l Financieel Nieuws- en Uitiotingsblad k Laatste lelegrammeo, 8 Januari. BOERENWONING, Flakkeesctis Boek- en Papierhandel Voor de Winteravonden. Spreuken en Teksten Gascentrale Oostflakkee Oude Tonge. (35ste JAARGANG) Prijs f 2.50=fr. 5 - p. j. W.BLOK-FREEN Garen, Band, Sajet en MODE-ARTIKELS H MDHOLLAMCH LANDBOUWKREDIET. Den Haag. anuari is aan den heer Mr. Dr. >p zjjn verzoek eervol ontslag i directeur van het dagblad „Het 1 mobilisatie is de heer Eysten apitein in militairen dienst ge- ad sedert 16 Augustus geen he ser met het blad. tfD. Te Molick werd door de Ne- grenswacht een Belgisch ser- houden, die te Dusseldorf kry ga as geweest en vandaar ontsnapt litschland had hy' zich burger- ichaft en zal nu trachten over et Belgische leger weer te be amiddag zijn te Wychen by vee Duitsche soldaten die in bur- waren, aangehouden en naar vergebracht en ter beschikking ilitairen commandant gesteld, verklaring kwamen zy van de >AM. De heer J. S. Boemen zer dagen zyn 102de geboorte- de heer, die nog zeer kras is, een goede gezondheid, alleen ivermogen wordt wat minder. >AM. De 46-jarige vrouw C. G., in wondje aan den vinger bad vaardoor bloedvergiftiging was in het ziekenhuis alhier over- .G. De kruier Glükoff, die, door ler collega s onvoorzichtig met omging getroffen werd, is in teziekenbuis overleden. >AM. Een ongenoemde uit Ned. aeu remise gestuurd voor twee a, een groot f 10.000 voor het a Kanker-Instituut te Amster- van f 85,000 voor het Nationaal NBEEK. De heer P. de W., die stdagen ondanks de waarschu- familieleden per rijwiel brieven •pen wilde brengen, is door de nswacht gevangen genomen- syn toestand verkeert men in Naar hier is uit Dinxperloo zekere J. K., die verdacht moordaanslag en inbraak te heb- I by den landbouwer G. Luimes )n, in den nacht van 16 Novem- er beschikking van de justitie 1 zekere J. P. K., die te Zwin ras, gearresteerd wegens poging op den kastelein A.K1. EN. De smid J. Z., die Donder- fabriek de Vrijheid te Veen- en hakselmes in den schedel en,is in het Academisch zieken- AM. Wij waren heden In de een kykje te nemen in de ge- spieringbakkery, die gevestigd we vischhal aan de Ruyterkade. ran Santen, Belgisch refugiec, eiding heeft, leidde ons rond, en dat, naast het verkrijgen van roedsel het doel dezer inrichting houden der Zuiderzee visschers, evolge van den oorlog geen het buitenland kunnen vinden, ins nog alleen spiering wordt door de visschers geleverd, sterdam voor den pry's per K. G. dus ongeveer 3 ets. ij de afslag. Deze ondervindt schadelijken invloed, daar de ner winst maken. De inrichting •en geroepen op initiatief van van L. N. en H. onder den naam bureau voor afzet van viesche- hoofdzakeleyk afkomstig uit Vollenhoven De Lemmer en zal men ook proeven nemen en zoo mogelijk ite stond de vischhal tydelyk ie, dat baar zoo veel mogelijk 3ch zou geleverd worden, en fis tegen vasten pry's te doen rans wordt de viach uitsluitend het leger. In kisten worden ze het land gedistribueerd, o. a. r, Bergen op Zoom enz. waar de uitnemende verpakking, (in ien perkament in goeden toe- nen. Van de zyde der soldaten r reeds meer dan een tevreden- Z ontvangen. ia aankomst wordt de visch atal vrouwen schoongemaakt, daarna 20 minuten in de pekel bakolie gebakken, waarna ze sten van 25 K. G. geexpedieerd jks wordt 1250 K. G. spiering w. z. 