i IMELSDIJI NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, ZUID-HOLLANDSGHE EN ZEEUWSGHE EILANDEN :ns slt tasschei tescbe fioek- en Papierbandi aroerende Goederen, em No 36 rt iN NEDERLAND. ortretten over den Europeeschen voornaamste gebeurtenissen in '0 geïllustreerde artikelen op elk urs, begint vanaf heden in dit ER, hen Oorlog, door FOKKO BOS, nde roman van C. N. en A. M. RIJD. JLE. RZEKERD. "WS [lken solieden Boekhandelaar of one, en tegen f 5.— per jaar voor amor aanvangen, doch zyn steeds van 20 groote bladzijden op mooi 'rschenen gedeelte van .Liefdes- bonneere men zich bij de IC, Agent der Pathéfoon. Sruidenazijn, Kruiden, Meiwiji wijn, Bessensap, Limonade e 2, Zwavellucht, Perkamentpapiei Vliegenvangers, enz. enz. sncurreerenden prys verkrijgbaar /IELHOUWER gist, Westdijk Mlddelbarnls. BIJ EN ADVEBTENTIEBUREJ DIJK B 280 - MIDDELHARNI levering van els en Kerkboekec UW, PLUCHE en FLUWEEI en zonder knip- en overslag, i LEER-, MUZIEK- en VOOS HTENBOEKEN op elk gebie< rF.NBOEKEN, KIN DERSPELE! TRET-, POËZIE-, ANSICHT-, /AltTJES-, POSTZEGEL- en MPH-ALBUMS, PORTEFEUIL SIGARENKOKERS, BRIEF- :rs, vulpenhouders, fli .EN TEKSTEN en SPREUKH en COLLEGEMAPPEN. ir-, Schrijf- en Teekenbehoi" s-, kantoor-, notulen bon-, huur-, kwitanti (setsboeken. rekening!., 'ier. doozen luxe post. ïrespondentiek aarten. :n, copieëerpersen, -bo: en PASSERDOOZEN, enz. STEMPELS. kantoor-, datum-," ham nummerstempels. lakcachetten. nummereermachines. railleerde naamplatek .lage-, kast-, coiffeurs-, ;el- en deurplaten, enz. ei mt abonnementen aan op a nde Tijdschriften, Mode-, Daj en Maandbladen. .tsing van Advertentiën in n- en Buitenlandsche bladen, erder groote keuze it-, Fantasie- en Felicitatiekaarte ;ellingen op boeken worden spoed ;en uitgeversprijs geleverd. Nieuwste drukken. Aanbevelend, w. V. D. schenk, AGENT DER PATHÉFOON De Flakkeesche k- en Handelsdrukker te Jtiddelharnis, alle DRUKWERKEN teg ie prijzen. ONZE EILANIEN VOOR OE Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 Zaterdag 24 Juli 1915 22E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv.jrtentiën van 1—5 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. DE DUURTE. Wij hebben reeds een- en andermaal een artikel gewijd aan de buitengewone prys- stifêing, die door den oorlog wordt veroor zaakt. Voor hen, die vaneen beperkt inkomen moeten leven, beteekent dat een zeer bedui dende vermindering van 't peil, waarop zij voordien hun gezin konden houden. In het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek, treffen wij een staat van klein handelsprijzen aan. Van de 29 van de voor naamste verbruiksartikelen worden de win kelprijzen in de winkels van de Coöperatie „Eigen Hulp te Amsterdam, Den Haag, Haarlem, Leeuwarden en Utrecht gepubli ceerd. De prijzen voor het jaar 1893 worden hierbij op 100 gesteld. Het staatje volgt hieronder: Het verhoudingscijfer, dat voor den oorlog 113 was, was in April 1915 gestegen tot 139. Wat wil zeggen, dat voor een hoeveel heid waren, voor welke voor den oorlog 113 cent werd betaald, nu 139 cent moet worden neergeteld. Een stijging van niet minder dan 23 pCt.l Welk een nadeeligen invloed een dergelijke stijging op de econo mische omstandigheden in duizenden gezin nen moet hebben, ligt voor de hand. De hulp van regeeringswege door debruinbrood- regeling en de prijszetting voor verschillende artikelen, kan aan deze duurte slechts ge deeltelijk tegemoet komen. De maximum-prijzen zyn in vele gevallen niet te handhaven gebleken. Men denke maar aan de raapolie en basterd-suiker en zelfs voor de boter en kaas is het de vraag, of de maximum-prijs te handhaven zal zyn. Wij hebben reeds herhaaldelijk betoogd, dat alleen door duurtetoeslagen enloonsverhoo- gingen eenigszins afdoende tegemoetkoming kan worden verstrekt. Dezer dagen deed in de pers het bericht de ronde, dat de regee ring ditmaal de helft van in uitzicht ge stelde loonsverhoogingen voor het lagere personeel op de begrooting zal