OlNzE EILANDEN VAN 29 MEI 1915. had aangeknoopt. En dan vertelde zy heel zacht sprekend met een stemmetje waarin telkens de ontroering trilde vanhetyse- lijke geval. Zy spon de bijzonderheden ervan uit tot een omvang groot genoeg om er een driedeelige roman van te maken Namen noemen was haar een gruwel. Wel zinspeelde zy een enkele maal op familierelatie van de anonieme nooddruftigen. Maar uiterst, en uiterst voorzichtig. En dan vertelde me vrouw Truusje hoe zij, van haar matig huis- houdgeldje heusch niet veel missen kon En toch, ze had uitgezuinigd. Een hoedje wat opgekalefaterd inplaats van een nieuwe te koopen. Haar man, had, van zijn kant óók Enfin, zoo konden ze met hun beidjes toch ook iets afzonderen. En wanneer gast vrouw dan met haar gave voor de onbe kende noodljjders kwam, dan weigerde me vrouw Truusje eerst pertinentWelnu, dat was haar bedoeling niet. Ze had enkel en alleen maar willen vertellen Eindelijk accepteerde zij, drukte beide handen van gastvrouw. En kuste haar op beide wangen. Veegde met haar neusdoekje even over haar kinderlijke oogen Dat gastvrouw na haar vertrek uitriep, wat 'n snoes van eenmensch- je, dat mevrouwtje Truus Telling toch was. Wat zij niet wisten was dat goedhartig, philanthropisch-aangelegd dametje, ook in „alle stilte" lastige „beertjes had. Want de zucht om netjes voor den dag te komen, die haar reeds gedreven had om Hendrik te dwingen een fijn Zondagsch pakje aan te schaffen Nu al heel wat jaren geleden. Die drang deed zich nog altijd gelden. Hij, Telling, was nu agent van de bloeiende verzekering maatschappij in de provincie stad. En van de beertjes", die in Amsterdam meest gedomicileerd waren, was er nog weinig uitgelekt Maar het kostte moeite. En eens was er gekomen een extra-nijdige brief van leveran cier uit de hoofdstad dreigend met fail lissement; als ook met een schrijven aan de hoofddirectie van de maatschappij Toen de klerk weg was, had mevrouwke Truus wel twee uren lang gezeten op het kantoor van haar man. Zij beraadslaagden Eerst liep hij met nerveuse wanhoops- passen rond in het vertrek. Woelend in de klamme baren. Telkens de armen omhoog heffend Dan weer wegzinkend in een stoel de handen tegen hel hoofd drukkend. Mevrouw Truusje zag het gedoe vau zwak keling aan met minachtend glimlachje. Zij wist, keuze had hij niet. En doen wat ze wilde hij zou 't. Precies als toen Truusje er jaren geleden voor bedankte om te „gaan" met klerkje in versleten Zondags pak. Precies-zooNa wat gekerm en ver toon van wanhoop. En hij zwichtte ook nu. Zij bracht hem tot bedaren. Verkleinde de beteekenis van de zaak voor zijn mak kelijk te leiden verbeelding .Vroeg juist zooals collega-adviseur voor die vijftig gulden bij meneer Kramers had gedaan of hij bij geval dacht, dat niet acht van de tien agenten Zij bracht hem aan 't lachen over z'n eigen overdrijving. Zij wist wel, mevrouw Truusje, dat het veel erger was, dan zij het nu voorstelde Maar 't was hier, voor het oogenblik, er op of er-onderZette de Amsterdamsche crediteur door, dan waren ze toch naar de haaien En mevrouw Truus zonder verdere scrupules wilde doorzetten Komt tijd, komt raad, dacht zij. En den ochtend na het geheimzinnige gesprek gingen de vervalschte polisstukken in zee. Naar de hoofddirectie. Tegelijk met een brief van mevrouw Truus aan Amster- damschen leverancier deze op hoogen toon verzoekend „te willen zorg dragen dat niet later dan den 15 a.s. over het geheele bedrag Z. Ed. nog competeerend te harent zou worden beschikt Zwakkelingen, als beklaagde voor den rechter verschijnend, boezemen de een slechts afkeer, de ander ook „kassian" in. Zóó ging 't ook met het geval van Hen drik, den ontrouweD