2 ONZE EILANDEN VAN 31 JULI 1915. Want Tineke had, in de driejaren.dat zy nu in grootstad had doorgebracht, heel wat levenswijsheid opgedaan. Hjj joeg rookwolken naar haar toe. En wist niet, wat eigentlyk te zeggen. Hij keek naar de fijne verlakte punten van haar schoenen. Naar de kanten stroo- ken van haar onderrok, die slipte van onder haar japon. Naar een smal-gouden brace- celetje, dat ze om haar linkerpols droeg.. Van hem, van Andró. De scherpturende oogen van Kornelis observeerden haar. Tuurden, ook naar haar vingers Tineke voelde, dat ze rood werd. Dacht aan het ringetje van André, dat zij droeg. Hy leunde over 't hek, en Tineke merkte, dat er iets vlammen ging in zijn oogen. „Wanneer ga je weg vroeg hy eindelijk. „Morgen," zei Tineke, terwijl er iets angstigs om haar hart schroefde. Nu klopte hy het houten tabakspijpje tegen 'thek uit. Hij fluisterde iets. Wat Tineke niet verstond. Maar ze snapte 't wel. Hij vroeg haar, om vanavond samen te wandelen. Zy wist, dat hy haar veel te zeggen had. Zij keek naar het breede roode grove gezicht van den jongen boer. Naar de ha rige knuisten van haar neef. Zy dacht aan de dagen, toen ze— als kinderen— samen gespeeld hadden. Hy, sterke jongen, haar geschommeld had, met zoo'n vaart, dat Tineke in de lucht zweefde. En ook wist ze wel, dat hy haar eens gezoend had, een paar jaar later. Toen ze uit de kerk kwam, op 'n Zondag. En zy gewandeld hadden totdat, thuis, de Zondagsche middagkoffie al lang op was. Zy gelogen had, dat ze, met Cornells, bij oome Toon en tante Eef had koffie gedronken na kerktijd. Toen ze waren allebei zoowat vijftien of zestien,— had hy gezegd, dat Tineke z'n vrouw zou worden. En ze had 't best gevonden. Maar nu dacht Tine aan Andró. En heim wee, stormig-hartstochtelyk verlangen naar hem greep haar aan. Zy vergat den jongen boer, die by 't hek stond. Weer zei k\j iets. Maar zij weigerde. Schudde van neen. De oude Gerrit kwam aansjokken. Bromde,— als voor vele jaren, - als allyd- door z'n groet. Ging voorbij. Zij keek neef Kornelis, nog altijd wach tend bij 't hek.— aan. Had echt-kassian met den jongen maar schudde van neen. Ze kon niet komen. Glimlachte,— niet om hem te bespotten. Maar om 't groteske, 't belachelijke— on mogelijke dat zij vond in het denkbeeld dat ze met dien jongen boer zou gaan wande len— als aanstaand verloofd paartje Para- lel trekkend tuasehen bonkig-grof kereltje,— daar tegenover haar staand— en André, met zy'D zachte oogen, zyn blank-streelende vingers .„Denk er nou om had de stiefmoeder gezegd, dien avond voordat zy haar groot stad terug zou gaan 't Is morgen vroeg dag voor je, meid. „Ga nou slapen." En de vrouw was nog naar de schuur gegaan om 't een of ander te beredderen. Vader lag te snorken. Was naar de markt geweest, in de buurt. Kwam by zoo'n gele genheid lichtelijk onder-invloed thuis. Met open mond lag de oude boer, - in z'n armstoel, te ronken. De petroleumlamp walmde. En Tineke stond op. De trein ging tegen half zeven. Zy zou gaan slapen. Toen de buitendeur kraakte. Schreden slopen nader. En hy stond daar vlak by 'r. Hy, neef Kornelis. Was ook naar marktdag geweest. De smerige jeneverlucht walmde haar tegen. Hij was onvast op z'nbeenen. Wilde haar grijpen. Ze moest mee. Had beloofd zijn vrouw te worden. Hy zou wel 'szien. Naar de stad terug? Naar die fijne me neertjes, die haar hadden bedorven? Nooit hoor. En zyn grove, harige knuisten grepen haar arm vast. „Smerige boerl"gilde Tinette, walgend van den kerel. En het mes flikkerde. Zy gilde. Maar de oude