E NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, ZUID-HOLLANDSCHE EN ZEEÜWSCHE EILANDEN LOK-FREEN r-ts aa aa c-: HIE ERLAND Westdijk Middelharnis. |j| Hulp- of rschotbank Band, Sajet en -ARTIKELEW Oflicieele Noteering der nde Goederen, enz- ONZE EILANDEN. Inn thans kunnen aanbieden. do gelegenheid uitsluitend nen, tot op bet laatste :Ste bijzonderheden ver- OTPRIJS van DEKHANDEL. edrukt in 5 duidelijke frissche R| itie der kleuren, een sieraad ir. Zjj is geteekend door LI Amsterdam, B e beteekenis, alle Spoor- on ||r Beken en Kanalen; elke edkoop en juist. lil DIG ALPHABET1SCH RE- l en het vak, waarin inen ze IH lijk alles kan vinden wat I ssenen, op Kantoor, op tkelllklng blf het Onder- |lg in wij bij machte te leveren |l| >t dezen prijs niet meer ver- NB van ons aanbod. Voor het .art verkrijgbaar in den Ijl lil en Onze Eilanden l!l lel, W. v. d. SCHENK, is. H" I te ontvangen *voor 45 cent, U NEDERLAND, f lil Naam: ■3 C--3 C~3 E-afj ■oor liet Departement Middel jmelsdijk der Maatsch. tot Nul jpeen, verleent onder borgtocht n van f 25 tot f 500. jn moeten geschieden bij den penningmeester ÜS, KADE, MIDDELHARNIS. IAT 208, MIDDELHARNIS HANDEL !N :D AANBEVELEND - 8 Beurs; de Officieele Noteering IDAMSCHEen HAAGSCHE hebben thans vervangen de Vraag en Aanbod" in 't NIEUWS- EN UITLOTINGSBLftD efnummers, op aanvraag aan iderdij kstraat 98, Den Haag, :den toegezonden. :eel nieuws- en uitlo- verschynt eiken Dinsdag in i's en bevat alle Uitlotingen, ie van kleine Gemeenten, Wa- Kerken enz.) Rentebetalingen, :en, Producties, in één woord Aardigheden op financieel ge- It geregeld hoogst interessante n en Beursverslagen uit Bin- Inland, terwijl gratis advies in Intwoordingen verstrekt wordt, chts 12,50 per jaai an de geregelde kostelooze con- iimmers van uitlootbare fondsen. ste maanden o. a.De Financieele Het Staatsbankroet van Mexico De FiDancièn van Spanje Insol- j vooruitzichten der Rubbermarkt; he Sporen en de Interstate Com- onbe Financiën van Bulgarije, ctie van Goud Onze Scheepvaart l|i1|il|i11 ONZE EILANDEN VOOfl OE Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. l'rijs per kwartaalf 0,5U Afzonderlijke nummers 0,05 No 29 Zaterdag 5 Juni 1915 22E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advertentiën van 1—5 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Olficiëele Mededeelingen. VERKIEZING VOOR DEN GEMEENTERAAD. De BURGEMEESTER der Gemeente Middelharnis brengt hiermede ter openbare kennis, dat op Dinsdag, den 2d Juni aanstaande, zal plaats hebben de verkiezing van vier leden van den Ge meenteraad, ter vervulling der plaatsen van hen, die dit Jaar periodiek aftreden, dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, ter Secretarie der Gemeente bij den Burgemeester kunnen worden ingeleverd OPGAVEN VAN CANDIDATEN, als bedoeld in artikel 61 der Kieswet en artikel 10 der Gemeentewet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat en onderteekend z(jn door ten minste vijftien kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing en be- hoorende tot bet district, waarvoor de candidaat- stelling geschiedt. De inlevering dezer opgaven moet geschieden per soonlijk door één of meerder personen, die de opgave hebben onderteekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren voor de opgaven bovenvermeld zijn ter Secretarie dezer Gemeente kosteloos verkrijgbaar, van den 16 Juni 1915 tot eu met den dag der ver kiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering artikel 161 der Kieswet, luidende als volgt: Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 Inlevert, wetende dat z(j is voorzien van handteeke- Dingen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering gesohiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zouo- blijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van hoogste drte maanden of eene geldboete van hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft by, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de ver kiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, bedoeld by artikel 61, heeft onder- teekend. Middelharnis den 3 Juni 1915. De Burgemeester voornoemd, C. KOLFF Sr. L.B. hoog, doch niemand weet, of over eenige weken, die hooge pry's nog zal worden be taald. Spoed is dus noodig. Voor den uitvoer is als voorwaarde gesteld, een hoeveelheid gelijk aan een derde der uit te voeren partyen te Amsterdam moet wor- Dat derde deel wordt aan keuring onder worpen, waarvoor als deskundig adviseur een portier van een gebouw te Alkmaar is aangewezen. Van het advies van dezen man hangt het af, of de Amsterdamsche verplegingscom- missie een party goedkeurt. De eischen, die daarby worden gesteld, schijnen er op berekend vooral niet te veel goed te keuren! Wy zullen er niet veel van zeggen. Regeeringsbemoeiing in economische aan gelegenheden is reeds in verschillend opzicht gevaarlijk gebleken. Wat het Amalia-bureau heeft gedemon streerd, lokt allerminst tot navolging uit en de ontstemming, die allerwegen in handels kringen heerscht, is verklaarbaar en gerecht vaardigd. Wat de erwtenkeuring aangaat, is het te hopen, dat de bevoegde autoriteiten paal en perk stellen aan de overdreven eischen, die thans worden gesteld. Het begrip, hoe noodzakelijk uitvoer van landbouwproducten is, moet by menig „re- geeringdeskundige" nog doordringenDaar om is het zoo juist gezien, dat men op Flakkee den erwtenuitvoer coöperatief ter hand neemt. Het protest van een organi satie is altyd krachtiger dan van een enkel individu en het zal een landbouwvereeniging gemakkelijker vallen voor haar gerecht vaardigde klachten gehoor te vinden dan een particulier. Buitenlandsch Overzicht. De uitvoer van landbouwproducten. Het is voor onzen landbouw van buiten gewoon groot belang, dat de uitvoer der landbouwproducten zooveel mogelijk onge stoord doorgaat. Sinds de tachtiger jaren toch is onze landbouw meer en meer een exportbedrijf geworden. Jaarlijks gaat voor meer dan 200 millioen gulden over de gren zen. Wordt deze uitvoer geheel of gedeeltelijk stopgezet, dan beteekent dat voor de onder scheidene takken van onzen landbouw enorm verlies. De wereldoorlog maakte het noodig, dat de regeering in de eerste plaat3 zorg droeg, dat de uitvoer niet zoo'n omvang kreeg, dat voor het eigen land niet voldoende voorraad overbleef. Alleen aan die overwe gingen is het te wijten, dat de regeeiing den uitvoer van boonen, erwten, aardappelen enz. verbood. Voor den uitvoer van aardap pelen beeft de regeering in de laatste weken een regeling getroffen. By het bekende bureau in de HaagscheAmaliastraatdatop een minder gelukkig oogbnblik werd inge steld, moest worden opgegeven, hoeveel aardappelen van verschillende soort de eigenaars in voorraad hadden. Naar aan leiding van die opgaven werden nu consen ten uitgereikt tot uitvoer. Meerdere eigenaars van aardappelvoorraden hebben nagelaten of juiste opgaven te verstrekken of zelfs eenige opgave in te zenden, 't Gevolg is ge weest, dat veel minder aardappelen lot uit voer werden toegelaten dan bij juiste opgave het geval zou zyn geweest. Wie wel eens te maken heeft gehad met het zoogenaamde deskundige bureau van advies in de Amalia- straat, weet, dat dit bureau in ons land het unicum geworden is van langzame behande ling en rompslomp. In de Telegraaf kwam onlangs een artikel voor, waarin werd ver meld, boe men in dit bureau van ambtenaar no. l