agent der verzekering- maatschappij, die zijn frauduleuze hande lingen toch nog een aardig poosje had weten vol te houden... Geleid, bestuurd, aange moedigd door de „manus ministra" me vrouw Truusje. Hij, beklaagde, stond daar als het beeld van verwezen, hulpeloozen man, plots tot deharde,schrikkelijke werkelijkheid wakker- geroepen. Verklaringen noch verontschuldigingen kon hij bijbrengen. Mischien, dat als op dien dag van de vijftig gulden gratificatie wier gevoel van wroeging en schaamte in hem ging schrijnen?... Als-zoekend keek hy om zich heen. Maar er was slechts de bewakende veld wachter. Met z'n gelaat van kouden houterig, onverschillige trekken. De anderen waren weg. Mevrouw Truus allereerstMen zocht haar sinds eenigen tijd. En haar volle, sterke, onvermurmbare energie kon sluw-vrouwtje nu gebruiken om buiten den val te blijven. En tenslotte toch nog ander nieuwe „exploiatie-gebied" te vinden. Wat haar allicht wel lukken zal., MAITRE CORBEAU. DE OORLOG. 2 6 M e i 19 15. Reeds onmiddelijk na deoorlogsverklaring van Italië aan Oostenrijk is deze laatste mogendheid krachtdadig tegen haar nieuwen vijand opgetreden. Omtrent den Oostenrjjk- schen zee en luchtaanval zegt het „Giornale d' Italia". De ondervinding op de Italiaansche kust leert, dat het resultaat van deze aanvallen steeds zonder eenig belang is en dat zij meer gevaar opleveren voor dengenen die ze uit voeren. Dit is ook de les geweest van den Duitsch- Engelschen zeeoorlog. Te Triest werden verschillende Italiaan sche burgers, van spionnage verdacht, door de Oo8tenrijk8Che autoriteiten gearresteerd. Het aantal troepen, dat thans te Triest en omgeving in garnizoen ligt, wordt op onge- Aeer 80.000 man geschat, terwijl de Duitsche regeering er 300 officieren heeft gedetacheerd. Gisteren heeft de Italiaansche gezant Bollati te Berlijn zu'n geloofsbrieven over handigd, terwijl de Duitsche gezant von Bulow deze te Rome verkreeg. Daarmede zijn de diplomatieke betrekkingen tusschen Duitschland en Italië voorloopig afgebro ken dit beteekent echter nog geen oorlogs verklaring. In Portugal zijn opnieuw onlusten uitge broken. In vele steden trokken gewapende benden door de straten. Van den 10 en tot den 16en Mei werden meer dan 500 personen gedood. Volgens het Pransche communique maak ten de geallieerden belangrijke vorderingen ten noorden van Atrecht. In de Dardenellen maakten de eerste Fransche divisie op 21 Mei belangrijke vor deringen en is nu dicht bij de Turksche loopgraven. De Turken werden teruggedre ven, waarbij zij 500 man verloren. Er werd een' wapenstilstand toegestaan om de doo- den te begraven. Meer dan 3000 lijken lagen dicht bij de loopgraven der geallieerden. Ook de territoriale divisie ging vooruit. Uit Athene vernam de „Daily Telegraph", dat naar de schatting de Turksche verliezen aan de Dardanellen 80.000 man beloopen. Een groot aantal gewonden wordt naar Smyrna en Anatolie gezonden. Te Konstan- tinopel is de stemming der Turken tegen de Europeanen zeer verbitterd. Onder het geringste voorwendsel worden personen gearresteerd. Op den 24en werd bij Galdeltonale twintig mijlen ten oosten van Tivano een gevecht geleverd tusschen Italianen en Oostenrijkers, die Italië wilden binnen dringen. Eenige honderden Oostenryksche Alpenjagers vielen daarbij in Italiaansche handen. Van het Oostelijk front meldde Petersburg officieel: Over het geheele front aan de Dubissa van Buubia tot Veleny hadden op 23 en 24 dezer levendige gevechten plaats. De pogingen van den vyand om tot het offensief over te gaan werden verhinderd en de tegenstanders leden door onze tegenaanvallen zware ver liezen. Aan het Galicische front van Jaroslau tot Przemysl werd de