2 ONZE EILANDEN VAN 9 JANUA RI 1916. zichzelf aan zijn luiheid en drankzucht over, tot hij als landlooper werd opgepakt en naar de Rijkswerkinrichting verwezen. Sedert had zy nooit iets van hem ver nomen. „Je moet letten op dat meisje" zei de heer Thadema tot zijn vrouw, toen zij hem dat een en ander had verteld „zjj komt uit een zeer ongunstig milieu". Maar Jans betoonde zich opperbest: ge willig, onvermoeid werkzaam, bijzonder be leefd, netjes, stipteen toonbeeld van trouw. Vooral van haar trouw deed mevrouw wonderen verhalen. Jans vocht tegen de leveranciers van de keuken om maar steeds het beste te krijgen en tot prijzen die geen penning boven die van concurrenten moch ten gaan. En die trouw betoonde zij wel in hoogste mate, door op te staan tegen on hebbelijke, lastige bovenburen. Dat ging zelfs eens zóóver, dat zij tot vechtens toe het voor haai „volk opnam." Maar ai, daar kreeg Jans een vryer. En nu kreeg Jans de vrijheid aan zich. Of me vrouw met haar scherpen blik haar al waar schuwde, dat die jongen voor haar niet de rechte Jozef was, het hielp niet. Jans was verkikkerd... en niet meer onder appél. Inplaats van te half elf 's avonds thuis, kwam ze te 11 uur aan de deur en bleef daar dan nog een half uur, liefst drie kwartier met haar Adonis praten, wat lachende op het geroep van mevrouw, of zij nu nog niet boven kwam. Na twee, drie vermaningen, stond er niets anders op dan het meisje den dienst op te zeggen. Zy ging in der nieuwe zelfs in zóó goede verhouding, dat zy, hoewel haar plaats reeds achtereenvolgens door dienstmeisje no. 2 en no. S was ingenomen, toch nu en dan op haar vryen dag welkom was;eens zelfs, toen zy buiten betrekking was ge raakt, drie weken bij wijze van logé in den ouden dienst haar toevlucht vond. Anderhalfjaar verliepen. Intusschen had men Jans niet gezien, niets van haar ver nomen. Men dacht aan allerlei mogelijkheid, van „uit het oog uit het hart", aan ondank; aanleiding om op onderzoek uit te gaan, had men niet. Jans was oud genoeg om haar weg te vinden Wie dacht aan Jans, of aanhaar eigenlij ken officieelen voornaam? De rol van de Rechtbank is lang. Doch zonder één delict van schokkenden aard geen moord, geen brandstichting, geen ver duistering met veel getuigen. Allemaal zaak jes dien dag, waarvan er wel een tiental voorkomen en die de man van't vak, „niet veel zaaks" noemt. De heer Thadema zit er zoo half achteloos eigenlijk om een stuk van zyn tyd te dooden bij „Volgende zaak!" roept de President. De deurwaarder kondigt aan„Dieuwertje en een naam, waarvan er zooveel duizend bestaan." Wie let daarop. Maar uit gewoonte om toch ieder, die in de beklaagdenbank verschijnt, te willen zien, wendt de heer Thadema zyn blik daarheen Daar staat, door een rijksveldwachter be waakt, dus in voorarrest, Jans; die goede eerlijke, in-trouwe dienstbode van anderhalf jaar geleden. Hij schrikt van die ontmoeting. Haar was ten laste gelegd diefstal in loondiensteen corset en een paar stuks ondergoed. Het was zooze bekende, in alle nederigheid. Wat haar ertoe had gebracht In een nieuwen dienst gekomen, had zi) na een paar dagen mevrouw een paar gulden voorschot op haar loon gevraagd, teneinde uit den vorigen dienst haar kastje goed per kruier te laten halen. Mevrouw weigerde en nu wist zij er niets beters op dan de linnen kast van mevrouw aan te spreken. In den loop van het verhoor had de heer T. den toegevoegden verdediger reeds toe gefluisterd, hoe hy" geschrikt was van het meisje in de beklaagdenbank te ontmoeten dat zy zich te zijnent een paar jaar voor beeldig had gedragenstrikt eerlijk en een toonbeeld van goede trouw. De verdediger verwerkte die gegevens in zyn pleidooi, na dat het O. M. vier maanden gevangenisstraf