ONZE EILANDEN VAN 31 JULI 1915. 3 kwamen. Ze waren de grens al 50 ïr en door de Nederiandsche grens, or smokkelaars aangezien. Zonder e weten, waren ze dus de Duitsche gepasseerd. Ze waren gered en kon- •eis onder heel wat aangenamer 'heden voortzetten naar Amster- -r zy zich bij den Engelschen con- pn aangemeld, die hen verder zal in 't kort, Pyke's verhaal. den krijgsdienst ongeschikten. ournal" publiceert een brief van sch onderofficier, waarin deze erop er een talrijke categorie bestaat atige ionge mannen, die voorden at ongeschikt heeten, n.l. degenen, reuk hebben. sraal verzekert, dat volgens mede van bevoegde medische autori- t aantal van deze lieden zeer groot hunner fietsen, tennissen, doen mogelijke sport mede, maar zijn krijgsdienst ongeschikt, rijver meent, dat al deze lieden moesten worden zich aan een welke in de meeste gevallen zeer gelijk is, te onderwerpen. Eener- men wel de hand op zwakkelin- 19 jaar en dikzakken van 48 jaar; Jananderzydsdezeoverigenssterke de jonge mannen maar vrijuit In? rrespondent van de Tijd te Bergen- schrijft: erinnert zich met hoeveel kracht p. van de Tijd en ook de schrijver elen de geruchten hebben tegenge- an geweldplegingen op kloosterzus- e door Duitsche soldaten in Belgie jn begaan. Bij ernstig onderzoek, de Belgische bisschoppen ingesteld, en der desbetreffende geruchten aouden, al moest wel geconstateerd lat sommige Duitachers hetkloos- et hadden geëerbiedigd of zich ruw ander sluit natuurlijk niet uit, dat irgen gebleven gevallen, in het be- elte van Frankrijk geschied, alsnog kunnen worden. Slechts betrek- geval heb ik volkomen zekerheid, ft den vroegeren koopman Maier, le, die als ritmeester der landweer- der tweede lichting van het 222e infanterie den veldtocht door Bel- i Frankrijk mede maakte. In het te Beaumont had hij met bedrei- n haar leven de vreeselijke geter- zusters geweld willen aandoen, echter in zijn voornemen verhin- at en voor den krijgsraad der 48e divisie te Fournes gebracht. Deze 1de hem tot vijf jaren tuchthuis tien jaar eerverlies. Hij boet zijn hans in het tuchthuis, ze, waarop in dit geval door de legerhoofden is opgetreden, ver- n Tof, maar men had het gebeurde geheim behoeven te houden, dat danks de meest zorgvuldige onder- bezig waren, van wie niet één. twee 'onde armen bezat. jindelyk moet er op gewezen worden, dat meeste wetenschappelijke vakken open en. Zoo is er een advocaat, die geen 'nden heeft en ook nooit gehad heeft. De kende generaal Pau heeft als éénarmige i-tj verdienstelijk gemaakt in het Fransche eri dat dr. Sommer zich afvraagt, of het itscbe legerbestuur na den oorlog alle larmigen afdanken moet. Van alle soorten j jn validen kan men deze nog het beste (ruiken. get verlies van beide beenen is by oorlogs- aliden, die het er levend afbrengen, tame- zeldzaam. Meestal hebben zij nog been- jmpen, die voor kunstbeenen zeer goed d. Zulke invaliden moeten zooveel moge- j een vak zien te loeren, waarbij zij onen zitten-, als boekhouder,horlogema- boekbinder, borstelmaker, kleermaker, lóenmaker, enz. Verminkten, die maar een been verloren bben, krijgen een kunstbeen en kunnen alle winkels, fabrieken, pakhuizen werk aden en een vol weekloon verdienen, .nneer zij slechts niet al te zware lasten eten dragen. Het Bestuur van den „Nederlandsche iti-Oorlograad" heeft officieel bericht ont ogen, dat het nieuw opgerichte Noord, ie Vredes-Comité zich aansluit bjj de te Gravenbage gevestigde „Centrale Organi se voor een Duurzamen Vrede". Het Noorsch Comité heeft evenals de Zus- rorganisaties in andere landen in de eerste aats gestreefd naar samenwerking van rsonen van verschillende politieke rich- Dg; van de leden behooren ongeveer 20 rsonen tot de conservatieve en de libe- le, 20 tot de radicale party, terwijl de -enge 10 socialisten zyn. De samenstelling is tevens zoodanig.dat