2 ONZE EILANDEN VAN 28 OCTOBER 1915. Hy wist,— alsof de boodschap hem al was gebracht,— dat er nieuw ongeluk dreigde Haar doodkalm, op alles voorbereid, ging hij naar kantoor van patroon, luisterde rustig naar het praten van meneer. Helders, zei patroon wist natuurlijk genoeg van de zaken om te beseffen dat inkrimpen van personeel onvermijdelijk was Meneer had 't zoolang als eenigszins mogelijk was weten te bolwerken. Maar nu kon 't niet langer zoo. Helders knikte werktuigelijk. Zonder te schrikken, boos te worden of woorden te zoeken van smeekend overre den. Vreemd, zonderling, kil-onverschillig. Alsof 't niet hem maar een ander betrof 1 Toen kwam 't. Meneer zou edelmoedig zijn, weten te apprecieeren den ijver dien Helders betoond had, schoon hij zelf wel zou toegeven dat 't in lateren tijd Enfin, meneer begreep er alles van. Van bet voor schot was nog bij de vijfhonderd gulden te verrekenen. Daar werd finaal een streep doorgehaald. Die gaf meneer hem cadeau. En patroon wachtte even, een woord van dank verbeidend. Maar Heldeisbleef zwijgend luisteren. Wat patroon blijkbaar ietwat ergerde. Hij kon verder nog drie maanden salaris krijgen. Dadelijk aan de kas ontvangen. En hij be hoefde, als hij daaraan voorkeur gaf niet meer te komen werken. Een getuigschrift was ter dispositie „Ik dank. U wel, meneer," zei Helders opstaande. „Kan ik je in 't een en ander van nut zijn" voegde meneer er nog bij, „dan weet je, Helders, te allen tijde..." Maar hy was al weg. Aan de toonbank, in zoo'n modern soort van „bar" beeft hij, dien middag, een stuk of wat borrels gedronken. Hij had geld op zak. De drank gaf hem zonderlinge gedach ten. Hij vergat al z'n misère. Liep te neuriën over de straat. Carolien mocht niets weten. Maar dat hoefde ook niet. H;j ging nog een bar binnen. En bestelde een adresboek. Zyn besluit stond vast. Indertijd had die beruchte meneer, van velerlei schunnig-gore zaakjes hem eens aangesproken. Die was altijd op zoek naar „schipbreukelingen". Soms spartelden zy tegen. Meestal kwamen zy toch met hangende pootjes by hem Helders had hem verontwaardigd, - zich beleedigd voelen over 't hem durven-aan- klampen, toen de rug toegewend. Maar de meneer van de gore-zaakjes was niet teergevoelig. Was Helders blijven groeten. Het joviaal handwuiven van„Bonjour, Amice, kom-je nog niet Glimlachend van „och arme kerel, ik zie je toch gauw by mei Helders zocht in het adresboek. Vond woonplaats van jovialen meneer der gore zaakjes. Dronk nog een paar borrels. Pakte trammetje De meneer deed hem zelf open. Zyn gelaat glansde en de sluwe oogjes schitterden toen hij Helders zag staan. „Heb ik 't niet voorzien," dacht hy. Maar de meneer riep allerhartelijkst uit: Wel, waarde heer, dat doet me genoegen, „Kom binnen. Kom binnen!..." Zoowel de joviale meneer als zijn employé Helders waren na eerst vluchtige onder zoek van het oplichting en chantage-geval (een zeer gecompliceerde historie, die heel wat uitpluizerij kostte) in arrest gesteld. En 't was zeer de vraag, of men hen zou kuDnen veroordeelen. Er moest met groote moeite, nog meer bewys-materiaal worden bijeengebracht. De advocaat die Helders in het Huis van Bewaring bezocht en die iets, o, niet alles nog van zijn levensmisère kende, was vriendelijk en zacht-willend tegeB hem. Poogde den ingezonken,onaandoenlyken man wat op te richten, moed te geven. Zinspeelde op de mogelijkheid, dat de Rechtbank hem voorloopig in vrijheid zou stellen, 't Was te probeeren. Stuivertje op zyn kant. Advocaat verwachtte een aandrang, een smeekbede, omdat te willen bereiken. Maar hy vergiste zich. De in voor-arrest zittende keek hem even met zijn doffe, doodsche oogen aan. Knikte, zooals hy ge daan had toen de patroon hem ontslag gaf. Dacht aan bet grijnzende, nu en dan kry- scheDde idioten kind, dal nu naCaroliens dood was uitbesteed by menschen, die als het meisje lastig was, striemende tikken gaven op de misvormde, altyd-gry- pende en graaiende bandjes MAITRE CORBEAU. DE OORLOG. 