Laatste Telegrammen. 20 November. ONZE EILANDEN VAN 21 NOVEMBER 1914. 3 eerat verlof te vragen. Daar ligt over het algemeen in Boldero's doen en laten een zekere kluchtige vrijpostigheid, waar ik mij niot tegen verzetten kan, ofschoon ik anders tamelijk kort aangedraaid ben. Men kan hieruit terstond zien wat slag van man Boldero iseen vadsig onver stoorbaar, altijd kalm soort mensch, die alles wat hem voor de handen komt, beschouwt als iets waar hij recht op heeft, die nooit sedert hij vaD school ging, zich een dag lang ernstig met iets heeft beziggehouden en toch aan anderen steeds de les leest over hunne verplichtingen. Dat is juist het onuit- staanbaarste in Boldero. Hij voert zelf nooit iets uit en verwondert zich altjjd waarom zijne medemenscben niet harder werken. Waarom hebt ge Uw ontslag uit den dienst genomen generaal vroeg hij op zeke ren dag. Wel, omdat ik het verkoos I bromde ik. Doch Boldero laat zich niet met een kluitje in het riet sturen. Maar je kon geen andere bezigheid in de plaats kiezen, zeide hij. Het wasje plicht in dienst te blijven. Wie moet ons aanvoe ren als wij eens tegen de Russen moeten vechten En dit alles ging met zyn liefsten glim lach vergezeld. Ik zuchtte zwaar. Je had moeten hooren wat de meesten onzer gisteren in de club zeiden. Allen waren het er over eens, dat jij de rechte man was. Op een regenachtigen dag in November zaten Boldero en ik uit het venster te kijken. Hy wachtte een antwoord op een zijner requesten aan Ministers en andere hoogge plaatste ambtenaren. Ex was een inspecteurs plaats vacant en hij had er om gesolliciteerd. Phil Kegan was dien dag dubbel ijverig werkzaam in den killen motregen, om ieder goedgekleed voorbijganger heen en weer dravende, ontelbare malen de hand aan zijn hoed brengende, oude dames en kinderen den weg wijzende, cabs en omnibussen aan roepende vegende, pratende, buigende, alles tegelyk. Kyk dien armen drommel nu eens bedelen voor zyn brood, zeide Boldero, zyn leven ia een hel. Het ia zijn eigen verkiezing. Sommige menschen willen niet werken al wil men ze nog zoo goed betalen. My dunkt dat de man toch hard ge noeg werkt. Daar wil ik niets van zeggen, maar het is toch bedelen. Wil ik je eens iets zeggen Boldero, zeide ik, een weinig ongeduldig wordende, gij moogt het bedelen noemen, maar die man, die Phil, heeft in de tien minuten, dat wij naar hem zitten te kijken, meer werk gedaan, dan jy sinds ik je ken. Boldero glimlachte en schudde het hoofd. Hy trekt zich dergelijke personaliteiten nooit aan. Hy vroeg een paraplue te leen en ver trok om antwoord op zyn request te halen. Ik keek hem na, toen hij het pleintje overstak. Ik zag hem stilstaan in den regen met mijn paraplue over zijn hoofd, en met Phil Kegan praten, gelijk hij dikwijls deed, want de man was in dienst zijn oppasser geweest, maar hy klopte hem niet zooals hij gewoon was op den schouder. Integen deel knoopte hij zijn overjas met een toor nig gebaar toe. terwyl hy het hoofd schudde. Ik veronderstelde dat de arme Phil een sermoen moest aanbooren over zijn plichten. Na verloop van twee uur kwam Boldero terug. Hy had my beloofd nog even te zullen aankomen om mij te zeggen hoe het was afgeloopen. Nooit te voren had ik hem zoo neerslachtig gezien. In een slappe houding zonk hy in een leuningstoel zonder een woord te zeggen en zyn hoed, die achter op zyn hoofd