cb onder de leden personen bevinden uit er verschillende maatschappelijke krin in. Voorzitter is J. Lövland, de president an het Storting, ondervoorzitter Prof. Mor- nstierne, Rector aan de Universiteit te iristiania, secretaris de Heer Chr. L. Lange, icretaris-Generaal van de Interparlemen- ire Unie, die tevens het secretariaat van t. Noorscbe Comité op zich heeft genomen, Voorts kunnen onder de 50 leden de vol- mdö namen worden genoemd: Anathon all, professor aan de Universiteit te Chris- ania; Carl Berner, Oud-President van et Storting; Alf Bjercke, Voorzitter van de andelsvereeniging; P. Boekman, Bisschop an Trondjem; J. Caatberg, Oud-Minister; Dachim Grieg, afgevaardigde van Noorwe- eu op de Tweede Vredesconferentie; Arne algjem, Leider der Goede Tempelieren; ernard Hanssen, Voorzitter van de (oude) redesvereeniging; H. Horst, lid van den terparlementairen Raad, lid van het Haag- Hof van ArbitrageSigurd Ibsen, Oud- inister, lid van het Haagsche Hof van rbitrage; Betsy Kjelsberg, Onder-Voorzit- er van den Nationalen Vrouwenraad; hr. H. Knudsen, Leider der Socialistische art\j; Gina Krog, Voorzitster van den Na balen Vrouwenraad; H. Koht, Professor eerst thans gelukte, het geva, aaD de Universiteit te Christiania; Ole S. ian, Voorzitter van den Bond van Vakver enigingen A. O. Lindwig. Voorzitter van e Vereeniging van Reeders; Jens Tandberg isschop van Christiania; K. Thinn, Pre sent van het Hoogste gerechtshof; Othilie 'onning, vooraanstaande persoon van het ,eger de3 Heils; Niels Ostbye, Voorzitter an de Onderwyzers-vereeniging. Door dit Comité is evenals dit in Zweden geschied, verspreid de oproep van de Centrale Organisatie voor een duurzamen irede", waaraan enkele woorden zyn toe- evoegd, inhoudende een bijzondere opwek ing tot de Noren, aan den Internationa- en arbeid tot verwezelyking van het Mi- limum-program mede te arbeiden. Herinnerd wordt er aan, hoe Noorwegen teeds een eer er in gesteld heeft het recht e nemen als gTonöslag voor zyn politiek, in anderzyds hoe Noorwegen 100 jaar lang jespaard is gebleven voor de verscbrikkin- jen van een oorlog, redenen warrom de S'oren niet mogen achter blijven, nu het op aankomt te wei ken, om voor de nenschheid te bereiken een duurzamen rede, gegrondvest op het recht. Ds. S. Monsma, pred. by de Ned. Herv. Kerk te Feyenoord (Rotterdam), heeft naar iet N. v. d. D. meldt, aan de gemeente be- tend gemaakt, dat hy door het Prov. Kerk bestuur van Zuid-Holland is afgezet als pre dikant van Feyenoord. Aan den inhoud van iet besluit zal publiciteit gegeven worden. Van de uitspraak gaat ds. Monsma in hoo ier beroep bij de Synode, aangezien de aan- eidende oorzaak eerst bij de classis aan- langig had behooren te worden gemaakt. nsch vliegtuig tegen een Duitscli. mps" bevat het volgende verhaal uchtgevecht op 19 Juli by Soissons, e Fransche vliegers, een korporaal Iaat, die in een monoplan zaten, een /liegtuig naar beneden schoten: gen over Soissons, toen w\j een aan den horizon bemerkten. Wij opstijgen tot 2300 meters enbe- r toen resoluut jacht op te maken. meters afstands begon ik te achie ving bracht de Duitsche bestuurder aan 't hoofd en zakte daarop ineen, ker hief de armen omhoog en ie iets en de biplan stortte naar met den kop omhoog. Op 600 M. raaide hy om en sloeg uiteen in van rook dicht bij de Aisne. Onge- eeren heb ik Duitsche vliegtuigen ;d. Maar thans heb ik voor het geluk gehad er een naar beneden anschen mitrailleur was de hand en zyn helm was doorboord. Oorlogsinvaliden. mgste aflevering van het officieel van het Roode Kruis van België een artikel van dr. Sommer over .e, wat de oorlogsinvaliden kunnen et volgende ontleendWie hetlicht logen verloren heeft, kan in elke inrichting voor blinden een goed ig vak leeren. Een invalide, die irden is, kan elk vak leeren en is in verlegenheid over wat