ONZE EILANDEN VAN 5 JUNI 1916. 8 aan m erki ng zo u ku n nen m aken d, ia dat bij vroegere aanslagen ijke luchtschepen deopenbaar- zulke bijzonderheden niet is len meesten indruk opdeLon- hebben gemaakt, is, dat de ts van den aanslag afwisten ochtendblad hadden ontvouwd. aeldt dat er buiten Londen de tbarende geruchten hebben ge- ïnt een geweldige ramp die de 3bben getroffen. Verscheidene rouwen werden met name ge- 9 zjjn vernield. Degeheimhou- bizonderheden gaf aan deze ge- ïurlyk voedsel. jk gezantschap bij dm Paus. 1. de Kouingin heeft de Evan- atschappy van 1853, gevestigd m een adres veizonden, inzake verp tot vestiging van een ty- tschap by den Paus, waarin lgende wordt te kennen gege- 'lische Maatschappij onderdanig esteit, omdat de Regeering by wichtig wetsontwerp, dat on- erd ingediend, blykens de in de discussies door den tydeljj- er van den Ministerraad, de gedreven in de richting van ïandeling, die niet in overeen- met art 23 van het Reglement r Tweede Kamer, daar volgens at onderzoek in de afdeelingen gen plaats hebben voor, na den 'ee vrye dagen ter bescbikktng erleden geweest waren, ng der Regeering heeft het af- rzoek nu reeds den 20en Mei r hiervan is, dat het land door svoorstellen derwyzen is over- rdere openbare uiting over dit ad ontwerp van wet, vóór het ierzoek,onmogelijk is gemaakt, avop de Regeering, met schen- :el 110 der Grontwet, in dezen D, noodzaakt de Evangelische Uwe Majesteit onderdadig te iet handhaven van de grond- :en des volks van hare veran- ninisters te wille verlangen. Aanhouding. AM. De conducteur der Poste- te Utrecht is in verband met irezen vermoedens van openen voor hem bestemden brief ge itoefening van zyn dienst, bui- esteld in afwachting van een cier van Justitie in te stellen |oek. igeling Ned. Spoorwegen. rnemen zal de personendienst IJzeren Spoorweg en Staats- resp. begin Juli en 15 Juni ?breid. In verband hiermede Spoor besloten een 40 tal goe- verdeeld over alle lynen, uit e nemen, teneinde bet steen- k niet te doen toenemen. 1. De gedaalde vliegmachine te genummerd 1675. Een der in- ;ewond. leidt, dat de uit de misbande- elebes bekende gepensioneerde senroth, met de Tambora uit iropa vertrokken, te Suez, waar he officieren inspectie kwamen n dochtertje gedwongen werd ip te verlaten, zonderdatmen n papieren had gevraagd, aan boord van een Engelsch op de reede van Suez gebracht, zy een ontbijt en werden toen p naar den wal gevoerd en voor ur geleid. Op zyn vraag, waar- ngen werd genomen, hoorde 'oor het eerst, dat men hem tsch marine-officier hield, die h boord van een Hollandsche jropa zou komen. Natuurlijk jn papieren nagezien, waaruit niet meer onderdaan was van ryk, evenmin genaturaliseerd doch desniettemin recht had ons gouvernement. De Hol- sul te Suez zeide echter, dat ïaestie niet wilde beslissen en te Kairo de zaak maar in het 'rengen. Dies werd de geïnter- celeide naar den trein gebracht, jkomen, kreeg hy daar logi6S hotel en werd den volgenden rijtuig afgehaald en naar de .en, om door den commandant well, verhoord te worden. Deze an door een Egyptisch staf- :y wel alle talen, ook het Hol- goed meester was. Toen ge- dat men op het oorlogsschip papieren gevraagd had, werd ryheid gegeven in de stad te n en 's middags kreeg hij be weer kon vertrekken, die echter inzag, dat hy niet •ijk voor verdere onkosten be- en last had van rheumatiek, opgeloopen, beweerde, dat hy om verder te reizen en ook, ens zonder officieel vrijgeleide imandant niet zou gaan. Het ;eval deed zich toen voordat autoriteiten hem weg wilden dit niet verkoos, alvorens zyn rat geluwd was. Als iemand ijke nationaliteit, zeiden de kon men hem als spion be rt slotte kreeg hy door hulp landschen een plaats in het uitsche hospitaal. Daar kreeg iden dag reeds bezoek van den ecretaris, den heer Arnold, die ideling informeerde en zeide, mocht geven, indien er iets later kwam een Engelscb ug met een plaatsbewijs voor r Port-Said