IUID-HOLLANDSCHE EN ZEEUWSGHE EILANDEN lELSDIJKi NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, Fotografie en KunsthandeS VAN DER PLAf TDIEBOEKEl Zaterdag 13 Maart 1915 22E Jaargang ONDERWIJS. Dordreehtsehe POTKEEKBMI ORDHOLLAWDSCfl lNDBOUWCREDIET. lerende Goederen, enz. J 5BEMASTRAAT MIDDELHARi (5 minuten van het Station) |1 Billijkst en soliedst adres voor i foto's en vergrootingen, ook naar P oude portretten. I Speciaal ingericht voor het fotografeeren van familiegroepen vereenigingen, gebouwen en van' vee. Ook aan huis te ontbieden. In 't atelier opname bij elke weersgesteldheid. e Flakkeesche Hoek— iziek- en Papierhand^ IERIJ EN ADVERTENTIEBURE4 ÏTDIJK B 280 - MIDDEL HAR4 ïveelt zich beleefd aan voor hetl ONZE EILANDEN VOOR OE leveren van )lt Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Aijs per kwartaalf 0,50 Afzonderlijke nummers- 0,05 >öiciëeie Mededeelingen. SRJARING VAN VORDERINGEN. tiomiaires en Atlasse enz. enz. dienste der Rijksnormaalschoyj erlangen worden de boeken gra[ kaft en van etiketten voorzien,!, elijke opgave wordt beleefd verzocjl lige levering tegen uitgeversprrl laatste drukken. {BURGEMEESTER en WETHOUDERS der emeente Middelharnis brengen belangheb- ii fflnden in herinnering, dat alle vorderingen plallö'riïK Bericht teu 'ftsto van de Provincie en do - «omeento, over het dienstjaar 1914 vóór of den laatsten Juni aanstaande, bij de be- ;ren en de ambtenaren, die het aangaat, >eten zijn ingediend. Alle op dien termijn 4-ingediende vorderingen worden voor 2RJAARD en VERNIETIGD gehouden. IVoorts worden belanghebbenden verzocht let den uitersten terrnyn af te wachten, ,ar de indiening der bewijsstukken zooveel igelijk te bespoedigen. Middelharnis, den 10 Maart 1915. .rgemeester en wethouders voornoemd, ~e Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. ULBO J. MIJS. No. 17 Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per advortentiën van 15 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. CHOOLTASSCHEN, MUZIEK- CHEN, AKTENTASSCHEN, CO.'i ÜMAPPEN enz. in groole sorteerij lage prijzen verkrijgbaar. Aanbevelend, W. v. d. SCHENK. stiffd te DORDFIEOH De Bank geeft uit: het lezen van de tallooze berichten, .arin telkens weer sprake is van een ander fnd, dat in de groote Europeesche oorlog eigt te worden betrokken, komen ons on willekeurig de volgende woorden in de ge dachte, die lang voor dezen oorlog werden geschreven, maar die than3 meer dan ooit van toepassing zijn II „Wij lijden en doen anderen lijden. "j Meer weten wij niet". /\i Het is voor de strijdende niet voldoende te weten, dat de vijand evenzeer lijdt als Lron I f afgelost pajBT0t eigen land: ook andere volken moeten en aoor middel van jaarlijkse! vin het groote conflict worden betrokken en ,et nationale egoïsme juicht bij ieder symp- )om, dat er op zou kunnen wijzen, dat eer een ander land zich gereed maakt ïede te strijdenVooral de Entente, die ich al meer zeker gaat voelen van haar verwinning en die weet, dat tegenover iederen nieuwen bondgenoot, die Duitsch- land en Oostenrijk zouden kunnen verwer ven, twee andere gereed staan om de ge allieerden te hulp te snellen. Nu reeds is de naijver merkbaar tusschen hen, die in ALKMA AII ^ezen °°ri°g z^n betrokken en steeds zwaar- T„|pfn r'. der den economischen druk daarvan beginnen eiei°on n te gevoelen en de neutralen en steeds veel- vuldiger worden de kenteekenen, die erop wijzen hoezeer men tracht ook hen, die tot iog toe gespaard bleven mede te slepen, niet .Heen om de overwinning nog grooter en ;ekerder te doen zijn, maar ook vooral om a den oorlog niet een aantal opbloeiende ingen worden verstrekt door den he< ?4H BOüfiEH A.Dz., te MIDBEIH4RB DKANTOOR )AM C 11. AGENTSCHAPPEN OORN, markt 16. 