i, 18 ONZE EILANDEN VAN 19 DECEMBER 1914. Jdljjdende Kerken in Neder- led. Herv. Kerk f 9 gecollec- jeven van milde bijdragen joede vrienden te Ouddorp artoe in ataat gesteld hopen en 80 kinderen der Zondag- ïstdtjk alhier 23 December e vieren. llecte in de Ned. Herv. Kerk 1 f 250 opgebracht. vordt in de postdienst voor randering gebracht, de post uur vertrekt zal vervallen jebracht worden. E. Door de Gemeente-politie alhier, procesverbaal opge- overtreding van art. 460 ht. '-Ün van hier voor de Militai- ge 40 bivakmutsen verzon en Kapitein dankbaar zijn In verband met gewijzigd ingaande 21 December a s. ihetPost-Telegraafkantoor je tijdstippen plaats vinden, jnsplaat. 6.26 v.m. 9 17 v.m. ,m. rdam. 7.58 v.m. 10.53 v.m. :'met de tram van 2.32 is AT. Met ingang van 21 de- ad met gewijzigd postver- lestelling eerst te 5,30 nm. LIEFDADIGHEID. JDOLF TERWEEET. ;enoeg had ten hare huize bijeen geroepen voor een weldadig doel. 't Was al Br vier en nog wa9 niemand ezig. Zij begreep niet, hoe is, dat voor een dergelijke meer nauwgezetheid werd r' Rijkgenoeg ook boos naar k, 't hielp niets, totdat er .nuten voor half vijf gebeld t elkaar treedt de vrouwen ader luid gebabbel. Het is iets bijzonders aan de hand werden over en weer ge- slijk dood? 'as zijn moeder dan toch? tal alleen gt een magere dame naar alle zijden gesticuleerend, ■e inlichtingen „Zeker was r ze hadstaankletsen.zoo- 'at. 't Is geen wonder dat 't komen". sn andere stem „Hebt U Het kind van die werk ten, u weet wel, dat klets- etje is overreden I Ja, hoe |st doör zoo'n vuile wagen 1" j Vermeulen! U ook hier? daar juist over vrouw van .t het thuis Goed I Dat doet rkelijk Maar jammer van gen dat 't al dood is. Mevrouw Rijkgenoeg einde- i maar eens wil ophouden over het geval van dat i bovendien maar van die hvrouw en men moest nu en. nesMet veel geruisch van ïuif van stoelen is de ver- jk gezeten. De gastvrouw en met haar weelderig-be- haar boezem, nam zij een )e aan en dankte de dames |mst. ize uitnoodiging gezonden, Uwe hulp noodig heb voor iner instelling van liefdadig- r reeds lang an de deur. treed binnen met een groot is de koffie, zegt Mevrouw ben zoo vrij geweest, wat [lien; die kleine uitgaven onder de onvermijdelijke oinuten zijn gewijd aan de evrouw Rijkgenoeg denkt chreeuwt de magere dame vat bedeesde Mevrouw Ver- aister, maar ryk getrouwd, aar gezicht. rkt de geurige drank uiter- de vergadering, die tot het et praten raakt over alles gheid. De dames schuiven om op haar gemak de ver- >r de jonge, rijke mevrouw ren volgen. t wel altijd gezegd" meent iet „het soort dat niets weet nd geweest, heeft, altijd de 3. Hij heeft die vrouw zoo gehaald. Zij had niets. Hij .ld, ook de bruiloftskosten. maar al te goed van onze 3 indertijd met Gerrit hun moet je dat huishoudentje 't is verschrikkelijk, zoo'n 3, iedereen spreekt er van aet haar onschuldig gezicht, en zich gauw beetnemen :genoeg herinnert aan den e deze vergadering dient arden. Eindelijk rusten de omen de monden eenigszins ■astvrouw„Er bestaan hier a tot oprichting van een behoeftige kinderen en om ereischte fondsen te komen, loa ik willen voorstellen een fancy-fair te pD^dames geven mompelend hun goed keuring te kennen. Heerlijk,heerlijk!roept juffrouw Gertrude Plaincoeur een oude vrijster, naast mevrouw Verwejj gezeten, die den heelen tijd met veel studie den hoed van haar buurvrouw heeft bekeken. Voor alles zullen we een lokaal moeten hebben" vervolgt dan de redenaarster „maar dat dient natuurlijk kosteloos te worden afgestaan met licht er bij. Weet nu misschien iemand een goed lokaal voor te stellen De zaal van deGrooteOlubl roept mevrouw Vermeulen, ge weet meneer Favorite is presi dent, het zal dus zeer gemakkelijk zijn dat lokaal te