en een vrijgeleide aandant Met den gezant was »te«sproken, dat met het s.s. Prinses Juliana van daar naar Europa zou verder reizen Alle tosten, in Egypte aan hem ge had zou het Hollandsch gouvernement wel vergoeden. Dit laatste geloofde Deysenroth - te moeten opvatten als een poging om zich I van een gemaatten blunder niet veel aan 1 t6 Te^Port-Said stond een rijtuig reeds klaar het station en een kamer was al in het Hótel de La Poste voor hem besproken. En toen de boot was aangekomen, werd hij weer afgehaald en aan boord gebracht. De verdere reis ging zonder eenige stoornis koorbij en in Genua kwam bij ongehinderd BOvTr^de behandeling van de Engelsche autoriteiten in Egypte tijdens deze gebeur lijkheden ondervonden, had hij niets dan lof. Een andere vraag is of de Hollandsche consul te Suez, die hem zelf niet te woord stond, niet reeds dadelijk voor zyn veiligheid, "jad kunnen instaan. Hoe hoog gaat een infanteriekogel? De strijd tegen luchtschepen en meer nog .jgen vliegmachines heeft de vraag naar roreu gebracht, hoe hoog met een infanterie- 'eweer 98, geschoten kan worden. Geheim raad Dr. C. Cranz heeft nu vastgesteld het 8 ra.M. „S-geweer" dat 4000 Meter ver draagt, loodrecht afgevuurd, ongeveer 2650 Meter hoog draagt en dat de kogel daartoe 18*/a seconden noodig beeft terwijl in een hori zontale lijn geschoten, de kogel in slechts 18 seconden deze afstand aflegt. Natuurlijk is op deze hoogte met een infanteriekogel geen succes te behalen, daar de snelheid waarmede de kogel omhoog vliegt, gestadig i afneemt, tot zy op de grootste hoogte gelijk 0 wordt. 1 By een schot in horizontale richting heeft de kogel na een baan van 2660 M. te hebben afgelegd nog een snelheid van ongeveer j J110 M. per seconde. Men kan aannemen, dat tegen vliegers die hooger dan 1500 M. zyn met het infanteriegeweer geen succes te behalen is. IDeze eerste 1500 M. zullen in 6 seconden afgelegd kunnen worden. Wanneer nu het vliegtuig zich met een snelheid van ongeveer 25 M. per seconde voortbeweegt, moet men dus 160 M. voor het doel richten om den vlieger te kunnen treffen, waarbij dan een volkomen windstilte moet heerschen. Anders moet ook met de kracht van den wind rekening gehouden wordon. Om neer te vallen van een hoogte van 2650 M. heeft de kogel ongeveer 57 seconden noodig en hij is dan niet meer in staat een mensch te verwonden. Het Zweedsche stoomschip Uddeholm uit Karlstad is te Delfzijl aangekomen. Het be richt, dat het door een Duitsche torpedoboot op 25 mijlen van Borkum aangehouden, naar Cuxhaven gebracht en daar vier dagen vastgehouden was. Het gemeenschappelijk bestuur van de twee vereenigingen van Londensche tram- beambten heeft Maandagavond besloten, aan alle beambten van den Londonschen graaf- schapsraad die boven den militairen leeftijd eyn, aan te raden het werk te hervatten. Men weet, dat de tram weigert de man nen, die voor dienstneming by bet leger in aanmerking komen, opnieuw aan te stellen. De Engelsche pers geeft een staat van het Engelsche ministerie van oorlog weer. Diensvolgens bedraagt het aantal mannen op den militairen leeftijd (18—40 jaar) in Engeland en Wales 6.613,938, in Schotland 808,434, in Ierland 735707, tezamen8,058,709. Van dezen doen ongeveer twee miliioen man dienst bij de vervaardiging van oorlogs munitie. Over de beteekenis van de pas uitgevaar digde oproeping voor den Duitschen land storm bestaat, zegt de Vossische Ztg., in ruimen kring nog onzekerheid. De nieuwe oproep is echter hieruit gemakkelijk te ver klaren, dat hij alleen betrekking heeft op de jongste lichtingen van den landstorm, namelijk op de 17-, 18- en 19-jarigen in het gebied van vier legercorpsen. In deze vier corpsdistricten waren in tegenstelling met alle andere corpsdistricten, de genoemde lichtingen nog niet opgeroepen. Met nadruk k dient in het licht gesteld, dat de oproeping met een onder de wapenen roepen niets uitstaande heeft, maar uitsluitend een