stond zonk insgelijks zwaar moedig op de grond. Wel? vroeg ik. Al weer één voor my geweest en juist een betrekking als ik zoo gaarne had fatsoenlijk een goed salaris, vrij wonen, vuur en licht en niet veel te doen neen spreekt er niet van. Het is genoeg om den kalmsten mensch woedend te maken Op dit oogenblik was er op Boldero's ge laat geen spoor van een glimlach te zien. Toen vertelde hij mij, hoe de zaak eigenlijk in elkaar zat. Je weet, dat de onde (hy bedoelde een hooggeplaatst ambtenaar) een soort van aangehuwde oom van my is, zoodat ik open hartig met hem kan spreken. Ik zeide hem, dat dit de vijfde inspecteursplaats is, waar ik bij hem of zyn voorganner om gesollici teerd had. Op mijn woord zeide ik tot hem, het is te erg: doch hij scheen dit niet te vinden. Hy wilde weten, welke aanspraken ik had, behalve dat ik altijd solliciteerde, omdat myn vrienden voor my solliciteerden. Wel zeide ik, wat verlangt u meer?Heeft lord Button het niet als een bijzondere gunst gevraagd Lord Button heeft zyn invloed toch niet verloren Maar dan sprak hy er van dat ik nog een onbeproefd man was en nog geen blyken van bekwaamheid ge geven had. Ik kon wel voor de betrekking geschikt zyn maar het kon ook wel van niet. Dan was onder de solicitanten iemand, dien bij geloof ik Club noemde. Club had zijn leven lang in die omgeving gewerkt. Hoe kon hij Club van de hand wijzen Club kende het werk. Er was geen twijfel aaD Clubs geschiktheid. Als hij Club afwees zou er veel over gesproken worden. Kijk eens hier, Frank, zei ik hem in de rede vallende, geloof mij, het zal nooit gaan. Wy willen U geen postje geven. Nu waarom zouden wy dat ook doen Waartoe diende het, over den invloed van Lord Button te spreken Tegenwoordig worden de dingen zóó niet meer behandeld. Lord Button draagt geen half dozijn predikantsplaatsen in zyn zak, gelyk zyn grootvader deed. Ik ken een grooter man dan Lord Button, die alles voor mijn neef, dien hy gaarne lijden mocht en die een knap man was ook gedaan heeft en die eindelijk blij w33, dat hy hem een baantje als secretaris van een club kon bezorgen. Als gij een eerlijken stuiver verdienen wilt, Frank, moet ge er voor werken, en hard werken ook. Boldero zuchtte zwaar en zonk steeds dieper in "zyn stoel. Het is niet goed een goede betrekking te vragen en te bedelen en niets uit te voe ren. Jy zult, zei ik, haar zoo toch niet krij gen, en jy verlangt, jezelven slechte. De publieke opinie moet gewonnen worden en daarom moet gij door werkzaamheden trach ten, dat zij het oog op u vestigt. Voorspraak en nepotisme en hoe al die dingen heeten mogen, hebben tegenwoordig uitgediend. Zou jy daar een weddenschap om dur ven aangaan zeide Boldero, een weinig op flikkerende. Frank, jongen, zeide ik daar is nog meer eens kans voor je emigratie. Schraap, wat je nog rest, by elkaar en ga naar Nieuw- Zeeland, naar je broeder. Men zegt hier dat hy aardig op weg is zijn fortuin te maken. Boldero schudde slechts het hoofd. Ik had waarlyk met hem te doen. Hij was letterlijk kapot. Heb je nog van dat bitter staan vroeg hij, toen ik mijn zedeles geindigd had. Ik ge loof dat een hartversterking mij goed zal doen. Ik belde om een glas sherry-bitter. Bol dero sprong op uit zijn stoel en huppelde half werktuigelijk naar de lade met het kistje havana's nam er een, ging lusteloos voor het venster. Wij keken gelijktijdig. Er