strijd Maandagmorgen aan beide oevers van de San hervat. Aan zienlijke troepenmachten die 23 en 24 dezer het offensief op het front Goussekouve- Kroukinitsja hervatten, werden door ons ar tillerievuur verstrooid. Bij Bourtsjitsje namen wy nog meer dan 1000 man gevangen, benevens twintig officieren. Bovendien veroverden wjj eenige machinegeweren en schijnwerpers Uit het Berlijnsche hoofdkwartier wordt gemeld: Een nachtelijke vijandelijke aanval op het westelijk oorlogstooneel tegen de nieuwe Duitsche posities ten westen van den vijver van Bellewarde werd gemakkelijk afgesla gen. Het aantal van de aan de Engelschen ontnomen machinegeweren is tot tien ge stegen. Ten Noord-Oosten van Givenchy gelukte het aan de gekleurde Engelsche troepen gisterenavond een vooruitspringend deel van de Duitsche voorste loopgraven te bemachtigen. 27 Mei. Yan gevechten op groote schaal tusschen Oostenrijk en Italië is tot nog toe niet veel sprake geweest. In Italië verwacht men dat zich uit verschillende deelen der wereld Italianen als vrijwilligers by het leger zul len voegen. Uit Zuid-Amerika alleen ver wacht hetniet minder dan 60.000. Uit Genève werd naar Engeland geseind, dat uit Insbrück een aantal geblindeerde treinen en vliegtuigen zyn aangekomen en dat de Oostenrijkers een aanval van de Valte- linie vreezend, koortsachtig bezig zyn de grens te versterken. Ook bevatte dit bericht de opmerking dat er zeer veel Oostenryk- sche soldaten deserteeren. De koning van Italië is naar het front vertrokkende Regeering heeft de blokkade afgekondigd van de Oostenryksche en Alba- neesche kust. In de laatste weken heeft de Engelsche zeemacht verschillende schepen verloren. Na de torpedeeriDg van de „Triumph" thans weer de „Majestic", welke, naar uit Constan- tinopel werd gemeld, voor Sed-el-Bahr in den grond geboord. Ook heeft er weer een nieuwe Zeppelin raid plaats gehad. Met Southend als mikpunt der bommen. De Zeppelin werd achtervolgd door vliegtuigen, maar ontkwam in Ooste lijke richting. Volgens het Parysche communiqué wer den nieuwe vorderingen gemaakt door de Engelschen bij La Bassée, terwijl vaste voet werd verkregen door de geallieerden op de heuvels noordelijk van de kapel Notre Dame de Lorette. Een Duitsch vliegtuig werd neer geschoten. Uit Petersburg werd officieel ge meld, dat de pogingen der Turken om bij de pas van Karaderbent tot het offensief over te gaan werden verhinderd, terwijl 200 kozakken 2 compagnien Turken neersabel den. Volgens een telegram uit Genua aan de „Lokal Anzeiger" verschenen Maandag drie Tauben boven Parijs en wierpen 18 bommen. De meeste projectielen vielen in het noorden en noordoosten van de stad. Ternauwernood ontsnapte de afgevaardigde Doizy, wiens landhuis in de voorstad Saroelles verwoest werd, aan den dood. Een en ander zou door de Fransche censuur zyn verzwegen. Paritculiere telegrammen uit Berlyn deel den mede, dat de vervolging der Russen na de inneming van Sanok en Lisko ge schiedde door Oostenryksch-Hongaarsche en Duitsche troepen welke in automobielen werden vervoerd. Op de lijn Rzeszow-Sanok- Lisko zouden meer dan 500 auto's met solda ten voorbijgesnord zyn. HetgrooteBerlynsche hoofdkwartier meld de, dat in weerwil van de totale mislukking op 25 Mei de Franschen hunne doorbraaks- pogingen hebben hervat tusschen Vermelles en den Lorettebeuvel. Zeer sterke strijd krachten werden op het smalle terrein van tien K.M. tot den stormaanval aangezet. Een buitengewoon groot aantal Fransche geval lenen lagen voor de Duitsche loopgraven. Verdere Fransche aanvallen werden in de laten avond tegen de linie Souchez-Neuville ondernomen. Bij het kerkhof Neuville ver schansten zich de Franschen, een kleine