500K. G. gebakken visch verzonden. Deze productie zal rkelijk worden vergroot, zelfs Sn daaraan was het dan ook at in de vischhal vanmorgen wone bedrijvigheid heerschte, zal voor het eerst 1000 K. G. aring verzonden worden. >e Po8tdief gearresteerd I Gelijk men zich herinnert i tijd geleden door een onbe et Hoofdpostkantoor de geld- het bijkantoor Amstel wegge- morgens ongeveer half acht Dmmels, die 's avonds in het toor in een safe worden ge haald. Voor sommige verafge- in worden de trommels 's mor- ig van de A. R. M. weggehaald, morgen bevreemdde het een zekere M. ten zeerste, dat een i reeds even vóór half acht de im halen, wat toch hun ge- ONZE EILANDEN VAN 9 JANUARI 1915. woonte niet is. Hy zag den man met den trommel weggaan, doch sloeg verder geen acht op het geval. Zooals men weet was de trommel met inhoud verdwenen, alleen werd de zak met aangeteekende brieven in een trapportaal aan de Elandsgracht terug- Als eenig spoor, dat door de politie gevolgd kon wordin, had M het feit, dat de koetsier den verdachte had gezien. Evenwel ontstond in een der beruchte huizen aan het O. Kerxs- plein een ruzie tusschen twee der daar aanwezige vrouwen, waarby de een de ander toevoegde: Mie Westerdorp en haar iongen weet wel meer van den postdiefstal, want zy is zoo gauw mogelijk met hem weggegaan. „Dat kwam de politie ter oore, waardoor ze een nieuw spoor in handen kreeg". Hot bleek dat „haar jongen" was, zekere Abraham de Jong, in dienst by het regiment, dat thans te Oosterwyk ligt. Benige rechercheurs vertrokken met den koetsier M. naar het garnizoen, waar hij met den verdachte, in het uniform van postbe ambte gestoken, weid geconfronteerd. On middellijk herkende hij den man, die hij den bewusten morgen met den trommel had zien verdwijnen, waaop arrestatie volgde. Ook de vrouw Westerdorp werd in hechtenis ge nomen, en terstond naar Amsterdam gevoerd waar ze gisteravond om kwart voor elf aankwamen, vergezeld van een rechercheur en een inspecteur der recherche. Heden ochtend zijn beiden ter beschikking van de juatite gesteld. Achteraf is gebleken, dat een werkelyke postbeambte van het kantoor Amstel even zeer geregeld bezoeker van het Oude Kerk plein is. Hij zou zich omtrent het halen der trommels tegen een der vrouwen hebben uit gelaten, die op haar beurt De Jong er op attent maakte met het bekende resultaat. Ook deze postbeambte is voorloopig in ver zekerde bewaring gesteld. Den morgen van den diefstal, behoorde De Jong in zijn regiment te zijn, doch was dit natuurlijk niet. Toen hy later op den dag aankwam, heeft hij den wachtcommandant getracht om te koopen om hem als pre sent te melden. De J. moest een allibi kun nen bewijzen. De wachtcommandant is aan een streng verhoor onderworpen. Nieuwe manier om contrabande te ontduiken. De moderne wetenschap heeft aan de Britsche Regeering voor haar gestrengejacht naar contrabande een nieuw middel voor de opsporing daarvan, verschaft. Het is een x-stralen-machine van zeer bijzonderen vorm en waarvan de constructie nog geheim wordt gehouden. Uiterlijk heeft het toestel den vorm van een halven ton, d. w. z. een ton doorgesneden vau boven naar beneden in de richting dus der duigen. Dit toestel, ongeveer een meter lang wordt tegen den buitenwand van de laadruimten geplaatst en verbonden met een electrischen kabel. Een