krijgen. Wie zal het aan mevrouw Favorite vragen haar man gunstig te stem men Mij dunkt mevrouw Vermeulen Mevrouw, als ik U beleefd verzoeken mag geen hatelijkheden" stuift deze op. Ik'? hatelijk hoe komt U daar toch bij Intusschen komt mevrouw Rijkgenoeg be middelend tusschenbeiden. Mevrouw Verwey, U dan misschien J Och, ik zou het heel graag doen, maar ik ken de familie heelemaal niet. O, dat is niets. Meneer Favorite is zeer galant voor mooie vrouwen. Verlegen kijkt mevrouw Verwey voor zich en antwoordt zachtAls U denkt, dat ik gaan moet, wel dan zal ik het doen. Dat is dus al afgesproken! En nu de stalletjes. Daarvoor hebben wy jonge meisjes noodig. Juffrouw Gertrude hieromtrent heefl U zeker eenige voorstellen „O, neen, dat juist niet" antwoordde de oude vrijster, die intusschen was opgestaan en met een jeugdig gebaar haar lokken wegstrijkt achter de ooren, maar ik wilde enkel maar vragen, of de vrouw van dien meneer, van wien hier sprake is, ook moet medewerken in ons Comité? Want zietU, ik ben jongmeisje en men kan nooit voor zichtig genoeg zijn, U neemt mij zeker niet kwalijk, maar ik hoop U zult my begrijpen. Er woidt zooveel gepraat en een meisje U begrijpt, ik enfin, u weet wel Pardon, ik begrijp niets, meent mevrouw Rijkgenoeg. Ja ziet U, ik bedoel maar de vrouw van dien president der Groote Club. Niet, dat ik alles geloof, maar enfin, een jong meisje Eenigen knikken met bedenkelijk gezicht, alsof zij begrijpen. Sommigen zelfs vielen Gertrude bij. Een ander vraagt: Weet iemand iets be slists omtrent haar Iets beslists Zooals men 't noemen wil. Ik zou het bijvoorbeeld heusch niet in myn hoofd krijgen om geregeld in de schemering mijn huis te verlaten en dan nog wel ge sluierd twee uren lang my op te houden in een stadsgedeelte waarvan de renommée" Mejuffrouw Plaincoeur's oogen flikkerden onheilspellend. „Maar ik wil het niet op mijn geweten hebben, dat het praatje de ronde doetik ben jong meisje en ik zou niet graag willen „Dat uitgaan zou het ergst niet zijn" viel mevrouw Wijnzoetin „maar ieder weet toch wel, dat het huwelijk verplichtingen mee brengt en hebt U wel eens gezien hoe on bescheiden zy zich altijd gedraagten welke toiletten ze draagt! Hebt U het niet gezien op het laatste bal van den Kunstkring't Is bepaald schandelijk geweest! Neen, ik spreek niet graag kwaad van anderen, maar zoo'n toiletIk zei nog tegen mijn mankijk nou die mevrouw Favorite eens! En mijn man vond het zelfs erg en die vindt anders niet zoo gauw wat! Maar ik wil niets van mijn man zeggen „o, een voorbeeld van een echtgenoot I Nu, en z(j stond maar te coquet- teeren met dien ouden dokterU weet toch, die van den zomer zooveel werk van haar maakte 1" Een licht kuchje deed haar ophouden Nu stond raevronw Rijkgenoeg op„Da mes ik had het wel gedacht, we zouden van de hoofdzaak afdwalen en het is toch noodzakelijk, dat wij nu ernstig spreken over de kwestie, het liefdadige doel, dat ons hier heeft samengebracht. We moeten dus nu vaststellen wie van de dames zich zal belasten met de kwestie van bet lokaal." „Wel, dat heeft mevrouw Verwey op zich genomen" gaan er eenige steramen op. „Och wat" overstemt mevrouw Rijkge noeg het koor van dames, gesteund door een drietal, dat ook is voor het lokaal van de Groote Club. „In geen geval" roept mevrouw Wyn- soet, purper van opgewondenheid. „Neen, dat zeg ik ook" gilt er nog een. „Waarom niet vraagt mevrouw Rijkge noeg nog eens, die de gemoederen vruch teloos tracht te kalmeeren. „En, als die mevrouw Favorite meedoet, dan ben ik geen lid van het comité" hakt T mevrouw Wynsoet den knoop door. „Ik ook niet! ik ook niet! en ik wel, dat zeg ik! En ik blyf niet langer hier! ik ook i niet Mevrouw Wynsoet en juffrouw Plain coeur staan op