tot ambtenaar no. 6 of 7 van het kastje haa.r den muur wordt gestuurd. De uiterste langzame afdoening van zaken ■werkte er nog toe mede, dat de aardappelen- uitvoer veel langzamer plaats had, dan wenschelyk ware geweest. In den aardappelenhandel zijn in de laat ste dagen duizenden verloren. Duitschland heeft aardappelen genoeg. Belgis is ruim voorzien en dank zjj het te late openstellen der grens, waartoe de onjuiste opgaven sterk hebben medegewerkt, staan thans wagonladingen aan de grensstations te be derven. Hoe zal het nu met de erwten gaan De prijs, die de buitenlander besteedt is De slag, die in deze dagen aan de San geleverd wordt, is voor Rusland een gewich tig moment in dezen oorlog. In het Noorden, in Koerland, moge het nu en dan voordeelen behalen, in de streek Njemen, de Bobr en de Narew in Noordelijk Polen nog altyd den strijd vol houden. Warschau moge nog steeds aan Von Hindenburg's ijzeren vuist met succes weer stand bieden, dit alles zou te niet worden jedaan, indien de slag aan de San door de Russen, geheel verloren werd. Want daar van zou het rechtstreeks gevolg zyn, dat het op de Oostenrijkers veroverde Przemysl na korter of langer tyd weder in 's vyands handen zou vallen, dat Lemberg een open stad door de Oostenryksch-Duitscbe legers zou worden bezet, en deze twee mogelijk heden tezamen beteekenen niets meer of minder dan de ontruiming van g e h e e 1 het veroverde Galicié door de Russen, en een onder ontzaglijke verliezen terugdrijven van het reuzenleger der Karphaten naar zyn eigen land. Natuurlijk zal dat leger wel weer eens terugkeeren. Het ebgetij wordt in deze we reld altijd weder door het vloedgetij ge volgd. Maar welke verliezen aan menschen, aaD tyd, aan oorlogsmateriaal, aan energie. Welk een verlies aan prestige óók zou deze débacle voor den Russischen reus be teekenen. De groote veldslag, die thans langs de San en de Dnjester geleverd wordt, en waar van de hoofdbeteekenis ligt in den strijd aan de San, verdient daarom in hooge mate onze aandacht. Toen de Russen, na de doorbraak van hun front aan den Dunajec door de Oostenrij kers en Duitschers, zich in Oostelijke richting terug moesten trekken en, omdat hun stellin gen in de Karpathen daardoor hun rug- ateuD verloren, ook deze moesten opgeven, is die terugtocht eerst aan de San tot staan gekomeD. De rivieren zyn in dit gebied ten N. van de Karpathen altemaal takken van de Weichsel en loopen van de Karpathenhel- lingen in bet Zuiden in het algemeen in Noordelijke richting. Drie van die rivieren ontmoetten de Russen op hun terugtocht vóór zy de San bereikten, nl. de Biata, de Wisloka en de Wislok. Maar deze kleine ri vieren boden een groot leger dat zich inder haast moest verschansen en versterken, geen voldoende veiligheid aaD. Men achtte zich eerst zeker als men de San. een breede rivier, tusschen zich en zyn vervolgers had. Dezen echter zagen van hun kant uitne mend in, van hoevee) belang het was, hun dit te beletten, te meer toen het duidelijk werd, dat de tactiek van den Russischen staf er op gericht was, zich naar Przemysl te richten, dit tot steunpunt te kiezen voor de verdediging, en dus, zoodra men die ves ting naderde, den troepen het „halt I" the te roepen en den vijand het hoofd te bieden. Blykbaar heeft von Mackensen met het grootsche denkbeeld omgegaan, de Russen öf in de val van het verlokkend voor hen openstaande Przemysl op te sluiten, öf hen opeens met een geweldigen stoot over de San heen te werpen en hen geheel los te slaan van Przemysl. In het eerste geval was het Russische leger verloren, in het laatste zoo goed a 1 s. Over cavalerie echter beschikte hy slechts in gering getal. Zoodra dezen oorlog tot een