boer ronkte door. Was te ver weg. „Hulp! Moord!" gilde Tinette. Toen kwam bijstand. Maar zij lag op den grond in de kamer. En een bloedgolf spoot uit haar schouder. De menschen schoten toe. Hy, Kornelis was gevluchtDe herrie, het wilde gerucht in het dorp groeide aan. Het gerucht van moord, door Kornelis op zijn nicht uit groot stad overgekomen gepleegd Zij is hersteld. Ik heb haar zien verschijnen voor den rechter, als eerste getuige cbarche. Zy sprak heel zacht, Mille. Tmy, met de zeer bleeke, zwaar - gepoederde wangen. Haar zwierig gewaad, van zwoele parfum doortrokken vulde de rechtzaal met vreemde geuren En toen zij uitsprak haar getuigenis tegen den jongen boer, die haar een messteek- haast levensgevaarlijk-had toegebracht, toen hokte haar stem. Was 't mij, of de vale, grauwig-ongezonde kleur onder het rijstpoe der op haar wangen nog verbleekte. Of er weemoed ging schreien in de diepliggende uitgebluschte oogen van de cocotte. Of zy weer dacht aan dien ochtend, toen de oude haan van buurman kraaide, als jaren-gele den En de vliegen om haar vermoeid hoofd zoemden. MAITRE CORBEAU. Plaatselijk Nieuws. MIDDELHARNIS. Door den heer Commis saris der Koningin van de Prov. Z.-H. is aan Gerbrand Verblauw, smidsknecht alhier, een rijbewijs verstrekt voor bet besturen van een motorrijtuig in het algemeen. - Het Woonhuis, Schuur en Erf, toebe- hoorende aan de erven P. Knöps, staande aan de Voorstraat alhier, is ingezet door den heer J. Boeter op f 5700. - Maandag 2 Aug. zal ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin- Moeder, door het Muziekgezelschap „Sempre Crescendo" alhier een uitvoering worden gegeven. - Tot bestuursleden van het Muziekge zelschap „Sempre Crescendo" zijn gekozen heeren L. Blok, J. Verbrugge en A. Krijgsman. - Door de afdeeling van den Gerf. Bond is besloten het bestuur te machtigen, een verzoek te lichten aan het bestuur der Ned. Herv. Kerk alhier, met de a.s. vacature een Dominé te willen beroepen van de richting der Geref. Bond. - Het zoontje van W. Taal viel spelende van een wagen en bekwam daarbij een bloedende wond aan het hoofd, waar voor geneeskundige hulp noodig was. Door heeren Ged. Staten der Provincie Zuid-Holland zijn goedgekeurd de keuren voor de polders „De Oostplaat" en „West plaat Flakkee". Door den Gemeente Ontvanger is be kend gemaakt, dat de tweede zitting van den hoofdelijken omslag zal worden gehou den op Maandag 2 Augustus 1915 en her innert de aangeslagenen er aan dat op dien dag de helft van den aanslag moet worden voldaan. STELLENDAM- De vorige week verloor een koopman uit Middelharnis een porte monnaie met geld. De beurs werd gevonden door kinderen van A. Keyzer alhier en spoe dig had de koopman zyn geld van de eer lijke vinders terug. De heer K. C. Kievit alhier staat No. 2 op de voordracht voor onderwijzer aan de O. L. School te Nieuwe Tonge. Op de korenverkooping. Woensdag alhier gehouden, werden buitengewoon hoo- ge pry'zen voor de verschillende gewassen de heer B. v. d. Zwaan van Numansdorp. Door den Raad dezer gemeente is be noemd tot lid der Schattings Commissie voor de Inkomstenbelasting de heer M. Vreeswijk. De rekening der gemeente over het dienstjaar 1914 is door den raad voorloopig vastgesteld; in Ontvangst op f 19308,84in Uitgaaf op f 18869,05sluitende alzoo met een batig saldo van f 439,78l/2- Aan den heer A. P. Neeteson, eerste onderwyzer aan de O. L. S. alhier is door den Raad, op diens gedaan verzoek met ingang van 16 September a.s. eervol ont slag verleend. De heer L. Korteweg