SOUL ZUID-HOLLANDSGHE EN ZEEUWSCHE EILANDEN K NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, Goederen, enz. ERTENTIEBUREAU - MIDDELHARNIS. NG VAN kerkbijbels, kerkboeken, :uip- en overslag. UZIEK- en VUOR- £N op elk gebied. KINDERSPELEN ZIE-, ANSICHT-, STZEGELALBUMS. PORTRETLIJSTEN, VULPENHOUDERS.. in Teekenbehoeften. >R-, NOTULEN-, 1UR-, KW1TANTIE- 'SBOEKEN. iENPAPIER ,UXE POST. ;ntiekaarten. ERPERSEN, -BOE- DOOZEN, enz. enz. PELS. DATUM-, HAND STEMPELS. HETTEN. RMACHINES, E NAAMPLATEN, ;t-, coiffeurs-, ATEN, enz. enz. ienten aan op alle •iften, Mode-, Dag-, aden. .dvertenliën in alle landsche bladen, uze in Felicitatiekaarten. jeken worden spoedig irijs geleverd. drukken. V. v. d. SCHENK. jiijiiiivSiiSiSiV /pijl iiiiiiiiüniiiininii ONZE EILANDEN VOOR DB Dit Blad verschijnt eiken Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaalf 0,5(J Afzonderlijke nummers- 0,05 No. 49 Zaterdag 25 October 1913 20E Jaargang Alle voor de Redactie en Administratie bestemde stukken en Advertentiën worden uiterlijk Vrijdagmorgen ingewacht bij de Administratie te Middelharnis. Prijs per adv jrtentiën van 15 regels f 0,50 Iedere regel meer- 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Buiteiilandsch Overzicht. De laatste dagen zyn dagen van groote rampen geweest. De scheepsramp der Volturno, de nog verschrikkelyder mijnramp in Wales, de rtmp van de Duitsehe Zeppelinhet zijn alle bloedige tropheöen van het Vuur, dat op de baren der zee, in de diepte der Aarde, in de jjlheid der luchten, de rnen- schenlevens verwoest met lugubere kwistig heid. En in Rusland, het groote, donkere Rijk, waar een heel dun vernisje van Europeescbe cultuur ontijdig de redelooze zedeloosheid van de toongevende kringen der bevolking aan bet oog heeft onttrokken en daardoor des te gevaarlijker voor de beschaving heeft gemaakt, wordt nu sedert meer dan een week de ijzingwekkende comedie opgevoerd, waarvan de Joodsche fabrieksbeambte Beiliss de hoofdpersoon is. Met een laaghartigheid, die alle voorstel ling te buiten gaat, wordt daar een duivelsch komplot gesmeed tegen eenige millioenen landgenooten wyl dezen van een ander ras zijn dan de groote meerderheid der bevolking. Het voorwendsel daarbij gebruikt is slechts geschikt cm bij de tninst ontwikkelde indi viduen, die daarenboven door voortdurende inwerking van alcohol gedegenereerd zijn, eenig succes te hebben. Toch zal waarschijn lijk bet doel dat er mede beoogd wordt, worden bereikt, en zullen tallooze ongeluk- kigen den marteldood sterven onder de handen van een tot de uiterste grenzen van bloeddorst opgehitste bende. Op internationaal politiek gebied heeft de afgeloopen week ons niet veel uiterlijkbe langrijke gebeurtenissen gebracht. De onderhandelingen tusschen Grieken land en Turkije schijnen, ondanks de snoe vende verklaringen der Grieken, dat zy Turkije zouden dwingen om binnen den kortst mogelijken termyn te kiezen tus schen vrede of oorlog, zooals niet op de langen baan te worden geschoven dan toch slechts langzaam te avanceerenterwijl men nog altijd in de onzekerheid verkeert, of deze langzaamheid al dan niet veroor zaakt wordt door de begeerte van een van beide of van beide partijen om tijd te win nen tot de voorbereiding voor een derden Balkan-oorlog. Vooral de zonderlinge houding van Bul garije geeft hier te denken. Het talmt zoo lang mogelijk met de bezetting van het hem toegewezen gedeelte van denTurkschen buit. rf Waarom Is het omdat het Bulgaarsche I waarde van een andermans bezit. Het is leger Dog altydtniet voldoende gereorgani meermalen voorgekomen, dat een pachter, bond moest aangaan met de geünificeerde