had geéischt. Mevrouw was tot schreiens toe bewogen toen haar het geval van Jans werd mede gedeeld. De geëischte straf werd ten volle toege meten. Één gedachte vatte by Mevrouw en haar echtgenoote postal het mogelijke te doen om Jans een hart onder den riem te steken zich na volbrachten straftyd haar lot aan te trekken. Mevrouw schreef haar een ernstigen, maar gemoedelyken brief, waarin zy haar verba zing te kennen gaf, dat Jans, die zich zoo eerlyk en trouw had gedragen, zich had kunnen vergeten, maar dat gehoopt werd haar op het goede pad te kunnen terug brengen. Zoodra haar straftyd om was, zou zy worden afgehaald en haar gastvrijheid worden verleend, alsof niets gebeurd was, terwijl inmiddels voor een nieuwe betrekking zou worden gezorgd. Het antwoord, dat volgde, was hartroerend; dat van een zondares, die haar schuld be seft beschaamd is tegenover de barmhartig heid haar betoond en als onder tranen ge schreven in het slot: „Uw diepgezonkens Jans." Nadat omtrent haar gedrag in de gevan genis de gunstigste intormatiön waren ver kregen, werd Jans op dag en uur door haar vroegere patrones en echtgenoot nabij dit huis der boete opgewacht en door het Von delpark geleid, dat nu, in schoonste zonne- dos, voor een ontslagen gevangene gewis een overgang was als naar het paradijs. Tijdens het zitje in het Melkhuis vroeg de heer Thadema het meisje haar ontslagbrief. Daaruit bleek, dat zy haar uitgangskas p. m. f 8 en een paar gouden oorbelletjes had medegekregen. Zyn beroepsbezigheden riepen hem voor een uurtje elders. Hy sprak af, daarna op een bepaalde plaats in het park terug te komen, om dan met z'n drietjes naar huis te gaan twaalf-uren. In dien tusschentyd had mevrouw op een bank naby den vijver gezellig met Jans over koetjes en kalfjes gekeuveld, alsof niets droevigs of schandelijks door het meisje was doorleefd en haalde vrouwen moeten nu toch eenmaal, wylen Lanzillard heeft bet zoo mooi bezongen, altoos praten over baar meiden nu ook op over de twee, drie opvolgsters van Jans. „Die eene, Qonda heette ze—zoo vertelde mevrouw heeft me allerlei dingen besto len: een paar gouden oorbelletjes, die ik als meisje gedragen had, een zilveren ketting. Ik weet niet al wat!" „Wat U zegt, mevrouw!" Na het koffie-uurtje werd de dag zoo ge zellig mogelijk doorgebracht. Was Jans zoo nu en dan in zichzelven gekeerd, wat dan werd toegeschreven aan schaamtegevoel van den nog verschen indruk van de onder gane gevangenisstraf, dat werd haar een verzenboek in handen gespeeld.Toen bleek, dat zy geen lust had zich daarin te ver diepen, gaf mevrouw haar een licht bezig- heidje onder 't zeggen - Vandaag en morgén liggen we het er maar licht aan 1" en een maal stuurde ze haar uit voor een bood schap in de buurt. Den volgenden dag was 't een dag die tot wandelen noodde. Me vrouw die het er nu eenmaal op gezet had om Jans op te heffen en in niets haar minder heid, veel min haar verleden te doen ge voelen zeide allerhartelijkst„Kom Jans, het is mooi weör, ik moet een paar bood schappen doen. jij gaat meê. Ik heb hier een mantel en een hoed voor je: alloh maak jij je mooi 1" Jans verschijnt, met de mooie plunje aan. „Maar voegt Mevrouw haar toe je hebt niets in je ooren. Je hebt toch gouden oorknopjes. Die heb je toch gisteren uit dat ongelkukige huis meegekregen Jans staroogt. „Nu, wat sta je daar zoo, of je geen drie kunt tellen?" Mijnheer Thadema, aan tafel schrijvende, blikt even op: „Hoor je niet Jans? Geef je geen antwoord Mijn vrouw wil met je uitgaan en dat jij de knopjes zult aandoen je hebt ze toch! Jans blijft staan, roerloos, als een mar meren beeld. „Wat mankeert je Jans" zegt de heerT., legt zijn pen neer en plaats haar metzach- ten druk op