hij be- tl, voor zoover hy den wil heeft •eiden. a van totale verlamming komen den voor. Patiönten van deze soort liet aan 't werk gezet worden, jn echter by verlammingen alleen te ledematen getroffen. Voor deze geldt hetzelfde als voor wie hun rloren hebben. En wie een lammen t, kan zich richten naar hetgeen rmigen gezegd wordt, n, die een arm verloren hebben, goede voetgangers gebleven. Men een kunstarm en plaatst ze als portier, bode, veldwachter, deur gerechtsdienaar, politieagent in meenten, of wisselwachter by de n, opzichter by de ketels in fabrie- Een molenaarsknecht, die een ;n been verloren had, leerde zoo d, dat hy binnen weinige jaren oofd stond van een bureau eener msverzekering-maatBchappy. Hoe- migen zyn nu al niet boekhouders >rs I Ook in den tuinbouw of den kunnen éénarmigen zeer goed n, vooral wanneer nog een goed omp overgebleven is, waaraan een eep kan worden vastgemaakt. ZÜ ok nog heel goed een ambacht inrichtingen voor verminkten in itfalen) bezocht, zal gezien hebben, tan de draaibanken tal van leer- WEENEN. Aan de Adriatische zee. Op 27 Juli in den morgen ondernamen onze lichte kruisers en torpedoeenheden met succes een aanval op de spoorlyn van Ancona te Pe- sare en beschoten met succes de stations, spoorwegmagazynen, spoorbruggen en wachthuizen in deze kuststreek. Verschei denelocomotieven en tal van wagons werden vernietigd. Een spoorwegmagazyn in Fano geraakte in brand, waardoor een hevige ont ploffing werd veroorzaakt. Tegelykertyd wierpen onze watervliegtuigen bommen op het station, de batterijen, de kazernes en andere millitaire deelen in Ancona waardoor het rangeerterrein zwaar werd beschadigd en veel rollend materieel werd vernietigd. In een Naphta-tank ontstond een groote brand. Alle gevechtseenheden zyn zonder verliezen teruggekeerd. Vyandelyke strijd krachten werden niet gezien. LONDEN. 28 Juli. Maandag zyn de Zweed- sche ss. „Emma" en de Deensche schoeners „Maria" en „Neptunis" en „Lena" in Noordzee door een Duitschen duikboot in den grond geboord. De bemanning dier vaar tuigen zyn heden te Blyth aan Tand gezet. LONDEN. Weer is te Grimsby de beman ning aan land gezet van de Noorschebark Sagnedalen, die Zondag door een Duitschen onderzeeér aan de vlammen prijs gegeven werd. De bemanning kreeg tien minuten tyd om van boord te gaan en is opgenomen door de Zweedsche stoomboot „Loke". Te Lowestoft is de bemanning van de bark j,Westward Ho" aan land gezet, welk schip in de Noordzee door een Duitsche duikboot is vernietigd. Dinsdag is in de haven te Volendam een 7 jarige zoon van schipper P. K., verdron ken. In het acedemisch ziekenhuis te Gronin gen is Dinsdagavond overleden de ongehuw de arbeider Corn, de H., die te Jukwerd tusschen kipkarren bekneld was geraakt. De politie te Alkmaar, heeft een van d vermoedelijke daders van de inbraak ten huize van jbr. de Beyer, burgemeester van Callantsoog, gepakt. De verdachte, een by zonder berucht en gevaarlijk individu, zit in verzekerde bewaring. Bij zyn goederen werd een geheel stel inbrekerswerktuigen gevonden. Dinsdagnacht is ingebroken in het kantoor van de vennootschap Verwer der vereenigde blikfabrieken te Krommenie. Van de deur, die toegang geeft tot het kantoor, was het slot verbroken en uit de brandkast is onge veer 400 gulden ontvreemd. De daders zijn tot heden onbekend. Dinsdagavond is te Heerlen, naar de Limb. Koerier meldt, de 24 jarige weduwe, E M., vermoord door de vrouw van zekeren C. dien E. M. door middel van een niet-onder- teekend telegram, uit Maastricht naar Heer len had gelokt. De echtgenoote van C. volg de haar echtgenoot ongemerkt van Maas tricht, gewapend meteen nieuw vlijmscherp mes. Verschillende logementen had ze reeds afgezocht, toen ze ook in het logement Du bois terecht kwam. Zoodra de echtgenoot bemerkte dat hij door zyn vrouw gevolgd werd, nam hy