maat regel is, die een overzicht mogelijk moet maken. De Times schrijft: Waarschijnlijk tengevolge van den aanval j uit de lucht zijn de anti-Duitsche gevoelens te Londen weer uitgebroken. In Shoreditch is het woedende gepeupel Dinsdagochtend te hoop geloopen voor de huizen van men- schen, die voor Duitschers gehouden werden. Het deed een aanval op winkels, die bij de vorige muiterij beschadigd en daarna gebarricadeerd waren. Op sommige plaatsen werden de versperringen weggerukt; de herriemakers drongen de huizen binnen en richtten er groote schade aan. Een winke lier van den Hoxton-weg, Shoreditch, die de vlucht nam, is door het woedende grauw nagezet. Over de Duitsche doorbraak bij Stryj wor den enkele bizonderheden uit Munkacs aan het Hongaarsche blad Az Est geseind. Maan dag kwamen de krijgsverrichtingen tegen Stryj in een beslissend stadium. Na een verwoeden Btryd van verscheidene uren Blaagde het leger van Lissingen er in door de bevestigde linie van Stryj, die door het gevende Russische leger werd verdedigd, heen te breken en den vy'and tot den aftocht te dwingen. Maandagmiddag trokken de zegevierende troepen Stryj bin nen. De aftocht der Russen had veel weg van een vlucht. Totdusver werden 6000 Russen krijgsgevan gen gemaakt, terwijl de krijgsbuit bestond uit 8 kanonnen en 7 machinegeweren. De buit zal echter veel grooter blijken. Nadat de stad wa3 bezet, werd de vervolging voort gezet. Dobrzony en Dabrosa werden geno men, 6 tot 8 kilometer ten N. van Stryj, en vervolgens ook de ten O. van Stryj gelegen plaatsen Kiezuchow, Zawadow, Holobutow en Gromorieck, en ten N.W. van Stryj nog Brigidau. Nadat deze plaatsen waren bezet, trokken de Duitsche troepen over de spoor lijn Drohobycs—Stryj. BERLIJN, 8 Juni. (Wolff.) Officieele mede- deeling van het groote hoofdkwartier: Op het oostelijke oorlogsterrein is de toe stand onveranderd. Op het Zuidoostelijke oorlogsterrein is de vesting Przemysl vanochtend door ons ge nomen, nadat ia de nachtelijke uren de werken aan het zuidelijke front, die zich nog staande hielden, bestormd waren. De buit is nog niet te overzien. De tegenaanval van de Russen tegen de uit onze stellingen ten O. van Joroslau aanvallende kolonnes is volkomen mislukt. Het leger van generaal v. Lissingen rukt in de richting van Zydaczow ten N.O.van Stryj voort en strijd om het terrein ten W. van Mikolajow. De buit van den slag by Stryj is tot 60 officieren, 12,171 man, 14 kanonnen en 35 machinegeweren gestegen. De val van Przemysl. BERLIJN, 3 Juni. (Korr. Norden.) Zooals gewoonlijk was het bericht over den val van Przemysl hier reeds lang bekend voor de regeeringsmededeeling kwam. De straten waren reeds vroeg in den ochtend met de vlaggen der bondgenooten getooid. De scho len hadden vacantie. Op de beurs bracht het bericht levendige vreugde teweeg, die op de stemming van de markt invloed had. Aan de onafgebroken succes vóór den val van Przemysl is het toe te schrijven, dat de vreugde zich niet zóó luid openbaarde als indertijd bij de doorbraak van Macken- sen. Uit een politiek oogpunt wordt de val van Przemysl van bijzondere beteekenis ge acht. Men gelooft dat de herovering van Galicie haar invloed op de Balkanstaten zal hebben. Van geloofwaardige zijde wordt ge meld, dat bet Russische bestuur van Lem- berg de plaats reeds is ontvlucht. Ook te Weenen veroorzaakte de val van Przemysl groote vreugde. Er hadden ver- broederingsbetoogingen plaats voor de ge bouwen van het ministerie van oorlog en van den Duitschen gezant. Vergoeding kostwinnerschap. De minister van Oorlog heeft naar aan leiding van beraadslagingen in de Tweede Kamer, den burgemeesters verzocht, een ernstig onderzoek in te stellen naar de vraag, of bij de toepassing van het vergoedings instituut niet een te kleine maatstaf wordt aangelegd. De minister doet opmerken, dat wat hem betreft, goedkeuring aan de toegekende ver goedingen, voor zoover deze het wettelyk maximum