was meer wind gekomen. De regen was op gehouden. Het was een gure, ongezellige dag. Phil Kegan had zijn kraag opgezet en zag er ellendig uit. Toch werkte hij standvastig door. Arme drommel! zeide Boldero, maar hy weet niet wat het is niets te doen te krijgen. Het is een vervelend gevoel, dat, generaal. De voorbijgangers werden schaar- scher. Wij zagen een oude dame met een mof over het pleintje gaan, en een knap oud heer met een rotting met een gouden knop en een vischventer met schelvisch; en een besteller van het telegraafbureau, die aan mijn deur aanbelde. Even daarna kwam mijn knecht binnen met een glas bitter en een telegram op een blaadje. Het telegram was voor Boldero. De besteller kwam van Uw club meneer, zeide de knecht, terwijl hij Boldero het ghs en bet telegram tegelijkertijd voorhield. Hy nam het glas en dronk met kleine teugjes. Welk bitter is dat, generaal? vroeg hy. Chiretta. Dat dacht ik wel. Het is het beste opwekkende middel, dat ik ken. Drink er dagelijks een paar glazen van voor iedere maaltijd en het windt U op als een klok. Ik denk dat ik de proef er eens van zal nemen. Ik ben niet goed in orde. Slik dan wat quinine, zei ilc. Hy zette zijn glas neder en nam toen de gele telegram-enveloppe op. Zeker kwade tijding uit de stallen, zeide hij, terwijl hij haar onverschillig open de. Maar eensklaps nam zijn gelaat een andere uitdrukking aan. Wat is dat? riep hij uit. Generaal hoor 1 „Club" werkelijk, 't staat er waarlijk „Club heeft bedankt, U bent tot inspecteur benoemd". Wy zagen elkander aan en lachten. Ik zou wel eens willen weten, waarom de menschen zoo stilletjes lachen, wanneer ze in hun schik zijn. Nu, ik was buitengewoon in mijn schik, dat moet ik zeggen en Boldero niet minder. Het scheen hem heel wat beter op te flikkeren dan de bitter gedaan had. Ik schudde hem de hand en sloeg hem op zijn rug, gelijk dat bij dergelijke gelegenhe den gebruikelijk is. Hij zeide niet veel, doch ik kon aan hem bemerken, dat het vooruit zicht op het goede huis, bet gemakkelijke werk en het vry vuur en licht benevens een behoorlijk tractement zyn geest danig op- vroolijkten. Het is juist een betrekking naar mijn zin, zeide hy eindelijk. Juist naar mijn zin! Dit gezegd hebbende, nam Boldero afscheid van mij, doch voordat hy beneden was, kwam hy terug. Zeg generaal, wil je me even een souve- reign leenen? Ik gaf hem een souvereign. Het was geloof k de zes- of zeven en twintigste. En wat ik nog meer wilde zeggen: Hebt ge soms niet een ouden overjas voor Phil Kegan Hy moet het daar zoo bitter koud hebben. Neen, ik geef al myn afgelegde kleeren aan mijn knecht. Nu, bonjour amice, en hy verdween. Ik was nieuwsgierig genoeg om hem eens na te kijken. Ik zag hem mijn souvereign in Phil Kegan's hand stoppen. Ik weet dat het geen shilling was, want ik zag de kleur van het goud. Zooveel is zeker dat Frank Boldero een goed hart heeft VARIA. De oorlogskomeet. De oorlogskomeet, waarvan men zegt, dat ze plotseling aan den hemel is verschenen is voor onze sterrekundigen geen nieuweling. Zy kennen ze reeds sedert den 17en Decem ber 1913. De Zuid-Amerikaan De La Van heeft ze ontdekt. Dr. Kritzinger deelt in een Duitsch blad mede, dat het hem reeds voor eenige weken gelukt is, met hetblooteoog op een nachtelijke reis in een militairen trein vanuit bet Noorden de dwaalster, ze wordt 1913 S geheeten