de vlucht. Viouw C. wierp zich op haar mededingster en plofte haar het mes in het lichaam. De getroffene was byna onmiddellijk dood. De moordenares werd gearresteerd en het wapen werd in beslag genomen. WEENEN. Tusschen Weichsel en Bug en hy Sokal deed de vyand een reeks hevige doch vruchtelooze tegenaanvallen. Ten wes ten van Iwangorod viel een vijandelijke aanval door ons vuur ineen, In de gevech ten is biermede een pauze ingetreden. Even als de eerste eindigde ook de zeer veel ge weldiger tweede slag in destreek vaD Gürz met een volkomen mislukking voor den aanvallenden vyand, die ditmaal in beton- Km. breede terrein, tusschen de ionte Sabotino en de kust, minstens 17 in fanterie en militiedivisies in het vuur bracht in tot eiken prijs, zonder te letten opof fers aan "Qenschenlevens en materieel trachtte door te 'teken. De gezamenlijke verliezen der Ita lianen kunnen op 100.000 man geschat wor den. Als een muur staan onze troepen nog dtijd daar, waar zy twee maanden geleden len vyand afwachten en dat niet allen in 'e stelling van de streek van Görz, doch 'ook in het geheel bevestigde front in het d0r Monarchie. Zuidelijk Oorlogstooneel. Gisteren ver zwakten ook de aanvallen, die deltalianen tegen de Doberdo-hoogte richtten. Op eenige Plaatsen onderhielden zy nog een hevig ar- Itillerievuur. Overigens kunnen zü het met ■alle inspanning Blechts hier en daar tot zwakke aanvallen brengen, die zonder moei- i te werden afgeBlagen. Kunstmeststoffen. Gisteren is te Goes onder voorzitterschap van den heer C. Blom, van Haamstede een buitengewone algemeene vergadering ge houden van de afdeeling Zeeland van de Aig. Handels Voorwaarden ter bespreking van kunstmeststoffen voor den oogst 1916. De voorzitter deelde mede, dat hy en de secretaris van de afd. Zeeland in den Haag een onderhoud hadden met de leden der door de regeering ingestelde distributie-com missie. Dit onderhoud had gunstige resultaten gehad. Vóór 1 September moet iedere vereeni ging en particulier, die kunstmeststoffen noodig heeft, van de gewenschte hoeveel heid opgave doen aan een zelf te kiezen handelaar, die als tusscbenpersoon ervoor zorg draagt, dat het door de distribueerings- commissie afgeleverde ter bestemder plaatse komt. De prijs en ook de provisie van de handeldren, worden door de regeering be paald, zoodat knoeierijen uitgesloten zyn. Een groote vraag zal het wezen of de benoo- digde hoeveelheden geheel betrokken kun nen worden. Engeland houdt wel kunst mest vast en van andere wel beschikbare soorten zal de pry's waarschijnlijk buiten gewoon hoog zyn. Aangedrongen werd op vroege en zoo volledig mogelijke bestellingen. Bij niet voldoenden aanvoer wordt de beschikbare hoeveelheid pondsgewijze her- deeld. Op voorstel van de heer Vorsterman van Oijen werd besloten, dat men zal trachten te doen leveren onder de A. H. V. Medegedeeld werd nog dat de later vast te stellen prijs bindend zal zijn. Algemeen werd betreurd, dat in de dis tribueering commissie geen Zeeuw zitting heeft, hoewel Zeeland een der voornaam ste landbouwende provincies is. De vergadering besloot alsnog te trach ten den rijkslandbouwleeraar, den heer 1. G. J. Kakebeeke aan de reeds benoemde commissie toegevoegd te krijgen. Luxemburg en de Heilige Stoel. De correspondent van De Tyd in Luxem burg meldt: In Luxemburg gaan hier en daar stem men op, die den wensch uitspreken, dat de regeering zich in verbinding zou stellen met Nederlanasche overheden, om te be werken, dat aan den nieuw benoemden Hollandschen gezant by Z. H. den Paus, mr. Regout, tevens de behar tiging der Luxem- burgsche belangen in Rome by de a.s. vre desonderhandelingen worde opgedragen. [Vooral met het oog op de onzekere toe komst van Luxemburg zou dit van groote beteekenis kunnen worden. Het was immer pijnlijk voor onze katho lieke Vorstin, dat by feestelijke