socialisten. Pelletan van wiens politiek verleden men wel niet anders kan ver wachten pleitte voor het laatste. En uit toejuichingen welke zyn redevoering uitlokte, schy'nt men te moeten opmaken, dat er ook een meerderheid voor dit plan onder de leden van het congres bestaat. Men wil blijkbaar, in overeenstemming met de uiteenzetting van Pelletan, aan de soci alisten de verantwoordelijkheid laten voor een eventueele afwijzing van zulk een innig politiek samengaan. Nu wordt het echter sterk betwijfeld of de geünifieerde socialisten, onder leiding van Jaurès zich voor een dergelijk verbond zullen laten vinden. Dezen waren namelijk in den laatsten tijd gedwongen om ter wille van het tot stand komen der evenredige vertegenwoordiging— waartegen de radicalen zich, met meer hardnekkigheid dan politiek inzicht met hand en tand hebben verzet nu en dan met de reactionnairen één lijn te trekken tegen de radicalen, dit geschiedde o. a. bij de keuze zoowel van den kamerpresident als van den president der republiek. Misschien echter zal de ervaring, dat deze houding het evenredig kiesrecht niet heeft gebracht, omdat thans de reactionnairen zich weer zóó sterk voelen, dat ze zonder de evenredige vertegenwoordiging moonen te kunnen doen als het bewustzijn, dat tbans met alle kiacbt front moet worden gemaakt tegen den wassenden reactionairen stroom, ten slotte socialisten en radicalen zooal niet tot een formeel verbond dan toch tot een „entente cordiale" drijven. Het Engelsch ministerie vraagt voor zyn wetgevenden arbeid in ruime mate de aan dacht. Behalve de voorstellen tot het ver- leenen van zelfïegeering aan Ierland, de ouderdomspensioneering, de Parliament Bill en nog meerdere, die in hoofdzaak het werkprogram voor deze regeeringsperiode zyn, hebben toch Asquith en de zijnen hun blikken ook gericht op de nooden en be hoeften van het Engelsche volk, waarin oogenblikkelijk voorziening noodig is. Eén van de ergste misstanden in Engeland is de bepaling in het Engelsche Staatsrecht, dat by overlijden de bezittingen aan den oudsten zoon komen en het grondbezit daar door in handen van een betrekkelijk klein aantal personen is gekomen, welk aantal regelmatig steeds kleiner wordt, Het ge volg van dit systeem is dat de eigenlijke landbouwers alle pachters en geen eigenaars zyn van hnn boerenhoeve. Wanneer dus de pachter zijn land verbetert, vergroot hy de seerd is om deze taak op zich te nemen, of is het omdat alle beschikbare troepen ge reed moeten worden gehouden om eveotueel tegen Griekenland of Serviö te kunnen op treden als bondgenoot van Turkije? Dit zyn raadselen, die met en benevens den verwarden toestand in Albaniö en aan de Servisch-Albaneesche grenzen, en de haast waarmede Turkije zich blijkbaar door het geven van allerlei concessies aan de groote Mogendheden, geld en misschien wel eventueel een „welwillende neutraliteit" wil verschaffen, den toestand zeer onzeker maken. In Frankrijk zal de groote radicale party welke ook naar hare voornaamste fractie, de radicaal-socialistische party wordt ge noemd een poging doen om haar aloud prestige, dat in den laatsten tyd zulke gevoelige stooten kreeg, te herstellen. Op het congreB te Pau dat thans bijeen is, wil men daartoe allereerst de eenheid in eigen gelederen herstellen en daarna op beter voet trachten te komen met de socia listen. Nadat eergisteren een commissie was benoemd onder voorzitterschap van den senator Doumerque die het verkiezings program van 1914 had vast te stellen, werd in de avondzitting nog begonnen met een debat over de algemeene politiek. Wat de buitenlandsche politiek betreft, werden o. a. twee voorstellen gedaan