20 October 1915. Nu het Engelsche Parlement is samen gekomen wordt in het blad „The Times" een volledig overzicht van den toestand ge vraagd, op grond, dat het Engelsche volk niets liever wenscht. Voorts zet het blad den toestand uiteen, doch deze is zooals door de„Times" beschouwd wordt, niet zeer rooskleurig. Op het Westelijk oorlogstooneel werd het belangrijke offensief gestaakt terwijl er geen vooruitzicht is, dat dit nog voor het eind van het jaar zal worden heropgevat. Wat en hoe groot de offers op dit front by het groote offensief der geallieerden geweest zijn kan nog niet worden bepaald. Doch de Duitsche verlieslysten bevestigen, dat de geallieerden bun een zeer zware slag heb ben toegebracht. Daarbij komt dat deRussen op een hoogst critiek oogenblik hulp heb ben gekregen van haar bondgenoot waar door de druk op het Oostelijk front veel vermindert. De Russen, van wie een groot deel van het land door de Duitsch-Oosten- rijksche troepen is bezet zoo meent de „Ti mes", zullen er ten slotte wel in slagen den invaller te verdrijven, doch eerst nadat Rus land zal zijn in staat gesteld om zijn kracht te ontwikkelen. Voorloopig echter valt er niets bijzonders ook op het Russisch front voor. Wat het Zuid-Oostelyk front betreft daar is het offensief der Bulgaren de aan dacht waard. De Bulgaren zyn op 5 plaatsen de Ser vische grens overgetrokken en hebben dus een inval van bereekenis in Servië gedaan. De uiterste linker-vleugel die zy achter zich tegen den Oeskjoeb-Saloniki spoorweg trok Macedonië binnen en bevindt zich op den Oostenlijken oaver van de Wardar. De tweede legermacht optrekkend over Gravolo en Tsarevoselo heeft de Bregaluitza overschre den en de Serviërs uit Winiza verdreven. Dit leger ook overschreed de lyn Egri- Palanka-Itsjip. Een ander leger wederom heeft Nicolo en Berilowsja genomen en richtten zich vervolgens tegen Kroopatsj. DeDonaudivi- sie overschreed de Timok en bestreed de Serviërs by Salsch. Het was het werk van deze divisie toen de spoorweg van Nisj over Zaget-spoor naar Tura-Severin op Rumeensch gebied welke de eenige verbinding over Rumenië met Rusland is by Prahovo werd vernield. Bo vendien rukken de Duitsche Oostenryksche troepen ook uit het Noorden aan en zijn reeds tot de lijn Obrenowatsj Vranitsj-Bose- watsj-Milanowitsj gevorderd. Van de andere oorlogstooneelen is het nieuws den laatsten tyd uiterst gering. Al leen op het Italiaansch oorlogstooneel schijnt weer een nieuwe activiteit te heerschen. De Italianen gingen gesteund door hevig en krachtig artillerievuur tot het offensief over en veroverden een hoogte aan de boven- Cordevole en de aangrenzende uitloopers. Of deze activiteit in verband zal staan met den stryd op den Balkan is nog niet te zeggen, doch het feit, dat de Italianen nu een tastbaar resultaat hebben behaald, bewy'st wel dat de Oostenrijkers ook aan dit front troepen hebben onttrokken, zoo de aanvallen der Italianen doorgaan zullen zy genoodzaakt worden er weder troepen naar toe te voeren. En dit zal dan moeten geschieden ten koste van het leger op den Balkan, daar zij aan het Oostelijk front ook geen troepen kunnen weghalen, daar de Russen hier de aanvallers zyn. Over het Oostelijk oorlogstooneel valt evenmin wei nig te zeggen. De Russen zijn hier zoo als gezegd de aanvallers doch het blijft slechts by het veroveren van eenige stellin gen en eenige dorpen, welker namen on uitspreekbaar zijn. 21 October. Indien het-geen de „Daily Telegraph"uit goede bron vernomen beeft, waarheid bevat blykt wel, hoezeer Engeland en in 't alge meen de geallieerden het op prijs stellen, wanneer Griekeland zich aan hun zijde zou scharen. Volgens