te bespeuren, die toen in het oostelijk gedeelte van den „Voerman" stond. Tegenwoordig treedt de oorlogskomeet in den Grooten Beer te voorschijn. In den loop van deze maand doorzweeft ze bene den den bekenden „wagen" het zuidelijke gedeelte van het genoemde sterrenbeeld en betreedt in October het gebied van den „Jachthond". Haar lichtsterkte was aan vankelijk van de 4e grootte, maar neemt toe en zal in de tweede helft van October tusschen de tweede en de derde grootte komen. Den natuurwetenschappelijk Museum. De meest grootsche natuurwetenschappe lijk verzameling, die een particulier ter we reld bezit, de beroemde schatten van Walter Rotschild wordt nu in een prachtig mu seum voor den eersten keer bekend gemaakt. Te Tring in het Engelsche graafschap Hert fort verheft zich het statige gebouw, waarin zijn ondergebracht in voorbeeldige volgorde ongeveer tweeduizend zoogdieren, voor het grootste deel uitgestorven of verdwijnende soorten, 3000 zeldzame vogels en vele hon derden reptielen,-amphibien en visschen, Deze prachtige verzameling, die in menig opzicht een eenigen indruk maakt, vormt echter slechts een betrekkelijk klein deel van wat het Museum bevat en wat aan ge leerde bezoekers van wetenschappelijke stu die ter beschikking staat. In het geheel be vat het Museum Walter Rotschild op de ge bieden, waarin het specialiteit is, 215.000 vogels en 21/2 millioen vlinders. In het bij zonder door zijn entomologische onderzoe kingen, heeft de millionair zich overganke lijk verdienstelijk voor de Zoölogie gemaakt. Hy beschikt hier over bijna geheel volledige collectie's. Alleen van twee vlinderfamilies de Arctiidae en de Lithosiidae bediagen de nieuwe soorten, die in het nieuwe Museum te Tring zyn herkend en beschreven onge veer 600. De magnetische aantrekkingskracht van de aarde. Onder de afdeelingen van hel Carnegie- Instituut, die een grootschen arbeid verricht hebben, valt die voor aardmagnetisme te noemen, die nu een reeks gebouwen te Washington als centrum haar eigendom noemt. In het afgeloopen jaar zijn voor dezen arbeid alleen 440 000 Mk voor de gebouwen ongeveer 500.000 Mk uitgegeven. Het onder zoek omvat feitelijk de gansche aarde met inbegrip van de wereldzeeen. Voor de mag netische onderzoekingen op zee staan twee bijzonder gebouwde, wat den magnetischen toestand betreft „neutrale" schepen ter be schikking. Nadat voor twee jaren een groote reis door het binnenland van Aziö gedaan was, bracht het laatste jaar de aardmagneti- sche onderzoekingen de Sahara, tusschen Algiers en Tamboektoe op 72 stations. Een tweede groep van onderzoekers doorreisde Australiö, in de eerste plaats der bewoonde deelen. Een derde daarentegen legde over de de 6000 zeemijlen in een kano aan de veraf gelegen kusten van Canada af. Naar Zuid- Amerika werden gelijktijdig drie expedities gezonden welke hun tochten over alle staten behalve Columbia en Equador uitgestrekt hebben. In het volgende jaai hoopt men eindelijk zooveel waarnemingen vermeld te hebben, dat men tot het ontwerp van nieuwe magnetische kaarten kan overgaan. Men stelt de waarnemingen vast als op 1 Januari 1910 gedaan. Er moet natuurlijk eenzelfde datum worden aangenomen en het hindert niet, dat deze reeds eenige jaren geleden is, daar de gang der veranderingen van de mag netische elementen voldoende nauwkeurig bekend is. Jammer daarentegen is het, dat