een stoel. „Waarom spreek je niet? „Zeg, geen gekheid maken. Haal die knopjes voor den dagGeen antwoord. Nu plaatsen meneer en mevrouw zich om haar stoel, zoodat zy daarop ais 't ware gevangen zit. „Nu wordt het ernst, Jans: voor den draad er meê. Waar zijn je knopjes?" „Ze was gisteren merkte mevrouw op een boodschap gaan doen; maar ik zag dat je op de brug iemand iets vroegt en toen een anderen kant opliept „Zeg Jans, waar zyn die knopjes geble ven Ik wil het wetendrong nu de heer T. aan. „Zeg de waarheid! Heb je ze in den lommerd gebracht? Dat was onnoodig; want je hadt gisteren een uitgangskas van bij de acht gulden en hadt je meer noodig, dan hadt je ons kunnen vragen Jans blijft staroogend neen schudden. „Heb je bijgevalspreek vrijuit, Jans, we hebben je pas uit de gevangenis gehaald, we willen dus niet dat je weer in 't ongeluk komtSpreek vrijuit, heb je die knopjes misschien gauw teruggebracht, waar je ze hadt weggenomen? Dat zou heel eerlijk zyn. Maar dan mag je dit ook gerust zeggen Ik sta er op Jans, ik laat je niet los I Plots barstte het meisje uit in een hyb- terisch gebrul„Ik ben slechtIk ben in-gemeenik verdien niet te leven „God mompelt mevrouw, alsof ze een inval kreeg zijn het misschien myn knopjes „Jja, mevrouw. Gisteren, op de bank in het Vondelpark., sprak U over de meis jes, die nè. my bij U in dienst gekomen waren en dat U een Gonda verdacht van Uw gouden knopjes Maar— en nu kwam het er onder gillend gejammer uit Ik heb ze weggenomen 1"„ Het is je vergeven, Jans, het eene is met het andere geboet. Nu je 't bekend hebt, blijf je toch hier en zullen we toch voor je zorgen. Zeg my alleen nog maar, waar zyn ze gebleven „Ik was, toen U me gisteren in het park daarover sprak er zoo mee verlegen, dat ik ze achter me in het zand wegsmeet!" Jans bleef by die familie vier maanden in huis. Of zy eerlyk bleef, volkomen eer lijk Neenuit het zich toeëigenen van eigenlijk onbeduidendheden, onbewust van het verkeerde, bleek dat zy leed aan klep- tomanie, Gezorgd werd voor een betrekking. Zij verviel van de eene ia de andere vond het later gemakkelijker met een soort van deftig waas in ontucht te vervallen ont stal een heer zyn horloge en portemonnaie met geld Jans (offlcieele naam Dieuwertje) is als recidiviste tot achtmaanden gevangenisstraf veroordeeld. Toch kon ze 't niet helpen THADEMA. DE OORLOG. 6 Januari. De Russen hebben in de Kaukasus een groote overwinning op de Turken behaald, die nog belangrijke gevolgen kan hebben op de algemeene politieke toestand. Nadat Ardagan door de Russen was heroverd en de Turken daar teruggeslagen waren, hebben de Russen een volslagen overwinning be haald op de Turken by Sarykamysj. Over dit gevecht meldt het Russische hoofdkwar tier in de Kaukasus het volgende Het negende Turksche legercorps werd volkomen vernietigd. Wij hebben de com mandant van dit corps Iskhan Pasja gevan gen genomen, benevens de bevelhebber van de 17e, 28e en 29e divisie, twee luitenants- generaal de generale staven, ruim honderd officieren en een groot aantal manschappen. De verliezen der Turken aan dooden en ge wonden zyn zeer aanzienlijk. Tal van kanon nen en mitrailleurs en groote voorraden munitie en levensmiddelen vielen in onze handen. De geheele staf van het 9e leger corps werd door een onzer compagnién ge vangen genomen. De rest van het 10e leger corps wordt door onze troepen vervolgd. By den aanval op Ardagan vernietigde een regiment Siberische cavalerie twee Turksche compagnién. Een eskadron van dat regiment veroverde het vaandel van het 18e Turksche regiment uit Konstantinopel. De Turken trekken over het geheele front terug. Uit nadere bijzonderheden over den slag blijkt, dat de Turken vergeefsche pogingen