5IDEN, Rapenburg Breestraat. ENKHUIZEN, Westerstraat 6. ELFT, markt f ROTTERDAM, Leuvehaven 107. s-GRAYENHAG), Molenstraat 45. ^löine staten naast, zoo niet tegenover zich te hebben, die doordat zij niet aan den oorlog behoeven deel te nemen een grooten economischen voorsprong zouden hebben gekregen, niet alleen op den overwonnenen maar ook op den overwinnaar. Slechts zij, [die zooveel lijden, dat het leed van anderen \un geen verlichting meer kan brengen :omen er toe zich af te vragen waar is dit illes goed voor, waarom lijden wij en doen anderen lijden? Het is daarom wel terkwaardig dat de principieele vraag waar om Europa strijdt tegen Europa van de be- betrokken landen het eerst in het openbaar is gesteld door een Duitsch geleerde. Prof. Dr. Georg Sim mei uit Straatsburg ie Credieten f 7.258.495.88 .stelde dezer dagen in het „Berliner Tage- p's- 1.075.809.07 'blatt" de vraag: „Is deze oorlog een soort epidemische koorts, zooals die de volkeren :an bezoeken en waaruit men op een dag ontwaakt, verslagen en zonder te begrijpen 'ioe deze waanzin kon ontstaan, of is het en onzaglyk omwerken en doorploegen •an den Europeeschen bodem opdat daaruit lieuwe mogelijkheden en ontwikkelingen :ullen ontstaan, waarvan wij ons thans nog :een voorstelling kunnen maken?'' De volksverhuizing die aan de oude kultuurvolken zeker als een nuttelooze en onzinnige verwoesting voorkwam, had toch een oneindig belangrijk resultaat, daar het ge heel onvoorziene mogelijkheden een nieuw leven tot resultaat had. Daarom heeft het [geen zin nu reeds de volle zekerheid te 'illen hebben, welk resultaat in dezen oorlog :al worden bereikt en welke de voorwaarden .zullen moeten zijn waarop de vrede tot stand jzal komen, daar de eigenlijke, de meest ver- Betrekkende resultaten van den wereldoorlog yastgelegd. Ook de aanleiding tot don oorlog is onder een ruimeren blik gezien van weinig belangnooit heeft de geschiedenis zulk een tegenstelling gekend tusschen de aalDrie Millioen Gulden geplaatst en volgestort f 2.000.000.4 AFE DEPOSIT. Deposito rente 3'/2 °[o. AT op 30 September 1914. Ie Credieten f 7.258.495.88 - 1.075.809.07 - 292.073.42 Vice-Vooreitter De Directie mtnissarissen J. F. MOENS SONNAVILLE. Mr. M. MOENS ppondent voor Middelharnis eq ten: TAN DER KOOGH TE N1DDEJLHARWIS. oorzaak van een oorlog en haar werkelijke gevolgen. In Frankrijk en Servië zoowel als in Duitschland heeft deze oorlog ongekende gevoelens van vaderlandsliefde offervaar digheid en moed naar voren gebracht, waar van de nawerking zich nog lang in het volkskarakter en in de geschiedenis der volken zal doen gevoelen. Wanneer er een grond van waarheid ligt in de bewering der Duitschers, dat Duitschland dezen oorlog niet heeft gewild en dat men Duitschland het zwaard in de hand heeft gedrukt, dan is het toch nog veel meer waar, dat Frank rijk, althans het Fransche volk dezen strijd niet begeerde en het is wel merk waardig dat juist dit land zulke ongekende en onverwachte daden van dapperheid en zelfopoffering te zien geeft, terwijl Belgis dat in het geheel niet was voorbereid, in de analen der geschiedenis eeuwig de meest eervolle naam zal dragen. De zondebok. Toen de heer Schaper bij de bespreking van den economischen toestand zijn rede hield, ving hij aan met de bewering, dat kapitalisme en imperialisme de oorzaken van het wereldconflict zijn. Het bewijs voer zijn stelling liet de spreker gemakshalve achterwege. Zou er wel ooit een tijd ge-! weest zijn, dat kapitalisme en kapitalisten zulke enorme verliezen lijden als in dezen wereldkryg? Er heeft een kapitaalsvernie tiging plaats, zoo groot als nimmer ge schiedde. In de „Economist" werd onlangs geschat, dat