ook deze kaarten de aardoppervlakte slechts tusschen den 60en breedtegraden van beide halfronden zullen omvatten. Duitschland zal op deze kaarten slechts gedeeltelijk getee- kend zijn. Alle landen van Noord-Europa zullen geheel ontbreken. Daarbij heeft men ook reeds heden zooveel magnetische mee tingen uit het Zuid-poolgebied dat men zou kunnen probeeren, ook de poolgebieden, op de kaarten op te nemen. Overigens zal bij het verdere werk ook op de atmospherische electriciteit systematisch moeten worden gelet. Het winnen van erts. Zeer interressant is een nieuwe eerst in de laatste jaren ontworpen behandeling tot het verkrygen van ertsen, waarvan het be ginsel door de volgende eenvoudige proef verklaard kan worden. Werpen we een stukje chocolade in een glas bier, dan zien we tot onze verbazing dat zich weldra tal rijke gasbelletjes op de chocolade verzame len. Na laugeren of korteren tijd, al naar de groote van het stukje chocolade, bijvoor beeld na een minuut, is het aantal gasbel letjes zoo groot, dat zy met de chocolade naar boven drijven. Aan de oppervlakte lossen de gasbelle tjes weer op, het stukjel chocolade daalt we der naar beneden en het spelletje begint weer opnieuw. Dit verschijnsel berust hier op, dat zich koolzuur uit het bier afscheidt en aan blaasjes aan de chocolade kleven blyft. Vele verdunde zuren en olieén vormen bij verhitting evenzoo gasbellen, welke zich eigenaardiger wyze slechts aan metaal hou dende deelen van het dooreengeschud erts vastzetten en ze doen drijven, terwijl de overige mineralen naar den bodem zinken. Zijn de ertsdeelen fijn genoeg vergruisd, dan blijven zy, trots hun grootte en zwaarte ook na het oplossen van de gasbellen op de vloeistof drijven, omdat de allerbovenste oppervlakte van een vloeistof belemmerend werkt op het zinken van een lichaam. Van het laatste feit kan men zich gemakkelijk overtuigen wanneer men een naald met vet heel fijn besmeerd en dien behoedzaam op het water legt. Ondanks het veel grootere soortelijk gewicht zinkt de naald niet. De aan de oppervlakte drijvende ertsdeeltjes kan men of afscheppen door middel van een magneet opheffen of door een langzame beweging van de bovenste vloeistoflagen in een reservoir verzamelen. De gasblaasjes kleven echter niet aan alle ertsen vast. Men kan daarom volgens deze methode slechts bepaalde ertssoorten verkrijgen, in het bijzonder die, welke vet tig aanvoelen, zooals de zwavelhoudende ertsen. Aan den anderen kant vergunt deze eigenschap niet alleen een scheiding tus schen erts en gestéente maar ook een schei ding van vettige en niet-vettigeertsen, wat bij andere methoden dikwijls moeilykis te verkrijgen. De ongelukkige afloop van de Canadeesche pool-expeditit,. De Canadeesche pool-expeditie, van Ste- fansson, die voor drie jaar met talrijke deelnemers de Amerikaansche Poolzee noor dely'k van Alaska wilde onderzoeken, is met een groot ongeluk geëindigd. De naar het eiland Wrangel gevluchte manschappen van het expeditieschip „Karluk" dat door het ij's verongelukt en gezonken was, is door het wachtschip „Bear" van de Ame rikaansche kustwacht, naar Alsaka gebracht. Een deel van de manschappen is by het vergaan van het schip echter gered kunnen worden. Acht blanken en een eskimo-fami lie weiden teruggevoerd, de leden der expe ditie waren op het Wrangeleiland gestorven terwyl er acht het eiland na de