gelegenhe den aan het pauselijk hof, wanneer de ge zanten der verschillende landen aan den H. Vader hun gelukwenschen aanboden, Luxemburg telkens schitterend door afwe zigheid. Nu echter de nationale belangen het eischen, daar het zelfstandig voortbe staan van Luxemburg als aan een zijden draadje hangt, zou een pleiter voor onze na tionale belangen te Rome ernstiger dan ooit zyn gewenscht. Reeds heb ik booren verluiden dat onze Groothertogin, Maria Adelheid, die, vooral sedert het onvergetelijk warme bezoek aan het Nederlandsche Hof, een geregelde brief wisseling met H. M. Koningin Wilhelmina onderhoudt, over het denkbeeld een ge- dachtenwisseling zou hebben ingeleid. Van andere meer betrouwbare zijde werd my dit tegengesproken, maar een feit blijft, dat de bovenbedoelde wensch ook in Luxem- burgsche parlementaire kringen ernstig is geuit. De correspondent meldt, dat in de Luxem- burgsche Kamer, die sinds November 1914 niet meer vergaderde, doch de volgende week weder hare zittingen begint, van ka tholieke zyde deze questie zal worden op geworpen. Maandag zyn in het Lagerhuis de schok- buizen, verkeerdelijk dezer dagen door ons slagdoppen genoemd, weer ter sprake geko men. Namens de regeering erkende Forster, dat een van de schokbuizen, in het Engelsche leger in Frankrijk gebruikt, gemaakt was naar een ontwerp, door een Engelsche fir ma van Krupp ontvangen; maar het ont werp was niet ten volle gevolgd. Sir A. Markham maakte er voorts op merkzaam op, dat onlangs nog in Engeland patent is aangevraagd door de Rheinische Metallwaren- und Maschinenfabriek voor een tempeerbuisvan de fabrieken van Carl Fund voor een projectiel-schoef en derge lijke van Krupp voor het vizier van anti- luchtschipkanonnen. Kunnen, vroeg Mark ham, Duitschers nu waarlijk nog patenten in Engeland laten inschrijven? Minister Runciman zei, dat de gevraagde patenten niet tijdens den oorlog zouden ver leend worden. Men laat vijandelijke vreem delingen echter aanvragen, tot de inlevering van de bijzonderheden toe. Dat kost hun geld, maar verder komen zy niet. De genaturaliseerde Engelschman baron W. von Bissing, de stiefbroeder van den gouverneur-generaal in België, heeft eenige uren na de tegenspraak, die hij Zaterdag van zyn interneering had gegeven, te Lon den de aanschry ving ontvangen, waarin hem de interneering werd aangezegd. Hy zal zich voor den rechter verzetten. De Milaneesche correspondent van het Journal meldt aan zyn blad en Reuter seint het rond, dat Peruggia, de dief van de Gio- conda, in de gevangenis eindelijk een vol ledige bekentenis heeft afgelegd. Hij was tot den diefstal overgehaald door een agent van Duitschland, die hem er ook geld voor had gegeven. Het doel was blijkbaar zoo zegt Peruggia of de man van het Journal of Reuter om de toenemende vriendschap tusschen Frankrijk en Italië te verstoren, Uit Parijs wordt bericht, dat het voor koning Albert der Belgen bestemde eere zwaard, waarvoor het geld by inschrijving door de bewoners van Parys by'een is ge bracht, gereed is. Het wapen zal binnenkort aan den Koning aangeboden worden. Zoo als wij reeds vroeger hebben gemeld, is het gevest van het zwaard versierd met een kleine in goud uitgevoerde figuur van een jongen man, die een knots zwaait. Er onder staat: „On ne passé pas." Op bet gevest zyn voorts de woorden gegrift: „Van het volk van Parijs aan koning Albert der Bel gen", en op het met goud ingelegde staal van het lemmet staan twee regels van den dichter Richepin Droite, sans tiche et sans effroi, J'ai pour &me ton üme, o Roi 1 Over dezen spoorweg zyn voor de eerste maal in Europa treinen van meer dan 2000 ton trekgewicht electrisch vervoerd. De Deutsche Bauzeitung laat de groote belangrijkheid van de verandering van dezen spoorweg in een electrischen uitkomen. Het bedrijf geschiedt onder bizonder moeie- lijke