en verlaten het vertrek. Een luid gestommel van stoelen volgt, nog eenige dames staan op, willen heengaan, Inmid dels zijn de eerste twee tot de deur gena- (derd, waarop mevrouw Rijkgenoeg voor het laatst het woord neemt en kryschend-woe- dend haar comité aan het verstand tracht te brengen, dat de plannen voorloopig zul len moeten worden uitgesteld, want dat er l op die manier geen liefdadigheid mogelijk I isLang bleven de dames niet meer bij el kaar, maar den volgenden dag kwamen d< partijen voor en tegen mevrouw Favorite officieus weer samen en hadden het nog breedvoerig over het toilet van mevrouw Favorite en haar uitgaan in de avond- „Maar, zeiden ze eenstemmig, nu komt er niets van liefdadigheid en het ziekenhuis 1'" Gemengd Nieuws. I URK. in den vorm van een St.Nicolaas verrassing ontving de agent van het „Havelaar" een jonge zeehond. Met het oog op de rykspremie was het dier zorgvuldig verpakt van Volendam naar den keurmeester te Urk gezonden. HENGSTDIJK. De heer Van der Velden heeft een gewone flets op een paar Ijzeren bakjes gemonteerd en zoodanig verder in gericht, dat hij met een tamelijk vaart over het water kan fietsen. Toen hy dezer dagen op de plas „De Vogel" een proef nam, werkte het toestel ondanks den sterken wind, vrij rustig. OUD-BEIERLAND. De 78-jarige L. de J. alhier had het ongeluk uit de 2e verdieping op straat te vallen. Hy is aan de gevolgen van zyn val over leden. DOMBURG. De secretaris, tevens ontvan ger onzer gemeente, die sedert 8 dezer ver mist werd, is geschorst. UTRECHT. Van de 9, door de politie al hier gearresteerde inbrekers, heeft er één kans gezien uit her hoofdbureau te ont snappen. De politie doet onderzoek. KOEKANGE. By het waschgoed spoelen verdronk dezer dagen de vrouw van A.S. in de sloot bij haar woning. In het dorp werd S. door booze praatjes zoodanig ver dacht gemaakt, dat 25 ruiten zijner woning zyn ingeworpen. GRONINGEN. Het is de politie te Gronin gen gelukt de hand te leggen op den dader van een onlangs gepleegde inbraak by den schoenmaker Onnes in de Moesstraat. Het is de 16-jarige knecht R. J. van den buur man van Onnes. By deze inbraak had by f 240.aan bankpapier en f 10.aan zilver ontvreemd. Het bankpapier is terug gevonden. Voor het zilvergeld had hy een cavaleris tensabel en een revolver met patronen ge kocht. Het bleek tevens, dat de gearresteer de de dader is van den aanslag op het jongetje van Mennes in de Winserstraat, waar het jongetje hem bijna had betrapt op een inbraak, vanuit het donker sloeg hij met zyn sabel in het rond en loste twee schoten uit zyn revolver. De jeugdige boos doener beweert onder den invloed van bios coopfilms gehandeld te hebben. Ook een zwart masker werd op hem be vonden. Door den Ned. Bond van Post en Telegraaf- beambten „de Post" is een adres aan den Minister van Waterstaat gezonden met ver zoek de in het uitzicht gestelde tractements verhooging vóór de mobilisatie en later in getrokken alsnog te verstrekken. O. m. wordt er op gewezen dat het be trokken postpersoneel thans dubbel wordt getroffen niet alleen in directe en indirecte betaling van belasting en levensbehoeften, maar ook omdat erkend is dat de loonen reeds vóór de mobilisatie te laag waren in verband met de tijdsomstandigheden en ook by pensioeneering persoonlijk en aan de eventueel na te laten betrekkingen deze groote schade zullen lyden. Afschriften van dit adres zyn gezonden aan den Directeur-Generaal van dit dienst vak en aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer. DEN HAAG. De Engelsche legatie deelt het volgende mede: Een officieel bericht uit Petrogad meldt, dat de successen in de richting van Mlawa voortduren. Tusschen Lowicz, de Weichsel en een lyn ten Oosten van de Bzura werd hevig vochten en behaalden de Russen voordeelên. Een ooggetuige van het hoofdkwartier uit het Britsche landingsleger deelt mede dat de vyand uitgeput is door de vinding rijkheid en de ondernemingsgeest der artil lerie. De totale Pruisische en Beiersche verliezen tot heden gepubliceerd bedragen ongeveer een millioen man. Saksen en Wurtemberg hebben buitendien twee honderd duizend man verloren. BERLIJN. (Van Duitsche zyde). De oor logscorrespondent van de „Kreuz.