positie-oorlog verstijfd was, heeft men op alle fronten naar het schijnt een groote razzia gehouden onder de dientengevolge onnut geworden cavalerie-paarden. Maar von Mackensen evenwel had auto mobielen, en wel in menigte. Van deze heeft hy met even veel succes gebruik gemaakt als Joffre indertijd toen hy onder de muren van Parijs aan het Ourcq-kanaal, von Kluck verschalkte. Hy richtte het echter anders in. Telkens zond hy eenige honderdtallen met manschappen volgepropte automobielen in de richting van het vluchtende leger vooruit, deze losten daar hun levenden in houd, en maakten onmiddellijk rechts om- keer, terwijl de uitgestapte mannen te voet verder gingen. De teruggegane automobie len haalden intusschen meer nieuwe man schappen, en zoo ging het steeds voort. Door dit middel gelukte het hem, den vijand dicht op de hielen te komen, maar het plannetje om hem op het lijf te vallen vóór hy de San bereikt zou hebben, mis lukte. De Russen waren reeds op den rech teroever (dus over den stroom) toen von Mackensen's voorhoeden in het zicht kwa men. De groote bocht, die de San daar maakt, was daarby niet weinig in het voordeel der Russen. Toch gingen de Duitschers en Oostenrij kers zoo spoedig mogelijk over tot het over trekken van de rivier. Op verschillende plaatBen gelukte het aan Oostenryksche en Hannoverscbe regimenten er over te komen, vooral nadat Jaroslau (ten N. v. Przemysl, juist buiten de kaart) in handen der vervol gers was gekomen. Tegelijkertijd waren uit de Oostelijke Kar pathen de Duitschers onder von Linsingen naar de Dnjester opgerukt en aldus begon zich een nieuw, reusachtig Duitsch-Oosten- ryksch front te vormen van de San by Jaroslau en Przemysl tot aan de Bukowina toe. Het succes, dat de Russen eenigen tyd hebben gehad tegen den rechtervleugel van dit front, toen zy, in West-Galiciö nog bezig zynde naar de San terug te trekken, inmid dels voorwaarts rukten in de Bukowina, is van korten duur geweest. Van meer gewicht was de raanouvre, waardoor de Russen op 27 en 28 Mei er in slaagden by Sieniawa (ten N. van Jaroslau) den vyand over de San terug te werpen. Weliswaar is dit door de Oostenrijkers voor gesteld als een weinig beduidend plaatselijk succes, behaald tegenover zwakke troepen- afdeelingen. Maar de Russen hebben daar op geantwoord, dat zy te Sieniawa 6000 ge vangenen hadden gemaakt en dat bet effect vaD hun aanval was, dat de vyand den rechteroever van de San over een belang rijk gedeelte, n.l. van Przemysl af tot aan gene zyde van Jaroslau toe (een afstand van 60 K.M.), had moeten ontruimen. Dit succes maakte datde Russen Przemysl, dit nog altyd krachtige steunpunt, in hun verdedigingslinies konden opnemen en b 1 y- v e n opnemen. Een voor hen gelukkige omstandigheid is bovendien, dat tusschen de Dnjester en de San een groot moeras ligt, (ODgeveer tusschen Sambor en Droho- byez) waardoor het Duitsch-Oostenryksche centrum aan de Dnjester en de linkervleu gel aan de San gescheiden bleven, en men naar de San niet gemakkelijk hulp uit de Dnj ester-streek kon zendeD. Von Mackensen moest nu zyn veldplan wijzigen, en begon dit te doen door te trach ten, voet voor voet een circel om Przemysl heen te trekken, aldus, zooveel de veran derde omstandigheden het nog mogelijk maakten, terugkeerende tot zyn oorspron kelijke tactiek: öf het Russische leger in Przemysl lokken, öf het van Przemysl af snijden. Met dit laatste schijnt hy nu te zullen slagen. De laatste telegrammen uit bet ge bied van de San spreken van een terug tocht der Russen op de Dnjester-linie. Ziedaar in het kort den toestand. Dat deze hoogst ernstig wordt, hoewel nog slechts twee dagen geleden de vooruitzichten voor de Rugpen gunstig schenen, (nl. toen de berichten van hun overwinning bij Sieniawa binnenkwamen), dat zal, hopen wij, uit de hierboven gegeven uiteenzetting duidelijk zyn geworden. DE OORLOG. 