alhier, adspirant machinist op de „Gorredyk" der Holland Amerikalijn is bevorderd tot vierde machi nist. - Donderdag voormiddag arriveerden alhier ongeveer vijftig Grenadiers onder Commando van een 2e luitenant, die onze gemeente bezetten. Ongeveer 12 uur kwam de vy'and hen verdrijven en opende men midden in 't dorp een geweldig geweervuur, zoodat eerstgenoemden zich moesten over geven. By verschillende inwoners kwamen de tranen in de oogen en zeide menwel, wel, als het toch eens werkelijkheid was." Nu het regeeringsspek niet meerver- kiygbaar wordt gesteld, is de prijs van dit artikel opgeloopeu tot 65 cent per pond. Geen kleinigheid voorwaar! Zondag verloor A. B. alhier een por- temonnaie met ongeveer f 10. B. liet het omroepen, doch tot heden heeft zich nog geen vinder aangemeld, zoodat hy zyn geld wel kwyt zal zyn. GOEDEREEDE- Door schipper C. Lokker Jzn. bevarende de blazerschuit G O 15, is gevischt en alhier aangebracht oen zwemgor del, gemeïkt, Glasgow-Gienaitaüe. By een rund van den landbouwer D. Breen alhier is door den ryksveearts De Graaff uit Dirksland miltvuur met doode- lijken afloop geconstateerd. Het cadaver werd onder zyn toezicht verbrand. Bij de beoefening der zeevisschery had schipper W, Redert, bevarende de blazer schuit G O 26, 't ongeluk, een korijzer te verliezen en de korlyn te breken. Een schadepost van f 40. Door den landbouwer C. J. Lodder alhier is een prachtig merriepaard aange kocht, naar wy vernemen, tot den prijs van f 1400. Tot onderwijzer aan de O. L. School alhier is benoemd de heer W. K. van der Wende, No. 1 der voordracht. NIEUWE TONGE. Bij de aanbesteding van het verbouwen der openbare school en on- derwyzerswoning alhier, benevens het leve ren van het benoodigde meubilair werden de volgende geldige inscbry vingsbiljetten ingeleverd a voor school en woning: S. Kanters Oude Tonge f 24350 J.A. Robör N. Tonge 24600 A. C. van Driel Sommelsdyk 23396 A. v. d. Doel 28399 C. Tieleman Melissant 20874 J. Gestel Dirksland 24000 G. v.d.ElshoutScheveningen 23735 P. A. v. Wijnen Dordrecht 23300 C. A. Lambert. Oude Tonge 23775 Gebr. LeComte Sommelsdyk 23900 P.Grootenboer Middelharnis 21935 A. Maat Stellendam 23950 J. Holleman N. Tonge 21150 C. Kroos Middelharnis 23725 I. en J. Mosselman N. Tonge 23980 LJ.v.d. Broek 23902 5. voor het benoodigde meubilair der O.L. school: J. Holleman N. Tonge 2494 J. A. Rober 2730 A. v. d. Doel Sommelsdyk 2500 C. A. Lambert Oude Tonge 2650 J. Kastelein 2962 C. Tieleman Melissant 2525 J. Spee Sommelsdyk 2750 I. J. v. d. Broek N. Tonge 2556 Het onder a genoemde werd toegewezen aan C. Tieleman te Melissant, terwijl het leveren van het meubilair aan J. Holleman Az., alhier werd toegewezen. Woensdagavond geraakte de rijtuig verhuurder P. K. alhier, aan zijn stal met bit en rijtuig in de aldaar aanwezig zijnde moddersloot, gelukkig liep alles zonder on gelukken en schade af. Tot onderwyzer aan de O. L. school is met ingang van 1 September a.s. benoemd Gemengd Nieuws. Onze Weensche correspondent schrijft: De boeren in de omstreken van Weenen, die Russische krijgsgevangenen hebben ge kregen om hen by den oogst te helpen, zijn er zeer tevreden mee. Alle partyen zyn vol- daau. De Rus, omdat hij met dat werk een kleinigheid verdient en niet in een kamp heeft te zitten de boer omdat hij een goed- koopen en vlytigen daglooner heeft gekre gen. Het zyn goede menschen, die stil en vlijtig hun werk verrichten en die 's avonds na afloop van het werk van den boer wijn krygen en op zyn bank een pypje roeken. Zij zijn