ONZE EILANDEN VAN 2 OCTOBER 1915. 8 ii 1915 waren liet er al 80,000 orden, en hoewel dit getal aan- 100,000 per dag in Juli 1915, meening gevestigd, dat die volstrekt onvoldoende is om .nschappen een betere kans te die van den vijand. Om b.v., an slag b\j Atrecht gebeurde, ont van 9 K.M. de Duitsche en prikkeldraadversperringen vernielen, werden in 2 uur op D00 granaten afgevuurd, rekking dat veel vuurmonden itie de eenige voorwaarden voor J oorlog zijn, ligt dus voor de bert tot de beschouwing, wie en in 't produceeren van staal, aal is maar juist goed genoeg ten met groote ontploffend ver- iken. Duitschland en Oostenrijk 'antot dusver 14,000,000 ton per ;eeds volgens Engelsche opvat- mogelijkheid meer kan worden ar er niet meer erts beschikbaar irme staal industrie, waar vrou- iten maar op beperkte schaal runnen vervangen, houdt dan ■ot aantal mannen gebonden, het front gaan, voor anderen hen in de fabriek op te volgen, c den vijand den strijd om de luctie voeren. ae aan Zee is Vrijdag, naar de het proces begonnen tegen a, een Belg, dien het blad den i Duitschen spionoage-dienst in t. Theisen is een man van 58 adelaar te Brussel. Hij was Ie Matin in 1889 in dienst oten Duitschen staf gekomen, •an artikelen over de groote jeroefeningen onder generaal ay in de Brusselsche Róforme ad. In 1891 werd Theisen tot angenisstraf veroordeeld. Vrij aft hy zich weer met den Duit- n verbinding gesteld en hem gry'ke inlichtingen weten te die, mag men de Matin ge- de bondgenoten groot nadeel gen oorlog berokkend hebben. 5 Augustus van verleden jaar hechtenis genomen op verzoek ischen gezant. Zjjn zaak is te >t gesloten deuren behandeld. Matin heeft hij een volledige 'gelegdmaar by heeft er tegen dat hy door de Fransche over- id zou worden, omdat hy zyn iet buitenland gepleegd heeft, iroordeeld tot levenslange ver een versterkte vesting. In België. ons van de Zeeuw3ch-Vlaam- verd het station van de lijn rneuzendoor Duitsche solda- boeken werden in beslag ge- e brandkast opengesloten. De de lijn Mechelen Terneusen hts van Terneuzen naar Hulst, ateur van de lyn, die tot vyf lisstraf veroordeeld is, is naar cht. Zondag, Maandag en Dins- e er een groote bedrijvigheid itsche troepen. Sommige ver- ere kwamen aan. Er vertrok- mobielen met Duitsche hoofd- t toezicht is zeer verscherpt, ina geen paspoorten voor het per afgegeven. hamberlain heeft in het Par king gedaan van een telegram hebber van de troepen in Meso- rin deze een definitief succes ellingen van den vijand by werden veroverd, waarbij veel n kanonnen in handen der elen. De Turken zyn in volle ichting van Bagdad en wor- Sngelschen achtervolgd. detlo Brin" getorpedeerd i telegram uit Berlijn aan „De :aar berichten ontvangen dat ie pantserkruiser „Benedetto n Duitschen onderzeeër is ge- ie „Nordd. Alg. Ztg." schrijft ehillende zijden wederom be- I id worden als zou de Rijkskan- dert lang plan hebben opge- irige en overijlde vrede met luiten hetgeen wederom wordt de commentaren, die gege- aar aanleiding van een besluit ïr der Conservatieve partij. De kg. is gemachtigd deze geruch- preken als ongegrond en als ^gingen welke nadeelig zijn ^en des Rijks. tolingen in Rusland. officier, die de gevechten by k meemaakte, schrijft over de i Russische vluchtelingen het de Deutsche Tagezeitung: Litoswk af was voor het Rus- 'lechts één landweg overge- 'ra terugtocht door de breede ssen, de weg ten noordoosten .aar Minsk. Deze weg was de )or het moerassengebied. De i ervan gebruik gemaakt om colonnes, dicht naast elkaar, Bij deze kleine bewegings- baast moet hun het leger van mrgers lastig geworden zyn l ij het laatste verschrikkelijke Bij lieten de arme menschen ieindeloozen landweg, n volgden den vluchtenden ra zelfden weg, dicht op de nacht gingen onze marsch- lies over dezen weg. De weinig men water had kunnen vin- ids leeg en het kleine beetje, was voldoende voor de nood rissching van onze troepen, dende zon geforceerde mar- stofflgen weg moesten doen, n weerszijden van den weg hadden Vrouwen en kinderen snikten ban- den wringend. Om hun neen de laatste huis dieren, kalveren, varkens enachipen.Alles WaSl?