om een toenadering tusschen Frankrijk en DuitBChland te bevorderen. Daarover zou heden de beslissing vallen. De discussie over de buitenlandsche poli tiek culmineerde echter inde door den nog altijd populairen Camille Pelletan ingeleide vraag of men thans moest overgaan tot een herstel van het oude republikeinscbe bloc der linkerzijde, en of men daartoe een ver die zyn land aanmerkelijk had verbeterd, plotseling voor de beslissing werd gesteld bf de hoeve te verlaten óf er een hoogere huurwaarde voor te betalen. Het gevolg hiervan is dat de pachters uitermate wei nig hun best doen ora de opbrengst van het land te vevgrooten. Daardoor is de opbrengst van den bebouwbaren grond veel geringer dan zy wezen kon. Bovendien is het bedryf allesbehalve loonend. De loonen ten platte lande zyn dan ook veel geringer dan in de steden. Door de betere vooruitzichten aangelokt verlaten de meeste arbeiders het land om in de steden hun geluk te gaan beproeven. Dit heeft velerlei nadeelige gevolgen le komt er gebrek aan arbeidskrachten in het land bouwbedrijf; 2e veroorzaken deze talrijke personen een woningnood in de groote sle den, wat het noodzakelijk gevolg met zich brengt, dat tot zelfs de slechtste woningen blyven bestaan, en 8e verhinderen deze menschen door hun tevreden zyn met ge ringere loonen een gezonde actie voor loonsverhooging in de groote plaatsen. Die toestand eischt verbetering le in het belang van de landarbeiders, de pachters, 2e in het belang van geheel Engeland. Waar uu de pachiers op de verfoeilijkste manier door de landeigenaren worden uitgezogen, zal dan een blijvende verbetering intreden. Het aantal personen dat op het land werk vindt, zal beduidend toenemen, wat de werkeloos heid sterk zal verminderen. Dat heel wat personen meer in bet landbouwbedrijf kon den werkzaam zyn, bewees minister Lloyd George in een rede te Belfort met de vol gende cy'fers. In Gróot-Brittannié werken ll/2 millioen menschen op het land, in Frankrijk 9, in Duitschland 10, in Oosten rijk 14 millioen. Zulke cijfers spreken. Zaterdag was een gedenkwaardige dag in de algemeene geschiedenis van Europa. Het was de herdenkingsdag van den Volkeren- slag op 18 October van het jaar 1813 ge houden. Die slag heeft een einde gemaakt aan de grootsche macht van Napoleon. Al de luister die eens de Bonapartische troon had omringd, was weggevaagd door die vreeselyke menschenslachting, die daar by Leipzig had plaats gevonden. De worsteling van Vrijheid en Onderdrukking, van het zich zelf zyn tegen overheersching en tiranny was beslist geworden ten voordeele van hen, die het ideaal van de menschelyke vrijheid aan haar zyde hadden. Napoleon, detyran van geheel West-Europa, had niet laDger de ketenen kunnen vasthouden, die de volkeren hield gekluisterd aan zijn wil, aan zijn heerschzucht. Zijn wil was het, zijn gebod kende geen wederstreven. Wee den ongelukkige, die zich tegen hem ver zette. Hy werd gebroken, zooals een storm het riet en den eik breekt. Pruisen hadden dit ondervonden. Het was, en meer nog zyn vorst, vernederd en vertrapt, nooit ge kend. Napoleon had zyn wil gedicteerd by den vrede van Tilsit en niettegenstaande de smeekingen van koningin Louise had hij Pruisen het dwangbuis zoo aangedaan dat het zich niet roeren kon. De slappe Koning van Pruisen was er de man niet naar, om zlub te wagen aan een ernstig verzet. Geen leider, maar iemand die geleid wordt, dat is de rol van den Pruisischen Koning geweest. De geschiedenis heelt van hem geen hooge figuur kunnen maken. De eer de Pruisen te hebben opgewekt tot die vrijheidszucht, die zich openbaarde in 1812 en '18 komt toe aan anderen dan