-Ztg. meldt aan zijn blad: „Bij Lombartzyde ten Noorden van Nieuw- poort bereidde op 11 December een geheele Fransche divisie een poging voor tot door breken. Een bataljon scheepsartilleristen en mariniers voorkwamen den vyand door een s"jel uitgevoerden aanval. Daar geweren en machinegeweren door het stuifzand in het duin gedeeltelijk onbruikbaar waren gewor den viel een bataljon mariniers de bijna driemaal sterke overmacht met de bajonet aan, bestormde de vijandelijke stelling en wierp de geheele divisie overhoop. De Fran schen leden geweldige verliezen aan dooden en gewonden en verloren op de vlucht meer dan 800 gevangenen, waaronder talrijke officieren.De Duitscher verloren ongeveer 200 man waaronder 14 officieren. HECHTEL. Een flinke voorraad levens middelen is hier aangekomen. Verschillende dorpen worden voorzien wat een uitkomst is voor menig noodlijdend gezin. Tegen schap- pelyken prys zijn de levensmiddelen te ver krijgen. Van de Duitschers hebben de men- schen nu geen last. Op verschillende plaat sen hebben zy zelfs ten behoeve der bevol king beslag doen leggen op allerlei artikelen, die onmisbaar voor het volk zijn. Aan dé armsten wordt een en ander nu gratis uit gedeeld. NOLL. De vaart over het Campine kanaal is aanmerkelijk verbeterd, maar het zyn nog uitsluitend kolen, koren en andere levens middelen die vervoerd worden. Men zegt dat de Duitschers van plan z\jn den Belgi schen schippers geen lasten op te leggen, als zy van het kanaal ten behoeve van Land bouw en Handel gebruik maken. VALKENSWAARD. In de omgeving van Achel heerscht als overal elders veel werke loosheid. Herhaaldelijk werd door de Duit schers getracht Belgen in dienst van Duitsch land te stellen, door hen op de Kruitfabrie ken te Caulille te doen werken. Maar de arbeiders weigerden zulks beslist. (Thans worden zy die niet in die fabriek wil werken met straffen bedreigd.) Zeer vele koeien die aan mondt en klauwzeer lyden, worden bij de grens afgemaakt en daarover gebracht, waarop de koeien door de Duitschers wor den gekocht om tot voedsel der militairen te dienen. Reeds een honderdtal dier zieke beesten werden met die bestemming uitge voerd. ZWAMMERDAM. Twee meisjes van 20 en 21 jaar zijn door de duisternis in de Wiereke geraakt en verdronken. Brieven voor Vlaanderen. DEN HAAG. Door bemiddeling van het Duitsche legerbestuur kunnen briefkaarten en open brieven (mits niet aangeteekend) geschreven in de Nederlandsche, Duitsche, Fransche en Vlaamsche taal, worden ver zonden naar Oost en West Vlaanderen, met uitzondering van het niet door het Duitsche leger bezette gedeelte. De stukken zyn te adresseeren naar een van de navolgende itsenAalst, Beernen, Dendermonde, Deynre, Ecloo, Ertvelde, Gent, Gerardsbei- gen, Kortryk, Lokeren, St. Nicolaas, Oude naarde en Thielt, waar zy van de leger commandanturen moeten worden afgehaald. Op stukken voor andere dan de genoemde plaats van bestemming, ook worden ver meld waar de naastbygelegen legercomman dantuur is gevestigd. Zijn de stukken niet binnen tien dagen afgehaald, dan worden zy ter beschikking gesteld van den Burge meester ter plaatse, waar de legercomman dantuur is gevestigd. Op alle adressen moet de aanwijzing „via Sas van Gent" worden gesteld en op alle stukken het adres van den