allen zeer godsvruchtig en gaan Zondags by gebrek aan een Grieksche naar de Roomsche kerk. Men hoort niets dan goeds over hen. In hunne vrije uren maken zy allerlei knutselwerk, dat ze mogen ver- koopen. (N.R. C.) Met ingang van 15 Augustus moeten alle dienstplichtigen in Duitschland, die tot nog toe wegens hun werkkring by bankinstel lingen, groote bedrijven inden koophandel, enz. vrijstelling hadden, onder de wapenen komen. Slechts by hooge uitzondering zal de tijdelijke vrijstelling verlengd werden. In de Temps lezen we, dat er honderd-en- dertig industrieelen en kooplieden uitPou- bais als gijzelaars naar Duitschland zijn gevoerd, omdat de eigenaars van de weve rijen te Roubaix geweigerd hadden zakken te laten maken, die met aarde gevuld, dienen moesten ter versterking van de Duitsche loopgraven. Volgens de Temps zouden de industrieelen zich op de conventie van Den Haag beroe pen hebben, maar ten antwoord gekregen hebben, dat rechtskwesties de Duitsche overheid niet interesseerden en dat de be volking gehoorzamen moest aan de orders, die zy kreeg. Die orders zouden uitgevoerd worden ondanks alles, ook al zou de stad er om verwoest worden. Tot de gijzelaars uit Roubaix behoor6n de voornaamste personen der stad. Er zijn zes geestelijken onder en vijf-en-dertig ge meenteraadsleden. Te Rijsel hebben zich, volgens de Temps, ongeveer dezelfde feiten voorgedaan. Toen er, naar het inzicht van de Duitsche over heid, niet genoeg zakken geleverd werden, moest de stad 300.000 mark boete betalen, en toen het gemeentebestuur zich onmachtig verklaarde de som op te brengen, werd de gemeentelijke brandkast opengebroken en verscheidene industrieelen werden gevangen genomen en naar een Duitsche vesting ge- Onze Weensche correspondent schrijft Er werken thans 15.000 menschen in de kanonnengieterij van Skoda in Pilsen. De fabriek ia zeer uitgebreid, en op elk vrij stukje grond van het terrein is een nieuwe werkplaats opgericht. Van alle kanten der Monarchie stroomt hetwerkvolk naar Pilsen. De techniek is zoo ver, dat men dagelijks een enorm aantal kanoDnen en machine geweren kan afleveren. De schietplaats is te klein geworden, men is bezig aan de in richting van een nieuw terrein. Den heelen dag hoort men in Pilsen het gedonder van het geschut en het geknetter der machine geweren die ingeschoten werden. De werking der Pilsener's, zooals die mor tieren door de bank genoemd worden is, dat de luchtdruk reeds in staat is de men schen te dooden. Op die wijze is Hermgield Wagner, die voor de Reichspost oorlogscor respondent in Bulgarije geweest is, gesneu veld. Binnen den omtrek van 100 meters doodt de bom van 2800 pond alles wat leeft. Max en Moritz (zoo noemt men het paar) van Skoda zyn erger dan de dikke Bertha van Krupp. Een mensch die een duw van die kwajongens krijgt, verdwijnt in atomen en de loopen van geweren smelten, als het dicht by inslaat. N.R.Ct. By een telegram in de N.R. C.behelzend dat volgens de Rjelsj in bevoegde Russische kringen de vijandelijke strijdmacht, die aan bet Russische front YaD de Oostzee tot aan Roemenië is samengetrokken, wordt ge schat op 70 divisies Duitsche cavalerie en 11 Oostenryksche, hebben we reeds aange- teekend, dat het telegram blijkbaar verminkt was overgekomen, omdat een dergelijke macht aan cavalerie alleen niet aanwezig kon zyn. Uit Engelsche bladen zien we, dat de strijdkrachten der Duitschers en Oosten rijkers van Russische zijde worden geschat op onderscheidenlijk 70 en 48 divisies in fanterie, ongerekend sterke landstormtroe