brengen. Wij hopen, dat dit bericht waarheid zal bevat ten. Het voorbeeld van het Rijk zal een prikkel zijn voor vele particuliere werkge- vers, die tot nu toe nalieten het goede voorbeeld van zoovelen hunner na te volgen, om aan hun personeel een tegemoetkoming in den duren tyd te verstrekken. Met voldoening zy geconstateerd, dat zeer vele werkgevers reeds tot toeslag op het loon zijn overgegaan. Hun voorbeeld moge steeds meer navolging vinden. Buitenlandsck Overzicht. Een merkwaardig en onderling samen hangend verschijnsel zyn de berichten over prijsopdrijving van allerlei levensmiddelen in de verschillende oorlogvoerende Staten. De nood, dien de oorlog veroorzaakt, grijpt steeds verder om zich heen. De vreeselijk- heid der directe gevolgen, het gedood en verminkt worden van duizenden, soms vele duizenden daags, wordt nog verergerd door de economische ellende, die met den dag stijgt. Als men bedenkt hoe sterk de prijzen van byna alles wat tot de dagelyksche ge bruiksartikelen wordt gerekend, hier in ons niet in den oorlog gedompelde land ten gevolge van de stremming van het interna tionale ruilverkeer en den stilstand van allerlei industrieën tijdens den oorlog reeds gestegen zijn, dan valt het gemakkelijk daaruit gevolgtrekkingen te maken voor die Staten, zooals Duitschland en Engeland, waar de oorlog het geheele economische leven onder den druk van zijn ijzeren vuist brengt. Welk een zorg vereischt het zelfs van de regeeringen der neutrale Staten niet, wij hebben wederom slechts hel oog op ons eigen land te slaan, om door allerlei on gewone maatregelen, maatregelen die als deze oorlog eenige jaren achter den rug is, tot de rariteiten op het gebied van wetge ving en regeeringszorg zuilen gerekend wor den, den goeden gang van het maatschap pelijk leven zooveel mogelijk te verzekeren en gevaarlijke schokken te voorkomen. En hoeveel erger moet dat niet wezen in de oorlogvoerende Staten, waai de oorlogstoe stand het economisch leven nog zooveel verder uit zyn voegen heeft gerukt en waar in zooveel meer te voorzien is! Het is geen verwondering wekkend ver schijnsel, dat deze druk het sterkst wordt gevoeld in de onderste lagen der samenle ving, waar de speelruimte tusschen het in komen en de noodruft het kleinst is, en dientengevolge elke prijsstijging het sterkste wordt gevoeld. En het zou bijna een won der zijn, indien deze wantoestand geen uiting zocht in een streven dezer meest bedreigde maatschappelijke klassen naar verbetering der Ioonen. Zoo kon het ons dan ook niet bevreemden, dat bijna ieder der strijdende partyen zijn loonbewegingen en werkstakingen op groote schaal heeft. De staking der kolenmynwer- kers in Engeland is ternauwernood geëin digd, of in de fabrieken van Erupp te Essen ARTIKELEN. 1913. I Q 53 5 3 53 53 a <i a Boonen (bruine) 154 150 164 168 164 •104 171 (witte) 160 109 179 179 179 180 200 Erwten (capucijn ers) ■150 107 101 109 109 181 180 (grauwe) 125 152 139 143 143 152 155 (groene) 157 140 147 157 157 •too 160 113 110 120 132 132 139 145 (boekweit) 104 104 137 102 171 175 167 (haver) 103 103 107 107 110 ■117 133 Kaas (Leidsche) 140 140 •139 149 149 154 •130 (Zoetemelksche) 124 •126 124 128 133 135 150 Koffie 94 87 89 91 90 90 91 Margarine 127 98 101 105 105 102 102 Meel (roggebloem) 85 78 85 107 lil 115 138 (tarwebloem) 124 124 141 147 153 105 115 (boekweit) 10b 105 119 133 138 143 165 Olie (boter) 94 94 101 100 113 113 122 (patent 135 134 151 101 174 185 190 (raap) 130 133 142 145 100 173 188 110 112 119 125 122 125 128 83 83 •100 100 100 100 100 Stijisel •103 103 107 110 113 120 133 Stroop 100 100 100 100 104 125 121 Suiker (basterd) 89 89 95 95 90 90 98 (witte 85 87 92 92 92 92 93 112 112 114 115 115 115 115 Vermicelli 121 117 •141 100 170 180 200 Zeep (witte Bristol) 100 100 100 109 115 115 121 (zachte groene) 87 83 92 108 108 102 111 80 80 90 90 90 91) 90 Gemiddelde verhoudingscijfers 114 113 121 128 130 135 139 openbaart zich een loonbeweging van ern 1 stig aanzien, die