paar tandraderen worden omgedraaid en daardoor schijnt de zeer vernuftige inrichting in werking te komen. Men hoort, zoo bericht een oogge tuige, een geluid alsof raderen afloopen en tevens een ruischen alsof er iets kookt. Na een tiental minuten eindigt dat. Een klep wordt geopend en daaruit haalt de beambte een vierkant metalen doosje waarmee hy verdwijnt. Op het schip waar deze oogge tuige deze proeven zag nemen ging de amb tenaar naar een donkere kamer voor photo- grafiën bestemd van de passagiers. Hij ver moedde dus dat daar iets, uit het doosje moest ontwikkeld worden. Hoe 't zij, toen de ambtenaar terugkwam wist hij precies aan te wijzen waar contrabande van metaal of metaalachtige gehalte zich in het schip bevonden, alhoewel hem dit vooruit niet gezegd was geworden. De proeven moeten uitstekend geslaagd zijn. De uitvinder zal natuurlijk een kapitaal verdienen met zulk een opzienbarende inventie en het onder zoek der schepen zal nu veel sneller kunnen gaan. Kapitein Amundsen heeft aan de Noorsche Regeering medegedeeld, dat hy geheel af stand doet van de 200.000 kronen, die het Parlement voor de Noordpool-expeditie, waartoe hy plan had, als Rykssteun had gestaan. Daarmede is de Noordpool-ex peditie van Amundsen, die tijdens een tocht van verscheidene jaren van de Noordkust van Alaska dwars door het poolbekken, over de Noordpool zou gaan, geheel opge geven. Hoewel de toebereidselen tot het vertrek van de expeditie, die in den volgen den zomer vanuit San Francisco zou plaats hebben, reeds ver zijn gevorderd, was Amund sen van meening, dat Noorwegen, waarde scheepvaart en de industrie, tengevolge van den oorlog goeddeels werkeloos zyn, nu het geld zelfs noodzakelijk noodig heeft. Landbouw. kaas. Zoo zyn deze fabrieken in de voor- deelige conditie, hun geheele productie in gevoerd te kry'gen; voor de binnenlandsche markt behoeven zy niets te reserveeren. De commissie voor Friesland van het Rijks Centraal Bureau voor den uitvoer van kaas ziet het onrechtvaardige van dezen toestand in en zint op middelen om er een einde aan te maken. Naar het oordeel dezer commissie is de beste oplossing deze, dat op de bestaande regeling voor Friesland een uitzonderings maatregel wordt toegepast en wel in dien zin, dat de financieele schade wordt omge slagen over al de kaasproducenten in die provincie en wel in verhouding tot de hoeveelheden der door hen geproduceerde kaas. De vergadering sprak met algemeene stemmen de wenschelykheid eener zooda nige regeling uit en de aanwezige leden verbonden zich, ingeval zy totstandkomt, de daaruit voortvloeiende verplichtingen op zich te willen nemen. VARIA. De zuiging van een wervelwind. Hevige winden kenmerken zich altijd niet alleen door rukken, maar ook door een zuigen. Inplaats van een winddruk treedt dan een windzuiging. Men begrijpt by voorbaat dat dit feit het duidelijkste by de wervel stormen aan den dag treedt. De waarneming is moeilyk daar bij het begin van een tomade niet veel menschen in staat zullen zyn rustig en scherp genoeg alle bijzonderheden opmer ken. Op den voorgrond tredende meterologen hebben dan ook de mogelijkheid van een- zuiging van den wind vierkant bestreden. Dr. Blaecken maakt nu in de „Geographie' een opstel openbaar, dat een zuiging van den wind echter schijnt te bewijzen. Van het aantal jaren