niet overschrijden slechts dan zal worden ontbonden, wanneer zy, tegen de bedoeling van den wetgever, moeten zyn verleend: in gevallen, waarin de bij de zaak betrokken dienstplichtige niet als kostwin ner kan worden beschouwdwanneer het geldt personen of gezinnen, op wie de in de betreffende wetsartikelen voorkomende om schrijving niet van toepassing is; wanneer de betrokken personen of gezinnen zonder vergoeding voldoende kunnen rondkomen; wanneer het toegekende bedrag te boven mocht gaan het verschil tusschen hetgeen de dienstplichtige inbracht vóór de mobili satie en hetgeen hij voor eigen onderhoud stellig zal hebben gekost. Voorts verzoekt de minister om, wanneer bedoeld onderzoek mocbt leiden tot de er kenning, dat meer vrijgevigheid, in verband ook met de tijdsomstandigheden wel raad zaam zou zijn, dienovereenkomstig te ban delen. Het is de bedoeling van den minister, by een toe te kennen nadere vergoeding of verhooging van toegekende vergoedingen, daaraan geen terugwerkende kracht te ver- leenen, tenzy de beslissing een bijzonder geval mocht betreffen. De aartsbisschop van Freiburg en Baden dr. Tb. Nórber heeft, omdat er bijna eiken dag vijandelijke vliegers boven de stad ge zien worden, last gegeven, in zyn diocees ter gelegenheid van het sakramentsfeest geen openbare ommegangen te houden. De verkiezing van dr. Quark, het sociaal democratische lid van den Rijksdag, tot lid van de gemeentelijke schoolcommissie, is door de regeering te Wiesbaden bekrach tigd. In vroegere jaren was de bekrachtiging tweemaal geweigerd. Volgens Korr. Norden is gisteren te Milaan een vergadering van landbouwers gehouden, om te beraadslagen over hun belangen met betrekking tot de spoedige invoering van een graanmonopolie in Italië. Een bericht uit Berlyn zegt, dat de Russen, die in Boekowina gevangen zyn genomen, machinegeweren en munitie hadden, af komstig uit Japan. Om te kunnen zorgen voor het vervangen van gebroken of verloren brillen van Duit sche soldaten te velde had de oogarts dr. Wiegelin last gekregen alle gebrilden in een gemengde troepenafdeeling ter sterkte van 11.000 man te onderzoeken en het num mer van de glazen te bepalen. Door den positie oorlog was dit mogelijk. Dr. Weigelin bemerkte, dat slechts een gering aantal van de gebrilden een reserve-bril bad en dat ook slechts betrekkelijk weinigen bet nummer van hun glazen wisten. In bet geheel waren er 386 brillendragers, van wie 381 inderdaad een bril noodig hadden. Dat is dus 3.5 pet. van de manschappen. Onder de 386 onder zochten waren 214 bijzienden, 74 verzienden, 12 met verzwakte oogen, 81 met astigmatis- mus en 5 met onherstelbare gebreken aan Men schryft van de Limburgsch-Bel- giscbe grens: Met de wandelingen naar de grenzen is het thans uit. Sedert ruim een week mogen de wandelaars zonder passen de Holland sche grenswachten niet voorby. 't Schynt dat op Pinkster-Zondag een troepje Belgen in het dorp Canne vóór de Duitsche wacht de Braban$onne heeft ge zongen. De Duitschers hebben zich daarover beklaagd en vandaar het nieuwe voorschrift. N. R. Ct. De Duitschers zijn bezig de lijn Aken-Visé- Leuven-Brussel, de groote, reeds vroeger ge projecteerde spoorweglyn, aan te leggen. Op een bulpspoor wordt uit de Maasvallei kiezel aangevoerd naar Visé en met groote vrachtautomobielen in de richting Warsage vervoerd. Het zyn uitsluitend Duit sche militairen, die dezen arbeid verrichten. Naar de Engelsche bladen melden, zal de Engelsche regeering een wetsontwerp bjj het Parlement indienen, om de leden van het Lagerhuis, die nu in het ministerie zyn op genomen vry te stellen van de herkiezing, waaraan zy zich zouden moeten onderwer pen. De wet zal slechts van kracht zyn, zoolang de oorlog duurt. Ook zal een wetsontwerp een ministerie van munitie instellen, met den rang van een staatssecretaris, als van oorlog, buiten- landsche zaken enz. BERLIJN, 3 Juni. (Van Duitsche zyde.) De onafhankelijke en