afzender. Mededeelingen van Militaire of politieke aard zyn niet toegelaten. BERLIJN. (Van Duitsche zyde). De Oosten rijkers doen thans krachtige tegenaanvallen in de richting van Dolina ten zuiden van de Stry. By dit offensief dalen de Oosten rijkers in grooten getale af langs de hellin gen van de Karpathen. De gevechten ten Zuiden van Krakau duren nog steeds voort. BERLIJN. (Van Duitsche zijde,) De vroe gere president van den Finschen landdag Swinhufwud, lid van de jong Finsche party is op bevel van den gouverneur-generaal van Finland Ceyn voor den duur van den oorlog uit Finland verbannen en naar het gouvernement Tomsk in Siberiö gedepor teerd. Nederlandsche Heidemaatschappij. ARNHEM. Heden (Dinsdag) werd alhier de algemeene vergadering gehouden van de Nederlandsche Heide maatschappij. OPENINGSREDE. Myne Heeren Ik heet U allen hartelijk welkom, die naar Arnhem zyt gekomen om in deze win termaand in de onderwyslokalen van ons gebouw deel to nemen aan de algemeene vergadering, die wij gewoon zyn te houden in gunstiger jaargetijde en in een eenigszins feestelijke stemming met het oog op de excursies en den gemeenschappelyken maak- tijd, daaraan in andere jaren verbonden. 't Is geen woord van blijde opgewektheid, dat ik U kan toeroepen. Waar de volkeren der aarde door de oorlogswoede zijn bevan gen en millioenen staan tegenover millioe- nen om dood en verderf te brengenwaar het menschelyk vernuft zich inspant om de grootste verwoestingen aan te richten en daardoor ook de grootste ellende uit te stor ten over den evenmensch, daar kan het niet anders, of wy worden somber gestemd over dit groot gebeuren, dat zich in de wereld afspeelt. Met groote dankbaarheid intusschen er kennen wy het voorrecht, dat de storm niet over ons dierbaar Nederland is getrokken. Wellicht zouden wij, die dan toch ook bet best waarnemen, wat in de onmiddelijke nabijheid voorvalt, dit voorrecht reeds lang als gewoon recht hebben aanvaard, als wij niet dagelyksch herinnerd werden aan de ellende en schrijnende smart, die daar ge bracht is en gebracht wordt over den even mensch. Gelukkig, dat wy iets hebben kun nen do9n tot leniging van den algemeenen nood. Eenige van onze werkgevers, wier ont ginningen langs onze Zuidelijke grenzen zjjn stelden ons in de gelegenheid de helpende hand te bieden aan de duizenden voorbijtrekkende vluchtelingen. Zoo werden op het, U allen van een onzer excursies welbekende landgoed „de Utrecht" tal van vluchtelingen in het voorbijgaan van levens middelen voorzien, en waar mogelijk inde jelegenheid gesteld zelf den kost te ver dienen. Voorts werd hulp verleend op veler lei gebied bij moeilijkheden, ontstaan door het gemis van werkkrachten tengevolge van de mobilisatie. Een ambtenaar der Maat schappij werd beschikbaar gesteld om ver schillende werkzaamheden te leiden in een der vluchtoorden. Verzuimd mag niet wor den te vermelden, dat ook verscheidene ambtenaren van de Maatschappij zich be ijveren daadwerkelijk het leven van de mili tairen te veraangenamen door het houden van voordrachten en het geven van lessen en cursussen. De hevige schok dien de wereld in beroe ring bracht, deed ook onze Maatschappij trillen. Verschillende ambtenaren werden uit het werk geruktzij moesten en moeten als zoovele Nederlanders hun plicht ver vullen als soldaat. Maar niet alleen werden velen uit hun werk gerukt, ook word ons tengevolge van de tijdsomstandigheden veel werk uit de handen genomen en in den aanvang scheen het zelfs, of de werkzaam heden op ontginningsgebied plotseling geheel zouden stilstaan. Met groote zorg zagen wy de toekomst tegemoet. Gelukkig kwam er echter spoedig een zeer gunstige wending, zoodat thans de gedunde gelederenonzer ambtenaren niet al leen volop werk