werd het westen der Vereenigde Staten van de kusten van het vasteland tot naar de groote meren, door een cycloon ge teisterd, waarvan de bijzonderheden en wer kingen ongewaand nauwkeurig zyn onder zocht. Hieruit bleek allereerst het merkwaar dige feit, dat deze cycloon aan beide zijden door 6 echte wervelstormen van de soort der tornado's werd begeleid. De wervelstormen bewogen zich gezamenlijk in evenwijdige banen van het Zuidwesten naar het Noord oosten met een snelheid van 80— 100 KM. per uur dus gelijk aan die van een sneltrein en op afstanden van 14 tot 16 KM. van elkaar. Men kan de nadering ervan duidelijk zien en wel in den vorm van bijna loodrechte cylinders, waarvan het beneden einde den grond scheen aan te raken, de breedte werd van 400 800 M. geschat of beter ge zegd, vastgesteld, daar ze zich door de ver woesting aan de aardappelvlakte nauwkeu rig liet benaderen. Boomen waren ontwor teld, huizen en andere voorwerpen in elkaar gestort en verplaatst. Het was alsof er een geweldige overstrooming was geweest. De tornado van Omaha kostte honderd men- schenlevens. Het optreden van een zuigwer king in hetbinnenste van deze wervelstormen is onweersprekend bewezen door de banen, die vele der door de lichtbeweging aangegre pen voorwerpen aflegden. De snelheid der luchtbeweging moet op verscheiden plaatsen tusschen 800 en 600 hebben bedragen. Den Haag, 7 Januari. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft tot de voorzitters van Land bouw- en Veeteeltvereenigingen de volgende circulaire gericht betreffende mond- en klauwzeer-bestryding Ik heb de eer U mede te deelen, dat ik my thans nog niet gerechtigd acht door op heffing van de meest krachtige bestrijdings maatregelen den Nederlandsche veestapel aan een algemeene epizoötie aan een alge meene van het mond- en klauwzeer pry's te geven. Deze toch zoude te wachten zyn indien nu reeds gevolg werd gegeven aan de verzoeken van onderscheidene zijden tot my gericht, om de maatregelen uitsluitend te beperken tot het afsluiten van de besmette boerderijen. Eerst op het oogenblik, dat er generlei uitzicht meer bestaat het mond-en klauwzeer vóór den komenden weidetyd meester f e worden, mag m.i. daartoe worden overgegaan, omdat alsdan het opofferen van vee en geld geen doel meer zoude kunnen treffen. Dat oogenblik is echter nog niet gekomen. Integendeel hebben de besprekin gen, te dien aanzien gehouden met verte genwoordigers der landbouwvereenigingen en andere deskundigen waartoe ook gy' werd uitgenoodigd, my de overtuiging geschon- dat aan succesvolle bestrijding nog geenszins behoeft te worden getwjjfeld.Wan- neer allen de hand aan de ploeg slaan en de veehouders hunne volle medewerking verleenen, is de kans op succes zelfs gunstig. Het Veeartsenykundig Staatstoezicht is onder de bestaande omstandigheden in staat elk geval van mond- en klauwzeer onmid dellijk bij het optreden te onderdrukken het is nu aan den veehouder zorg te dragen dat het aantal dier gevallen zoo gering moge lijk blyve, door zyn veestapel zoo nauwlet tend te bewaken, dat besmetting wordt voorkomen. Datgene, wat tal van veehouders van de Regeering verlangen, nl. volkomen isolatie van een besmette boerderij, opdat geen smetstof naar buiten komt, kan iedere veehouder met meer succes doen ton opzichte van zyn Van Staatswege wordt