™d0dgeedorestZOSeSvoertdurencl Tn bun wanhoop Heten velen alles Hggou XnlrjrraaX^rrSfter- dood en vorsmachting bendreigde. -nil- wis oo den eersten dag. De nacm voet liepen naar bet einde van dit vei schrikkelijke moerasgebied, rullen schien redding gevonden hebben. Den volgenden morgen zagen Wh vele verlaten wagens, vol geladen en eok ver laten kampen, bezaaid met kussens, dekens en matrassen- Daarnaast H*bet vee om- rekvSnsDh\SrbuDn0doodss^dS.a,en woo" zich nog een dier, stak den kop oi hoog, steunde nog dof, stond met nine: van zijn laatste krachten op en tuimel de dan weer neer. Het was een gruwelijk veld van lijken, mijlen ver langs den we^, onophoudelijk nieuwe verschrikkelijke too- neelen vertoonend. Elke twintig pas la o finks en rechts van den weg een dood dier. wii trokken langs een reusachtig kerkhof Zl niet begraven dierenlijken. Zoo gruw* Hik hadden wij de ellende van den oorlog nog nooit aaD vreedzame, onschuldige bees- t6"vefdtlm" rSdagzon bmndt. Eon verpestende lucht hangt er in de zware, drukkende atmosfeer. Elk levend wezen smakt in deze woesteny naar schaduw en water. Opnieuw ontmoetten wy sc^areM®" burgers, in doffe wanhoop liggend aan den kant van den weg. Hier was het noodlot al erger geworden. Zij staren ons verJQf aan uit hun holle oogen. Hun heiligenbeel- SeS hebben zij rondom zich opgesteld Vrouwen wentelen in krampen op den grond, kinderen kreunen zwakjes. Een grijs aard met wuivend hoofd- en baardhaar leest fn een boekje en bidt dan zacht voor zich heen De dood sluipt hier rond. Op den hel deren zonnedag, te midden vrn een voorby_ trekkend leger van millioenen. houdt hy langs den straatweg eeVHÏ ïn «en tmisaard in dekens gehuld, ligt op een verlaten leger. Zijn lotgenooten hebben hem alleen achtergelaten. De zon brandt ^barm hartig op zijn verwelkte gezicht, zyn tril lende wasachtige handen, die M met laatirtj! krachtinspanning ons tegemoet strekt. Hu ^S^rS^Ser^Wein. Jan een klok, zoo is by in zyn spel ver diept Eu spelend zal hij sterven, ver van zjjn vader en moeder, die hem verlaten b1Snnkleine open plek, iets op zij van den weg omzoomd door laag kreupelhout, is hS- tooneeel geweest van een sterven op groote schaal. Hier liggen wUddoorralkaar stukken van wagens met de overblijfselen der meubels, paarden- en varkens-lyken in groote bloedplassen. Hier 00ga"® Ler hleeke dood van honger en dorst. Hier sloo" de oorlogsdood zijn slag. Hie*badd® kozakken hun landgenooten gedwongen barricades te beuwen van hun wagens, waar in zij zich verborgen konden by het naderen van den vijand. Hier achter dezen levenden mJur loerden zij. De aanwezigheid van vreedzame burgers met hun vee by de wa gens moest de Duitsche patroui leB^ een val fokken. De zich verborgen houdende kozak ken lieten do Duitsche voorhoede vort trekken. Eerst toen de artillerie en in dichte gelederen de infanterie kwam, de verborgen machinegeweren en karbynen el zonden op kleinen afstand hun hagel van ijzer in de Duitsche troepen. Spoedig ec&te* beantwoordden de Duitschers dit vuur. Van alle kanten sloegen de Duitschers granat fn den levenden vierhoek, alles vernielend alles doodend. De kozakken hadden het onmiddellijk op een loopen gezet Hun onschuldige landslieden trof echter het harde, niet af te wenden lot. Stom, met vast op elkaar gebeten tanden, gaan wy langs deze tooneelen. Het is niet onze schuld Opletten en nakijken. Ma" men het „Utr. Dagblad" gelooven, dau worden do ingezetenen der oude gruzo Bisschopsstad door een groot doel Hunner leveranciers op vele, dikwijls gedachte manieren, te kort gellaa°' Niet alleen zoo wordt ons heden van gezaghebhenden kant verzekerd - word hii verkoop aan de deur geknoeid, al isdro knoeierij hier zeer verbreid. Het is langs gebeurd, dat een koopvrouw in fruit in plaats van anderhalf pond nog met eens één vol pond afleverde, wat rnHjds werd ontdekt; toen de vrouw daarop werd attent gemaakt, probeerde zij opnieuw te bedriegen en bleef de hoeveelheid andermaal ver be neden het gewicht, waarop zy scheldende de klant verliet. Dergelijke dingen komen by koopen aan de deur herhaaldelijk en in zeer sterke mate voor. Daarnaast is te wy- zen op vele andere knoeierijen, die.wel met strafbaar zijn aan de hand van de wet_en dus ook niet als strafbare handelingen syn aan te merken, maar toch in hooge mate cestrenge afkeuring verdienen, omdat zi] moreel allesbehalve door den beugel kunnen on uit een oogpunt van deloyale concurren- rentie behooren te worden bestreden. Ga bijv. eens na welke inhoud tegenwoor dig aan de flesschen wordt gegeven. waar- in zoovele voedingsmiddelen - melk, .olie, wiin, vruchtensappen, limonades, enz- worden verkocht. Yan oudsher behoort een heele flesch 0,8 Liter, een halve flesch 0,4 Liter in te houden en inderdaad wordt door enkele soliede, ouderwetsche firma's aan dezen eisch vastgehouden. Maar de inhoud van het meerendeel der flesschen is veel kleiner, is bij de heele flesschen soms tot 650 c.M.3, by de halve flesschen vaak tot beneden de 3 d.L. gedaald. En d.it nog wel, zonder dat zulks in hetoog springt voorden kooper. Op allerlei geraffineerdejwy zen wordt dit misbruik zooveel mogelijk voor de oogen van het publiek verborgen en het kost den roofridders van den tegenwoordigen tijd zoo zou men degenen die van dergelijke practyken studie maken kunnen noemen - heel wat hoofdbrekens om een geschiktcn vorm voor de flesschen uit te zoeken, die het handigst haar tekortkomingen weet te versluieren. En zooals met de flesschen, gaat 't ook mot de glazen potten van de jams, met de papieren pakjes van de cichorei, met de doosjes van de lucifers, en met de pakken zeep. Een pot jam behoort een pond in te houden, maar velen weten op vernuftige wijze een gevulde pot, met heel wat kleiner hoeveelheid, een behoorlijk uiterlijk te ge ven. Dit is zóó ver gegaan, dat een aantal jamfabrikanten op een vergadering met Directeuren van Keuringsdiensten hunnent wege hebben aangedrongen op een bepaling om voor te schrijven, dat een pot jam minstens 450 Gram aan inhoud moet be zitten. De pakjes van de meeste cichorei- fabrieken wegen een half pond, maar ons zyn wederverkoopers bekend, die door de cichoreifabrieken cichorei in veel kleiner hoeveelheid lieten verpakken, maar natuur lijk toch op zoodanige wijze, dat zelfs een vrij goed opmerker deze voor pakjes van de normale grootte zou aanzien. Bekend is ook, dat met den inhoud van lu ciferdoosjes wordt geknoeid en aan fabrie ken opdracht wordt verstrekt, een kleiner getal houtjes dan normaal, in de doosjes te doen verpakken. Eq zoo wordt er feitelijk met alles ge knoeid, niet slechts met voedingsmiddelen, maar ook met allerlei gebruiksartikelen, met klossen garen, met bossen touw, enz. enz., waarvan de afmetingen groot worden gehouden, maar de inhoud, in strijd met jarenlang bestaande usances van den han del, aanmerkelijk wordt verkleind. En dat komt, omdat het publiek zoo slecht con troleert, zich zoo gemakkelijk laat bedrie gen. Dezer dagen werd ons nog meegedeeld, en het is goed om het in dit verband even te vertellen, dat een stoenkolenhandelaar geregeld 's winters 50 mud anthraciet le verde aan een particulier, wiens kolenberg plaats met die hoeveelheid dan geheel was gevuld; toen toevallig van leverancier werd veranderd, bleek de bergplaats niet meer te kunnen bevatten dan 40 mud Toch was altoos betaald voor 50 mud! Het vicieuse punt in dit zoo algemeene bederf in den handel is wel dit, dat de eer lijke fabrikant of koopman, die tracht vast te houden aaneen eerlijke wijze van