OMzE EILANDEN VAN 22 MEI 1915. en verstompt en zoo allengs de halfkrank zinnige bedelaar geworden. En nu, idioot, wanhopig, kwam hy altijd weer de zilverstukken zoeken, die hy vroe ger had weggeworpen. Wy hadden medelijden met hem en ver zonnen iets om hem te onttrekken aan deze manie, die zoo verschrikkelijk voor hem moest zyn. My'n vader, zyn vriend en wij, jongens, legden allen eenige rijksdaalders byeen en wy begroeven die onder het slyk, waar hy dien zelfden middag nog kwam zoeken. Hij kwam, brommend als gewoonlijk, ging de trap af, zocht en vond de geld stukken I Hy bekeek ze om en om in zyn handen, wiep het hoofd achterover en barstte in schaterend gelach uit. Toen zocht hy niet meer, klom de trap weer op, ging on9 voorbij steeds lachend en liep hard weg. Sedert hebben we hem nimmer terug gezien in Domburg. DE OORLOG. 19 Mei 191-5. Omtrent Italië geen bepaald nieuws. Uit alle deelen van Italië komen berichten in van betoogingen vaninterventionisten. Aan de soldaten, die weder onder de wapenen zyn geroepen, en den vertrekkenden troepen werden ovaties gebracht. De rede die gisterenmiddag door den rijks kanselier te Berlijn in den Rijksdag is ge houden, wordt in politieke kringen druk besproken. Men beschouwt de redevoering als een laatste aanmaning tot Italiö en wacht met spanning af welken indruk deze rede en de daaraan medegedeelen concessies van Oostenrijk, in Italië zullen maken. Men acht het voorts zeer karakteristiek dat de heer von Bethmann-Hollweg, evenals Graaf Tisza zulk3 in zijn rede deed, nog spreekt van den bondgenoot Italië en van de bonds- vereeniging tusschen de drie naties. Naar de „Franf. Ztg." meldt, zou de „Stampa" beweerd 'nebben, dat Italië op zyn laatste Donderdagmorgen aan de „Centrale mogendheden den oorlog zal verklaren. Gelijktijdig zal het kabinet met eenige mi nisters zonder portefeuille worden aange vuld. Het Parysche communiqué meldde, dat er sedert Maandagavond onafgebroken regen heerscht en dikke mist, waardoor alle actie verhinderd werd; ook het artillerievuur was zeer zwak. De Engelsche admiraliteit hield het Turk- sche bericht omtrent de vernietiging van de „Ke 2" voor juist. Generaal Gouraud, zoo meldde een bericht uit Parijs, is by de Dardanellen aangekomen, en heeft het op perbevel over het Fransche espeditiecorps aanvaard. Belangrijk was het bericht, dat, naar de „Pall Mall Gazette" mededeelde, Lord Fisher, eerste zeelord der admiraliteit! ontslag genomen heeft. Het ministerie zou ook gevallen zijn en een coalitiekabinet van conservatieven en liberalen gevormd zijn. De correspondent van de „Temps" seinde uit Dedeagatch, dat het thans vaststaat dat de Turken gedurende de laatste krijgsver richtingen ontzettende verliezen hebben ge leden. Alleen bet aantal gesneuvelden wordt op 20.000 geschat. Constantinopel is vol ge wonden. Enver Paclia doet al het mogelijke om nieuwe veraterkiugstroepen voor Gallipoli samen te stellen en een groot deel van het garnizoenü,van Constantinopel is aan boord yan transportschepen naar de Dardanellen gevoerd. De bezetting van Adrianopel is grootendeels naar Kechan overgebracht, waar zy zich verschanst teneinde het voort- dringen der verbondenen in Zuid-Thracie tegen te gaan. Uit Constantinopel werd officieel gemeld, dat aan het Dardanellenfront gisteren geen verandering heeft plaats gebad. De schepen der geallieerden beschoten van uit zee de Turksche batterijen aan den ingang van de