genoemd blad namelijk zou Groot-Brittannie aangeboden hebben Cyprus onmiddellijk aan Griekenland te zul len afstaan, indien dit land zich by de En tente mogendheden aansluit. In verband hiermede werd wederom aan een ander En- gelsch blad uit Athene gemeld, dat het Ka binet Dinsdagavond een langdurige zitting heeft gehouden, waarin over de buitenland- sche politiek zou zijn gesproken. Het terrein van den hevigen strijd is thans blijkbaar Servië geworden. Er moeten zelfs, naar in de Engelsche pers werd medege deeld, vrouwen en kindoren in het leger op, sommige punten hebben meegetrokken. Voorts werd van den strijd gezegd, dat den Duitscb-Oostenrykschen troepen, zich hoe langer hoe meer langs de geheele noord grens van het Servisch grondgebied voort bewogen en strekken zy zich uit van de Macva in het Westen, tot aan den Donau in het Oosten. Het doel daarvan blijkt te zyn zich zooveel mogelijk met de Bulgaar, sche troepen, die reeds Salasch bereikten- te vereenigen. Door toedoen van de Bulgaren is verder de verbinding tusschen Saloniki en Nisj verbroken tengevolge van de bezetttng van Wraüja. Opmerkelijk is, dat daar 2000 man werden krijgsgevangenen gemaakt, en 12 kanonnen veroverd, hetgeen te verklaren is uit het feit, dat dit een deel van Mace donië is, dat tengevolge het oorspronkelijke bondsverdrag aan Bulgarije zou zy'n toege wezen en waarin trouweDS zeer veel Bul garen wonen. De bezetting van Wranja zou den Bulgaren echter alleen 10.000 man aan dooden hebben gekost. De actie der Duitsche troepen in de rich ting van Dunaburg is naar de telegrammen daaromtrent melden, nog zeer bevig. Blijk baar is het hun bedoeling vóór den winter nog Riga en Dunaburg te bezetten. Althans van de zijde der Russen werd gemeld, dat de Duitsche troepen bij een aanval welke rechtstreeks op Riga was ge richt, de nederlaag leden en zelfs over de rivier de Aa werden teruggeworpen. De Russen houden den spoorweg van Mitau naar Riga in bezit, terwijl zij, volgens hunne voorstelling 5 a 6 mijlen van Mitau staan en deze stad gemakkelijk zouden kunnen hernemen. Doch aan Mitau hebben de Rus sen niet veel, daar de Aa hun ten Oosten van de stad een goede verdediging biedt. De Duitschers hebben op het Westelijk front aanvallen gedaan op een loopgraaf behoorende tot de Hohelzollern-redoute ten Z.W. van Achy-lez-la Bassé, doch deze wer den alle afgeslagen. Verder gingen de Duitschers na een hevig artillerie voorbereiding tot den aanval op heuvel 70 over, doch niettegenstaande de hevigheid werd de aanval afgeslagen. Of de heuvel 70 nu in handen der Engel- schen of Duitschers is, weet men niet pre cies. Van officieele zijde wordt gemeld, dat dit niet het geval is, doch de dagbladcorres pondenten meldden, dat de heuvel in handen der EDgelschen is. weer varkens ontvangen, door tusschen- komst der regeering. SUMJ1ELSDIJK- Op de op 21 Oct. jl. ge houden Openbare Verkooping in het Hotel Spee alhier, van huizen, bouw- en tuinland is als volgt ingezet Perceel I, huis erf en tuin. door M. Joppe Jz op f 4160. Peiceel II, huis met erf, door G. Joppe Cz. op f 2000. Perceel IH, bouwland, rietland en wate ring, door D. de Haas op f 1010 per geroet of f 4454. Koop 1, hofland, door H. v. d. Velde op f 760. Koop 2 Koop 3 Koop 4 Koop 5 Koop 6 Koop 7 Koop S Koop 9 Koop 10 Koop 11 Koop 12 Koop 13 Koop 14 Koop 15 Koop 16 Koop 17 Koop 18 Koop 19 Koop 20 Koop 21 Koop 22 Plaatselijk Nieuws. MDDELHARNIS. Mej. Koote on Mej. An perlee hadden deze week beiden het ongeluk een stuk van hun vinger te snijden. D9. Kruit van Gouderak heeft voor zyn beroep naar hier bedankt. Te IJmuiden is binnen gekomen de vi8chsloep „Paul Kruger," sch. L. Koster, met een besomming van f 1800.— Maandag a.s. zullen de slagers alhier, P. Kastelein f 810. C.v.d. Velde f 515. P. Kastelein f 470. C. v. d. Velde f 475. D. v. d. Laan Az.