zaken doen, zijn debiet ziet verminderen en gedwon gen wordt, zy het ook tegen zijn,'zin, mee te doen. Doet hij het, dan krijgt hij den naam van „duur" te zyn, hoewel hy inderdaad goedkooper is. En zoo ontstaat dan ten slotte een toestand, zooals die al op verschil lend gebied is ingetreden, dat het abnormaal wordt, dat men geen enkel maat- of gewicht houdend fabrikaat meer kan krijgen, Ouderzoekt bijvoorbeeld eens den inhoud van de flesschen gepasteuriseerde melk en ge zult geen, of slechts bij hooge uitzonde ring, een flesch van 0,08 Liter ontmoeten. In Den Haag is reeds voorgeschreven, dat op de melkflesschen de inhoud moet zijn vermeld. Weegt een wit brood van verschillende bakkerijen en het zal u blijken, dat het u niet meer mogelijk is om een brood van 1 K.G. te koopen - het Regeeringsbrood uitgezonderd, dat op gewicht verkocht moet worden en dus steeds dat gewicht heeft- De enkeling kan niet voldoende opkomen tegen dit kwaad. Dientengevolge beeft men ten slotte niet meer de gelegenheid, de prij zen der waren te vergelijken, want in plaats van de uniformiteit in maat en gewicht een gewicht van 1 K.G. voor een brood, een inhoud van 0,8 Liter by een heele flesch, enz. bestaat er een volslagen anarchie op het gebied van maat en gewicht. De flesch houdt in van 650 tot 750 c.M.3, het heele brood weegt van 700 tot 950 Gram. Het publiek is de dupede handelaar, die op dit terrein de grootste durf weet te combi neeren aan handigheid, maakt goede zaken Hier ligt voor den handel, speciaal voor de middenstands-organisaties en vereenigin- gen van handelaren, die krachtens hun actie voor de wet-Aalberse tegen de oneerlijke concurrentie hebben getoond de eerlijkheid in den handel te willen bevorderen en de concurrentie op reëelen basis te willen plaat sen, een groot arbeidsveld braak, waarop zeer nuttig werk kan worden verricht. En een ingrijpen wordt steeds meer noodzakelijk, nu de verkoop van de meeste artikelen onder speciale verpakking zoo hand over hand toeneemt. De Eemdjjk. Kapitein G. C. Kok, de gezagvoerder van het gezonken stoomschip Eemdyk van de Holland-Amerika-lijn, heeft Woensdag het volgende medegedeeld aan de Redactie van van de „N. R. C." in verband met het vergaan van de Eemdyk. Het was prachtig weer verleden week in den nacht van Woensdag op Donderdag, de maan scheen helder en er stond een ma tige deining. Omstreeks kwart voor drieën in dien nacht, toen ik mij in de kaarten- kamer bevond, ontstond er een vreeselijke ontploffing, waardoor 'tgebeele schip trilde. Onmiddellijk liep ik na het dek, en toen ik daar gekomen was, volgde er een tweede ontploffing. Beide ontploffingen hadden plaats onder het voorschip. Dadelijk begreep ik de situatie. De tweede officier kreeg be val, met een bemande boot zich van de loefzijde van het schip vrij te roeien en in de nabijheid te blijven. Dit geschiedde uit vrees, dat deze bakboordsloep stukgeslagen zou worden tegen het stoomschip. Inmiddels werden er verschillende vuur pijlen afgestoken en begon het schip snel te zinkeu. Tien minuten over drieën moes ten de laatste mannen het schip verlaten, omdat het stoomschip reeds geheel onder water stond. Zy die nog aan boord van de Eemd jk waren, gingen in de kleine en in een groofe sloep. Wie in de kleine gingen, stapten later over in de bakboordsloep, waarmee de tweede officier reeds het schip verlaten had, waarna de kleine sloep aan haar lot werd overgelaten. In de twee groote sloepen verliet men, als gezegd, tien minuten over drieën in den nacht het schip. Ik zelf nam het bevel op my over de eene sloep, de andere stond onder commando van den eersten officier C. van Beek. Onder de bemanning, die voor het meerendeel hall gekleed in in de sloe pen plaats had genomen, omdat er geen tijd was om in het voorschip te gaan, wer den kleedingstukken van de officieren ver deeld, die men in haast nog had kunnen