zeeëngte, volgens het bericht uit Constan tinopel zonder succes. In het Engelsche Parlement zeide Lord Kitchener, naar aanleiding van bet gebruik van gassen door de Duitschers, dat de En- gelschen en Franschen besloten waren, soortgelijke middelen aan te wenden ten einde te voorkomen dat de Duitschers van een oneerlijk verkregen voordeel zouden party trekken. De heer Geir Thorsteinsson, een IJslander, deelde aan de New-Yorksche bladen mede, dat binnenkort een nieuwe stoomvaartlijn het verkeer tusschen Reikjavik en New- York zal onderhouden. Het eerste stoomschip zal zoo spoedig mogelijk vertekken met een lading bokking, wol en schapenvleesch. Op de terugreis zal het van Amerika naar IJsland graan, vruch ten en andere goederen vervoeren, welke voorheen door Noorsche schepen naar Reik- javik verscheept werden. 20 Mei. Terwijl we deze regelen schrijven, is omtrent de beslissing van Italië nog niets bekend. "Wat ons binnen de vier en twintig uren daaromtrent nog bereiken kan, hebben we af te wachten. Volgens een bericht uit Rome liep heden reeds het hardnekkige gerucht, dat Prins von Bülow en baron Macchio reeds hun passen hebben gevraagd. Uit Genève meldde men, dat de vader landslievende manifestatie, welke Maandag avond te Rome op het kapitool plaats had, buitengewoon indrukwekkend was. Tien duizenden mannen en vrouwen van alle klassen, uit alle standen, vulde bet plein en omliggende straten. Ontelbare vlaggen en vaandels wapperden boven de hoofden. Prins Colonna, de Burgemeester van Rome, omgeven door het geheele gemeentebestuur hield een patriotistische gloeiende redevoe ring. Onder overweldigende geestdrift overhan digde vervolgens de afgevaardigde Podrecca aan Prins Colonna het zwaard van Nino Boxio als geschenk aan de stad Rome. Volgens de „Messagero hebben de konin gen van Engeland en Italië dezer dagen hartelijke telegrammen gewisseld. Uit Bukarest werd aan de „Secoio" ge seind dat in politieke kringen verluidt dat Italiö de Rumeensche Regeering heeft doen opmerken dat hare uitvluchten gevaarlijk zyn. Italië beschouwt zich vry van alle vroegere verplichtingen tegenover Rumenië, indien Rumenie zich niet op het overeengekomen oogenblik in beweging stelt. De Londensche bladea bielden zich heden druk bezig met kabinets-formatie en deden allerlei voorspellingen over de samenstelling van de nieuwe nationale regeering. Men is overtuigd dat alle Ministers ontslag aan boden in den oprechten wensch om de taak van Asquith by de reconstructie van liet Kabinet te vergemakkelijken. Lord Fisher was gisteren op de admira liteit voor het eerst weer sedert de geruch ten over zijn aftreden. De Arbeidersparty verklaarde in't Lager huis, dat zij de uitnoodiging om in het nieuwe Ministerie vertegenwoordigd te wor den, zou aannemen. Naar de „Morning Post" uit Budapest vernam, zou te Konstantinopel een samen zwering zyn ontdekt om de Turksche minis ters en de Duitsche officieren te vermoorden en den intocht der geallieerden te verge makkelijken. By het complot zouden veel Grieken betrokken zyn. Volgens bet officieele Parysche commini- qué hebben de Duitschers in den nacht van 18 op 19 Mei getracht een aanval te doen tegen het Priesterwoud, welke terstond door de Franschen werd afgeslagen. Gedurende den dag van den 19en had geen actie plaats op eenig punt van het front. In den nacht van 19 op 20 Mei is niets byzonders voorgevallen. Het Peterburgsche communiqué deelde mede, dat de Russische