de nieuwe staatsschulden der groote oorlogvoerende mogendheden, als de oorlog einde Januari geëindigd ware, min stens 3000 millioen gulden zullen bedragen. Het stopzetlen van tal Yan bedrijven, de on mogelijkheid grondstof te verkrijgen, handel te dryven, enz., belet, dat winsten worden gemaakt. De koersen van nagenoeg alle Staatsfondsen dalen. Met moeite onkosten verkregen handelsrelatiën worden vernietigd en tientallen van jaren zullen noodig zijn, om weer op te bouwen, wat in dezen krijg is vernietigd. Is het nu niet al te naïef het kapitalisme, dat zoozeer lijdt onder dezen krijg, als de oorzaak van den krijg te signaleeren?, Meent men, dat de kapitalisten da groot kapitalisten wel het eerst niet hebben voorzien, dat slechts nadeel voor hen dreigde bij ontketening van den oorlogsdemon? Het kan den heer Schaper toch niet onbe kend zijn, dat met name het handelskapitaal te Hamburg en elders zich ten sterkste tegen den oorlog heeft verzet. Er is één vorm van kapitaalbelegging, die groote voor- deelen geniet. Het is het kapitaal, belegd in wapenfabrieken en dergelijke. Doch het is nog zeer de vraag of het niet veel meer profiteerde bij den vredestoestand, toen de raillioenen voor bewapening eigen oorlogs kapitalisten ook toestroomden. Als men ech ter het in oorlogsmateriaal belegde kapitaal dus vergelijkt met dat in anderen vorm belegd, maakt het een zoo gering deel van het totaal uit, dat de in dezen tijd behaalde winst in het niet zinkt tegenover de enorme verliezen. Het is daarom ongegrond, het kapitalisme als de oorzaak van den krijg aan te wijzen. Dat kan mogelijk op een volksvergadering, doch in het Parlement moest zoo'n bewering zonder bewijs achterwege blijven. Buitenlaiidsch Overzicht. De actie der onderzeebooten heeft de laat ste dagen enkele nieuwe feiten opgeleverd, hoewel over het algemeen niet gezegd kan worden, dat de operaties van deze „schrik der zeeën" beantwoorden aan hetgeen er van tegemoet werd gezien. Zij blijven zoo wel ver beneden hetgeen de geduchte bedrei gingen der Duitschers als de ontroering der Engelschen en de bezorgdheid der neutralen deden verwachten. De lijsten der stoomvaartberichten in de couranten zien er dan ook wel een weinig anders uit daD men gevreesd had. De nieuwe feiten zijn slechts drie in getal, en verder hebben wij niets dan enkele aan vullingen te boeken. Tot deze laatste behoort de mailboot tusschen Boulogne en Folkestone, die op 22 Febr., kort na het verlaten van laatst bedoelde plaats, door een onderzeeër bescho ten werd, de „Victoria" van de South Eas tern Railway Uy. is geweest. Hoewel het gelukkig niet tot een ongeluk kwam (de torpedo miste) is het toch wel de moeite waard dezen aanval op een passagiersboot te vermelden, nu het feit officieel door de Admiraliteit bevestigd wordt. Trouwens dit geval staat niet alleen. Ook een andere passagiersboot, de „Lydia", van Yersey naar Southampton, met 50 passa giers, werd aangevallen maar ook ditmaal miste de torpedo. Officieel geconstateerd wordt nu ook, dat een Duitsche onderzeeër op het Engelsche hospitaalschip „St. Andrew" jacht heeft ge maakt. Daar dit op 26 Februari plaats had, moet er ook Dog een ander geval van dien aard zyn geweest, want in een bericht van 23 Februari werd eveneens melding gemaakt van een Britsch hospitaalschip, dat eenige dagen te voren door een onderzeeör was aangevallen. Daarover zijn toen van alle kanten protesten opgegaan, maar klaarblij kelijk zonder resultaat. Een der nieuwe feiten is het torpilleeren van de kolenboot „Berylrove", met 33 man aan boordde plaats waar dit gebeurd is, wordt niet nader aangegeven. Daartegenover staat het rammen van een Duitsche duikboot door het Engelsche stoom