„ f 460. C.v.d.Velde f 775. P. de Graaff Lz. f1305. P. Kastelein f P. Kastelein f 1210, A. Schilperoord Jz. f 800. H.v.d. Velde f1125. „J. v. Nimwegen Lz. f 810. D. de Haas f 1200. D. v. d. Laan Az. f 695. „J. Timmerman Mz. f 600. Dirk Joppe Cz f 665. P. Bouma f 750. P. v. d. Sluijs Az„ f 630. Krijn Kievit Cz f 380. Krijn Kievit Cz f 350. „P. de Graaff Lz f 955. De afslag is bepaald op Donderdag 28 October a.s. STELLENDAM- Maandag 25 October a.s. des avonds half 8, zal in het gemeentehuis alhier, een ledenvergadering worden ge houden, door de Afdeeling Stellendam van het Groene Kruis. NIEUWE TONGE- Donderdagmiddag over leed plotseling aan een toeval den WelEer- waarden Zeergeleerden Heer Ds. M. J. Wen- tink in den ouderdom van ruim 84 jaar. Zyn Eerwaarde heeft by na 35 jaren de Evan gelie-bediening alhier waargenomen. Het 13 alhier voor de varkensslagers overdruk met het slachten, daar een ieder voor 1 November zyn varken in de kuip wil hebben. Want iemand heeft het praatje alhier rondgestrooid dat men met 1 Novem ber a.s. f 10 belasting moet betalen als men een krulstaart laat slachten. Door B. en W. is by publicatie ter openbare keunis gebracht, dat met ingang van 1 November a.s. de prijs van het licht gas is bepaald op ÏO1^ cent per M3, het kookgas op 9 en het motorgas op 8 ct. per M3, terwyl voor het muntgas leent per M3 moet worden bijbetaald. Gemengd Nieuws. Wat de oorlog van Bulgarije tegen Servië beteekent, en welke de gevolgen zullen kun nen zyn voor Engeland, indien Oostenrijk- Hongarye en Duitscbland er in slagen Ser vië onder den voet teloopen, is dezer dagen door R. W. Seton Watson als volgt uiteen gezet in een rede, door hem te Londen ge houden. Wij laten hier de samenvatting volgen die de Times vaD die lezing geeft Het lot van Servië, dat thans in gevaar verkeert tengevolge van onze (dus van de Britsche) groote misrekeningen en nalatig heden, is onafscheidelijk verbonden aan de toekomst van de entente en van het Brit sche Rijk zelf. Servië was de laatste hin derpaal op het pad van Duitschland, voe rende naar de hegenomie in het Naburige Oosten, en naar de verwezenlijking van het program: Berlijn—Bagdad en Noordzee— Perzische Golf. Wat zou het beteekenen indien Servië eraan ging Het zou voor Servië veel erger zijn, dan het voor België is. België heeft Pranseh grondgebied achter zich. Servië kan nergens naar toe. Werd Servië verpletterd, dan zou het tot op den laatsten man ontwapend wordenzyn oorlogstuig zou voor de Turken zyn zyn ouden van dagen en kinderen zouden het lot deelen van vele inwoners van het Noorden van Servië, die verleden jaar waren gedepor teerd of afgemaakt Zyn dinastie, zyn re geering, zyn grondwet, zijn staatsinstellin gen zouden worden weggevaagdhet zou een onderdanen provincie van Oostenrijk- Hongarije worden. Dat het weer zou opstaan is zeker. Maar voor dezen oorlog zou het met Servië zyn gedaan. Indien Servië er aan ging, zou dit betee kenen, dat voor Duitschland de route open staat, waarlangs manschappen en munitie naar Konstantinopel kunnen worden gezon den, teneinde de 500,000 a 700,000 Turken te wapenen, die tot dusver in Turkije zelf nog niet bewapend hadden kunnen worden. Turkije zou gered zyu. Aan de Dardanellen zouden wij het afleggen zy zullen onhoud baar worden, tenzij Servië en wij met dat land, op de bres blijven. Het nieuws zou als een bliksemstraal heel Britsch-Indië doorvliegen. Ons prestige in Egypte zou geknakt zynonze positie in Mesopotamië bedreigd wezen. Elke bazaar van Biltsch- Indië zou er vol van zyn, en Perziëzou in gewapend verzet komen. Gaat Servië er aan, dan krijgt Duitsch land al de katoen van Klein-Azië, al de olie van Perzië, al het koper van Servië en ook graan. Hef zou dan een dwaasheid worden, nog langer te spreken van een oorlog van uit hongering. Het zou ons