frontlijn in de streek van Shwali een be langrijk eind ten westen hiervan loopt. In Galicie mislukten de pogingen der Duitschers gericht tegen de Russische stellingen ten oosten van Droholycz. Het Berlynsche officieele nieuws bevatte do vermelding van Duitsche vorderingen op den Lorette-heuvel. Tusschen Maas en Moezel was bet artil leriegevecht bijzonder hevig. Tegen den morgen gingen de Franschen ten oosten van Ailly in een breed front tot den aan val over, die overal gedeeltelijk in een ver bitterd handgemeen werd afgeslagen. Van het oostelijk oorlogsterrein: Met de uit de linie Shagori Fraunenburginopmarsch gemelde strijdkrachten is het tot geen ge vechtswerkzaamheid gekomen. Aan de Du- bissa werden Russische aanvallen afgesla gen, 900 gevangenen en twee machinege weren vielen in onze banden. Plaatselijk Nieuws. MIDDELUARNIS. Te IJmuiden is binnen gekomen de viscbsloep Albatros sch. J. de Waard met een besomming van f 1130. De heer B. Qroeneveld ten Katen, Amb tenaar ter Secretarie alhier, is als zoodanig benoemd te Spykenisse. De schippersknecht J. S. die eenigen tijd geleden, zich schuldig maakte aan weder- spannigheid, hoorde Donderdag jl. daarvoor dagen gevangenisstraf tegen zich eischen. Door den Gemeenteontvanger van Middelharnis is bekend gemaakt dat de uitbetaling der Militie- en Landweervergoe ding op Woensdag 26 Mei 1915, niet des middags zal plaats hebben maar des avonds van 6J/a tot 8 uur. GOEDERENDE- Door de stemgerechtigde Ingelanden van den polder „De Generale Dykagie van Stellendam" is besloten, de jaarwedde van den heer F. C. Goekoopals secretaris-penningmeester met f 200 te ver- hoogen en alzoo te brengen op f 700. Ter verkrijging van eene publieke telefonische verbinding van de gemeentekom met het havenhoofd heeft de visachersver- eeniging „Ons Belang" alhier zich per adres gericht tot den Directeur-Generaal der Poste rijen en Telegraphie. Tot Heemraad van den polder „Roo- klaasplaat onder deze gemeente is benoemd de heer D. Lodder alhier. Dit jaar zyn alhier als Raadsleden aan de beurt van aftreding de heeren Joh. Koeteeuw en L. van der Wende Tzn. De heer D. Breen alhier is benoemd tot Heemraad van de polders „Oud- en Nieuw-Westerloo en de Nieuwe Oostdyk". Gemengd Nieuws. LIVERPOOL. (VD). 19 Mei 1915. Het stoom schip „Drumcree" is gisteren bij de kust van Cornwall door een Duitsche onderzeeër ge torpedeerd. De bemanning werd door een Noorsch stoomschip gered. CAIRO. (VD). 19 Mei 1915. Officieel wordt gemeld dat de positie der Engelsch-Franscbe troepen aan de Dardanellen met den dag gunstiger wordt. De Ghurka's wonnen op 12 Mei een halve myl terrein terwijl de Lancashire troepen in de nachten van 16 en 17 Mei belangrijke vorderingen maakten. Onze houwitsers vernielden Turksche muni tiewagens, verschillende loopgraven en op stelplaatsen voor nieuw geschut. De Belgische Legerbode bevat een artikel over het sluizenstelsel van Nieuwpoort, dat sinds 4 November zulk een belangrijke rol heeft gespeeld in de verdediging van het Ysergebied. Het verbindt in waaiervorm vijf kanalen met de havengeul van Nieuwpoort Vladsloo-Ambachtsvaart, de Burgscbe vaart, Nieuwerdammerkreek, de Veurne- Ambachtvaart en het Veurnsche kanaal. Op al die vaarten en kanalen komen bovendien tal van beekjes en slooten uit. De plannen voor deze sluizen werden in 1876 vervaardigd door den ingenieur Pieter de Mey en de uitvoering der werken eischte 200,000 gulden. By het ontwerpen