schip „Tbordis" op 28 Februari bij Beachy Head. De onderzeeör is echter niet onklaar geraakt, maar bekwam genoeg averij om genoodzaakt te zijn naar de Duitsche vloot- basis terug te keeren. Verder namen Engelsche torpedojagers revanche door de Duitsche onderzeeör U 8 in het Kanaal in den grond te boren. De bemanning, 29 man sterk, werd gered. Men kent de smadelijke kennisgeving van de Engelsche Admiraliteit aangaande het lot dezer equipage; zij heeft zich zóó vaak schul dig gemaakt aan het doen zinken van onge wapende koopvaardijschepen, dat zijniet de eervolle behandeling zal ondervinden, die aan andere gevangen genomen Duitsche zee officieren en scheepsbemanningen ten deel viel. In deze kennisgeving wordt herinnerd, dat de passagiersboot „Oriole" nog altijd ver mist wordt, en het vermoeden uitgesproken, dat ook dit schip, met zijn bemanning van 20 koppen, als slachtoffer van de U 8 is gevallen. Van dit stoomschip werd sinds 29 Januari, toen het van Londen naar Havre vertrok, niets gehoord. Maar op 10 Februari spoelden by Rye in het Kanaal reddings boeien van dit schip aan. Het lot van dit vaartuig schijnt dus niet onzeker. Te memoreeren valt nog, dat in het be richt van 10 Februari aangaande de „Oriole" het vermoeden werd uitgesproken, dat zij getorpilleerd was door dezelfde onderzeeör, die de „Tokomarn" en de „Ikaria" in den grond had geboord. Daarop slaat blijkbaar het verwijt der Engelsche Admiraliteit aan den commandant en de bemanning der U 8. Dat zijn allemaal herinneringen van vóór het begin van den onderzee-oorlog. Thans nu hij reeds bijna 3 weken aan den gang heet te zyn, is het, na een heftig, begin stiller dan vóór dat tijdstip. Stiller met den verdelgingsoorlog nl., wat de scheepvaart betreft, deze gaat haar gang als voorheen. Van de Dardanellen weinig nieuws, maar groote onzekerheid als gevolg van de tegen strijdigheid der berichten. De tactiek van admiraal Garden schijnt te zyn: de schepen niet noodeloos blootstellen, De beschieting der forten heeft ten deele zelfs plaats uit de golf van Saros over het schiereiland heeD, dus zonder het doel te kunnen zien. alleen volgens de kaart. Het maakt echter wel den indruk, datde Entente-mogendheden voornemenszijn, door te zetten. Daarvan getuigt ook de aankomst van het eskader van vice-admiraal Peirce. Inmiddels is de kans, dat Griekenland mee zal doen, ten gevolge van hel aftreden van Venizelos belangrijk verminderd; ten minste indien Koning Constantijn er in slaagd een nieuw Ministerie te vindennl. een dat in de Kamer kracht genoeg achter zich heeft om te kunnen regeeren. Uit Iran (niet Irak zooals in het telegram stond) komt weder bericht van een treffen tusschen de Turken en de Engelschen in het stroomgebied van den Sjatt el Arab aan de Perzische Golf. Deze rivier, die, zoo als men weet, door de samenvloeiing van den Euphraat en de Tigris ontstaat, neemt, vóór zij haar korten tocht naar de Perzische Golf heeft ten einde gebracht nog een uit Perziö komende linker zijrivier, de Karoen, op. In dit gedeelte van Perziö, dat reeds ge heel onder Engelschen invloed stond en waar de Britten sedert den oorlog optredeD alsof daar hun „zweet home" is, hebben enkele steden, o. a. de vesting Awash aan de Karoen, zelfs een Engelsch garnizoen. Op 3 en 4 Maart deed het garnizoen van Awash verkenningstochten naar de Perzisch Turksche grens en daar over heen, in de richting van de Turksche stad Basra, het oude Bassorah. Over de gevechten, die bij deze gelegenheid plaatshadden, handelt een telegram uit Londen van 6 en een telegram uit Constantinopel van 7 Maart. Volgens het Engelsche bericht slaagden deze verkenningen volkomen. De Turken, die op 12.000 man werden geschat, werden