vooral de nationalis tische bladen te Sofia schrijven buitenge woon scherp over Italiö's trouwbreuk. De bekende militaire schrijver Agelof vergelijkt in de Cambana Italië met een vrouw, die na langjarige echt overspelig geworden is en thans samen met haar minnaars den be drogen echtgenoot wil vermoorden. Voor dat in de wereldgeschiedenis weergaloos ver raad, zegt hy, dient Italië zwaar gestraft te worden. In nationalistische en officiersbrin- gen te Sofia laat men herhaaldelijk aan Italianen zijn minachting blijken. Naar men meent te weten, heeft de Italiaansche gezant zich daarover, evenals over de aanvallen in Bulgaarsche regeeringsbladen, beklaagd. Nog een vijand erbij! zet de Kölnische Zeitung boven een tele gram uit Lugano, hetwelk op gezag van het Italiaansche blad Ordina meldt dat de repu bliek San Marino op aanstichting van Salan- dra en Sonnino voornemens is aan Duitach- land en Oostenrijk-Hongarye den oorlog te verklaren. De Engelsche admiraliteit maakt bekend, dat alle officieren van het gezonken linie schip Majestic gered zyn. Maandag waren al de namen van de 49 doode en vermiste man schappen medegedeeld. Met de Triumph, die een dag eerder gezon ken is, zijn, voorzoover bekend is, drie officie ren en 56 man gebleven. Volgens een officieele mededeeling van de Servische regeering heeft de Servische artil lerie op 25 Mei een bataljon van den vijand dat zich ten N.O. van Kupinavo verschanste, tegelijk met een afdeeling cavalerie en artil lerie, verdreven. Denzelfden dag hebben Servische kanonnen met enkele schoten in de richting van Dobra een afdeeling vijande lijke infanterie, die de Servische voorposten beschoot, veistrooid. Een poging van den vyand om soldaten op het eiland Tsokliana te landen, werd verijdeld. Aan het Giornale d'Italia wordt uit Kaïro gemeld, dat aan het Britsche legerbestuur mededeeling is gedaan van de aanwezigheid van twee vijandelijke duikbooten in het oosten van de Miödellandsche Zee. Generaal Maxwell heeft onmiddellijk maatregelen ge troffen ter verdediging van het Kanaal van Suez. Batterijen zyn ten Oosten van Port Said opgesteld, voor den ingang van het Kanaal zijn netten gespannen om nachtelijke verrassingen te voorkomen. Uit Lugano wordt aan het Berl. Tageblatt gemeld dat de onder-minister van buiten- landsche zaken Borsarelli, die als hulp voor Sonnino aan alle onderhandelingen met de Midden-Europeesche mogendheden en met de Triple Entente heeft deelgenomen, in een redevoering te Alessandria gezegd heeft: Indien in 1848 „het volk der dooden" zingend uit het graf verrees en om den oorlog schreeuwde, dan is ditmaal het volk opge staan, onbewust, sierk, zeker van zyn rech ten indachtig aan den smaad, eenige maan den geleden zijn rechten aangedaan, toen er verkondigd werd, dat verdragen slechts vodden papier zijn die men verscheurt. En men heeft ze inderdaad verscheurd en ons in het aangezicht geslingerd. Wy hebben ons echter in stilte hereenigd. Wy moesten kalm zyn, nu zyn wy zeker sterk en laten onze driekleur wapperen. Wy allen zullen ons deel bydragen tot de verlichte toekomst van ons vaderland. Naar aanleiding van een dagblad discussie over den militairen groet, dien de Times made in Germany bad genoemd, schrijft dr. Hubert Jansen in de Vossische Zeitung: Het is waar, dat deze groet tot iets typisch Duitsch militairs geworden is. Ten tijde van den dertigjarigen oorlog en vroeger bij de landsknechten waB by niet bekend. Made in Germany is hy uit een patentrechtelyk ge zichtpunt niet, al heeft hy ook zyn tegen- woordigen vorm in Duitschland en wel in Pruisen, of juister nog in Brandenburg ge kregen. Een Brandenburgsch of een Pruisisch vorst heeft heel toevallig en opzettelijk aanleiding gegeven tot het invoeren van dezen groet. Of het de groote keurvorst of een zyner opvolgers was, of de eerste koning van Pruisen of de Oude Frits, ben ik helaas vergeten. Alleen weet ik, dat het een onzer vorsten was, die