pen uit beide landen. De cavalerie zou be staan uit 4 Duitsche en 11 Oostenryksche brigades. Drie Duitschers, die uit het Engelsche kamp te Alexandra Palace waren ontsnapt zijn enkele dagen later in een dorp in den omtrek weer opgepakt. Ze hadden een tun nel onder de prikkeldraad-versperring door gegraven. Amerikaansche bladen houden zich bezig met een denkbeeld van den bekenden eigen aar van groote magazijnen Waaamaker, die in de Ver. Staten een comité wil vormen om op eigen houtje vredesonderhandelingen te beginnen. Het nogal fantastische plan komt neer op een voorstel aan Duitschland om het Belgie af te koopen. De bezetting van Belgie acht Wanamaker nl. het groot ste struikelblok voor een spoedigen vrede. Als de koop lukt, zou de „vredestrust" de Europeesche diplomaten tot een vredes conferentie uitnoodigen. Voor zijn doel stelt Wanamaker zelf 100 millioen dollar beschikbaar en hij is over tuigd dan andere Amerikanen er ook be langrijke sommen voor over zullen hebben. De Korrespondenz Norden meldt dat te Brussel tallooze geheime stukken zyn ge vonden, van de Belgische gezanten in Ber lijn, Londen en Par'ys, gericht aan den Bel gischen minister van Buitenlandsche Zaken. Deze stukken loopen over de jaren 1905 tot 1914 en geven —aldus het Duitsche bureau- een duidelijk beeld van de diplomatieke voorgeschiedenis van den oorlog en de in triges der entente, in 't bijzonder van En geland tegen Duitschland. De Nordd. Allg. Ztg. zal heden een begin maken met de publicatie van circa 100 dezer geheime stukken. Omtrent nieuwe plannen voor de Ameri kaansche landsverdediging, waarvan door Reuter reeds gewag is gemaakt, vernemen Engelsche bladen nog bijzonderheden. Het leger zou worden uitgebreid met een reser ve van een half millioen man en de noodige militietroepen. Voor de vloot zouden 30, misschien wel 50, duikbooten worden aan gevraagd, verder verscheidene gepantserde kruisers, tenminste 4 draednoughts en een overeenkomstig getal lichte kruisers en klei nere oorlogvaartuigen. Voor de vloot zal vermoedelijk 600 millioen gulden worden aangevraagd, voor het leger 480 millioen, wat een verdubbeling van de laatste begroo ting beteekent. De Londensche correspondent van de N. R. C. seinde ons over de ontsnapping van den Engelschman Geofferey Pyke, een bi zonderen correspondent van de Daily Chro nicle, uit Duitsche gevangenschap. Hy ver telt zijn avontuur in de Daily Chronicle,Pyke is een jonge man van 21 jaar voorden cor respondent van Reuter te Kopenhagen. In September trok hy er voor de Chronicle op uit om oeconomische studiën in Duitsch land te maken. Zonder moeite kwam hy te Berlijn aan, maar hij was er nauwelijks een paar dagen, toen hy op eeD avond in zyn hotelkamer, midden in een artikel aan zyn blad, door een paar stevige Berlynsche politiebeambten werd opgepakt. Hy door wandelde verscheidene politiebureaux en kwam ten slotte in een benauwde cel van 11 by 5 voet terecht, die hij als tijdelijk onderdak beschouwde, maar waar hy vier ellendige maanden moest doorbrengen, af en toe in gezelschap van den een of an deren misdadiger. De gevangenisdokter wei gerde zelfs hem te onderzoeken, toen hy aan bloedvergiftiging leed, omdat de Duit schers in Engeland zoo slecht werden be handeld, zou dokter hebben gezegd. Op de binnenplaats der gevangenis ontmoette by andere Engelschen, leden van een comité voor hulpbehoevende Engelschen, die er even slecht aan toe waren als hij zelf. Op zekeren nacht werd hij weggevoerd naar het kamp voor geïnterneerde Engelschen te Ruhleben. Daar kwam hy in een haveloo zen toestand aan. Zijn lotgenooten ontvin gen hem er allervriendelijkst en dat hield hem op de been. 