gezorgd, dat door isolatie van besmette boerderijen bet stop zetten der smetstof productie d oor afmaking van zieke en verdachte dieren en vernieti ging der bestaande smetstof door ontsmet ting, geen smetstof de besmette boerderij verlaat. Late de veehouders nu door een zorgvuldige isolatie van zijn gezond vee zorg dragen, dat geen smetstof zy'ne boerderij binnen komt, zoodat geen der door hem gevreesde maatregelen by hem behoeft te worden toegepast. Het is hiervoor, dat ik Uwe medewerking inroep, met verzoek te willen bevorderen dat door het verenigings leven inzonderheid aan de bedreigde ooste lijke grenzen, commissies worden gevormd, die op zich nemen de veehouders te wyzen op hun wettelijke verplichtingen en op het hart binden, dat eigen waakzaamheid het beste wapen is in den strijd tegen het mond en klauwzeerhet voorkomt de ziekte en daarmede het ernstig ingrijpen van het vee artsenykundig staatstoezicht, dat door vele terecht zoo gevreesd wordt. Het zoude door my' op hoogen prijs wor den gesteld indien door Uwe krachtige mede werking de landbouwvereenigingen in bovengenoemden zin de moeilijkheden in den strijd tegen het mond- en klauwzeer hielpen overwinnen en in die provinciën, waar Landbouwmaatschappijen en Boeren bonden bestaan, deze door onderlinge samen werking het beoogde doel trachten te berei ken. Ten aanzien van de maatregelen te nemen door de zuivelfabrieken, stel ik mij voor een beslissing te nemen, nadat daar omtrent in eene vergadering op Vrijdag 8 Januari door mij het oordeel zal zyn inge wonnen, van de zuivelconsulenten en ver tegenwoordigers van de zuivelproductie. Ten slotte verzoek ik, U, my voor 26 Januari a.s. mede te deelen, welk gevolg door U aan dit schrijven is gegeven en noodig ikU tevens uit tot eene vergadering op Maandag 1 Fe bruari a.s. des voormiddags 11.15 in het gebouw van het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel, Prinsessegracht no. 8, teneinde alsdan opnieuw te overwegen, of de stand van het mond- en klauwzeer en de ervaring in de maand Januari opgedaan, wijziging of wel doorzetting van de bestrij dingswijze wenschelyk maken. De Vereeniging van Zuivelfabrikanten in Nederland hield Woensdag een buitenge wone algemeene vergadering te Sneek. Aan wezig 14 leden, vertegenwoordigende 33 fabrieken. Het voornaamste punt der agenda was een bespreking van de financieele ge volgen van den beperkten koeieninvoer. Aanleiding tot deze bespreking was het feit dat de schade welke door de beperking van den invoer wordt veroorzaakt zeer on gelijk qver de verschillende kaasprodukten wordt verdeeld. Bij name fabrieken, welke zich niet als exporteur hebben opgegeven, zyn niettegenstaande dit, in staat door middel van de in die provincie bestaande exportvereenigingen hun productie naar het buitenland te verzenden, terwijl by de aan de bestaande regeling voorafgaande inven tarisatie der voorraden geen rekening is De nadeelen van overtollig water in den bouwgrond. Men vindt in ons land nog vele bouw- en weilanden die door een overvloed van water, maar halve oogsten opleveren. Vele velden die op 't gezicht niet te vochtig zijn hebben in den ondergrond stilstaand water, dat ze kil en koud maakt en hun de vruchtbaar heid voor een goed deel ontneemt. Een eerste vereischte in een goed geordende boerderij is een goede afvoer