met Turkye op vriend- schappelyken voet en met de taooge Porte in vriendschappelijke betrekkingen stond. Tot verbetering van zyn militaire muziek liet bedoelde vorst op aanraden van zyn gezant in Stamboel, den sultan verzoeken om een deputatie van de Turksche Janils- jaren-muziek, waarbij de melodie-dragende blaasinstumenten begeleid werden door ge raasmakende slaginstrumenten, zooals bek ken, triangel, rinkelbom en trommel. Aan deze naar Berlyn gezonden Torksche musici hebben we niet alleen de invoering van de Janitsjaren-muziek te danken, maar ook den oorapronkelijken vorm van onzen mili tairen groet. Het was gebruik by de Turken, voor een hooger geplaatste en vooral voor een militairen meerdere bij ontmoeting, het uitbrengen van rapport enz., het rechteroog met de half gesloten, gekromde rechterband te bedekken en daarby het woord „tjesm" (oog) uit te spreken. De echt Oostersche gedachte daarbij was de volgende: „De van uwe hoogheid uitstralenden glans der vol maaktheid is zoo sterk, dat mijn oog dien niet verdragen kan. Voor uw stralenden glans beschaduw ik myn oog." vorm van groet vond by onze sol- onmiddellijk ingang en werd spoedig algemeen nagevolgd. De zooeven beschreven gedaehtengang, waarop de groet berust, kende men natuurlijk niet. De handbeweging werd dus niet nauwkeurig nagebootst. Hoofdzaak was, het brengen van de band naar de rechterzijde van het hoofd. Daaruit hebben zich langzamerhand de tegenwoor dige vormen van den militairen groet ont wikkeld. De Janitsjaren-muziek, die bijzonder voor legermarscben geschikt is, was spoedig ook in andere landen ingevoerd. Het eerst waar schijnlijk in Oostenrijk. Ook de groet werd spoedig overal nagebootst. De schrijver merkt ten slotte nog op, dat alle gebrui kelijke handboeken over de invoering van Janitsjaren-muziek zwijgen. Als men hier over en over den militairen groet nadere bijzonderheden wil te weten komen, moet men zoeken in de archieven van den Pruisi- schen staat of van het Pruisische departe ment van oorlog. Volgens den parlementairen correspon dent van de Daily Chronicle is er geen grond voor het gerucht, dat de nieuwe regeering tot invoeren van den dienstplicht in Enge land heeft besloten. Wel is overwogen om een lijst op te maken van de weerbare maDnen in het Vereenigde Koninkrijk. Dat het ten slotte nog tot dienstplicht zou ko men, acht de correspondent zeer onwaar schijnlijk. Men bedeke, zegt by, o. a., dat invoeren van dienstplicht, in Ierland onheil zou brengen. Hij bedoelt: de Ieren zouden in opstand komen. Tot de tegenstanders van dienstplicht in het kabinet behoort, vermoeden wy.Lloyd George. Men herrinnert zich wat hy een paar weken geleden in het Lagerhuis heeft gezegd. Wil Engeland de rol blyven ver vullen van den grooten leverancier van wa penen en vooral munitie aan zyn bondge nooten en van den geldschieter, dan is er een grens aan zijn deelneming aan het vech ten, want niet alleen heeft het zijn mannen dan noodig voor den aanmaak van munitie en wapenen, maar om zyn handel en nijver heid aan den gang te houden, opdat Enge land goed by kas bly ve en geld beschikbaar bebbe om voor zyn bondgenooten in Ame rika en elders inkoopen te doen. In dezen gedachtegang is dienstplicht ten einde steeds meer Engelsche troepen naar het oorlogsterrein te zenden niet op zyn plaats. Dat verscheiden Engelsche bladen nu met kracht tegen het dry ven naar dienst plicht ingaan, zal wel verband houden met steun uit het kabinet. Een vertraagd Reuter-bericht uit Athene meldt, dat verleden week bij Agiossozoo op Lemnos een vijandelijke duikboot verscheen. Engelsche oorlogsschepen, die in de buurt kruisten maakten er jacht op, maar de boot dook onder en verdween. Veroordeelingen in België. Van Duitsche zijde. BRUSSEL, 3 Juni. (Wolff.) De echtgenoote van Carton de Wiart, Belgisch minister van justitie, is door het gouvernements-gerechts- hof te Brussel tot drie maanden en 