't Was er anders heele- maal niet wat de naam der verblijfplaats uitdrukte een rustig leventje met z'n drie bonderden sliepen ze op een hooizolder, waar hy longontsteking opdeed en er by na aan bezweek, zonder geneeskundige hulp te ontvangen. Van Februari tot Juni was hij telkens ziek. Inmiddels had hy kennis gemaakt met Edward Falk, een bestuurs ambtenaar uit Nigeria, die op een vacantie- uitstapje in Duitschland voor den oorlog was gearresteerd en naar een militaire ge vangenis gezonden. Ze werden goede vrien den en smeedden een plan om te ontsnap pen. Daarover waren ze drie maanden doen de. Op 9 Juli voerden ze hetuit. Op klaar lichten dag passeerden ze een kordon ge wapende schildwachten en vier hooge prik keldraadversperringen. Hoe dat in zyn werk ging, wil Pyke niet vertellen, om den kamp commandant niet onaangenaam te zijn, naar hij zegt. Ze brachten den nacht in een zandkuil door en bereikten den vol genden dag Berlyn. Hier kochten ze een toeristenpakje en gaven voor, een tocht door het Harz-gebergte te gaan maken. Tot Bielefeld reisden ze per treiD, en toeo ver der te voet naar de Nederlandsche grens. Ze deden er veertien dagen over. Steeds trokken ze des nachts verder, zich richtend naar een lichtcompas. Ze moesten de groote wegen vermijden en trokken dwars door velden en bosschen. Dagen achtereen had den ze zwaar onweder en plasregens op hun tochten. Ze leefden van knollen, sui kerbieten en wat ze verder in veld en boscb voor eetbaars vonden. Eens verdwaalden ze ongemerkt op het terrein van een kruit fabriek, maar konden de slapende land- stormers ongehinderd voorbij komen. Een ander maal, overdag hun rust nemend, kwamen ze tot de ontdekking dat er ron dom hen een cavalerie-manoeuvre werd gehouden. Hun laatste tocht was uiterst opwindend. Ze waren, naar zy meenden, de Nederlandsche grens tot op een myl gena derd en maakten zich gereed door het kor don van Duitsche grenswachten te breken. Doch plotseling bemerkten ze, in hun schuil plaats ontdekt te zyn door een gewapende grenswacht. Alles scheen verloreD. Men denke zich echter hun vreugde en verba zing, toen er Nederlandsche soldaten voor den dag kwamen. Ze waren de grens al 50 meter over en door de Nederlandsche grens wacht voor smokkelaars aangezien. Zonder het zelf te weten, waren ze dus de Duitsche wachten gepasseerd. Ze waren gered en kon den de reis onder heel wat aangenamer omstandigheden voortzetten naar Amster dam, waar zy zich by den Engelschen con sul hebben aangemeld, die hen verder zal helpen. Aldus, in 't kort, Pyke's verhaal. Voor den krijgsdienst ongeschikten. Het „Journal" publiceert een brief van een Belgisch onderofficier, waarin deze erop wyst, dat er een talrijke categorie bestaat van krachtige jonge mannen, die voorden krijgsdienst ongeschikt heeten, n.l. degenen, die een breuk hebben. De generaal verzekert, dat volgens mede- deelingen van bevoegde medische autori teiten, het aantal van deze lieden zeer groot is. Velen hunner fietsen, tennissen, doen aan alle mogelijke sport mede, maar— zijn voor den krijgsdienst ongeschikt. De schrijver meent, dat al deze lieden verplicht moesten worden zich aan een operatie, welke in do meeste gevallenzeer goed mogelyk is, te onderwerpen. Eener- zyds legt men wel de hand op zwakkelin gen van 19 jaar en dikzakken van 48jaar; mag men dan anderzijds dezeo verigens sterke en gezonde jonge mannen maar vrijuit