vijandelijke aanval bij Soiasons en het Pries- terboscü werd afgeslagen. Uit Berlyn werd aan de „Kölnische Zei- tung" geseind, dat het thans vaststaat, dat de Rijkskanselier in de Rijksdagzitting van Vrijdag verklaringen zal afleggen in verband met de Italiaansche oorlogsverklaring. De „Vossische Zeitung" vernam uit Ins- brük, dat den 25 Mei de bewoners van de stad Trient bevel hebben gekregen de stad te ontruimen. Vorst Bülow bracht gisternamiddag een bezoek aan den Rijkskanselier. Later ont ving hij o.a. een bezoek van den onder staats secretaris Zimmerman. De vorst blijft voor loopig in Berlijn. Plaatselijk JNieuw». iMlUÜKLHAUNIS- Door den burgemeester dezer gemeente werd ter kennis gebracht, dat het Kohier op bedrijf en inkomsten be lasting dienstjaar 1914/15 n° 6 aan deD ont vanger ter invordering is terhand gesteld. Te IJmuiden is binnen gekomen de vischsloep Theodora Emerentia sch. A. Jon- gejan met een besomming van f 1300. By een gehouden vergadering van leden van het Groene Kruis en Wykver pleging afdeeling Middelharnis en Sommels- dyk werd met algemeene stemmen de heer P. C. Cleyndert tot bestuurslid gekozen, terwijl werd herkozen tot bestuurslid voor het Groene Kruisen Wijkverpleging de heer P. A. Van Buuren. Het dochtertje van de weduwe van Dongen had het ongeluk een hoeveelheid kokend water over haar voet te krijgen, waaraan zy erge brandwonden bekwam. Donderdag lag het paard van Kr. Schel- lius dood in den stal. Bij het uitspannen viel het trekhout op de beenen van den hit van F. v. d. Weide, die daardoor op hol sloeg, hij werd aan het Zandpad tot staan gebracht. Donderdag sloeg de hit van S. Ga.z3.n aan den Langeweg op hol, hij kwam met de kar terecht in een grintbak waar het om kantelde en aan 't een en ander materieele schade veroorzaakte. Donderdag werden alhier de eerste drie varkens, door tusschenkomst van de Rereering, voor de slagers ter slachting aangevoerd. Door Ingelanden van den polder het Oudeland van Middelharnis is met algemeene stemmen herbenoemd tot bestuurslid de heer J. Timmers uit deze gemeente. Den WelEd. Zeergel. Heer Dr. P. C. Cleyndert alhier, is benoemd als deskundige in de le Keuringsraad van het 4e district Zuid-Holland. DIRKSLAND- Mej. C. P. J. Penning alhier behaalde Donderdag te Rotterdam de acte als onderwijzeres. MËL1SSANL Door stemgerechtigde inge landen van den polder Oud Melissaht is tot gezworen van dien polder gekozen de Heer J. Sieling. Tot leden van de schattingscommissie,, volgens de wet op de inkomstenbelasting zijn voor deze gemeente benoemd de heeren T. Kooman, L. van Beek, G. Joppe en L. Sieling. ÜERKINGEN- By publicatie is bekend ge maakt de aangebrachte wijziging in de ver ordening regelende de bepalingen omtrent het vervoer" van gestorven of uit nood ge slacht vee. De kiezerslijst met de aangevulde kie zerslijst dienst 1914 1916 is op den 15 Mei van kracht geworden tot den 15 Mei a. s. Afschriften daarvan zijn tegen betaling ver krijgbaar gesteld. Een goedevangst. De landbouwer D. D.K. alhier ving verleden week op één dag niet minder dan 32 ratten onder zyn kippenen varkenshok. Heden Dinsdag is alhier een aanvang gemaakt met het bakken van z. g. n. „Oor logsbrood." Naar men zegt moet het nog al vry goed in den smaak vallen. V. d. V. alhier had het ongeluk met zyn fiets naby de pastorie van den steilen dijk te fietsen, wat tengevolge haddatzjn fiets avery beliep. Hijzelf bracht het er goed af. GOEDEREEDE- Van den landbouwer D. B. alhier werd een rund dood in de weide ge vonden. Het vleescb is voor de consumptie afgekeurd. Dinsdag had de werkman K. Meijer alhier het ongeluk, zyn voet tusschen een balk en een boot zoodanig te klemmen, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Nadat door den gemeente-arts een voorloopig ver band was gelegd, is M. 