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld wegens voort gezette verzending van brieven buiten de Duitsche post en de Duitsche censuur om voorts wegens verspreiding van verboden lectuur en ontvreemding en vernietiging van een brief aan het Duitsche bestuur, die bij vergissing bij haar in de bus was gewor pen. Zy legde een volledige bekentenis af en is tot uitzitten van baar straf als burgerlijk gevangene naar de Berlynsche kammandan- tur gezonden. De 16-jarige gravin Heléne Jongke d'Ardoye, door hetzelfde gerechtshof tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld,omdat zij op de Boulevard een Duitsch officier op de grofste wijze heeft beleedigd. De gevangenis straf is verdiend wegens degemeene uitdruk kingen waarvan zich de gravin by die ge legenheid bediende en die een opmerkel(jk gebrek aan opvoeding en takt verrieden. Hare grootmoeder, daar zy aan debeleedi- gingen deelnam, moest evenzeer met ge vangenis worden bestraft. Naar te hopen is zullen deze vonnissen den Belgischen vrou wen tot waarschuwing strekken. De anti-Duilsche réiletjes in Londen BERLIJN, 8 Juni. (Korr. Norden). Uit Genève verneemt de Lokal-Anzeiger van particuliere zyde, dat de vernielzucht van het Londensche gepeupel ook gericht is tegen goede Engelsche firma's die vroeger met Duitsche handelshuizen zaken deden en Duitsche kantoorbedienden hadden. De lei ders, die de beweging op touw hebben gezet en over duizenden slecht volk beschikken, blijken goed op de hoogte van vertrouwelijke handelszaken. De City is zeer ontstemd, aangezien de organisatie, die nauwelijks eenige weken bestaat, zich nu reeds van haar macht bewust is, welke zich by de eerste de beste gelegenheid opnieuw te Lon- deu of elders zal laten gelden. De bijzondere correspondent van de Times te Athene schat te sterkte van de Turken op het schiereiland „Gallipoli" op 275,000 man. Er zyn bovendien vermoedelijk een aantal landstormsoldaten en depót-troepen beschikbaar, om de verliezen aan te vullen. Voor verdedigende krijgsverrichtingen is dit ongetwijfeld een geduchte strijdmacht. De stellingen, die sommige groepen bezet houden, zyn van nature zeer sterk. De Tur ken zyn nog altyd hardnekkige verdedigers in een positie-oorlog en hun Duitsche bond genooten hebben ongetwijfeld denTurkschen transportdienst en de intendance verbeterd. Voor den geallieerden mag er geen sprake zyn van een mislukking. Een ernstige tegen slag zou kwade gevolgen hebben in het Oosten en misschien ook op het Balkan schiereiland. Maar zij kunnen er niet op rekenen, dat zij Konstantinopel zonder een hevigen stryd zullen bereiken en moeten het Turksche leger tot zyn eer nageven, dat het, tenzy het tegendeel bewezen wordt, als mannen zal sneven. Er zyn in de laatste dagen allerlei ge ruchten over mobilisatie-plannen en strijd lustige gevoelens by enkele van den Balkan staten, in de entente-pers verschenen. Zoo verneemt het Giornale d'Italia uit Palanka, in Servie, dat in Roemenie een algemeene mobilisatie plaats vindt, waarom trent van tevoren overleg was gepleegd met Servie en Bulgarije. Het schynt voorts, dat er onderhandelin gen gaande zijn tusschen de Roemeenschen minister-president met de diplomaten der entente-mogendheden. Dan is er een bericht, dat de Bulgaarsche gezant te Boekarest in Sofia is aangekomen om daar verslag te doen van de toestanden en de stemming in Roemenie. Ook wordt heet het overwogen, een Roemeensch-Bul- gaarsch verdrag te sluiten, waarover reeds voorstellen zyn gedaan door Roemenie en KEULEN, 8 Juni. (Part.) De militaire me dewerker van Morgenbladet schryft, volgens een bericht aan de Koelnische Zeitung, dat de verovering van Stryj van nog grootere beteekenis is dan die van Przemysl, omdat Stryj een knooppunt van 6 spoorwegen en hoofdverbindingawegen is naar Lemberg. De Duitschers en Oostenrijkers zullen daar door in staat zyn snel strijdkrachten tot den verderen aanval te cencenrieeren. De beslissende slag is tusschen