van water. Reeds onze voorouders wisten dit en zeiden: Men kan in water wel visschen maar niet boeren. Gronden welke een overmaat van water bevatten dienen te worden droog- Vóór wy de wijze van droogleggen be spreken vullen wy nog aan welke nadeelen aan te veel water verbonden zyn. Die nadee len zyn talry'k. Wij zullen ze daarom kort onder de oogen zien. De mest. Wil stalmest in den bodem wer ken dan dient ze ontleed te worden of in opneembare verbindingen te worden om gezet. Daartoe is noodig, vocht, warmte en lucht. Door de groote hoeveelheid vocht in den bodem is de toevoer van lucht èn warmte n. Alle poriën in den grond zyn zoo rijk met water gevuld dat geen lucht kan toetreden. Daardoor ontbreekt de zuur stof in de mest om ontleed te worden. De mest ontneemt nu zuurstof aan verschil lende verbindingen. De ijzeroxyde-zouten worden gereduceerd (in zuurstof gehalte verminderd) tot ijzeroxydule zouten. Zwa- velzure-kalk wordt zwavel-kalk, enz. De gecursiveerde stoffen zyn schadelijk voor den plantengroei. Dus worden bij gebrek aan lucht in den bodem schadelijke stoffen ontwikkelt. Natte bodems blijven lang koud. Dit komt omdat de zonnewarmte verbruikt wordt tot het verdampen van het overvloedige water. De warmte daartoe vereischt wordt voor een groot deel onttrokken aan den bodem. De hoeveelheid warmte benoodigd om 1 L. water van 0 graden Celcius tot 100° C. te verhitten is slechts voldoende om 537 L. water 1° C. in temperatuur te doen sty'gen. Hoeveel warmte is er dus noodig om die duizenden L. water in natte gronden te ver dampen I In een gezonden bodem moeten de groote en kleine holten met lucht gevuld zijn. De zuurstof uit deze lucht doet dienst bjj de omzetting van de mest, by het kiemen van zaden en by de wortelademhaling. Bij regen wordt de lucht door het water uitgedreven om by doorzakking van het vocht door versche lucht te worden vervangen. Daar door heeft een luchtverversching in den grond plaats. Dit geschiedt niet op natte gronden. De vorst. De vorst oefent op natte gronden vaak nadeel uit. Door de sterke uitzetting van een natten bodem by vorst kunnen de wintergewassen afvriezen. Bovendien dringt de vorst niet diep in natte gronden, terwijl men bij ontdooiing gevaar loopt dat het land sterk ineen slipt. De verdunning der voedingsstoffen. De planten kunnen niet eten, ze zyn ingericht om de voedingsstoffen in opgelosten toe stand op te nemen. Worden de voedings stoffen in te veel water opgelost dan zyn ze te verdund. Dit is niet zoo nadeelig in zomers zooals wy er nu een beleefd hebben. Gewoonlijk geven regenachtige zomers wei nig warmte en zonneschijn en wordt daar door minder water verdampt, zoodat de voe dingsstoffen te verdund en de plant daardoor onvolledig kan zijn. Ook het bewerken van natte gronden is nadeelig. Daardoor wordt de bodem te veel ineen gedrukt en de structuur wordt slecht. In het najaar wordt gewoonlijk minder gelet op wat nat omdat gedurende den winter vaak een vorstje de structuur verbeterd, maar in het voorjaar moet geen grond in natten toestand bewerkt worden. Ook het wieden, hakken, schoffelen, enz. is op natte gronden niet zoo doeltreffend. WEENEN. Aan het front in Hongarije en Galicië heerscht rust. Aan de Dunajeth en in Russisch-Polen heeft op enkele plaat sen een artillerie-duel plaats. In de uitloopers der