niet dan ten koste van groote financieele offers weer in de goede baan wordt geleid Italiö, die met den oor log zich binnen kort tijdsbestek ook al de ellenden daarvan op den hals heeft ge haald, heeft ais nieuwste misère een sta king in twee fabrieken van vliegtuigen te boekenen in Rusland is de werkstaking een geduchte factor in den revolutionnairen strijd, die het groote Slavische Ryk van binnen verscheurt, terwijl het van buiten het hoofd heeft te bieden aan de beste legers ter wereld. Het is een treurig voorrecht getuige te zyn van den grooten oorlog, dien bet men- schelyk geslacht ooit heeft aanschouwd. Het zal echter nog interessanter wezen, by te wonen, of en hoe dit alles zich later weer herstellen zal. Het is volstrekt niet onmo gelijk, dat het dreigend bankroet, dat in de eerste plaats de oorlogvoerende, maar in de tweede plaats ook meer dan een der neutrale Staten boven het hoofd hangt, zal leiden tot catastrophen op sociaal gebied zooals de wereld ze tot nog toe niet heeft bijgewoond. Maar ook indien het leven der volken en Staten over het algemeen geno men weder in zyn oude banen mocht terug- keeren, ook dan, en dan niet het minst zal dat een schouwspel zijn, zóó belangwek- keud, dat alle andere gebeurtenissen cn ver schijnselen van dien aard er bij in het niet verzinken. Er zyn ook nog enkele werkelijke krygs- verrichtngein te boeken. Het belangrijkste daarvan is wel de voort gaande terugtocht der Russen, inzonderheid in Koerland en aan de Boeg In Koerland zijn de sprongen voorwaarts, die de Duitsche troepen er in de laatste dagen hebben gemaakt, werkelijk reusach tig. Binnen enkele dagen, misschien reeds vroeger, is het bericht te wachten, dat zij in de buurt van Tukkum de Golf van Riga bereikt hebben. Tukkum ligt slechts 15 K.M. van de kust der Golf af. De Duitschers trek ken met een leger, dat een frontbreedte van ruim 40 K.M. beslaat, en dat op eeD van N. naar Z. loopende linie is opgesteld, naar het Oosten tegen Riga op, waarvan het front van het leger nu nog slechts 50 K.M. verwijderd is. Volgens een bericht van 18 dezer uit Petersburg, bevond dit legei zich toen op de lijn Tukkum—Deblen. Vóór het Riga bereikt, vindt het eerst de stad Mittau op zyn weg, die slechts 20 K.M. van Doblen af ligt. Beschouwt men in verband met dezen be den kelyken toestand in het Noorden den tegenslag der Russen aan de Boeg en de moeilijkheden, die de positie van Warschau oplevert, dan is het niet te verwonderen, dat een officieus Russisch bericht, ons on der censuur van de Russische Regeering door de Petersburgsche Telegraaf Agentuur overgeseind, begint met de woorden: „Het offensief van zeer aanzienlijke Duitsche strijdkrachten in het Zuiden en Noorden tegen de Russische legers schept een toe stand, waarvan de ernst in Russische mili taire kringen niet wordt ontkend". Volgt dan een aanhaling uit de Roeski Invalid, waarin gezegd wordt, dat de alge- meene strijd op het Russische front de be- teekenis aanneemt van e9n krijg, die be slissend zal zyn voor den geheelen oorlog. Er is Russische berustiDg uoodig om dit te zeggen, er by wetende, dat men in dien strijd waarschijnlijk geen overwinnaar zal zijn. Intusschen is de opmerking wellicht minder voor de Russen bestemd dan voor de Geallieerden in het Westen die zonder berusting maai met onuitputtelijk geduld, den uitputtingsoorlog, waarin niemand be rust, voortzetten, voor zich zelf vast verze kerde dat hy hier eenmaal de overwinning zal verschaffen, die zy tot dusverre met de wapenen niet kunnen bereiken. Uit de Tweede Kamer. Gisteren kwam in de Tweede Kamer aan de orde het wetsontwerp tot bestendi ging van den Staat van beleg en den staat van oorlog. De voorzitter die op beknopt heid aandrong, deelde mede dat reeds zes sprekers zijn ingeschreven. De heer Albarda klaagde over de verbazend lange arbeids tijden voor vrouwen en jeugdige personen in de Noord Brabantsche textielfabrieken, daar de commandant van het veldleger de arbeids- en