meenemen. In dit spannende half uur was heel de bemanning kalm en voerde ze stipt de gegeven bevelen uit. Met de twee geheel uitgezette en van alles voorziene sloepen werd er zeil gezet, en er werd besloten, op den Deonschen wal aan te sturen. Naar schatting bevond men zich toen ongeveer 150 mijl uit de Deensche kust, ter hoogte van Doggersbank. Donderdagnamiddag omstreeks halfdrie kreeg men recht vooruit een stoomschip in zicht, dat recht op de sloepen aanhield. Zoo veel mogelijk werden er attentieseinen ge maakt, met bet gevolg, dat men ons aan boord van dat stoomschip opmerkte, en om 3 uur waren wy allen op het Zweedscbe stoomschip Framn&s, dat op reis was van Gothenburg naar Londen. Zaterdagmorgen om 10 uur landden wy te Yarmouth. Tij dens het verblijf in de roeibooten liep er een nog al woelige deining. Te Yarmouth legde ik een verklaring af by den Nederlandschen vice-concul en wer den onze paspoorten gereed gemaakt voor Nederland. In Londen legde ik Maandag ook voor de Engelsche admiraliteit een ver klaring af. Ook de kapitein deelde mee, dat men in Engeland alle mogelijke moeite gedaan heeft om het den schipbreukelingen aangenaam te maken. Kapitein Kok vertelde verder nog dat de Eemdyk 20 Augustus van Buenos-Ayres naar Kopenhagen was vertrokken met een lading, bestaande uit ongeveer 6800 ton mais en andere graanproducten. Den 6den September werd te St. Vincent op de Kaap- verdische eilanden gebunkend, en later is de Eemdyk nog drie dagen in de Duins op gehouden. Al dien tyd waren aan de Eem dyk de kenteekenen zichtbaar, welke het schip kenmerklen als behoorende tot de Nederlandsche Natie. By nacht was de Hol- landsche vlag verlicht. De bemanning bestond, behalve uit kapi tein Kok, uit een eerste, een tweede en een derde officier, vier machinisten en 37 sche pelingen. Allen zyn Nederlanders, met uit zondering van twee Noren, die te Buenos Ayres als matroos gemonsterd werden. De ze beide Noren bevinden zich thans ook hier. De oorzaak van de ontploffingen die de Eemdyk deden zinken, is zoo verzekerde kapitein Kok, niet met zekerheid vastge steld kunnen worden. De Parijsche correspondent van het ge woonlijk goed ingelichte Journal de Genève verzekert, dat de besluiten van de geal lieerden nopens Bulgarije's mobilisatie reeds genomen zijn. De Entente zal de Bul- gaarsche regeering niet toestaan, de mobi lisatie te voltooien, zonder dat zij hare dub belzinnige houding opgeeft. De linie Salo, niki—Nisj, .waar Rusland door ademhaalt", is te dicht bij de Bulgaarsche grens, om de geringste bedreiging tegen haar te kunnen dulden. Van het antwoord van Bulgarije op de dringende vraag van de geallieerden, wat het denkt te doen, hangt de onver wijlde uitveoring van het besluit van de geallieerden af. De weg Dede—Agatsj—Kon- stantinopel is open en voert sneller naar het doel dan eenigeandere. De mobilisatie van Griekenland ver volgt de correspondent is stellig niet tegen de geallieerden gericht. Men mag ho pen, dat Griekenland niet lang werkeloos zal blijven, als het zich gewapend heeft. Roemenië beeft sedert Mei verbintenissen jegens do Entente aangegaan en heeft voor de mobilisatie al 100.000 man aan de Oos- tenrijksch HoDgaarsche grens opgesteld. Dit zijn, besluit de correspondent, gunstige teekenen. De Köln. Ztg. verneemt uit SofiaEr be staat reden, om aan te nemen, dat de regee ring in hun antwoord aan de Entente tot uiting zal brengen wat de meerderheidvan bet volk denkt, namelijk dat de totdusver ge dane aanbiedingen met de rechtmatige nati onale wenschen van het Bulgaarsche volk en de erkende ethnografische feiten nog niet overeenstemmen en dat de regeering met een toestemmend antwoord zal moeten wachten, tot de mogendheden van deEntente en Servië de rechtmatigheid van de Bulgaar sche eischen in hun vollen omvang erkend hebben. Het Neue Wiener Journal verneemt uit Sofia, dat de Bulgaarsche minister-president