San en DDjeatr te verwachten, beslissend niet alleen voor den veldtocht in Galliciö, maar voor den beelen oorlog met Rusland en in hooge graad van belang voor den wereldoorlog. Italianen in Duitschland. BERLIJN, 3 Juni. (Korr. Norden.) Over de stemming der in Duitschland wonende Italiaansche dienstplichtigen zyn eenige op merkelijke berichten ingekomen. Zoo wordt uit Bingen gemeld, dat zy in de Rynsche cementfabrieken weigeren gevolg te geven aan het oproepingsbevel en het verlangen te kennen hebben gegeven in Duitschland te blyven. Verscheiden hebben er zich zelfs voor den Duitschen krijgsdienst aangegeven. Zoo handelen ook de Italiaansche arbeiders te Haslacb, in Baden, die daar reeds vele jaren werkzaam zyn. Een van de lezers van de Figaro vertelt aan het blad, dat de geboorte van een zoon van een van zijn vrienden hem dezer dagen op de volgende manier is bekend gemaakt Daar vader niet thuis is, omdat hy in den oorlog is, ben ik genoodzaakt u zelf te zeg gen, dat ik 27 Mei 1915 ter wereld geko men ben. Moeder laat u groeten. Ik ook. Robert. (Tydelyk adres bü grootvader en groot moeder.) Bij het graf van kameraden. In de Maagdeburger Volkstimme schryft een soldaat: ,Op het kerkhof liggen vier doode kame raden. Zy moeten vanmiddag begraven wor den". Met deze woorden kwamen eenige kameraden terug van bet kerkhof van een groot Fransch dorp, dat niet ver van de loopgraven ligt. Vier doode kameraden I Ik voel plotseling behoefte de vier kame raden een laatste bezoek te brengen. Lang zaam wandel ik naar het kerkhof, over denkend hoe levenslustig zy gisteren nog waren. In een graf twee pas lang en twee pas breed, liggen ze alle vier vreedzaam naast elkaar. Ik licht den doek die hen voor mijn oogen verbergt, een weinig op. De eerste is een jonge man van twee en twintig jaar. Moedig was hij uitgetrokken, had afscheid genomen van zyn ouders en zijn meisje, van wie hy zoo veel vertelde, dat hi) haar lief had en dat zy later bepaald zyn vrouw zou worden, Gisteren nog dacht by aan haar, schreef, dat hy nog steeds gezond en opgewekt was en misschien spoedig terug kon keeren. 'sAvoDds was by dood. Een granaatsplinter had hem in de loop graaf getroffen, juist toen hy in een bom- vry hol wou vluchten. Dezelfde splinter trof een achter hem staanden kameraad, een landweerman. Zyn vrouw en vier kinderen, met wie hy zoo gelukkig was, beweenen hem. Naast den landweerman ligt een jong soldaat, dien een granaat volkomen in stuk ken scheurde. Hy dacht stellig dat hy later terug zou keeren. Hy was immers slechts oppasser by den betaalmeester. En kwam daarom niet in de eigenlijke vuurlinie. Een vijandelijke vlieger had echter de kantine ontdekt, die in een benedenverdieping van bet huis lag en die aan de artillerie mee gedeeld. Een geluk was bet nog, dat de kaDtine gesloten was, toen de granaat kwam. Nu kon deze slechts dien eenen kameraad op de bovenverdieping den dood brengen. De vierde had by het uitbreken van den oorlog zyn zieke moeder moeten verlaten. Zoo lang ik hem kende was hy nooit vroo- lyk geweest. Zijn gedachten wareti meestal bij zyn zieke moeder, die zyn hulp noodig had. Zy wacht reeds zoo lang op den terug keer van haar «enigen jongen. Over een paar uur zal een vormelooze heuvel, versierd met een houten kruis, hen bedekken. „Hier rusten vier dappere Duit sche kameradeD. Zy stierven den helden dood voor het vaderland" zal op het kruis staan. Vier dooden en hoeveel menschen weenen om hen Ik keer my af en zie een grooteren heu vel. Op het kruis is te lezen: „Hierrusten vier en dertig Duitsche soldaten. Zy stierven den heldendood voor het vaderland." Hoe veel levenslust ligt onder dat kruis begra ven? Ik zie om my heen. Vele van deze graven liggen nog op dit kerkhof. Hoevelen wach ten tevergeefs op den terugkeer van hun geliefden LaDgzaam verlaat ik het kerk hof. In my leeft de gedachte: hoe lang nog en gy zijt ook dood.

Onze Eilanden | 1915 | | pagina 3