veiligheidswet buiten werking heeft gesteld. De heer van Hamel besprak de kwestie, of ingevolge de wet op den staat van beleg, gemeente- en polderbesturen hun wetgevende bevoegdheid verloren heb ben, wanneer in hun gebied de staat van beleg is afgekondigd. Aangezien de kwestie twijfelachtig is, hoopte spr. dat de regeering een wetsontwerp tot regeling dezer zaak spoedig zal indienen. De heer van Sasse van Ysselt meende, dat aangezien de Grondwet zegt, dat de hier bedoelde bevoegdheid kan overgaan op het militaire gezag, uit de wet dadelyk had moeten blyken, dat dit het geval is. Spr. drong op wetswijziging aan. De heer de Beaufort besprak de vraag of de Belgische vluchtelingen in de in staat van beleg verklaarde gebieden onder bur gerlijk of militair gezag staan. Spr. zou gaarne de door de militaire autoriteiten gemaakte verordeningen aan de goedkeuring van Ged. Staten zien onder worpen. De heer Eerdmans kritiseerde het feit dat de stellingcommandant te Den Helder verlof heeft geweigerd voor een vergadering van het kerkbestuur der Ned. Hervormde Gemeente aldaar ter bespreking van het wetsontwerp voor een tijdelijk gezantschap bij den Paus. De heer van Raalte wenschte de vraag te stellen of de regeering niet te kwistig is geweest bij de keuze van in staat van beleg te verklaren streken, doch wenschte op deze vraag geen antwoord. Spr. vroeg of niet het oogenblik gekomen was, om na te gaan of sommige dier besluiten tot af kondiging van den staat van beleg kunnen worden opgeheven. De heer Schaper klaagde over het onbe hoorlijk optreden van den wachtmeester der maréchaussée in het in staat van beleg verklaarde gedeelte van Drente, overwien hij reeds bii den minister klaagde. Het blijkt dus dat deze gevaarlijke maréchaus sée niet door zyn meerderen tot rede is gebracht. Minister Bosboom betoogde dat de uitlegging door de militaire autoriteiten aan de bepalingen der wet van 1895 ge geven, berust op zuivere nuttigheidsgronden. Spr. deelde mede, dat een wijziging als door den heer Sasse van Ysselt gewenscht, overwogen wordt. Waar de staat van beleg is afgekondigd, moet deze gehandhaafd blijven. Aan den heer Eerdmans antwoordde Spr. dat hij niet kan ingrijpen in de be voegdheid der commaudanfcen van instaat van beleg verklaardde gebieden. Na re- en depliek wordt tenslotte het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Vervolgens kwam aan de orde het wetsontwerp tot nader uitbreiding van den Landstorm. De heer Ruys de Beerenbrouck achtte het begrijpelijk dat de regeering in deze omstan digheden vertrouwen vraagt van de volks vertegenwoordiging maar deze niet blinde lings behoeft te volgen. De heer de Jong klaagde over onvoldoende toelichting en verklaarde in opdrijving van de sterkte on zer weermacht wel degelijk gevaar te zien voor onze veiligheid. Spr. zag in het ontwerp slechts een mid del tot versterking der reserves en een af- lossingswet een noodmaatregel. De heer de Geer zag het hoofddoel van het wetsont werp in versterking der reserves, Diet aflos sing van de-D landweer. Wij betreuren het lot der in oorlog zynde landen maar willen zelf er buiten blyven, en alleen wie ooze neutraliteit schendt, is onze vijand. Wy zullen bij onze neutrale houding blijven volhouden met het oog op de belangen van den vrede, welke door ons zouden kunnen worden gediend, omdat de hooge en heilige belangen van ons zelf en anderen daarmede nauw verbonden zyn. De heer ter Laan zeide dat wy het eenige land zijn, dat tijdens den oorlog zijn weer macht versterkt. Eenige stemmen van „Zwitserland ook 1" Noorwegen ook SCHETSEN UIT DE RECHTZAAL. Philantrope. Bij de oude mevrouw Dedens, toen die zoo zwaar ziek lag, had ze kennis met baar gemaakt. Het verpleegstertje, dat 't als een heele onderscheidingiets werkelyk-byzonders, wenschte beschouwd te zien wanneer zy ergens in „verpleging" kwam. Toen ze tele fonische boodschap kreeg, dat mevrouw Dedens, zeer gefortuneerde, zeer edelmoe dig filantropische oude dame, zeer