ook berooven van het ware terrein voor een veelbelovend of fensief door den Balkan en Oostenrijk- Hongarije. Enkel een prompte, krachtige en moedige actie kan ons voor een ramp redden- Aan bet Hollandsche Spoorstation in Den Haag heeft Zondagavond een ongeluk plaats gehad. Een wachtmeester van de veld-artillerie, die op een reeds in gang zij nden trein wilde springen, viel tusschen den trein en het per ron. Een conducteur, die den militair nog trachtte te grijpen, viel eveneens. Een reizi ger trok aan de noodrem, en de trein stond dadelijk stil. Nadat er een stuk uit de treeplank van den trein was gezaagd, slaagde men er iD den wachtmeester, die tusschen den trein en het perron bekneld zat, te bevrijden. Met gebroken been en ernstige verwondingen a,m het hoofd werd de man door den Gemeente lijken Eerste Hulp-dienst naar het militair hospitaal gebracht, waar hy in den afgeloo- pen nacbt is overleden. De treinconducteur, die ook van het per ron was gevallen, had daarbij eenige ver wondingen aan het hoofd gekregen. By een vechtpartij te "Woensel is de land weersoldaat D. met zyn eigen mes zoodanig gestoken, dat bij dientengevolge in hel zie kenhuis is overleden. Als bewijs, dat smokkelaars vindingrijk zyn in het verzinnen van listen, moge het volgende dienen Het is Zondagmiddag en gelijk velen maken een heer en een dame een rijtoertje per vigilante, bespannen met twee paarden, in de omstreken van Beek en Berg en Dal. Het rijtuig volgt, nadat de passen voor de paarden door de dienstdoende grenswacht zyn gecontroleerd den evenwijdig met de Duitsche grens loopenden weg langs Mooi- Nederland. Halverwege genoemden weg blijft het rytuig staan. De heer en de „dame", die later bleek geen vrouw, maar een man te zijn, stappen uit, en vooidat de juist gepasseerde grenswacht zich de situatie bewust is, zijn de paarden van het rijtuig losgesneden en met het paartje en den koet sier op Duitsch grondgebied De oude vigi lante liet men op den weg staan. Te Bergambacht is Zondagnacht de boer dery van D. B. afgebrand. Oorzaak onbe kend. Twee koeien, een stier en een paard zyn in de vlammen omgekomen. Uit Antwerpen. Eet afscheid van den Heer Hunt. Antwerpen, 16 October. Geteisterd België is in den nood niet vrien deloos gebleven. Dat wij nu. ik persoon lijk, met voorliefde, bruin-brood eten naar hartelust, dat er hier niet meer van volks ellende mag gesproken worden in den tast baren, stoffelijken zin (wy zyn nog in leven, goddank I;, dat wy onze geestelijke energie konden voeden met het onmisbare dagelyk- sche brood: zie, dat danken wij voor een belangrijk deel aan de edelmoedige groote Democratie van over den Oceaan Amerika heeft lijdend België van zijn overvloed ge schonken, Lazarus-België heeft aan hetGe- meenebest der Vereenigde Staten geen Rij ken Vrek gehad, die met zuinige geniepig heid zyn handen geklampt hield op den buidel waaruit de hulp kon stroomen. Wy hebben het Amerikaansche meel leeren proe en bij iederen beet in bet baksel een gedachte gewyd aan den weldoener. En, zoo als ons volk tot in zijn onderste lagen thans ook bepaald weet wat een oneindigheid van liefde het heeft genoten vanwege het gast vrije broedervolk uit Nederland o de vlucht naar 't Doorden, toen Antwerpen aan de vier hoeken opvlamdezoo weten wy nu ook te waardeeren de menschelyke goed heid die van over den Oceaan zich heeft gebogen over ons leed. Voor me ligt een bordpapieren snipper, waarop volgende woorden: Eerst een rood kruis. En daaronder: „Garment of leve with a Praver for Peace iu memory of Mrs. Woodrow Wilson U. S. A." Met zulk tactvol kompliment kregen de liefdadige instellingen de kleedingatukken en al het voor onze berooide huisgezinnen bestemde toegestuurd. Een edel gebaar, niet slechts een gebaar: een daad. Naast de onuitwischbare herinnering aan wat Neder land deed