verslagen en hadden 200 300 dooden en 500 600 gewonden. De cavalerie stiet ten N. van Basra op een verschansing in het veld, waar 1500 Turken met machinegewe ren zich hadden verborgen. Zij werden er door de cavalerie uitgeworpen en verloren ~~l dooden en 133 gewonden. Het Turksche bericht luidt eenigszins anders. Volgens dit werden de Engelschen verslagen, verloren 400 dooden en gewonden en lieten een groot aantal gevangenen, be nevens kanonnen, geweren, paarden en am bulance-materiaal in handen hunner vijan den. Volgens dit bericht vluchtten de Engel schen naar hunne schepen, die bij twee niet op de kaart te vinden plaatsen gereed lagen, een manoeuvre die het nog moeilijker maakt uit deze tegenstrijdige gegevens iets op te diepen dat de waarheid nabij komt. Hier zij aangeteekend dat de Karoen de eenige het geheele jaar bevaarbare Perzische rivier is, en dat plannen, om by Awash een groot gebied door irrigatie geschikt te maken voor de katoen cultuur, in 1905 zijn ontworpen door een Nederlander, den ingenieur D. L. Graadt van Roggen te Voorburg. Ook in de Zwarte Zee is iets gebeurd; hetgeen niet iederen dag kan worden gezegd. De Turksche vloot, die trouwens van weinig beteekenis is, zal nu wel hare aandacht, ge richt hebben op den Bosporus, de Zee van Marmora en de Straat der Dardanellen, het geheele bekken van deZwarte Zeeoverlatend aan Rusland. De Russische vloot heeft nu op de Klein Aziatische kust vier versterkte steden be schoten althans in de berichten wordt melding gemaakt van vijandelijke batterijen. Het zijn de steden Zongoeldak en Koslon, die in dezen oorlog reeds eenmaal beschoten zijn geworden, en ten O. en ten W. daar van gelegen plaatsen Kilimli en Eregli. Deze laatste ligt betrekkelijk dicht by den Een der Russische schepen werd getroffen door een granaat van de Turksche batterijen. Haagsche Brieven. cccin. Onze winkeliers hebben zich Woensdag in het Feestlokaal duchtig geweerd. Wat is het geval Een soort van premielotenvereeni ging, die zich witte kruis noemt, had een prachtmiddel bedacht ojn zyn obligatie's ge makkelijk aan den man te brengen. Huis aan huis liet ze onlangs circulaires bezorgen, waarin werd aangeraden by den winkelier wittekruis-zegels te vragen, als men iets kocht. Voor een boekje, volgeplaatst met deze zegels 'k meen dat er 2400 ingaan kry'gt men dan een wittekruisobligatie. De winkeliers moesten natuurlijk voor de zegels te biecht komen by de premiemaat schappij en feitelijk kwam het er op neer, dat de winkeliers het middel werden om de obligatie's te plaatsen Zy zijn gelukkig tegenwoordig mans genoeg om tegen der gelijke plannetjes krachtig op te komen. Woensdag nu verdedigde mr. M. E. del Castilho Salomons het stelsel in een druk bezochte vergadering, doch het bleek al spoedig, dat de winkeliers zich niet meer door schyn-schoone voorspiegelingen laten verleiden. Met het stelsel der rabatzegels hebben zy leergeld genoeg betaald om voor dezen nieuwen vorm van obligatieverkoop ten kostte van hun beurs niet op te passen. De vergadering verliep in een echten Pool- schen Landdag en de heer del Castilho zal wel alle hoop hebben opgegeven, dat hy in den Haag zijn stelsel ingang kan doen vin den. Wat maar gelukkig is ook 1 Een tweede geruchtmakende zaak, die tusschen twee financiers, Deen en Van Os, is beëindigd in eerste instantie door een uitspraak van een eereraad. Dit rapport geeft een kijkje op de practijken van de „haute finance". De heer Deen heeft met zijn familie 3 millioen ont vangen, door aandeelen van de Zuid-Perlak, die thans een bitter klein beetje waard zyn, aan de Noora-Perlak over te doen. Demanier, waarop dit gebeurd is, is absoluut afkeu renswaard. De heer Deen staat in dezen als