Radoslawof het voornemen heeft, eerstdaags naar Berlijn te gaan. Het bericht wordt officieus beveBtigd. Als doel van de reis wordt opgegeven een bezoek aan den zoon van den minister-president, die by het Bul gaarsche gezantschap de betrekking van attaché bekleedt. Het publiek en de pers te Sofia hechten echter groote politieke betee- kenis aan de reis. Volgens de Korrespondeos Norden zal de vroegere Duitsche staatssecretaris graaf Po- sadowsky in de nationaal-liberale Beitrage een artikel publiceeren, getiteld „de leugen der groote mogendheid", waarin hy Enge land scherp aanvalt en als zijn overtuiging uitspreekt, dat Engeland dezen door dat land zorgvuldig voorbereiden oorlog reeds heeft verloren, niettegenstaande het de geheele wereld in een net van leugens heeft ge spannen, waarin Duitschland moetwovdeu gevangen. Hy constateert, dat de tyrannie ter zee Engeland langzaam, maar zeker alle sympathieën zal doen verliezen. Ten slotte trekt hy te velde tegen de be wering welke, door de bondgenooten van hei autocratische Rusland, steeds opnieuw wordt gemt, namelyk, dat Duitschland een op middeleeuwsche wyze despotisch gere geerd land zou zyn. Hij geeft eeu opsom ming der sociaal-politieke aanwinsten in de ifJlL Jaren' waarvan, zooals bekend, hemzelf een groot aandeel toekomt. ,hnha,? Pos°dowsky heeft zich ondanks zyn hoogen leeftyd dadeiyk by het uitbreken van den oorlog ter beschikking van de re- geeriDg gesteld. Hij is nu landraad in de SihtS naQ Z00D' dlezelf in het bezette gebied dienst doet. De wereldoorlog en de huwelijksadvertentie. Niet om zich een grap te veroorloven heeft een advocaat te Breslau de kwestie onder- op welke wijze de oorlog zyn invloed nee. dneD gelden op de huwelyks-adverten- ties in de Duitsche bladen. Deze soort van ad vertentie is reeds lang niet meer een on- gebruikelyke weg om tot een huwelijk te komen. Zy biedt thans velen, die eenzaam ëenige mogelyküefd een gesehïfcten huwelyks-pattner te vinden. Dat de oorlog het aantai trouwlustigen, vooral van het mannelyk geslacht, zeer zou doen vermin deren was te voorzien. Interessant is na te gaan hoe sterk deze beperking is en in hoe- verre ook by het vrouwelyk geslacht het aanbod verminderde. De advocaat uit Bres lau heeft de resultaten van zyn onderzoek gepubliceerd in het tijdschrift Neue Gene ration. Hij nam drie Zondagochtendbladen - waarin by voorkeur huwelyks-annonces gepubliceerd worden - van een bekende mant. Len nummer van November 1913 Maart"?!)™61' JaDuari 1915 en een vaQ In de vredes-numraers waren 467 huwe- lyks-advertenties, in de oorlogsnummers 131 slechts 28 procent dus van de vredessterkte. ,,o0 gegadigden verminderden van 271 tot 69, dus tot 30 procent, de vrou- welyko van 196 tot 52, dus tot 26,5 proceDt. I Z „f yd vaD de huwelyks candidaten neetc de volgende veranderingen getoond. In vredestijd waren 19 procent van 20 tot dü jaar, tydens den oorlog slechts 9 procent. 49 procent waren in vredestijd, 30 procent tydens den oorlog, tusschen de dertig en 40 jaar. Daarentegen was het percentage tusschen de 40 en 50 jaar in vredestijdslechts 13,o tydens den oorlog 25. En het percentage oKDi?^oUen boven de 60 jaar steeg van 3,D tOt 13. De oorlog heeft de oudere heeren lustin het huwelyk deen krygen. Aan den brief van een jong Lubecker p-«i ryirora au Prillce woont, ontleent de ivoin. Ztg. de volgende bijzonderheden over w°§Ste omweuteling in Haïti: „Wy hebben weer eens een revolutie be leefd, zooals ik tot nog toe niet bad byge- wooild- °P den ochtend van den 25sten Juli werd het paleis van den president door de opstandelingen aangevallen. De president verdedigde zich tot 9 uur; toen hij zag, dat ny zich met kon handhaven, vluchtte hij naar het Fransche gezantschap. De presi dent wist van de samenspanning en had zyn generaal die de gevangenis bestuurde, iaat gegeven, om zoodra het eerste schot viel, alle