schipbreuk niet bereikt hebben, een zeer zwakke hoop wordt nog gekoesterd, dat dit deel der be manning het rotsige Herald eiiand bereikte en door een open kanaal in het ijs den verderen tocht naar dit eiland waagden, echter in het gunstigste geval was de toe stand van deze lieden zeer onzeker, daar het eiland in 't geheel geen hulpmiddelen bood. Veel waarschijnlijker is het, dat deze afdeeling het Wrangel-eiland niet heeft be reikt en met het poolijs afgedreven is en ten gronde ging. Het mislukken van deze, met groote kosten gepaard gaande onder neming, is hieraan te wijten, dat Stefansson wel een zeer bekwaam onderzoeker is, maar als organisator en leider van een [zoodanige groote onderneming niet geschikt was. De poolvaarder „Karluk" was een oude kast, die 's zomers wel voor de robbenvangst werd gebruikt, maar tegen de gevaren van een overwintering in het ijs, waarmede de leider toch rekening moet houden, niet opge- Erts. Het erts, zooals dit door den mijnwerker uit de groeve wordt gedolven, bevat dikwijls slechts geringe hoeveelheden zuiver metaal. Zoo vindt men in den Harz lood en zink- erts, met een metaalgehalte van slechts 3 tot 10 Zulk erts kan natuurlijk niet zonder meer verhit worden, omdat ten eerste de brandstof duur is en ten tweede omdat tot op heden hij de smelterijen nog geen hitte bereikt is, noodig om uit zink bevatten de loodarts beide metalen te verkrijgen. In bijzondere inrichtingen moet daartoe eerst een afzondering van het eigenlijke erts van het gesteente en verder een schei ding der afzonderlijke metalen volgen. Dit geschiedt meest langs mecbanischen weg en men profiteert daarbij het meest van het verschillende soortelijke gewicht der afzon derlijke bestanddeelen. De fijn gemaakte en volgens de grootte der korrels gesorteerde ertsen worden in machines gebracht, die in hoofdzaak bestaan uit een met water ge vulde bak, die door een niet geheel tot aan den bodem zinkenden tusschenwand in twee vakken verdeeld is. In de eene afdeeling is eenige meters onder den waterspiegel een zeef aangebracht, waarop de ertskorrels worden uitgeschud. In de tweede afdeeling beweegt zich een kolf snel op en neer. lede ren keer, als de kolf naar de laagte gaat stroomt het water door de zeef naar boven en heft gelijktijdig de ertskorrels op. By de omgekeeerde beweging van den kolf vallen de korrels weder op de zeef. Daarbij vallen echter de bestanddeelen, die soortelijk zwaar der zyn, dus [meer erts bevatten, sneller dan het gesteente. Na eenigen tyd bedekt daar door slechts zuiver erts de zeef en de kor rels, die ',in het geheel geen erts bevatten, liggen bovenop en kunnen gemakkelijk af geschept worden. Andere werktuigen, waarbij eveneens van het verschillend soortelijk gewicht wordt gebruik gemaakt zyn de stroomapparaten en haarden, waarbij in hoofdzaak de ver schillende snelheid, waarmee de bestanddee len in stroomend water worden meegevoerd, toegepast wordt. Zonsverduistering en Oorlog. Een zonsverduistering geeft een sombere stemming aan de geheele natuur en is van een groote beklemming niet alleen op het menschelyk gemoed, maar zelfs op de die renwereld. Het is, alsof de geheele aardsche natuur gevoelt, hoe de zegen- en gelukbren gende bron van alle leven en alle licht, door het optreden van een vijandelijke macht verhinderd en verdonkerd wordt. Monsters van onheil schijnen dan door