's namiddags 2 uur per tram naar het Ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. De heer M. N. Leeuwe, onderwijzer aan de O. L. School alhier is geplaatst onder No. 2 op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer te IJselmonde. Op het Noorderstrand onder deze ge meente is hedeD voormiddag omhoog geva ren de blazerschuit SL. 2, bevaren door schipper Joh. Noordhoek te Stellendam, bezig zynde met de beoefening dei garnalen- visschery. Van de naby liggende sleepboot „Roode Zee" is hulp ingeroepen, doch deze kon geen verbinding met 't vaartuig beko men. De bemanning heeft inmiddels het vaartuig verlaten. OUDDORP. By den landbouwer W. v. d. Bok alhier brandde een strooklamp geheel af. Met behulp van vrouwen uit de buurt werd de brand gelukkig met emmers water gebluscht. Zoodoende zyn de gebouwen ge spaard gebleven, dank aan de dappere vrouwen. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 1 Juni benoemd tot opzichter by 's Ryks kustverlichting te Westhoofd alhier de heer A. Melcher. NIEUWE TONGE- Tot leden der schattings commissie voor de Ryks inkomstenbelasting in deze Gemeente zyn benoemd de heeren A. Dorst, K. Prince, L. Nelisse Lz. en B. van den Broek. Het Gemeenteverslag over 1914 is den Gemeenteraad aangeboden en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld. Door den Raad dezer gemeente is be sloten om het salaris van den telephoonkan- toorhouder met ingang van 1 Juli a.s. te verhoogen en alzoo te brengen op f 250 per jaar. Door H.H. Gedeputeerde Staten dezer provincie is goedgekeurd de benoeming van Dirk Breesnee als voorzitter van den polder Klinkerland. Door den Raad is met algemeene stem men besloten om aan H.M. de Koningin te verzoeken om het maximum der vergun ningen tot den verkoop van sterken drank in het klein voor deze gemeente terug te brengen van 6 op 4. In deze gemeente komt wederom een geval van besmettelijke ziekte Roodvonk voor en wel in wyk C No. 49 bewoond door J. N. Gemengd Nieuws. "WEENEN (Officieel). Het aantal van de by Przemysl ingebrachte gevangenen is tot 25.000 gestegen. 54 lichte en 10 zware stukken geschut, 64 machinegeweren en 14 minutiewagens werden buitgemaakt. De slag duurt voort. Bij een gevecht ten Noorden van den Weichsel werden 998 Russen ge vangen genomen. In Tirol ruktu een vyandelyke afdeeling in Condino (Judicarien) binnen. Aan de Kadin-pas vluchtten deltalianen bij de eerste schoten. Aan de grens van Oarente sloegen onze troepen vyandelyke aanvallen onder beduidende verliezen voor de Italianen af. Ten Oosten van Plocken vluchtte de vyand en liet zyn wapen achter. BERLIJN. Volgens een bericht uitEperjes hebben de verbonden troepen de spoorlijn bereikt, die Przemysl met Lemberg verbindt. PARIJS. De „Matin" meldt uit Lemans dat de kerk Notre Dame de la Couture, die een groote kunst-historische beteekenis heeft, in brand staat. De belendende prevee- tuur en het museum worden ernstig bedreigd. De brand kon nog niet gebluscht worden. De schade is zeer groot. HARDERWIJK. De isolatie van het inter- neeringskamp alhier wordt Donderdag weder opgeheven. Het verschijnsel van nekkramp heeft zich by één geval bepaald. De lijder aan deze ziekte is in zooverre hersteld, dat hy binnen enkele dagen het ziekenhuis zal kunnen verlaten. LONDEN, 26 Mei. (V.D.) DeRyndamvan de Holland-Amerika-ljn is in botsing ge komen met de „Joseph Guneo" bjj de kust van Nieuw EngelaDd. De kapitein seinde draadloos: „Vrees moet schip verlaten, mails medegenomen, geen passagiers om gekomen." De Cuneo keerde terug met passagiers en bemanning. (Het