dier sluis werken is nimmer gedacht, dat zij ooit zou den dienst doen om een onoverwinbare waterfort te scheppen, waarop een modern leger zou stuiten. Het doel der sluizen was het zeewater te keeren en de invloeden van eb en vloed op den stand van het binnen water te ondervangen en de gelijkmatige, geregelde afstrooming van de Vlaamsche riviertjes te bevorderen. Thans hebben de uit een oogpunt van waterbouwkunde merkwaardige sluizen een rol gespeeld, die hen ook in de krijgskunde beroemd maakt. „De Duitsche nederlagen op de Yser -1 zegt het blad hebben wezen, dat 2pj niet alleen een moderne vesting waren tegen de overmachtige zee, maar ook tegen het machtigste leger dat ooit ter been werd gebracht." Kupferle, de Duitscher, die thans te Lon den voor liet Hooggerechtshof terechtstaat wegens verspieding, was den 4den Februari met de Arabic van de White Star lijn uit New-York vertrokken en den léden te Liver pool aangekomen. Hy gaf zich uit voor een Amerikaan, had ook een Amerikaansche paspoort en beweerde naar Engeland te gaan om handel in wollen stoffen te drijven. Den 15den Februari vertrok hy uit Liver pool naar Dublin (hij bad gezegd dat by naar Londen ging) en postte voor zyn ver trek een brief aan „iemand in een onzijdigen staat." In leesbaar schrift bevatte de brief niets anders dan het bericht van zyn aan komst, doch de censor ontdekte, dat met onzichtbare inkt tusschen de regels ge schreven was. Bij ontcijfering bleek, dat de schrijver in het Duitsch mededeelingen gaf over Engelsche oorlogschepen, die hij op reis van Amerika had gezien. Hy noemde hun namen en de plaats waar zij zich be vonden. Verder gaf hij inlichtingen over het Engelsche expeditieleger, de uitrusting daar van en de data, waarop waarschijnlijk nieuwe troepen naar Frankrijk zouden vertrekken. Daar de brief was geschreven op papier met een bedrukt hoofd ten name van bekl., is deze den 19den Febr. gevangen genomen. Dezer dagen, den 8sten Mei, is op hem nog een andere brief, ook met onzichtbaren inkt geschreven, gevonden, waarin hij aan een vriend bizonderheden over den loop van den oorlog mededeelde en o.a. schreef: „Het gas moet groote uitwerking hebben en de Engelschen volstrekt niet smaken. 'L Doet hen braken alsof zy zeeziek waren. Het doodt zeker, en als de oorlog nog wat duurt, zullen er heel wat door omkomen." De procureur generaal leidde uit dezen brief, dien bekl. op een of andere wijze aan zijn vriend dacht te doen toekomen, af, dat bekl. een Duitsch soldaat is en aan het front is geweest. Servië. Het begin van den oorlog in Mei. Men schrijft aan de N. R. Ct. Het is naar aanleiding van Fransche ge gevens, dat wij voor eenige maanden de berekening maaktenwanneer de oorlog tot Juni duurt, zal dit voor Frankrijk beteekenen het verlies van anderhalf millioen mannen. Zoude deze berekening te matig zyn? Een van onze Nederlandsche oorlogscorrespon denten heeft in Frankrijk een onderzoek ingesteld en kwam op een bepaalde plaats tot het volgende resultaat: ongeveer 65 pet. van de mannelijke bevolking der plaats waB gemobiliseerd. Daarvan had reeds meer dan de helft door het vijandelijk lood of door ziekte in den oorlog den dood gevonden. De correspondent was juist onlangs in Frankrijk na de krachtige poging tot door braak by Atrecht enz. Men schatte het aan Fransche zijde geleden verlies op 100,000 in één week. Bij de schatting van een verlies van anderhalf millioen tot Juni is een ge