hebben, maar de opdrachten door uitvoering van werkzaamheden zoovele zijn, dat moest worden uitgezien naar uit breiding van het ambtenarencorps. En dit heeft de groote strijd scherp en duidelijk in het licht gesteld, dat het de plicht is te zor gen, het voortbrengend vermogen van den Nederlandschen bodem zoo hoog mogelijk op te voeren. Laten wij hopen, dat naast bezitters wie dit aangaat, ten volle beseffen, wat in dezen van hen mag worden verwacht. Dan zal in het belang van het land ook de Nederlandsche Heidemaatschappij op tal van plaatsen nuttig werkzaam kunnen zyn. Vermelding verdient voorts nog de aanval, die onze Maatschappij in het begin van het jaar had te doorstaan, toen het georganiseerd verzet tegen haar zich uitte op een protest- vergadering en in verschillende adressen aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. De Maatschappij heeft getracht de tegen haar ingebrachte bezwaren in nota's aan den Minister op zakelijke wijze te weerleg gen en haar standpunt uiteen gezet in een in het Tijdschrift geplaatste artikel onder het opschrift „Grieven en klachten aangaan de het werk der Nederlandsche Heidemaat schappij." Ik zal U verder niet vermoeien met me dedeelingen aangaande de werkzaamheden der Maatschappij in het jaar 1913. Het uit voerig jaarverslag van den directeur opge nomen in het Augustusnummer van dit jaar van ons Tijdschrift, kan U in dezen beter inlichten dan het my mogelijk zou zyn. Maar wel moeten wy hier herdenken trouwe vrienden die aan de Maatschappij zijn ontvallen. En dan noem ik in de eerste plaats Mr. van Tienhoven, die van de op richting af met onverminderden ijver als Commissaris de belangen der Heidemaat schappij heeft voorgestaan. Verder Mr. van Ogtrop, den zoon van een onzer allereerste werkgevers en Mr. Goekoop, beiden personen van wie wy nog zooveel verwachtten. En naast deze drie by genoemden denken wy aan allen, die de Maatschappij steunden, maar wier hart ophield voor haar te kloppen. Het geeft een gevoel van verlatenheid, als zoo trouwe vrienden ons ontvallen Ge lukkig, dat in normale tijden het aantal leden voortdurend stijgt en jonge krachten gereed staan het werk over te nemen. Hopen wy, dat de teruggang in leden van de laatste maanden, die alle veieenigingen zullen ge voelen, doch die voor onze Maatschappij gelukkig slechts gering is geweest, weer spoedig wordt omgezet in vooruitgang ook in dit opzicht. Wij zijn thans een jaar gevestigd in dit nieuwe gebouw, waarin het een genot is te werken, waarin aan den cursus een plaats kon worden gegeven, die hem met betoog op zyn groote beteekenis ten volle toekomt, waarin een museum is gevestigd, dat zich in alle opzichten mag laten zien. Vol vertrouwen op de toekomst van de Maatschappij, wier doel het is op vreedzame wijze de kracht van ons land te vergrooten de welvaart van de bevolking te verhoogen, open ik deze algemeene vergadering. De voorzitter deed tevens de volgende mededeelingen overBoekhouding voor bosch- en landbouwbedrijven. Het zal velen niet zijn ontgaan, dat een goede boekhouding steeds meer wordt ge rekend tot de volmaking van een land-en boschbouwbedrijf. Vooral in den laatsten tijd is op dit gebied vry krachtig leven waar te nemen. Het uitgebreid, zorgvuldig landbouwonderwijs, hetwelk in ons land op ruime schaal wordt gegeven, heeft ontwik keling gebracht en daarmede de belang stelling voor onderwerpen, welke veelal wel belangwekkend, maar feitelijk overbodig werden geacht. Zoo lezen wij thans in een tijdperk waarin vele jongeren toegerust met de vereischte kennis, lust en ijver bezitten om een boek houding aan te leggen en by te houden, doch daarin worden belommerd door de sleur der ouderen, die de noodzakelijkheid van dat papieren gedoe