schip meet bruto 12527 en netto 1975 ton en is in 1901 gebouwd.) Nader seint men ons: Ruim 5 staat vol water, ruim 6 en machinekamer zyn lek kende. Men tracht het schip met behulp van het oorlogschip „Texas" naar New York op te brengen. Het Fransche hoofdkwartier publiceert een rapport over het geslaagde offensief van de Franschen tegen de Lorette-hoogte, ten noorden van Atrecht, waaraan het volgende is ontleend: De Duitsche generale staf hechtte buiten gewone waarde aan het bezit van deze hoogte. De bezetting had bevel gekregen de stelling tot den laatsten man te verdedi gen. De strijd ontwikkelde zich tot een grooten slag, die eindigde met een volkomen overwinning der Franschen. In den loop van het gevecht hebben wy ruim 3000 Duitschers gedood, wier Ujken geteld zijn; wy hebben duizend krijgsgevangenen ge maakt en een groote hoeveelheid oorlogs tuig vermeesterd. Door de verovering van de Lorette-hoogte hebben de Franschen een zeer belangrijk doel van hun offensief ten noorden van Atrecht bereikt. De Duitschers hebben tot. twee maal toe de bezetting afgelost, maar werden ten slotte verdreven. De prachtige bezitting met kasteel en park Cattaio aan de spoorlijn Venetië- Bologna, toebehoorend aan de erfgenamen van den vermoorden aartshertog Frans Fer dinand, is volgens de Corriere della Sera door driedruizend boeren bezet, nadat de oude bewaker van het kasteel hardnekkig had geweigerd de Italiaansche vlag te hij8chen. De volksmenigte rukte de ijzeren hekken neer, drong alle kamers binnen en hield in de zalen en op de terrassen vreug dedansen, doch verwoestte niets. Toen 's avonds karabiniers aankwamen, gaf het volk hun het kasteel over. De jongste zoon van den bekenden Hon- gaarschen staatsman Kossuth, die terwyl de heele familie Kossuth naar Hongarije was teruggekeerd, in Italië bleef, Italiaansch staatsburger werd en ongehinderd verder te Tury'n had kunnen leven, is uit vaderlands lievende overwegingen naar Hongarije te ruggekeerd. Eenige Italiaansche vlieg-officieren zyn, naar de Petit Journal meldt, te Parijs aan gekomen om vliegtoestellen die in Frankrijk voor Italië zyn aangemaakt, in ontvangst te nemen. Majoor Moraht in het Berliner Tageblatt: „Ernstig en verbitterd zal de stryd op het zuidelijk gevechtsterrein worden. Ook daar zal het niet met vliegend vaandel ter over winning gaan en goede berichten zullen door slechte worden afgewisseld. Maar het vertrouwen behoeft daarom niet te wankelen bij legers en volkeren, die de zwaarste vuur proef reeds hebben doorstaan". Een correspondent van de Times in Noord- Frankrijk meldt: Onze linie van Festubert naar Richebourg l'Avoué is recht gemaakt en wy hebben loopgraven op deu vyand veroverd ten O. van La Quinque Rue eD Rue d'Ouvert. Die loopgraven, welke door ons artillerie vuur vernield waren, waren prachtig in beton uitgevoerd. Zy waren voorzien van electrisch licht en waaiers om de lucht te ververschen, en het water werd weggepompt door een machine, die ook door den elee- tri8cben stroom gedreven werd. De noodige kracht werd verkregen uit kolenmijnen in het district La Bassée. In een loopgraaf profiteerden onze manschappen eenige uren lang van het electrische licht, maar later verbrak de vijand de verbinding en werd de stroom afgesneden. De meeste loopgraven waren met machi negeweren voorzien, die op een cementen onderlaag in beton-kazematten waren onder gebracht. Het St. Petersburgsche blad Den bevat het verslag van een gesprek met Sazonof, waarin hy nadruk legde op het buitengewone gewicht van Italië's besluit om Oostenrijk den oorlog te verklaren en de hoop uitsprak dat zyn meegaan met de Entente het einde van den oorlog zou verhaasten. De betrek kingen