Karpathen zyn de verdedigingstroepen, die in het Commitaat Ung waren vooruit geschoven, naar de hoofdmacht teruggetrok ken voor de overmachtige strijdkracht. PRETORIA. Off. Op 6 Januari hebben de Unietroepen Geestdrift bezet. De vyand trok over de Oranjerivier terug, na alle vlot bruggen en booten te hebben vernield. De Unietroepen verloren5 dooden en gewonden. PARIJS. Comm. 11 uur. De Duitschers deden hevige aanvallen in de omgeving van Argonne, waar de weg van Cour de Paris naar Verdun gaat, verder in de om geving van Verdun en op de hoogte die Steinbach beheerscht, al deze aanvallen der Duitschers werden afgeslagen. HAAG. Naar wy vernemen zijn de be richten die in sommige bladen voorkomen, als zou reeds vast staan, dat de groote Staatsleening geheel zou worden volteekend, uit de lucht gegrepen. Tot en met Donderdag was voor niet meer dan 85.000.000 inge schreven. Tenzij mocht blijken dat het over- groote deel der inschrijvingen tot de aller laatste inschryvingsdagen achter gehouden wordt, is de zaak niet uitgesloten, dat de bepalingen omtrent de gedwongen leening in werking zullen treden. Men schynt ter bevoegde plaatse den in druk te hebben, dat de kleine bezitter en den fiscus na de oproep tot deelneming op ruime schaal gehoor geven, terwyl de inschrijvin gen der meer vermogenden over het alge meen te ver achterblijven by hetgeen zou worden verwacht. De deelneming uit het buitenland is niet bekend. AMSTERDAM. Gisteren is een kelner aan gehouden, verdacht van brandstichting in Café „De Pool" aan het Damrak. TE HUUR of TE KOOP aangeboden OM DIRECT TE AANVAARDEN: een NIEUW GEBOUWDE met 32 Hectaren best WEILAND en mooie boomgaard, des verkiezende nog 20 Hectaren bouwland er ook bij, alles gelegen gemeente SCHERPENZEEL. De boerderij bevat STALLING, voor 40 koeien, PAARDENSTAL en 6 nieuwe VARKENSHOKKEN voor 50 varkens; ook nog een KAASKELDER. Alles prach tig ingericht. Adres: S. DE IIAAS, Oppert96,Rot terdam. BINDERIJ EN ADVERTENTIE BUREAU WESTDIJK B 280 - MIDDELHARNIS ONTVANGEN een keurige sorteering om zelf te borduren. Met of zonder lijst ruim voorhanden. Aanbevelend, VAN DER SCHENK. Agent der PATHÉFOON. Marktberichten. Amsterdam 7 Jan. 1915. Ingezonden door Jac. Knoop, Commissio nair in aardappelen, Tel. 7833, Amsterdam. t Zeeuwsche Bonten f 3,15 Zeeuwsche Blauwen 8,10 t Spuiacbe Eigenheimers 2,25 A Flakkeesche Drentsche Friesche Borgers Friesche Blauwen Eigenheimer Pooters Blauwe Pooters Bonte Pooters Beverwyker zand Bravoa 2,25 t 2,10 2,25 0,— 2,20 0,- o,- 4,25 o»- 8,15 2,60 2,60 2,40 2,30 0,— 2,60 o.- i 0,- 4,50 o.— ADVERTENT IE N. F" Dankend voor de ontvangen belangstelling bij de wisseling des jaars, brengt ondergeteekende weder- keerig zijn welgemeenden heilwensch. Ds. J. G. BRUINING. Middelharnis, Januari 1915. Beveelt aan zich nu reeds voor de Wintercampagne van voldoende cokes te voorzien. Voorloopige prijzen der cokes zijn per gemeten H.L. aan de fabriek: GROVEf 0,55 GEKLOPTE0,60 PARELCOKES„0,40 GRUIS0,25 Bestelloon voor Oude-Tongef 0,10 per H.L. De cokes is te verkrijgen bij de vol gende vertegenwoordigers: te Ooltgens- plaat bij C. FRANCOISE, te den Bom mel bij M. A. v. d. SLUIJS, teStada/h. Haringvliet bij J. P. NIEUWLAND, te Nieuwe-Tonge bij P. TIELEMAN en te Achthuizen en Zuidzijde bij H. J. CAMP- FENS. Voor deze Gemeenten wordt de vracht