politieke gevangenen dood te schie ten. Er waren daar ongeveer 200 gevange nen opgesloten, die allen op de vreeselijk- ste manier vermoord werden. Na de dood nam de generaal de wijk in het Domini- kaansche consulaat. Niemand wist van die moordparty af. Toen men om 9 uur de gevangenis open brak, wat bij elke omwenteling het eerste gebeurt, om de gevangenen te bevrijden, vond men hen allen dood. Een voornaam Haitiaan had er drie zoons onder. Hy zwoer wraak, ging naar het Dominikaansche con sulaat, haalde den 200-voudigen moorde naar te voorschijn en schoot hem onmiddel- lyk dood. Het volk, dat over het bevel van den president in woede ontstoken was, stormde naar het Fransche gezantschap en verlangde de uitlevering van den president, welke de gezant echter weigerde. De nacht brak aaD, er vielen nog eenige schoten, maar alles bleef tamelijk kalm. Den volgenden ochtend na de begrafenis van deongelukkigen, werd het volk opnieuw woedend, trok naar het gezantschap en ver langde weer de uitlevering van den moor denaar. Ten slotte stormden 30 man het gebouw binnen en haalden den president met geweld eruit. Het voik, dat met lange messen en re volvers gewapend was, sloeg hem eerst de rechterhand af, toen volgde het hoofd. Dit werd op een geweer met bajonet gespietst en door de geheele stad gedragen. De romp werd in stukken gehouwen, die door de stad gesleurd werden. Dit alles kon alleen gebeuren, omdat er geen vreemd oorlogs schip in de haven was. Na twee dagen kwam een Amerikaansch oorlogschip en landde een afdeeling, die tot dusver de stad bezet houdt. In Zuid-Italiö moet de bevolking zeer verontrust zyn door het toenemen van aard schokken. De Etna is sedert Zondag zeer werkzaam. Te Messiua zijn Zaterdag vyf schokken gevoeld. Van de ftaliaansche grens komende rei zigers melden, volgens de Kölnische Zeitung, dat de ontploffing van het linie-schip Bene detto Brin onder het Italiaansehe volk die pen indruk gemaakt heeft. Ook do pers geeft uiting aan haar droefenis De Corriere dölla Sera zegt, dat hef verlies dat de Ita liaansehe marine getroffen heeft, dubbel treft, omdat, het in oorlogstijd geleden is. Lik schip en het leven van eiken zeeman is nu van waarde in den stryd tegen den vya.nd. Het blad verklaart dan, dat het verlies van het schip de sterkte van de vloot zoo goed als niet vermindert en dat er voor den vyand dus geen reden bestaat, om overmoedig te worden. De rouw van het volk geldt dan ook ni9t zoozeer het verlies van het schip als wel de slachtof fers van de ramp. De marine-medewerker van het blad merkt op, dat de Italiaansehe vloot tot dusver voor ernstige verliezen wegens ontploffing in de munitiekamers gespaard ge bleven was. De Benedetto Brin behoort wel niet tot de moderne schepeD, maar ging terecht voor een goeden oorlogsbodem door. Toch zal haar afwezigheid in een zeeslag wegens hare onvoldoende wapening niet van groote beteekenis zjjn. De Secole herinnert bij deze gelegenheid aan den brand op een schip in de haven van Genua, dat voor Rusland bestemd was. Het blad hoopt, dat de overheid zich er nu van zal overtuigen, dat grootere voorzorgs maatregelen noodzakelijk zyn. De totdusver ontvangen berichten doen vermoeden, dat de ontploffing een gevolg is geweest van het ontbranden van den kruitvoorraad. De Sera meldt dat men er ijverig mee doende is, de zware kanonnen en pantser platen van de Benedetto Brin te bergen. In de /loodste dreven. Uit Tirol wordt aan het Berliner Tageblat geschreven Een driehoekige witte kalkrots steekt zijn scherpe kanten uit boven het hoogland. Van alle zijden kan men de rots goed zien, van beneden uit hel zonnige dal, van boven, waar nog hooger een plateau is. Van eiken berg ver in het rond ziet men dezen rotstop en wie op de rots geklauterd is, overziet een groot gedeelte van het Tiroolsehe land. Daarop had op dezen scherpen top een klein groepje dappere