omstandigheden. Het begin van den spoorweg ligt 140 kilometer ten Noorden van den poolkring. Het is thans de noorde lijkste spoorweg der wereld. Er heerscht daar reeds een volkomen poolklimaat. By een koude van 35° C. treden orkaanach tige stormen op, die sterke sneeuwverstu- wingen ten gevolge hebben. De spoorweg is hoofdzakelijk bestemd om het ijzererts van Lapland naar de ijsvrije Noorscbe haven Narvik te vervoeren. De ertstreinen bestaan uit 40 ertswagens, die beladen ieder 46 ton bruto gewicht hebben. Zy vervoeren het te Kirunavaara by Kiruna gedolven ijzererts tot de Noorscbe grens, vanwaar het naar Narvik aan den Atlanti- schen Oceaan gaat. De twee electrische locomotieven van een ertstrein hebben teza men een lengte van 37 meter. Behalve de erts- en bommeltreinen gaat er dagelijks een sneltrein in beide richtingen, die een deel van den tusschen Stockholm en Narvik rijdenden Norrland Express vormt. De noodigen stroom levert een aan den Porjuswaterval gebouwde fabriek, waarvan aanvankelijk 40,000 paardenkrachten voor het spoorwegbedrijf gebruikt worden. De daar opgewekte eenfaze stroom van 80,000 volt-spanning wordt in bovengrondsche ge leidingen over 120 K.M. afstand naar den spoorweg gevoerd, waar hij op voor de locomotieven noodige spanning getransfor meerd wordt. De spoorweg werd tot nog toe door stoom gedreven. De invoering van het elebtrische bedrijf brengt den staat be langrijke voordeelen. Daar Zweden slechts weinig steenkolen bezit en zijn behoeften grootendeels in het buitenland dekken moet, is het gebruiken van de rykelyk voorhanden waterkrachten voor het bedrijf der spoorwe gen van groot belang. Bovendien maakt het electrische bedrijf vergrooting der treinen met ongeveer 40 pet. en een verhooging der snelheid met ongeveer 50 pet. mogelijk, Al deze verbeteringen maken een ongeveer 70 pet. verhoogd ertsvervoer mogelijk. Geen Roltandsche eieren meer. Door de herovering van Galicië heeft ook de eiernood in Duitschland opgehouden. Tot vóór den oorlog voorzag Galicië voor het grootste gedeelte in de behoeften aan eieren bij onze naburen. Toen nu de herovering dezer streken ten deele een feit was gewor den, werd er onmiddeljijk een afzonderlijke eier-inkoopvereeniging, staande onder toe zicht der rijksinkoopcommissie van levens middelen, opgericht, die weder den eier in voer uit het heroverde gebied moest regelen. En reeds voor de inneming van Lemberg, waren de leveringscontracten met Galisische en Hongaarsche eierhandelaars gesloten, zoodat sinds dien tijd elke week 160 wagons eieren naar Duitschland worden uitgevoerd. Iedere wagon bevat 110 kisten, elke kist 24 schock (=60) eieren, dus pl.m. 120,000 stuks of per maand circa 18 millioen eieren. Deze eieren worden over alle steden van Duitschland verdeeld, zoodat thaus nergens gebrek aan eieren is. En daar de inlandsche eierproductie bij een betere voeding der kippen op de graanvelden grooter is daD voorheen, zijn de prijzen de laatste weken zeer gedaald en betaald men nu Diet meer dan 9 a 11 pfg. per stuk. „De dure Hol- landsche eieren" heeft men er nu niet meer noodig. Azië 407637, 760098, 111851 totaal Historische dato. De verliezen der Engelschen. Een officieele kennisgeving geeft de En gelsche verliezen als volgt op Vloot (tot 20 Juli). Dood Gewond Vermist Totaal Officieren499 87 29 615 Manschapp.7,430 787 274 8,491 Leger (tot 18 Juli). Bij de Dood: In Frankrijk Dardanellen Elders Officieren: 3,288 667 145 Manschappen: 48,872 7,567 1,445 Gewond: Officieren6,803 1,379 248 Manschappen: 156,308 28,635 3,247 Vermist: Officieren11,254 Manschappen255,649 415 6,333 2,144 47,094 Totaal Dood Gewond Vermist Totaal 7,929 874 303 9,106 61,384 196.620 63,885 321,r"" Vloot: Leger: 69,313 197,494 64,188 330,995 De verliezen in Zuid-Afrika zijn hier niet inbegrepen. Uit Antwerpen wordt aan De