijk begonnen onze mannen van uit deze trechter verder te graven. Ze konden daarbij ge deeltelijk de oude gangen van den vyand gebruiken. Het doel van dit graven was, de hoogte 60 te laten springen. Daar lagen gewoonlijk twee Engelsche compagnieën op oorlogs sterkte, thans misschien nog meer. Als een buil stak deze hoogte in ons front. Vandaar dit kon men honderd meter ver naar beide kanten in onze loopgraven kijken. Woens dagavond om half-zes zou de ontploffing plaats vinden. Onze troepen moesten dan eerst den krater en vervolgens den heelen heuvel bezetten en den veroverden uitsprong links en rechts in onze oude linie brengen. Van Zondag tot Woensdag word dag en nacht gewerkt. Niet alleen de mijngangen moesten op het bepaalde uur klaar zyn, de nieuwe stelling moest onmiddellijk na de bestorming ingericht worden. De prik keldraadhindernissen moesten klaarliggen, zoodat men ze slechts over de nieuwe loop graven behoefde te werpen. Zandzakken en planken, stalen schilden en schietgaten, alle gereedschappen voor den stellingoorlog moesten bij de hand zijn. In de smalle, natte, toegangsloopgraven, die door het slotpark van Hooge slingeren, kropen onze Saksers en Elzassers by stroomenden regen heen en weer. Dinsdagavond kwam er bericht, dat de spanning nog vermeerderde. Uit verschil lende teekenen meende de commandant te moeten opmaken, dat de Engelsche ons met de ontploffing vóór wilden zijn. Dat is een vaak beleefde verrassing, van het kwaad aardigste soort in den mijnenoorlogeven voor men klaar is, vliegen de eigen man schappen in de eigen loopgraven in de lucht. De nacht was onrustig. Alles klaar tot het gevecht. In het generale commando werd byna niet geslapen. De ochtend kwam en de middag. TegeD vijf uur gingen wij op weg om van een hoogte de ontploffing te zien. Ik had zooiets nog niet meegemaakt, dit drukkende gevoel, deze onbegrijpelijke voor stelling: in twee uur zouden vijfhonderd man iu de lucht vliegen, binnen twee uur zouden troepen uit het Erzgebergte tegen de Engelsche machinegeweren oploopen. Het landschap glooit hier. Veel bosch, veel water, een land voor kasteelen. De ritmeester, die ons begeleidt, wijst ons parken van bekende kasteelen. Op de wei den en akkers, langs de wegen en paden, staan verstrooid de witte kruisen. „Een En gelschman." „Een Duitsch soldaat." „Twee dappere Elzassers." Aan een kruis is een schroef van een vliegtuig gespijkerd. „Twee Engelsche vliegers." Plotseling wordt de lucht geschokt door oen dof, lang geluid, dat ons allen doet beven. De aarde zelf schijnt te sidderen, de lucht, de hemel. Nog eens. De heele aarde brult, steunt, en spuwt een afschu welijke, gele wolk uit. Daarginds achter den berg geen wolk meer, maar een smeu lende muur, een bosch van geel vuil, dat in de hoogte en breedte groeit. Ik zie naar het geele monster, kan aan niets denken, niet aan de stukken loopgraaf, niet aan de 500 Engelschen, die daar in de lucht rond vliegen. Ik heb voor deze heele wolk slechts een ombestemd gevoel van afschuw, van afgrijzen. Een oogenblik is alles verstijfd. Alles staal stil, niets beweegt zich. Het is alsof aarde en hemel een oogenblik den adem inhouden. Dan begint het. De Eügelsche batterijen beginnen als bezetenen te schieten. „Afsper- ringsvuur naar achter. Vuur in de loopgra ven. Vuur op den krater." Als het blaften en keffen van een troep honden, heesch, dof, hel der, vervult een helsch gekrysch de lucht. Kort ratelend, afgebroken, hoort men het inslaan der granaten tusschen het gehuil door. Ein- delijk de lange marine-batterij. Haar schot klinkt als