deden om door achterhoedegevechten hun terugtocht te dekken en hardnekkig wordt door hen gepoogd Sarykamysj vast te hou den; toen hun stellingen ernstig bedreigd werden, deden de Turken herhaaldelijk ver woede aanvallen. Aan de „Times" wordt gemeld uit Sint Petetaburg, dat de Turken bij Sarykamysj na versterking van hun stellingen een divisie voorwaarts zonden met 8000 man cavalerie en acht kanonnen, maar een Russische aan val dwong hen met groote verliezen terug te trekken. De kanonnen moesten door de soldaten op de schouders naar het gebergte worden gedragen. De bedoeling van een snellen opmarsch der Turken in het Sary- kamysjdistrict -zou zyn geweest hun troepen in de omgeving van Aidagan en Olty ge legenheid te geven terug te trekken zonder al te groote zware verliezen. Hun operaties ondervonden moeilijkheden niet alleen tengevolge van de weersgesteld heid, maar ook tengevolge van onvoldoen de uitrusting. Zoo beschikken zy niet over de noodige treinen; alle voor)aden moesten gedragen worden door de soldaten of wel door daartoe gerequireerde burgers. Te Tiflis kwamen 1200 Turksche gevangenen aan. Het is teekenend, dat het wapentuig te Sarykamysj buit gemaakt grootendeels van Duitsch maaksel is. De Spoordijk tusschen Sarykamysj en Kars, door de Turken on bruikbaar gemaakt, is hersteld. Van het Westelijk oorlogstooneel melden de Fransche legerberichten. Niettegenstaan de de slechte toestand van het terrein,maakte onze infanterie vorderingen in de duinon tegenover Nieuwpoort. In de streek van St. Joris heeft zy op verschillende plaatsen 200, 800 en 600 meter terrein gewonnen,; door het nemen van huizen en gedeelten van loopgraven. Dank zy de granaten uit onze mortieren heeft de vijand het aanleggen van loopgraven in de buurt van Notre Dame de Lorette totaal moeten opgeven. Dicht by den weg naar Rijssel hadden de Duit- schers een onzer loopgraven genomen, welke wy echter onmiddellijk heroverden. "Wjj hebben het gehucht Greuxargent op twee kilometer afstand van Orbey ten zuidoosten van Col Bonhomme bezet en ons daar in gericht. Wij hebben op den weg van Thann naar Cernay onze aanwinsten behouden. Onze troepen maakten zich meester van een steengroeve op de plaats waar de wegen Rouvrois—St. Mihiel enMaizey- St.Mihiel. alsook van de nabijgelegen loopgraven. Het DuitscheComminiquézegt: De Fran- schen zetten de planmatige beschieting van de plaatsen aan ons front door. By Souain en in het Argonnerwoud bemachtigden wij verschillende vijandelijke loopgraven, sloe gen verscheidene aanvallen terug en namen twee Fransche officieren en over de 200 man gevangen. Op de fel bestreden hoogte westelijk van Sennheim verkregen de Fran- schen opnieuw vasten voet. Zy werden echter door een krachtigen bajonetaanval weer van de hoogte geworpen en waagden nog geen nieuwe aanvallen. 60 Alpenjagers werden door ons gevangen genomen. De uit de richting Somai en Bajirois op rukkende Turksche troepen hebben Oermia, een belangrijk steunpunt der Russen bezet. Na een onbeslist gebleven gevecht in de Zwarte Zee tusschen de Russische vloot en de Turksche kruisers heeft de Russische vloot volgens berichten uit Konstantinopel de Russen op 6 Jan. een Italiaansch koop vaardijschip in den grond geboord, ofschoon het zyn vlag geheschen bad. De Fransche legerberichten worden de laatste dagen weer uitvoeriger en doen zy dat vooral in den Elzas, waar de strijd weer meer van belang wordt. Het laatste Fransche communiqué meldt: De vijand deed onder eenig succes twee aanvallen in de duinstreek zuid-oostelijk van St. Joris. In het dal van de Aisne en in den omtrek van Reims brach ten onze batterijen die van den vijand tot zwijgen. Wy maakten een honderdtal meters voortgang ten noordwesten