in rekening gebracht. Ooltgensplaat en Stad a/h Haringvliet f 0,10, den Bommel Nieuwe-Tonge en Achthuizen f0,05 per H.L. Kerknieuws. DOOPSGEZINDS I I gehouden met de in die fabrieken aanwezige 1 Ouddorp, Da. k. w. Röaaing. Predikbeurten op Zondag 10 Jan. 1916. NED. HERV. KERK. Middelharnis, vm. en 'aav. De. Bruining, 8ommel6dijk, vm. en '8 av. De. Weatrik. Dirksland, v.m. en '8 av. Ds. Steenbeek. Meliaeant, v.m. en n.m. Ds. Kroese. Herkingen, v.m. en n.m. Da. Addink. Stellendam, v.m. en 'a av. Da. Hoogendijk. Goedereede, v.m. en nm. Da. de Gidta. Ouddorp, vm. en nm. De. van der Koojj. Nieuwe Tonge, v.m. en n.m. Da. Wentink. Oude Tonge, v.m. en '8 av. Ds. Verkerk. Ooltgenaplaat, vm. en a av. Ds. Lans. Den Bommel, v.m. en 'aav. Da. Emmen. Stad aan 't Haringvliet, v.m. en n.m. Da. Polhuije. Langatraat, v.m. en n.m. de Eerw. heer Hack. EVANGELIESATIE GEBOUW. Middelharnia, vm. en 'a av. de hr. J. VroegindeweiJ van Middelharnia. GEREFORMEERDE KERKEN IN NEDERLAND. Dirkaland, vm. nm. en 's av. De. Kieviet. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnia, vm en 'a av. Da. van Volaen. Ooltgensplaat vm. cn 'a av. Da. Dekker. Stad aan 'tHaringvliet,vm. en 'aav. Da. EaBellnk. Het Bestuur der Afd. Overflakkee en Goedereede der Holl. Maatsch. van Landbouw MAAKT BEKEND, dat bij het Hoofdbestuur der Maatschappij is ingekomen eene missive van den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel dd. 24 Dec. 1914, waarbij Zijne Excellentie, zijnen dank betuigende voor de vele moeite, beeft bericht, geen ge bruik te zullen maken van de door de landbouwers tot 2 Januari 1915 voor de Regeering beschikbaar gestelde erwten en boonen. Namens het Bestuur: P. J. GROENENDIJK, Dit Weekblad bevat alle Uitlotingen, Rentebetalingen, Nieuwsberichten, Produc ties, in één woord alle wetenswaardigheden op financieel gebied; het geeft geregeld hoogst interessante Hoofdartikelen, Koers- lyst der meest actieve fondsen en Beurs- verslagen uit binnen- en buitenland; bet verstrekt gratis advies in de rubriek Be antwoordingen enz., terwyl eens per maand een prijslijst der premieloten wordt gepu- pliceerd. Ook vermeld het blad alle uitlotingen der kleinere leeningen van Gemeenten, Tramweg- en andere Maatschappijen, waarin begrepen de geregelde kostelooze con trole tot 100 nummers van ultlootbare fondsen. BUREELEN: Bilderdijkstraat 98, DEN HAAG. Bondgenootenstr. 19, BRUSSEL. Proefnummers zyn gedurende een maand op aanvrage gratis verkrijgbaar en Abon nementen (welke op den lsten van elke maand kunnen ingaan) worden aan genomen bij den Uitgever van deze Cou rant. 1 VOORSTRAAT 288, MIDDELHARNIS HANDEL IN BELEEFD AANBEVELEND - HOOFDKANTOOR ALKMAAR. VOORDAM C 11. Telefoon 73. AGENTSCHAPPEN: HOORN, Kaasmarkt 16. LEIDEN, Kort Rapenburg hoek Breestraat. DELFT, Koornmarkt 99. ENKHUIZEN, Westerstraat 6. 's-GRAVENHAGE, Molenstraat 45. ROTTERDAM, Leuvehaven 107. KapitaalDrie Millioen Galden waarvan geplaatst en volgestort f 2.000.000.— SAFE DEPOSIT. Deposito rente 3l/2 °/o. STAAT op 30 September 1914. Loopende Credieten f 7.258.495.88 Deposito's- 1.075.809.07 Reserve- 292.073.42 De fd. Vies-Voorzitter De Directie van Commissarissen J. F. MO ENS. J. M. DE SONNAVILLE. Mr. M. MOENS Correspondent voor Middelharnis en Omstreken: J. VAN DER KOOGH TE HIDDELHARMS.

Onze Eilanden | 1915 | | pagina 3