een instortende stad, het inslaan als een donderknal in het naburige huis. Het melodisch gehuil van haar projectielen kan men seconden lang volgen. Dit alles gilt door elkaar, onregelmatig, verward ze nuwachtig door de plotselinge ontploffing. Niet als het voorbereidende, trommelende loopgraafvuur, dat Zaterdag uren lang op ons neerviel. Eerst hoorden we niets dan het geraas der kanonnen. Het oor wendt er echter aan. Nu hoorden we langzamerhand er tusschen door de kleine korte geluiden der infante rie. Vaak in knetterende saldo's. Meest ech ter alleen. Kort, vinnig, bijna toonloos. Ook het geklop der machinegeweren, dit mono tone opzweepende geratel. Ook het afge broken hoesten van barstende handgranaten. Alles is vervuld van sterke en zwakke ge luiden. Het raasde uit de bosschen rondom ons, uit de weiden, uit de aarde, het raasde en knetterde overal. Het was, alsof onze lichamen zich oplosten in het tumult, we waren ten slotte zelf een deel van deze steunende, gierende atmosfeer. Toen kwam er regel. Het schieten werd regelmatiger, de infanterie-aanval scheen geëindigd. Stil werd het niet. Maar men kon ons vuur van dat van den vijand onder scheiden. Het werd een gewoon artillerie duel. We wandelden langs den hoofdweg terug naar de divisie, die zooeven het gevecht geleverd had. Zou alles gelukt zijn Wy zelf wisten er natuurlijk niets van. Wy had den slechts een gele zuil, een paar witte schrapnellwelkjes en veel vuile rookdraden van inslaande granaten gezien. Toen wy ter plaatse aankwamen verna men wy, dat de ontploffing schitterend ge lukt was. De beide compagnieön moesten vernietigd zyn. Tien ongedeerde gevange nen uit de voorste linies, die door den lucht druk naar ons toegeslingerd waren, waren reeds onderweg. De krater had zeer weinig verliezen gekost. Een paar veroverde machi negeweren schoten nu reeds op hun vroegere eigenaars. Alles was reeds in orde. De ver sperringen, schietgaten en schilden stonden reeds. De hoogte 60 was vast in ons bezit. 's Avonds hoorden we van gevangenen, dat de Engelschen den volgende ochtend om half-zes onze myn hadden willen laten springen. We waren ze twaalf uur voor Juist in de philologie zyn de internationale betrekkingen altyd byzonder hartelijk ge weest. Dat was natuurlijk. Het Hellenisme is nu eenmaal de gemeenschappelijke grond slag van alle cultuur. Zelfs het Christendom behoort toch immers tot de erfenis van het Hellenisme. Er liepen dus draden van vriendschappelijke betrekkkingen tusschen de geleerden van alle volkeren. Zullen die voor altyd gebroken zyn? Laten wij ons geen illusies maken. Wy zullen elkaar niet terug zien. Voor de rest van ons leven zullen wy als vreemdelingen naast elkaar gaan. In mijn hart echter zal ik voor de mannen in het vijandelijke buitenland de vriendschap trouw bewaren. Ik twijfel ook niet, dat menigeen daar ginds precies zoo gevoelt, zelfs in de Parysche academie, die mij geschrapt heeft. Het lidmaatschap is voor my een eer geweest, omdat het een waardeering was van gemeenschappelyken arbeid. Hoe groot echter moet de verblin ding van de heeren zyn, als zy nietinzien. dat het voor mij een veel grootere eer is, op onze diploma's onder myn naam te zetten: ex academia parisinahonoriscauBa ejectus. (eershalve uit de Parysche academie gestooten). Het spijt my om het werk, dat de Fran- schen vroeger reeds zonderon9 nietkonden ten uitvoer leggen en dat zy na den oorlog nog minder zullen kuBnen doen. Op het individu komt ten slotte weinig aan. De Fransche regeering heeft echter ook een Nederlandsch geleerde het gebruik van een Parysch