laten gaan? Een correspondent van de Tijd te Bergen- op Zoom schrijft „Men herinnert zich met hoeveel kracht de corresp. van de Tyd en ook de schrijver dezer regelen de geruchten hebben tegenge sproken van geweldplegingen op kloosterzus ters, welke door Duitsche soldaten in Belgie zouden zyn begaan. By ernstig onderzoek, ook door de Belgische bisschoppen ingesteld, bleek geen der desbetreffende geruchten steek te houden, al moest wel geconstateerd worden, dat sommige Duitschers het kloos terslot niet hadden geëerbiedigd of zich ruw gedroegen. Een en ander sluit natuurlijk niet uit, dat nog verborgen gebleven gevallen, in het be zette gedeelte van Frankrijk geschied, alsnog openbaar kunnen worden. Slechts betrek kelijk één geval heb ik volkomen zekerheid. Het betreft den vroegeren koopman Maier, ait Elwille, die als ritmeester der landweer- kavalerie der tweede lichting van het 222e regiment infanterie den veldtocht door Bel gie tegen Frankrijk mede maakte. In het klooster te Beaumont had hy met bedrei ging tegen haar leven de vreeselyke geter roriseerde zusters geweld willen aandoen. Hij werd echter in zijn voornemen verhin derd, gevat en voor den krijgsraad der 48e Duitsche divisie te Fournes gebracht. Deze veroordeelde hem tot vyf jaren tuchthuis straf en tien jaar eerverlies. Hy boet zyn vergrijp thans in het tuchthuis. De wyze, waarop in dit geval door de Duitsche legerhoofden is opgetreden, ver dient allen lof, maar men had het gebeurde niet zoo geheim behoeven te houden, dat bet my ondanks de meest zorgvuldige onder zoekingen eerst thans gelukte, het geva op te sporen." Een Fransch vliegtuig tegen een Duitsch. De „Temp9" bevat het volgende verhaal van een luchtgevecht op '19 Juli bij Soissons, waar twee Fransche vliegers, een koTpoiaal en een soldaat, die in een monoplan zaten, een Duitsch vliegtuig naar beneden schoten: „Wij vlogen over Soissons, toen wij een vliegtuig aan den horizon bemerkten. Wij lieten het opstijgen tot 2300 meters 1IOIOU UOIi uyoiygüu IUL ÜW ILlOtCia ou uo- uenuai gonnen er toen resoluut jacht op te maken. I yrede", .v" bezig waren, *onde armen bezat jindelyk moet er o meeste wetenscba an. Zoo is er ee jndefi heeft en ook Lend0 generaal Pa - eb verdienstelijk ge ,eIi dat dr. Somme jts'cbe legerbestuu larniigen afdanken n invaliden kan ir ,ruiken. Iet verlies van beii aliden, die het er h zeldzaam. Meest? jmpen, die voor t n. Zulke invaliden een vak zien 1 anen zittenals b boekbinder, bors jóenmaker, enz. Verminkten, die tt bben, krygen een alle winkels, fabr: nden en een vol anneer zij slechte oeten dragen. Het Bestuur van nti-Oorlograad" hee ingen, dat het nit be Vredes-Comité Gravenhage gevest tie voor een Duurz Het Noorsch Comi rorganisaties inan< aats gestreefd na: iraonen van verse van de leden irsónen tot de coi tot de rad ,-erige 10 socialistei De samenstelling i ch onder de leden ier verschillende i j. Voorzitter is J. in bet Storting, on (nstierne, Rector s iristiania, secretaris jcretaris-Generaal jre Unie, die teven t Noorscbe Comité Voorts kunnen on inde namen word all, professor aan ania', Carl Berne :t Storting; Alf Bj< andelsvereeniging; in Trondjem; J. lachim Grieg, afge' an op de Tweede V algjem, Leider de eruard Hanssen, V rede3vereeniging; iterparlementairen ;he Hof vanArbitr: linister, lid van h rbitrageBetsy Kj er van den Nat. hr. H. Knudsen, L< artvj-, Gina Krog, V walen Vrouwenra? an de Universiteit iian, Voorzitter van enigingen; A. O. L e Vereeniging van 1 isschop van Chris ident van het Hooé