nog niet inzien. Dat er dus nog niet meer gevolgen op het gebied der bedryfsboekhouding zyn aantetoonen, mag niet worden toegeschreven aan te weinig onderricht of gebrek aan belang stelling bij hen, die het ontvangen. De oor zaak ligt dieper, doch is van zoodanigen aard, dat aan een overwinning in de toe komst niet getwijfeld behoeft te worden. Daarvoor is en blijft noodig een krachtige beweging, welke, zooals reeds gezegd, geluk kig merkbaar is. Daar is in de eerste plaats het Ryks- Landbouwonderwijs, dat het boekhouden in zyn onderwysprogram heeft opgenomen, daar zyn vereenigingen en genootschappen op landbouwgebied, die zich geen moeite sparen bijzondere cursussen voor dat doel te houden en voorts zijn er leermeesters, die de zaak belangrijk genoeg vinden, om zich door woord en geschrift er aan te wijden. Die pogingen verdienen steun, zoo wel van de belanghebbende als van belang stellende. Er moet tegen gewaakt worden, dat het geleerde doelloos wordt omdat er in de praktijk toch geen gebruik van wordt ge maakt. Daarom moet door voorbeeld opge wekt en gesteund worden, en moet er vooral voor gezorgd worden dat de aanbevolen methode practisch bruikbaar is. Er is nog een drijfveer, welke een zeer machtige kan worden, om tot boekhouding te bewegen, dat is de belastingplicht. Het behoort voorzeker niet tot de onmogelijkhe den, dat binnen afzienbaren tijd ook de landbouwer in ons land zal bijdragen in een algemeene inkomstenbelasting. Mocht dan ook hier te lande, evenals hier en daar in het buitenland, een richtig gevoerde boek houding van (nut kunnen zijn by het bepalen van het inkomen, dan zou zeker bet ver langen naar het voeren eener boekhouding meer algemeen ontwaken 1 Zal het echter niet veel beter zyn te zorgen „klaar te zyn" voor het zoover komt? Daarom nu reeds begonnen, opdat tegen dien tyd de zaak ge noegzaam bezien kan zijn om zoo praktisch mogelijk te voldoen aan de eischen door den fiscus te stellen. Hoe meer goede boek houdingen er dan zijn, hoe gemakkelijker bet vakken zal om er party van te trekken. Onze Maatschappij heeft begrepen, dat ook zy klaar moet zyn, om te kunnen voldoen aan verzoeken en voorlichting en praktische hulp by het ontwerpen, inrichten en contro leeren van boekhouding voor land en bosch- bouwbedryven. Nu bestaat reeds sinds jaren by de Maatschappij een afdeeling, welke de daarmede opgedaan, gepaard aan onderzoek daar waar wat viel te Ieeren, doet ons be schikken over geoefend en geschoold perso neel bekend met de eischen van theorie en praktyk, zoodat zy met gerustheid een ieder kunnen,"raden zich tot de Maatschappij te wenden. LONDEN. Officieel. By het bombardement van Hartlepool zyn 82 personen gedood en 250 gewond. PARIJS 11 uur. Wy hebben terrein ge wonnen ten N. van Yperen en ten Z. en Z. O. van Bischote. Ten N. O. van Atrecht zyn wy opgerukt en bereikten de eerste huizen van St. Lorent. In de streek van Perronne hebben wy belangrijke vorderingen gemaakt, tusschen de Somme en de Vogeezen valt niets bijzonders voor. PETROGRAD. Officieel. De Duitsche eerste klasse kruiser Friedrich Karei, is terwijl hy de Oostzee wilde uitstoomen, gezonken. 200 man konden worden gered, doch J/3 der be manning verdronk. De Friedrich Karei is in 1902 van stapel geloopen en heeft een waterverplaatsing van 9000 ton en een be manning van ongeveer 600 koppen. PETROGRAD. Off.Onze cavallerie en voor uitgeschoven troepen vervolgen de Duit schers met krachtin de richting van Mlwla. De Duitschers die de grens overtrokken hebben een nederlaag geleden, by de ver volging vielen veel gevangenen en oorlogs materiaal in onze handen. CONSTANTINOPEL. Off. De Russen trachten onder dekking van kanonvuur en mitrailleuses voorwaarts te rukken, laugs de