handschrift van een kerkvader geweigerd, omdat hij het op onzen last wilde uitgeven. De zonde van verblinden haat zal zichzelf het ergst straffen. Desniettemin wanhoopte de spreker niet aan de toekomst. Die geeft ons het ver trouwen, zoo zei hy, waardoor wij ouden ons met de gedachte kunnen verzoenen, te moeten sterven vóórdat de harmonie zich hersteld heeft. Dat zal de jeugd weer bereiken. Hij pleitte ervoor, dat men vlijtigeT dan ooit de vreemde talen zou gaan bestudeeren. Niet alleen die van de groote landen, maar ook Deensch, Zweedsch en Neder landsch, omdat het voor de Duitschers ge- wenscht is, hun Germaansche buren te leeren kennen en waardeeren. De geschiedenis heeft het meegebracht, dat Hoog Duitschers en Neder-Duitschers tot een volk geworden zyn en dat het ge- gelykwaardige Nederduitsch in Duitschland een dialect is geworden. De geschiedenis heeft echter ook met zich meegebracht, dat het Hollandsch zelfstandig is. Zy is het eveneens geweest, die de Ylamen van de Hollanders, ondanks de taalgemeenschap, heeft gescheiden. Reeds de Yan Eyckszyn geen Duitschers geweest enRubensen Van Dyck nog veel minder. Een volksstam, die zulke mannen heeft voortgebracht, mag eischen dat hij als zelfstandig wordt erkend. is. Dan immers naar de Secretaris, dan weet je het dadelyk, dat je adres eerst naar de Gedeputeerde Staten moet voor het in den raad behandeld kan worden. Dan weet je het immers precies. Neen, man, onmisbaar, zeg ik je, onmisbaar is hy En als je ijverig bent, dan kan je nog veel meer. Dan is er nog veel meer werk dan druk op 't kantoor zitten en raad geven. Kan je dan niet een oogje houden op on deugende jongens, die peuren en klakke- bossen gooien. Dat zou hij ook kunnen doen niet waar. Dus onmisbaar 1 En dan, wat zou Gurand alleen loopen, als Paulus er niet meer was. Één alleen, dat weet je, is maar verdrietig. Neen, Adriaan, onmisbaar is die beste jongen, onmisbaar zeg ik je zooals in dat berichtje staat. Onmisbaar. En wou jy die nu naar dienst hebben. Foei. Ga nu naai de familie v. d. Broek en val op jeknieön en smeekt om genade man, en doe jij je ouders geen verdriet meer aan. Spring niet meer over een hekje, loopt niet meer door de nieuwe weg, peur niet meer en stuur geen adressen meer weg. Dat was beter dan een ander in 't verdriet storten en zorg dat je ouders geen verdriet meer van je hebben. Zorg jy en je broers dat je de wetten niet overtreedt, zeg ik je, Adriaan, want als je zulke rare diDgen doet, dan haten de men schen je en dan heb je er niets tegen in te brengen. Want dan is het net als met Tyltje Uile Spiegel, de menschen haaten me maar ik heb het er naar gemaakt. Nu Adriaan voor 't laatst jongen want ik heb veel met je op doet geen rare dingen meer pasopblyf uit de handen van je vrienden en doet je Ouders geen verdriet meer aan. Een goeden vriend van ADRIAAN. Dankend voor de plaatsruimte. Stellendam, 19 Oct. 1915. heid is spoedig te genezen door Mijnhardt's Zenuwtabletten. Per koker 60 cent, 3 kokers f 1.70. Verkrijgbaar by Apoth. en Drogisten. Te Middelharnis by P. WIELHOU- WER. Westdyk. Te Sommelsdijk by C. JOPPE Lz. Te Dirksland by A. v. OOSTENBRUGGE. Te Den Bommel by J. WOUDSTRA. Eisch vooral merk „Mijnhardt." Bonbons zyn een weldadig geneesmid- i del tegen heeschheid, keelpijn. In doozen van 30 en 60 cent, verkrijgbaar by Apoth. en Drogisten. Te Middelharnis by P. WIELHOU- WER, Westdijk. Te Sommelsdijk bij C. JOPPE Lz. Te Dirksland by A. v. OOSTENBRUGGE. Te Den Bommel by J. WOUDSTRA. Kerknieuws. Ingezonden Stukken. Predikbeurten op Zondag 24 Oct. 1915. NED. HERV. KERK. Middelharnis, vm. en 'sav. Ds. P. van Toorn, Herv. Pred. te Rotterdam. Donkuur voor den Oogst. In beide diensten zal een Collecte worden gehouden. Sommelsdijk, vm. Ds. Westrik. Ooltgensplaat, vm. en nm. Db. Lans. Oude Tonge, vm. en 'sav. Ü6. Verkerk. Stad aan 't Haringvliet, vm. en nm. Ds. Polhuijs. Langstraat, vm. en nam. de Weleerw. heer Hack. EVANGELIESATIE GEBOUW. Middelharnis, Geen dienst. GEREFORMEERDE KERKEN IN NEDERLAND. Dirksland, vm. nm. en 'Bav. Leeskerk. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis vm. Leeskerk, en 's av. 6 uur, Ds. Velsen, iu de Zondagschool te Middelharnis. Ooltgensplaat vm. en 's av. Ds. Dekker. Stad aan 't Haringvliet, vm. en 'sav. Ds. Esseliuk. DOOPSGEZINDE KERK. Onddorp, Ds. K.W. Róssing. Advertentie n. Internationale wetenschap. De Berlynsche hoogleeraar Wilamowitz MöUendorft, dis dit jaar rector-magniftcus der Berlynsche universiteit is, heeft in zyn rectorale oratie van de hartelyke samenwer king gewaagd, die totnutoe tusschen de geleerden der verschillende landen had be staan. Moet dit alles nu voor goed uit zyn? zoo vraagt hij. Het schijnt zoo. Hoe zal het dan met de wetenschap gaan? Een bange vraag. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de Redacteur. lag ik u eens om een plaatsje verzoeken in uw blad. Iu onze Eilanden heb ik gelezen dat op het adres van Adr. van Dongen en andere landstormplichtigen afwijzend beschikt is. Maar Adriaan, wat heb je nu toch gedaan, jo kon toch wel begrypen, dat het toch niet gaan zou om Paulus van den Broek in dienst te krijgen. Ze hebben al verteld, dat de menschen van eeD secretarie niet behoeven te dienen. Dat moest je toch geweten heb ben zou ik zeggen. En al was dat nu geen wet, dan begrijp je toch wel, dat Paulus v. d. Broek niet weg zou hoeven. En wat heb je nu gedaan? Weet je dat wel? Je hebt je den haat van de familie v. d. Broek op je bals gehaald en pas op want dat is niet zoo weinig. Heb jy dan geen oogen.Enals jij dan toch zoo onvoorzichtig ben, dan be grijp ik niet, dat je vader je niet gewaar schuwd heeft. Die is toch genoeg op de hoogte om te weten wat een gevaarlijk spelletje je nu gespeeld heb. Neen Adriaan 't is stom van je erg stom. Moetje nu nog meer verdriet over je ouders brengen. Jullie zyn treurige jongens, jy en jabroers ook. Heb jy niet gewaagd over een hekje te springen. Heeft je broer Maarten niet door de nieuwe weg gekuierd, waar iederen dag iedereen doorheen loopt, en heeft je broer Johan niet gepeurd achter 't vischmeelfa- briek niet gevischt met netten, of eenden geschoten in een bootje, want dat doen ze hier niet, maar gepeurd met een hout met een touwtje er aan en heb jy niet met een fiets met een halve bel er op gereden. En denk je, dat je ouders daar nu geen verdriet van hebben van al die streken en al die verbalen. Jongen, jongen toch, pas toch op, want je doet je ouders toch zoo veel verdriet. Nu heb jij misschien gedacht wy weg hy ook, dat is billijk. Misschien heb je gedacht dat er met gelijke maten gemeten moest worden. Maar kerel, dut ge beurd toch immers. Maar Paulus v. d. Broek naar dienst, neen, dat moet je niet vergen. Waar moest het dan met Stellendam naar toe. Dat mannen met huishoudens weg moe ten, dat vaartuigen aan den kant liggen, dat zaken dood gaan, dat onderwijzers uit hun klas worden gehaald, dat kan nog. De eerste krijgen immers vergoeiing, al is het zoo weinig als maar kan, en die schoolmeesters verdienen zat. Maar dat is te overkomen. Maar Paulus weg. Kerel, waar moet het heen met Stellendam. Altijd druk werk en niemand, die zyn werk zou