inning, vooraanst ,eger des Heils; N an de Onderwijzers Door dit Comité i geschied, verspre Centrale Organisati waaraan en evoegd, inhoudende ing tot de Noren, jn arbeid tot ven limum-program me Herinnerd wordt teeds een eer er in nemen als grond n anderzijds hoe N espaard is gebleve: en van een oorlc 5oren niet mogen ir op aankomt te nen8Chheid te bei 'rede, gegrondvest Ds. S. Monsma, Lerk te Feyenoord iet N. v. d. D. mei send gemaakt, dat jestuur van Zuid-H likant van Feyenoc iet besluit zal publ Van de uitspraak g ;er beroep by deS5 eidende oorzaak langig had behoor- WEENEN. Tusscl j Sokal deed de i doch vruchtelooze t ten van Iwangoroi aanval door ons vu ten is hiermede een als de eerste eindig weldiger tweede sh met een volkomen aanvallenden vyane Invaliden, die een arm verloren hebben, geveer 80 Km. bres Öp eenige meters afstands begon ik te schie ten. Plotseling bracht de Duitsche bestuurder de hand aan 't hoofd en zakte daarop ineen. Zyn makker hief de armen omhoog en schreeuwde iets en de biplan stortte naar beneden met den kop omhoog. Op 500 M. hoogte draaide hij om en sloeg uiteen in een wolk van rook dicht by de Aisne. Onge veer 60 keeren heb ik Duitsche vliegtuigen achtervolgd. Maar thans heb ik voor het eerst het geluk gehad er een naar beneden te weipen." Den Franschen mitrailleur was de hand gekneusd en zyn helm was doorboord. Oorlogsinvaliden, In de jongste aflevering van het officieel tijdschrift van het Roode Kruis van België wordt aan een artikel van dr. Sommer over de quaestie, wat de oorlogsinvaliden kunnen worden, het volgende ontleendWie hetlicht van zyn oogen verloren heeft, kan in elke moderne inrichting voor blinden een goed en grondig vak leeren. Een invalide, die doof geworden is, kan elk vak leeren en is niet licht in verlegenheid over wat bij be ginnen zal, voor zoover hy den wil heeft om te arbeiden. Gevallen van totale verlamming komen slechts zelden voor. Patiönten van deze soort kunnen niet aan 't werk gezet worden. Meestal zyn echter bij verlammingen alleen de onderste ledematen getroffen. Voor deze invaliden geldt hetzelfde als voor wie hun beenen verloren hebben. En wie een lammen arm heeft, kan zich richten naar hetgeen over éénarmigen gezegd wordt. zyn veelal goede voetgangers gebleven. Men geeft hun een kunstarm en plaatst ze als opzichter, portier, bode, veldwachter, deur waarder, gerechtsdienaar, politieagent in menschenlevens en kleine gemeenten, of wisselwachter by de spoorwegen, opzichter by de ketelsin fabrie ken, enz. Een molenaarsknecht, die een arm en een been verloren had, leerde zoo uitmuntend, dat hy binnen weinige jaren aan bet hoofd stond van een bureau eener groote levensverzekering-maatschappij. Hoe veel éénarmigen zijn nu al niet boekhouders of schrijvers 1 Ook in den tuinbouw of den landbouw kunnen éénarmigen zeer goed meewerken, vooral wanneer nog een goed genezen stomp overgebleven is, waaraan een ring of greep kan worden vastgemaakt. Zij kunnen ook nog heel goed een ambacht leeren. Wie de inrichtingen voor verminkten in Bizza (Westfalen) bezocht, zal gezien hebben, dat b.v. aan de draaibanken tal van leer- Monte Sabotino en fanterie en militiedi m tot eiken prijs, zon «eken. De gezame ianen kunnen op 1 "leu. Als een muur dtijd daar, waar zi 'en vy'and afwachl de Btelling van de ook in het geheel Zuid-Westen der M Zuidelijk Oorlog zwakten ook de as tegen deDoberdo-h [plaatsen onderbielc jtillerievuur. Overig 'alle inspanning sl zwakke aanvallen 1 te werden afgeslag

Onze Eilanden | 1915 | | pagina 2