schuldig gesignaleerd. Maar als men van „haute finance" al de practijken eens zag ontsluierd, als men een groot aantal van die grootkapitalisten eens voor een Eereraad bracht, als men van tal van Indische for tuinen den oorsprong eens naging, dan zou blijken, hoe voor de heele rij der geldmakers, van Carnegie en Rockefeller, de Van der Bildts en de multi-millionairs tot Deen, om van de Mindrenetti de Saltkreek en tien tallen andere glorieuze affaires maar niette spreken, een Eereraad het gewogen maar te licht bevonden zou moeten uitspreken. Of anders gezegdde door Deen gevolgde weg met de Perlakaandeelen hoe absoluut ze is te veroordeelen, is een pad, dat de haute finance" niet zeldzaam betreedt. Onder de grootkapitalisten, die thans ver ontwaardigd zullen doen over de gestes van Deen, zyn er genoeg, die gelijkenis vertoonen met den Farizeöer, waarvan het Nieuwe Testament vertelt! De lezer begrijpt my wel. Ik pleit geen verontschuldiging voor de practijken des heeren Deen, doch wil er alleen op wijzen, dat de groote „men" nu niet zoo veront waardigd moet doen, alsof men hier met een op zichzelf staand geval te doen heeft. De eereraad is de beslissing in eerste instantie. De tweede instantie zal komen in de Vrij zinnig-Democratische Kiesvereeniging, die indertijd den heer Deen candidaat stelde. Daar zal de beslissing vallen, of de heer Deen moet worden uitgenoodigd zyn zetel ter beschikking te stellen, of dit wenschelijk is in dezen tyd is een andere vraag. In den Gemeenteraad hebben wij dezer dagen een uitvoerig debat gehad over den scholenbouw. De bouwkosten van nieuwe scholen stygen schrikbarend. Een bewaar school, die nu is aangenomen, zal over de ton gouds kosten. Geen wonder dat meer dere raadsleden zich afvragen, waar het met die opdrijving heen moet. De Raad heeft hans uitgesproken, dat een commissie zal onderzoeken of verlaging in bouwkosten door het betrachten van meerdere zuinigheid kan plaats vinden. Op het Binnenhof komt vooreerst nog geen rustperiode. Tot de stille week voor Paschen gaan de zittingen door, dan komt er drie weken Paaschvacantie en daarna zal de Kamer nog een week of drie vergaderen. Er staan op de agenda nog tal van ontwerpen, die tot heel wat discussie aanleiding zullen geven en daaronder be hoort vooral het eedsvraagstuk en het ver- leenen van de bevoegdheid om landweer- plichtigen, die tot oudere lichtingen behoo- ren, zoo noodig onder de wapenen te kunnen roepen. Daarover zal nog heel wat gesproken worden en zoo voort, dan heeft de kamer in dezen het recht meer licht te verlangen dan de minister bij zijn toelichting ontsteekt. Welk een fortuintje het verblijf van gegoede Belgen voor Schevingen is, blijkt wel hieruit, dat verschillende hotels eD café's op Scheve- ningen binnenkort reeds zullen worden opengesteld. Zoo vroeg is het Seizoen nog nimmer begonnen en dit bewijst wel, dat de gefortuneerde refugié's door hun verblijf in de residentie voordeel brengen, 't Is te hopen, dat April betere dagen brengt dan Maart tot nu toe te genieten gaf, want anders vrees ik, dat het verblijf te Scheveningen nu juist niet aanlokkelijk zal zyn. Uit de Tweede Kamer. Men kan er in de Tweede Kamer nooit peil op trekken, wanneer een op de agenda geplaatst wetsontwerp aan de orde zal ko men. Een dik voöïloopig verslag doet een uitgebreide discussie verwachten en het wetsontwerp gaat er in de Kamer zonder discussie door. Een reeks amendementen stellen een langdurige behandeling in uit zicht en ze worden alle ingetrokken. Zoo ging het Woensdag met de pensioen wetten voor Land- en Zeemacht. Toen de ministers van Oorlog en Marine hadden verklaard, dat zy bereid waren een herzie-

Onze Eilanden | 1915 | | pagina 1