middeld verlies van 5000 man per week als basis voor de beiekemng genomen. Dit cyfer was indertijd van Fransche zijde gesteld. Wy spraken dezer dagen iemand, die dag en nacht doorreizende, van den leant van Servië ons vaderland had bereikt. „Hoe staat het met den oorlog daar?" vroegen wy. „Er wordt geen oorlog met Serviö ge voerd" was het antwoord. „Er is geen Ser visch leger meer". Wy kregen de volgende toelichting: In Servië heerscht cholera en typhus, heerscht gebrek aan alles. De bevol king sterft. Er is geen voldoende voedsel, er zyn geen geneesmiddelen, er zijn geen verplegers. De zieken en stervenden liggen verlaten en onverzorgd, de dorstenden smee- ken vergeefs om een laatsten verfrisschen- den dronk water. Op vele plaatsen blyven de dooden onbegraven liggen en verpesten de omgeving. Geen beschermend legerwaakt meer aan de Servische grenzen, maar de grijnzende Dood schrikt ieder terug. Geen Oostenryksch bevelhebber zal het wagen zyne manschappen Serviö binnen te leiden". Het is ons natuurlijk niet mogelijk de juistheid van dit beeld te controleeren, de vraag te beantwoorden of en in hoeverre de fantasie rol heeft gespeeld by de verhalen, die tot onzen reiziger doordrongen. Laat alles overdreven zyn. Toch mogen wy stellig aannemen dat een gevaarlijke haard van besmetting van de zijde van Servië dreigt. In Engeland heeft men gezegd: „deoor log zal in Mei beginnen, d.i. de oorlog in zyn volle verwoestende kracht". Zou dit waar kunnen zyn in anderen zin dan waarin de zoo sprekenden het bedoelden? Zoude er een andere, machtiger macht gereed staan om het werk van vernietiging over te nemen, hetwelk de zwakke mensch met zijn kanon nen te langzaam verricht? Wanneer straks Italiö het zwaard trekt eD te midden van de zomerhitte de doodende bacillen in de ver zamelde legers een gemakkelyken buit vin den, zal dan niet het lot van Servië ook het lot van Italiö worden Zal dan van het Zuiden niet het overige Europa met den dood en verwoesting worden bedreigd? Een oorlogsdelirium vaart over Europa en tast ook vooral de schrijvers aan. Man nen, die rustig aan hun schrijftafel zitten en een sigaar rooken zoodra de zon schijnt in den tuin de bloemen bewonderen. Die vreedzame burgers spuwen oorlog, zoodra zij de pen in den inkt steken. De een heeft het over de schoonheid van den oorlog, over de goede eigenschappen die er door kunnen worden gekweekt, over het kleine en nietige dat er door kan worden opge ruimd. De ander waarschuwt tegen valsche zachtzinnigheid. Er moet meer en krachtiger gevochten worden. Eerst daarna kan een duurzame, gezonde toestand ontstaan. Beide categoriön van deliriumlijders gaan uit van een bron van waarheid, docb met hun fantasie zich zoekende te verheffen boven de menigte, worden zij onwillekeurig omlaag gehaaldbeperkt zich hun blik tot de studeerkamer, waarin zij schrijven; tot den tuin, waarin zy wandelen. Zy putten uit hun kranke verbeelding in plaats van uit het werkelijk leven. De oorlog ban zeer zeker onder bepaalde omstandigheden voor sommige kwalen een genezende kracht zyn. Altijd echter by zekere homoeopathie ten aanzien van de dosis der geneesmiddelen. Een kleine dosis kan den hartslag opwekken, een groote dosis doet het hart stilstaan. Er is gevaar dat Europa terugkeert in het tijdvak van de pest in de Middeleeuwen, dat besmettelijke ziek ten werken als de „Zwarte Dood" van toen, sparend vriend noch vyand, jong noch oud, de menschen, die