Vlaamsche Stem gemeld, dat er in de schouwburgen thans algemeen revues gespeeld worden. Een heet er„Dop-revue", een ander„Zeg, gade-doppen 1" De correspondent van De Vlaamsche Stem wil op dit doppen de aandacht vestigen voor de eerstvolgende uitgave van het Woor denboek der Nederlandsche taal. Doppen ls te Antwerpen tijdens dezen oorlog het woord geworden voor onderstand genieten, bedeeld worden. De bedeeling aan behoeftigen, zoo meldt de berichtgever, gebeurt nl. doormiddel van kaarteD, waarop by iedere betaling een stempeltje wordt „gedopt". Iemand die zul- ken onderstand geniet, gaat „doppen", hy „leeft van de dop", hy is een „dopper". Op den 130 kilometer langen spoorweg Kiruna-Riksgr&nsen aan de Noorsche grens, Heden 28 Juli is het een jaar geleden, dat de lont in het Europeesche kruitvat werd gestoken. Kroonprins Alexander van Servië had op 24 Juli zyn telegram aan den Tsaar ge zonden, dat om. de woorden bevatten: 't Is ons onmogelijk 0D3 te verdedigen en wy smeeken Uwe Majesteit ons Haar hulp zoo spoedig mogelijk te verleenen. De grootte welwillendheid van Uwe majesteit, die te onzen opzichte zoo vaak gebleken is doet ons krachtig hopen, dat ditmaal we derom onze roepstem zal worden verhoord door Haar edelmoedig Slavisch hart in deze moeilijke omstandigheden ben ik de tolk van de gevoelens van het Servische volk, dat Uwe Majesteit smeekt zich wel het lot van het Koninkrijk Servië te willen aantrekken. 27 Juli antwoordde Nicolaas: „Uwe Koninklijke Hoogheid heeft zich niet bedrogen in de gevoelens die my te Zijnen opzichte vervullen en in myn har telijke sympathie voor het Servische volk." Op 26 Juli kwam het bericht dat Rus land mobiliseerde. 29 Juli mobiliseert Frankrijk. 80 Juli België. 31 Juli Nederland. 31 Juli stelt Duitschland aan Rusland het bekende ultimatum. 1 Augustus staan de Duitschers in Luxem burg. 2 Augustus zendt Duitschland zyn ver zoek aan België door dit land te mogen trekken. België weigert. Intusschen was Oostenrijk op 18 Juli den oorlog legen Servië begonnen en dus was op dezen dag de wereldoorlog ontbrand. Hoe laug zal hij nog duren. Hopen we, dat we spoedig melding mogen maken van een anderen bistoriscben datum, den dag waarop de volkeren den vrede zullen aan vaarden. Kolenvoorraad op aarde. Op het internationaal congres van geolo gen te Toronto (Canada) kwam het werk „De enorme kolenvoorraad der aarde", van den ingenieur M. G. Bousquet ter sprake, waaruit de volgende statistiek zeer vermei- diDgswaardig blijkt. Wanneer men de kolen naar hunne ver schillende soorten rangschikt, komt men tot de volgende resultaten, betreffende den kolenvoorraad der werelddeelen Australië 654 antracietkolen,133481 Bruin- Afrika 11662, 45123, 1054, tot 57839. Amerika 22542, 2271080, 2811906, totaal 5105528. Europa 54346, 693162, 36682, totaal 784190. Totaal antracietkolen 506846,idem Bruin kolen 3902944 idem Droge kelen 2997763 totaal 7697553. Blijkens deze statistiek staat Amerika, dank zijn geweldige voorraad bruinkolen, aan de spits der kolenryke werelddeelen. Dan volgt Azië, dat rijk is aan antraciet hetwelk voornamelijk in streken van Setschue, Schansis en Honan gevonden wordt. Het jaarlyksche lepelverbruik wordt op 1240 millioen ton geschat. Denfinüies. In een oud tijdschrift vonden wij een stukje: „Uit het Woordenboek van een Cynicus." Wy troffen daar o.a. de volgende definities aan. Een idealist een edele idioot. Een egoïst een onedele wyze. Een optimist een achtbare suffer. Een pessimist een verstandige ellen deling. Het geluk een doodgeboren schoon mama. De aap de door Darwin meest belee- digde diersoort. De mensch het eenige onverstandig levende zoogdier. Een filosoof een, die niet weet, dat hij niets weet. Een professor een, die wat weet en niets kan. Hoe men in Warschau telefoneert. Zooals men weet, is daar de verkoop van alcohol