van Reims. In Argonne heroverden wy drie honderd meter loopgraven in hetbosch van van La Grurie. Bij hetryvjjnCourteChaus- sée hebben wij 800 meter Duitsche loop graven door mynen in de lucht laten vliegen en daarna voor de helft bezet. Van Argonne tot de Vogezen bleef het slechte weer voort duren. Wy gingen voort met terrein winnen in het bosch van Le Prêtre by Pont-A-Hous- son. In de omgeving van Thann hebben wy niettegenstaande bet hevige kanonvuur ons voordeel den vorigen dag behaald, kun nen handhaven zoowel te Steinbach als in de loopgraven ten zuidoosten en ten noord westen van het dorp. De vijand heeft een zijner oude loopgraven ten oosten van een heuvelrug bezet doch te toppen bleven in ons bezit. In Argonne bij het ravijn van Courte Chau8Sée waar wij de Duitsche loopgraven in de lucht deden vliegen, deed het Italiaan- sche regiment onder bevel van overste Gari baldi een hevigen aanval in de bres die door de ontploffing was ontstaan. Hy maakte 120 gevangenen waarbij 12 onderofficieren. Een mitraileusse en een caison werden buitgemaakt. De adjudant Constantijn Garibaldi broeder van de luite nant kolonel, werd by den aanval gedood. Het Duitsche legerbericht zegt: De En gelschen en Franschen zetten de vernieling der Fransche en Belgische plaatsen achter ons front gelegen door hun beschieting voort ten noorden van Atrecht hebben op het oogenblik nog verbitterde gevechten plaats om de door ons bestormde loopgraven. In het westelijk gedeelte van het Argonnen- woud drongen onze troepen verder voort. De op den 5en Januari in het oostelijk ge deelte van het Argonnenwoud plaats gehad hebbende aanval reikte tot in onze loop graven. De tegenstander werd echter over de geheele linie onder zware verliezen weer uit onze positie geworpen. Onze verliezen zyn betrekkelijk gering. Ten Westen van Sennheim probeerden de Franschen zich weer in het bezit van de hoogte 425 te stel. len. Hunne aanvallen mislukten door ons vuur. De hoogte bleef in onze handen. Niet officieele berichten meldenMet uiterste verbittering werd er in den nacht van Zondag op Maanden gevochten om het Steinbacher kerkplein. Hier leden de Fran schen hunne zwaarste verliezen. Daar er beiderzijds nieuwe versterkingen aangerukt zijn, kan er van een beslissing nog geen sprake zyn. De waakzaamheid der Duitsche voorposten verijdelde de bedoelingen van den tegenstander om zich van Boureuilles, bet gewichtigste steunpunt aan de Maas, meester te maken. De „Times" ontvangt een telegram uit Vlaanderen, dat Woensdag vroeg drie Zeppelins zijn gezien tusschen Calais en Grovolingen. Het bericht dat drie Zeppelins by Calais zyn gezien wordt beves tigd door het feit dat dien dag herhaalde lijk Duitsche vliegers boven Duinkerken verschenen. Deze bezoekers, die, één uitge zonderd, geen bommen wierpen, waren waar schijnlijk verkenners. Tot vijf keer toe wer den de vliegers gezien. Granaten ontploften op korten afstand van een Duitsche machine waardoor deze een oogenblik het evenwicht verloor en moest dalen. Daarop werd hij ver jaagd door een Engelschen en Franschen vlieger. Een Duitsche vlieger liet bommen vallen in een voorstad, zonder echter schade aan te richten. Plaatselijk Nieuws. MIDDELHARNIS- Door familie stergeval beeft ds. Buiskool gemeld, tot zyn spijt aanstaanden Zondag alhier niet te kunnen optreden. Blykens ingekomen berichten is de be hoefte aan kleeding onder de Nederlanders in Belgié uitermate groot Wij worden daarom aangespoord om zoo veel mogelijk spoed te maken met onze zending naar Brussel. Wollen goederen moeten dringend worden aangevuld Wij roepen daarom onze trouwe mede werksters zoowel als degenen, die door om standigheden eenigen tyd wegbleven vrien delijk op om Donderdag 