2 Juni 1915. President Wilson heeft na een conferentie met het kabinet bekend gemaakt dat een tweede nota aan Duitschland zou worden gesteld, welke, naar men vermoedt, kort maar krachtig op hoffelijke wyze zal ver zoeken om te vernemen of de laatste Duit- sche nota beteekent dat Duitschland voor nemens is de beginselen van het volkenrecht op zyde te zetten. In Regeeringskringen zou men verwachten, dat in dat geval de Ver- eenigde Staten waarschijnlijk de diplomatie ke betrekkingen met Duitschland zullen afbreken. Al is daardoor een oorlog tusschen deze mogendheden niet waarschijnlijk, ver wikkelingen van ernstigen aard zullen er zeer zeker wel uit voortkomen. Uit berichten, welke uit Durazzo wereld kundig weiden, blijkt, dat de anarchie in Albanië haar hoogtepunt heeft bereikt. Voor al in de streek vaD Tirano enBeratkwam het tot ernstige schermutselingen. Uit berichtgever uit Parys meldde dat naar uit goede bron verzekerd werd er in de leidende jong-Turksche kringen weinig over eenstemming bestaat. Velen zouden inzien dat het avontuur waarin Turkije door Enver Pasha en de zynen gestort is, een steeds bedenkelijker wending neemt, vooral einds Italië zich in den oorlog mengde. Van vele zyden moet reeds by het jong- Turksche comité op het aanknoopen van vredesonderhandelingen zyn aangedrongen te meer nu men weet dat de kans is uitge sloten dat Oostenryksch-Duitsche troepen door Serviö zullen rukken om met mede werking van Bulgarije Turkije te hulp te snellen. In Rumenié, zou blijkens een artikel in de Journal de Genëve een sterke party aan wezig zijn welke is voor het samengaan van Rumenié met Duitschland en Oostenrijk. Van het Westelyk Oorlogstooneel deelde het Fransche communiqué mede, dat ten Noorden van Atrecht hevig werd gevochten, Ondanks de hevige tegenaanvallen slaag den de Franschen erin de veroverde loop graven te behouden. De suikerfabriek van Souchez werd door hen genomen, evenzoo de Duitsche werken van het „Labiryntten Zuidoosten van Neuville. Het front van de Duitschers is benoorden Atrecht nergens verzwakt, maar het is vast gesteld dat van de Duitsche reserves achter bet front aanzienlijke troepen genomen zyn en per trein naar het oosten gevoerd zijn. Op de Duitsche vliegkampen te Douai en by Acheville zijn Fransche bommen gewor pen, die veel schade hebben aangericht. Langs de breede en vry hooge heuvelrug gen van Souchez naar Bailleul hebben de Duitschers nieuwe, zeer sterke stellingen opgeworpen, waaruit blijkt dat zy rekening houden met de eventueele noodzakelijkheid van een terugtocht. Van het Oostelijk front meldde het Peters- burgsche communiqué dat in de richting van Olty in den Kaukasus het artillerie-en infanterievuur wordt voortgezet. Bij Van duurt het vervolgen van de Turken die van Mongolof terugtrekken voort. By Diza werd bet dorp Kispel door de Russen bereikt. Rome meldde officieel, dat de vyand werd verslagen ten Westen van de Ceocepas. De schade aan de spoorbrug over deMarochia bij Rimini zou door een Oostenryksch lucht schip met een Italiaanschen vlag en Itali- aanschen naam zyn veroorzaakt. Uit het Oostenryksche perskwartier werd getelegrafeerd dat de troepen die onder ge neraal Bothmur de stad Stryj veroverde en zich niet in de stad ophielden doch in scherpe vervolging naar het Noorden verder opruk ken. Te Constantinopel zouden 20.000 man Turksche troepen zyn aangekomen voor de Bulgaarsche grens, waar men namelijk op Turksch gebied een landing der Russen zou vreezen. Het Berlijnsche hoofdkwartier maakte van het Westelyk Oorlogsterrein bekend, dat by Bixoote ten N. O. van Steenstraete een Engelsch vliegtuig, waarin een Engelsch en Belgisch officier, is neergeschoten. 