voor het klein millioen menschen dat op zyn bodem zielerust en lijfsbehoud zochten en vondeD, blijft voor ons de hou ding van 't Amerikaansche volk iets onver getelijks. Daarom had het eenvoudige ambtelijke botooD, dat vanochtend op 't stadhuis in de mooie trouwzaal plaats bad, een bijzon der roerende beteekenis, Burgemeester en schepenen, alsook de leden van den ge meenteraad stonden daar tezaam geschaard, om op plechtige wijs een woord van erken telykheid te spreken tot den heer Edward Eyre Hunt, den afgevaardigde van de Ame rikaansche Commission for Relief in Belgi um by het Nationaal Comiteit voor Hulp en Voeding in de provincie Antwerpen. De heer Hunt vertrekt naar de Vereenigde Staten, en ons stadsbestuur had den wensch uit gedrukt dit afscheid oppassende wyze te gedenken. Burgemeester Jan de Vos nam het eerst het woord, om uit te spreken wat de Bel gische bevolking en de Antwerpsche in 't bijzonder in deze tragische tijden aan haar weldoeners te danken hebben. De heer Hunt heeft, door een offervaardigheid van ieder uur, de schoone meuschlievende taak op voorbeeldige wijze volbracht. Ten teeken van onze dankbaarheid overhandigde onze ge moedelijke burgervader den heer Hunt na mens de stad Antwerpen een gouden eere penning met de beeltenis van onzen Koning, benevens een afdruk daarvan in zilver en een in brons. Die medaille draagt volgend opschrift: „De Stad Antwerpen aan den Heer Edward Eyre Hunt. Den 16n October 1915." (De graveur Baetes is er de maker van.) Onze stadssecretaris, de heer Hubert Melis, werd vervolgens door den burgemees ter aangezocht om lezing te houden van een adres, waarin die dankbare gevoelens neder- gelegd zijn. Dit adres is gedrukt op de per sen van Plantijn en aan de zorg van onze meesterdrukkers, de beroemde firma J. E. Buschmann, toevertrouwd. Het luidt woor delijk als volgt: Stad Antwerpen. De gemeenteraad van Antwerpen is zich heden, Zaterdag 16 October 1915, rond het College van Burgemeester en Schepenen komen scharen, om den Heer Edward Eyre Hunt het afscheid toe te spreken bij zijn vertrek uit deze stede, en hem te bedanken bij zija vertrek uit deze stede, en hem te bedanken voor de toewijding en het vernuft, door hem betoond by het uitvoeren zijner zending als afgevaardigde der Commission for Relief in Belgium by het Nationaal Comi teit voor Hulp en Voeding, in de Provincie Antwerpen. De vergadering heeft daarbij tot den Heer Hunt de bede gericht, dat hij tot zyne lastgevers, en in het bijzonder tot zijne medeburgers in de Vereenigde Staten de diepbewogen gevoelens van erkentelijk heid zou overbrengen, die het zwaar gesla gen, maar zoo roerend gesteunde België gevoelt tegenover zyne milddadige en edel aardige Vrienden van over Zee. Antwerpen, den 16n Oct. 1915. By verordening: De Secretaris, De Burgemeester, HUBERT MELIS. JAN DE VOS. De heer Hunt, zeer aangedaan, dankte voor de bem gebrachte hulde, en verzekerde, dat hy ginds verre het innigste aandenken aan zyn verblijf in het schoone Autwerpen zou bewaren. Teekenend voor den eerbied en de ach ting, waarmede van Antwerpsche zyde de Amerikaansche afgevaardigden die hierheen kwamen om uit hun beste krachten te hel pen den heerschenden nood te lenigen, wor den onthaald, is volgend feit, dat me ter oore komt, en dat wel bekend mag worden gemaakt, al wensch ik geenszins de beschei denheid van een onzer verdienstelijkste stad- genooten daardoor te kwetsen. Een groot Antwerpsch koopman, de heer Bunge, heeft, toen de heer Hunt te Antwerpen aankwam, onmiddelijk zyu vorstelijke woon te zijner beschikking gesteld, terwyl de heer Bunge zelf zijn buitengoed te Hoogboom betrok. De mildheid der Amerikanen vond hier een bescheiden tegenstander in de Antwerpsche gastvrijheid. Het adres der stad is hierboven woordelijk weergegeven. Het stuk is in 't Nederlandscb, de