soldaten post gevat, met schaar-verrekijker en andere kijkers. Langs een der kanten van deze rots kon men haar vry gemakkelijk beklimmen, maar ergens op een berg had de vyand kanonnen geplaatst en bestreek daarmede dezen ge makkelijker! weg. Niemand kon daar langs. De andere zyde van de rots was een lood rechte wand. Geen Italiaansehe granaat kartets kon hem bereiken. En dus moest dagelijks langs dezen loodrechten wand alles naar boven gebracht worden, water en ammunitie voor de Oostenrijksche solda ten. En dikwijls moest men gewonden langs dezen zelfden onmogelijken weg naar bene den transporteeren. De Italiaan weet reeds lang, dat hy van dezen spitsen top begluurd wordt. De eene zware granaat voor, de andere na vliegt naar dezen top. Dikwyls suist het projectiel er over heen, want de smalle rots is niet gemakkelijk te raken. Doch soms treft de granaat. En boven, op een plateau, zoo groot als een kamer, liggen mannen en wachten op de granaten. Zij hebben gaten gebroken in het steen en daarin liggen zy dag en nacht. Een spreekt er in de telefoon: daar en daar werken de Italia nen aan een weg, daar schijnen zij een loopgraaf aan te leggen. Aan het andere eind van de telefoonleiding geeft een artil lerie-officier zyn bevelen en dadelijk ziet men van de witte rots een wit-rood wolkje bloeien boven de Italiaansehe arbeiders of ook den zwarten rook van een granaat kronkelen uit de loopgraaf in aanbouw Kalm zegt de man bet door de telefoon of- het doel geraakt is, hoeveel het projectiel naast het doel viel. De Italiaan weet het en haat deze rots en zendt er zyn zwaarste granaten heen. Niet altijd treffen ze, en wanneer ze treffen, bieden de rotsholen eenige bescherming, maar Maar dezer dagen werden alleen door den luchtdruk van een 28 centimeter-granaat, die niet trof en voorbij vloog, twee jonge soldaten van den top geslingerd. Zy vlogen, alsof zy zelf uit een kanon geschoten waren, door de blauwe zonnige lucht, diep het dal in. Waar de eene heen vloog, weet men nog niet. Het verpletterde lijk van den anderen heeft men ergens gevonden. Volgens De Vlaamsche Stem is de toestand in de Belgische nijverheid beklagenswaardig. In de vier kolenbekkers van Namen, Luxem burg, Luik en Henegouwen te samen, aldus het blad, werken hoogstens 20,000 man, In vredestijd bedraagt dit getal ongeveer 150,000 man. Sedert de maand Augustus werden niet meer dan drie millioen ton kolen boven gehaald. In vredestijd bereikte de kolenextractie 25 millioen ton. De marmernijverheid bij Dinant ligt stil. De steengroeven zyn verlaten en daardoor kwamen 10,000 arbeiders zonder werk. De suikerfabrieken van Thienen zouden op 1 December wederom ingang gezet wor den. De linnennijverheid gaat heel slapjes. Niets wordt binnengehaald aan grondstoffen. Alleen levensmiddelen komen toe. Kerknieuws. Predikbeurten op Zondag 3 Oct. 1916. NED. HERV. KERK. Middelharnis, nm. Db. Emmen van den Bommel. Sommelsdijk, vrn. en 's av, Ps. "Westrik. Dirkslund, vm. en 'aav. Ps. Steenbeek. Nieuwe Tonge, vm. en nm. Ds. Wentink. Stad aan 't Haringvliet, vm. en nm. Ds. Polbuijs. Langstraat, vm. en nam. de Weleerw. heer Hack. EVANGELIESATIE GEBOUW. Middelharnis, vm. en 's av. Pb. J. J. van de PolHerv. Pred. te Krimpen aan de Lek. GEREFORMEERDE KERKEN IN NEDERLAND. Dirksland, vm. nm. en 'sav. Leeskerk. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. 10,15 en 's av. C uur, Ds. v. Velsen in de Zondagschool te Middelharnis. Ooltgensplaat vm. en 's av. De. Dekker. 8tnd aan 't Haringvliet, vin. en 'euv. Ds. Eeeelink DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, Ds. K.W. Röseing. Marktberichten. Ingezonden door Jac. Knoop, Coramissio nair in aardappelen, Tel. 7833, Arasterdam. Amsterdam, 30 September 1915. Zeeuwsche Bonten f 2,60 f 2,80 Zeèuwsche Blauwen 2,75 2,80 Zeeuwsche Eigenheim. 2,50 2,60 Drentscbe Eigenb. 2,30 2,40

Onze Eilanden | 1915 | | pagina 3