linkeroever van de Tyork. Zy werden echter na een gevecht van 6 uur terugge slagen. De Turksche cavallerie stuitte 15 K.M. ten Z. van Catoer op de Russen en viel dezen aan. De Russen werden op de vlucht gedreven in de richting van Catoer. ATHENE. De pers is hier van meening dat de betrekkingen tusschen Turkije en Griekenland wel zullen worden afgebroken in geval een onderofficier der Grieksche Marine die daar gevangen is, zal worden terecht gesteld. MIDDELBURG. Het Rijksentrepot werd Zaterdagmiddag door de daar gehuisveste vluchtelingen ontruimd, omdat het moet dienen als logies voor militairen. By een daar inwonend kind werd Roodvonk gecon stateerd. By het overbrengen naar het gast huis bleek dat het niet alleen Roodvonk, doch ook typhus was. Er zjjn nog 2 kinderen waarbij ziekte is waargenomen. De goederen zyn dadelijk verbrand en de gebouwen ontsmet Het zal voorloopig niet voor huisvesting worden gebruikt. Daar de personen die in het entrepot ge huisvest waren over de geheele stad zijn verspreid, vreest men hier voor uitbreiding der ziekte. BRUSSEL. In Brussel is thans een bevel uitgevaardigd aan de bevolking van Belgiö, dat een oorlogsschatting van maandelijks 40.000.000 francs wordt opgelegd voor den duur van één jaar. BERLIJN. Officieel. De strijd om Yperen staat gunstig voor ons, maar is nog niet jeeindigd, aanvallen der Franschen tot bij ;La Bassee en Atrecht en op de beide oevers der Somme zyn onderzware verliezen voor den vyand mislukt. Aan de Somme alleen verloren de Fran schen 1200 gevangenen en tenminste 1800 dooden. Onze eigen verliezen bedroegen nog geen 100 man. In de Argonnen hebben eenige goedgeslaagde aanvallen omstreeks 750 ge vangenen en oorlogsmateriaal opgeleverd. Yan het overige gedeelte van -het front zyn geen bijzonder gebeurtenissen te ver melden. In Oost en West Pruissen is de toestand onveranderd. In Polen vervolgen wy den vijand op zijn terugtocht. MIDDELÜAUNIS, 13 Dec. 1914. Heden is de derde zending goederen be stemd voor het Kon. Nat. Steun Comité weggegaan naar Amsterdam, overeenkom stig de aanwyzing van den algemeenen secretaris van dat Comité. De zending bedroeg 325 stuks degelijke joederen. Behalve de vaardige en vlijtige randen uit Middelharnis en Sommelsdyk werkten ook tal van bereidwillige ervaren handen uit Stad aan 't Haringvliet mee. Ook thans zyn daar nog goederen voor n zending te doen in Januari in bewerking. Aan den oproep om de in bewerking zijnde goederen vóór 17 Dec. terug te bren gen werd boven verwachting mild gevolg gegevendaarvoor aan allen onzen warmen dank. Kerknieuws. bedryfsboekhouding voert van de bedrijven Nederlandschen Staat ook alle grond-1 aan haar in beheer gegeven. De ervaring Predikbeurten op Zondag 20 Dec. 1914. NED. HERV. KERK. Middelharnis, vm. en 'sav. Ds. Bruining, Sommelsdyk, vm. en 's av. Ds. Westrik. Dirksland, v.m. en 'sav. Ds. Steenbeek. Melissant, v.m. en n.m. Ds. Kroese. Herkingen, v.m. en n.m. Ds. Addink. Stellendam, v.m. en 's av. Ds. Hoogendijk. Qoedereede, v.m. en nni. Ds. de Qidts. Ouddorp, vm. en nm. Ds. van der Kooy. Nieuwe Tonge, v.m. en n.m. Ds. Wontink. Onde Tonge, v.m. en 's av. Ds. Verkerk. Ooltgensplaat, vm. en'e av. Ds. Lans. Den Bommel, v.m. en 's av. Ds. Emmen. Stad aan 't Haringvliet, v.m. en n.m. Ds. Polhuys. Langstrent, v.m. en n.m. de Eerw. heer Hack. EVANGELIESATIE GEBOUW. Middelharnis, vm. en 's av. Ds. D. Boonetra, Herv. Pred. te 8choonhoven. GEREFORMEERDE KERKEN IN NEDERLAND. Dirksland, v.m. n.m. en 'sav. Ds. Kievit. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 'sav. Ds. van Velzen. Ooltgensplaat vm. cn 'a av. Ds. Dekker. Stad aan 'tHaringvliet,vm. en 'sav. De. Es6ellnk. DOOPSGEZINDE KERK. Onddorp, Ds. K. W. Róssing.

Onze Eilanden | 1914 | | pagina 3