officieele taal der Vlaamsche stad Ant werpen. Toen de stadssecretaris ten behoeve van den beer Hunt de Engelsche vertaling wilde herhalen, werd dit aanbod, tot vrien delijke verrassing van al de aanwezingen door den heer Hunt beantwoord met de mededeeling, dat hij het adres zeer wel begrepen had, daar hij, gedurende het jaar dat hij te Antwerpen ingewoond had, zich gedreven had gevoeld om zich naet de taal der bevolking vertrouwd te maken. Een verklaring, die de vertegenwoordi gers van 't Antwerpsche volk ter harte ging, en dat heel ons Vlaamsche volk, als een bewys van hoogachting en respect voor ons eigen wezen, hoogelyk zal weten te schat ten. Een edel Amerikaansch burger gaf hier aan menigen Belg een fraai voorbeeld. (N. R. C.) Volgens een Havas-bericht worden te Athene tal van adressen van in den vreem de toevende Grieken ontvangen, die den ko ning verzoeken de eer en de toekomst van Griekenland te redden door Servië ter hulp te snellen. Zij leggen het Serviscb-Qrieksche verdrag aldus uit, dat Griekenland Servië moet bijstaan wanneer het door een andere staat wordt aangevallen, en dus zeker, wan neer drie andere staten het te lyf gaan. De bevelvoerende generaal van bet Vlle armeekorps te Munster verbiedt ter wille van de bevolking voorloopig aan particuliere personen of firma's in Duitschland het zen den van boter, kaas, eieren, spek, margarine, vetten, brood, bakkersartikelen en chocolade aan krijgsgevangenen. Dergelijke zendingen uit het buitenland zullen wél aan geadres seerden worden bezorgd. De inval in Servië. Dr. Stephan Steiner seint dd. 17 October uit het hoofdkwartier der Duitschers in Ser vië; De operaties hebben over bet geheele front een gunstigen loop. Na de met veel handigheid georganiseerde en door het geluk bijzonder begunstigden overtocht over den Donau, viel onzen troepen de als vesting versterkte stad Poserowac zonder strijd in handen, waardoor wij een belangrijk kruis punt van wegen veroverd hebben. De Ser viërs ontruimden de stad bijna zonder strijd, ofschoon de stellingen, die ver voor de stad lagen, zoo degelijk voorbereid waren, dat de Serviërs het plan moeten hebben gehad, hier een langdurigen tegenstand te bieden. Tengevolge van een ver omvattende bewe ging van de Duitschers zagen deSjrvische troepen zich gedwongen de sterke stel lingen op te geven en zich op de even eens zeer versterkte bergstellingen ten Zui den, Zuidwesten en Zuidoosten vaDdestad terug te trekken. De volgende dagen ont wikkelden zich op het moeilyke terrein he vige gevechten. De Serviërs boden over het ge heele front taaien tegenstand, waarbij zij door onze zware artillerie groote verliezen leden. Bijzonder hardnekkig was de strijd by den berg Wranowo, waar devyandin verwoede gevechten teruggedrongen moest worden. Na langdurigen, bloedigen strijd werd deze gewichtige stelling eindelijk dooreenBran- denburgsch regiment stormenderbad ver overd. De taaiheid van den tegenstand der Serviërs blykt daaruit, dat zij, toen de onzen de hoogtestelling genomen hadden, het daar achter liggende plateau niet opgaven, maar onder reeds veel ongunstiger omstandighe den doorvochten en slechts langzaam terug gedrongen konden worden. Hier en daar mengde ook de burgery zich in den stryd. Op vele plaatsen vochten vrouwen en kin deren tegen onze troepen. Het is daarom geen wonder, dat onder deze omstandig heden het land niet gespaard kan blijven voor de wreedheden van den oorlog. Over het algemeen zijn de operaties boven ver wachting goed van stapel geloopen. Dank zy de grondige toebereidselen en de opof fering van de technische troepen heeft de overtocht over den Donau byna zonder ver liezen plaats gevonden. De opmarsch in het vijandelijk gebied is betrekkelijk snel gegaan, als men in aanmerking neemt, dat men niet alleen met de vele Servische verdedi