8 Juni 1915. Volgens een telegram uit Boekarest aan „Petit Parisien" is een overeenkomst tot stand gekomen tusschen Bulgarije en Rumeniö en zal er tusschen Rumenié en Rusland evenzoo weldra overeenstemming bereikt worden. De gespannen houding tusschen de Ver- eenigde Staten en Duitschland schijnt groo- ten invloed te hebben op den katoenhandel. Toch gelooft men zeer zeker, dat een vrede lievende oplossing zal worden gevonden. Wederom hebben ongeregeldheden te Lon den plaats gehad, waarschijnlijk naar aan leiding van de laatste Zeppelin-bezoeker aan Engeland. In Hyde-Street, Hoxton is het buitengewoon hevig toegegaan. Op het Wes telijk Oorlogstooneel zyn de gebeurtenissen sinds eenigen tyd van veel minder belang dan die in 't Oosten. De Engelschen deden een bajonetaanval op het kasteel Hooge by Zonnebeke. De Franschen sloegen een Duitsche tegenaanval ten zuidoosten van Neuville af en trokken later vooruit, waarbij zy krijgsgevangenen maakten. De Fransche divisie, die Carency Ablain en de suikerfabriek bij Souchez nam, maakten tusschen 9 Mei en 1 Juni 8100 gevangenen en heeft 2600 gesneuvelde Duit schers begraven. De Franschen verloren 3200 man, meestal licht gewonden. Na zooveel maanden is eindelijk de vestiDg Przemysl weer in Oostenryksche handen gevallen gevallen. Het zwaar geschut der Duitschers beeft het zijne daartoe bijgedragen. Gisteren werd nogdoor hetPetersburgsche communiqué gemeld: Przemysl is met zwaar geschut door de verbonden troepen beschoten. Zy zetten hun hoofdaanval tegen het Noordfront, waarde forten no. 10 en 11 gelegen zyn, welke de Oostenrijkers bijna geheel vernield hadden vóór de overgave van Przemysl, voort. By het terugslaan van dezen aanval vie len verschillende orizer kanonnen in handen van den vyand, waarmede door ons tot het laatste projectiel byna boutportant op de vijandelijke gelederen was gevuurd. Tus schen Przemysl in het groote Dj neat9rmoeras is de toestand onveranderd. Tusschen Lysmenitsja ebSrtyk, waar de verbondenen veel zware artillerie en ver sterkingen had samengetrokken, wisten zy in verbitterde gevechten eenige voordeelen te behalen, in den nacht en in den morgen van 1 Juni. Aan de rechteroever vanByst- ritsja veroverden wy een vijandelijke stel ling en maakten 160 man gevaDgen. Bij Schawli hebben wy met succes ver schillende aanvallen van den vijand afge slagen en de stellingen ten Oosten van het dorp Trafliany veroverd. Aan het Naref-front aan de linker oever van de Weichsel deed de vyand met zwakke strijdkrachten eenige aanvallen, die wy met succes afsloegen. De staf van het Kaukasus leger deelde mede dat de Russische artillerie met succes de Turksche verschansingen in 't kustge bied beschoot en vernielde. De vervolging der terugtrekkende Turken in de streek van Van werd voortgezet. De Roomsche communiqé's meldden, dat de Italiaansche troepen Storo hebben bezet en voortgedrongen zyn tot Condine, van waar zy afdaalden naar Chiese de Val, Caf- fare en Camenico. Aan de grens van Fricul hebben zy Los Montenero tien kilometer ten N.W. van Falmino bezet. Het Berlijnsche communiqué meldde o. m. Wy zagen ons gedwongen den toren van de Martin-kerk in Yperen, waarop vijande lijke artillerie-observatieplaatsen waren waargenomen, gisteren uit den weg te rui men. In de streek ten Noorden van Atrecht was de gevechtswerkzaamheid op het ge deelte Souchez-Neuville en ten Zuiden daar van weer zeer levendig. De Franschen gingen daar des namiddags en in den nacht verscheidene malen tot groote aanvallen over.

Onze Eilanden | 1915 | | pagina 1