elkaar bestreden vereenigd in een gemeenschappelijk sterfbed. Is er geen gevaar dat de rol van West- Europa ten einde loopt? Reeds ziet de ban kier van de wereld (Londen), dat de welwil lende vriend over zee (New-York) in stilte de geldzaken overneemt. Zal na dezen oor log, na de vernietiging door cholera en typhus, na het uitsterven van een groot deel der bevolking Europa nogdanger een leiden de rol kunnen vervullen? Uitvoer van erwten. De ministers van oorlog en van Landbouw, nijverheid en handel brengen ter kenni3, dat vergunning zal worden gegeven voor den uitvoer van groene erwten, onverschillig van welke Boort. Aanvragen daartoe dienen te worden ge richt tot laatstgenoemden minister, doch kunnen niet in overweging worden geno men, alvorens van de verplegingscommissie tn de stelling van Amsterdam de mededee- ling is ontvangen, dat de aanvrager voor zyne rekening eene hoeveelheid groene erw ten of wel capucynererwten binnen de stel ling van Amsterdam heeft opgeslagen, gelijk aan ten minste 1/3 (in gewicht) van de hoe veelheid erwten, waarvoor vergunning tot uitvoer wordt aangevraagd en voorts, dat daarby de volgende voorwaarden zijn in acht genomen. De in Amsterdam op te leggen partyen erwten moeten zyn in 1914 in Nederland geoogst, van eerste qualiteit, goed machinaal geschoond of met de hand gelezen en puik kokend; zij moeten worden opgeslagen in een der by de Nederlandsche Bank geaccre diteerde veeraen binnen de stelling van Amsterdam, een en ander ten genoegen van genoemde Yerplegingscommissie. Voorts verplichten de aanvragers zich de opgeslagen partyen op ieder gewenscht tijd stip af te staan aan het Ryk, tegen onder staande prijzen, gerekend per 100 K.G., bruto voor netto: machinaal mot do hand geschoond, golozon. capucyuer-erwten f 19.— f 21.— kleine groene kookerwten „16.— 18.— schokker-en kroonerwten 15.— 17.— Ten einde nakoming van de hierboven vermelde voorwaarden te waarborgen, wor den de ceduls der op te leggen partijen erwten tegen bewijs van ontvangst afgege ven aan genoemde Yerplegingscommissie. De ten aanzien van de op te leggen erw ten aan te gane verbintenissen zijn geldig tot en met 81 October. Wanneer aan bovenstaande voorwaarden is voldaan waartoe belanghebbenden zich rechtstreeks tot de Verplegingscom missie in de stelling van Amsterdam (bureau Bur gerweeshuis, St. Luciensteeg aldaar) kunnen wenden kan een aanvraag om vergun ning tot uitvoer van groene erwten by den minister van landbouw, nijverheid en handel worden ingediend onder opgave van: groote der party in gewicht; plaats van inlading; naam en woonplaats van den ontvanger; het te passeeren grensstation. Na verkregen vergunning tot uitvoer dient de inlading te geschieden onder toezicht van douane-ambtenaren in waggons of sche pen, die voor verzegeling vatbaar zyn. De geldigheid der te verleenen vergunnin gen tot uitvoer van groene erwten vervalt op 1 Juli. (St.ct.) pantserplaten enz. voor een gofl deel uit Elswick en Barrow ontvangen. tenmin ste vier linieschepen, die pas jreed zyn gekomen of nagenoeg gereed rJp, zyn de onderstukken van de kanonnen J Engeland gemaakt. Houwitsers en vestinggeschiAan de Ita lianen zijn gemaakt in een Engeihe fabriek te Pozzuoli, waar gewezen amlinaren van de Engelsche departementen va oorlogen van marine adviseurs zyn. Als er ooit eenige kans voor ka geweest, dat Italiö tegen de Entente Ju vechten, zegt Newbold, zou de Franse noch de Engelsche regeering