de lucht te zweven en zoo heeft de fantasie der natuur volken en der eenvoudige menschen de zonsverduistering met de donkerste voor gevoelens en voorspellingen omweven. In vroegere tijden, toen men in de hemelteeke- nen zekere profetieën zag werden door een zonsverduistering, behalve andere geesels der menschheid ook oorlogen aangekondigd. De eigenlijke voorboden van den krijg aan het firmament is immers de komeet en even als men in 1811 een voorgevoelen had van nieuwe oorlogsdaden van den wereldverove raar Napoleon, voorspelden bijgeloovige geesten ook door de wederverschijning van de Komeet van Halley de catastrophe van 1914. De zonsverduistering was in oude tij den een nog veel huiveringwekkender aan kondiging van den krijg. Zoo wordt ons verteld, dat de Atheners ten ty'de van Pericles uit een zonsverduis tering de vreeselijkste oorlogsverschrikkin gen te weten kwamen, dat de soldaten van Alexander den Grooten bij den aanblik van dit natuurverschijnsel, dat de Oude Romei nen daarin het dreigende teeken van on rustige jaren zagen. De Chineezen, wier sterrenkunde reeds in de vroegste tijden een zonsverduistering wist te voorspellen, verwachtten deze gebeurtenissen met den grootsten angst en in de Germaansche my the waarin men de zonsverduistering daar door verklaarde, dat de Zonnegod door een draak die hem vervolgde, verslonden werd, wordt verteld, dat, wanneer de wolf de zon met zyn muil pakte, er een groote sterfte onder de menschen moest ontstaan, dat overal op aarde woedde, en eindelooze oor logen zouden worden gevoerd. Het einde van de laatste Russische poolrei zigers. Einde Augustus is de door Luitenant G. J. Zedow geleide expeditie naar Frans Jozef land en den Noordpool naar Alexan- drovsk zonder hun leider teruggekeerd. H\j heeft zijn schip „Heilige Phoka" genaamd, in September van het vorige jaar in Frans Jozef-land verlaten, zyn winter-magazijn op het Hooker-eiland ingericht, als dan in Fe bruari 1. 1. door drie mannen vergezeld de slede-reis naar den Noordpool aangevangen, maar kwam slechts tot aan de Noord-kust van Frans Jozef-land, waar hij tusschen 20 Februari en 5 Maart stierf. De matrozen begroeven hem daar. Welk treurspel zich daar aan de kust van de IJszee afgespeeld heeft, zal wel voor altijd onbe kend blijven. Nog meer opheldering moet er worden gegeven omtrent het lot van de tweede Russische, ingelyks sedert 1912 bezig zijnde poolexpeditie met de „Heilige Anna" onder leiding van Luitenant Brussilow, die het doel had, door de Karische en de Sibe rische IJszee naar de Beringsstraat te varen. Twee lieden van de expeditie zyn by de terugreis van de „Heilige Phoka" terugge bracht. Volgens bun bewering is de „Hei lige Anna" reeds in 1912 in de Karische zee door het ijs ingesloten en dreef hier mede anderhalf jaar rond tot in de nabij heid van Frans-Jozef-land. Noordelijk van Kroonprins Rudolf-land hebben 14 personen, waaronder de -stuurman, op den laatsten April het schip verlaten. Men weet niet of het met goedvinden van Luitenant Brussi low was, die slechts met weinige menschen op de „Heilige Anna" achterbleef.Drie keer den naar het schip terug, slechts twee bereik ten „De Heilige Phoka". De poging van dit schip, om de vermiste personen alsmede de „Heilige Anna" te vinden mislukten. PARIJS. Comm. 11 uur. De dag is weer rustig verloopen, er valt niets bijzonders te