aan den vorst. Het wareu mannen als von Stein, Scharn- horst, Gneisenau Bliicher, majoor von Schil, hertog Hendrik van Brunswyk en niet te vergeten vele dichters als Arndt, die het volk hebben opgevoed tot het krachtig wil lende, het bereid zyn tot offers te brengen, volk voor de zaak van de vrijheid. De eerste stoot tegen Napoleon's machtsvoetstuk heeft Rusland gegeven toen het zich niet wenschte te onderwerpen aan de decreten van Keizer Napoleon. De toenemende vijandigheid in alle deelen van zijn rijk tegen zijn over heersching hebben meegewerkt om den stormloop zoo grootsch mogelijk te doen zyn ten einde hem ten val te brengen. Toch gelooven we dat bij al deze oorzaken de hoofd oorzaak lag by Napoleon zelf. De Napoleon van 1812 was niet die meer van 1805 en 1806 en nog vroeger. Op den tocht naar Rusland reeds leed Napoleon op een ondra gelijke manier van de ziekte, die later op Elba, den tyd der verschrikkingen nog zoo zeer is verergerd. Die lichamelijke strijd dien hij had te voeren, is steeds toegenomen. Het belette hem te zyn de (alles beheerende, de alles leidende, opperste van het léger. Te veel moest hy gaan overlaten aan zyn onder bevelhebbers, aan zijn generaals en maar schalken. Dat zijn ook de oude niet meer, al dienen ook een Ney, een Davoust, een Berthier en anderen in die rijen. Velen heeft hy van zich vervreemd. Moreau heeft hy verbannen. Hy zal hem in den Volkeren- slag tegenover zich vinden in de ryen der mogendheden. Bernadotte eveneens, die als kroonprins van Zweden eveneens tegenover zijn oude chef staat. De generaals zijn het krijgsvoeren moezij hebben alles verkré1 gen, wat de oorlog hun brengen kon, eer en roem, maar ook bezit. En zy gaan zich vermeten dat zy niet meer Napoleon's on dergeschikte, maar zijns gelijken zijn in kennis en bekwaamheid. Daartegenover staat het leger der Bondgenooten, meteen opperleiding die zeer veel zoo niet alles te wenschen overlaat, maar waar de onderbe velhebbers met bykans overmoed uitdagend oprukken, om Napoleon aan te vallen waar hy te vinden is. Vooraan staat Blücher, maarschalk Voorwaarts zooals hij bij de soldaten heet. De overmacht van de Bond genooten heeft tie rest gedaan en zoo werd Napoleon- teruggedrongen tot de slag by Leipzig voorgoed een einde aan zijn triomf tocht bad gemaakt. 800.000 man stonden tegenover 160,000 man Franschen; 70,000 man sneuvelden aan de zijde der Bondge nooten, 52,000 man aan de zyde der Fran schen, die zich hadden geweerd met een ongekenden heldenmoed 6n doodsverachting. Slechts door de overmacht hadden de Bond genooten de overwinning behaald. Haaysche Brieven. CCXLIHI. De Raad van onze vorstelijke residentie heeft zich de geheele week bezig gehouden met de samenstelling van een reglement voor ambtenaren en beambten. Als poging om den rechtstoestand der ambtenaren te regelen valt het zeker toe te juichen, dat Burgemeester en Wethouders er eindelyk toe zyn overgegaan de rechten en plichten van bun ondergeschikten in een schriftelijke wet vast te leggen. Het ryk laat dit helaas nog maar steeds na. Wel is men er reeds jaren over aan het delibereeren, doch het zal nog wel een kwarteeuw duren, eer zoodanig wetsontwerp het tot een behande ling in de kamer brengt. Den Haag volgt bot goede voorbeeld, dat Amsterdam heeft 1. Wel is het ontwerp lang zoo democratisch niet als het AmsterdamBChe reglement, doch het bevat toch een aantal goede bepalingen, er goeddeels bij amende ment ingebracht, zoo zal bijv. het aangaan van een huwelyk de vrouwelijke ambtenaar niet noodzaken den dienst te verlaten. Hoe meer vrouwen dit vrijwillig doen, hoe meer dit zeker is toe te juichen, doch