gingslinies, maar ook met slechte wegen, moeilijk terrein, en vooral met ongunstfg weer te kampen heeft. Dat zal men ook in het oog moeten houden bij de verdere krijgs verrichtingen. a Romeinsche corresponde i seint dat Italië's oorlogsv jarye te Rome verbazing r de oorlog wordt verklaa je omdat het Servië aanv verkeert met Italië's bondgr e correspondent wil hier 1 zien: „Waarom dan oo Duitschland verklaart vraag (die hij niet noemt) is, toen het bericht d» ring aan Bulgarije werd o wacht echter dat deze zei een toestand, die steeds begon te wekken, op te Imtrent bet in den grond ,nscbe stoomschip Amiral imt de Petit ParisianHet tctober uit Marceille vertro oniki te stoomen. Het had paarden aan boord, moette het ten noorden v itsche duikboot, die het sl oot. De beschieting, waar! loten werden afgevuurd, dui uur. Opmerkzaam gem; eten, naderden Engelsche pedobooten. De duikboot h loten af te vuren. De An j de waterlinie getroffen, pen. De soldaten en de be door torpedobooten gerec rden naar Saloniki gebracl ig naar Malta. By debesch soldaten gedood en 48 gev irden vermist. Vermoede! omschip getracht te ontvlu irom de beschieting zoo la )nder de slachtoffers van i oral diegenen te beklagen, iche redenen door de eigen li vrees voor de nadering dt haard hebben verlaten en, inige, dat zij hebben ger k met letterlijk niets - ronj bliceert de Daily Mail een T. Mc. Carthy uit Moskou lgende is ontleend Vrouwen en zelfs kindere soldaten geweld aangedaa jderen hebben hun ouders od of ODgeluk. Nog pas tving de Britsche kolonie t 1000 kleine kinderen tot nden zyn en thans won acht. Een Russische en een Bri g probeeren tweemaal di roggebrooduitdeeling te h lscbe kolonie is klein en ni iddelen zijn beperkt. Maar n een hospitaal van 150 beö leren dag 3000 menschen. Duizenden zyn te voet nog n sg hun vroegere woonp ur en te zwaard vernield. Ik zien, die 300 K. M. zyn 1 ceders met zuigelingen en leren leeftijd. Men stelle het len van hen waren voorhec ndbouwers. Thans zyn zy z als rondzwervende straat! iond naar een kruimel inter! Het is vreeselijk." Ook de Times had dezer c t Rusland over het lot vai uchtelingen. Het schrijver md van een oorlogscorrespt ashburn, die zich by de R achten bevindt. Deze Eng» een auto een gedeelte va ben Moskou en het Russi ont afgetuft. Hy ondervrc ngen en kreeg altijd tehoo it met gelatenheid dragen at onder de gegeven milita eden niet anders kon en loet worden voortgezet t( olkomen verslagen is. Of deze gelatenheid van lumperds bestand zal zijn ezen winter te wachten st; „Ik reisde" seinde hy it het Russische hoofdkwa in auto van Moskou; en r veel langs bijwegen en a e boeren te kunnen ondei en denkbeeld te kunnen vt og den steun heeft van he e groote wegen kwam ik, rijving meer dan 100.0C en velen hunner one :un zienswijze omtrent den floop. In één stad waren ingen gekampeerd, uit 12 ve 'ornementen in de oorlogs: Syna allen hadden voordel ïun woningen verlaten." En verder heet het: „De Russische regeeriDg irachten in om den toestan elingen te verzachten. Over; e wegen worden gebouwen lerdak verleend wordt. Mei al vluchtelingen op ongeve iet valt te begrijpen, hoe leden een dergelijk aantal taak van de regeering ïooge mate verlicht door d iet geduld van de boeren, w mij herhaaldelijk is verzekr van ellende en ontbering ii uitstekend is." Hoogte 50. Een oorlogscorresponden würts in het Westen vertel De groote m y utrechter, d) den 25en September in on laten springen, was herove begonnen onze mannen van verder te graven. Ze kon deeltelyk de oude gangen gebruiken. Het doel van dit graven 60 te laten springen. Daar 1 twee Engelsche compagni sterkte, thans misschien n« buil stak deze hoogte in on dit kon men honderd mett kanten in onze loopgraven dagavond om half-zea zo; plaats vinden. Onze troep

Onze Eilanden | 1915 | | pagina 2