verboden. Komt een gast in een restaurant en be stelt zyn middageten. Maar daarby behoort de apéritif. Onmo gelijk, verzekert de kellner. Mogen we niet verkoopen. Gast dringt aan, moppert, scheldt van „mooie boel". Kellner met opgetrokken wenkbrauwen en peinzenden blik, weg. Onderhandelt met zyn chef. Komt een oogenblik later terug en vraagt of mynheer aan de telefoon wil komen. Mynheei begrijpt er niets van; hij is pas voor 't eerst in de stad. Kellner verzekert hem, 't is voor mijnheer persoonlijk. Gast gaat schoorvoetend. Blijft vreeselyk lang weg. Komt eindelijk terug. Likt zich den baard en kijkt zielsvergenoegd. „Kellner, kan ik niet nog eens telefoneeren Op de rekening staat: Voor tweemaal telefoneeren 1 Roebel, voor eenig voedsel 10 Kopeken enz. Koud als een hondenneus. Waarom is de hondenneus koud? Til- Bits herinnert aan de oude legende, die het waarom aldus verklaard. Toen Noach trachtte alle dieren binnen de ark te bren gen, waren er een aantal lastige exemplaren onder het opdringende gezelschap, en hij had de hulp van een hond noodig om de andere beesten tot spoed aan te zetten. Daarom was de trouwste vriend van den mensch de laatste, die de ark betrad. Maar alle plaatsen waren toen reeds bezet, vandaar dat hij in de deuropening moest blijven staan met zyn neus naar buiten en naar de overvloedige vochtigheid gekeerd zoo komt het, dat dit lichaamsdeel in der eeuwigheid nooit meer warm geworden is of warm zal worden. De wetenschap verklaart de zaak anders. De koude van den hondenneus is 't gevolg van 't feit, dat de neus voortdurend vochtig gehouden moet worden, wil het reukzinnig de normale scherpte behouden. Da3r de vochtigheid voortdurend verdampt houdt die verdamping den neus koud. In verband met den toestand van de reukze nuwen, die binnen iQ't orgaan gelegen zijn, is het geheele zwarte vlies rondom den neus uiterst gevoelig, eene gevoeligheid, die alleen kan bïyven bestaan, zoolang de neus vochtig is. Is die droog en warm, dan is de hond ziek. Terecht zingt de Schoolmeester; „Wanneer is een hond gezond Iemand die gevat is zegtals z'n neus nat is. Maar iemand, die logica heeft geleerd zegt: 't is juist omgekeerd. WEERT. De Maasbode meldtDe Duit schers vonden door veriaad op het station Hamond 20.000 kilo buskruit, afkomstig uit de buskruitfabriek van Caulille en indertijd bestemd voor de Belgische bezetting van Antwerpen. De voorraad was verborgen onder den grond, stationchef en chargechef van Hamond zyn gearresteerd. Kerknieuws. ia de dienst met electrische treinen geopend, [kolen, 86270. Droge kolen; totaal 470410. Predikbeurten op Zondag 1 Ang. 1916. NED. HERV. KERK. Middelharnis, vm. en 'sav. Ds. Braining. Sonnneledijk, 'e av. Ds. Emraen, nit den Bommel. Dirksland, vm. en 's av. Ds. Steenbeek. Melissant, vm. en um. de eerw. heer Kostelijk, Cand. tot den H. D. Herkingen, vm. en nm. Ds. Addink. Stellendam, vm. en 'sav. Ds. Hoogend(jk. Goedereede, vm. en 's av. Ds. de Qidts. Onddorp, vm. en nm. Ds. van der Kooij. Nienwe Tonge, vm. en nm. Ds. Wenttnk. Oude Tonge, vm. en 'sav. Ds. Verkerk. Ooltgensplaat, vm. en 'sav. Ds. Lans. Deo Bommel, vm. Ds. Emmen. Stad aan 't Haringvliet, vm. en nm. Ds. Polhuis. Langstraat, vm. en nm. de Eerw. heer Hack. EVANGELIE8ATIE GEBOUW. Middelharnis, vm. en 'sav. Ds. Plantinga, Herv. Pred. te Hoogeveen. VRIJZINNIG HERVORMDEN. Soromelsd(jk, vm. 10 nre, Ds. Kars, te Winkel, in de -/aal vnn den heer 8. van Leeuwen, uau de Langeweg te Sommelsdijk. GEREFORMEERDE KERKEN IN NEDERLAND. Dirkeland, vm. nm. en 's av. Ds. Kievit. GEREFORMEERDE KERK. (ZONDAGSCHOOLGEBOUW.) Middelharnis, vm. 10,15 en 'e av. 6 uur, Da. v. Velzen. Ooltgensplaat vm. en 's av. Ds. Dekker. 8tsd aan 't Haringvliet, vm. en 'e av. Ds. Esselln k. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, Ds. K.W. Róssing.

Onze Eilanden | 1915 | | pagina 3