Italië oraeze en an dere manieren aan zyn bewapjing hebben meegeholpen. Merkwaardig, zegt h|j verda zyn de be trekkingen geweest tusschen Engelsche wapenzaken en de Italiaansje marine. Yan 1878 af aan heeft Italiö verzijn vloot van Engelsche maatschappijen'gehangen. Tot een jaar of tien geleden hac^nnstrong Whitworth het monopolie. Aan het slot van zijn artikeljegt New bold: „Wat anders kan iemajj van dit relaas van dertig jaren van dubbq'artigheid maken, dan dat Schneider en Cha|]on-Com- mentry (makers van het Depft-kanon), Armstrong Whitworth en VickÊ met de Fransche on de Engelsche regeei^ hebben samengewerkt om de Italianen houden binnen den kring van de diplomatie der Triple Entente en ze te wapeneryoor den strijd tegen bun schijnbaren bon^enoot?" De oorlogscorrespondent van de issische Zeitung in Oostenrijk geeft de olgende beschrijving van den nieuwen i'uwitser van 42 c.M. Voor het transport wordt een bruikt, die alle benoodigdheden m< het fundament, de draaischijf, het kraan en de munitie. Men in, ge- ïeemt, ntser, twee dagen noodig om het kanon op tefcellen. Tegen vliegers moet het uiterst zo gemaskeerd worden.Eens werd de h( vitser door eeo vlieger ontdekt. Onmiddel vuldig ROME. In de Kamer legde Salandra he denmiddag na een lange verklaring een wetsontwerp voor, dat ten doel heeft de regeering buitengewone volmachten toe te kennen. De Kamer ontving de voorstellen met groote geestdrift en met den roep „Leve de oorlog". Tusschen een brug beklemd. Men meldtons uit AmsterdamHet stoom schip „Jan Pietersz. Koen" van de maat schappij „Nederland" is hedenmiddag tus schen de steenen muren van de Mariniers- brug bekneld geraakt. Nadat twee booten van de maatschappij „Nederland" gedurende geruimen tijd ge poogd hadden het groote schip vlot te krij gen, slaagden zy hierin tenslotte, waarna de „Jan Pietersz. Koen" naar het Oosterdok werd gesleept. Aan de brug werden de leuning en de steenen muren niet onbelangrijk beschadigd. De wapeningen van Italië. In een artikel van de Manchester Guardian staat te lezen, dat het veldgeschut der Ita lianen voortreffelijk is. Bet is van Fransche vinding en volgens vele vakmannen nog beter dan het vermaarde 75 m.M.-kanon van het Fransche leger. Het Italiaansche leger is nu voorzien van ten minste honderd batterijen van zes stukken van datDeport- geschut. Daar heeft Italië in 1910 24 millioen gulden voor uitgetrokken, schrijft Walton Newbold, schryver van The War Trust Exposed, in de Labour Leader. De stukken zijn grooten deels of alle gemaakt in de fabriek van Yickers-Terni bij Spezia. De fabrieken van Vickers te Sheffield en Barrow hebben er waarschijnlijk ook veel voor geleverd. Voor zyn vloot heeft Italiö kanonnen 1 wev- sporen gelegd en daarlan^ werd 's nachts het geheele toestel zywacts het bosch ingeschoven. Dat was een b enge- wone prestatie by het gewicht vanfiet ge schut. Er kan zeer snel mee gevuurd torden. Voor een schot is niet meer dan twoininu- ten noodig. De projectielen hebben dlemaal het gewicht van die der 30.5 cedmeter mortieren. Zy zyn zoo groot als een woon soldaat. Het fundament van den hetwitser is bijna twee meter diep. Daarop i ;t een krans van reusachtige kogels, waatop het affuit draait. En daarop ligt dan d( gewel dige loop. Een kraan, die op sporei loopt, doet dienst by het opstellen. Het aftfbieten geschiedt met een touw. Het is da artille risten verboden daarbij omhoog ti (kijken, omdat bet