14 Jan. a.s. alles in te leveren, wat zy hebben en mede te willen werken om vóór 21 Jan. de voorraad wollen goederen aan te vullen. Honger èn gebrek aan warme kleeding is dubbel zwaar. Naar wy van bevoegde zyde vernemen, zal tengevolge van de zeer geringe aanvraag, de Commissie voor Spijsuitdeeling dezen winter de gewone uitdeeling van warme spijs niet doen plaats hebben. Door de slagers alhier is de prijs van het vleesch met 10 cent per Kilogram op geslagen. Door den heer J. D. de Graaf werd dezen week een stal van 20 stuks vet vee aan een vreemden koopman verkocht. Den heer Dr. de Vries Reilingh zal binnen kort deze gemeente verlaten, om zich als zoodanig in het kinderziekenhuis te Groningen te vestigen. GOEDEREEDE. Aan het havenhoofd alhier is eene tweemastblazeischuit gearriveerd, bevaren door schipper A. Roos. Het aantal tweemastblazers alhier is thans gestegen tot vyf. Aan de basaltglooiing van den buiten dijk onder deze gemeente is tengevolge van het stormweer niet-onbelangrijke schade berokkend. De weggeslagen rood en zwart ge streepte verkenningston met staand kruis „Slykgat" ia volgens mededeeling van het Loodswezen weder op hare plaats gelegd in het Goereesche Gat. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer H. J. Marsman, Opzichter by den Rijks Wa terstaat 8e klasse, is bevorderd tot Opzichter R. W. S. le klasse. NIEUWE TONGB. Op 6 Jan. jJ. hield het begrafenisfonds alhier hare gewone jaarver gadering. Uit de rekening van den penningmeester bleek Ontvangen aan contributie. f 690,98 landpacht 96,42 rente 9,86 inleggeld 8,68 verh. jachtr. 1,00 Totaal f 706,18 Uitgaven, by overiyden f 165,00 Salarissen, grond en polderlas- ten enz. 100,00 Totaal f 265,00 Saldo op 1 Dec. 1914 f 461,18 Als bestuurslid werd herkozen den heer G. van der Kroon. Gemengd Nieuws. ROTTERDAM Alhier zyn ten nadeele van eene dame twee gouden armbanden, vier gouden ringen met diamant en een paar diamanten oorknoppen ontvreemd, ver dacht van dezen diefstal wordt eene dienst bode, die by de de dame gedurende eenige dagen in betrekking was, doch spoorloos is verdwenen. BARGER-OOSTERVELD (Dr). Een vrouw die van een ladder was gevallen bleek by een desbetreffend onderzoek den nek te hebben gebroken, zy laat een zestal kin deren na. Den Haag. Sinds 1 Januari is aan den heer Mr. Dr. J. Eysten op zyn verzoek eervol ontslag verleend als directeur van het dagblad „Het Vaderland". Sedert de mobilisatie is de heer Eysten weer als kapitein in militairen dienst ge treden en had sedert 16 Augustus geen be moeienis meer met het blad. ROERMOND. Te Molick werd door de Ne- derlandsche grenswacht een Belgisch ser geant aangehouden, die te Dusseldorf krijgs gevangen was geweest en vandaar ontsnapt was. In Duitschland had hy zich burger- kleeren verschaft en zal nu trachten over Engeland het Belgische leger weer te be reiken. Maandagnamiddag zyn te Wychen by Nijmegen twee Duitsche soldaten die in bur gerkleding waren, aangehouden en naar Nymegen overgebracht en ter beschikking van den militairen commandant gesteld. Volgens hun verklaring kwamen zy van de Tserlinie. ROTTERDAM. De heer J, S. Boemen herdacht dezer dagen zijn 102de geboorte dag. De oude heer, die nog zeer kras is, geniet nog een goede gezondheid, alleen zijn gezichtsvermogen wordt wat minder. ROTTERDAM. De 45-jarige vrouw C.G., die een klein wondje aan den vinger bad gekregen, waardoor bloedvergiftiging was ontstaan, is in het ziekenhuis alhier over leden. DEN HAAG. De kruier Glükoff, die, door dat een zyner collega s onvoorzichtig met een revolver omging getroffen werd, is in het Gemeenteziekenhuis overleden. AMSTERDAM. Een ongenoemde uit Ned. Indié heeft eeu remise gestuurd voor twee mooie giften, een