het is een billijke erkenning, van het recht der vrouw, dat in het reglement is vastgesteld, dat huwelijk haar niet noodzaakt haar betrek king op te geven. Een andere belangryke bepaling is, dat afgevaardigden van vakor- ganisat.ie's voor de autoriteiten zullen worden gehoord. Deze erkenniDg der orga nisatie is o.i. een zeer verstandige en zeer bevorderlijk voor goede verstandhoudingen. In tal van opzichten kan trouwens den Haag als voorbeeld gesteld worden aan andere gemeenten. De loonregeling is over het geheel genomen goed en staat b.v. verre boven die van Rotterdam. Het beheer der bedrijven verdient zeket den lof, dien het meermalen wordt toegezwaaid. Terwijl in Amsterdam de regeling van het verkeers wezen nog langnietinordeisendestation- neering van verkeersagenten vrijwel een mislukking is, werkt in de residentie de maatregel uitnemend. Wie ziet, hoe het nu op drukke plaatsen b.v. op de Groenmarkt, bij het staatsspoor, by het drukke kruispunt in de Anna Pouwlonastraat enz. gaat, wordt getroffen door de uitnemende wijze, waarop thans de circulatie van allerhande voer tuigen voortreffelijk word geregeld. Het politiewezen in den Haag komt blykbaar op steeds hooger peil en blijkt voor zijn taak meer en meer berekend te zijn. Wie de Haagsche scholen doorwandeld, zal zeker opmerken, hoe flink alles wordt onderhou den. Kortom, al is er zeker gerechtvaardigde critiek te oefenen, b.v. het onophoudelijk opbreken van straten, zooals 'k de vorige maal vermeldde,erkend moet teveDS worden, dat den Haag aan de spits staat, wat de zorg voor tal van belangen aangaat. In de bladen kwam verleden week een veelzeggende advertentie voor Altenburg op Scheveningen komt met den heelen inventaris onder den hamer. Elk bezoeker van Scheveningen kent Altenburg. ,t Was met zijn strijkjes een der gezelligste café- restaurants. Dat thans alles publiek wordt verkocht, is wel een treurig bewijs, dat Scheveningen alles behalve goede jaren achter den rug heeft. Letterlijk elk jaar is een strop geweest. Wanneer, zooals we het nu al ettelijke malen hadden, Mei, Juni, en Jnli uitmunten voor barbaarsch guur weer, is de kans voor Scheveningen verkeken, dat het badseizoen gunstige uitkomsten op levert. Augustus en September kunnen niet meer goed maken, wat de naar den zomer verplaatste winter bedierf. Daarbij komen dan nog tal van andere factoren. Het deftige publiek, dat in vroeger jaren Scheveningen uitverkoos, blijft weg, sinds een stroom van overigens respectabele badgasten van minder rang er zyn zetel opsloeg. De buitengewoon opgedreven prij zen in sommige hotels en restaurants schrik ken mede tal van vreemdelingen af. 'k Ont moette dezen zomer eens twee Engelschen die ik op een congres had leeren kennen. Ze logeerden op Scheveningen, maar twee dagen was al mooi genoeg, want voor het geen ze te betalen hadden, kwamen ze elders gemakkelijk een week terecht! In het hotel had de een b.v. voor een glas melk by zyn ontbijt 60 cent extra .moeten betalen 1 't Is waarlyk geen wonder, dat Scheveningen door zulke dingen een slechten naam krijgt. De lieve Scheveningsche jeugd is al evenmin !een attractie voor vreemdelingenbezoek. Spyt de slechte resultaten van 1912 bereidt zich niettemin Scheveningen voor op een schitterende viering van hetonafhankelijk- heidsfeest. De prins zette den eersten Btap op den vaderlandschen bodem aan het Scheveningsche strand. Scheveningen vieit daarom zyn eigen feest en de commissie heeft reuzenplannen gemaakt. We raken dus dit jaar blijkbaar niet uitgefuifdl In de hooge politiek is het nog doodstil. In militaire kringen broeit het achter de schermen echter leelijk. Niet