ernstig ongesteld wasen dat de jonge mevrouw, barones Lucie, 'top hoogen prijs zou stellen, waflneer zuster Victoire mama kwam ver zorgen Ja, toen had ze zich gehaast te komen. Maar ze deelde mee, dat er drie aanvragen waren. En een ervan een kraam vrouwverpleging, had zuster reeds geaccepteerd. Vreeseiijk jammer. Zuster kon werkelijk niet uitdrukking geveD aan haar spijt. Maar 't kon niet hé? Ze had haar woord verpand. „Als ik die dame nu eens zelf schrijf" had barones Lucie aangedrongen, „ik wed dat zij de vriendelijkheid heeft... Voor een oude vrouw als moeder. Wanneer zij hoort, hoe mama aan U gehecht is zus ter Maar dat wilde verpleegster in geen ge val, dan zou zy 't zelve nog eens pro- beeren. Dat was in elk geval beter. Heel- misschien lukte het haar. Ze had een vrien din, die misschien kon waarnemen. Enfin, zuster zou een kans wagen. „Je bent een ware schat I" riep mevrouw Lucie uit, haar op beide wangen kussend van opgetogen dankbaarheid, „ik weet zeker dat mama beter wordt als U haar verpleegt. En zeg me nu eens gauw, waarmede kan ik je toonen hoe dankbaar ik ben V&rtel 't my maar dadelyk." „Och zei ver pleegster, terwijl een weemoedig lachje over haar bleek trotsch gezichtje gleed „U weet wel, mevrouw, voor mijzelve neem ik nooit iets aan, wat ook. Maar U kent die tragische geschiedenis van dat ongeluk kige tuberculose meisje. Misschien herinnert ge U nog welVan dien oud officier. De menschen zyn ei werkelijk heel erg aan toe. Eerst die klap op de beurs, met die laatste effecten die merieer had Ja, U begrypt-, ik weet niet precies, hoe dat in elkaar zit. Ik heb er U iets van verteld En dan de moeder, die al in het tweede stadium van t.b.c. verkeert, 't Is inderdaad ijselyk." De mooie oogen van verpleegster vulden zich met tranen. En zij wischte ze af, ter wijl mevrouw Lucie aan 't zoeken was in een schrijftafeltje... Waarna barones iets in een enveloppe stak en zuster overhan digde „Dank U zeer!" zei zuster, glimlachend van blijdschap, „ik ben werkelijk zeer dank baar voor de ongelukkige menschen. En nu ga ik gauw naar mijn aanstaand kraam vrouwtje. Misschien lukt 't mij En 't was gelukt. Zuster Victoire kwam bij de oude mevrouw in verpleging. Ze was voortreffelijk alssteeds. Model van gehoorzame toewijding. De voor schriften van dokter opvolgend met militaire stiptheid. Zoolang patiente in zorgelijke toe stand verkeerde, geruischloos zich bewegen in en by de ziekenkamer. Eerst was Jetje, de kamenier, watschuw geweest voor de zwarte verschijning, met het stug-bleeke gelaat en de kool-schrandere oogen. Werktuigelijk had ze haar gehoor zaamd, evenals de dienstboden. Mevrouw Lucie had kamenier eens gezegd, dat zuster Victoire zoo'n knappe, uitstekende verpleeg ster wasEen nobele vrouw in elk opzicht. Waar zy heel veel aan te danken hadden Heel veel! Want mama zou stellig niet zoo gauw den zwaren aanval van bronchites, 't kantje van longontsteking af over wonnen hebben, als zuster Victoire haar niet verzorgd had. En 't personeel in 't groote, oude deftige buis was vervuld van eerbied voor verpleegster. Zoodat zelfs de bejaarde keukenmeid 't niet waagde tegen te strib belen als -zuster Victoire iets gelastte. En meer ter zijde trad wanneer zy zich, op de trap of in de gang, vertoonde. De zuster, met wie barones Lucie zoo eigen, zoo fami liaar omging, dat ze een paar malen met zuster Victoire in den tuin had geloopen als de oude mevrouw rustig lag te slapen, haar arm om zusters taile geslagen. Alsof 't znsters, vriendinnen waren 1 En op zekeren dag gebeurde het heel- vreemde in huis. Dat Jetje, de tijdelijk eigenlijk zoowat buiten actieven dienst gestelde kamenier, zat te naaien, bergje wit goed van aller lei soort wa3 haar, met de naaimachine ge zonden en alles geruischloos stil was in het huis van gaandeweg-herstellende patiön- teIn middaguur, waarop de oude mevrouw lag te rusten en zuster Victoire gewoonlijk een wandeling deed, waar ze, volgens haar

Onze Eilanden | 1915 | | pagina 1