tusschen Servië en Italië waren, volgens hem, zeer vriendschappelijk en de vroegere vrees van Servië was volkomen ongegrond geweest. Rusland zou in zijn plicht te kort geschoten zijn, als aan Servië niet een uitgebreiden toegang tot de Adriati- sche Zee verzekerd was. Het gerucht, dat Rusland voornemens was aan Italië de ge heele Dalmatynsche kust te geven, was on gegrond. Servië zou goede havens krijgen en zijn verlangen naar een toegang tot de zee zou ten volle bevredigd worden. Sazonof zeide overtuigd te zyn, dat, onver schillig wat er gebeurt, Bulgarije zich niet by Ruslands vijanden zal aansluiten. Gewagende van do geruchten over een afzonderlijke vrede zeide Sazonof: „Erzjjn herhaaldelijk balletjes van opgegooid en niet alleen door Oostenrijkop al die voorstellen is echter maar een woord mogelijkeen afzonderlijke vrede is iets onmogelijks. Te New York zyn, volgens den correspon dent van de Times, statistieken openbaarge maakt, die de ontzaglijke toeneming van den Amerikaanschen uitvoer naar Skaudi- navie en Nederland uitwijzen. In enkele gevallen bedroeg de uitvoer het tienvoudige van dien gedurende dezelfde maand van liet vorige jaar. Het is zeker, dat Duitsch land uit Skandinavië voorraden van allerlei aard krijgt. Lubeck en Stettin zijn nu de grootste havens in Duitschland. Volgens de Tribune, pochen de Duitschers erop, dat onlangs honderd scheepsladingen met levensmiddelen naar Skandinavië ge zonden en daai naar Duitschland overge laden zijn. Malmö is de bestemming van de meeste schepen. De Duitschers gaan volgens den volgenden regel te werk: „Indien de goederen aan Amerikanen be lmoren en naar een neutrale haven geconsig neerd worden, zullen de Franschen en de Engelschen ze ongemoeid laten." Men beweert zelfs, dat de Duitschers er in slagen, groote hoeveelheden goederen, die voor Duitschland bestemd zyn, met Engelsche schepen naar Skandinavië te zenden. Uit New York wordt aan de Daily Tele graph over dezelfde kwestie geseind, dat daar een breed opgezet plan om Duitschland uit de Ver. Staten geregeld van voedsel te voorzien is ontdekt en verijdeld. Intusschen hebben reeds verscheidene scheepsladingen geconsigneerd naar Maimö in Zweden, Duitschland bereikt. Als gevolg van het torpedeeren der Lusitania is het uitgelekt; Amerikanen, die tot dien tijd hadden mee gewerkt, hebben uit verontwaardiging over die daad niet alleen hun medewerking ge staakt, maar ook ruchtbaarheid aan 't ge beurde gegeven. Omtrent den toestand van den Koning van Griekenland heeft het Grieksche gezant schap te Berlyn een Dinsdagmiddag uit Athene verzonden telegram ontvangen, vol gens hetwelk de chirurgien het wondkanaal hebben onderzocht en vastgesteld, dat de uitstorting zich rijkelijk en regelmatig ver deelt. De temperatuur was 37.3. De jongste regeeringsbulletins over een achteruitgang van den toestand sloegen op den toestand drie dagen geleden. De bezoldigde bestuursleden van de vak- vereening der havenarbeiders, in het district Swanaen, hebben gestaakt, omdat hun eisch tot loonsverhooging door den uitvoerenden raad was afgewezen. Engelsche torpedo-jagers troffen gisteren ochtend een Duitsche Taubë dryvend in de Noordzee aan. Twee man, een offlieier en zijn mechanicien, die negen uur lang in het water hadden doorgebracht, werden gered. Het vliegtuig werd in den grond geschoten. De luchtvaarders zeiden, dat zy wegens een gebrek aan den motor hadden moeten dalen. Ruilhandel. Een rijwielhandelaar in Friesland heeft nog 180 fietsen te ontvangen van een fabriek in Duitschland. De karretjes zyn voor afzen ding gereed, maar Duitschland wil ze niet doorlaten, dan tegen vergoeding der waarde

Onze Eilanden | 1915 | | pagina 2