vermelden. PETERSBURG. Tusschen de Weichsel en de Wartha woedt een verbitterde strijd, welke afwisselend offensief of defensief ge voerd wordt. Beoosten Angerburg zijn ver schillende Duitsche stellingen genomen, wy baanden ons een weg tusschen de meeren en veroverden 19 kanonnen en 6 mitrail- PRETORIA. Commandant Rensberg heeft zich met 154 man overgegeven en trachtte andere rebellen te bewegen eveneens de wapens neer te leggen. LONDEN. De Oostenrijkers zijn by Styblina door de Serviérs verslagen, zij verloren 1000 dooden en gewonden en moesten terug trekken. AMSTERDAM. Heden had de teraarde bestelling plaats van de by het ongeluk te West Capelle zoo noodlottig omgekomen Majoor-torpedomaker Barend Nyssen. Marktberichten. Amsterdam 19 Nov. 1914. Ingezonden door Jac. Knoop, Commissio nair in aardappelen, Tel. 7833, Amsterdam. Zeeuwsche Bonten f 2,90 „f3,— Zeeuwsche Blauwen 2,90 8,— Spuische Eigenheimers 2, Flakkeesche „2, Drentsche „2, Geldersche Blauwen 2, Friesche Borgers 2, Blauwen 2, Eigenheimer Pooters 1, Blauwe Pooters 1, Bonte Pooters 1, Andyker Blauwen Beverwijker zand Bravo's 4,- 2,50 2,50 2,90 1,90 2,70 4,50 Kerknieuws. Predikbeurten op Zondag 22 Nov. 1914. NED. HERV. KERK. Middelharnia vm. en 's av. (doopsbed.) Da. Bruiuing. 8ommeladijk, vm. en 's av. Ds. Weatrik. Dirkaland, v.m. en '8av. Da. Steenbeek. MeliEaant, v.m. en n.m. Ds. Kroese. Herkingen, v.m. en n.m. Da. (Addink. Stellendam, v.m. en 's av. Ds. Hoogendijk. Qoedereede, v.m. en nm. Db. de Gidl6. Ouddorp, vml en nm. Da. van der Koojj. Nienwe ToDge, v.m. en n.m. Ds. Wontink. Oude Tonge, v.m. en 'a av. Da. Verkerk. Ooltgenaplaat, vm. en s av. Ds. Lans, Den Bommel, v.m. en 'aav. Da. Emmen. Stad aan 't Haringvliet, v.m. en n.m. De. Polhuys. Langstraat, v.m. en n.m. de Eerw. heer Hack. EVANGELIESATIE GEBOUW. Middelharnis, vm. en 'aav. Ds. O. J. jvan Rootaelaar, Herv. Pred, te Polsbroek. GEREFORMEERDE KERKEN IN NEDERLAND. Dirkaland, v.m. n.m. en 'aav. Da. Kievit. Dinsdag 24 November, vm, nm. en 'a av. Ds. Kievit. Dankdag voor den Oogst. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnia, vm. en'a av. de hr. Janeen van Doorn. Ooltgenaplaat, vm. en 'aav. Da. Dekker. Stad aan 't Haringvliet, vm. en 'a av. Da. Easelink. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, Da. K. ADVERTENTIEN. "Oij akte den 18 November 1914 voor -1-* Notaris Jan van Ispelen ter stand plaats Oude-Tonge, verleden heeft de on- aergeteekeude AR1J HOBBEL Senior, Zaadhandelaar en Landbouwer, wonende te Ooltgeksplaat en aldaar uitoefenende eenen handel in - en het teelen van Land-, Bloem- en Tuinbouwzaden, uitdrukkelijk bet recht verleend aan den mede-onder- geteekende AR.IJ HOBBEL Junior, Zaad handelaar, wonende te Ooltgeksplaat, door wie de gemelde handel in - en het teelen van Land-, Bloem- en Tuinbouw zaden vanaf den 10 November 1914- wordt voortgezet, zulks te doen onder de firma „A. HOBBEL", hetzij alleen, hetzij in vereeniging met anderen en daartoe die firma le gebruiken en te teekenen, echter zonder dat genoemde ARIJ HOBBEL Senior, immer in de haten of lasten der zaken van die firma zal deelen of dragen, noch wegens eenige verbintenis voor reke ning der gemelde firma aangegaan, aan sprakelijk of verhonden zal wezen. Geschiedende deze bekendmaking in gevolge artikel 30 van het Wetboek van Koophandel. A. HOBBEL. A. HOBBEL.

Onze Eilanden | 1914 | | pagina 3