minder dan vier generaals schijnen een aanschrijving gekregen te hebben, dat zij met 1 November de dienst moeten verlaten. Daaronder valt het meest op het ontslag van den stelling- commandant generaal Fabius. Is hetitider- daad waar, dat deze vier generaals er uit moeten, dan is het optreden van den nieuwen minister van Oorlog juist niet gelukkig te noemen, temeer niet, daar als oorzaken van het ontslag redenen geheel buiten den dienst genoemd worden. Een interpellatie in de Kamer zal zeker niet uitblijven en dan kon het wel eens tot harde woorden komen. De onderofflcier8zaak te Naarden zal eveneens ernstig ter sprake komen. Dat deze men schen door minister Colijn zijn overgeplaatst, terwijl alle militaire en burgerlijke rechters geen termen tot vervolging vonden (de onderofficieren hadden een strooibiljet bij een gemeenteraadsverkiezing onderteekend. in welk biljet een onware uitspraak van een pastoor werd vermeld) en deze over plaatsing door den heer Bosboom is gehand haafd, zal in de Kamer niet onbesproken blyven. 'tls toch komiek, dat men met dié hooge landsverdedigers altyd den meesten last heeft! Binnenland. Te Eist (Bet.) is Zondagmorgen in een sloot verdronken gevonden zekere M. F.uit Nijmegen, een bekend landlooper, die in dronkenschap te water was geraakt. Brutale inbraak. Zaterdagnacht is door tot nog toe onbe kende of onbekenden op brutale wijze in braak gepleegd in de kathedraal van St. Jan, te 'a-Hertogenbosch. De dief of dieven heb ben, zooals uit bet onderzoek ter plaatse blijkt, eerst op twee plaatsen getracht, 0. a. in het lokaal, waar de stoelenzelsters ver blijven, door verbrijzelen van glas in lood de kerk binnen te komeD, doch deze beide malen stootten zy op traliewerk een paar op elkaar gestapelde steenen aan den bui tenkant der kerk versterken bovendien dit vermoeden. Ten derden male was de kans voor inklimmiDg den inbreker(s)guDstiger. Na tegen de restauratiestelling te zyn op geklommen, werd een gedeelte der gekleurde ramen uitgesneden, door welke opening men zich toegang verschafte tot de sacrament kapel, links van het altaar. Men vermoedt, dat de inbreker zich langs een touw naar beneden heeft laten glijden. Het doel van het bezoek gold de Onze Lieve Vrouwe-kapel en het met kostbare sieraden versierde mirakuleuze beeld der Zoete Lieve Vrouwe van den Bosch Eerst moesten de inbrekers over de hooge eiken, met koperen staven voorziene, afsluitdeuren dersacramentkapel. Door een paar stoelen op elkaar te plaatsen was ook deze hinderpaal overkomen. Op dezelfde wijze verschaften de nachtelijke kerkdieven zich ook toegang over 't ijzeren hek, dat de Lieve Vrouwe-kapel afsluib Ook weer met- behulp van een paar stoelen is toen het altaar beklommen, waar het mirakuleuze beeld met zyn sieraden prykte. Van het beeld werden geroofd twee verguld zilveren kroontjes, een zilveren scepter met gouden bal, een lange gouden ketting, waaraan een zilveren hart, een zilveren rozenkrans en een met goud gemonteerde rozenkrans met roode kralen. Van de twee oorbellen is er een teruggevonden op de trappen van het altaar van de sacraments kapel. Vermoedelijk hebben de inbreker(s) dit bij het inklimmen verloren. Men ver moedt, dat weer op dezelfde wyze de terug weg is genomen. De diefstal werd gister morgen her eerst ontdekt door den koster, die onmiddellijk de politie waarschuwde. Ter plaatse werd een onderzoek ingesteld en indrukken van gevonden voetstappen gemaakt; ook werd dadelijk met een poli tiebond gewerkt, doch zonder succes. Door het politie-onderzoek werd de eerste dienst in de kerk, die om 6 uur plaats heeft, een

Onze Eilanden | 1913 | | pagina 1