groot f 10.000 voor het Nederlandsch Kanker-Instituut te Amster dam en een van f 86,000 voor het Nationaal Steuncomité. HILVARENBEEK. De heer P. de W., die een der Kerstdagen ondanks de waarschu wingen van familieleden per ry wiel brieven naar Antwerpen wilde brengen, is door de Duitsche grenswacht gevangen genomen- Omtrent zyn toestand verkeert men in het onzekere. ARNHEM. Naar bier is uit Dinxperloo overgebracht zekere J. K., die verdacht wordt den moordaanslag en inbraak te heb ben gepleegd by den landbouwer G. Luimes te Gendringen, in den nacht van 16 Novem ber gepleegd. ASSEN. Ter beschikking van de justitie werd gesteld zekere J. P. K., die te ZwiD- derschveld was, gearresteerd wegens poging tot doodslag op den kastelein A. KI. GRONINGEN. De smid J. Z., die Donder dag 11. in de fabriek de Vryheid te Veen- dam door een hakselmes in den schedel werd getroffen,is in het Academisch zieken huis overleden. AMSTERDAM. Wij waren heden in de gelegenheid een kijkje te nemen in de ge- meentelyke spieringbakk.ery, die gevestigd is in de nieuwe vischbal aan de Ruyterkade. De heer van Santen, Belgisch refugiec, die hier de leiding heeft, leidde ons rond, en deelde mede, dat, naast het verkrygen van een degelyk voedsel het doel dezer inrichting is, het bezig bouden der Zuiderzee visschers, die nu tengevolge van den oorlog geen afzetgebied in bet buitenland kunnen vinden. De visch, thaDS nog alleen spiering wordt rechtstreeks door de visschers geleverd, franco Amsterdam voor den pry's van 10 ets. per K. G. dus ongeveer 3 ets. meer dan by de afslag. Deze ondervindt hiervan geen schadelyken invloed, daar de afnemers ruimer winst maken. De inrichting is in het leven geroepen op initiatief van den minister van L. N. en H. onder den naam van centraal bureau voor afzet van vissche- ryproducten. De visch is hoofdzakeleyk afkomstig uit Harderwyk, Vollenhoven De Lemmer en Elburg. Later zal men ook proeven nemen met garnalen, mosselen en zoo mogeiyk slakken. De gemeente stond de viscbhal tydelyk af, op conditie, dat haar zoo veel mogelijk gebakken visch zou geleverd worden, en die in winkels tegen vasten pry's te doen verkoopen. Thans wordt de visch uitsluitend geleverd aan het leger. In kisten worden ze daartoe over het land gedistribueerd, o. a. naar Deventer, Bergen op Zoom enz. waar z\j, dank z\j de uitnemende verpakking, (in kisten tusschen perkament in goeden toe stand aankomen. Van de zyde der soldaten werd dan ook reeds meer dan een tevreden- heidBbetuiging ontvangen. Terstond na aankomst wordt de visch door een aantal vrouwen schoongemaakt, gewa8schen, daarna 20 minuten in de pekel gelegd en in bakolie gebakken, waarna ze terstond in kisten van 25 K. G. geexpedieerd wordt. Dagelyks wordt 1250 K. G. spiering aangevoerd, d. w.z. 600 K. G. gebakken visch kan worden verzonden. Deze productie zal echter aanmerkeiyk worden vergroot, zelfs verdubbeld. En daaraan was het dan ook te danken, dat in de vischhal vanmorgen een buitengewone bedryvigheid heerschte, want morgen zal voor het eerst 1000 K. G. gebakken spiering verzonden worden. De sluwe Posldief gearresteerd Amsterdam. Gelijk men zich herinnert werd eenigen tyd geleden door een onbe voegde aan het Hoofdpostkantoor de geld- trommel van het bijkantoor Amstel wegge haald. Des morgens ongeveer half acht worden de trommels, die 's avonds in het hoofdpostkantoor in een safe worden ge borgen weggehaald. Voor sommige verafge legen kantoren worden de trommels's mor gens per rytuigvandeA. R. M. weggehaald. Den bewusten morgen bevreemdde het een der koetsiers, zekere M. ten zeerste, dat een der postboden reeds even vóór half acht de i trommel kwam halen, wat toch hun ge-

Onze Eilanden | 1915 | | pagina 2