kunnen doen. Ongetrouwd zeg je misschien weer en hij is evengoed dienstplichtig als ik. Als ikl Neen, ik was niet dienstplichtig. Ik had broederdienst en ben vrij geloot en hij is milicien. Ja jongen, dat is waar, maar hy is voorals nog onmisbaar, wat wou je daar nu tegen inbrengen. Onmisbaar daar is niets tegen te zeggen. Waar moest het met Stel lendam heen zonder onze Secretaris. De Secretaris, dat weet je toch, is de vraag baak voor ons allen van 't heele dorp. Heb je raad noodig, dan ga je naar het secretarie. En als hy eens weg was wat dan Waar dan naar toe als je b.v. wil weten hoe het komt dat je adres niet behandelt te Apeldoorn. De Bank geeft 5 °/0 Pandbrieven uit tegen den koers van 96 °/0, plus loopende rente in stukken van 2500, f ÏÓOO,—500,—, 250,— en ƒ100,—' Verkrijgbaar ten kantore der Bank en bij de heeren M. DE GAST ZOON TE SOMMELSDIJK. Voor de deelneming, betoond geduren de de ziekteen bij het overlijden van on zen geliefden Zoon, Broeder en Behuwd- broeder, den heer Dr. J. F. Ph. HERS, betuigen wij u onzen hartelijken dank. Oud-Beijerland. F. HERS Sr. r)„ TfiiAt I G". L. HAGEHers. De Bildt. |Dn. J.J.HAGE. Dr. j. a. hers. Ooltgensplaat. C. F. HERS Dammerman. October 1915. worden spoedig verwijderd door Mijnhardt's Laseer tablet ten. Verkrijgbaar in vierkante doosjes 35 cent, 3 doosjes f 1.— by Apoth. en Drogisten. Te Middelharnis by P. WIELHOU- WER, Westdijk. Te Sommelsdijk by C. JOPPE Lz. Te Dirksland by A. v. OOSTENBRUGGE. Te Den Bommel bij J. WOUDSTRA. Eisch vooral merk „Mijnhardt." Wegens plaatsgebrek gebruikt, in goeden staat (F. N.) Een nieuw heeren rijwiel voor billijken prijs. Br. fr. letter M. Bureau Onze Eilanden. winterhanden, wintervoeten, kloven, barsten, springende huid en lippen, worden volkomen en vlug genezen door PUROL. Verkrijgbaar in doozen van 12l/2 en 25 cent, by Apoth. en Drogisten. gevestigd te 's HERTOGENBOSCH. (OPGERICHT IN 1838.) Sluit verzekeringen tegen matige premie op Huizen, schuren, inboedels enz. Inlichtingen worden gaarne verschaft door den Agent JAN VAN SCHOU WEN Cz. te Sommelsdfjk. SCHEDEN ONTVANGENIS een party flacons PRIMA LEVERTRAAN. ZEEMEN en SPONSEN en wat verder tot het drogistvak behoort tegon concurreerende prijzen verkrijgbaar bij P. WIELHOUWER - drogist - MIDDELHARNIS. Agentschap Rotterdam, Leuvehaven 107 Kapitaal f 3.000.000. waarvan geplaatst en volgestort f 2.000.000. Reserve f 302.187.42. Saldo depositorekening onder 31 Augustus 1915 f 1.943.943.78. Depositoren te v. bedragen met 8 dagen opzegging 2'/2 percent. VOORSTRAAT 208, MIDDELHARNIS HANDEL IN - BELEEFD AANBEVELEND - De Centrale Proeftuin voor Goeree en Overflakkee tc Middelharnis (Langeweg) is op eiken werkdag voor belangstellen den GRATIS TOEGANKELIJK. Des- gewenscht geeft de tuinman alle inlich tingen, die mochten worden verlangd. r55Z5aS5SHSH5a5ESHSH5HSHSH5H5HSHSE5a5H5HSE5H5HS2SH5H5ESH5öv Alles heeft zyn oorzaak. Ook het bizonder groot succes der [Jj zuivere BERTELS' Murwe Ljjnzaadkoekjes. Li Ze worden kond geslagen van znlver Lijnzaad en z(jn in smakelijkheid, duur- Ln zaamheid, voedingswaarde en in groote Melk-, Boter- en Kaasopbrengst ongeëvenaard. De levering geschiedt des verlangd onder A.H.V., (Algemeene Handels-Voor waarden). Verkrijgbaar bij onze wederverkoopers in by'na iedere plaats. Bekroond met 22 hoogste onderscheidingen (Eere-Diploma's en Gouden Me- I dailies) op de Landbouw-Tentoonstellingen van 1907 tot 1913. Bertels' Olieslagerij en Meelfabriek, Amsterdam. - ^SHSH5HSSS2SraSHsaSaSHSHSHS25HSHS2S2SHS2SHSaS2SSSHSS5HSHSe^'

Onze Eilanden | 1915 | | pagina 3