lange, sterk lichtende aondings- vuur hevig verblindt. In den nacht van het Russische neuwjaar heb ik een schot op Tarnow zienafvuren. Seconden lang was het breede dal verlicht door den vuurstraal. De knal van Int schot is zeer diep en daarom voor mensden niet onaangenaam. Op dood materiaal cafent de luchtdruk echter een vernielende uiw erking uit. Een zestig meter van het tanon af staande munitiewagen werd zwaar'bescha- digd. Alle wanden ervan ingedrukt en g kraakt. Italië. De Kölnische Zeitung herinnert, dat de Corriere della Sera heeft gemeld >n vol houdt, dat het ministerie Salandra c n 24en April met de Entente-mogendhec n een verdrag is aangegaan, waarbij Italit linnen de maand, dus uiterlijk op 24 de: r, aan den oorlog zal deelnemen. Voorts beweerde het blad, dat I: liö op 5 dezer uit het drievoudig verbond getre den. Het zou dan elf dagen lid in dat verbond zijn gebleven, ondanks de vyplich- ting om zijn bondgenooten te beoqjlogen. Maar de Kölnische Zeitung meld den 17den dezer in een telegram uit terlyn, dat daar geen opzegging van het vftbond was ontvangen, en de rijkskanselier 1 emde den 18en Italië nog den bondgenot van Duitschland en Oostenryk. Daaruit t kt de Köln. Ztg. de slotsom, dat Italië h drie voudig verbond niet had opgezegd. Naar de Tagliche Rundschau vertel heeft de Klein-Aziatische stad Konia in van haar tapijtweverijen een kostbaartapijt laten knoopen als geschenk voor Enden burg. Het eigenaardige kunstwerk een groot veld aan de rechterzij ilt in een nauwkeurige landkaart van het Masonsche gebied voor, met de provincies Ponheren en Oost-Pruisen en de bezette Ru sche goevernementen. De namen zijn er het Duitsch in Latynsche letter op aangdpven. In den linkerhoek prykt in sterke 1 uren het goed getroffen portret van den ve heer, omgeven door een krans van eik iloof. Daaronder twee Duitsche soldaten m in arm. De opdracht „Aan Hindenburg is in het Duitsch en in het Turksch. De Belgische oorlogscorrespondent in de Tyd meldt: Het bericht over het vormen vi een Belgisch expeditiekorps naar de Dards filen kan ik bevestigen. Echter zal liet koi (uit sluitend gevormd worden uit vrywiugers. Ashmead-Bartlett, de Engelsche oojogs- correspondent, wiens levendige en ffctas- tische berichten men zich nog uit dd Bal kan-oorlog herinnert, geeft in een lalom- menlang telegram aan eenige Eng sche bladen, dd. 16 dezer, een beschrijving vin het gevecht op het schiereiland Callipolic 6—8 dezer. Doel van den aanval van de verboden troepen was de vermeestering van öeiiAchi Baba, den berg vlak ten Noorden va Sidil Bahr, en van het dorp Krithia. De ngel- schen stODden op den linkervleug)de Franschen op den rechtervleugel. H< kon wel de volkerenslacht heeten, zegt cï cor respondent, want in het Engelsche leapeuutiui', waui iu uot uugojoi-uc Gger vochten mee: Engelschen, Schotten,leren, Australiërs, Nieuw-Zeelanders, Sikhs, lindz- jabi's en Goercha's; in hel Fransche, ger: Franschen, Algerijnen, Zoeaven Gouoiers, en het vreemdenlegioen, Sommelsdijl-, vin. en '1 I Oirkeland, vru. en 'sai 1 MelisBnnt, vm. en nm. I Sttn iT1Fn' vm- en nm o^naani, vm. en 's; TO'eede, vm. en nu Nipn9rP> en nm. 1 ÖWKJVï gBfestJ, t„ f,an 'Haringvliet langstraat, vm. en nm evangelie Middelharnis, vm. en van Middelharnis. gereformeerde b. Dirksland, vm. nm. en qerefors U'ndMharaia' vm. en en Maandag 2de Pink Stad aan 't Haringvliet, doopsge: Ouddorp, Ds. K, W. R(

Onze Eilanden | 1915 | | pagina 2